Kushtetuesja rrëzon sërish Nishanin, këtë herë për ligjin e KLD-së

November 6, 2014 16:48

Kushtetuesja rrëzon sërish Nishanin, këtë herë për ligjin e KLD-së

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e presidentit Nishani për pezullimin e ligjit për Këshillin e Lartë të Drejtësisë.

Por juristët e presidentit kanë riformuluar kërkesën duke u fokusuar vetëm tek neni që flet për zgjedhjen e nënkryetarit të KLD-së.

Para trupit gjykues të Gjykatës Kushtetuese juristët thanë se zgjedhja e dy anëtarëve të rinj të KLD-së, Albana Shtyllës dhe Vangjel Kostës, u bë pa shumicë të cilësuar në Parlament.

Për rrjedhojë zgjedhja e tyre do të përcaktojë dhe zv.kryetarin e ri të KLD-së. Këtë kompentencë Kushtetuta ia atribuon kreut të shtetit.

Më tej ata i kërkuan gjykatës Kushtetuese që ti drejtohet Komisionit të Venecias për konfliktin juridik për ligjin e KLD-së.

Pak ditë më parë Gjykata Kushtetuese rrezoi kerkesen e Nishanit per ILDKP-ne.

FOTO: Mbledhje e KLD, shtator 2013 - DITA / LSA

FOTO: Mbledhje e KLD, shtator 2013 – DITA / LSA

November 6, 2014 16:48
Komento

24 Komente

 1. Popull i mpir nga trut e kokes, September 20, 10:20

  Po sa do kenaqesha sikur te mblidhshe populli dhe te protestonte para kld te protestonte kunder hienave te vendit qe e kan rjepur e coptuar kete popull.eecohuni levizni protestoni ndaj ajdutve dhe jo ti fersuleni rames me sharje e fyerje

  Reply to this comment
  • ari September 20, 17:53

   Shyqyr qe marrin keta te Gjykates kushtetuese ndonje vendim per te qene.
   Mos harrojme qe keta rrezuan dhe tradhtine e Saliut me detin.
   Respekte per zyrtaret qe nuk shiten.
   Beni detyren

   Reply to this comment
  • adri September 20, 19:51

   Po nuk u pastrua KLD ja nga keta qe e kane trashur qafen, nuk pastrohen gjyakatat.
   Nje here ai Elvis cefa nuk shikohet ai duhej larguar me kohe.
   Ai vetem ne zyrat e admninistrates nuk duhet te punoje. Ai duhet derguar per te hapur ndonje kanal ose vije uji se per te punuar ne administrate ai nuk eshte.
   Qekur ai eshte emeruar nga berisha aty e ka bere drejtesine gjykata lemsh. Gjyqtaret jane se dhente pa bari.

   Reply to this comment
 2. DORI September 20, 10:32

  KETA JANE PER TU SHKARKUAR TE GJITHE, QE NGA KAPTERI E ME RADHE…………….

  Reply to this comment
 3. Tironsi September 20, 10:39

  Strofkull e ndyre e Korrusionit Galoant.Duhen qeruar te gjithe duke filluar nga Doraci-Sherbetor i bindur i Zotit Macok

  Reply to this comment
 4. ira September 20, 10:44

  DITA mund te dime kush jaen anetaret e Gjykates kushtetuese dhe te kaluaren e tyre?

  Reply to this comment
 5. Strazimiri me paruke September 20, 11:00

  KLD me ne krye Kapter Jar Sakati, ka vite qe e ka humbur legjimitetin, ku se bashku me sistemin e Drejtesise e kane bere vetem PADREJTESI, ku jane vene ne sherbim te kriminelit Sali & CO, Mafies dhe Full-hajnave. Te lumte Edi tani filloje loja e vertete, do ti shkohet deri ne fund, ku pas hekurave ky popull do shikoje Saliun & Familja & CO kriminale dhe tradhetare e kombit dhe e shqipetareve.

  Reply to this comment
 6. I.Troplini September 20, 11:56

  Keshilli i larte i rrenimit kombetar dhe i degradimit te nje kombi.!!

  Ky cerek shekulli i “demokracise “, nuk vrau vetem shpresat e cdo shqiptari per nje te ardhme europiane te vendit. Shume me teper se kaq, ai shkaterroi cdo ndjenje pergjegjesie tek qytetaret e ketij vendi. Administrata e ketij shtetit “demokrat” shqiptar, u kthye ne qendren kryesore te sherbetoreve pa dinjitet dhe format profesional, ne sherbim te plote te shefit te egzekutivit. E keqja shqiptare, nuk fillon dhe nuk mbaron, me nje Sali Berisha si ish Kryeminister dhe ish President deshtak. Jane “vullnetaret pa dinjitet” si keto figura qesharake qe kemi ne KLD sot, qe morren vendin peng, duke ia nenshtruar veprimtarine e tyre, jo te mires kombetare, sic ua kerkon Kushtetuta e vendit por servilizmit dhe te qenit ne sherbim te nje qeverie dhe te parit te saj. Njerez te tille,,,,jane baza kryesore e deshtimit te nje kombi ne aspektin shtetformues. Ata jane burimi i korrupsionit galopant si doktrine shteterore dhe rrenimi i cdo forme pozitive egzistence ne vend.
  Marrja peng e Shqiperise nga Sali Berisha, eshte vetem aspekti politik i ceshtjes apo interpretimi politik i asaj veprimtarie antikombetare qe kryejne anetaret e ketij keshilli turpi. Jane Gjin Gjonet dhe deshtaket e seminareve te plepave si ai, qe hedhin nje njolle te zeze mbi reputacionin e shqiptareve si komb.
  Mosegzistenca e cdo ndjenje pergjegjesise shoqerore dhe shnderrimi i administrates shteterore ne shpella te injorances dhe jashteqitjes kombetare, jane arsyet kryesore pse qeveria shqiptare, duhet ta trajtoje KLD si emergjence kombetare.
  Kjo do ishte nje shenje pergjegjesie dhe nje sinjal per qytetaret e ketij vendi, se kurveria nuk ka qene, nuk eshte dhe nuk mund te jete kurre, virtyt i shtetit shqiptar. Me njerez te tille, nuk ia vlen te diskutosh. Bankat e te akuzuarve, jane vendet e duhura per njerez te tille dhe jo kolltuqet e nje keshilli qe ne thelb te egzistences se tij, duhet te kishte drejtesine.!!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 20, 13:32

   I ka thënë I. Troplini të gjitha dhe,s’ka ngelur gjë për mua? Nderime!

   Reply to this comment
   • Indrit November 6, 19:14

    Po car mendere+lesh eshte kjo palo KLD shikoni pak se car mixi eshte flamur kapllani me shkolle me korespondence shikoni ku eshte katapultuar edhe hajde te presim te bohet drejtesi…

    Reply to this comment
 7. labinot September 20, 12:16

  Nuk arnohet corapja e grisur KLD.Duhet hedhur ne koshin e plehrave.

  Reply to this comment
 8. rex September 20, 13:33

  Bravo Gjykata Kushtetuse
  por eshet sh pak per tu treguar vendin ketyre paburrave si Nishani te marre peng nga serbi i vicidolit

  Reply to this comment
 9. iri September 20, 13:58

  Edhe pse bubullin tek “shkembi I Kavajes”,si jashte e brenda vendit, per kete sistem drejtesie qe eshte me te vertete sistemi me I keq I mundshem I drejtesise , asnje prej tyre ne tere piramiden nuk jep doreheqje.Kjo tregon se kanceri Berisha eshte malinj e ka dhene metastaza ne tere trupen e quajtur ‘drejtesi’E cuditeshme por e vertete, I kerkohet qytetarit me te drejte te paguaje detyrimet taksa tatime ujin , energjine , ku pjesa me madhe ka problem jetesen e buken e gojes, kurse K.L.D. jeton ne tjeter planet .Nuk I behet vone njeriu se ligjet shkelen pa te keq se ato veprojne per te varfrit e per ata pa mbeshtetje ekonomike e politike.Kjo perandori e krimit duhet shkulur nge rrenjet , te cohen ne burg e jo te lihen te riciklojne serish njeri tjetrin.Sa von je Edi Rama , po presim me pa durim te pastrohet vendi nga keto monstra hajdutesh gjin gjonesh , plepista .Mos I mer doren as kujt te drejten e ke marre me 23 qershor.Mbeshtes plotesisht z.Troplini

  Reply to this comment
 10. MeteH September 20, 15:45

  Mire e keni ju qe kjo KLD duhet te qerohet nga faqa e dheut,por duhet te pyetet me pare META.Rruga per reformimin e sist.drejtesis kalon nga ILIRI,pasi ky eshte si peshorja e farmacise,kalon andej nga kolltuku i perhershem.

  Reply to this comment
 11. . September 20, 16:05

  *****************************************************

  Z.Rama,

  Parlamenti te veproje “Urgjentisht”

  me shkarkim te kesaj “cerdhe korrupsioni” e ngritur nga

  krimineli-historik, psikopati-verior s-Ali Bisha.

  ********************************************************************************************************

  Reply to this comment
 12. PalokCuca September 20, 17:15

  Keto shkaterrues te shqiperise dhe shqiptareve duhen hedhur teresisht ne koshin e plehrave te turpit. Pse vetem keto te dy kane shenjestruar ‘deputetet” ? Ato bashke me kryetarin e tyre duhen hedhur pa asnje medyshje ne kosht te plehrave!

  Reply to this comment
 13. bbb September 20, 17:43

  Ky eshte oktapodi shqiptare ,dhe per kete oktapod na duhet nje komisare si katani nqs se ka

  Reply to this comment
 14. lisi September 20, 18:08

  Turp të keni, që shani Presidentin si halabakë!Si mund të shani një njeri psa ka një të metë fizike?!A jeni njerëz, apo pjestarë të ISIS?A nuk e keni parë ministrin gjerman të financave që vjen në punë me karrocë, sepse është i paralizuar?Po zv.ministren e punës dhe të çeshtjeve sociale, e cila, fatkeqësisht është e verbër, e njihni?Nuk thonë kot se i shari të shan.Ku kemi përfunduar, kur të ligut i bëhet goja çorap!

  Reply to this comment
  • iri September 21, 20:05

   Per Lisin. Nuk e di olisi je me dega apo pa dega ., por ti a e di qe ky presidenti I yne per ty I respektuar ka dale kunder prioriteteve kombetare te qeverisjes ne tere reformat qe kerkohen I kthen pas, qe riciklon ne drejtesi persona te pa pershtatshem, persona ish zyrtare partiake e politike , qe eshte ne unison te plote me p.d. qe mer urdhra nga Berisha , ose me sakte , ky qafthyeri hyn nga dera e pasme e presidences etj.?Perse? Tani p.d. ka tri zyra , ate qe ka patur te dyten Sh.q.u.p. e te treten presidencen.Ai eshte totalisht I pa afte , pegues I reformave te medha ne vend, sa qe del jashte vendit e shan qeverine !,e vendit te tij ku ai eshte I zoti I shtepise , krytar shteti pra , kurse ti na keshillon te mos e shajne.!Flet kur sduhet e nuk ndihet gjalle kur duhet Ai duhet te qerohet qe andej , njeri me I pazoti nuk mundet te gjendet.Ne k.l.d. ku eshte e kryetar gjasme eshte njeriu qemban ne kembe ate strukture te degjeneruar , kleptokratike, qe po tallen edhe kafshet me ta , si gjin gjonet me te cilet ndan pergjegjesite ha e pi me ta .Prandaj lisi mos mbro prestigjin e nje njeriu qe ka ikur per lesh ..!!!!

   Reply to this comment
 15. labinot September 20, 18:14

  Neqoftese s`te behen votat per te qeruar qelbesirat,o edi rama,me mire kerko zgjedheje te reja se te pesosh si Fatos Nano.

  Reply to this comment
 16. ras September 20, 18:52

  Nishani eshte nje partiak i kleq e asgje me teper.
  I metiton nofkat qe i vihen dhe kritikat qe i behen.

  Reply to this comment
 17. shqip hesapi September 21, 03:52

  Ende nuk e kuptoj se per cfare duhet Institucioni i KLD-se.Hallke e tepert per te punesuar militantet,per t’i gjetur vende pune miqesise qe te nesermen te bejne ashtu sic do titullari.

  Reply to this comment
 18. Fahri Dahri September 21, 10:00

  Ne se duam ti sherbejme Shqiperise dhe shqiptareve, Institucionet e larta te vendit duhet te jene larg interesave partiake, larg interesave personale. Pavaresisht se nga kush zgjidhen, duhet te hiqet dore nga te sherbyerit ne interes te ketij apo atij institucioni apo individi partiak, politik etj.
  Te gjitha keto i dime, por nuk kemi guxim ti zbatojme, mbetemi peng i mentaliteteve te varesise, te ketij apo atij grupi politik, kjo eshte e keqja shume e madhe qe ka gati 25 vjet qe nuk po na shqitet.
  Sa dem ka bere sistemi diktatorial, prej te cilit nuk shkeputemi dot, bertasim duke e shajme me ashpersi, por nuk dalim dot nga ai pellg, nga brenda pellgut shajme vete pellgun dhe nuk shikojme se popullin dhe vendin po e zhysim per dite ne pellg. Sa te vegjel ndjehemi kur nuk dime te respektojme dhe nderojme institucionet e larta qe na jane besuar!?
  Me kurajo ti shkeputemi kundershtive bajate dhe te dalim mbi interesat e castit, me synim te clirojme popullin dhe vendin drejt zhvillimit ekonomiko-shoqeror, drejt demokracise. Jane te lutur te “medhenjte” qe te kuptojne dhe te sillen si te “medhenj”, te largohen sa me pare nga veprimet vocrraket qe nuk dine te sherbejne me devotshmeri shoqerise. Le te ngjitemi lart e me lart per te shikuar se kush jane te mirat dhe vetem te mirat per kete popull dhe vend. Me lutje dhe respekt Fahri Dahri

  Reply to this comment
 19. Mario November 6, 20:48

  Kjo KLD eshte nje Koorperate Miliarderash

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim