Kush të ka thënë ty Lulash se ne të majtët jemi frikacakë?!

Arben Duka August 23, 2016 12:46

Kush të ka thënë ty Lulash se ne të majtët jemi frikacakë?!

Ky shënim është si plotësim i vargjeve të sotme, mbasi jo gjithçka mund të ilustrohet me vargje. Proza gjithnjë të jep më shumë dorë dhe mundësi. Sërish do të flas për harkëtarët dhe harkëtaret e SHQUPIT, që lëshojnë pa pushim shigjeta kundër Ramës në veçanti dhe ne të majtëve në përgjithësi.

Më vjen për të vjellë nga toni i ngritur dhe kërcënues i kokave të mëdha të PD-së. Flet Luli dhe frazat i mbyll me kërcënimin: “Dorëzoni vetë pushtetin se neve ju bëjmë hatanë!”. Në këto gjurmë, biles dhe më i ashpër shfaqet Paloka. Nuk e di kush ja ka mbushur mëndjen këtij karabushi se është një trim i çartur. Pastaj vjen Strazimiri, që dridhet kur flet dhe të jep përshtypjen se do të dalë menjëherë me dyfek në krahë anë e mbanë Shqipërisë, për të vrarë të majtët e shkretë, që dhiten në gaz nga kërcënimet e këtij karagjozi politik. Ristani është më i lezeçmi i kërcënuesve. Ai dhe kur kërcënon nuk e heq buzëqeshjen nga goja, po prapë i jep zërit një ton të fuqishëm luftarak. Ndërsa Bylykbashi e Alibeaj dhe kur kërcënojnë, duken sikur cicërijnë, nuk përcjellin dot saktësisht mesazhet luftarake të PD-së. Qëllimi i këtyre telendarëvë është të përhapin panik në popullin e kërcënuar nga banditët e majtë, për të justifikuar ndonjë revolucion paqësor të SHQUPIT.

More Lulash shakatari! Po të pyes: “Po përgatitesh për luftë – apo për zgjedhje?!” Me kë dhe kundër kujt do ta bësh luftën ti – o idiot?! Ti dhe mund t’i gjësh njëqind-apo dyqind bashibozukë që të luftojnë dhe me armë për kolltukun tënd të qelbur. Po a e di ti zoti liliput sa ke përballë?! Po ta dije tamam do flisje më i qetë dhe nuk do ta ktheje kërcënimin në kauzë. Nuk mund t’i hyjmë kësaj historie idiote me detashmente të djathta e të majta me shqiptarë që duan të shqyejnë njeri-tjetrin. Në këtë histori nuk do ketë asnjë të fituar, sikur dhe vetë Azem Hajdarin të ngresh nga varri.

Ti dhe sojsëzi Sali ëndërroni një luftë civile, kaos e panik, djegje e shkatërrim. Në fakt këto i kini bërë né të kaluarën, po nuk kanë rezultuar metoda fituese. Dihet që SHISH punon për SHQUP-in, por policia e shtetit duhet ta mbajë në survejim të rreptë qindshen e zezë të eksportuar në Dibër. Ti Lulash-kërcënuesi mbase nuk e di që trupat luftarake të Duçes qenë të organizuar me qindshe të zeza, pra një repart kishte njëqind këmishëzinj. Nuk më duket një rastësi as numri njëqind i mercenarëve të eksportuar dhe as imitimi i këmishës së zezë fashiste. Nuk besoj se këta trima kanë shkuar në Dibër me duar në xhepa dhe jam i bindur se ata do ta provokojnë pa pushim trupën policore të Dibrës. Nuk i them PS-së që për kundrapeshë të ngrejë një qindëshe rozë dhe s’është hiç e vështirë, por i them Policisë së Shtetit të demotivojë dhe paralizojë çdo tentativë të qindshes së zezë për të gjakosur zgjedhjet dhe për të deformuar vullnetin e votuesve.

Po le t’i kthehemi fillimit të çështjes. Në përgjigje të kërcënimeve të përditshme té koqkave të mëdha të PD-së, nuk do të thosha shprehjen standarte, se ne të majtët nuk e njohim frikën. Por do të thosha se ne nuk kemi frikë, se e dimë sa trima janë ata që na kërcënojnë. Si idiot mund të vazhdoja, se ne jemi të gatshëm për çdo alternativë, ndaj provoje po ta mbajti bytha! Nuk i them këto, se unë besoj tek liria dhe vota e lirë, të cilën nuk e shoh të kërcënuar. Po PD-ja e ka zakon që fillon të qarët pa e rrahur akoma. Pregatitu për zgjedhje, Lulash, dhe leri mënjanë teoritë konspirative dhe diversionin donkishotesk. Sido që të rrotullohet, ne të majtët gjithmonë do të jemi shumicë dërrmuese.

Arben Duka

Arben Duka August 23, 2016 12:46
Komento

26 Komente

 1. Hahaha August 23, 13:08

  Nuk i thone kot qe Kur i vjen ngordhja qenit shkon e permjer ne deren e xhamise!

  Reply to this comment
  • ashtu thame ne maj 2011 me mengeperveshurin..por.. August 23, 14:46

   Ashtu thame dhe per bashkine e Tiranes ne maj 2011 por Lul Suma i mori votimet pa u thare gjaku ne bulevard edhe nga impotenca ram socjalistit por dhe nga hipokrizia e pabesueshme e famekeqit arvizu

   Dihet nga te gjithe se mender me thane Lul Berisha eshte nje ‘TIGER LETRE” qe u fuqizua pasi ai zbatoi luften kunder nje sistemi qe kishte vdekur ne ate kohe..pra ishte ishte nje kanibal i nje lloji te papare ne historine e njerzimit.Me nje fjale me berishen armiqte e kombit pasi hodhen gjasme enverhoxhen ngriten lapidaret e zogut,xhaferr deves,hamit matjanit dhe gopit somes kush i mban mend se eshte lista e gjate.
   Le te analizojme nje shembull PIKANT :Shkerdhen berishen me ermal ilir enver hoxhen
   Ndersa i pari ka bere krime te dokumentuara ku dhe ambasada amerikane i ka publikuar here ps here…..i dyti pra nipi enverit eshte arretuar per aresye banale dhe deri tani nuk asnje akuze nga drejtesia..pervec nje raportimi te nje prokurori gjerman anonim qe ndoshat eshte nipi adolf hitlerit.
   Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME TA SHKULE NGA VENDI
   1-PRESIDENTI
   2-K/PROKURORI
   3-KRYETARI SHIKUT
   4-KLD
   5-KLSH
   6-70% E ADMISTRATES
   7-VOA E ELEZ BIBERISHES
   8-VATRA
   9- GJYKATAT SHQIPTARE
   10-DONALD LULUSHI
   11-HELMUTI ALEMANIES
   12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
   13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
   14-KALI TROJES ILIR MUTA
   15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
   16-NAZISKINET E KORPUSIT AHAJDARI ku per kete neo-naziskinet e fundit ambasada amerikane duhet te prononcohej qarte se eshte nje shembull tipik terrori ISIS
   Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash
   ””””””””””””””””

   Pjesa e dyte
   Pase jeni impotente ju socjalistat
   Njihu zoti BENDUKA ME FANTAZMEN EDI RAMA DHE JU LUTEM…ose shkruani ato qe mendon ne te vertete (dhe nuk ke guxim ti thuash) ose heshtja do jete flori..dhe shiko ate pensionin…

   Goditjen e pare
   Edi Rama( EKR) e mori ne 21 janar 2011 ku i doli situata nga kontrolli dhe lejoi ata qe vrane ne 2 prill 1991 te vrisnin dhe ne 21 janar por me nje skenar “mirror”
   Goditjen e dyte
   EKR beri krim moral qe u fut ne votimet e majit 2011 me ministrin vrases te bulevardit Lu Basha duke u bere gjykatesi i pare qe virgjeroi kriminelin Lul
   Goditjen e trete
   E mori kur i tha Satanai Sali ..kujdes Edwin bllokmeni se do te bej varrimin me madheshtor ne historine boterore….dhe nga krahu tjeter buzeqeshte honorable Arvizu me shakate me kripe te DUCE-BERISHES
   Goditjen e katert
   E mori kur deklaroi honorable A. se berisha eshte burre shteti dhe luli yll ne ngjitje qe nenkupton se NE arvizute caktojme rradhen e k/minstrave me parrullen
   POPULLI VOTON-AMBASDORI EMRON FITUESIN
   Goditjen e peste
   E mori kur shkoi ne promovimin e librit te Blendi fejzi esat pash toptanit dhe u dorzua para dyshes 2F ne menyren me te turpeshem te mundur
   Goditjen e gjashte
   E ka marre se ne vend te hapte defterin e mega krimeve te SRB per te cilen mori vota te mjaftueshme..eshte treguar me kanibali ne shqiperi me enverizmin
   Goditjen e shtate
   E mori kur pranoi nen presinin e nderkombetareve para nje viti qe nuk do perdori forcen e kartonave ne parlament pa miratim te pakices (dorzim pushteti ne tavoline)
   Goditjen e tete
   E mori kur ne prill 2014 ne nje konference per Kosoven ne Kukes e quajti tradhetarin berishe si nje atdhetar te madh per clirimin e Kosoves….
   Goditjen e nente
   E mori kur para nje vizite ne Amerike para dy muajsh..dekoroi Shikun e Visho Ajazit ??
   Goditja e dhjete
   Keto dite u kap ne Itali nje anije me 1.6 ton droge e ardhur dhe e kontrolluar nga shteti shqiptar me Rapisconin e tyre..qe tregon se jo vetem EKR ka vdekur me kohe por dhe qeveria e tij.
   Goditja e njembedhjete
   masakrimi i 3 KRYEBASHKIAKEVE…nga spiunet e sales (SS) qe ka ne dore terkendeshine bermudes president-prokurori-shik dhe ne menyre te fshehte dhe parlamentin e ilir mutes
   Goditja VDEKJE PRURESE e dymbedhjete dhe fundit
   Tentativa e sotme per te arrestuar SAIMIR TAHIRIN qe eshte kalaja e fundit e Rames
   ***********************
   Per sa me siper EKR eshe si puna e atij boksierit ne ring qe ka rene 12 here nockdown ne ring.
   Dhe albitri Lu duhet ta nderprese ndeshjen…..Por jo eshte shpejt akoma.
   Nje Edi Rame i goditur per vdekje ne ring eshte nje rast i persosur qe boksieri tjeter me pashaporta te dyshimta Lu Basha ti japi goditje te lehta nga mbrapa dhe te marre karriken e k/m ne 2017….ashtu si ja dhane kriminelit berishe pas 2 prillit 1991.
   Pra profecia e honorable Arvizu se Lul Basha eshte yll ne ngjitje ne qiellin e sterrosur te politikes po del e sakte.
   -edi rama sot eshte kufome
   -shteti ka vdekur
   -rilindja lindi e vdekur
   -dipllomacia nderkombetare eshte pro lul berishes
   PRA ESHTE KOHA PER RINGJALLJE…PER PRANGA BERISHES DHE DEBIMIN E EDI RAMES

   Reply to this comment
   • Aa August 24, 22:55

    Ke haruar te permendesh mrekulline e 13, ate te amnistuar se krimineleve ne keto 25 vjete demokraci, qe u be ne 21 Korrik nga parlamenti me I inkriminuar ne bote, sipas ligjeve te shkruar nha Vengecia, dhe detyrave qe mengeperveshuri Arvizu, i la ne tavolinen e biznesit pasardhsit tij te denje, dhalokut te parcelave, kunezit Lu.
    Kete I nderuar Geri Kokolari e beri te qarte per te gjithe SHQIPTERET.
    Luli do te mare pushtetin kur tja jape Luja dhe Jo kur te doje sovran mavrija
    Tani lusho e di mire qe Shqiperia eshte koloni e krimineleve qe mbahen ne pushtet me forcen e Amerikes haheate

    Reply to this comment
 2. Fad August 23, 14:11

  Kurre keta horrat e PD-se ne pushtet mos ardhshin per 25 vjet Shqiperine e ben cop cop e Kombin e perqan ne bashkepunim me Udben serbe nuk lane gje pa ba e pa shkaterrua gjdo gje shqiptare…

  Reply to this comment
 3. Kali Tropojes August 23, 14:35

  Ata koqetredhur, te cilet cirren dhe hapen bythsh neper mitingje duke kercenuar kundershtaret politike me fjalet: ““Dorezojeni vete pushtetin, se perndryshe do t’ju bejme hatanë”, me veprimet e tyre prej ciliminjsh te pagdhendur nuk bejne gje tjeter, vecse permbushin nje per nje kerkesat qe veprimtaria e CETES qe ata drejtojne dikur te ndalohet me ligj.

  Nuk e di se sa “parti” jane ndaluar deri me sot me ligj ne vend, dhe sa i mundshem eshte aplikimi i te te tilla masave parandaluese per demolimin e qellimshem te demokracise, por ajo qe doja te thoja eshte se, nese nje paranojak e kane zene ethet e pushtetmarrjes dhe del neper mitingje duke mbajtur prapa bythkes ca bazhibozuke, me qellim demoralizimin e te majteve te njohur gjithnje historikisht si forca me dominante, ai i ka bere hesapet pa hanxhine.

  Reply to this comment
 4. MeteH August 23, 14:52

  JU LUMT JU + DITES QE I K/VIHENI BANDES SE PD PER DERGIMIN E 100-SHEVE TE ZEZA NE DIBER.SB,LB KERKOJNE TRAZIRA NE DIBER & MANDEJ TE JUSTIFIKOHEN PER HUMBJEN E MANDEJ TU PARAPIJNE ZGJ.TE 2017 SE “NA VJEDH RAMA..” PRANDAJ DO JEMI ME MIRE PA E.R…PALLULLE IDIOTE KJO E HEDHUR PREJ DITESH.PO XHELAL MEZIU VALL ÇDO NE DIBER? KY ESHTE PROVOKIM I MADH..SE NESE DO KET SHKREPJE ARMESH…POLICIA DUHET TE ARRESTOI SHKAKTARIN…DHE MEZIU NUK ESHTE PA ARME..E NESE QELLON DO ARRESTOHET..PLASI LUFTA E PD KUNDRA PS.DHE SALIU KETE DO.NE DIBER DUHET VEZHGIM ND/KOMBETAR I RREPT PASI PD E NENE DOBIÇIN E TA LE NE DERE SIGJITHMON

  Reply to this comment
 5. saimir August 23, 15:27

  more arben duka. ju te majtet po te ishit trima dhe per lufte te ndershme nuk do banit marveshjen e katovices. sa per shprehjen lulash qe perdor ndaj lulit, po te them se kjo shprehje nuk i takon se nuk eshte verior. por me nje gur don me vra dy zogj. sic perdori dishepulli yt kokpalar po perdor edhe ti termin lulash. nje gje ta dish mir hajduti e bespremi jane ma frikacaket. do vij dita dhe do ti njohesh verioret ti e sojsorollopi jot. un jam 52 vjec dhe nuk me dhimbet jeta kam kry punt e mija. problemi im eshte qe koka ime nuk mund te ndrrohet me nje apo me dhjet bythqimsa asht shum pak per mu

  Reply to this comment
 6. shqipe August 23, 16:02

  Qysh xhanem i thoni
  Opozite, kesaj “Opozite?!”
  Qe kur syri plasur
  Ka dhene shenja drite?

  “Opozita”,Themi
  Pse ua krihni bishtin?
  Opozita vdiq.
  Ne netedhjet’ e dyshin..

  Sot, eshte opozite
  “Parti e Salehut!”
  Ku kendon Lulashi
  Kendezi maj’ plehut…

  Reply to this comment
 7. Mark uk August 23, 16:56

  Ne fakt ktu eshte ngutur kryetari i PD.Tu kishte thene se jeni njerzit ma te liqe ket do ta kishe besuar edhe ju o spiuni i sigurimit te shtetit.

  Reply to this comment
  • kiri August 23, 17:36

   dy fjale per markuk-un.

   Ne fakt jam kunder Arben Dukes ne kete shkrim se nqs ka nje te vertete eshte se per nje cerekshekulli Saliu i shembur me dru dhe i ka vrare socjalistat.

   Biles berisha kurre nuk ka fituar votime ne shqiperi sepse ne 1992 fitoi rajersoni..dhe me voni dajaku azemeve dhe izet haxhive.

   po te jete per spiuna kape nje cike kete ketu poshte:

   GAZETA « RD » 18 GUSHT 1995
   FRAGMENT NGA FJALA E SALI BERISHËS PËR GREVËN E URISË TË AZEM HAJDARIT

   « Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit,
   një shërbëtor i Ramiz Alisë
   . Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë : ai i mitingjeve që «bënte gjëmën», kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari si Rita Marko, se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës. Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve në prag të zgjedhjeve të 22 marsit dhe 2 prillit 1991, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të rrugacit Azem Hajdari… »

   Reply to this comment
 8. intelektuali August 23, 17:17

  SALIU ESHTE ME I MAJTE SE EDVINI
  CEZ-IN CEK E SHTETEZOI SI STALINI
  SALIU ESHTE KRYEHAJDUT SI ENVERI
  DHE VRET NJEREZ ASHTU SI HITLERI

  prandaj:

  O BEN DUKA BEJTEXHI ENVERISTI
  MOS KUJTO SE KE GJAK ARTISTI
  LERE PROZEN PREJ HAJVANI
  EJA TE PIME KAFEN TE TAJVANI

  Reply to this comment
  • I mjeri nastradin August 23, 20:18

   I vetmuar ke tajvani,
   si laskar ne qoshe rri,
   as kerkush nuk begenis,
   qe t’i beje pak shoqeri.

   Eshte matuf – thone,
   ndaj njeri nuk i afrohet,
   ah te mjerit nastradin,
   dhe gomari i largohet.

   Ke tajvani kafen,
   bloze te zeze ai e pin,
   gjeje pra kush eshte “poeti”,
   qe prallis si nastradin?

   Ke Enveri, ora
   ktij matufi i ka mbetur,
   ndaj cudi s’eshte kur degjon ,
   pejgameri paska rrjedhur.

   Reply to this comment
   • intelektuali August 24, 09:10

    Per Saliun te ka ardhur keq apo per Edvinin?

    sepse:

    A i pe kur te DY shpetuan Fullan Kusarin nga burgu per vjedhjen e Thesarit te Shtetit me nje bashkepunim famoz ne terrin e nates pa ngjyre politike fare, por qe i vinte era LEKA si prerje te reja fringo te Bankes se Shtetit, te dy keta ARMIQ qe ne terrin e nates u bene MIQ bile futen ne loje edhe Like Floririn qe nuk merret vesh se se cfare eshte:

    I KUQ APO BLU? APO LARO-LARO SI SHALQINI NGA JASHTE PER MASKIM DHE I KUQ FLAKE NGA BRENDA?

    dhe bejtexhiu Duka deri tani e ka patur te veshtire t’i shkruaje ndonje nga BEJTET e tij famoze ne DITA dhe vemendjen e tij totalisht e ka perqendruar tel Sali Enveristi dhe Lulushi i tij.

    Reply to this comment
 9. kris 1 August 23, 18:01

  Nje pyetje per Benin:
  Akoma beson se Rama eshte I majte?

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 23, 23:43

   jo nuk beson ,asnjeher se ka besuar
   problem ka vetem qe te kete birone ne pushtet ,
   dilema e vetme e tij eshte qe valle eshte koqe komunisti apo komunist koqe ? as une s’po e deshifroj dot

   o bejtexhiu i oborrit
   ju nuk jeni frikacake , jeni vetem morracake
   me breke neper kembe ikni gjithmone ,po nuk dmth gje kjo
   ti nqs nuk do kishe frike ,nqs nuk do ndjeje qe po ju mbytet rrrrrrrilindja ,nuk shkruaje keto rreshta ,ku duket qarte qe ju flet ushtareve (kokepalareve) te tu
   qysh kur erdhet ne pushtet filluat duke kerkuar perplasjen sociale ,duke i marre frymen atij me te dobtit , atij me te varfrit , tipike e frikacakeve , e maskarenjve te veshur me pushtet
   tani qe ju duhen vota ,qe njerzit nuk kane me çfare te humbasin , qe jua keni sjelle ne maje te hundes te gjithve , ti del dhe na tregon luften
   o koqe komunisti , po ty kane qe ne 90 qe te vdesin ne dajak , edhe kujt i ke …..prere rrugen ti ???
   o komunist koqe , po juve u gdhendet si biro , me brek neper kembe iket late shtetin ,
   o koqe komunisti , po ai Saliu ju futi plumbin ne mes te rruges ,ju la atje si qen , çfare beret juve trimat P…..S….ocialiste ???
   mos ke harruar ti kolere e kuqe çfare beret ??
   HENGRET NGJALA ! HENGRET NGJALA O TE PANDER ! TE PAFYTYRE !
   tani çfare te semes dhe partise do ti ????
   do lufte ti ?? do nxjerresh nje 100 roze ???
   aman mos ju hap çunave pune , se kane dale per gje tjeter , nuk quhet as e barabarte si lufte , si mund te luftosh me dike qe vishet me roze ??
   o parti e Shukriut , nga Dibra do ikni ashtu si erdhet me breke neper kembe ne drejtimin e duhur
   por ju ka ardhur ora qe te ikni nga gjithe Shqiperia , me dajak te ikni , ashtu si e keni per fis , me breke neper kembe

   po pse nuk del ne votime ti komuniste koqe ? pse nuk del te provosh njeher lekuren dhe shumicen ??
   pse po shurroseni per 71 numra juve ??
   dilni mor kolere e kuqe ne votime , ….por ama vishuni te gjithe me roze , se dhe po nuk moret vota , do gjejne ndonje gje shqiptaret qe tu kenaqin …..

   Reply to this comment
 10. Benardini August 23, 18:03

  nje dokument per intelektualin e tajvanit dhe hajvane te tjere

  Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar
  tek pjekja në hell e njeriut

  – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit.

  E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…

  Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

  Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve

  1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.

  2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.

  3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

  4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik(hell qe piqen qingjat)..

  e harrove zogun e kurves tende zoti intelek tualeti

  Reply to this comment
 11. Emigranti August 23, 18:06

  I nderuar dhe shume i respektuar poeti i madh Arben Duka ,ne shkrimin qe Ju kini bere jane plotesisht te verteta.Gjithenje pd qe nga saliu lulushi epas tyre me radhe kur flasin na nxjerrin dhembet .Ne te majtet ju themi :pse me keto mendje do hyme ne Europe ?RRini mire nuk ben se prezantohemi para saj keq .Ne gjirin e saj pd ka mjaft njeres me ide demokrate te cilet duhet te reagojne ndaj ketyre.Nderkohe qeveria aktuale te vere ne dijeni SHBA dhe Komitetin Europjan,po ashtu Parlamenti ta nxjerre jashte ligjit kete force politike agresive e cila shume fakte qe agresivitetin e saj e ka cfaqur shume here.Ne te majtet jemi shume te duruar sepse mendojme nuk i sherben kombit perplasja midis nesh.1943 1944 nuk duhet te perseritet.Frike nuk kemi pasur dhe nuk kemi durimi eshte forca jone.

  Reply to this comment
 12. PO.PO August 23, 18:42

  Te lumte z.Duka,me qarte se kaq, nuk thuhet !
  Shikoji keta qyrrashet ketu , si vertiten si pordha neper breke, se nuk kane cfar te thone !

  Reply to this comment
 13. Lpl. August 23, 19:10

  Komunistet jane frikacake dhe kete e vertetuan ku drejtuan 50 vite u rrethuan me gardh vrane e prene per te mbajte pushtetin se ju marrin te tjeret efhe kjo frike u be ndjenhe kombetare qe vazhdon efhe sot nga te gjitha anet si sindrome nga frika ngre mure avlli per tu ruajtur avlli origjinale dhe mendore nga frika udheheqin me Ilir Meten pavarsisht se jane bere langaraqe shaj e prlaje kaperdijne peshtymen qe hellin vete ne toke perse ? Nga frika .Nga frika shpiket armiqte e jashtem dhe te mbrendshem komunizmi eshte ideologji e frikes nuk e jetoni lirine as nuk e njihni dhe as ju lejoni te tjereve nga qe nuk besoni nga frika .Jeta juaj eshte e mbushur me frikera saqe edhe krte shkrim qe ben te duket trimeri se i the Lulash .Lulash eshte emer Katolik dhe eshte nderi Shqiperise pavarsisht se thirret ne dialekt Lulash keni per tju pasur nevojen katolikeve si gjithmone se Evropa ju pa katoliket as ne versnte nuk ju ftojne dhe harroni se ka me ju pranuar kush ne Evrope pa ne Markat Lukat Pjetrat dhe Palushat as deren nuk ju hap kush ju se gjthçka qe eshte arritur ne formimin e shtetit Shqiptare edhte nga Katoliket Filipat Pjetrat e Gjergjat e tjere gjuha identiteti dhe gjithçka qe ka lidhje me ne Katoliket ne e mbajme sot Shqiperine ne kembe por me sa shihet keto fyrje e nenvleresime do marrin fund ndonje dite kur ta kuptoni se pa ne jetoni kote nuk dini nga shkoni .Harrojeni Evropen ne keto kushte se si trajtohet komuniteti Katolik nuk mjaftojne lustrat e Rames me servilizem Katoliket Evropian nuk i duan servilet dhe frikacaket si puna juaj qe perfaqesini kulturen e frikes ne nga se nuk patem frike pesuam gjithe ate represjon komunist se po te ishim frikacake do ishim ne krahin tuaj .Ne nuk na perfaqeson PDpor aty kemi gjetur me liri me pak e demshme se komunistet .Vetem ne Shqiperi shkruajne pa i njohur mire Shqiptaret dhe etiketojne te tjeret nga se ju edhte dhene mundesia katoliket nuk e praktikojne kete gjuhe denigruese .

  Reply to this comment
  • WHY ? August 23, 20:56

   .o LPL (LAPANJOZ)

   NE 1997 SERBISHA SHPETOI SE E MORI NJE “KOPENTET AMERIKAN” PASI SHKOI NE MAMURRES TE ULAJT TE ATO MALAZESTE SHQIPFOLES.

   JU IKET SI TE DHJERE NE 1997 SI BALLISTAT NE 1944

   POR SOT me shume se tradhetia biblike e Edi Rames

   me shume se ndyresia e Ilir Metes

   eshte miopia e shoqerise civile qe e shikon te keqen vetem brenda vendit dhe jo nga faktoret e jashtem qe jane kryesore ne vende te vegjel si Shqiperia

   ….ose me ndryshe..si ka mundesi dy cunake cifuto-amerikane marrin kontrate 300 miljon dollare ne Pentagon ?!
   ose me ndryshe kush eshte ai bolemadh + e bolevogjel ne amerike qe fshihet sot dhe mbron berishen & mediun me cdo cmim dhe Mero e di…por ka turp ta thote..

   Lexoni ” The Iran–Contra affair 1985-1987 ” ku kishte situata te ngjashme ku jo vetem DIPLLOMACIA DHE CIA ishin implikuar rende por dhe presidenti Reagan kishte pjesen e tij te fajit…
   ________________
   Per hire te se vertetes Gerdeci hodhi ne ere besimin qe kishin shqiptaret te dipllomacia dhe te kjo admistrate amerikane..kjo ka shume rendesi zoti se ti si Enverhoxhofag nuk shikon qe populli rrugeve psheretin,,dhe thone qe ne kohen e xhaxhit ishim mire kur ishim keq..
   Kurse fatale per kombin shqiptar ishte se pas 2 prillit 1991 nuk kishim nje parti demokratike por nje parti antikomuniste qe arriti deri ne genocid karshi kundershtareve pothuaj te vdekur..pra u shendruan ne vampiroide dhe berishen kanibalin e tyre..
   Nuk shikoj kaq tragjik gerdecin ne aspektin shqiptar ne krahesim me ate amerikan…pra shkalla e fajit eshte 90 perqind e amerikaneve dhe 10 perqind e shqiptareve..
   Por ajo qe ben me faj admistraten amerikane,mediat shqiptare si dhe pordhacin e batutave Edi Rama eshte ky dokumenti i meposhtem..qe ne nje fare menyre eshte dhe shenjterimi Enver Hoxhes:

   Dhe ajo qe eshte me kryesorja:
   Pse nuk egzekutohet kryekrimineli berishe per kete KRIM KUNDER NJERZIMIT

   Urdhrat sekretë të marsit ’97!
   DOKUMENTET
   1-SHIK-ut i jepet leje për të vrarë
   Serinë e Urdhrave Luftarakë ‘Sekret’ e hap urdhri i datës 2 mars 1997, i firmosur nga Komandanti i Operacionit Luftarak, Gjeneral Bashkim Gazidede. Ja urdhri luftarak:
   “Republika e Shqipërisë/Shërbimi Informativ Kombëtar/ Sekret, Tiranë më 02.03.1997.
   Urdhër Luftarak Nr 1. Veprimet Luftarake të Batalionit të Shërbimit Informativ Kombëtar.
   Në situatën e krijuar nga rebelimi i forcave terroriste për rrëzimin me dhunë të rendit kushtetues, me qëllim që të parandalohet kjo veprimtari, URDHËROJ:
   Batalioni i Shërbimit Informativ Kombëtar, me përbërje Kompaninë II, Skuadrën e ndërlidhjes, Skuadrën e ndihmës së shpejtë dhe togën xheniere, të lëvizë në drejtimin Tiranë-Fier, duke u përqendruar në Qafën e Koshovicës me detyrë:
   -Në bashkëveprim me forcat e Ushtrisë dhe të Rendit, të pengojë, të bllokojë, të asgjësojë ose të kapë rob forcat, që mund të tentojnë të vijnë në drejtim të qyteteve Fier, Lushnjë, Tiranë.
   -Komandanti i Batalionit, gjatë rrugë marshimit, të organizojë sigurinë e kolonës dhe në rast ndeshjesh, të hapet në formacion luftimi për të penguar trupat që mund të sulmojnë dhe me zjarr t’i rrethojë e t’i asgjësojë ato. Komandanti i Batalionit, gjatë marshimit dhe me mbërritjen në vend të bëjë organizimin dhe vendosjen e forcave në vend, mënyrën e bashkëveprimit dhe koordinimit të veprimeve të mëtejshme.
   -Ndërlidhja me Shtabin e Qendrës të mbahet me celular dhe radio. Përgjigjet për këtë, Shefqet Meda.
   -Të merren me vete një komplet luftarak i shpërndarë dhe një rezervë, pajisje mjekësore si dhe 5 transportues të blinduar. Në dispozicion të Batalionit caktohen 8 makina të mëdha dhe 3 makina të vogla. Kompania I qëndron në rezervë.
   Ky Urdhër hyn në fuqi në orën 22:30.
   Komandanti i Operacionit/
   Gjeneral Bashkim Gazidede. (Firma)”
   2-URDHËRI PËR MOBILIZIMIN E MERCENARËVE NË VERI
   ‘Sekret’
   URDHËR
   Nr. 82, datë 09.03.1997
   TEPËR URGJENT
   RRETHE: -Has, Kukës, Tropojë, Pukë, Mirditë, Shkodër, Dibër, Kurbin, Lezhë, Malësi e Madhe, Burrel.
   Të gjithë rezervistët që paraqiten në repartet ushtarake të rrethit tuaj të vishen e kompletohen me armatimin e nevojshëm dhe të nisen urgjent në Akademinë e Forcave Tokësore në Tiranë (ish-Shkolla e Bashkuar).
   Lajmëroni dhe Shtabin e Përgjithshëm.
   09.03.1997
   KOMANDANTI I OPERACIONIT
   Gjeneral Gazidede (Vula, firma)
   SHEFI I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM TË USHTRISË
   Gjeneral Major Adem Çopani (Vula, firma)
   3-PLANI I VEPRIMEVE LUFTARAKE
   Plani i veprimeve luftarake i forcave pjesëmarrëse në asgjësimin e kryengritësve rebelë në jug të Shqipërisë prej datës 1 deri në 30.3.1997.
   IDEJA E ORGANIZIMIT
   Nëpërmjet mobilizimit të trupave rezerviste nga Shqipëria e Mesme dhe e Veriut, në bashkëpunim me trupat Komando-Presidenciale si dhe përdorimin e gjerë të aviacionit, artilerisë, lëndëve helmuese luftarake (LHL) dhe të grupeve të zbulimit, në zonat kundërshtare, të realizohet përqendrimi i trupave në brigjet Veriore të lumit Vjosa si bazë nisjeje, për të ndërmarrë mësymje të përgjithshme, duke dhënë goditjen kryesore në drejtim: Fier-Vlorë dhe atë ndihmuese në drejtimin Gjirokastër-Sarandë, për të asgjësuar fizikisht të gjithë personat që do të kundërshtojnë dhe në pamundësi të realizimit të objektivave të përdoren për terror ndaj rebelëve, bombardime me aviacion, LHL(Lëndë Helmuese Luftarake), mjetet e blinduara deri në vendosjen e plotë të pushtetit ushtarak.
   OBJEKTIVAT E OPERACIONIT
   Mobilizimi i trupave nga data 4 deri më 7 mars 1997.
   -Përqendrimi i trupave në bazën e nisjes Fier-Ballsh, Këlcyrë, Përmet.
   -Hartimi i listave për personat që do të asgjësohen, në qytetet Vlorë, Tepelenë, Gjirokastër, Delvinë e Sarandë.
   -Kapja e urave kryesore të kalimit të trupave Ura e Mifolit(Vlorë), e Pacinit (Mallakastër), urë e Dragoit Leklit (Tepelenë), Qafa e Muzinës (Gjirokastër), etj.
   -Desantimi (ulja) e trupave speciale në rajonet e fushë Çajupit, aerodromi i Gjirokastrës, Sarandës, Rrafshnalta e Kurveleshit.
   -Zbarkimi nga deti në drejtim të Vlorës, 4 deri 6.3.1997.
   -Përdorimi i forcave të Akademisë së Rendit, forcave speciale në rajonet ushtarake të Arshi Lengo në Gjirokastër.
   -Vendosja e lidhjeve direkte midis forcave qeveritare me repartet e policisë e SHIK-ut.
   -Organizimi i terrorit në popullsinë e qyteteve Vlorë, Tepelenë, Përmet, Gjirokastër, Delvinë e Sarande, djegie e shkatërrime;
   -Kufizimi me çdo kusht i përhapjes së kryengritësve, në veri të lumit Vjosa.
   -Mbrojtja me çdo kusht e Tiranës nga marshimi i forcave rebele të Jugut.
   -Bllokimi me çdo kusht i urës së Rrogozhinës Qafës së Kërrabës (me forca policore e ushtarake).
   -Kontrolli i gjendjes morale dhe origjinës gjeografike të trupave për mbrojtjen e Tiranës dhe neutralizimin e ushtarëve të Jugut.
   -Përdorimi i aviacionit luftarak gjuajtës e bombardues, nga regjimenti i Gjadrit, përqendrimeve të forcave rebele në Sarandë, Tepelenë e Vlorë.
   FORCAT E MJETET PJESËMARRËSE NË OPERACION
   -Tre Brk (Tiranë-Kavajë)
   -Dy Bra (Gradec-Fush-Krujë)
   -Dy BrT (Vlorë-Gjirokastër)
   -Nje Br Xheniere
   -Një Regjiment Aviacioni (Gjadër)
   -Dy distrikte detare (Durrës e Shëngjin)
   -Një Repart Komando (Përmet)
   -Një Repart Logjistike
   -Të gjitha forcat e komisariateve (Vlorë, Përmet Tepelenë, Delvinë dhe Sarandë).
   Numri i pjesëmarrësve në operacion, 25 mijë vetë.
   FAZAT E OPERACIONIT
   FAZA E PARË 1-10.3.1997
   -Mobilizimi i forcave dhe përqendrimi në baza e nisjes.
   -Pastrimi i zonave rebele nga persona që drejtojnë rebelët.
   -Përpunimi me aviacion, artileri e lëndë helmuese luftarake (LHL)
   FAZA E DYTË 10-30.3.1997
   -Lëvizja e forcave drejt qyteteve kryengritëse
   -Vendosja e pushtetit ushtarak në këto zona
   (Komanda e Operacionit. Firmat)

   Reply to this comment
 14. Petriti August 23, 20:53

  Trima te medhenj ju zorraxhi, qe nuk late gja pa ba kunder ketij populli e sidomos kur u pushtua vendi nga fashistet italiane dhe nazistet gjermane.
  Kush qe trim i doli perballe armiqve te vendit, ju te tjeret( kolaboracionistete u a futet grate ne shtrater pushtuesve dhe iket si dhite pas tyre sapo fitoi koalicioni antifashist.
  Jane keta, djemt e antifashisteve qe po e ringrejne perseri Shqiperine (pasi ju dini vetem te digjni) dhe po e integrojne ne Europe.
  Ti Lpl aman na jep nje mendim per Gerdecin, 21 Janarin, vjedhjen e Rruges se Kombit, shitjen e Detit, te pakten na jep nje mendim per keto qe ju keni bere?

  Reply to this comment
 15. petraq August 24, 02:59

  te lumte arben duka lulashit i ke dhene pergjegjen e merituar.populli eshte ne kembe e i bashkuar me rama meten por nuk besoj se do te kete nevoje se frikacake jane lulashet qe bertasi npa i gacmuar.te identifikohen ata te njeqinde qe jane derguar ne diber.mendoj se jane te armatosur.te behen sondazhe te kapen dhe te arrestohen bashke me ata qe u kane dhene armet.

  Reply to this comment
 16. Eda Nallbani August 24, 08:50

  Ik o Sal ik o Lul shif ndonje vend nepee afrike te fusni koken me fis s farefis se ju erdhi fundi jo si Enverit se ai ish i vdekur dhe betone terhoai zvare populli juve so tu rjepin te gjalle se e vrate e vodhet e poshteruat e shitet e tani dilni si te dashuruarit e shekullot

  Reply to this comment
 17. info analitike August 24, 09:02

  O bejtexhi me cfare po shoh e lexoj une them se ju te ashtuquajturit “te majte” jeni nje kope karagjozesh, servilesh, dredharakesh apo sic ju quajti i ndjeri Arbnori “specilastesh” te afte qe te beni kopilin e tia lini ne dere tjetrit, ashtu sic po beni me te gjithe pjellat enveriste si Saliu, Likja, Rama. Si qemoti ne kohen e kumandarit edhe sot vazhdoni ti hani koken njeri tjetrit. Sot meqe jemi ne demokraci e beni me llafe por ne te shkuaren kerciste plumbi. Ndaj mjaft me keto sulme se jeni te gjithe gjelle e qelbur e asaj partie kriminale qe mbolli vec ndasi, dhune, terror e krim. Mjaft me keto “trimeri” o i zi se u veshe ushatarak nje jete vec per te shitur dengla pa e shkrepur asnjehere koburen kunder armikut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*