Ky është fragmenti më i vjetër i Odisesë

July 14, 2018 15:51

Ky është fragmenti më i vjetër i Odisesë

Gërmimi që po kryhet në bashkëpunim mes Greek Archaeological Services dhe German Institute of Archaeology në rrënojat e qytetit antik të Olimpit ka shërbyer për një gjetje të mahnitshme.

Bëhet fjalë për një pllakë argjile, në të cilën janë regjistruar 13 vargje të Odisesë.

Analizat kanë treguar se i përket shek III para krishtit, gjë që e bën këtë fragment në më të vjetrin të ruajtur nga vepra e Homerit.

Vargjet e gjetura i përkasin këngës 14-të të Odisesë dhe rrëfejnë momentin në të cilin Uliksi mbërrin në ishullin e Itakës i veshur si lypsar dhe takohet me shërbëtorin e tij besnik, Eumeo.

Odiseja rrëfen kthimin e Uliksit në atdhe në fund të luftës së Trojës në një udhëtim epik që do të zgjaste 10 vite.

Kërkuesit besojnë se kjo vepër ka qenë trasmetuar gojarisht deri në afërsi të shek VIII para krishtit, periudhë në të cilën u shkrua. Gjithsesi nuk është ruajtur asnjë nga këto versione të para.

Para se të bëhej ky zbulim versioni më antik që ruhej i kësaj historie është një i shek I para krishtit atribuar Aristarkut të Samotracias.

b.m. / dita

July 14, 2018 15:51
Komento

4 Komente

 1. Konti Sbalta July 14, 21:43

  Ja prova qe Homeri nuk ka egzistuar ! dhe Odisea eshte nji mit i ardhur ” gole” me ” goje”deri ne kohen e shkrimit!

  Reply to this comment
 2. Udhë Ishte July 15, 06:53

  Hahahaha\
  Perralla. Besojne se…… hahhahh ….dikur atehere nga….nga…. shekulli VIII para eres one….hahahah

  Reply to this comment
 3. Greket vazhdojne ti bejne Shplarje Truri qytetareve te saj July 15, 14:34

  kane 200-vjet qe mashtrojne Boten
  dhe popullin qe mblodhen nga Arabia e azia
  me i then qe ne Greket kemi qen ktu ku jemi sot !
  haaaaaahaaaaaaaaaaaaaa .
  po shkruajn pllaka te reja ,i perpunojne me kimikate
  te kohes e i rrasin ne dhe .per ti nxjer mbas X -viti dhe hop mbasi Tarja shkon e gerrmon si Arkeolog ,zbulon
  pllaken e shtepise Uliksit me nr-shtepie dhe datlindje 🙂
  dhe njerezit e besojne vertete haaaaaaaaaaaa
  kjo pllake rrezik o prodhu ne te njejten Poceri ,
  qe u prodhu Pllaka e Sulejman Pordhes qe ministrja kumbaro e vari ne Porten e kalase Lezhes lol .
  Gjona ndodhin sot ,me ja trazu edhe njiher kaken ne kaptin miletit

  Reply to this comment
 4. Pellazgos July 15, 16:07

  Kur lexoj comentet e turqve te rinj ketu,them se Pranvera Arabe ne Albanistane nuk eshte larg.
  Per ju qe comentoni qe mijera Filosof,Lojera per Perendite e Olimpit ne 786 Para Eres Sone,Dhimokratia qe eshte dhurate e Greqise per Civilizimin boterore tregon se ju nuk jini Njerez por me bisht.
  Ju kujtoni se Gjermanet kane shpirtin tuaj te zi qe mburren me Greqine dhe deklarojne hapur qe Identiteti i tyre eshte Evropiane qe bazat i ka nga Greqia e Olimpit.
  Greqia eshte si Dielli qe te verbon po nuk vure syze,te ngrohe,te zbut,te ben Njeri dhe nuk varet se sa e Madhe eshte.
  Eshte si nje bace qe nuk varet sa e madhe eshte por si e kultivon,e miremban,e kullandris.
  Nje nga aresyet pse Greqia eshre e vogel se e kane patur,e kane dhe do ta kene Zili.
  Lexoni se cfare ka thene Nitche i Madh.
  Bota thote Ai para nje shekulli,nuk ka gjetur akoma helmin kunder Grekeve dhe Greqise qe te mund te “clirohen” njehere e mire nga Ajo.
  Eshte ne te miren tuaj zoterinj qe comentoni te pranoni se Toka rrotullohet dhe keshtu e hiqni bishtin qe ju mba peng.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin