Kush quhej “Koxhabash”?

July 15, 2017 09:42

Kush quhej “Koxhabash”?

 

I nderuar lexues! Koxhabash quhej kryeplaku i fshatrave me popullsi të krishtere që luante rolin e ndërlidhësit të kësaj popullsie me pushtetin qendror.

Merrej me mbledhjen e taksave dhe të detyrimeve shtetërore, me zgjidhjen e mosmarrëveshjeve e grindjeve të individëve të veçantë etj. Kundrejt këtyre shërbimeve ishte i përjashtuar nga disa detyrime.

Në shek.XVII-XVIII koxhabashi fitoi një pozitë të veçantë, duke u bërë edhe rekrutues i ushtarëve me rrogë dhe u kthye në shfrytëzues i egër i popullsisë.

July 15, 2017 09:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*