Kuvendi shpall 56 vende vakante, KQZ pranon dorëheqjet e deputetëve

February 25, 2019 17:46

Kuvendi shpall 56 vende vakante, KQZ pranon dorëheqjet e deputetëve

Kuvendi i cili të premten nuk kishte shpallur vakancat por kishte përcjellë vetëm dorëheqjet në KQZ, ka rregulluar gabimin pas një shkrese që sot paradite mori nga Komisioni Qendror i zgjedhjeve. Në pasdite, Kuvendi korrigjoi të gjitha shkresat, duke shpallur 56 vakanca, përfshirë dhe dorëheqjen më të fundit të Fatmir Mediut.

Tre ditë pasi mori në dorëzim nga Kuvendi kërkesat për dorëheqje nga mandati i deputetëve të opozitës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ktheu një tjetër kërkesë Kuvendit të Shqipërisë, për të marrë më tepër shpjegime prej tij mbi dokumentet e dërguara lidhur me dorëheqjen e deputetëve të opozitës nga mandatet.

Kërkesa e KQZ kishte për qëllim saktësimin, pasi u vërejtën paqartësi në specifikimet ligjore në dokumentin ku kërkohet nisja e procedurave për zëvendësimin e deputetëve të dorëhequr.

Sipas KQZ, 56 njoftimet për dorëheqjen e deputetëve të opozitës nuk janë korrekte, pasi në to nuk përcaktohet krijimi i vakancave, sikundër parashikon ligji zgjedhor.

Dorëheqja e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha nga mandati i deputetit, dokumenti që Kuvendi i dërgoi KQZ-se

Ndërkohë në dokumentet që i janë dërguar Komisionit për zëvendësimin e deputetëve të opozitës, nuk specifikohej krijimi i vakancës.

Pas kërkesës së KQZ Kuvendi i ka kthyer përgjigje duke specifikuar në shkresa përkatëse për të gjithë deputetët e dorëhequr krijimin e vakancës.

Kodi Zgjedhor përcakton formulën e zëvendësimit të deputetëve që kanë vendosur të ndërpresin mandatin. Ligji thekson se mandatet e dorëzuara nga deputetët plotësohen me kandidatët pasues të listës shumëemërore.

Burime nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sqarojnë se deklaratat paraprake për mospranim të mandatit të deputetit nga kandidatët e listës së partive opozitare, nuk mund të merren për bazë. Një qëndrim i tillë nuk njihet ligjërisht, pasi kandidati nuk mund ta bëjë të këtë deklaratë, pa zotëruar më parë ligjërisht një mandat deputeti.

 

v.l/ Dita

February 25, 2019 17:46
Komento

11 Komente

 1. Aliu nga Selenic February 25, 17:48

  Te zevendsohen sa me shpejte.Te na hiqen nga zyte kete monstra qe nje dite si duhet nuk e ben ne Kuvende. E c`fare te duhen keta. Haka e populli i zuri dhe keshtu tani do ta pesojen nje vetvrasje politike.!

  Reply to this comment
  • AZ... February 25, 18:55

   O like do ti zvendesojne mos u merzit dhe do ti gjejme nga familje komuniste po mos u masturbo kemi gati vellezrit froku geron agron babale xhafen kemi shukriun me breke te grisura kemi roshin e kavajes kemi gjushin e duresit kemi termetin e tepelenes kemi te lire saimir tahirin e shume e shume te tjere

   Reply to this comment
 2. katarakti February 25, 18:19

  A ishte i detyruar Kuvendi te shpallte vendin bosh (vakancen) e deputetit?! A nuk mundej qe vete deputeti t’i paraqiste KQZ-se doreheqjen e tij te pakthyeshme, dhe me kaq merrte fund puna?! Tani do filloje loja e kungulleshkes, e pranon, nuk e pranon mandatin, i pari ne liste apo i pesti ne liste! Mua me duket se Kuvendi nuk kishte fare pune ne kete histori. Ky eshte nje problem ndermjet deputetit te vetlarguar dhe KQZ-se. Ndofta do te ishte me mire qe vendet vakante, te mbeteshin bosh deri ne zgjedhjet e ardhshme legjislative te 2012-shit. Sesa te mbushen me deputete kukulla dhe dordolece. Qe nuk jane te zgjedhur nga populli. Ndofta ky eshte edhe synimi i PD-se, – ta beje çorap dhe qesharak Kuvendin!

  Reply to this comment
 3. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... February 25, 18:39

  Cfare duhet tjeter qe KQZ te shpalle sa me shpejt heqjen e imuniteteve te ketyre krimineleve dhe hajduteve me damke e cizme.
  Shqiperia po shikon drite ne fund te tunelit.
  Para se te arrestohen keta qelbesira familja e Hakljajt dhe e te vrereve ne bulevard, Gerdec , nga SHIK, me urdher te Saliut kane rastin te marrin hak, sipas Kanunit qe mender Sali Kar-axhic e don kaq shume.
  Gjaku me gjak lahet, apo jo Saleh Plehu, po Shkerdheni ku po ben turizem me kurven Armine, ne kete bote per se gjalli do t’i lani cfare keni bere.

  Reply to this comment
 4. AZ... February 25, 18:56

  O like do ti zvendesojne mos u merzit dhe do ti gjejme nga familje komuniste po mos u masturbo kemi gati vellezrit froku geron agron babale xhafen kemi shukriun me breke te grisura kemi roshin e kavajes kemi gjushin e duresit kemi termetin e tepelenes kemi te lire saimir tahirin e shume e shume te tjere

  Reply to this comment
 5. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... February 25, 19:16

  AZ paste e mbushur me mut dergo disa ne SHQUP, tek Lesh e Lija, tek Dash raki mareje (kocimare), c’te teprojne shperdaj ne fis, por te shumten mbaje per vete se nuk i dihet kohe e mbrapesht eshte, t’i kesh rezerve.
  Apo nuk ke nevoj, se ti perdite mut ha.

  Reply to this comment
  • AZ... February 25, 19:22

   Jo do ve pak ne maje te K…rit qe ti qe ti pastroje dhembet moma dhe motra jote

   Reply to this comment
  • AZ... February 25, 19:24

   Jo do ve pak ne maje te K…rit qe ti qe ti pastroje dhembet moma dhe motra jote se mos te ngel hatri nje thithje mund ti besh dhe ti

   Reply to this comment
 6. MH February 25, 20:42

  Sot dite zie: Flamuri Blu i SHQUP-it ne gjysem shtize!!!
  Skalioni i pare i veteranve te korrupsionit dhe krimit qe mbrohesh nga patenta e mandatit per 30 vjet i dhane fund jetes “burrnore”.Vdiqen pa ceremoni mortore pa pike burrnie,si qej rrugash me kerkesen e tyre per te gllaberue pushtetin “heroikisht” ne rruge pa rruge apo ne tavoline shtruar pa bereqet.

  Reply to this comment
 7. Dikush Tha..... February 26, 00:17

  Me pelqen kjo Dita, paska ushqim per te gjithe. Shiko si lehin qente komuniste

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim