Kushtetuesja, Meta bën publike letrën për Ruçin: Ta lexojnë të gjithë deputetët

November 10, 2019 10:59

Kushtetuesja, Meta bën publike letrën për Ruçin: Ta lexojnë të gjithë deputetët

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka bërë publike letrën drejtuar Kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi mbi zgjedhjen/emërimin e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese.

Meta thekson se këtë letër duhet ta lexojnë mirë të gjithë deputetët para se të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre.

“Duke vlerësuar rëndësinë e jashtëzakonshme që ka ngritja sa më parë e Gjykatës Kushtetuese, vetëm në respekt të Kushtetutës, e cila ndan përgjegjësitë dhe radhën e ushtrimit të këtyre përgjegjësive nga secili institucion, po ju bëj publike letrën drejtuar Kryetarit të Kuvendit, z.Gramoz Ruçi për këtë çështje mjaft të rëndësishme.

Po kështu, është e domosdoshme që këtë letër ta lexojnë me durim dhe kujdes, të gjithë deputetët përpara se të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre”, shkruan Meta.

Letra e plotë: http://president.al/qendrimi-presidentit-te-republikes-mbi-zgjedhjen-emerimin-e-anetarit-te-gjykates-kushtetuese-sipas-radhes-qe-dikton-kushtetuta/?fbclid=IwAR0-GsFZ_xJwmDZOvwhey1SsytlMCXZ0M-u6HqZWXfPnDzYl1atFB6KxOAc

j.l./ dita

November 10, 2019 10:59
Komento

2 Komente

  1. Konti Sbalta November 10, 17:25

    Pra , ky karagjoz ,vazhdon edhe te japi urdhera ;”–ta lexojne te gjithe deputetet..”dhe pastaj ..”presidenti..sic ka bere gjithmone ..”d.m.th.ka penguar reformen ne drejtesi dhe do te vazhdoje ta pengoje ,;prandaj parlamenti te mos , ndikohet nga keta “carcafet””qe dergon ky ngritesi i peshave nga qe nuk ka me se temerret por qe edhe ato nuk ja lexon njeri se cfar shkruhet ne ta!

    Reply to this comment
  2. Jimi November 10, 18:28

    E kush ka nge te lexoje hartimet e ketij dobicit, qe per ironi te fatit quhet president !?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim