Kuvendi i ri, 70% e deputetëve jetojnë në Tiranë

August 9, 2017 13:15

Kuvendi i ri, 70% e deputetëve jetojnë në Tiranë

Nga Afrim Krasniqi

70% e deputetëve banojnë në Tiranë, 64 deputetë të zgjedhur në qarqe të tjera banojnë në Tiranë.

Pra, Tirana përfaqëson 70% të parlamentit, edhe pse në sistemin tonë të votimit Tirana si qytet (jo si qark) përfaqëson vetëm 14% të totalit të mandateve parlamentare në Kuvend.

140 deputetët banojnë në vetëm 17 nga 61 bashki, pra në vetëm 27% të njësive vendore të Republikës së Shqipërisë.

A mund të ketë lidhje e llogaridhënie midis deputetëve turistë, që banojnë në Tiranë dhe që në rastin më të mirë kalojnë fundjavën në zonën e tyre elektorale, apo midis deputetëve që jetojnë në kushte, rrethana, mjedis e komoditet shumë më të lartë e më të mirë sesa banorët e zonës së tyre elektorale. /ISP

August 9, 2017 13:15
Komento

3 Komente

  1. Arber August 9, 14:44

    Normal. 70% e popullsise aktuale ne Shqiperi jetojne ne Tirane.

    Reply to this comment
  2. Ben August 9, 15:27

    Ku hyn leku hyn deputeti ! Tirana eshte qendra e biznesit ! Ska si te jete ndryshe !Pune e veshtire te jesh deputet ,!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*