KVV: Kuvendi të shpallë vakancën për kryetaren e KQZ-së

September 14, 2016 17:10

KVV: Kuvendi të shpallë vakancën për kryetaren e KQZ-së

Duke qenë se mandati i kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lefterije Luzi është drejt përfundimit, Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë (KVV), i bën thirrje Kuvendit të Shqipërisë që të shpallë vakancën jo më vonë se data 18 shtator.

“Sipas Kodit Zgjedhor, mandati 4 vjeçar i Kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve aktual mbaron me datë 18.10.2016. Për këtë arsye, Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, jo më vonë se data 18 shtator 2016, duhet të shpallë vakancën dhe të bëjë thirrjen e hapur për dorëzimin e aplikimeve prej të gjithë kandidatëve të interesuar”, thuhet në reagim.

Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë, kujton se edhe në rastin e zgjedhjes së kryetares aktuale, ka kërkuar nga grupet parlamentare një proces përzgjedhje të kandidaturave sa më transparent dhe jashtë ndërhyrjeve politike.

“Kjo për shkakun se Kryetari i kësaj trupe është jo vetëm votë përcaktues në vendimmarrjen e institucionit, por, si titullari i tij, është ai që dikton frymën dhe qasjen e gjithë institucionit ndaj përmbushjes së detyrimeve ligjore dhe një përformancë sa më të lartë në arritjen e standardeve më të mira evropiane”, thuhet më tej.

September 14, 2016 17:10
Komento

3 Komente

 1. ??? September 14, 17:23

  Vakance do te thote pushime ne gjuhe te huaj, kurse ne Shqip duhet te jete vendi i lire pune ose boshllek

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 September 15, 08:27

  “vakancën”
  të zestë ne!!!!
  vëndin e mbetur bosh ose i lirë e quajnë vakancë!!
  njëlloj si pushimet në italisht!dhe jo vacante!dhe më e keqja është se i bëjnë një zgjedhim mutit që të del fjalë tjetër!!
  nuk është faji juaj por i debilave që shkruajnë ligjet!!janë shumë të zgjuar dhe poliglotë sa nuk arijnë të dallojnë gjuhën e nënës nga gjuhët e huaja!!

  Reply to this comment
 3. anticensurë 25642654 September 15, 13:33

  “vakancën”
  të zestë ne!!!!
  vëndin e mbetur bosh ose i lirë e quajnë vakancë!!
  njëlloj si pushimet në italisht!dhe jo vacante!dhe më e keqja është se i bëjnë një zgjedhim mutit që të del fjalë tjetër!!
  nuk është faji juaj por i debilave që shkruajnë ligjet!!janë shumë të zgjuar dhe poliglotë sa nuk arijnë të dallojnë gjuhën e nënës nga gjuhët e huaja!!
  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim