Kush zotëron objekte historike me vlerë, do detyrohet t’i regjistrojë

April 27, 2016 20:38

Kush zotëron objekte historike me vlerë, do detyrohet t’i regjistrojë

Kushdo që është i apasionuar pas objekteve të trashëgimisë kulturore dhe është zotërues i tyre, do të duhet që t’i regjistrojë në Qendrën Kombëtare të Inventarizimit të Pasurive Kulturore.

Në mbledhjen e qeverisë, është vendosur që në kudër të planit kombëtar të veprimit “Për parandalimin dhe luftën kundër trafikimit të pasurive kulturore të luajtshme”, 2016-2018, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme dhe të ministrit të Kulturës, të miratohet që poseduesit privatë, që kanë në zotërim objekte të trashëgimisë kulturore të luajtshme, brenda 6 (gjashtë) muajve nga data e hyrjes në fuqi të këtij vendimi, i regjistrojnë ato në Qendrën Kombëtare të Inventarizimit të Pasurive Kulturore.

Për zbatimin e këtij vendimi janë ngarkuar një sërë institucionesh, si: Ministria e Punëve të Brendshme, Ministria e Kulturës, Ministria e Arsimit dhe Sportit, Ministria e Financave, Akademia e Shkencave dhe bashkitë. / DITA

April 27, 2016 20:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*