Kush nga politikanët ka kurajon të akuzojë për fëmijët e Përmetit?

Nga Andi Kananaj May 8, 2014 09:55

Kush nga politikanët ka kurajon të akuzojë për fëmijët e Përmetit?

Kush nga politikanët ka kurajon të akuzojë për fëmijët e Përmetit? Çfarë të ardhme i ka siguruar deri më tash “demokracia” atyre? Ai që ka kurajon, të hedhë gurin e parë

Në terma neoliberal Enveri është “në shitje” çdo datë përkujtimore, të luftës, datë çlirimi apo festë familjare dëshmorësh ose dhe përkujtesë ish’ të persekutuarish. Them “shitet”, se nëse do ish’ një sistem tjetër, do duhet te mendoja për ndarje të barabartë (komunizëm), ose përvetësim total si në mbretëri. Enveri mesa duket është ende trendy, duke kaluar cakun e famës së çdo DJ, këngëtari rock apo aktori tele-serish të njohur me ëmbëlsi si telenovelat për oraret e buta të pasdites. Për Enverin vërtetë s’paska moshë, ngeli bossi mediatik; pas marsit 92, Bon Jovi dukej sikur do të ish’ më i famshëm, por sot duket krejt utopike të mundi diktatorin në një përplasje gazetash. Gati mallkim: zgjohemi prej 24 vjetësh në të njëjtën ditë politike.

Siç ndodh me disa burra shteti proporcionalisht të sproporcionuar me shtetin që përfaqësojnë, Hoxha do të lerë pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë. Këtë thoshte Indro Montanelli në 12 prill të vitit 1985. Mesa duket burri i mençur italian pavarësisht se Shqipëria ndodhej pas perdes së hekurt dhe Enver Hoxha ishte nw hijen e kësaj perdeje arriti të profetizonte të paktën deri 5 majin e vitit 2014. Enver Hoxhën nuk e hiqkemi dot qafe, atëherë le të hapet tenderi për përfitime sa më të mëdha.

E para në listë për të përfituar është Partia Demokratike, e cila efektivisht ja ka dalë të shesë jo vetëm gogolin Enver, por për hir të vërtetës ka qenë e aftë të privatizojë pjesët më vitale të asaj që shqiptarët ndërtuan përgjatë periudhës Hoxhiste. Partia Demokratike shiti (pas gogolit) në radhë pallatet e vjetra, minierat, tokat e bonifikuara, ish’ fabrikat, ish’ uzinat. Partia Demokratike brenda për brenda vetes në një tregti migratore u tregua e zonja të bënte me vlerë dhe dosjet e ish’ Sigurimit. Mos nxjerrja në dritë e tyre, mbajti peng ish’ funksionarë por jo vetëm kaq. Partia Demokratike me Berishën në krye, u tregua “profesionalisht” e aftë (dhe ende është e tillë) të krijojë ndjesinë e terrorit nëpërmjet një emri.

Këtë 5 Maj dhe njëherë u gjet një betejë e stisur diku në varrezat e Përmetit. Enveri u shit si në ditët e tij më të mira.

Pas shiut të fundit nga ku u dol me besimin se Shqipëria kurseu 15 milion euro energji; llogaritja se 70 herë të tilla kanë vlerën e gati 1 miliard dollarëve u risolli në kujtesë banorëve të këtij vendi, që hidrocentralet janë pasuri e përbashkët. Se vetia e tyre me e mirë është të sjellin lekë pa bërë gati asgjë. Se po të privatizohen, këto të ardhura do të ikin diku larg në glob si të ardhurat e Llotarisë Kombëtare (për të bërë një shembull “privatizimi të suksesshëm”).

Enveri për çdo vit duket sikur na paguan nga xhepi 1 miliard euro. Kjo nuk është e vërtetë në thelb, por edhe është e vërtetë. Politikat neoliberale që privatizojnë çdo tullw e mur, na kanë humbur mundësinë që ne të kapitalizojmë nga mundimi i atyre që u rraskapitën në vitet e diktaturës. Papërgjegjshmëria e politikanëve të rinj, të drejton pa vullnet te një simpati gati të detyruar dhe ndaj një diktatori. Kur shkollat ishim më të mira, kur spitalet kishin mjek që të paktën të preknin me dorë, kur një punë ta jepnin dhe me zor, ndërkohë që sot turpërohemi duke u lutur për një të tillë; kur çdo e drejtë të mohohet me vendim gjykate, kur fëmijët e tyre (se tani ata janë ata) kanë çdo gjë që ti ëndërron nga larg, kur shpresat fiket, atëherë ngelet i ndezur vetëm diktatori.

Kush nga politikanët ka kurajon të akuzojë për fëmijët e Përmetit? Çfarë të ardhme i ka siguruar deri më tash “demokracia” atyre? Ai që ka kurajon, të hedhë gurin e parë.

LSI si parti pragmatiste, është e gatshme të “blejë” konsensus. Ajo e përcepton instiktivisht (si askush tjetër) që Enveri po rigjen frendsa në fejzbuk. Kurrë më parë nuk ka patur statuse në rrjetw sociale që mbështesinin gjestin e grushtit lart. Më parë nuk kishte as grusht, vetëm duar në lartësi mesatare. Si parti e majtë ka një avantazh me Partinë Socialiste. Partia Socialiste ka shpenzuar shumë energji dhe kohë për t’u larguar nga kultura e diktaturës. Aq më shumë që një parti e parë dhe që vendos një plan komunist në program elektoral do të lëvizte shumë bythë nga karriget Europiane për t’i sjellë të trembur në Tiranë. Në fund Partia Socialiste do të humbiste energji dhe vota nga kjo shitblerje e diktatorit.

LSI duke qenë e dyta në rendin e forcës, nuk “tremb” aq sa partia më e madhe në vend, ndaj dhe sulmi ndaj saj është më i moderuar. Vështirë të besosh se pas përkuljes së ministrit Naço qëndron plani për revolucion proletar. Kjo sjell vetëm retorikë mbi gjestet dhe jo mbi thelbin. LSI detyrimisht mund të përfitojë nga kultura e të majtës së post luftës. Jam i bindur që në heshtje do të ketë përfitim nga kjo situatë.

Enveri si ish’ statujë dhe jo si ish’ dikator përmbush dëshirën për të shpërthyer, besojeni ose jo. Në fillim ngritja e grushtit nis si shaka, por provohet se nga kjo shaka mërziten vetëm përfituesit (nga sistemi që thjesht për marrëveshje fjale konsiderojmë si demokraci); më pas grushti që qëndron në ajër është edhe sinjal. Paratë që keni vjedhur mund t’i villni nga çasti në çast.  Enveri po shitet ky është fakt dhe Montanelli deri këtu mund të parashikonte.

 

* * *

Nekrologjia e një tirani

Nga Indro Montanelli*

Ishte i fundit i stalinianëve; dhe burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushtetit. E fitoi pushtetin si partizan dhe e mbajti më gjatë se Franco dhe Salazari. Në shekullin e fundit, përsa i përket vjetërsisë së shërbimit e kanë mposhtur vetëm Mbretëresha Viktoria dhe Francesco Giuseppe. Si e ka qeverisur Hoxha vendin e tij, ende nuk dihet. Për regjimin e tij tani për tani mund të thuhet vetëm ajo që De Custine thoshte një shekull e gjysmë më parë për atë të Carit: që kalonte gjysmën e kohës duke penguar që lajmet nga jashtë të hynin brenda; dhe gjysmën tjetër që lajmet e brendshme të dilnin jashtë. Hoxha e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

Dhe nga kjo fshehtësi mbërrinin zëra për persekutime alla-Pol Pot, për spastrime të përgjakshme dhe kampe asgjësimi. Mundet që diçka e tillë të ketë ndodhur gjatë debutimit të epokës hoxhiane, por ishte edhe një situatë që e justifikonte, apo të paktën e shpjegonte. Pas ikjes së gjermanëve dhe italianëve Shqipëria ishte për pak kohë, nga fundi i luftës deri në Konferencën e Paqes, tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

montanelliJugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun. Hoxha nuk kishte në anën e tij asnjë kur u paraqit në Konferencë. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës që arrinte deri në arrogancë. Nuk ishte askush atëkohë dhe askush nuk e njihte. Ishte diplomuar në Shkencat Natyrore në Francë ku kishte gjetur tri dashuri, të cilave u qëndroi besnik gjatë gjithë jetës së tij: Marksizmin, Moet Chandon dhe gratë e hedhura. Sapo u kthye në Shqipëri për të bërë profesorin, u përzu nga katedra për idetë e tij dhe themeloi Partinë Komuniste, në të cilën ishte për shumë kohë president, sekretari i përgjithshëm dhe ndoshta për ca kohë edhe anëtar i vetëm.

Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit. Dhe, në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race. Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur duke i ofruar Moskës shërbimet e tij. Por për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar; ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë më parë i tillë as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. E bëri në emër të Hoxhës. Mbi mënyrat me të cilat Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, babai mitik i një atdheu po aq mitik shqiptarësh, ndoshta është më mirë që të mos hetohet. Fakt është që, që kur pati në grusht vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi. Por kur Krushovi mohoi Stalinin, ai mohoi Krushovin dhe zgjodhi si mbrojtës Maon, i cili nuk mund ta mbronte kushedi sa; dhe pas pak kohësh e mohoi edhe atë. Ujku i vetmuar nuk kërkoi tufë tjetër. Dhe vetëm grushti i hekurt me të cilin mbajti të bashkuar vendin e tij mund të shpjegojë faktin që vdiq pothuajse 80 vjeç, në shtratin e tij dhe akoma në detyrë.

Të huajt e paktë që vizituan Shqipërinë thonë se Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar. Shqipëria është një vend arkaik dhe baritor ku nuk mund të bësh pasuri, por varfëria është shpërndarë në mënyrë të barabartë; Dhe deri këtu, komunizmi ia doli mbanë. Por komunizmi i pëlqente Hoxhës, edhe pse i jepte instrumentet e pushtetit absolut. Hoxha nuk e fshihte vokacionin për kultin e personalitetit. Ishte një satrap edhe ai. Kishte karakter gjaknxehtë, por nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut. Kërkonte bindjen më absolute, por në publik shfaqej rrallë dhe xhaketa e tij ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

Nuk besoj se hoxhizmi mund t’i mbijetojë Hoxhës dhe as nuk mendoj se pasardhësi i tij kushdo qofshtë ai, mund ta mbajë Shqipërinë në pozicionin e “izolimit (le të themi) të mrekullueshëm”, në të cilin Hoxha e kishte vendosur në planin ndërkombëtar. Siç ndodh me disa burra shteti proporcionalisht të sproporcionuar me shtetin që përfaqësojnë, Hoxha do të lerë pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë. Dhe, boshllëqet në raportin mes forcave politike janë gjëja më e rrezikshme që mund të ndodhë.

*Botuar në 12 prill 1985.
Përktheu: Ornela Jaupi

Nga Andi Kananaj May 8, 2014 09:55
Komento

84 Komente

 1. nuri May 7, 21:24

  Po na poshteroni si rrace, si komb, si njerez te civilizuar qe pretendojme te jemi dhe ti perkasim europes dhe vendeve te NATOS. Eshte demi me i madh qe i bejme vendit dhe integrimit europian te tij. Eshte e tmerrshme te edukojme nje brez te ri me enverizmin, komunizmin me ekstrem dhe me kriminal. Po tmerrojme europianet dhe SHBA per te cilet komunizmi i enverit eshte me i keq se semundjet shfarosese te njerzimit. Do infektoni europen me enverizmin tuaj te ndyre. Turp i papare, marrezi e njerezve te semure qe duhet te izolohen menjehere ne karantine.

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq May 7, 22:24

   Avash o Nuri se mos po “tmerrojme dhe planetin Mars”. Mire do ishte ta edukonim kete brezin e ri me ca gjera, po nuk po e edukojme fare ne fakt.
   As Europes mos ia qaj hallin o Nuri se nuk e “infektojme” dot ne edhe po te duam. Boll e infektuar me fashizma dhe perversitete eshte edhe pa ne.
   Ne kemi hallet tona ketu dhe keto halle hajd ti debatojme. Lere europen dhe SHBA=te se nuk hyjne ne keto diskutime. Debatin per Enverin e kemi debat mbi thelbin e identitetit tone.
   ” kur shpresat fiket, atëherë ngelet i ndezur vetëm diktatori” – thote z.Thano. Ky eshte thelbi, kjo eshte berthama e gjithe historise, kjo eshte tema e madhe pet du debatuar jo llogjet si ato qe thua ti o Nuri

   Reply to this comment
   • Moderatori Online May 7, 22:26

    Nje sqarim Red.
    Autor i shkrimit eshte Andi Kananaj, jo Thano

    Moderatori Online

    Reply to this comment
   • Rik Balsha Sr. May 8, 22:51

    NEKROLOGU FASHIST MONTANELI

    As edhe nje presje eshte e vertete ne kete nekrologji te forcuar te nje gazetari qe lindi dhe vdiq fashist i perkushtuar.

    Eshte nisur thjesht nga ndjesia qe mbizoteronte ne perendim mbi enigmen Shqiperi dhe liderin e saj Enver Hoxha.

    Aq e vertete sa tashme e dime te gjithe qe Enver Hoxha nuk arriti te diplomohet ne asnje universitet, ku u rregjistrua dhe humbi fletushkat e leksioneve neper rruget e Europes.

    Filli perçues filozofik e me shume praktik nuk ishin as Marksi e Engelsi, as Lenini, por vetem Stalini me praktiken e kopjuar ne ndertimin e nje shoqerie socialiste nen nje diktature te eger. E ja arriti pa asnje medyshje dhe me sukses, duke lene pas nje Shqiperi te pranueshme si zhvillim, por edhe mijera te vrare, te denuar, te persekutuar, te internuar.

    E çuditeshme eshte risia me spumantin francez Moet Chandon, kur dihet nga te gjithe qe rakia ishte pija e tij e preferuar. Eshte mbase me shume nje simbol i frekuentatorit te klubeve franceze se sa i dashuruar pas veres. Kjo sepse ne Netorin e 1984-es Sokrat Plaka ishte i pari gjerark qe kaloi kufirin shqiptar per te filluar “hapjen drejt perendimit” pikerisht ne Rome. Gazetat e kohes tregojne edhe hollesi rreth vizites se tij dhe rakise si pija e kudogjendur ne ato takime me Andreotin. Montaneli e ka ditur mire kete hollesi.

    Per “grate e hedhura” pastaj eshte lapsusi me i pa pranueshem me te cilin vesh Montaneli Enver Hoxhen. Preferencen e tij, tashme e njohim te gjthe jo aq nga deshmite e pas nentedhjetes, por qe me “rrefimet” mes miqeve te Lidhjes se Shkrimtereve dhe Artisteve qe ne vitet 70-te te Nonda Bulkes. Shume njohes te ketij pasioni endrifugist, erionveliist, koloretocukalist me shoke perfunduan nen dhe me teknikat me te sofistikuara edhe sot te vrasesve profesioniste.

    Shume me teper nga sa njohim sot, do kemi mundesine ta testojme te verteten mbi planin famekeq “PODGORICA” te Ramiz Alise dhe kam plot dyshime qe eshte mbeshtetur pikerisht edhe nga Nexhmije Xhuglini, pasi te hapen arkivat italiane te Xhulio Andreotit, qe ne takimin e pare te nentorit 1984, i pasuar nga vizita e shkembyer e zevendes ministrit te jashtem italian Korti qe ne te gjallet e Enver Hoxhes ne 22 dhjetorin e 1984-s ne Tirane.

    Dhe se fundi Enver Hoxha ishte shqiptar qe beri shume per Shqiperine por edhe per pinjollet e tij, Pranveren, Ilirin, Skenderin.

    Eshte e pranueshme te kujtohet per kete, edhe me nje stauje te vendosur aty ku sot zgerdhihet qeni e biri i qenit, i qelburi Ahmet Zogu.

    Reply to this comment
  • feniks May 8, 00:35

   O Nuri ballisto-zogisti!
   Tmerrin e Enverit ne nuk ta heqim dot,se te PARET e tu e kane ngulur aq fort sa ka hedhur rrenje ne gjithe trupin!!!
   Nuk ua ka fajin Enveri juve,pse TRADHETUAT POPULLIN dhe per hir te pushtetit u bashkuat me PUSHTUESIT dhe derdhet gjak CLIRIMTARI!!!
   Pale,doni te lani edhe MUTIN ME SHURRE,kur thoni se “LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE ISHTE LUFTE CIVILE”!!!!!
   Nuk besoj se kete percaktim e beni nga BUDALLALLEKU,por besoni se ka BUDALLENJ sot,qe mund ta hane kete MUFKEN tuaj!!!
   Po te ishte LUFTE CIVILE, mire ne nje krah ishin PARTIZANET,po ju bal;listo zogistet,cfare dreqin donit,qe u vute perballe tyre???
   Pse luftonit kunder PARTIZANEVE ju???
   Mire,qe paskeni luftuar kunder njeri tjetrit,por a nuk na e thua se PSE KETE LUFTE “CIVILE” e bete bashke me PUSHTUESIT NAZI-FASHISTE,pra paska qene LUFTARAKE e jo civile!!!
   Se gjermani apo italiani nuk kishte ardhur ne Shqiperi per CHAMPIONS LEAGUE,por per LUFTE!!!
   E keni kot,o Nuro ballisti,qe derdellitni per te LARE GJAKUN PARTIZAN NGA DUART TUAJA!!!
   Do te lehtesoheshit ju dhe femijet tuaj,ne se do ta pranonit hapur TRADHETINE TUAJ kunder popullit shqiptar!!!
   Megjithate ju MUT KENI QENE ATEHERE,por akoma me shume MUT jeni edhe sot!!!
   Populli ju njeh mire,ndaj nuk ka votuar KURRE per ju!!!
   Edhe keto 24 vjet KAPITALIZEM ju perseri jeni rreshtuar ne krah te ARMIQVE TE SHQIPERISE ME SALI BERISHEN SERB ne krye!!!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA May 8, 09:24

    Feniks,
    Respekt per komentet e tua realiste dhe me nje llogjike te shendoshe!
    Luften e madhe Antifashiste te popullit shqiptar dhe Komandantin legjendar te saj, qe i vuri perpara ballistozogistet si L o p t, tok me okupatorin nazifashist e njeh dhe e ka respektuar mbare Bota!
    Pune e madhe se nuk e njeh ky nuriu i kotecit te pulave!…
    I lexoj me shume kenaqsi komentet e tua.Respekt.

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F May 8, 10:10

     @ “Neti” !
     Çfare thote ky “nuriu”?!
     Hahahaha! Ky me te vertete qenka nje i semure psiqik, i cili, meqenese nuk ka me spitale dhe pavione per kete kategori qe vuajne nga deliri i madheshtise e perziere me ksenofobi, inferioritet, srvilizem, urrejtje patologjike, fillon dhe ligjeron gomarlleqe me brire para kompiuterit.
     Se, mavriu, meqenese vuan vete nga keto komplekse kujton ( dhe jo mendon se nuk ka mendje) se te gjithe jane te karikuar ne ate fare feje si ky.

     Reply to this comment
  • Bilbili May 8, 08:11

   O Kananaj, s’te kane mesuar perdorimin e peremrit ne gjuhen shqipe: jo “kush”, por “cili”, pastaj keni goje te mbroni standardin, mesoni te shkruani me pare.

   Reply to this comment
  • shqiptar May 8, 08:25

   @ nuri
   Ty te te vije TURP qe mohon veten per kete pseudo qe ti e quan´´integrim europian´´kur vete ne Europe ecet me parimin qe´´beso dhe mbro cfare ideje te duash´´pra kur ke deshiren te pelqesh dicka nuk te pengon njeri qe t´a pelqesh….dhe kjo quhet demokraci pra rrespektimi i cdo mendimi dhe pikepamje qe ke….kur te pranosh kete atehere je integruar vertete.Ti flet per europe kur ne gjermani komunistet kane gjysmen e parlamentit gjerman ( die linke quhet partia) dhe presidenti aktual erdhi nga kjo parti atehere dhe gjermanet ´´s´qenkan integruar´´???.Ne kete te famshmen europe qe thua ti ska turpe dhe pretendime qe cfare mendon qenka e marre por marrezi eshte te mos mendosh dhe mos kesh asnje ide a pikepamje se atehere je vertete me semundjen shfarosese te njerezimit (si thua ti!!!!!) te INJORANCES

   Reply to this comment
  • pelivan May 8, 14:08

   Perkundrazi, i nderuar nuri ! Bota,(vecas Evropa),Do na qas me shpejte, kur ne t’i themi gjerat sic jane, dhe troc : – Enveri kishte pese te zeza,kishte dhe nje te bardhe!- Kurrsesi ajo,Bota e madhe, nuk do na qas, per sa kohe ne do vazhdojme te themi,Enveri kishte pese te zeza!…

   Reply to this comment
 2. klodi May 7, 21:49

  PD arriti te shiste edhe imazhin e Hoxhes duke simbolizuar ate te Bashes ne fushaten zgjedhore te 2011

  Reply to this comment
 3. baze May 7, 21:52

  Doni Europen apo Korene ore komuniste ?

  Reply to this comment
 4. baze May 7, 21:59

  Çfarë të ardhme i ka siguruar deri më tash “demokracia” atyre?

  Qe nuk do futen me ne burg per politike
  Qe mund te shikojne, shkojne e studjojne ku ja do zemra.
  Qe mund te hane me shume se 1 kg. mish ne muaj, jetojne pa tollona, te kene shtepi, makine e pushime si ja do zemra
  Qe vishen bukur si te duan e jo si “kinezet”
  Por demokracia nuk eshte per qylaxhinjte e te paaftit e socializmit, per ata qe ushqeheshin duke llapur per partine e duke spiunuar familjen e shoket

  Reply to this comment
  • mitat May 8, 06:47

   Shume e vertet.Ç’fare demokracie eshte sot?Vetem nuk futesh ne burg per llafet qe flet.Asgje tjeter.

   Reply to this comment
   • dorela May 8, 09:08

    Ble edhe diploma pa shkuar ne shkolle fare… vjedh edhe tendera , behesh miliarder ne pak muaj dhe u ben karshillek taksapaguesve te tu….. Kush e njeh se c’ka Europa brenda nuk ben moralistin.

    Reply to this comment
  • eni May 8, 07:20

   demokracia u sjelle drogen, kurverine, u ka sjelle arrogancen me prinderit, padijen do me..

   Reply to this comment
 5. merobaze May 7, 22:16

  ANDI KANANJ SI ENVERISTI I FUNDIT NE SHQYPNI.

  Per cilet hidrocentrale e ka fjalen derdimeni enverist Andi Kananaj, sepse ndofta nuk e di se keto hidrocentrale u ndertuan me punen e sklleverve pa pagese te Enverit, me LEKAT qe Enveri u zhvati dashnoreve te vet komuniste duke filluar nga Beogradi, vazhdoi tek Moska dhe ne perfundoi ne fund tek Pekini derisa ky aventurier HOMO pa shkolle dhe pa asnje dipllome mbeti ne Dimrin e Vetmise se Madhe duke falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori.

  Femijet e Permetit dhe te gjithe femijet e tjere shqyptare sot jane shume me te lumtur se femijet ne kohen e Enverit, kur Partia e Punes u kishte u kishte prere gezimin elementar per te njeriut per te pare Boten me sy, sepse e kishte rrethuar Shqypnine te teren me tela me gjemba dhe u jepte popullates dhe femijeve tollona ne vend te qumeshtit dhe mishit jetik. Si nuk i vjen turp ketij gazetari enverist Andi Kananaj qe tallet me pamflete debile ne DITA duke vajtuar si kukumjacke pylli Kohen e Qepes te Enver Hoxhes?

  Reply to this comment
  • gegetoske May 7, 22:49

   Ju lutem me ndihmoni, jam i pashkolle……

   Tek gazeta Shqiptarja.com shoh nje sondazh per perdorimin e femijeve ne perkujtimin e 5 majit ne Permet. Ju lutem me sqaroni nese jane perdorur keta femije ne kete veprimtari perkujtimore per interesa politike? Sa banal dhe e palogjik me duket ky sondazh! Keta nuk jane gazetare, jane INJORANTE! Do zoti nuk ke te tille ne gazeten tende!

   Reply to this comment
  • AGJENTI 007 May 8, 04:12

   lexoni cfare thote nje skizofren, mund te lexoni ” baze-merobase-nastradin ” etj.etj. Rshte i njejti skizofren. Ashtu po vdes i ziu. Nuk kane c’i bejne as mjeket e urgjences.

   Reply to this comment
   • baze May 8, 20:30

    Ti edhe nikun e ke Agjenti, duket qe je nga ata te ish sigurimit dhe e adhuron agjenturen, shkurt pune spiunesh……

    Reply to this comment
  • klodi May 8, 10:35

   dmth kursi i sotem i evros eshte fiktiv pasi edhe Shqiperia 1 evro duke privatizuar punen e sklleverve te enverit ose eshte hicgje ose ka vlere te pacmueshme, pse duhet te venin gjanem ne xhepat e enveristit te fundit sali berisha

   Reply to this comment
  • Rebeli May 8, 17:03

   Te lumte mendja dhe dora e mero i bazes.Po na shkruan mrekullira mor i bekuari i perendise.Femijet tane tani studiojne ku te duan tek kristali dhe me tutje tek ai europiani.Marin dhe diplloma pa studiuar asnje dite.Marin dhe me shumice bile na tre na kater per njeri.Kjo varet nga buxheti i prindit.Kush prind mer tendera mer dhe me shume diplloma.Po sa e ngaterruar eshte kjo demokracia more mero bazi.Psh une kamunisti nuk e kuptoj dot pse jane tere keto universitete.Sikur te kishim ,fjala vjen vetem nje zyre ta kishte Argita dhe te shiste diplloma.Te pakten do ti vinin shtetit ca te ardhura.Tani po te shkruaj seriozisht.Dipllomat e shkollave shqiptare jane bere per ti DHJERE.

   Reply to this comment
   • baze May 8, 20:35

    Nje baba i ndergjegjshem nuk e con femijen tek Kristali por tek shteterori ose jashte, ku diploma nuk blihet, pra duan prinderit ta blejne diplomen, jane vete ata qe e mesojne femijen me korrupsion. Por ata qe nuk kane by….. me studiu shkojne e i blejne diplomat.

    Reply to this comment
  • loni May 8, 21:46

   ne cvit kan filluar tollonat sipas teje ne shqiperi o merobaze,dhe para tollonave ishim me mire apo me keqe?se une mbaj ment kur iknim ne kamp te pioniereve ne vere dhe ushqimi ishte me bollek,edhe kur isha ushtare ushqimi ishte perseri me bollek,ushtrine e kam bere tek divizioni i tankeve ne sauk ku mishi nuk mungonte,kurse ne kamp shkonim ne durres tek plepat ose ne golem,qe sote keto lloj kampesh te paguara nga shteti nuk ekzistojne,mos krahasoni demokracine kanadeze me sistemin komunist o budallenje njerez,por krahasimin do ta beni me demokracine e saliut dhe me sistemin e enverit kush ishte me i mire,se enveri i bashkoj shqiptaret kurse demokracia e saliun i percau shqiptaret,mos harroni vitin 1997 o plera.beni sote qe keni ushqime makina liri leke shpia shkolla dashnore jete moderne etj nga 6 kalamaje si dikur dhe mbani grate perjete si dikur mqs eshte me i bukur ky sistem berishjan,dhe mbani harmonine me njerezit e familjes si dikur se me te tjeret as qe behet fjale,rrini si lypsa dhe kerkoni ndonje cope leter qendrimi duke fshehur inditetin tuaj si popull mbeturine qe jeni,ngrini ne qiell ameriken qe ju ndertoi fabriken e gerdecit,ngrini ne qiell angline qe shiti bashk me francen territoret e shqiperise,ngrini ne qiell italine qe na kan pushtuar sa here i eshte ngritur k,,i dhe qe mbyti anijen me shqiptare ne 1997 ngrini ne qiell grekun qe i ben shqiptareve zbor,lavderoni arabine dhe quani veten arab kur atyre sja nin palla per ne,perkrahni turkun qe ju shtypi 500 vjet,mbroni gjermanine qe ju pushtoi duke pushkatuar sa here qe vritesh nga nje gjerman nje fshat te tere me shqiptare,dhe shani kinen qe nuk ju ka bere asgje pervecse na ka ndihmuar pa asnje lloj interesi o plera qe nuk njihni ndere,po kot nuk i thojne nje fjale,ju duhet tju qish nenen qe te therrisni o bab,te gjithe keta qe na kan degjeneruar ju i lavderoni.paguani 20 mij dollar per nje viz 2 vjecare pune per ne amerike se kjo ishte liria qe ne kerkuam dhe premtimet e mbajtura nga toka e premtuar amerike,prisni akoma se mbase na fusin ne europe se brezi i 1991 u plak dhe nuk ja nin njeriut me per kete demokraci,nenat me 5 fmi e lart ne kohen e xhaxhit dilnin ne pensjon 40 vjecdilni sote me kete demokraci berishjane,kjo sa per kujtes per ju plerat.

   Reply to this comment
  • Genci May 9, 08:27

   Per Komentuesin “Mero Baze”
   Sa innjorant jeni ju Ballistet Apo pinjollet etyre, ky far Mero baze dashka edhe te ne kthej ne kohe kur Shqiptare duhej qe me perkthyes te flasin mes vehte.
   Termin Shqypni i kishte hiej dhe kishte ndjesi ta ndegjoje (lexoje) ne vargjet e Rilindasve, por jo ne kohen e sotme. E arritura me e madhe e Kultures shqiptare eshte Unifikimi i gjuhes shqipe qe u be (edhe me perkujdesjen direkte te EH) ne vitin 1972.
   Lavdi jetes dhe Vepre se te pavdekshmit Enver Hoxha
   Lavdi te gjithe Deshmoreve te Kombit

   Reply to this comment
  • Klara May 9, 14:13

   Cilet famije jane me te lumtur o Baze se na hoqe mendjen? E di ti qe shume femije sot i ngopin me salcice qe vetem mish nuk kane brenda por qelbesirlleqe qe ne kohen e xhaxhit hidheshin ne plera! E di ti qe femijet sot nuk ja dine shijen mishit e djathit, por vetem shellires dhe niseshtese? E di qe femijet sot s’kane nje park ku te luajne? E di ti qe femijet sot nuk dalin dot shkallet e shtepise pa patur prindin anash nga frika e dhunes fizike dhe seksuale te atyre qe hyjne e dalin burgjeve pa ju bere syri terr? A e di ti qe shume femije sot shkojne ne shkolla te ftohta, pa xhama e soba ngrohese, pa derrasa te zeza, por me kioska qe shesin plehra brenda oborreve te tyre? A e di ti qe shume femije ne zonat ku Kanuni eshte shtet nuk dalin dot ne dritare jo me ne oborr dhe jane analfabete? Pa shko pyeti pak keta femije ti se sa te lumtur jane? Boll jetuat siper rese tuaj dhe nuk shikoni skamjen dhe varferine e pjeses me te madhe te popullsise! Mos genjeni veten!

   Reply to this comment
 6. Shefqet Cela May 7, 22:25

  FJALE KURAJOZE PER NJE TE VERTETE TE MADHE.
  Nderim per Kananaj!

  Reply to this comment
 7. Horri i Bulevardit May 7, 22:26

  Te lumte Andi Kananaj, qe ja hoqe breket e palara pisave demokrate, qe me pasurite qe u ndertuan ne kohen e Enverit, jane bere miljardere.
  Eshte pikerisht ajo kohe qe po mban gjalle nje ekonomi dhe paska ardhur koha qe te kerkojme falje, per fyerjen qe i kemi bere Enverit.
  Une per vete kam kerkuar falje, qe isha nje nga ata qe rrezuan bustin, po ta dija se shkerdhata Sali me saleshet e tij, do te na conin ne kete derenxhe, do te isha nje nga ata qe e mbronin ate bust.
  Nuk kane faj femijet as shqiptaret nuk kane faj, pse mbas 29 vjetesh te vdekjes se Enverit, ta kerkojne perseri, faj ka Saliu me saleshet, faj ka bixhozxhiu Nano me nanoistet e tjere, qe e shkaterruan dhe e vodhen kete vend te bekuar, per natyren qe i ka falur zoti.
  Mos shkoni me larg, shikoni pyjet, jane zhdukur, ku jane kombinatet e uzinat, u shiten per skrap, ku jane avionet e tanket, ku jane anijet e nendeteset, u shiten per skrap.
  Kush e ka gjetur tapine e privatizimit te shtepise se Enver Hoxhes, te na e tregoje, ska tapi, se ajo vile ishte e shtetit, shikoni sa tapi ka familja shkerdhate e kurves Sali.
  Po ja u mbajti bytha, beni nje referendum, per rivendosjen e busteve te Enverit dhe do te shifni, qe kerkesa e shqiptareve do te jete, tja bejme dy here me te larta se te parat.
  Te kishte rojtur edhe nja 2-3 vjet, sa te kishte cuar ne hell edhe nja 30 mije pisa qe i paskan shpetuar.

  Reply to this comment
  • dorela May 8, 09:07

   Shume i drejte dhe i ekuilibruar ne komentin tuaj “horri bulevardit” , duke pasur parasysh qe vete ai sistem ju ka mohuar disa te drejta. Ketu ze vend shprehja” te rrime shtrember te flasimd rejt”. Nderime!

   Reply to this comment
   • lili May 8, 14:45

    Vertet,keq se na vdiq Enverin para se me pa cfare horra na la ne dere!…po te ishte pasur jeté do te ishte burgosur berishen
    ,na non,ilirin e edi!

    Reply to this comment
 8. ncuk May 7, 22:27

  Kjo eshte cmenduri! E pajustifikueshme edhe me shkrime te tilla qe e bejne te duket si rikthim mode + biznes! Keta plehra luajne me cdo gje qe i ka mbetur ketij vendi edhe me ato qe mezi po rikuperohen si psh DINJITETI! Dhe si cdo gje tjeter qe i behet deleve ne kete vend, kjo cmenduri do vazhdoje me planet e 24 majit, permendoren e “yllit te hollivudit” ne mes te Skraparwood-it e cfaredolloj hajvanlliku qe i shkon per terezi katundaro-politikaneve tane qe po kalojne nga hajdute ordinere ne narko-komuniste.

  Reply to this comment
 9. adi May 7, 22:42

  Ç’far skandali qe ne fillim te shkrimit , çdo gje mund te jete ky autor i shkrimit, por vetem gazetar Jo. Fjalia” ç’far ju solli demokracia ketyre femijeve etj-etj”, permbys gjithçka. Po mire more legen , te ishte enverhitleri gjalle , kta ishin ne Spaç e Ballsh sebashku me ty. Edhe Kabulin e keni teper e Jo me Europen, turp ç’far po rilind ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • baze May 8, 20:39

   Keta jane bij komunistesh leckamane or ti, qe Enveri i zbriti ne qytete dhe i dha nje cope buke se po ngordhnin urie, prandaj e duan. Ja kane fiksuar prinderit qe kur ka qene i vogel : ” Enveri na dha buke dhe na beri keshtu si jemi “. Ku ta dinin keta kafshe se si jeton njeriu ?

   Reply to this comment
 10. limi May 7, 22:46

  Beri nje pordhe saliu ne FB dhe u turren te gjithe. te nderosh te renet me simbolin e tyre te dikurshem dhe t’ua transmetosh kete femijeve, eshte vlere. Po kujt t’ia thuash…. vaj medet!

  Reply to this comment
 11. A.K. May 7, 23:17

  Kjo zhurme qe behet me duket pa asnje vlere.Ketu ka 68 parti dhe scila ka simpatizantet e vet.Midis tyre eshte dhe partia komoniste,e ligjshme qe ka si idhull Enver Hoxhen,nga ana tjeter eshte partia e Zogut qe ka si idhull Zogun,e keshtu me radhe dikush do Berishen ,dikush Ramen,te tjere Meten etj,etj.A donim demokraci,kjo eshte qe secili ne momente te caktuara ti japi vlera idhullit te tij.Rendesi dhe ku duhet te bashkohemi eshte te shohim si e menaxhojne vendin njerezit qe kemi zgjedhur,te tjerat jane mbush e derdh.Enver Hoxhen tju a leme historianeve ta anlizojne cfare beri mire dhe cfare keq.

  Reply to this comment
 12. manja May 7, 23:38

  cfare mazhorance nuk di te mbroje njerezit e tij dhe del pergenjeshtron e beri punonjesi hahahaha.femijet as nuk e dine sec eshte Enveri se po ta dinin do i ngrini te dyja duart.se femijve qe flinin ne djep u beri me krevate, nga qirifikimi solli elektrifikim ,ngriti fabrika e uzina u beri pallalte se flinin ne kasolle .SAla u vuri gerdec u solli semundje dhe i vret natene i qan diten.lumja shqiperi te kam dhjere mu ne demokraci

  Reply to this comment
 13. Bardhi Tolabi May 8, 00:53

  O nastradin!
  Demokracia,me fjale ti ka siguruar te gjitha ato qe thua ti.Po kjo allasoj demiokracie qe kemi sot,ne Shqiperine ku e katandisi Sali Berisha, a ti siguron ato?Me cilet leke do e marresh ate mishin,veturen,shtepine,me cilet euro apo dollare do te besh shetitjet neper bote?Nuk te flas per pjesen e dembelave,por te flas per ate qe djersin dhe prodhon domaten,qepen,pataten,grurin dhe i kalbet,se nuk e shet dot per shkak te klaneve mafioze,te cilet kane vepruar deri me sot dhe nuk kane paguar dogane,nuk kane paguar taksen dhe kane monopolin e tregut?Perse ai qe eshte i ndershem,duhet te paguaje ujin dhe energjine e maskarajt dhe hajdutit qe eshte ne krah dhe mbeshtet ate PD te qelbur dhe Sali kriminelin?Perse duhet te shkaterohej ajo industri qe qe krijuar,apo per te sjelle kavanoza me laker arme e per t’a blere nje 200 gramshe laker 100 lek te reja,kur 1 kg.laker eshte tek 15-20 lek te reja?Perse duhet te vijne mollet nga Maqedonia dhe Greqia kur kishim pa prere plantacione te tera ne Korce dhe Peshkopi?Perse u prishen uzinat dhe fabrikat e kohes se Enverit dhe nuk u prishen dhe hidrocentralet e medhenj?A e kupton se,energjija qe te blihej donte para dhe hajdutet politikane,nuk i kishin aq shume atehere.Ndersa,te fusnin turshi,salce domate,patate e qepe si per fillim, kishin dhe ne mos kishin,si pushtetare i “mernin hua” nga bankat dhe ja u kthenin te nesermen.A ke mend te kuptosh se,te gjitha keto, kane patur nje qellim,te krijohej klasa e mafiozeve me Sali Berishen dhe Fatos Nanon ne krye dhe klanet e tyre te cilet do te beheshin si u bene miliarderet e Shqiperise.Ku vajti prona e shtetezuar e ish pronareve qe ja u shtetezoi Enveri,a mos ja u ktheu Saliu apo i morri per familjen dhe klanin e tij te pushtetareve?Po,si thua ti a u vendos shteti ligjor,barazia para ligjes dhe liria e shrehjes ne Shqiperi?Po te kishim drejtesi,nuk do te na ndeshkonte Gjykata e Strasburgut me miliona eurogjoba.Pra ka shume per te thene por edhe kaq mjafton per kete rradhe.Ja per keto aresye populli eshte i pakenaqur me kete pseudo demokraci dhe i rikthehet nga e keqja dhe jo nga e mira,Enver Hoxhes.Por ti nuk ke nevojeper ate kohe,sepse ke ngrene buke sic duket me Sulo Gradecin qe ja di dhe cfare ka thene mbasi vrau MEHMET sHEHUN DHE SHIKOJE SE SI ISHTE STRUKUR NEXHMIJA ME FEMIJET E SAJ dhe ne keto vite ke ngren dhe je majmur ne sherbim te Sali Berishes.Per te mos u zbuluar,te eshte vene detyre nga Saliu qe edhe kur te behet fjale per anijet kozmike ti te shkruash vetme kunder Enver Hoxhes qe paska ngrene dhe pire te 4 vjetet e luftes ne shtepine e Bahri Omarit dhe ne fund i futi koqen e plumbit.Cudi qe gjate kesaj kohe si nuk te ka marre dhe ty ndonje i tille…

  Reply to this comment
  • N.VJOSA May 8, 09:41

   Eh, o Bardhi,
   Edhe une i jam pergjigjur shpesh ketij nastradin merimanges!…
   Por me duket kohe e humbur te merresh me tipa si ky.
   Po e ke vene re nastradini yne, eshte sternip i Esat Pashe Tradhetarit dhe nje ish i burgosur qe , per te ruajrur Sumatriçen, ka punuar ne “burg”, si perkthyes i Librave te Enver Hoxhes.
   Eshte nje shpifes Ordiner!
   Ky dhe soji i tij i shtruan qilimat Fashizmit dhe Populli shqiptar me bijt e vet i mundi tok me fashistet keta plehra te Historise….
   Tani qe ne Shqiperi u vendos demokracia ligjerisht, se defakto eshte shume larg, ky lloj merimange tjerr nate e dite rrjeten e zeze….
   Perfiton nga liria e fjales, hiqet si i ditur, duke lexuar internetin dhe grin sallate…
   E njohin kete tip kameleoni, edhe ish te burgosurit, e kane paralajmeruar disa here, por ky eshte i pafytyre, sic ka qene i pafytyre Stergjyshi tij Esat Pasha i serbeve, deri sa libohoviti Avni Rustemi, ne emer te Popullit shqiptar e dergoi me te shumtit…
   Lere le te lehë edhe nastradin mavrija se keta lloj zagaresh ashtu si dje ne lufte luftonin me pulat dhe sot, populli nuk u jep vota, se keta jane per dengla, se
   PER PUNE, TË HANË MUNË….
   Respekt Bardhi Tolabi.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F May 8, 10:22

    @ N. Vjosa!
    Kam nje lutje :
    Mos u merr me me kete rreliken e rrjedhur dhe te pjerdhur zogiste, qe del here me pseudonime komikesh mesjetar si “nastradini”, here me simbole feshe “pejkamberi” duke treguar se eshte nje zagar dhe here duke “vjedhur” emrin e gazetarit Mero Baze, se si duket e paska bllokuar tek Tema, spiunin e burgjeve te diktatures (UK).
    Edhe pse 80 e kusur vjeç dhe ne prag te ngordhjes, nuk i rri goja pa pjerdhur, se keshtu pandeh ase do te laj mekatet qe ka kryer ndaj ish shokut te tij te burgut LA, qe e spiunoi tek gardianet.
    Por, sado e rende te duke me mire te degjosh pordhet e nje gomari se sa gamanisjet e ketij qeni plak.

    Reply to this comment
   • merobaze May 8, 21:31

    Shkoni ne Korene e Veriut o enverista te paudhe se atje do te gjeni te gjalle Enver Hoxhen me gjithe shkelqimin e tij te Diktatorit Sadist, me nje dallim sepse Kimi i Korese se Veriut ka mbaruar nje shkolle ne Angli, nderkohe qe Enveri Juaj nuk arriti te merrte asnje provim dhe asnje dipllome ne France megjithe ndihmen financiare te kunatit te vet fashist, ballist, antizogist dhe kolaboracionist, qe ishte ne fund te fundit me i ndershem me popullin e vet se Enver Katili.

    Reply to this comment
   • lili May 9, 17:48

    Tank qe ne shqiperi u vendos demokracia…mos ishte dje nastradini ne pushtet? Jo ishte komandanti i Juaj legendar e diktatura qe adhuroni!
    E me keso mènd mendoni me marr rrugen per evrope!

    Reply to this comment
 14. ledi May 8, 04:12

  Fajin e keni ju te gjithe qe lexoni kete gazete hoxhiste, duhet bojkotuar

  Reply to this comment
 15. Mark.uk May 8, 04:24

  O Kanan : Ju siguron te ardheme ktyre femijve nderimi komunist more I shkret.Dukesh se je si ai kanani I filmit pa shkoll.

  Reply to this comment
 16. Dardan May 8, 06:19

  Ju drejtohem disa njerzve me tru te vrimuar nga shperthimi i protuberancave fashisto-berishiane. Duke respektuar figuren e kampionit te shqiptareve, Enver Hoxhes, nuk do te thote se perhapet komunizmi, socializmi. Per tu suguruar ju qe keni frike nga gjigantet se mos vjen socializmi nepermjet Enverit, ju kujtoj se kurre nuk erdhi feudalizmi nga kujtimi i Skenderit. Rasate te tille te dobet dhe bythlepiresish te te huajve e vonuan mbi 400 vjet perhapjen e drites se Skenderit por kohet ndryshojne, as kaloi as do te kaloje nje dite ne jeten e shqiptareve qe te mos ndodhe te ndricoje figuara e Enverit. Ne fakt keto fjale nuk i kam drejtuiar fare per trushpuarit por per ata qe mendojne si une!

  Reply to this comment
 17. shqip hesapi May 8, 06:52

  Keto femije po nderojne deshmoret (deshmoret i nderoi edhe Saliu) dhe nuk po nderojne udheheqesin e deshmoreve.

  Reply to this comment
 18. Et'hem May 8, 07:36

  Nje fjale e urt popullore thot:”Perpara muri-prapa hur”PD eshte ne hall te madh.per foton e Enverit dhe nderimin me grusht.Ajo akuzon mazhorancen persa siper,por komunistin 100 karatesh-Berishen e ka brenda ne radhet e saj. Ky hedh gurin dhe fshe doren,rendesi per te ka qe me simbolet e diktatures te gadasi Ramen.Po Rama po e çmend.pasi nuk po del se mbron Enverin.Berisha mohon daten e çlirimit te vendit-29 nentorin por nuk mohon deshmoret e rene ne kete luften N.Çl.Dihet se kete lufte e drejtoi Enveri si komandant i pergjithshem.Ne kete vit jubilar te 70 vjetorit Rama-Meta duhet te bien ne unison per te ndare shapin nga sheaqeri.Lufta NÇl, dhe udheheqsi i saj duhen lartesuar dhe Enveri pas lufte-duhet kritikuar,vorrezat e deshmoreve,lapidaret te meremetohen,busti Enverit te vihet perkrah atij te Zogut ose te hiqet dhe ky nese nuk pranohet ai i Enverit.Ne Ballesh te vihet busti i M.Shehut.Komisjoni dhe historianet ti japin fund ksaj tymnaje te PD-isteve,ballisteve..!

  Reply to this comment
 19. karamamund-elefanti i trete May 8, 07:54

  Ti Nuri qeke kopil nuk ha mu…..,kot.

  Reply to this comment
 20. Arben May 8, 08:02

  POLITIKANET SHQIPETARE

  1 KANE ZGJIDHUR PROBLEMIN E EKONOMISE SE VENDIT
  2 PUNESIMI KA ARRITUT MAJAT
  3 SIGURIA E JETES ESHTE NE MAKSIMUM

  DHE PAS KETYRE ARRITJEVE KANE FILLUAR DHE MERREN ME PROBLEMET E VOGLA

  KESAJ I THONE TALLJE BYTHE ME TE MADHE

  Reply to this comment
 21. Lexuesi. May 8, 08:13

  Injoranca ia kalon ndonjehere diturise sepse dituria te ben te mendosh qe diçka me vlere te krijosh,ndersa injoranca te ben te qeshesh qe diçka pa vlere ta kujtosh qe te mos e pesosh. Neqoftese shtate mrekullite e botes u bene ne kohen e skllaverise, ato nuk pelqehen e nuk permenden per te kthyer skllaverine.Sistemet politike kane zevendesuar gjate historise se njerezimit njeri-tjetrin, kur njeri eshte vjeteruar, i riu ka zevendesuar te vjetrin dhe njerezit jane perplasur ndermjet tyre nepermjet revolucioneve per te mbrojtur idealin prapa te cilit kane pare interesin.Injoranca mbron instiktin, ajo nuk e rrok dot mendimin, ajo shikon vetem gjestin,ajo injekton “yryshin” e turmes si ideal per t’i sherbyer pushtetit.Kudo bythepabreket halusinacionohen me fort nga te tjeret pas prijesve te rinj qe zvendesojne te vjetrit.Edhe ketu disa komentues perdorin boten e civilizuar per te justifikuar veteveten krejt ndryshe nga ç”ndodh ne te verteten.Kur neper “Karl Marks straBe” dhe muzeun “Karl Marks” kalonte gjithe bota ne Gjermanine e perendimit, lideri i demokracise sone, ish-komunist-marksist-enveristi me mendesine e shpellareve te malit bente lufte politike-ideologjike duke kujtuar ore e çast nje bust te Karl Marksit mbi tavolinen e punes se kundershtarit. Para universutetit “La sapiensa” ne Rome eshte sheshi “Amendola”,fakulteti i pedagogjise mban emrin e prof. “Antonio Gramshi”,jo per te risjelle komunizmin por per te repektuar vlerat e se shkuares, te çliruar nga politikat e nihiizmit.Jane te ndaluara nderkombetarisht organizimet dhe simbolikat e nazi-fashizmit,ndersa injoranca jone mund te mesoje me kete rast se jane te ligjeshme ne te gjithe boten idealet, organizimet dhe simbolet e komunizmit,partite komuniste jane pjese e parlamenteve dhe ne disa shtete qeverisin vendin.Kjo nuk do te thote rikthim i komunizmit, por do te thote qe funderrinat tona te feudo-fashizem-komunisto-demokratizmit qe na kane qeverisur dhe nepermjet korrupsioni vazhdojne te livadhisin, me ane te injorances duan te na marrin frymen, te pengojne emancipimin ne emer te luftes patriotike kunder komunizmit .

  Reply to this comment
  • Gazetar injorant May 8, 09:13

   O gazetar injorant. Po pse more Enver Hoxha i ndertoi hidrocentralet. Ku i mori parate ai, nga i ati apo e jema. Po punen kush e beri atje? Po te burgosurit politik qe lane kockat atje? Me vjen keq ore zoteri por eshte fatkeqesi kombetare te kete gazetare qe shkruajne si puna jote dhe eshte nje fatkeqesi edhe me e madhe qe ka botues qe te lene bile ti botosh ato injorancat e tua. Ti ore zoteri sic duket je nje pjelle a atyre qe e shkaterruan dhe po e shkaterrojne kete popull prej vitesh, bashke me botuesit e kesaj palo gazete. Turp!

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F May 8, 10:32

    @ “Gezetar injorant”
    Ti, qe komenton, e meriton nofken qe i ke vendosur vetes. Sot ne median shqiptare, apo ne rrjetet sociale ne internet, zotrote “gazetar injorant” ke acses sa te duash per te zgjedhur. keshtu, qe ajo qe nuk te pelqen mund te mos e lexosh dhe ta kalosh, por nuk ke asnje lloj te drejte ta fyesh, vetem nese nuk je vetem nje injorant por dhe nje lloj hajvani me brire.
    Dhe per dijenine tende, nuk eshte fatkeqesi kombetare me keta gazetar qe perpiqen te sjellin te verteten, por eshte tragjedi kombetare, ngritja ne sistem e baltosjes, mosmirenjohjes, prostitucionit politik, servilosjes, dallkauklleqeve, hajduterise dhe krimit dhe deri te tradhetise kombetare, qe mbeshteten perveç te tjerash dhe nga injoranca dhe injorantet e sojit tend.

    Reply to this comment
    • Vezhgues injorant May 8, 12:31

     Edhe ti o vezhguesi F qe hiqesh si mos-fyes pjelle e krimineleve te kuq je qe ngazellehesh kur degjon qe te permendin babain dhe udheheqesin tend shpriteror por edhe vrasesisin e qindra dhe mijerave shqiptareve te pafajshem. Shporruni se ju e shkaterruat kete vend dhe e katandisen ne kete gjendje.

     Reply to this comment
     • Vëzhguesi F May 8, 20:05

      Aha! Nuk qenke vetem nje gazetar injorant, por qenke dhe nje vezhgues injorant. Epo kur je i tille une nuk mund ta ul pjacen dhe nivelin e mendimit tim qe te zgjas debatin me ty.
      Se pjelle e kujt jam une, bene mire te mos hash shume, se te bene dem, deri ne damllosje.
      Theqafjen tende di ta them me shqip se ty: Pirdhu, se ca takem si ty na keni bere te nxjerrim zorret me hajvanlleqet tuaja!

     • baze May 8, 20:46

      Keta jane bij komunistesh leckamane or ti, qe Enveri i zbriti ne qytete dhe i dha nje cope buke se po ngordhnin urie, prandaj e duan. Ja kane fiksuar prinderit qe kur ka qene i vogel : ” Enveri na dha buke dhe na beri keshtu si jemi “. Ku ta dinin keta kafshe se si jeton njeriu ?

  • lili May 8, 14:34

   Funderrinat e Juaj,te gjithe kish komunista qe i vund Pike punen e ni sur nga ylli i tyre’shkaterruan cdo gje shqiptaret,bile edhe toke e helmuan!
   Rrini ne mutsihanen qe kini krijuar tash e 70 vjete,e meritoni

   Reply to this comment
 22. LORA May 8, 09:40

  Nderimi qe femijet e Permetit u ben Deshmoreve te Atdheut eshte nje shenje sinjifikative rilindjeje.Ja ,vetem keshtu mund te edukohen ata me atdhedashuri.

  Reply to this comment
 23. anaj May 8, 10:31

  Megjithse ka 29 vjet qe ka vdekur, akoma ballistet dhe demokratikasit tmerrohen jo vetem nga Enver Hoxha, por edhe nga disa simbole te perdorura nga ai.

  Reply to this comment
  • baze May 8, 20:50

   Tmerrohet i gjithe populli qe ai e ushqeu me bar dhe e mbylli ne kamp perqendrimi e i thoshte se ne jemi me te lumturit ne bote .

   Reply to this comment
 24. TROJA May 8, 11:59

  Koha thuhej dikur’Thiri ne skene Partine-Enverin??? Koha e demokracise,e poshtersise e grabitjes,e pa sigurise e droges e prostitucionit,ku klikat e djathta e te majta,mafia e kuqe e blu,ka shkateruar ç’do gje te mire te ketij kombi,beri ate qe sot te ngrihet grushti lart,dhe moderatori percakton se ky grusht duhet te ulet e te godasi,qe te vjellin miliardat e grabitura te gjithe,ata qe kane vene doren mbi gjakun e djersen e ketij populli.Vetem nje veprim i tille do e shpetoje dhe pasuroje njehere e mire kete vend.Jane shume komente realiste,jane komente nga njerez te lodhur,te varferuar,te sakatuar nga kjo palo demokraci e te majteve dhe te djathteve.JENI GAZETA ME REALISTE QE DEL NE QARKULLIM NE SHQIPERI.

  Reply to this comment
 25. shqiptari May 8, 14:17

  nga koha e enverite duhete mare veteme puna qe beme ne dhe prindrite tane duhete mare zbatimi i ligjite se armiqte e shqiperise nuk po lene asgje se ne ate kohe qe i lumte gjykatave qe vrane e prene ata qe sabotonine dhe poshte keto gjykata sote keto gjykata dhe prokurori teroriste qe denojne populline hallexhi dhe lene te lira ata terorista qe e shkatruane dhe e vodhene kete vende dhe poshte kjo kohe e tmerite dhe varferise ekstreme se ne europ ku jetoi e punoi eshte nje demokraci moderne de ke qefe te jetoshe kurse sa shkele ne shqiperi veteme zi e mbolli sli teroristi me bashicete meticete e ramicete qe nuk mendojne te ndimojne kete populle po veteme llafe fjale e gure ne sofrtae shqiptare pra zbatojne urdhrate serbomalazeze grekoturke italiane qe kete vende ta vjedhine dehe ta vdesin

  Reply to this comment
 26. Lleshi May 8, 14:35

  “GJORG GOLEMI EDHE I VDEKUR I TMERRON ARMIQTE ME SY…” thoshte nje balade popullore per Gjorg Golemin dhe per trupat turkoaziatike ! Edhe Enverit po i ndodh e njejta gje me plehrat e Shqiperise ! edhe i vdekur po i tmerron armiqtre me sy !

  Blini pampers , blini pampers do t’i keshilloja …! Pampers dhe gomone ashtu si ne 1997 , qe braktiset vendin nga syte kembet per krimet qe kishit kryer o llumi i shqiperise !

  Reply to this comment
 27. enea May 8, 18:22

  Nuk duhet te flasim me per tmerret e Enverit, por per tmerret e “demokracise”.

  Reply to this comment
 28. jul cezari May 8, 18:39

  Po mjaft u shate me njeri tjetrin o shqipetare …….po pse duhet te shani njeri tjetrin edhe per kete teme…………..po merreni shtruar dhe komentoni pa fyer ……….o te uruar……

  Reply to this comment
 29. mimoza May 8, 19:52

  PO TE ISHTE E MIRE KOHA E ENVERIT, NUK DO TE IKNIN SHQIPTARET DHE TA BOSHATISNIN ATE QYTET TE BUKUR, TE LININ TE SHKATERROHESHIN ATO QE NDERTUAN VETE DHE TE BEHESHIN SHERBETORE E GREKEVE, QE I KANE DJEGUR QYTETIN DHE KANE VRARE SHUME PATRIOTE SHQIPTARE DUKE FILLUAR NGA AT STATH MELANI.

  Reply to this comment
 30. baze May 8, 20:55

  MALLKUAR QOFTE KOHA E BUDALLAIT DULLE QE BURGOSI NJE POPULL DHE E USHQEU SA TE MBANTE FRYMEN GJALLE. Shikoni ne youtube kur arriten shqipetaret ne Itali ne 91`, te dobet te masakruar, si shejtane dukeshin, sikur vinin nga kampi i perqendrimit….

  Reply to this comment
  • Genci May 9, 11:37

   Per Bazen (e Kupit)
   Në baze te komenteve tua shihet se sa i Ceket je ne mendimet tua, sharja dhe fyerjet jane Argumetet tua, mjerim, sa poshte mund te bjer njeriu.
   Dielli me shoshe nuk mund te mbulohet.
   Enver Hoxha ishte dhe do mbetet Fanar per te gjithe ata qe e Duan Shqiperin dhe e lekundin Prapanicen per te, ndersa ata qe Shqiperine e kuptuan si Qiflik te tyre vendin e kane ne Koshin e Plehrave te Historisë.
   PLOTE PESE SHEKUJ NENA PRITI, SKENDERBEUT NJI VLLA JA RRITI, LEGJENDAR NE LUFTE E NE LIRI, ENVER HOXHA EMRI I TIJ, nuke jane vargje te thurura nga Puthador te pushtetit por jane vargje te dalura nga Zemra e popullit

   Reply to this comment
 31. Bardhyl May 8, 22:23

  Si shume e mbani me hater kete Andi Kananin, ju te “DITA”-s, te pakten mos ia rritni artificialisht numrin e lexuesve, se produkt i G99 eshte, dhe jo ndonje socialist i vertete??

  Reply to this comment
 32. baba nga durrsi May 8, 23:51

  Per te gjithe ata shajne gazeten DITA ,kam sugjerimin e thjesht qe te lexojne me endje gazeten 55 ose RD,dhe te kenaqen me te deri ne orgazem! Per dull cenin skom ca te them, se ja kam mallku derrasen e vorrit ne 90 po ,mgja se qekam gabu rondshem se kta pisa qe erdhen pas atij na e kan bo ma zi se cqem! Nuk thon kot qe : nxenesi i mire ja kalon mesuesit! KTA KOPILAT E SOTEM QEKAN ME KEQ SE AI VETE! dy llafe shkurt edhe per ata qe folin per kalamojt e shkolles ne Permet: Deri dje ju i keni perdor kalamojt e shkollave per mitingje dhe i detyruat me ngrejt 2 gishtat lart, isoj si DULLA n,vaktit qe i detyronte te ngrinin grushtin nalt, ku qenroka ndryshimi juj me te atij?

  Reply to this comment
 33. gegetoske May 9, 01:27

  ENVERIT………. edhe sot ia dini vlerat dhe sa here qe e komentoni per keqju ……….i hani mutin edhe tani te vdekur! Juve qe ju Q…….U nenat sigurisht qe u vjen inat se nuk ia moret hakun! Pinjollet dhe komunistet gjithmone do ti keni mbi kurriz! TUNG !

  Reply to this comment
 34. redi sheheri May 9, 08:17

  Femijet i ka rreshtuar Bledi Mane ne bashkine e Permetit.Kryetari bashkise te qerroje nga puna kete klounin e Arjan canit dhe qytetaret nuk kane pse merren me kadavra politike si Enver hoxha dhe sali berisha!

  Reply to this comment
 35. Naimi May 9, 12:21

  KOMUNISTET JANE AQ MASKARENJ SA DERGOJNE FEMIJET NE VARREZA PER TE NDERUAR ME GRUSHT. PALACO JANE DHE ATO QE DUAN TI JUSTIFIKOJNE . ENVERI KA VDEKUR NJE HERE E MIRE E NUK E NGJALL DOT ASNJE KALEMXHI MJERAN I PAGUAR NGA NEXHMIJA.

  Reply to this comment
  • lili May 9, 18:03

   Aq pak burra Jane sa mshefen pas femijeve….
   Dallin 50 femije -sigurisht pa prinder-edhe mesohen nga kurkushi me dall me grusht me pershendet neper vorreza….pamje per me i tmerru jo vetem femijet jetime po gjithe boten !disa jetima te Historise,nder ta qeveritaret e Permetit ku ora e historise paska mbetur prapa ,deshtimin e sistemit te Dulles nuk e pas kan kuptuar ende!kudo tregonte se nuk mesojne asgje prej historique,edhe duhet me i derguar ne Koren veriore!
   Femijet jetima ,nuk e Kane vendin aty,po te kishin baba e mama,ato do kish in dalle me grusht ne ball e nuk kishin derguar femijet….

   Reply to this comment
 36. I drejti May 9, 15:08

  Eshte e drejte te kete debat mbi kete teme.
  Shpesh here debati pro dhe kunder vjen edhe nga nje lloj trendi provincial qe filloi pas ndryshimeve ne vitet 90 kur shume sekretare partie, rinie, e pjestare te familjeve te njohura si komuniste, u kthyen ne antikomuniste, dhe kedo qe argumentonte ne ,menyre jo konfirmuese e akuzonin si komunist etj. Por kjo taktike e perdorur ishte e vetmja menyre qe grupimet e reja politike qe po krijoheshin, te merrnin pushtetin. Nuk mund te viheshin ne krye te persekutuarit per te synuar pushtetin, ata e kishin humbur ate ne 44 dhe nuk e moren dot deri me sot, sepse nuk u bene dot faktor, asnjehere. Kjo per shume arsye, por ne rradhe te pare per faktin se vete ata kane qene te ndare qe ne burgje, ne ide, ne ate qe perfaqesonin, deri ne fe e prejardhje.
  Nje pjese e mire e tyre ishin tradhetare te vendit, kolaboracioniste dhe atdhemohues, diversante, spiune te zbulimeve te vendeve fqinje, dhe vrases profesioniste, klerike kolaboracioniste e te shitur tek armiqte e Shqiperise, armiq te perparimit te Shqiperise, partizane te erresisres, prapambetjes e bajraktarizmit.
  Nje pjese tjeter e tyre ishin femijet e te afermit e kolaboracionisteve e krimineleve te luftes qe u arratisen me mbarimin e luftes, dhe qe rregjimi i denoi pa faj, dhe per shkaqe biografike.
  Nje grupim tjeter ishte ai i kuadrove te socializmit dhe bijve te tyre, punonjesve te drejtimeve te ndryshme qe u denuan si sabotatore.
  Nje grupi tjeter ishin te internuarit per shkak te lidhjeve qe kishin me grupimet e mesiperme ose qe ishin internuar per te njejtat shkaqe me ata qe u burgosen. Te internuar kishte edhe shume keqberes ordinere, vjedhes, sjellje jo korrekte etj, etj qe pas ndryshimeve u kthyen edhe ata ne te persekutuar.
  Nje tjeter grupim me i vogel ishte i te denuarve te ndergjegjes. Njerez me ide te qarta kundra rregjimit por pa platforma dhe mbeshtetje politike, pothuajse te vetmuar ne perpjekjen e tyre sepse ishte e pamundur qe ne ate kohe te gjenin perkrahes per shkak te frikes qe sundonte ne rast se ngateroheshe ne gjera te tilla.
  Keto grupime asnjehere nuk u bene bashke, ato i bashkoi vetem qenia ne burg dhe urrejtja per sistemin dhe drejtuesin e tij Enver Hoxhen. Dhe kjo eshte e drejte. Nese do te flasim per te drejtat e njeriut ato nuk ekzistonin sepse shoqeria funksiononte mbi bazen e te drejtes kolektive dhe rregullave te percaktuara, ku individi ishte i detyruar ti zbatonte.
  Por edhe sot akoma nuk ka nje statistike se cili eshte numuri i te denuarve, pushkatuarve. Te denuarve me gjyq, ka pretendime qe ka patur denime pa gjyq. Cilet nga te denuarit ishin kolaboracioniste dhe kriminele, dhe cilet u denuan pa faj dhe per shkaqe biografike, apo agjitacioni e propagande? Keto gjera duhet te ndahen.
  Kolaboracionistet dhe kriminelet e luftes i denoi e gjithe bota. I denoi edhe Shqiperia. I denoi edhe historia. Me kot behen perpjekje per ti rehabilituar. Ata e kane marre njehere e mire vulen e tradhetarit e te turpit.
  Por per kategorite qe u denuan pa faj, ne shoqeria e civilizuar dhe sidomos shoqeria e tanishme qe ka informacion, qe ka tjeter objektiv, qe demokracine pavaresisht nga deshtimet alla shqipetare e shikon si rrugen e vetme te drejtimit e zhvillimit te Shqiperise, ka detyrim te gjithanshem. Ne duhet te perulemi para vuajtjes se tyre njerezore. Nuk mundet sot mbas gjithe ketyre viteve ne ti shikojme ata me percmim edhe kur ata e tejkalojne argumentin. Eshte e drejta e tyre. Edhe nese ka debat mbi çeshtjen e Enverit ky eshte nje debat i hapur qe secili e ben nga kendveshtrimi i tij.
  Por personalisht mendoj se figura e Enverit eshte nje figure shumplaneshe dhe vitet e drejtimit te Enverit perkojne me vitet e ruajtjes se Pavaresise se shqiperise dhe mbrojtjes se saj, me zhvillimin e gjithanshem te vendit dhe kthimin e tij nga nje vend feudal e analfabet, ne nje vend te zhvilluar ne te gjitha drejtimet. U be shume per vitet, u be shume persa i perket kushteve te Shqiperise. Ne 91 kjo histori duhej te ishte mbyllur dhe ne tani te shijonim frytet e demokracise.
  Por deshtimet e dritanishe, jo deshtimi i sistemit, por i klases sone politike, na kthejne mbrapa tek koha kur Shqiperia e varfer funksionoi brenda suazes se vet, dhe beri perpjekje vitale per te mbijetuar si komb e si shtet. Kush njeh historine e Shqiperise e ka te qarte kete.
  Enver Hoxha nuk mund te hiqet nga historia me te mirat dhe te keqiat e tij. Si kriminel apo si shenjt, si diktator apo masovik, si i korruptuar e vjedhes apo si njeri i thjeshte e i paster. Si ideator e nxites i luftes se klasave apo si i dashur me pioneret, jetimet etj,.
  Ai u mbeshtet tek populli shqipetar qe e perkrahu dhe qe bashkarisht ndertuan Shqiperine e pas luftes. Ajo ishte koha kur vendi pa zhvillimin me te madh te historise se tij dhe qe ne nuk mund ta heqim dot nga historia. Ajo ishte koha e emrave me te medhenj qe ka nxjerre populli shqipetar ne art, kulture, shkence, sport, industri, bujqesi, ushtri etj.
  Ne te gjitha arritjet kishte dore çdo shqipetar, edhe te denuarit politike, te cilet punuan ne shume vepra te medha.
  Dashur pa dshur asaj kohe ne i referohemi si koha e Enverit edhe per mire, edhe per keq. Gjurma eshte akoma aty dhe aty do te jete e do te mbetet. Historia do ta pecjelle brez pas brezi. Kjo eshte historia dhe nuk e mohojme dot. Mire eshte gjerat ti themi hapur e me vertetesi.
  Por fakti eshte se duhet te shohim pas e te nxjerrim mesime nga e kaluara jone, nderkohe duhet te shohim me shume drejt se ardhmes duke kerkuar, shume e shume me teper nga ata qe na qeverisin sot.
  Ne duhet te flasim me shume dhe te kerkojme me shume, por edhe te protestojme me shume. Kemi arritur nje fitore te madhe si vend me shporrjen njehere e pergjithmone te metodes se qeverisjes me provincialitet, me injorance e autoritarizem. Kemi shporrur rregjimin e Saliut si metode dhe si fenomen. Rregjimi i tij i shkaktoi Shqiperise deme kolosale e te pallogaritshme ne te gjitha planet e drejtimet. Demi behet akoma me i madh kur mendon se Saliu drejtoi shkaterrimin e vendit, shkaterrimin e vlerave, tamam ne demokraci, kur duhet te kishte ndodhur e kunderta. Kjo nganjehere na e lekund arsyen dhe na ben ti referohemi te kaluares.

  Reply to this comment
 37. dn May 9, 18:42

  I drejti,

  Eshte idiot te flitet per fasciste e naziste per shqiperine,ku pakkush ka ditur cka eshte fashisme e cka nazismi! Nuk mundeni me thane populi nuk dike me lexuar po ishte fashiste sepse duhet nje minimum edhe per te lexuar fashismi ….
  Cdo qeveri le pas trashegimin e vete:Zogu la njerezet si Enverin,qe bile Kane ditur cka eshte shteti,la nje klase qe punoj per vendin me sakrifice,la pasur ne vend per aq sa punet me bâ nje qeveri per 10 vjet pune Duke u nisur n’en zero
  Enverin la pas njerezet si berisha,nano and co,la diplomate qe korriten vendin,la nje popull qe tmerroj boten Duke shitur mot rat e bile edhe nenat e tyre…
  Veprat e enverit i marruan nje armate shqiptar te sklavizur,jo enveri ..
  Komunisteve ju thème mos u merziteni kot,se Jeni mbetur vete me deshtimet tuaja se berisha eshte produit komunist 24 karat,i cili mbeti ne pushtet vetem se opozita ishtepo aq e deshtuar sa AJ!
  Sa per te Djathten,ajo jo komuniste,,e ka kuptuar qe ne 90 lojen e ramizit’loja berisha rama,qe gjeten marreveshje per bukuri kunder kushtetuese dikur,edhe sic thoni e ka kuptuar se nuk mundet me i vu ne mend edhe per dy gjenerata albanistanezet,pra ato qe ishin vertet te djathte u larguan tek familjet e tyre ne Pèrendim e va lane fushen edhe ma shlire tash e 23 vjete,
  Resultatin e shini vete edhe nuk kemi as cka lypim n’ate vend ku urrejtja per te djathten eshte ma e madhe se sa kunder germanet apo italianet te cilet edhe pse ishin naziste e fashiste po i pranoni edhe ne krevatin e grave tuaja…nuk keni te djathte ne shqiperi ,duhet ta kuptoni kete’i keni shfarros e dini fort mire kete.Lutta eshte Brenda sojit,jo me te’ Djathtet’, te cilet i perzuhet, edhe te cilet vazhdojne jeten e tyre me vlerat e tyre, sic ka bâ tash e 100 vjete aty ku rrnojne,me po ma shyqyr ma shume pa ju,albanistanzet produit te njerit te ri alla Enver hoxha,qe Jeni turpi i botes edhe sollet vetem turp per gjithe shqiptaret kudo qe jane

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?