Shkaktarët për tradhti janë…

December 16, 2018 00:34

Shkaktarët për tradhti janë…

Psikologu i njohur nga Goettingeni, RagnarBeer, ka bërë një hulumtim në të cilin kanë marrë pjesë 2.600 meshkuj dhe femra, që i kanë tradhtuar partnerët apo partneret e tyre së paku një herë dhe të cilët kanë qenë të tradhtuar.

Hulumtimi ka treguar që tradhtia e cila përfshin edhe seksin për një natë është e rrallë, sepse vetëm 12 përqind e femrave dhe 15 përqind meshkujve kanë deklaruar që vetëm për një natë kanë tradhtuar, por pothuajse 60 për qind kanë pranuar që afera e nisur “për një natë” u ka zgjatur më shumë se një muaj, ndërsa të tjerëve më shumë se një vit.

Kush tradhton një herë, e bën rrugë

Përveç kësaj, ata që kanë tradhtuar një herë, do të tradhtojnë sërish. 49 për qind e meshkujve tradhtarë dhe 55 për qind e femrave tradhtare kanë tradhtuar vetëm një herë, 12 për qind e meshkujve deri në dy herë, ndërsa 22 për qind e tyre më shumë se tri herë.

Femrat nuk mbeten shumë prapa meshkujve: 20 për qind i kanë tradhtuar partnerët dy herë, 10 për qind tri herë, ndërsa 15 për qind më shumë se tri herë.

Shkaktarët për tradhti janë…

1-Sipas specialistëve, pika e dobët e meshkujve është pikërisht krevati dhe kjo vihet re nga për qindja e lartë e meshkujve (71%) që tradhtojnë, sepse partneret nuk i kënaqin në shtrat. Përqindja e femrave që tradhton për të njëjtin motiv është më e ulët, 29%.

2-Një shkak tjetër është ritakimi me një ish-të dashur sidomos te femrat. Kjo është burim tradhtie për 32% të femrave dhe për 21% të meshkujve. Rreziku është më i madh për të tradhtuar në këtë kategori është kur një histori e përfunduar para disa vitesh, ka patur momente të forta pasioni.

3-Udhëtimet e punës janë gjithashtu shkak tradhtie. Pak nga mërzitja dhe pak nga qejfi duket sikur udhëtimi i punës është kthyer në aneks pasioni për 36% të meshkujve dhe 13% të femrave, pavarësisht ndjenjës së dashurisë që kanë për partnerin.

4-Shpeshherë tradhtohet edhepër t’u hakmarrë ndaj një gabimitë shokut ose partnerit. Edhe një zënkë e vogël mund të jetë mundësi e mirë për t’u ngushëlluar në krahët mikpritës të dikujt tjetër, i vetmi përfitues nga situata.

Zemra nuk komandohet

Ka dhe nga ata që tradhtojnë, sepse të tillë e kanë natyrën, ose siç thuhet “e kanë në gjak”. Në qoftë se të dy partnerët tradhtojnë sistematikisht, nuk ka ndonjë problem, sepse në fund të fundit “kompensojnë” njëri-tjetrin. Por kur njëri shkon lule më lule si bleta në pranverë dhe tjetri është besnik, atëherë tradhtari duhet të lutet ditë e natë që partneri/ja të mos e marrë vesh kurrë… Nuk është aspak e hijshme të kapesh me “presh në dorë” nga dikush që vetë nuk e bën një gjë ë tillë.

n.s./ dita

December 16, 2018 00:34
Komento

6 Komente

 1. balzac July 7, 12:58

  ”Tradhetia e madhe eshte ceshtje kohe vetem”

  Reply to this comment
 2. MH September 15, 01:17

  Tradhetia asht per ato qe kush asht mesue nuk rrin pushue
  Ma zi i mesuemi se i dishruemi.
  Kur tradhetojne dy palet kjo asht miradi nuk permban asgja te keqe.
  Po kur njeri tradheton dhe tjetri mban qendrim besnik.Kjo asht e pa falshme dhe duhet te kapet ne aktivitet me patellxhan ne dore dhe ti japin rrugat perfundimisht ledhjes me te.
  E mbyllim me te fundit.
  Cfare lind nga macja gjuan minje.

  Reply to this comment
 3. 16X September 15, 09:32

  E lige eshte tradhtia sepse sjell me vete genjeshtren, falsitetin
  po shumica e njerezve ndihen mire brenda kesaj jete false
  u duket joshese, e embel
  ata qe nuk ndihen mire duke jetuar nje lidhje apo nje raport fals, jane pak, shume pak dhe zakonisht vuajne shume derisa u pelcet zemra
  sepse me sa duket jane kunder natyres njerezore qe eshte e tille si eshte: hipokrite

  Reply to this comment
 4. jane rrace nga zagart e beut ,muzlluman ,qY tana i ban ! December 16, 09:24

  ka edhe nji rrace shqiptare ,
  qe tradheton pa asnji arsye qe ka te bej me nji maredhenje ne cift ,por
  sepse e ka pasion tradhetine ,si i thon e KAN NE GJAK
  te Tradhetojne , sepse kane crregullime si njeri ,
  duke mos e pasur te pranishem ne qenien e tyre njerezore , e mos rrespektuar asnji Kode Familjare ,
  qe kudo jane ,ne shoqeri ,pune ,rruge e kudo – dijne vetem te shtiren ,
  pra serioziteti ne jete si nji njeri nuk eshte i pranishem Genetikishte e gjithcka ne jete e trajtojne si nji loje ,
  ne te cilen ata-ato duhet te dfalin “te fituar”

  nji karakter Tunxhari ,
  pra nji karakter i lindur , ne cilet mbizoteron pabesia ,
  hipokrizia , tradhetia , pafytyresia ,genjeshtra,
  qe nuk ndejne asnji lloj turpi e pergjegjesie ,

  qe nuk njohin cdo te thote maredhenje -lidhje ,
  por ku i vetmi kenaqsi qe i jep jeta eshte tradhetia !

  Ktyre tipave ,afroj cdo lloj jete ,

  nji njeri perfekt ne jete , ne maredhenje njerezore
  por edhe ne krevat ,
  ata do bejne ate qe jan ,do injorojne te miren ,
  sepse si njohin maredhenjet e mirefillta njerezore ,

  te cilet – te cilat mundet ti quajme edhe te Semure .

  Shif shpellaret ,boshen ,muten sa krenar jane qe Tradhetojne Atdheun e tyre .
  Eshte c’eshtje rrace ,qe nuk jetojn dot pa tradhetuar

  ME KEN MUZLLUMAN – TANA I BAN

  Reply to this comment
 5. Arben December 16, 11:15

  Rubrika e penisit.

  Reply to this comment
 6. Kohe t'veshtira jan tui ardhe . ilustrimi mjaft interesant TRESHE ! njoni e mban tjetri ja qan . December 16, 20:22

  TRADHETI O TRADHETOR

  ESHTE SI KJO FOTO ILUSTROHET ME JA NGRIT AFRU VET TJETRIT

  ME T’JA BO TANDES DUKE E MBAJT VET N’KRAH M’DOR !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*