Kush e helmoi nipin tim Xhevat Hana?

January 15, 2016 14:27

Kush e helmoi nipin tim Xhevat Hana?

 

Nga Ahmet Ҫollaku

Përpara dyerve të hapura, vjedhësi kalon pa u ndalur./Seneka

Prokurori i krimeve të rënda, Xhevat Hana i cili u helmua nga mafia shqiptare para pesë viteve, ishte nipi im. Ai lindi në Skënderbe të Rrajcës apo Katunplak, siç i themi ne të fshatit… Aty pranë ndodhet edhe Shkalla e Skënderbeut, apo ‘Harku i Triumfit’, siç e thërrasin ndonjë dorë këtej rrotull. Këtë hark, nuk ka për ta për ta kaluar kurrë më nipi im.

Gazetari Kristo Mërtiri, ato ditë të kobshme shkruan se prokuror Xhevat Hana nuk kërkoi kurrë “këmishë antiplumb” e eskortë policore, as kredi të butë a të njomë për të dalë nga apartamenti parafabrikat; as privilegje… Më thoni, cili prokuror e gjyqtar është nderuar e përcjellë në atë botë nga aq qytetarë të vendit tim? Asnjë përfaqësues i Qeverisë së këtij shteti demokratik nuk begenisi të vinte për njeriun që tërë jetën mbrojti akuzën e shtetit amë (?!)

Nipi im u bë kurban për një Shqipëri tjetër, me një qeveri të ndershme. Xhevati e bënte luftën kundër përbindshave qeveritarë përforcuar nga disa “shokë dhe kolegë” të cilët e ngarkuan atë me proceset më të mëdha të kohës, duke zgërdhitur zgëqeve se “mban fshatari zbritur nga Librazhdi”!

Ne kishim shumë vite pa u parë. Ai, lëvizte lart e poshtë për të zgjidhur hallet e Shqipërisë, kurse unë syrgjynosur përtej oqeaneve për të rritur pensionin demokratik. Kur bisedoja në telefon me të, nuk di çfarë shtysë më cyste t’i thosha, kujdes…Dhe si për ironi, këtë ia thosha unë që nuk dija të mbrohesha në ndërmarrjen time nga disa muçollarë dhe liparë, brumbuj, ndërkohë që ai kishte të bënte me një repart armiqsh, që nga ish K/Sali Berisha, e me radhë…Po kthehem nga shërbimi, jam në makinë me disa shokë, më fliste në kohën që kthehej për Tiranë…

Unë me nënën e Xhevatit, kemi lindur në një shtëpi të madhe, pranë shkëmbenjve, ku   gjelbërojnë dushqet, zabelat, panjat, frashëri, lajthitë, ahu, pishat, bredhat… Në atë tempull mbrojtur nga Zoti, u rrita bashkë me Gurijen, nënën e Xhevatit. Përtej kurrizit tonë, kishim serbin i cili e dogji tri herë Rrajcën, por nuk na helmoi kështu siç bëri kjo demokraci shqiptare…

Gurija, në çupëri punonte shumë dhe nuk ndihej, kësisoj ajo i ngjante nënës së saj Xexes, e cila gjithë kohën që jetoi, tha vetëm njëzet fjalë, ndërsa kokën e mbajti pështjellë me shami dhe nuk e ngriti më shumë se dhjetë hërë. Sikur kishte frikë se e treste dielli… Këtë gjak kishte në trup Xhevat Hana.

Nipi im, prokurori i disa çështjeve madhore, ecte në këmbë, pa frikë, me dosjet nën sqetull, pa bodiguardë e pa eskortë të veçantë, ndërsa të akuzuarit vinin krekosur me fuoristradat. Hej Shqipëri, çfarë mban brenda teje!

Gjithnjë i thosha nipit, ki kujdes, po ai, nuk më dëgjojë. Vallë, nga kishte ngjarë nipi im? Edhe ai si puna ime!

Nipi im bënte luftë me një armatë të madhe, disa fshehur në Kalin e Trojës Shqiptare. Ishin dhjetëra dosje me mijra faqe, ku lakoheshin emra të tillë si Arben Sefgjini, SHIK, Gazidede, Avni Koldashi, Budjon Meçe, Ilir Kumbaro, Astrit Sula, targa TR 2648 C, Benet Frashëri, Riza Shehu, Sali Berisha, ca fshehur nëpër zyrat e qeverisë, disa nëpër botë, në Angli apo edhe më larg, deri në Kinën e largët.

Matrica ishte (është) llogaritur mirë nga ata që posedojnë miliona dollarë… I pata thënë nipit tim disa herë, kujdes, kujdes!.. Po ai nuk më dëgjoi…

Me Xhevatin, për herë të fundit u takuam në Tiranë në vjeshtën e vitit 2011, kur unë u ktheva nga jashtë. U pamë ato ditë të panairit të librit aty në Pallatin e Kongreseve. Ishim gati përballë. Xhevati të befasonte me atë prezencë ekstra. Përsëri më verboi vështrimi e tij, ai vështrim sikur donte të më thoshte, “mos dysho, jam unë”.

Kishim vite pa u parë. Ai kishtet ngelur topolak, statujë lëvizëse që zhbironte me sy çdo gjë rreth tij, edhe mirësinë edhe ligësinë. Edhe atë ditë ishte veshur solemn, me një kostum gri, ku spikaste një gravatë e gjatë gri, lëshuar në atë këmishë të pastër.

Para se të transferohej nga Prokuroria e Përgjithshme në fund të vitit 2007, nipi im ishte përfaqësuesi i akuzës shqiptare për dosjen korruptive të rrugës Durrës-Kukës, që mendohej se shkonte të paktën 220 milionë Euro…

E prezantova nipin me kolegun tim, gjeologun Genci Melonashi, i cili u ndodh në atë panair. Biseduam plot gjëra, Xhevati dinte të tregonte, të gozhdonte në karrige dhe, si gjithmonë nuk të linte të paguaje… Ishte kavalier i madh nipi im!.. Dhe i pata thënë nipit tim disa herë, kujdes, kujdes!.. Po ai nuk më dëgjoi…

Gjyshin e Xhevatit, Pasho Ҫollaku, xhaxhai im më i madh, në shtëpi e thërrisnim Dede. Dedja, ishte i egër dhe i sertë, po dinte ta administronte ekonominë e shtëpisë, menaxhonte pesëdhjetë frymë(!). Ishte i ndershëm. I gjatë, ai ngjante si një qarr i lartë. Ishte shumë e vështirë t’i kapje një buzëqeshje sado të lehtë. Në fshat e respektonin shumë prandaj për këtë karakter tepër të sertë e kishin zgjedhur në kryesi… Më kujtohet një ditë nga fëminija kur Dedja mu afrua dhe më pyeti se Xhevati e kishte mbaruar shkollën fillore në fshat, po nuk dinin ku ta çonin. Në gjimnaz, i thashë gati pa u menduar. Dhe vërtetë, pasi mbaroi gjimnazin në Librazhd, ai vazhdoi Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë… Pra, unë u bëra sebep që ai vazhdoi gjimnazin, për më tej zgjedhjen e bëri vetë.

Dhe na iku papritur e me shpejtësi të padëgjuar, vazhdon gazetari i kronikës së asaj dite. Si mund të harrohen të akuzuarit që vinin kalëruar në Prokurori e Gjykatë me fuoristradat e abuzimit e të krimit, ndërsa prokurori i çështjes ecte me këmbë e me dosjen nën sqetull, pa bodiguardë e pa eskortë të veçantë…

Trimi Xhevat Hana, në jetë nuk hyri e as bëri pazare të ndyra… Ju duhet ta dini që “kapobandat” kriminale e kërcënuan hapur deri edhe në sallën e gjyqit…

Kur shkoja në Tiranë, e takoja në atë zyrë mbushur me dosje dhe klientë, kolegë dhe fshatarë të Rrajcës sonë. I shtypte vetë materialet e proçeseve. Trokitja e makinës së shkrimit dëgjohej përtej godinës së hetuesisë. Një lloj shkrimtari, Xhevati rrinte shumë orë në zyrë, aty jepte këshilla, bënte biseda shoqërore, aty gjente rastin edhe të qeshte, të qeshura që shponin xhamat e dritareve dhe kërcenin deri tej në rrugë…

Në ceremoninë e lamtumirës së tij, vazhdon gazetari i asaj kronike të zezë, do të jenë soji i atyre gjyqtarëve e prokurorëve që certifikuan vjedhjen e votës së shqiptarëve, që duhej të kishin dënuar me kohë vrasësit e Gërdecit e 21 janarit, atyre që do të vijnë në funeral me fuoristrada dhe vetura luksoze me targa Z.

Marr guximin të pyes: Ku janë sot disa kolegë që refuzuan të marrin përsipër disa dosje të tij?

Pas vdekjes së tij, Gurija, nëna e tij u zvogëlua sa një arrë, ndërsa i jati Tahir Hana, mushkëritë i veshi me tym duhan kërxhalli. Shkopi i thanës marrë në Skënderbe u përkul nga dhimbja deri sa ju bë kular qafe, po dhimbja ishte aq e madhe sa edhe kular nuk e mbajti më, sa një ditë edhe ai ra e vdiq, vrapoi pa zhurmë tek djali i tij.

Dhimitra, e shoqja, shikonte qiellin, kërkonte të dinte nga i ardhi kjo gjëmë. Nipin tim nuk ma vrau serbi këtu pas kurrizit të Rrajcës, as mbetjet luftarake ngelur nëpër istikamet në të dy anët e kufirit, nipin tim e vrau pseudo demokracia shqiptare. Këtë e dinë të gjithë!

Nipi im kishte në sirtare disa proçese gjyqësore që detyrimisht do të kërkonin përplasje me shumë qeveritarë shqiptarë, apo edhe më tej. Sigurisht ata do të bënin (dhe bënë), ç’është e mundur të mos e kishin përballë. Prandaj e helmuan… Nuk dihet me çfarë diagnoze vdiq nipi im! Demokracia shqiptare, mafia shqiptare, nuk të vret me plumb por me helm.

Ai ndoqi çështje të mëdha, më të bujshmet e drejtësisë shqiptare, atë të hetimit të zhdukjes nga ish-oficerët e SHIK-ut, të biznesmenit shqiptar nga Maqedonia, Remzi Hoxha, apo atë të skandalit me fondet e rrugës.

Mos e harroni atë që thoshte vetë prokurori i klasit të parë, Xhevat Hana: Të kesh mëshirë për të ligjtë, do të thotë t’u shkaktosh dhimbje të mirëve.

Bashkëfshatarët e mi të Rrajcës, prokurorit Xhevat Hana do t’i ngrenë një përkujtimore, sepse ai është nderi dhe krenaria e tyre. Po qeveritarët tanë, vallë a do të kujtohen ta përmendin ndonjëherë emrin e tij?

 

****

Botuar sot si kopertinë e Dita. Autori jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

January 15, 2016 14:27
Komento

36 Komente

 1. Mira January 15, 14:42

  Xhevat Hana, ka qene nje nder prokuroret me dinjitoz shqiptar. Nje hero i vertete i ketyre viteve demokraci. Eshte mese e sigurte qe ai njeri eshte helmuar, vetem sepse ishte ne zbulim te plote te veprimtarive anti- shqiptare te Sali Berishovicit, ne ceshtjen e Remzi Hoxhes. Me vjen keq per humbjen qe ju keni patur si familjar, por me shume me vjen keq per ne popullin shqiptar, qe ja marrin nga krahet keshtu heronjsh te ndershem, nderkohe qe neperkat qe duhet te vdisnin me kohe i kemi akoma mbi koke.

  Reply to this comment
 2. LORA January 15, 14:55

  Ndeshkimi I pameshirshem i qeveritareve,qe ia moren jeten shume shpejt dhe ne menyre misterioze prokurorit te paharrueshem Xhevat Hana,do t’i beje ata qe t’ia permendin emrin ne cdo dite te perendise qe u ka mbetur.
  Ndeshkim te pameshirtshem quaj konfiskimin e cdo pasurie (qe e gezojne sot,duke n’a nxjerre gjuhen) te pajustifikueshgme legalisht dhe plasja ,pa kthim , tek shtate penxheret.Vetem ne kete rast do te gjejne prehje eshtrat e Xhevatit te ndjere e mbase do te kene melhem per plagen e tyre te dashurit e tij .
  Kam qene ne nderimin e vdekjes se tij,ne godinen e Shqup-it,,,qe ende nuk ishte pushtuar nga kusaro-banditet e PD-se.Nderimi ishte ne lartesine qe e meritonte plotesisht,sidomos nga qytetare te thjeshte,pa ofiqe,,,qe I tronditi thellesisht ajo vdekje.

  Reply to this comment
  • lori January 17, 16:54

   Me pelqen shume optimizmi yt Lora ,pavaresisht se shkon pertej imagjinates e ironise! Respekt per optimizmin e uroj ta jetosh(qofte dite e afert)!

   Reply to this comment
 3. NR 63 January 15, 15:15

  CFARE BOMBE ESHTE KJO ?!..
  KJO ESHTE KAPSOLLE PARA KRIMEVE TE PERBIDESHME TE SALISATANAIT
  KJO ESHTE KAPSOLLE PARA HIPIKROZIVE KOZLIKE TE LUVE
  KJO ESHTE KAPSOLLE PARA TREDHJES & TRADHETISE SE EDI RAMES

  poshtrimi me i madh qe mund ti behet nje kombi eshte..kur zoti donald lu duke e ditur qe berisha ka mijra krime te dokumentura..biles dhe nga vete ambasda amerikane dhe sherbimet sekrete..tall lesht me shqiptaret hapur fare..dhe sa me shume po afron 5 vjetori i krimit fashist te 21 janarit..aq me shume AI po djersin..

  LEXO NR 63 TE KRIMEVE…NUK KA NDONJE GJE TE RE..VECSE BIZNES MEDIATIK

  KUJT I QAHENI ZOTERI???

  Epopeja 25 vjecare e pabesueshme e krimeve te perbindeshit Berishovic
  1-puci shtetit 2 prill 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154-Neni naziskin 24/1 i 1992 (shpartallimi shtetit)
  156-komisjoni varrim –zhvarrimeve
  157-kanibalizmi ne varrezate kombit 3 maj 1992
  158-shkarkimi illegal i maks haxhise 1998
  159-mos kallzimi I krimit te doshit 3 muaj
  160-paisja e familjes & fisit me pashaporta dipllomatike
  161-paisja e 10 terroristev islamike me pashaporte shqiptare 93’
  162-enigma e goditjes dhe vdekjes Agim Shukes
  163-ultimatumi drejtuar Qazim Gjonajt per gjyqin e 2 prillit
  164-presioni mbi Prele martinin per gjyqin e 2 prillit
  165-enigma e arit londres (1993 me rajersonin)
  166-enigma e kaparit te albetrolit 2012 (mbi 85 milon $)
  167-enigma e pallateve nga malajzi a ne laprake
  168-emrimi I gazidedes ne shik (master spy)
  169-takimi sekret me milloshevin (1995)
  170- takimi sekret me gjeneralin Boban te vila nr 4
  171-takim I fshehte me Ivanovicin ne Kras Montana
  172-reabilitimi I kriminelit Gazidede 2005
  173-reabilitimi I kriminelit Agim Shehu 2005
  174-shkaterrimi dhe demtimi I hekurudhave
  175-prishja e hekurudhes milot rreshen klos
  176-zhdukja e stacionit trenit Tirane
  177-ofendimi I NY TIMES leter higjenike
  178-shkon ne USA 1992 me ndihmen e nje big-shefi te Cia-s
  179-skandali Levan-Fier( fari balliu-alpine)
  180-Debimi I Mustafajt para vizites Bushit
  180-ngritja e permendores bushit si bythlepires I tij
  181-skandali nipi berishes ne hotel dajti (koburja e dritanit)
  182-250.000 euro Jean Paul Carteron ilegalisht ne 2006
  183-urdherohet qe kontrata me JPC te mbahet teper secret
  184-skandali kombetar me shkollen greke Omiros ne korce
  185-denimi Top Channel me 13 milion euro
  186-Trafik I madh armesh me Armenine
  187-Skandal dipllomatik me azerbajxhanin per keto arme
  188-digjet policia gjirokastres nga lazaratasit-shtator 2007
  189-i falen Tom Ridges 500.000 $ per 2 seminare (9/2007)
  190-Damir Fazllic ne kasafortat e sigurise kombetare me T.Ridge
  191-shkarkohet prokurori Sallaku per aresye banale si ndonje fshesaxhi
  192-Argita B. fshin biznesin e saj nga regjistri kombetar (shkurt 08’)
  193-pagesa ilegale Vatres-usa per 100 vjetorin (sa fukarenj ne usa)
  194-Spoti turistik n CNN-300 000 $ kater here me shtrejt se normalja
  195-Kapet 1 kg heroine te makina ambasdorit ne Itali , Lesh Kola
  196- Prangoset shoferi A.Selmanllari si drog-diller-mik personal i Xenit Sales
  197-Autobote te qeverise kapen duke ujitur drogen e Lazaratit
  198-Debohet ne shtator 2008 nga shqiperia FMN
  199-Debohet k/hetuesi Shtylla (kishte gerdecin dhe rrugen e kombit ne process)
  200-Skandali plazhi gjeneralit- mbrapa qendron dyshja malltezi-patozi
  201-Super Skandali Jales -del kollovari J.malltezi si mafje e tokave
  202-Skandali ne Porto Romano-Argita –Fazllic
  203-Gold-Argita” i lyp “Zafar Ansarit 3 miljon dollare rushfet
  204-Jamgjarper Malltezi gllabron ish klubin Partizani
  205-Karaosmania e Nishanit gllaberon ish seline e PD
  206-Urdherohet pergjimi ambasadave dhe opozites nga SH.I.U
  207-Transferohen nga zyrtare vendas 1.3 miljard dollare raporton G.F.I.
  208-Shkarkimi I disa gjeneraleve rebele dhe zevendesohen me beadle
  209-Nuk hapen kutite per 2009,dhe digjen fletet e votimit para afatit
  210-Hapen kutite per 2011 dhe ndryshohet rezultati (po mengeperveshuri ?)
  211-Ortakja e Argita B. Flutra Kola blen Croën te Fazllicit 2 miljon $
  212-Gazidede takon Arkanin ne Durres 6/94 me miratim te Berishes per naften
  213-Themelohet kompania Shqiponja me “boss” Tritan Preshin.
  214-Berisha posedon disa zyra perandorake private te pa raportuara..
  215-Argita zoteron vila multi milioneshe te pa justifikuara-lalez etj..
  216-Shkelzeni zoteron vila sheikesh ne garden,farke,mullet .L.A.etj.
  217-Akuza ndaj Hajdarit si spiun i SS dhe organizator i 2 prillit 1992
  218-Ngritja e lapidarit per “spiunin dhe vrasesin “e Shkodres
  219-Dekorata dhe honorari 1,6 miljon dollare per Nicola Arsidin
  220-Trafikimi naftes ‘Virxhin-Kulicaj” fitimi 75 miljon dollare
  221-Blerja e nje super benzi BUNKER-700 miljon leke.
  222- Porosit helikopter superlluksoz VIP ne France (eurocopter)
  223-Porosit nje veprim terrorist me helicopter mbi shtepine e Bamir Topit
  224- Mban gjithmene rrotull nje “polici secrete civilesh ” 50- 100 vetash
  225-Fimohet vila Rames ne 13 shkurt 2013 me helicopter me urdher te SB
  227-Urdherohet ne 97’ nga SB sulmi mbi amb. amerikane ( Izet Haxhia)
  228-Sulmohet me urdher te tij kontigjenti gjerman (ka filmime)
  229-Kurdiset nga SB truku I bombes te Vefa ne 96’ me Anton Gjergjin
  230-Bomba u “kurdis” per te akuzuar “Hakmarrjen per drejtesi”
  231-Largohet FMN se sinjalizoi rrezikun per fajdet 96’
  232-Kercenohet Kristaq Luniku per mos mbylljen e firmave
  233-SB deklaron se VEFA+ Gjalica = dallendyshet e kapitalizmit
  234-SB deklaron ;Parate e shqiptareve ne firma me te pastrat ne bote
  235-kercenohet me jete Izet Haxhia pas intervistave nga Gestapo SB
  236-Akuzohet Xeni Lirijes si drog diller nga Izet haxhia
  237-Miratimi I devijimi I rruges Egnatia nga Durrsi ne Igumenice
  238-Investime serioze ne Tropoje nga qeveria Pedere-afer zeros
  239-Abandonon shtepine ne Vicidol-kthehet haur lopesh e gomeresh
  240-I fal oborrtareve mbi 100 licensa h/centralesh ,miniera e hidrokarburesh
  241-Trafik me Libine –Lul Basha takon Kadafin personalisht “tet a tet”
  242-Lirohen te burgosur vrases per votimet e 2009 me urdher te SB-LB
  243-Menaxhohet direkt nga SB kolumbianizimi-prodhimi droges- 5 miljard $
  244-permbytja e pare e shkodres ndodh 1 here ne 100 vjet (tallje )
  245- permbytja e dyte e shkodres ndodh 1 here ne 1000 vjet (tallje funebre)
  245-Gerdeci I dyte ne Dhemblan Tepelene-maskohen vrasjet dhe krimi qeveritar
  246-Burgosja e Nanos si terrorist per kavanoza receli t ndihmave
  247-KURSE Lul Berisha vjedh gjysem miliardi ne RR.K dhe mbete yll ne ngjitje
  249-SB deponon ilegalisht ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  250-Ve mafjozin Hajdin Sejdia keshilltar te pare ekonomik ne qeverine e 1992
  251-Largon Leka Zogun si qen ne 20 nendor 1993
  252-prag skandali armatosur ne hotel dajti me LZ
  253-Nga trajtimi LZ si qen I ngre permendore si karadyzen
  254-SB me keto krime eshte diskretituesi me I madh I USA-s
  255- SB me keto krime eshte djalli I Lugut te zit e tropojes qe po
  ri-ngre Enver Hoxhes lavdine sin je nga Kolloset me te medhenj qe ka nxjerre njerzimi
  kur shikon sot kete popull qe eshte shpefyteruar,kete klase politike antishqiptare,keta ish te perndjekur politike akoma me gaveta neper duar,keta intelektuale te sklerozizuar,keto medium dhe gazetare tevet-censuruar,ate vend qe eshte kthyer ne nje kombinat gjigand prodhimi dhe tranziti droge me vlera kozmike,ku krimi ,droga,prostitucjoni,tradhetia , kurvelliku politik dhe hipokrizia unlimited e nderkombetare automatikisht “pa deshiren” tone e vene Enver Hoxhen Burrin me te madh qe ka nxjerre kombi shqiptar ne nivel me gjergj kastriotin
  E VETMJA GJE E MIRE QE PASKA BERE I KA FSHIRE BYCEN ANDI BUSHATIT NE PARIS..PER TI SALDUAR SURRATIN ARGITES ME OPERACJON PLASTIK

  Reply to this comment
 4. Ante January 15, 15:28

  I nderuar, njerez si Xhevati jane aq te medhenj e te larte sa politiqenet apo qeverigomaret e vendit tone nuk is vlen as ti zene me gone. Xhevati do te kujtohet nga populli shqiptar si Prokurori qe akuzoi dhe fitoi mbi qeverine me emer the shtetit.

  Reply to this comment
 5. bregdetari January 15, 15:33

  Ke shume te drejte. Xhevatin e vrau politika edhe duyke e haruar, Ishte njeri i drejte, i ndershem, i besueshem, ikembengules ne misjonin e tij. Ata qe e vrane (helmuan) jane skilet e politikes kusare, mafiet qe kerkojne te vine ne qeverisje te vendit.

  Reply to this comment
 6. sabo January 15, 15:34

  Ahmet Ҫollaku Vetem nji njeri ndershem dhe njerzor mundet te shkruaj kaqe me dhimbje dhe krenari per nje prokuror qe u eleminua nga mafija. Ahmet Ҫollaku me gjithe se jeton ne emigracion vazhdon te cqetesohet per Atdheun e vet si patriot dhe specialist i formuar

  Reply to this comment
 7. Marku January 15, 15:44

  Respekt qytetarie.

  Reply to this comment
 8. Shqip January 15, 15:49

  Eh! I pa haruar qofte kujtimi i tij. Qofte I parajses.
  Keto kohe te veshtira qe po perjetojme I kemi peshqeshe nga “demokracia shqiptare”…….
  Per me teper nuk po duam te marim kthesen, drejte dhe atje ku duhet. Ne PAVARSISE tone.
  Ne LIRINE tone. Ne te miren e kombit tone. Shqiptari e ka te veshtire te pranoje gabimet dhe fajet e veta.

  Reply to this comment
 9. demo January 15, 16:08

  Vdekje partise demokratike.Pa shterrur mitra e bushtres qe prodhon krimin s`ka derman ky vend.

  Reply to this comment
 10. tit January 15, 16:15

  Njeri i larte, me karakter te forte dhe te jashtezakonshem, i ndershem deri ne palce dhe profesionist i rralle. E kam njohur personalisht dhe me ka lene pershtypje te jashtezakonshme modestia dhe sinqerireti i tij, sic me la pa goje vdekja e papritur dhe e pazakonshme e ketij patrioti te koheve te sotme. Bandat mafioze nuk mund te lejojne qe njerezit, te cilet e duan me te vertete vendin e tyre dhe luftojne per te verteten te jetojne e t’i akuzojne. Ne kete moment hyn ne skene dhuna dhe vdekja. Por jo per shume kohe!

  Reply to this comment
 11. TJ January 15, 16:34

  Edi Rama mallkuar qofsh po nuk e nxore Sal Berishen para gjyqit!

  Reply to this comment
 12. Ivani i madh January 15, 18:14

  Zotnia mos u merzit se dosjet e tij do ti ndjeke gjyqtaria e plepave Fatmira Hajdari e do te nxjere ne drite shkaktaret e vrasjet edhe vjedhjet qe jane bere ne Shqiperise. Se ajo gjati vrases dhe urdhera si per vrasien e te shoqit e jo me keto qe jane te thjeshte.

  Reply to this comment
 13. Vëzhguesi F. January 15, 18:17

  “Të kesh mëshirë për të ligjtë, do të thotë t’u shkaktosh dhimbje të mirëve.”
  Kjo eshte nje thenie lapidare per kohet qe po jetojme.
  Doni reforme ne drejtesi zoterinj politikane, shtetar, opozitar matrapazer, gjyqtar, prokuror, avoketer?!
  Te gjithe ju demagoger te pashoq, ju delenxhiler dhe matrapaze te fjales se lire, ju hipokriter dhe sharlataner!
  Beni se pari nje hap te vetem, per te treguar se paku se jeni ende njerez dhe nuk jeni kthyer ne qenie dykembeshe qe dini vetem te ngrini prita dhe te vritni njerez, qe te vrisni naten dhe te qani diten, qe te vidhni sa te mundni dhe te shpetoni per shkak proçedurash mafioze! Shkoni tek varri i ketij njeriu te thjeshte, trim dhe kurajoz, te ndreshme dhe qytetar, te cilin ju e larguat para kohe nga kjo jete dhe lutuni per shpirtin e tij, madje kerkon pak falje njerzore me mizorine tuaj!
  Pas kesaj kini pak guxim njerzor dhe kerkoni te hapni dosjet tuaja voluminoze qe jane mbushur me pluhurin e pritjes e te harreses dhe ballafaqohuni me akuzat qe ngrihen kunder jush, me krimet qe keni bere apo nuk keni bere!
  Denonconi bashkepunetoret tuaj, epror dhe vartes, kriminel te vegjel dhe te medhenj! Pastroni se pari shpirtin tuaj qe nxin si katrani dhe pranoni si banese post pseudolavdise tuaj qeline e ftohte !
  Bejeni kete sherbim perpara se ndeshkimi i Dikujt tjeter qe qendron mbi ne te bjere mbi ju dhe aty ku ju dhemb me shume ju!
  Reforma ne drejtesi nuk eshte start i mafiozeve dhe krimineleve qe kerkojne te bejne manovra per t’i shpetuar ndeshkimit!
  Reforma jne drjetesi nuk eshte gare e matrapazeve te fjales dhe korrace e bashkepunetoreve te krimineleve! Reforma ne drejtesi eshte shpallje e luftes ndaj te keqes, eshte beteja vendimtare per triumfin e te drejtes dhe te vertetes, eshte ndeshkim per kriminelet dhe mafiozet e veshu me pushtet apo te fshehur nden veladone pushtetesh.
  Jo, ju nuk jeni jte paafte, por nuk keni te drejte morale as te flisni per kete reforme dhe jo te realizoni ate.
  Dhe nese beni ndonje fletushke apo ndonje liber, me ju ai do te jete vetem nje formalitet si shume te tjera.

  Reply to this comment
 14. jevi January 15, 18:46

  Letra e shkruar ngadaja i tij eshte vertet e dhimshme per shqiptaret se edhe kur dikush merr persiper te nxierr te verteten mafia ta mbyll gojen.Njerz te tille nuk mund ti kujtojne ata qe c’do dite po i nxierrinthemelin ketij vendi.Kujtimi Tij do te mbetet mes njerezve qe e duan dhe punojne perkete vend.

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi January 15, 21:06

   Edhe mua me kujtohet si nje prokuror burreror , i mencur dhe i mprehte. E mbaj mend per ceshtjen Sefgjini kur i zbuloi ketij krimineli (me ane te letrave te dietave) prezencen ne Vain te Lezhes ku eliminoi patriotin Remzi Hoxha. Shume Hana te Rrajces banojne ne Pogradec dhe i njoh per njerez te mire,parimore e atdhetare. Ka ngjare nga fisi i vet. Nuk e di cfare lidhje ka me shoqen time te klases ne gjimnazin e Pogradecit Bukurie Zekman Hana , mbese Rrajce ? Ahmet Collaku si ne cdo shkrim per naften ka shkruar plot shpirt patriotik. Respektin tim ja percjell nga larg . I perjetshem kujtimi i simbolit te prokurorise shqiptare Xhevat Hana !

   Reply to this comment
   • Pellumb Zaimi January 15, 21:15

    Eshte ne nderin por dhe detyrim i Prokurorise Shqiptare ta rihetoje seriozisht shkakun e vdekjes se prokurorit Xhevat Hana. Mos’hapja e ceshtjes do ta rendoje e kriminalizoje statusin e pavaresise se saj ???

    Reply to this comment
 15. Sefedin Kala January 15, 19:48

  Or daje aq ja kishte shkruar zoti jeten,vdiq si gjithe qe po vdesin,dhe nuk bene mire qe aludon ,se nuk ke ndonje interes,pra nuk fiton asgje vecse e ve ne diskutim emrin e nipit.Une do kisha dyshuar vertete,nese ai do kishte vdekur ne spitalet tona.Por fakti qe ai u shtrua per kurim ne Itali flet ndryshe,te jeshe i sigurt dajosh se Italiani do te kishte dhene rezultatin e analizave te kryera ne trupin e te ndjerit,dhe nuk ka bir nane ti tjetersoj sic pretendoni juve.Italia ka mjeksi te perparuar qe i shkone deri ne funde semundjes,aty e ke nje kartel,por edhe familja e ka shkakun e vdekjes……Mos e beje per politik se asgje nuk fiton,se shikoj ketu ne forum,jo Saliu,jo ariu,ti leme keto gjera,po te deshte saliu e hiqte me njehere nga puna,as ja ndjente per Xhevatin,ai si kryekriminel i ketije shteti te dhjere,e merte ne telefon Lallen,apo ate qe ishte para tij e i thoshte hiqma per dy ore?????Pasatj Xhevati ka shkuar mire me politiken,ishte ai qe i dha pafajsi Zani Caushit me dhjetra vrasje,kur prokurore te tjere jepnin denime capitale per banditet.Kuptoj qe dhimbja eshte e madhe per familjen,ashtu si shume te tjere.

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi January 15, 21:17

   Eshte ne nderin por dhe detyrim i Prokurorise Shqiptare ta rihetoje seriozisht shkakun e vdekjes se prokurorit Xhevat Hana. Mos’hapja e ceshtjes do ta rendoje e kriminalizoje statusin e pavaresise se saj ???p

   Reply to this comment
 16. Moza January 15, 20:21

  E kam njohur Xhevatin.Model i nje njeriu te ndershem, te perkushtuar per drejtesine,inteligjent.Nje lloj Falkone e Borselino shqiptar.Daja itij i shtron drejt problemin.E mbeshtes.Edhe ne dhembjen e thelle.

  Reply to this comment
 17. Arber January 15, 21:09

  Nuk duhej marre pushteti ne aleance me Ilir Meten.

  Reply to this comment
 18. Populli January 15, 21:53

  Po jepjani votat Edit dhe jo Ilirit, bashkepunetorit te Sali Berishoviçit. I vetmi politikan tek i cili kane shrese njerezit e ndershem eshte Edi Rama. Hajdutet, kriminelet, abuzuesit e energjise, ujit e territorit, jane ne anen tjeter, ne anen e krimit – Berishovit dhe Leshelise.

  Reply to this comment
 19. vezhguesi January 16, 00:18

  O njerez , nuk e kuptoni ,qe Edi Rama s’ka c’ ben me kete drejtesi SALISTE. Pse nuk do ai ta fshije BERISHOVIN nga faqja e dheut ? Pastaj ndodh si me kryehajdutin FULLANSALISTIN qe vodhi , vodhi pa fund e doli i pafajshem nga gjykatesit e prokuroret te korruptuar.Te kemi durim e te presim drejtesine e rinovuar e pastaj do shohim………

  Reply to this comment
 20. Mark Shkembi January 16, 02:08

  Po prisni o njerez mos u hidhni kot me kot.Nese ka vdekur ne menyre natyrale pse krijoni keto histori.Nese ka qene profesionist i ndershem dhe njeri i mire kujtojeni si duhet me shkrime per mire e per eksperiencat e mira qe ka lene, por nese ka vdekur se ashtu i ndodhi fati, e kuptoni cfare gabimi beni.Kam njohur ca burra me te mire se i ndjeri Xhevat e nuk i permend askush.
  Merreni me ngadale e me logjike, nese ka fakte se e kane helmuar gjenden edhe tani, nese jo ja fusni kot.

  Reply to this comment
  • Gregor Lato January 16, 21:25

   O Mark, por daja thote KUSH MA HELMOI NIPIN TIM, dhe nuk flet per vdekje natyrale.
   Rilexoje edhe njehere, pastaj revoltohu dhe u thuaj njerezve te “permbahen”.
   Mbase je adhurues i Saliut qe flet e shkruan keshtu, sidoqofte je vetem nje, jeni nje pakice qe vazhdimisht firon.

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 January 17, 12:35

    o Gregor Lato
    dhe unë e lexova këtë shkrim të dajës,por në asnjë rast nuk pash të thuhej një fakt apo hipotezë për helmim!!përveç thënjes “KUSH MA HELMOI NIPIN TIM” dhe fjalëve të mira për punën e tij unë nuk pash asgjë tjetër!!
    o grigor ti nuk mund të nisesh nga kjo thënje “daja thote KUSH MA HELMOI NIPIN TIM”dhe ti vësh vulën si HELMIM dhe jo vdekje natyrale!!njëlloj dhe e bija në intervistën e djeshme dhe emrin e sëmundjes nga e cila ka vdekur ligjërisht nuk e përmënd dot,”sëmundje e keqe” si me pas jetu në mesjetë,e jo më të paraqesë ndonjë fakt për vdekje të nxitur!!
    o grigor dhe njerzit e mirë sëmuren nga leuceia o kenceri,dhe njerzit e mirë sëmuren dhe vdesin or njeri!
    si daja dhe e bija duhet të mendohen njëherë para se të flasin,bile duhet të mbledhin prova para se të shkruajnë!!u bë pandemi kjo puna e vrasjeve konspirative në shqipëri!!spo lënë njeri të vdesë në mënyrë natyrale duan patjetër ti vrasin dhe ata që vdesin nga natyra!!
    aman mor se na plasët me këtë llogjikë!!

    Reply to this comment
 21. Robi January 16, 21:25

  E kam njohur shokun Xhevat Hana, hetues prane deges te brendshme te Sarandes ne vitet 80, pasi mbas nje hetimi qe kishte bere, na paskesh zbuluar nje vjedhje te permasave te medha te pasurise te shtetit nga nje grup shitesesh dhe magazinierit. Mbasi i mbajti pjesetaret e ketij grupi mbi 15 muaj ne paraburgim, duke i torturuar me presionet me te renda psikologjike, i nxjerr ne gjyq. Magazinierin e kishte çmendur perfundimisht e perjetesisht, gjithashtu edhe nja dy shitese ishin çmendur gjate paraburgimit, te gjithe keta i denuan nga 18 deri ne 25 vjet burg, pa fakte fare, ju kishin bere edhe kontroll neper shtepi, ju kishin çare dysheket dhe para nuk kishin gjetur, magazinieri qe konsiderohej kapo i grupit flinte ne nje dyshk kashte, pra per dyshek bambuku nuk behej fjale e jo pastaj per leshi, kjo ishte prova me forte qe tregonte varferine e ketij mileti nderkohe qe akuzoheshin nge shoku Xhevat Hana si grup hajdutash te pasurise te shtetit. Une nuk e di se si ka vdekur ky njeri, di kete, qe ka patur shume mekate ne kete jete, sepse ka shkaktuar shume viktima te pafajshme gjate kohes se komunizmit.

  Reply to this comment
 22. Vani January 16, 21:50

  E kam njohur shokun Xhevat Hana, hetues prane deges te brendshme te Sarandes ne vitet 80, pasi mbas nje hetimi qe kishte bere, na paskesh zbuluar nje vjedhje te permasave te medha te pasurise te shtetit nga nje grup shitesesh dhe magazinierit. Mbasi i mbajti pjesetaret e ketij grupi mbi 15 muaj ne paraburgim, duke i torturuar me presionet me te renda psikologjike, i nxjerr ne gjyq. Magazinierin e kishte çmendur perfundimisht e perjetesisht, gjithashtu edhe nja dy shitese ishin çmendur gjate paraburgimit, te gjithe keta i denuan nga 18 deri ne 25 vjet burg, pa fakte fare, ju kishin bere edhe kontroll neper shtepi, ju kishin çare dysheket dhe para nuk kishin gjetur, magazinieri qe konsiderohej kapo i grupit flinte ne nje dyshk kashte, pra per dyshek bambuku nuk behej fjale e jo pastaj per leshi, kjo ishte prova me forte qe tregonte varferine e ketij mileti nderkohe qe akuzoheshin nge shoku Xhevat Hana si grup hajdutash te pasurise te shtetit. Une nuk e di se si ka vdekur ky njeri, di kete, qe ka patur shume mekate ne kete jete, sepse ka shkaktuar shume viktima te pafajshme gjate kohes se komunizmit.

  Reply to this comment
  • vertino January 17, 02:40

   o tej robi-vani, po avash re mos ha dy here m..t,just one time!

   Reply to this comment
   • Robi January 17, 12:35

    Mutin e hengsh vertino, hengsh edhe te atyre viktimave si dhe te gjithe familjareve te tyre qe kane vuajtur aq shume ne ato vite si fizikisht e ekonomikisht ashtu edhe shpirterisht. Po ju jeni njerez kafshe, per ju e verteta eshte vetem ajo qe u intereson juve, e jo, e vertete eshte gjithshka qe ndodh realisht. Le te dale nje burre ketu e ti mohoje hetimet e Xhevatit (djale i ri) ne vitet 80 ne Sarande si dhe arrestimet e tij ndaj fukarejve te pafajshem, ne ato vite.

    Reply to this comment
 23. fteri January 17, 08:04

  Po përse akoma nuk e dini se kush e helmoi prokurorin e çeshtjeve të krimeve të rënda XHevat Hanën ?! …po përveç se atijë të mallkuarit S.Berisha që shkatrroi e helmoi gjithë shqiprinë ,kush tjetër ta ketë helmuar prokurorin guximtar XH.Hana.?

  Reply to this comment
 24. Mark uk January 17, 15:05

  Derisa jan kockat e te ndierit,eshte gjeja ma leht per tu verifikuar.

  Reply to this comment
 25. Bashkim January 18, 00:43

  Ne se keni bindjen se nipi juaj eshte helmuar nuk vlejne kujtimet neper gazeta.
  Mbas gadi 2 shekujsh rezultoi Napoloni rezultoi i helmuar,kurse ju nuk keni pse prisni 2 shekuj.por beheni cvarrimin dhe analizat ne menyre te pamvarur menjehere.Keshtu ju do te beni qe ne se eshte helmuar menjehere te hapen hetimet ne Shqiperi e Itali.Ne se ju nuk beni kete atehere do te kete njerez te tjere qe do t’ju akuzojne se per interesa politike po shkelni ne kujtimin e Prokuror Hanes

  Reply to this comment
 26. Bashkim January 19, 04:24

  Nuk ka me turp se sa nje i vdekur te perdoret per politike sic po ben daja me nipin
  Sot jane te gjitha mundesite qe me pak shpenzime te kryhen analizat ne se i ndjeri eshte helmuar,por fatkeqesisht familjaret preferojne te lozin me vdekjen e prokurorit per hir te fushates te te majteve Kjo eshte me teper se turp

  Reply to this comment
 27. gita November 4, 11:17

  Njeri i paster qe rrallehere mund ti vije Drejtesise Shqiptare. Meriton Respekt.

  ( Ata qe se kane njohur mos te flasin kot)

  Reply to this comment
 28. Zhapiku January 8, 21:40

  çudi,na paska mesu edhe borgjezia politike te perdori vejushen e ZEZE qe s’eshte gje tjeter veçse se SIANURI,nje nga helmet me te pa detektueshme per vete faktin se ka dy dozime:
  I pari sjelle vdekjie rrufe,sa te hapesh e mbyllesh syte dhe i dyti sjell vdekjie te ngadalte por teper vuajtese.
  Bravo politiqise allbaneze na qenka modernizu per prodhime farmaceutike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim