Kushtetuesja në kolaps, PS e PD asnjë zgjidhje, LSI: Fajtore mazhoranca

March 23, 2018 16:34

Kushtetuesja në kolaps, PS e PD asnjë zgjidhje, LSI: Fajtore mazhoranca

 

Kryeministri Edi Rama e cilësoi si fillim të mbarë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që shkarkoi nga detyra gjyqtarin e Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo.

“Të gjithë shqiptarët që e mbështetën fort vettingun, sot duhet të ndjehen mirë, sepse nisja është e mbarë. Pas 17 gjykatësve e prokurorëve që i ikën vettingut pa filluar, procesi nisi e i pari që u mor në pyetje s’e justifikoi dot pasurinë dhe ra! Jam i bindur s’kemi parë gjë akoma”, tha Edi Rama.

Ndërsa ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tha se vendimi i parë i KPK-së “garanton ecurinë përpara të procesit të Vettingut si dhe rikthen besimin tek qytetarët për pastrimin e sistemit të drejtësisë”.

Por ky vendim i vettingut e lë Gjykatën Kushtetuese me 5 anëtarë dhe plotësimi i tre vakancave të tjera është i ngrirë, pasi Kuvendi dhe Presidenca kanë mbledhur kandidaturat, por Këshilli i Emërimeve në Drejtësi që i shqyrton dhe vlerëson kandidatët, nuk po vepron.

Për këtë çështje, Partia Socialiste ka thënë publikisht se KED nuk duhet të veprojë përpara se të kalojnë vettingut edhe anëtarët e saj.

Në ditën kur Kushtetuesja humbi dhe anëtarin tjetër, dy partitë e mëdha nuk komentojnë se si duhet të zgjidhet ky kolaps i gjykatës më të rëndësishme në vend.

LSI e pranon kolapsin, i ka gati dhe emrat e fajtorëve, por nuk ka një zgjidhje konkrete se si duhet zgjidhur çështja.

“Kolapsi është jo vetëm në Gjykatën Kushtetuese por edhe në atë të Lartë. Gjendja është skandaloze, fajtore është mazhoranca pikë së pari. Është gabim argumenti se vettingu po pengon proceset e plotësimit të vakancave. LSI i qëndron fort faktit se asnjë zyrtar i drejtësisë nuk mund të marrë funksionin pa kaluar në filtrin e vettingut”, tha Luan Rama, deputet i LSI.

o.j/dita

March 23, 2018 16:34
Komento

9 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku March 23, 17:25

  Shih sa bukur behen punet, bejme gjoja vetting, dmth heqim nje nga nje gjyqtare e prokurore te larte dhe nuk i zevendsojme, deri sa gjyqesori te mos egzistoje me si pushtet, pastaj shpallim nje si pune gjendje te jashtezakonshme dhe fap e fup, Edvini e shpall vehten fuqiplote. Kujdes, o njerez po vjen era lecke e djegur.

  Reply to this comment
 2. lili March 23, 17:26

  OUah sa na komplikojne gjerat keta
  eshte shume e thjesht: ngrihet nje tjeter gjykate kushtetuese me nje ligj te veçante te Parlamentit qe e voton ate ligj me urgjence duke pare vakuumin e krijuar ,vakuum qe rezikon shtetin juridike.
  plus asaj jane disa nene ne kushtetuten per raste extraordinare, e ky eshte i tille, mbasi rezikohet rendi kushtetues

  Reply to this comment
 3. BANDAT PD-LSI duan Sherihatin jo Shtetin Ligjore March 23, 17:37

  kudo ka kolaps ne institucionet e Drejtesise
  e shtetit ne pergjithesi ,

  fajtoret jane bandat e pd-lsi , qe nuk Duan
  asnjiher zbatimin e Vetting-ut ne Shqiperi ,

  qe nuk Duan mbi te gjitjha shtet Ligjore ,
  per arsye qe tashme dihen se cilet jane kto
  banda .
  Pra tashme qe ne presidenc eshte nji nder ata ,
  qe helmoj politiken Shqiptare dhe vodhi
  nga cdo drejtim majtas djathtas ,kudo mundi ,
  sot eshte nga te paret ,qe pengon formimin e
  nji Shteti Ligjore ne Shqiperi .
  Pra imagjinojeni se c’ndodh ne ate vend me shumice bastardesh antishtet ne politike .
  Presidenti eshte kunder nji Shtetti Ligjore !!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. Boston March 23, 18:14

  Po me mire mos kesh se sa te kesh gjykate te tille fallco…….Kjoeshte e perkoheshme.
  Mos degjoni LSI se ajo qysh ne embrion ka qene kunder Reformes ne Drejtesi…thene nga vete Mona Cizmja tek Real Story

  Reply to this comment
 5. MH March 23, 18:31

  Bijne tri dajre moj nane
  Te tria nisoj!
  Fundi dalte hajer! Filozofi analfabet Gjergj Mullaga.Serreq,Shkoder!
  Shprehja s’keni pare gje akoma vlen per te gjithe krahet politike.Bile dhe ma shume se askush per vet shprehesin e habitjes kryeministrin Rama .S’ken i pare gje akoma.
  Tashti plotesoj me kete argument mendimin time qe politikanet tone qe i votojme per 28 vite rresht te ndare ne stade 4 vjecare nuk dijne,nuk kane konceptin e shtetit shtet e jo ma ta ndertojne.
  LSI,shume e entuziasmuar e pranon kolapsin, i ka gati dhe emrat e fajtorëve, por nuk ka një zgjidhje konkrete se si duhet zgjidhur çështja.Edhe kjo pordhe me rigon.Pra,dhe kjo qe kenaqet me gafat e kolegve opozitar.Nuk ia ka haberrin zgjidhjes.
  Mendimi im asht te keshillohen me shtetet qe gjinden ne kater drejtimet e orientimeve sinoptike.Ne lindje me ariun plora Rus.Ne perendim me Ameriken dhe BE.Ne jug me afriken vendet arabe dhe ne veri me arktikun e pa shtet.Ne fund te zgjidhjes do vendoset se ne c’kra anon Shqiperia.

  Reply to this comment
 6. MH March 23, 18:33

  Bijne tri dajre moj nane te tria nisoj!
  A po e din moj nana ime nesre nga do te shkoj!
  Fundi dalte hajer! Filozofi analfabet Gjergj Mullaga.Serreq,Shkoder!
  Shprehja s’keni pare gje akoma vlen per te gjithe krahet politike.Bile dhe ma shume se askush per vet shprehesin e habitjes kryeministrin Rama .S’ken i pare gje akoma.
  Tashti plotesoj me kete argument mendimin time qe politikanet tone qe i votojme per 28 vite rresht te ndare ne stade 4 vjecare nuk dijne,nuk kane konceptin e shtetit shtet e jo ma ta ndertojne.
  LSI,shume e entuziasmuar e pranon kolapsin, i ka gati dhe emrat e fajtorëve, por nuk ka një zgjidhje konkrete se si duhet zgjidhur çështja.Edhe kjo pordhe me rigon.Pra,dhe kjo qe kenaqet me gafat e kolegve opozitar.Nuk ia ka haberrin zgjidhjes.
  Mendimi im asht te keshillohen me shtetet qe gjinden ne kater drejtimet e orientimeve sinoptike.Ne lindje me ariun plora Rus.Ne perendim me Ameriken dhe BE.Ne jug me afriken vendet arabe dhe ne veri me arktikun e pa shtet.Ne fund te zgjidhjes do vendoset se ne c’kra anon Shqiperia.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 23, 18:52

   O debil ke filluar i fut dy komente njesoj, megjithese thua po bijne tre dajre, te tria njesoj. Fute edhe nje here tjeter komentin o MH, o idiot, se si dajre i ke komentet o retard.

   Reply to this comment
 7. MH March 23, 19:23

  Plaku Xhuxhumaku
  Ke nji emer teper simpatik.Duhet ta kesh kujtim nga p.i satem.Qe kur mori iden per te projektuer ty i tha ty et, te punoje mbi veren e vrimes si te ishte duke punuar me baromin qe ia ban xhu xhu xhu xhu xhu.Keshtu te ngeli dhe mbiemri Xhuxhuxhumaku.E gezofsh dhe e meriton si asnji tjeter ne kete dynja sepse dhuruesi yt,apa ka ra ne mirkuptim dy palesh me autorin e laboratorit qe te krijoj ty(me Satemen tande) e kam fjalen.
  Besoj se tashti vertet jam debil.Ok.

  Te tjeret kalojne ma shume s 4-5 here te njetin koment.Dhe vertet asht e pa lezetshme.Po une u detyrova mbasi vargjet ne pershtatje te komentit simbas informacionit te shtypit mu duken mjaft te pershtateshme per ti shenue.Aq sa dhe pergjigjen drejtuar komentit tend me vrejtjen qe ban ne adrese te debilit.
  Te falenderoi per vrejten e futjes se dy komenteve njesoj ke plotesisht te drejte.Po gja me marre nuk ke.Te ngushlloj,merre me lange se mishi mbaroi.Keshtu mbetesh inteligjeni ma i vecant i forumit.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 23, 21:46

   Nji burre i vjeter ka thene: Po nuk fola edhe mund te mendojne qe jam debil, se po e hapa gojen te gjithe e marrin vesh qe jam debil. Keshtu edhe ti o MH me kete komentin me pidha none e xhuxhuxhu e me barromina e ke nenvizuar edhe me fishekzjarre nivelin tend mendor prej koqeje truthare. Bravo retard, e vertetove me fjalet e tua ate qe une them per ty. Apo jo Hetem?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*