Kush qëndron pas drogës kolumbiane

February 28, 2018 22:45

Kush qëndron pas drogës kolumbiane

 

Bedri Islami

Një sasi e pazakontë droge, edhe për një vend të madh, u kap nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim ose jo me institucione të tjera, brenda apo jashtë Shqipërisë. Si duket është njëri ndër ato rastet kur strukturat e Ministrisë së Brendshme dhe të Prokurorisë ia dolën, jo vetëm të bëjnë së bashku një gjë të vyer, por edhe të mbajnë gojën kyçur. Megjithëse jo deri në fund. Përgjegjësi kryesor i dyshuar ende nuk është gjetur. Diku ka rrjedhur.

Sasia prej më shumë se 613 kg drogë, kokainë, e ardhur përmes një rrugë të gjatë, Kolumbi – Itali – Maltë, drejt Portit të Durrësit e pastaj në magazinat e “Arbri Garden“,  padyshim solli tronditjet e saj edhe në skenën politike,  por më shumë shtron pyetjen se kush qëndron pas drogës kolumbiane.

Është vështirë e besueshme se gjithë këtë “mall kolumbian“ pronari i “Arbri Garden“ e do për vete dhe se do e përpunonte vetë.  Vlera e saj prej 180 milionë euro tregon se pas saj janë shumë të tjerë, një klan i fuqishëm, si ta zëmë “Çiftelia“, ose “Banda e Durrësit“, ose grupimet e Elbasanit,  ose dikush tjetër, që, ose është në pushtet tani, ose i ka krijuar lidhjet e fuqishme kur ishte në pushtet dhe ka ngritur një rrjet të fuqishëm, të cilin mund ta bëjnë vetëm specialistë të njohur të këtyre punëve.

Droga e ardhur në Shqipëri nuk është punë amatorësh dhe nuk është lënë në dorën e një njeriu.

Në fillimin e përhapjes së lajmit, shefi i opozitës, Basha, po fliste për ekonominë dhe vonë u kujtua se droga ishte e pranishme në të gjithë mediat dhe nuk mund të heshtte më. Dhe kur foli, ende pa ditur asgjë, ngriti alibinë e krimit, duke ia dhënë ngutshëm gjithçka qeverisë. Përse reagoi ai me vonesë dhe përse u ngut të krijonte lidhjen mes drogës dhe qeverisë? Kishte të dhëna të tjera, ndoshta të ditura, apo , si gjithnjë, bjeri t‘i biem! Dushmanit plak.

Pronari i magazinave, ku ishte duke u përgatitur përpunimi i mëtejshëm i drogës, pra zbarkimi i rreth 528 pakove nën dyshemenë e makinës, është një djalë i ri, Arbër Çekaj. Ai është edhe pronari i firmës “Arbri Garden“, kompani e kualifikuar e importit në Shqipëri.

Firma është krijuar dhe ka filluar nga aktiviteti në vitin 2012, 3 maj. Arbër Çekaj, si nënvizojnë mediat e ndryshme, ka edhe mbiemrin Kuliçi. Fiks apo rastësisht si mbiemri i ish-zëvendësdrejtorit të dikurshëm të Policisë së Shtetit,  Agron Kuliçi. Të dy nga Tropoja, por kjo, veç kësaj, nuk thotë asgjë tjetër, asgjë më shumë. Mund të jetë thjeshtë një rastësi, si mbiemri , si vendlindja.

Ajo që të turbullon mendjen është se në vitin 2013, jo rastësisht, Arbër Çekaj –Kuliçi ka përfituar pjesën më të madhe të financimit shtetëror për ngritjen e kapanoneve ku ishte dorëzuar „malli kolumbian“, rreth 200 mijë euro nga shteti dhe dihet se, në këtë vend, sidomos në atë periudhë të valës së ndërrimit të pushteteve, nëse nuk ke lidhje të forta , as një fije shkrepëse nuk e merr nga shteti, e jo më një financim të tillë.

Çuditërisht, e jo çuditërisht, po bëhen të gjitha përpjekjet, jashtë strukturave të shtetit, për t’ia mbyllur gojën kësaj historie dhe për të shpallur gjithë punën e Policisë si një detyrim i dhënë nga jashtë, nga e cila askush nuk mund të shpëtonte. E gjithë puna e Policisë së Shtetit po minimizohet, si një detyrim që nuk mund të kapërcehej dhe se, sipas shefave të opozitës dhe mediave pranë tyre, tregon se sistemi i përhapjes së drogës, ka kaluar nga një klan qeveritar në një klan tjetër.

Në të vërtetë çfarë fshihet pas gjithë kësaj sasie të pamasë droge?

Zëra pranë opozitës po përpiqen të lidhin gjithë këtë me emrat e bandës së Durrësit, të Lul Berishës dhe të kunatit të tij, Plarent Dervishit. Të jenë ata „ peshku i madh“ që po kërkohet? Apo mos gjithë kësaj loje politike po bëhen të gjithë përpjekjet për të fshehur ndonjë peshk tjetër, shumë më të madh dhe shumë më të fuqishëm se ata që janë ende në lojë nga banda e Durrësit?

97 ngarkesa, në më shumë se 5 vite, ka sjellë nga Kolumbia Arbër Çekaj –Kuliçi në Shqipëri. Ndoshta jo të gjitha kanë pasur drogë me vete, por shumë enigma janë hedhur në tregun mediatik, disa nga të cilat, për të fshehur të vërteta përvëluese që qëndrojnë poshtë dyshemesë së „mallit kolumbian“.

Enigma sapo është hedhur për zgjidhje. Diçka dihet: njerëzit janë porositur të heshtin. A do të mund Prokuroria e Krimeve të Rënda të hapë gojën e tyre? Që të dëshmojnë të vërtetën.

Nganjëherë koncepti i rremë i nderit dhe i besës është më i fuqishëm se e drejta e shtetit! Dhe pranimi i së të vërtetës!

 

 

February 28, 2018 22:45
Komento

44 Komente

 1. Ne shqiperi duhet revulicion February 28, 21:33

  Nuk kalon ajo sasi droge pa mar “politikanet” tane pjesen e tyre. Likja sala rama nano , te gjithe nje mute jane. Mos mendoni se nano eshte terhequr nga politika.

  Reply to this comment
 2. Vicidolisti Digital February 28, 21:42

  Nuk ka dale akoma info anali dhe mark uk-ukuja si dy myteberet e SHQUP-it. Cbehet keshtu me Kulicerite e PeDes??? Po Nul Moka trimoshi PeDes ka ndonje xhevahir per te nxjerre???

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku February 28, 22:57

  Kjo droge ishte ne konkurrence me kanabisin e Rames, prandaj u kap. Ne ua bojme nonen konkurenteve, pastaj e paraqesim si fitorje te re.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 1, 07:35

   Jo mo Xhuxhumaku, jo,

   ASNJE KONKURENCE NUK KA ME RILINDJEN E EDVINIT, QE NUK LE ASNJE GUR TE BEJERE NE TOKE,

   sepse:

   Secila droge ka linjen e saj te Rilindjes Enveriste si cigaret kontrabande te Enverit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes dhe kababisi albanez jane si “Pare xhepi” per Rilindjen,

   ndersa:

   KOKAINA ESHTE PER KULLAT GRATACIELA QE DO TE MBUSHIN QYTETET SHQYPTARE QE DO TE CERTIFIKOJNE EDHE FITORJET E NJEPASNJESHME NE ZGJEDHJET E ARDHESHME

   Reply to this comment
   • Adriatik March 1, 10:25

    aman o Kumandar mbahe afer kete
    xhuxhumakun anal se kuvendon
    si pasneser ——-
    se mo nuk i keni dhene Kestein e 24 ?
    Jepjani urgjentisht se e meriton
    eshte i Pjerdhur nga trute ka semundjen
    e demokracise Sali berishiane Shpellare .

    Une jam me JUe e Ju jeni me Mue ..
    haaaaaaaaa

    Reply to this comment
  • intelektuali March 1, 07:36

   Jo mo Xhuxhumaku, jo,

   ASNJE KONKURENCE NUK KA ME RILINDJEN E EDVINIT, QE NUK LE ASNJE GUR TE BEJERE NE TOKE,

   sepse:

   Secila droge ka linjen e saj te Rilindjes Enveriste si cigaret kontrabande te Enverit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes dhe kanabisi albanez jane si “Pare xhepi” per Rilindjen,

   ndersa:

   KOKAINA ESHTE PER KULLAT GRATACIELA QE DO TE MBUSHIN QYTETET SHQYPTARE QE DO TE CERTIFIKOJNE EDHE FITORJET E NJEPASNJESHME NE ZGJEDHJET E ARDHESHME

   Reply to this comment
   • SHENJTORI Enver March 1, 10:08

    TY MYSYBET ,
    i ashtuquajturi Nastradin Tajvani ,
    QE SI kumandar ballist merr Keste prej 27 viteve ,
    Beni sikur Nuk kuptoni QE ::

    Drogen e Kerkon TREGU ,.

    Tregu eshte ZOTI i sistemit Ballist Kapitalist .

    Prandaj :.

    droga eshte si Vaji i motorit per Barkederra Ballist te enjtur nga Kestet ,
    dhe Asht si Vaji i motorit ————

    Qe vertet eshte i piste , por motori Kapitalist
    nuk bene dot pa te .

    Per ke nevojitet droga ?
    Per se ne kohen e SHenjtorit Enver
    nuk njihej droga =?

    po sikur neser te shitet ne Dyqan droga
    si qoftet ?
    Te denuarit do ti demshperblejme me keste ?

    Reply to this comment
 4. Artemisa March 1, 00:15

  Kokaina e kapur eshte e Saliut dhe e Zenit – keshtu do te komentojne rilindasit.
  Dhe do te vijojne Ne e kapem, pra nuk eshte e njerezve tane.

  Reply to this comment
 5. Merqez Katunari March 1, 02:15

  Nga fitorja ne fitorje. Nje bie mijera ngrihen urraaaa

  Reply to this comment
 6. alphade March 1, 03:24

  Z. Bedri ! Valke nuk e dini ju kush qendron prapa kesaj
  sasie droge ? Njihen Kulicajt dhe Lushajt si miq te ngu-
  shte te Sali vicidolit. Jane dy tropojane qe i njeh e gjithe
  Shqiperia per gjemat e tyre. Monstra e Vicidolit qendron
  prapa gjithe kesaj kokaine dhe me parat qe do te merrte
  Saliu,pjesen e majme te luanit do te bente “Revolucionin
  Demokratik” qe sebashku me Ilir Floririn do te permbysnit
  Edi Ramen, kryeministrin legjitim te Shqiperise. Por Edi
  dhe Xhafaj jua dogjen letrat ne duar,sebashku me zonjen
  Arta Marku , sokoleshen PPP. Nje dite me pare,drejtorit
  te krimeve te renda iu hoq makina ,iu prene lidhjet dhe
  misioni u krye padijenine e tij. Ky Prokuror i krimeve te
  renda,i lidhur me klanin Kulici- Lushaj…..deri te burimi,
  Monstra e Vicidolit. Kjo eshte tablloja reale,te tjerat jane
  pune te ” kazanit”,jo e gjithe media eshte “kazan” Any way !!!

  Reply to this comment
 7. Alban Dega March 1, 06:52

  ME GJUHEN E FAKTEVE

  KOPILAT E BERISHES NE DEREN E RAMES !

  – Nga Alban Dega Nju Jork

  I ndoqa drejtepersedrejti mashtrimet pa fund te Sali Berishes mbreme ne emisionin “ Zone e Lire” te Arjan Canit te “Klanit” te Berishes dhe protesten e deshtuar me sukses te 27 janarit sot.
  Deshtim i plote!
  Total failure e organizatoreve e liderve te saj te deshtuar!
  Humbi Mafia !
  Fitoi Shqiperia !

  Rrena pa fund te nje mashtruese pakufi !

  Cdo fjale, cdo fjali, cdo deklarate e tij ne emisionin “Zone e Lire “ ishte rrene. mashtrim, spekullim.
  Si ai edhe qehajai i cifligut te tij familjar PDSH, Lulezim Basha nuk nxjerrin fjale nga goja pa rre pa iu dridhur qerpiku dhe pa iu skuqur faqja.
  Jo mbreme e sot por tash e 27 vjet…
  Edhe mbreme ai i perseriti rrenat e tij se ekonomine e kishte mesuar nga Regani. Mik i vjeter i tij qe kur urdheronte studentet e mjekesise te hapnin zjarr kunder siluetes se tij si komisar i kuq ne zboret komuniste .
  Perdori gjithe arsenalin 46 vjecar te ish diktatorit komunist Enver Hoxha kunder imperializmit amerikan si ne 96-en, ne 97 -en, ne 98-en e dhjetra here te tjera bile edhe ditet e fundit .
  Sulmoi ashper qeverine e sotme pse votoi kunder SHBA-se per ceshtjen e njohjes se Jeruzalemit nga Presidenti Trump, kunder te cilit votoi krejt Evropa Perendimore dhe 7/10 e njerezimit !
  Sulmoi qeverine Rama per mungese investimesh te huaja ne Shqiperi, kur vete ua dhuroi me nje cmim pese here me te larte Autostraden e Kombit nje prej shumekombesheve me te korruptuara ne Bote Bechtel dhe mbi 500 milione te investuara ne xhepat Lul- Gites e gangstereve te tij nga xhepi e qafa e popullit te vet .
  Solli investimet e sponsorit kryesor te bashkeshortes se tij Taci Oil ne Nafte dhe e la nje grope borxhesh prej 700 e ca milione dollaresh kur e perzuri me vote plebishitare e 1 milione shuplaka populli , demosi !
  Solli investimet e Rapiscanit dhe krijoi nje humbje prej 250 milionesh ne Arken e Shtetit e kurrizin e shqiptareve .
  Solli investimet e Devirolit dhe Fatmir Kodoshit e Xen Sypeshkaqenit ne Gerdec dhe shpertheu Hiroshimen e Gerdecit me 26 viktima…e miliona te hedhur ne ere !
  Sabotoi bashke me nipin e Beogradit dhe bastardin e tij interkoneksionin e financuar nga gjermanet dhe i shkaktoi rreth 300 milione euro humbje Shqiperise dhe Kosoves ne 8 vjetet e fundit !

  Investime te huaja apo placktije masive
  e shqiptareve !?

  Solli Damir Fazlicin e Luli Argites dhe i shkaktoi nje humbje orej 100 milione eurosh investimesh te munguara te nje investitori te fuqishem pskistanez…
  Solli CEZ-in e Xen Kalajt dhe i shkaktoi nje humbje prej rreth 620 milione eurosh shqiptareve dhe nje investim prej te pskten 7 milione dollaresh ne xhepat e Nue Xenit !
  Investimet e Berishes dhe familjes se tij biologjike e politike e bene Shqiperine Gerdec e Kandahar…
  Vetem nga babezia e dhenderit te tij Maltezi u humben rreth 150 milione dollare investime te Bankes Boterore per zhvillimin e Bregdetit pa llogaritur shembjen e dhjetra shtepive shqiptare !
  Solli aq shume investime te huaja sa per tete vjet qeverisje te tij borxhi i jashtem i Shqiperise u dyfishua ne qafen e shqiptareve !
  Ndertoi aq shume rruge sa la mbrapa ne arken e qeverise Rames 850 milione euro borxhe te brendshme me te cilat do te ishte ndertuar nje autostrade e re nga Hani i Hotit ne Konispol !?

  Reaganomiku i rrenuesit te Shqiperise !

  Inauguroi tri here Autostraden e Kombit dhe Autostraden Tirane -Elbasan sa edhe sot nuk kane perfunduar punimet ne kete te fundit . Vetem per shembjet e shkaktuara nga korrupsioni Berisha- Meta Qeveria e sotme ka harxhuar rreth 250 milione euro te tjera …
  A doni me per investimet e Reganomikut Berisha !?
  A e dini sa para la Sali Berisha ne fondin e emergjencave kombetare kur leshoi karriken ne shtator 2013 !?
  4000 Euro gjithsejt ! Aq sa nuk do te mjaftonin as per tavanin e nje stalle lopesh po te godiste nje termet apo permbytje !? Po nje epidemi gripi kinez a australian!?
  Keto jane investimet e huaja dhe te brendshme te qeverise Berisha !
  E ka pafytyresine e poshtersine te jape leksione e rrahe gjoksin me ze e figure ne syte e shqiptareve per mrekulline Berisha qe e rrenoi te pakten 7 here dhe e zhberi tri here shtetin shqiptar ne 13 vjet qeverisje te Salikracise !?
  Vetem piramidat e 97-es u kushtuan shqiptareve 2 miliarde dollare te plackitur e 2 miliarde euro te djegura e rrenuara nga ajo katrahure kombetare !

  Nga “ qeveri gangsteresh” ne “Mafia
  jashte kontrollit” !

  “ Qeveri Gangsteresh e quajti ne kryeartikull Mbreteresha e shtypit boteror “ The Times” e Londres ne mars 1997
  “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit “ e cilesoi mbreti i shtypit te lire boteror “ The New York Times “ me 15 mars 2008, diten kobezeze te Katrahures Gerdeci te Fatmir Xenit te Berishes !
  Sa i pafytyre eshte e mund te jete Sali Berisha !
  Kopilat e vet e te bandes se tij te kusareve u orvatet t’ia lere ne dere Edi Rames e Qeverise se tij.
  A nuk ishte Sali Berisha ai qe hapi e lejoi kazino deri para dritareve te zyres se tij tek Tajvani… e mbare vendin e fajin per to ia hedh Edi Rames !?
  A nuk ishte Sali Lul Micotaqis Bakojanis qe ia shiti Athines 365 kilometra te Otrantos dhe tani na ben patriotin, nacionalistin. E nacionalizmi eshte streha e fundit e te gjithe maskarenjeve !
  Nuk mund te beje perjashtim nga ky rregull as krye- atdheshitesi e krye- maskarai Sali Toptan Zogolli !
  Sa i pafytyre eshte i pafytyri !?
  Edhe me te pafytyre se ai u tregua Arian Cani e pese filozofe , profesoret, Akademiket e UET-it e Plepave te tjere shqiptare.
  Jo vetem qe nuk reaguan, por me e keqja shkuan deri ne nje bythelepirje neveritese ndaj Mareshallit te Beogradit Sali Karaxhic.
  Shkelqeu me mjerimin e tij intelektual sidomos Profesor Arjan Curri. nje asskiser, bythelepires 24 karatesh qe na e ben edhe Filozofin edhe analistin edhe gjithckaditesin neper ekrane kur u langareps para Sali Berishes duke e quajtur “ Dielli qe ndricon” dhe iu pergjerua me zemer ne dore te rimerrte udheqjen e cifligut te tij PDSH dhe te revolucionit !
  Ky eshte njeriu i ri i Sali Kim Jong Un-it dhe bandes se tij te Gangstereve dhe Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit !
  Lanet !

  Reply to this comment
 8. intelektuali March 1, 07:25

  Enveristi Bedri Islami pranon:

  “97 ngarkesa, në më shumë se 5 vite”,

  Kaq sa vite eshte ne pushtet Edi Rama dhe Rilindja e tij Enveriste dhe me pas ben deduksion fillozofik te cuditshem:

  FAJIN E KA GJITHMONE SALI BERISHA!

  Po kokainen e Xibrakes e harrove o fillozofi komunist Bedri Islami? Ku Taulant Balla kishte emeruar si adminstrator nipin e Enverit, qe Sajme Qorri beri cmos ta shpetonte me finte rufjani komunist?

  prandaj:

  Pas kokaines se Durresit qe i ka futur friken gjithe Evropes me te vertet mund te fshihen Kulicat, vrastaret killera te egerr te Sali Berishes nga Tropoja si Marko nga Tropoja ne filmat horror te Hollivudit, por ku eshte shteti dhe pushteti i Edvinit me SHIK-un dhe policine famoze te Rilndjes qe ka gjithe CELESAT e survejimit dhe ndeshkimit te BOSIT autokrat qe di edhe kush hedh nje pordhe ne cdo cep te Shqypnise?

  HE O BEDRI ISLAMI SI THUA TI PSE NGUTET RILINDJA ENVERISTE E EDVINIT QE TE SHPALLI FITORJEN PAS PILAFIT KUR SHQYPNIA ESHTE REZILI I NJE SHTETI TOTALISHT TE PAAFTE NE LUFTEN ME DROGEN?

  Reply to this comment
 9. info analitike March 1, 07:30

  O shoku Bedri po ti titullin ia vure pacavures tende po ama nuk na dhe ndonje prove apo fakt se kush qendron pas droges kolumbiane pervecse aludimeve qe i ke zanat te vjeter. Mire e thote Plaku Xhuxhumaku ketu behet fjale per lufte bandash konkurrente si ajo ceshtja e bandave te Elbasanit. Ne kete perplasje te pergjakshme banditesh e trafikantesh uroj qe te mos ta pesoje asnje qytetar i pafajshem. E mbushet vendin me qelbesirellek o shoku Bedri e ty nuk te dridhet aspak qerpiku dhe ndergjegjen e ke vene ne gjume letargjik me kohe. Ishe ti me disa te tjere pishtar i koalicionit te qelbesirave e tani akoma shkruan per Saliun. ore po ndonje cike pergjegjesi e ndjen ti apo hic fare?

  Reply to this comment
  • korçari March 1, 09:06

   Filluan SORRAT E ZEZA si Intelektuali,info ALEtike apo xhuxhumaku ,Mark UJKU e ndonje idiot tjeter te shajne apo te marrin me mend gjera qe as vete ata si dine por fakti eshte se u kapen 613 kg droge vetem nga policia shqiptare e cila duhet FALENDERUAR dhe mbeshtetur dhe sa per kokat pritni se do te dalin ,mbiemri Kuliçi nuk eshte rastesisht ,me se fundmi shteti po pastron plehrat qe i kane zene frymen per 27 vjet nuk ka me (toke te xanum)

   Reply to this comment
   • intelektuali March 1, 10:35

    Intelektuali “sorre e zeze” pse tregon te VERTETEN?

    PO DERI KUR JU, BOLET DHE KAQOLAT E ENVERIT DHE EDVINIT DO TA MBANI KOKEN TUAJ SI STRUCI NE RERE?

    Po nuk e shikoni ju o mjerane se kokaina e Durresit si ajo e Xibrakes ishin “QEPUR” dhe gaditur paq per Kullat prej betoni qe do te ndertoje Edi Rama me formulen e tij PPP – Partneriteti Publik Privat dhe shumfishuar fitimin e Rilindjes dhe te Partise.

    Po nuk e shikoni ju o mjerane Erion Veliajn apo Lali Erin e Edvinit si i futi “Marshin Indietro” premtimeve te tij elektorale dhe e perdrodhi BYTHEN e enveristit si “Kurvat ne Bordello” duke deklaruar pa piken e turpit ne opinion se po gadit dhe i ka “QEPUR” edhe ai me bashkine e tij Mafioze projektet famoze per 17 kulla apo grataciella njeqindkateshe ne mes te Tiranes, 5 prej tyre tek Teatri Kombetar me argumenta tejet groteske te nje rufjani enverist?

    “DO TE NDERTOJME KULLA NE MES TE TIRANES SEPSE NUK MUND TE JEMI RACISTE ME KATUNARET QE DUAN TE VIJNE NE KRYEQYTET”

    Keshtu deklaroi Veliaj ne emisionin OPINION te Blendi Fevziut dhe tha se ka hapur driten jeshile per 1 milion e gjysem banore qe do t’i strehoje tek kullat e tija.

    KU DO T’I GJESH LEKAT?

    E pyeti i cuditur Blendi Fevziu qe vertiste shkopin e tij me nervozizem te pazakonte sigurisht i ngacmuar nga fodulleku dhe hipokrizia e Kryebashkiakut te Tiranes?

    FORMULA ESHTE PPP – PARTENRITETI PUBLIK ME PRIVATIN

    Ja ktheu Veliaj qe e kishte ne maje te gjuhes formulen e Edi Rames per te legalizuar drogen qe ka kapluar Vatanin si kurre me pare ne histori.

    prandaj:

    O korcar BOLJA jo cdo qe fluturon mund te kollofitet si ushqim, keshtu ka thene Kon Fuci dhe kjo thenie e lashte eshte sot aktuale per shqyptaret enverista dru me pre,

    sepse:

    Edhe Bin Ladenin e Afganistanit dhe Pablo Escobarin e Kolumbise ne fillim SHBA e inkurajonin dhe e lavderonin ne Luften e tyre kunder ARMIKUT te perbashket, derisa ne nje moment te caktuar vendosen t’i flaknin si nje limon i shtrydhur sic mund te bejne edhe me Edvinin tone, qe i shpall REZILET e tij te droges si FITORJE te Partise se Punes, njesoj sic bente Enveri do kohe me pare.

    Reply to this comment
    • korçari March 1, 18:58

     Me llogjiken e Intelektualit apo te infos aletike Edi Rama e komandoi drogen ne Kolumbi per t’a kapur po vete ne Shqiperi hajde llogjike hajde ,po e ulni nivelin e diskutimit ne idiotesi keqardhje per ju…

     Reply to this comment
   • info analitike March 1, 17:24

    ore po ajo me mbiemrin Duka mos i bie te jete gje e klanit Duka te bejtexhiut? Thua te jete rastesi? Po droga e Xibrakes qe mbrohej nga shteti e u kap fale gjermaneve si te duket ty? Ju deleve te partise u shkoi jeta duke bere beeeeee. Pika qe nuk u bie. Po Klosi qe paska dhene 100 mije euro per deshmi kunder Berishes mos te duket qe normal ty? Tani quhet “toke e legalixanun” fale rilindjes se qelbesirave. Po mos u merzit se Strasburgu ka gati nje fature falimentare per Shqiperine.

    Reply to this comment
  • Enveri i shenjte March 1, 10:17

   Ndersa Xhuixhumake Shuroset bashke
   me Info – analet e nastradineve tek Tajvani ——-
   droga ne Ameriqi dhe hollande
   shitit si ROBAT E vjetra tek Gabi ne Tirone .

   Droga eshte problemi yne keto 27 vite ?

   Info shkumon per Enverin ,
   por nuk thote qe enveri droge kishte
   -Punen ,
   -shendetesione
   -Panvarsine e Shqiperise , si Ushtarake ashtu
   edhje ekonomike
   – Shendetesine
   NUk lejonte Emigrimin .- dhe shume mire bente

   Po qelbeni XHuxhumak – info anal
   nderoni panolinat e TRURIT .

   Reply to this comment
 10. Bobi March 1, 08:15

  Si ka mundësi që akoma nuk ka denoncuar doganieri dixhital, diçka nuk shkon?????

  Reply to this comment
 11. Arch Investor shpk , pastrim parash March 1, 08:23

  Hetoni banken e cila i ka dhene kredi firmes qe priste bananet. Eshte shume e thjeshte per te gjetur banken dhe me pas se kush eshte peshku i madh apo peshqit e medhenj.
  I pakapuri i firmes, pra pronari, eshte cironke.
  Firma ka 3 fishuar kapitalin vitin e fundit.

  Reply to this comment
 12. Gezimi March 1, 09:17

  Shoku Bedri porsi struci gjithmone fut koken ne rere dhe kujton se fsheh ate bythen e zbuluar. Thote se “…policia ne bashkepunim ose jo me institucione tjera jashte vendit…”. Kjo kapje e kesaj sasie kokaine u be me sinjalizim te te huajve. Kete Bedriu e di mire. E dine mire dhe shume media tjera qe nuk ja pertojne te vertetes si Bedriu.
  Media tjera deklarojne se firma e bananeve kete e paska patur rrugen e 97-te!
  Kjo rruge eshte bere shpesh me kokaine ketu. Tani erdhi mandata nga te huajt per tu kapur, se te ish per kete qeverine e Rames, Kolumbia do kish shperngulur kuarterin e pergjithshem te kokaines ne Tirane..
  Kush qendron pas ketij Super-trafiku gjigand droge? Qeveria e Rames, qe ka ne kontroll gjithe kete rrjet trafiku droge dhe qe prej tij mbahet ne pushtet (mos valle mbahet nga varferia qe ka mbjelle kudo?)

  Reply to this comment
 13. gjermani i fundit March 1, 10:20

  pas droges kolumbiane qendron kapitalizmi alla shqiptar ai luksi dhe ato makinat e shtrenjta, vilat, pallatet, kompanite qe deklarojne fitime perrallore dhe s’prodhojne asgje, komisionere, ambasadore e lesh me qime e sigurisht shtetare e ish-shtetare qe e kane kthyer vendin ne shpellen e Ali Babes. Gjeni bankat qe u japin kredi anonimeve dhe u bejne transaksionet me pagesa milioneshe. Pritni Saliun kur te nxjerre ne Fejsbuk “drogaxhiun digjital” duke e hedhur shishen ne kampin e kundershtarit. Gjysem tonelate kokaine e paster eshte çmenduri per nje firme fruta-perimesh, eshte e qarte qe ky eshte çiraku, kerkoni lidhjet qe ka qe te arrini tek ustai. Ustallaret qe hoqen qafe Dritan Hoxhen e Top-it, edhe ai kafe sillte nga Amerika Latine, besoj se e di mire Artan Hoxha gazetari. Ose prisni ca, se ndokush do vritet si Santo. Bravo policia, bravo Ard Veliu!

  Reply to this comment
  • Safa Ymeri - Ballist qe thote : mishi i pules eshte i mire March 1, 10:38

   I nerumi gjerman i FUNDIT .

   Fundi yt nuk na intereson
   SOT kemi nje fund tjater , ate te kumandar
   Nastradinit , qe nuk i mbyllet Buçja edhe me
   kestin e 24 , apo te 25 ?

   Sot nuk flitet per TregTine e grurit
   Rrushit , domates , apo te kumbulles ,
   Te ekonomise se Vertet .

   a MENDON zotrote se mua me plas shume
   MenderaQI SE kush pi droge ?

   Mendon tI SE KY ESHTE PROBLEMI I SISTEMIT ?

   Nuk me intersojne as lidhjet dhe as zgjidhjet ,
   Kerekojme PUNE .

   lE TA LIBERALIZOJNE dhe problemi eshte i zgjidhur .

   a mund ti ndalosh VetVRASJET ?

   Reply to this comment
 14. Safa Ymeri - Ballist qe thote : mishi i pules eshte i mire March 1, 10:39

  I nerumi gjerman i FUNDIT .

  Fundi yt nuk na intereson
  SOT kemi nje fund tjater , ate te kumandar
  Nastradinit , qe nuk i mbyllet Buçja edhe me
  kestin e 24 , apo te 25 ?

  Sot nuk flitet per TregTine e grurit
  Rrushit , domates , apo te kumbulles ,
  Te ekonomise se Vertet .

  a MENDON zotrote se mua me plas shume
  MenderaQI SE kush pi droge ?

  Mendon tI SE KY ESHTE PROBLEMI I SISTEMIT ?

  Nuk me intersojne as lidhjet dhe as zgjidhjet ,
  Kerekojme PUNE .

  lE TA LIBERALIZOJNE dhe problemi eshte i zgjidhur .

  a mund ti ndalosh VetVRASJET ?

  Reply to this comment
 15. intelektuali March 1, 10:43

  Enveri kishte cigaret, por kishte edhe inters per drogen qe sapo kishte filluar ate kohe dhe prandaj krijoi me babane e Luan Rames te LSI-se njesine famoze 101K ne Rashbull te Durresit, ja ku ke nje material qe te te freskoj kujtesen:

  http://www.kohajone.com/2015/09/05/shkrimtarja-amerikane-zbuloni-njesine-101k-e-krijoi-enver-hoxha-dhe-mafia-italiane/

  Me dukesh i moshuar, a nuk te kujtohet si u mbush plazhi i Durresit me cigare kontrabande kur italianet i zbukluan gomonet e Enverit ne det te hapur?

  Reply to this comment
  • Enveri i shenjte March 1, 11:24

   EDHE KU ESHTE PROBLEMI KETU ?
   U be pis plazhi ?
   populli i mblodhi dhe i piu cinGaret .

   Kontrabanda e cingareve nuk besoj se
   bene ndonje dem Kumandar .

   Dem bene kontrabanda e e Armeve
   qe e pronojne vENDET E demon kracive
   te europes —
   Atje prodhohen armet kumandar ,,
   dhe ato vrasin apo je Kondra ?^

   Perse prekukupohesh Zotrote se
   europes i pelqen te vdesi nga Hashashi apo kAkaina dhe jo nga Papunesia dhe Lufgterat ?

   Hajde Kumandar , se kam marre kestin e 25 ,
   eja te hame gjize e te kthejme ndonje
   kuPe RAKI .

   Nuk ka shtet ne bote qe nuk bene Kontrabande
   Kumandar ,
   Saliu nuk beri Kuntrabande Nafte me serbine ?

   Kush e demtoje shqYperine ?
   Kontrabanda e cigareve te Enverit ?
   APO kuntrabanda BALLISTE zogiste Kapitaliste
   e naftes , dhe e armeve te Saliut te Zenenit ?

   Reply to this comment
   • intelektuali March 1, 11:45

    Sali ishte VARKARI i Enverit, pjella origjinale e Partise se Punes dhe te kam thene edhe here tjeter:

    MOS JA NGJIT INTELEKTUALIT SI MUTI PAS KEPUCE

    sepse:

    Eshte nga soji juaj i peshtire i spiuneve te Sigurimit te Shtetit,

    qe:

    NUK HANI PYKA LLOGJIKE

    Reply to this comment
  • gjermani i fundit March 1, 16:59

   zoti “intelektual”! Jam i mendjes qe jeni komentuesi me i balancur dhe me i paanshem, qe i njihni dobesite e kapitalizmit, qe jane Lekat, dhe dobesite e komunizmit real, qe jane burgjet dhe, e pranoj qe enveri merrej me kontrabande cigaresh. Kryesisht ato cigare ishin Marlboro, kete e di se vellai i nje shokut tim qe ishte ushtar tek batalioni i Sigurimit na sillte ndonje steke qe ta tymosnim cigare borgjeze. Nuk e diskutoj qe Enveri kur bente keto gjera me pyeste mua dhe ty, por te tilla gjera bejne pjese ne historine e erret te shfrytezimit te pushtetit. Biles qe ne krye te njerezimit, shkembeheshin skllever mes armiqve, pastaj gjenerale, ushtare, etj, qe behet edhe sot, keshtuqe ta do mendja se per interesa fuqite armike edhe sot bejne pazare te nendheshme, pavaresisht propagandes. Qe te bejme dy leke muhabet(por pa LEKA prej verteti), le te themi se Philips Morris prodhonte Marlboro ne Amerike dhe ne Zvicer. Kam lexuar se edhe sot e kesaj dite trafiku i cigareve nuk ka si te behet pa pjesemarrjen e kompanise qe i prodhon, keshtuqe nqs Enveri i merrte nga ndermjetesi jugosllav(po ia fus kot, se nuk e di) dhe ia dorezonte scu(po ia fus kot, sacra corona unita) ne Bari apo ne ujerat nderkombetare, ketu thjesht ishte njeri prej hllkave te trafikut, jo pronari i trafikut. OK, veprimtari kriminale e ndaluar, qe niste me kompanine e duhanit me te madhe ne bote, properendimore siç te pelqen ty, vazhdonte me rrjetin sllav, ate shqiptar e perfundonte tek mafia puljeze, por megjithe hipokrizine demagogjike te pushtetit te Enverit, prapeseprape behet fjale per nje produkt qe e gjeje ne dyqane kudo, veçse kur trafikohej ne rrjetin paralele shkonte tek perdoruesi me çmim me te lire dhe kriminalja ketu konsiston tek taksat e evituara(te papaguara shtetit) dhe fitimi i shkonte organizatave kriminale. Kurse ketu per kokainen behet fjale per nje droge krejtesisht ilegale, qe nuk e gjen dyqaneve. Pra, nuk eshte e njejta gje

   Reply to this comment
 16. kush qenndron pas ksaj shume .kjo sdo shume ment ! March 1, 11:12

  kush tjeter ,
  pervec atyre qe kann Miljonat ,
  jo vetem te blejne kto Droga ,
  por edhe te sigurojne kalimin nepermjet shqiperise
  ne itali !

  Familjet e medha te krimit Politik;

  familja berrisha & meta ,

  asnji tjeter

  Jane duke rrezikuar gjithcka sot qe po i ngushtohet laku Vetting-ut .

  Reply to this comment
  • intelektuali March 1, 11:44

   Po Xibraka e Sajme Qorrit, Minister Famoz i Edvinit i pra kokaina e Xibrakes se Taulant ballles qe kishte emeruar si administrator nipin e Enverit, ky Laborator kokaine i familjes mafioze Berisha&Meta ishte?

   Po Ilir Meta ishte per 4 vjet Aleat Famoz i Edi Rames more mavri dhe po ky Edvin Karagjozi e hodhi me Parashyten e Rilindjes ne postin e Presidentit

   Po 97 dergesat nga Kolumbia jane bere gjate 5 vjeteve te fundit more mavri dhe Bedri Islami e deklaron vete kete fakt tejet te vertete.

   SI KESHTU?

   Saliu dhe Likja me “celesat e Kashtes” jane porositesit e kokaines se Durresit qe sipas gjasave eshte porositur dhe qe ka dhene garancte shteterore nuk ka kushte jete tjeter vecse Rilindja e Edvinit me nje ushtri oligarkesh pas tij.

   nderkohe:

   QE PO REKLAMOJNE REZILIN E TYRE SI FITORJE TE PARTISE

   Reply to this comment
 17. perkthyesi March 1, 11:12

  Nga pervoja qe kemi, cudia me e madhe tre dite zgjat! Nuk eshte se ky ritual mund te prishet dhe kete here! Nje gje mund te thuhet me saktesi, se pa perkrahjen e dinosaurve politike, do ishte krejt e pamundur futja e kesaj sasie kolosale droge! C’do te behet me fajtoret? Ashtu si deri me sot! Do kenaqen me zhurmen qe bene, dhe do e rinisin avazin, derisa ti rregullojne fijet e fitimit! Kjo eshte Shqiperia e sotme!

  Reply to this comment
 18. intelektuali March 1, 11:34

  Sali ishte VARKARI i Enverit, pjella origjinale e Partise se Punes dhe te kam thene edhe here tjeter:

  MOS JA NGJIT INTELEKTUALIT SI MUTI PAS KEPUCE

  sepse:

  Eshte nga soji juaj i peshtire i spiuneve te Sigurimit te Shtetit,

  qe:

  NUK HANI PYKA LLOGJIKE

  Reply to this comment
  • Shabani sharoi me share March 1, 13:14

   Ashty eshte , Njashtu te lumte O kumandar
   NastradinI .

   Se komunistet nuk hane Pyka logjike Kapitaliste
   shfrytezuese ,
   Ne balliste Zogjistet i hame me Kenaqesi Kestet .
   Saliu , dhe kompania e politikaneve
   pas 1990 jane made in Kapitalizem Ameriko Europian .

   Soji qe krijoj Enveri e pame ,
   ishte Pa droge ,
   pa korrupsion ,
   me Fabrika ,
   Hidroçentrale ,
   Termoçentrale ,
   si dhe me Pensione te GARANTUARA.
   Ja ti e gezon Pensionin fale enverit .

   Sa per sigurimin e Proletariatit ,
   laje gojen me Varekin zotrote Efendi ,
   se per here te pare ne histori Enveri beri
   shtet ne shqiperi .

   Dhe jo nevojtore si keto 27 vitet e qeverisjes
   se ballistave .
   Vere kapelen se do ftohesh ,
   me keq se je ftohur ne Tajare o Kumandar .

   Reply to this comment
 19. Eurosocialisti March 1, 12:08

  Jane 97 ngarkesa kokaine gjate 5 viteve te qeverise Rilindjes! Kaq mjafton per nje njeri me mend ne koke te kuptoje se kemi nje pushtet kokaine. Ato denglat me Sali e me Mete nuk bindin askend. “Ujku Sali, Ujku Meta dhe Cakalli Ed Rama po ben kerdine me droge”. Kur ish Saliu ne pushtet ishte Lazarati fabrika e droges ne Shqiperi. Keto 5 vjet te pushtetit te Ed Rames, Shqiperia u Lazaratizua plotesisht si kantjer gjigand ku droga kultivohej, trasportohej dhe eksportohej nen kujdesin e nje policie te drejtuar nga nje pleher si Saimir Tahiri.Ne pushtetin e Ed Rames u ngriten dhe laboratore droge si ai i Xibrakes p.sh, ku drejtonte punen i nipi i Enverit. Sot jane dhjetra ish-drejtues policie te fshehur. Jane ushtria qe i sherbeu Lazaratizimit te Shqiperise. Kjo eshte “Merita” e Ed Rames, mos t’ja hame hakun kot ne te vetmin sukses qe ka keto 5 vjet qeverisje.

  Reply to this comment
  • 1 shpellar vesh si "Eurosocialist" masturbon Medieve March 1, 13:21

   “Eurosocialisti” i Shpelles,

   parodisti shpelles me qifteli me dor .

   vazhdo bjeri SHPELLAR-IST

   deri sa te dali — salih brrisha e meta —- bashke

   Reply to this comment
   • Eurosocialisti March 1, 14:17

    1 shpellaro, o rrot k..ro, shko e bli nje abetare e meso te shkruash (salih brrisha – po thua si shpellaro-k…ro si rob i pa shkolle qe je ahahahahaha)

    Reply to this comment
   • intelektuali March 1, 14:24

    Ore ti KAQOL pa tru dhe pa llogjike, po meso te shkruash shkrim dhe kendim more mavri dhe pastaj repliko dhe futu ne nje debat intelektual ne gazeten DITA

    PO KU ESHTE “SHPELLA” KETU O BOLE?

    kur:

    Edhe enveristi fanatik Bedri Islami e pranon qe 97 dergesat me kokaine jane gjete 5 vjeteve te fundit

    PO KUSH PO QEVERIS SHQYPNINE PER 5 E KUSUR VJET NE PUSHTET AI ESHTE EDHE POROSITESI I KOKAINES NGA KOLUMBIA QE I KA KALLUR DATEN EVROPES DHE BOTES.

    Reply to this comment
    • hahahahah dy bolet kercejn peprjet ,kjo o llogjika e vet ! March 1, 15:06

     hahahah ,
     Euroshpellari & Intelektuali bajgave ,
     i kap nervi ; Muca Pazza !

     e pysin se ky o shpella ktu ? – kann humb orientimin
     hahahahahhahahah !

     Shpella o n’hapsiren boshe
     te kafkave tuaja prej idioti ,
     nderkohe qe pjesa tjeter o e mbush me
     bajga hashahshi

     uahahahhahahaha dyshja mo idiote qe kam pas
     rastin te me dalin para syve !

     Reply to this comment
    • dy hajvan ne kerkim te shpelles. hahahaha March 1, 15:21

     Oh hahahahahhahah ,
     jam knoq tu qesh me dyshen me simpatike ;

     Euroshpellarin & intelektualin e Sh.palles !

     Njoftim i Tellalit te stanit shpellar :

     hejjj milet :)))

     Degjoni e mbani vesh .
     Kush e di ku o Shpella e hajvanit brrisha ?
     dy tyryly ,kan humb orientimin qe con ne Shpell ,
     jane dy hajvane me lesh !
     pEr te zgjuar ,shifni Gamorin qe eshte parkuar prane gazetashitesit Dita .

     Njonin e qujn Euroshpellar ,
     e tjetri
     po aq gomar ,
     intelektuhale sh.palls .

     Reply to this comment
 20. Tonini March 1, 21:06

  Pse nuk i shkon askujt mendja si e kemi Fatmir Medihoxhen?
  U gezua qe u kap droga apo u merzit?
  Ku ndodhet?
  Ka qene gje jashte ditet e fundit? Me cilin ishte? Pse? ku qendroi dhe me ke u takua?
  Jo per ndonje gje por amanni ate ta kemi te paster, me te paster se kjo kokaina qe u kap dje.
  Amin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*