Kuvendi zgjedh sot anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

November 11, 2019 08:28

Kuvendi zgjedh sot anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

Ditën e sotme në orën 10:00 do të zhvillohet seanca plenare e radhës. Pritet që në këtë seancë të votohet dy anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese.

Dy ditë më parë Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i dërgoi Kuvendit dy listat e renditjes së kandidatëve për dy vendet vakante, më 14 tetor 2019. Ndërkohë, sipas ligjit, Kuvendi duhet të shprehet brenda 30 ditëve për të zgjedhur anëtarët.

Pak ditë më parë Ilir Meta emëroi Besnik Muçin si anëtar të Gjykatës Kushtetuese. Ky i fundit ende nuk ka përfunduar procesin e rivlerësimit, pasi çështja e tij është në KPA. Kuvendi ka nisur punën për emërimin e anëtarit të tretë, pasi Komisioni i Ligjeve miratoi listën me 3 kandidatë dhe do të kalohet në seancë për votim.  Deri më tani janë dy anëtarë të kësaj Gjykate, Vitore Tushi dhe Besnik Muçi, por duhet të plotësohen të 9 anëtarët. Tashmë është botuar në fletoren zyrtare lista përfundimtare për vendin vakant të Gjykatën Kushtetuese, ku lista kryesohet nga Arta Vorpsi.

 • Zëvendësimi i Vladimir Kristos, vakancë e shpallur nga kuvendi
 1. Arta Vorpsi
 2. Elsa Toska
 3. Besnik Muçi
 • Zëvendësimi i Bashkim Dedjas, vakancë e shpallur nga Kuvendi
 1. Arta Vorpsi
 2. Fiona Papajorgji
 3. Elsa Toska

 

o.j/dita

 

 

November 11, 2019 08:28
Komento

1 Koment

 1. Loni November 11, 13:36

  Kjo Vorpsi e pazevendesushme….kaq e mire si ka mundesi qe nuk fitoi magjistraturen….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim