Kush ka qenë Mehmet Aliu i Misirit?

December 27, 2017 21:00

Kush ka qenë  Mehmet Aliu i Misirit?

Mehmet Aliu  (1769 – 1849) ka qenë qeveritar i përmendur i Egjiptit (Misirit) më 1804 – 1849, me kombësi shqiptare.

Porta e Lartë e dërgoi në Egjipt me trupa shqiptarësh për të luftuar kundër Napoleon Bonapartit.

Pas largimit të ushtrisë franceze mori pushtetin (1804) dhe u njoh prej qeverisë osmane si mëkëmbës i sulltanit.

Filloi luftën kundër feudalëve mamëlykë vendas dhe asgjësoi ushtrinë e tyre (1811).

Në historinë e Egjiptit njihet si themelues e shtetit modern egjiptian.

Më 1839 u ngrit edhe kundër vetë Perandorisë Osmane dhe rrezikoi drejtpërdrejt Stambollin.

Mbi bazën e interesave të përbashkëta u lidh me krerët e lëvizjes antiosmane në Shqipëri si me Mustafa Pashë Bushatin, me Zylyftar Podën dhe Tafil Buzin dhe i përkrahu ata.

n.s./dita

December 27, 2017 21:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*