FOTO: Komunizmi është i mundur?

March 11, 2019 02:00

FOTO: Komunizmi është i mundur?

Quhet Marinaleda dhe është  një zonë e vogël rurale 100 kilometra larg nga Sevilja. Në këtë zonë jetojnë afërsisht 2500 banorë, të cilët së bashku e kanë gjetur sekretin e të jetuarit mirë dhe kanë mposhtur papunësinë.

Ata merren me agrikulturë, por jo vetëm kaq, kanë qëllim që së bashku duhet të bashkëpunojnë dhe jo të konkurrojnë. Kjo komunë e vogël ia ka dalë të punësojë të gjithë banorët e saj, ku 70% janë në bujqësi dhe 30% në administratë.

Ekonomia e kësaj komune është e organizuar në bazë të modelit komunist. Toka është në pronësi të komunës dhe çdo gjë është e barabartë. Të gjithë punëtorët paguhen njëlloj pavarësisht punës që ata kryejnë dhe të ardhurat mujore për secilin nga ata janë 1128 euro.

Të gjithë mund të ndërtojnë fare lehtë një shtëpi me 90 metra katrorë. Fillimisht komuna i jep falas terrenin dhe projektin dhe pjesa tjetër e shtëpisë ndërtohet në bazë të kredisë që caktohet nga vetë kredimarrësit, duke filluar nga 15 euro në muaj.

Kjo komunë ka ndërtuar një mensë për shkollën për të cilën paguhen vetëm 12 euro në muaj dhe një pishinë publike, ku cmimi është vetëm 3 euro për të gjithë javën. Hapësirat publike rregullohen nga vetë qytetarët të cilët të gjithë bashkë çdo të dielë dalin për të pastruar dhe rregulluar vendin.

n.s. / dita

March 11, 2019 02:00
Komento

48 Komente

 1. Partizani May 18, 17:16

  E moret veshg se sa i sukseseshem eshte SISTEMI SOCIALIST???
  Shkoni ne Sevilje me kuptojeni me mire!
  Do thoni juu:”PO LUFTA E KLASAVE EKZISTON”?
  Ne se do kete njerez qe do t;i kundervihen parimit tec shperblimit dhe jeteses se barabarte,doemos qe do te kete edhe denime!
  Ata qe u denuan ne Shqiperi ishin te gjithe ANTIKOMUNISTE dhe bashkepuntore me pushtuesit,PRA E MERITONIN PLUMBIN PAS KOKE!
  Pse sot a NUK E MERITON LITARIN PAS QAFE KRIMINELI SALI BERISHA??

  Reply to this comment
  • niku May 18, 20:11

   O partizan leshi ti do nje plumb o legen

   Reply to this comment
   • Partizani May 18, 21:41

    O niku ballisti!
    Plumbin ia kam dhene tyt eti gjate LUFTES,o kodosh kodoshi,ndersa pas LUFTE ia kam dhene sat eme ne rreze te mullarrit kur ishit te internuar!
    Ka mundesi qe edhe ti te jesh im bir,prandaj matu kur te mallkosh!

    Reply to this comment
   • Zeus May 18, 23:26

    E re niku!
    Pa pyeti nje here ata mijra vete qe jane te ngujuar ne veri te Shqiperise se cfare do zgjedhin:JETEN E TE NGUJUARIT ATJE APO JETEN E KETIJ FSHATI PRALLOR NE SEVILJE???
    Keta qurrashet qe shajne jeten e tyre,me siguri nuk duan te jetojne si NJEREZ,por si KAFSHE TE EGRA!
    Ne mjedisin e sotem shqiptar triumfon me i forti,me cubi,me krimineli,me hajduti,prostituta,hajduti,politikani,doganieri,mjeku etj,etj!
    Fukarai,invalidi,pensionisti etj jetojne ne nivelin e qenit!
    Rroga e ketyre fshatareve spanjolle me 1128 euro ne muaj eshte e barabarte me rrogen e nje deputeti shqiptar!
    Te gjithe jane ne pune,pas pune jetojne te sigurte per punen,jeten,nuk kane zili asnjeri,nuk kane diferenca midis tyre,pra jetojne ne HARMONI E DASHURI NJEREZORE!
    Ne se nje njeri kerkon me shume se kaq,ESHTE KRIMINEL!

    Reply to this comment
  • Ylli March 12, 11:33

   O Patellxhan …e ke nga ngrenia e tepert te zaezavatit me te njejtin emer kete llogjik apo patellxhan je si natyre .
   Ne Spanje nuk ka rend komunist ,te cilin Spanja e refuzoi me dhune ne 1936 !!!
   Me vone kishim diktatuten e djathte te Frankos ,e cila ndenji mjaftueshem.sa kolera komuniste u zhduk nga Spanja !
   Me zhdukjen e kesaj kolere ,Franko largohet nga skena politike dhe ja le vendin nje sistemi demokratik ,nder me cilesoret ne Evrope .
   Kete qe shikon ti ne nje fshat te Seviljes eshte ” vetadministrim ” i mjeteve te prodhimit dhe inte ardhurave .Idoli juaj qesharak kete e quante “teori dhe praktik kapitaliste” .
   Pra o Partizan ,Spanja demokratike lejon banoret e saj te zhvillojne komunitetin e tyre sipas deshires dhe iniciatives se qytetareve te saj .
   Me habit Enveri qe kur tufezoi derrat dhe lopet ,si nuk tufezoi tipa si puna jote ,qe do ngriheshin ne 6 te mengjesit dhe nen tingujt e sazeve do futeshin te tufezimi i derrave me buze ne gaz .!!

   Reply to this comment
   • Monteskie March 13, 14:23

    Diktatura e Frankos nuk ndejti deri sa kolera komuniste u zhduk nga Spanja, por ndejti deri sa Franko u zhduk nga faqja e dheut, 20 nentor 1975, dita kur ai vdiq!

    Reply to this comment
 2. Mark ramy uk scotland irland May 18, 17:26

  Mendja ben mendja peson. Shqiptaret po shqyen me vellezer e motra. Duan te pasurohen.
  Bota ka koshience prandaj jeton mire.
  Kete desh te bente enveri po me ke ta bente me malok hajdut

  Reply to this comment
 3. SS May 18, 19:28

  Nje jete si kjo eshte per te patur zili Largon dhe mentalitetin qe njeriu per njeriun eshte ujk Nje jete pa stres dhe ankos pa vjedhje prostitucion krriminalitet Po zvendesohet me fjalet qe duan ti varosin dashuri mirsjellje dhe kultur

  Reply to this comment
  • Monteskie March 11, 22:46

   Kjo jete nuk ben per shqiptaret, sepse ata duan jete pa rregulla, pa ligje, nuk duan te punojne, por njekohesisht duan te fitojne dhe shume, edhe me punerat me te felliqura, por me nje kusht, pa u lodhur!
   Ata duan te zene pronen e tjetrit dhe menjehere te vene tabelen, “toke e zanun” rrembejne vajzen e tjetrit dhe e eksportojne neper evrope ne tregun e prostitucionit apo droges, vriten mes tyre edhe kur jane duke ngrene e pire bashke, sepse jane te pabese!
   Doni me per shqiptaret qe Enveri kujtoi se do t’i ndryshonte?

   Reply to this comment
 4. ASSSS May 18, 21:17

  Po trafik droge nuk ka??????po prostituzione?????po ndertime PA leje?????po korrupsion?????po vrases me pagese???po gjoba per biznesmenet nga ata te fortet e qyteteve nuk ka???aaa po nuk pati nga keto ,,,nuk ben per ALBANISTANET

  Reply to this comment
 5. Geri May 18, 21:25

  Sistem shume i mire. Ne duhet ta vendosim prape nje sistem te ngjashem por me kusht qe te lejohet prostitucioni qe kur Berisha te ngelet ne te thate ta kete si opsion te dyte…..

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit May 18, 22:15

  Do cuar Sala ta beje lesh arapi brenda 3 muajsh.

  Reply to this comment
 7. ZOGISTI May 19, 20:35

  edhe ky PRTIZANI qenka nje SHUKRI XHELIL nga e kaluara prandaj nuk zhduken keto ptuuuu rrace e keqe komunistash

  Reply to this comment
 8. dfg May 20, 00:13

  E re zogist!
  Ne vend qe te na cash trapin me qyfyre,pse nuk na rrefen per lumturine e popullit ne mbreterine e sa-TRAPIT Zogoll?
  Na rrefe se atehere nuk kishte asnje universitet,populli ishte 90% analfabet,asnje industri,asnje hekurudhe,asnje hidrocentral,asnje aeroport apo port,asnje anije tregetare,asnje Flote Detare Luftarake apo Avione Luftarake,asnje teater,asnje Opera,asnje stadium,asnje pallat sporti,asnje pishine etj,etj!
  Ja keto na rrefe o koke mut dhe je ne rregull!

  Reply to this comment
  • Zogist =injoranc May 21, 00:07

   Ne kohen e zogut Kishte vetem njerez me qeleshe dhe brekushe, qe zogu nga injoranca e tyre u mori monedhat flori dhe ju dha letra flori,,,,,, hahaha

   Reply to this comment
 9. Antikonformisti May 20, 18:16

  @ Partizani! Mos vdeksh kurre! Hahahaha! Me kenaqe me ate komentin tend , veçanerisht me ate repliken me “nikun” djalin tend biologjik te zene tek mullari. Sa per kete zogistin apo zogun e kurves, mos e çaj trapin se keta krimba gjirizesh jane ngjallur keto kohet e fundit dhe u duket vetja si gjarperinj.

  Reply to this comment
 10. aaa March 30, 03:13

  Nese Enver Hoxha nuk do te ishte sulmuar qe diten e pare qe erdhi ne pushtet nga anglo-amerikanet greket dhe me vone nga jugoserbet dhe rusi dhe nuk do te kishte shpenzuar rreth 33% te buxhetit per ushtri dhe sherbime inteligjente besoj se do ishte me mire se keto Spanjollet..
  .
  Biles nese disa zona rurale Viqidol-Burgajet qe jetonin si ne kohen e mesjetes ti kishte konservuar per turizem do kishte te ardhura te jashtzakoneshme…

  Reply to this comment
 11. fteri March 30, 08:03

  ANTIKONFORMISTI !
  Partizanët shqipëtar ishin luftëtar me moral të lartë , familjar shembullor , ushtarak të edukuar ,me disiplinë shembullore dhe njerëz të ndershëm .

  Kurse te mullari e te koteci i pulave mund të ketë qënë ndonjë fantazëm -surragato -ballë-zogiste duke kërkuar vezë e pula .Kurse niku është pjellë e këtyre fantazmash ballisto-zogiste të Burgajetit !!!!! Jo të partizanve .

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic March 30, 10:09

  O partizan i dashur. Keta jan ballistat e pulave qe sa te jen gjall era e pulave nuk u hiqet. Keta duhet ta falenderoj sistemin pore edhe sote e kan te kote se keta ase nuk jan te zotet te punojne , ase te luftojne, keta jan vetem per te ngren dhe per tu kaklarisur si pulate dhe per asgje tjeter nuk jane. Komandante Saliu eshte nje lloi si keta e shume shpejt edhe ai do ta haj qafen e pates.!

  Reply to this comment
 13. Plaku Xhuxhumaku March 30, 15:28

  Nje llogari e vogei tregon se ky katuni komunist vetem per te paguar rrogat do 2500 * 1128 = 2,28 miljon euro. Po e quajme qe gjysma jane kalamaj qe nuk paguhen, i bie vetem per rrogat, katuni duhet te paguaj 1,14 miljon euro ne muaj. Kaq pare dalin vetem po ta shesin nje qillo domate 20 euro, dhe nje flete sallate 2 euro. Nuk po e zgjas me, se kushedi ku del.

  Vetem po ju them ketyre partizaneve, komunisteve dhe gjithe morrave te kuq debile dhe retarde te ketij forumi, po c’prisni o burra mbathjani ne Marinelada dhe futjuni punes ne bujqesi qe te fitoni 1128 euro ne muaj.

  Reply to this comment
  • mirel March 30, 16:34

   Pse o xhuxhumaku te vemi deri ne Marinelada?
   Ja ketu e kishim dhe e bejme prape
   Receta, ti marrim ti fusim ne nje thes gjithe parlamentaret, gjykatesit dhe plerat hajdute dhe ti hedhim te incineratori i Ramutit.
   Eshte ide shume cliruese. Gjithe ky kancer shoqeror do pastrohej njehere e mire.
   Dhe ti thone jalla o zot ku je burgut te Tepelenes.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku March 30, 18:24

    Boje pra o teveqel cfare pret, pse ben gam-gam neper gazeta o zagar bytheshqyer i Enverit, dil partizan ne mal, lufto me fashistet dhe hajde prape e ha mut me kosha te DITA. Debil, retard.

    Reply to this comment
    • mirel March 11, 23:39

     Une dola dhe ta kam fut njehere plumbin qen bir qeni, po e dashke prape si duket, ne bythe kesaj rradhe

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 12, 10:28

   jam plotësisht i një mendimi me ty qënje!!
   në këtë vlerë që ti llogarit,vlera e rrogave,duhen shtuar dhe shumë të tjera!
   pra prodhimi dhuhet të jetë i tillë që të mbulojë jo vetëm jetesën e tyre por dhe atë që ata duhet të blejnë për të prodhuar!!pra ata duhet pak a shumë të prodhojnë e më pas të shesin një sasi të caktuar!
   nëse kanë kaq rendimente të larta!?
   atëherë shumë mirë për ta!!

   Reply to this comment
 14. mirel March 30, 16:35

  Epo 70 % punojne dhe 30 % administrate. Jo 70% administrate dhe 30% skllever

  Reply to this comment
 15. Apo jo ? March 30, 16:43

  Jo or plak, s’ka nevoje te shkojme ne marinelada . Mjafon te te futim nje “dell” n’at’ bythen tende te sgerrlaqur, qe te mos hash me, m..ut “beu”, ose zagari (goje hale) dhe bjem ne….qetesi .

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 30, 18:26

   Aty e paske hallin ti or rrote cari, epo hajde te ma rruaç mire e mire dhe shiko endrra me sy hapur me komunizem e me komunista bytheshqyer, pastaj shko te Shukri Xhelili te te japi 1128 eurot qe te takojne per zagarlliqet enveriste.

   Reply to this comment
 16. intelektuali March 30, 18:07

  FSHATI KOMUNIST SPANJOLL ESHTE NJE KOPJE E “KIBBUTZ” NE IZRAEL DHE E AMISHEVE NE SHBA

  Degjoni o milet dru me pre nje histori te vertete qe te kuptoni se tentativat per nje jete komuniste me barazi perfekte nuk jane shpikur ne Spanjen e katunareve dru me pre te Marinaledas komuniste dhe as ne Rusine Bolshevike te muzhikeve te Leninit dhe Stalinit, por shume kohe me pare tek populli hebre me KIBBUTZET ne Izrael tek populli skandinav AMISH ne SHBA qe me kalimin e kohes kane deshtuar totalisht duke humbur ithtaret e tyre gradualisht me kalimin e kohes.

  JA DEGJONI NGA INTELEKTUALI NJE HISTORI TE VERTETE QE TE MOS E HANI SAPUNIN PER ROBA PER DJATHE GJIROKASTRE.

  “Kibbutz” është emertimi i një komune bujqësore në Izrael ,me asete totale te barazisë në punësim dhe ne konsumit.

  Aktualisht sot ne Bote ka rreth 270 vendbanime të tilla, banorët e secilës prej tyre nuk tejkalojnë 1,700 njerëz. Në dekadat e fundit, numri i njerëzve që jetojnë në kibbutz sa vjen dhe zvogëlohet. Në themelimin e shtetit të Izraelit, rreth 8% e izraelitëve ishin anëtarë të kibbutzit, sot ato janë me pak se 3%.

  Kibbutz-sit janë njerëzit që në fakt e konceptuan Izraelin modern pas valëve të para të emigracionit që nga shekulli i 20-të kur hebrenjte e gjithe Botes benin thirrje për një kthim në Tokën e Premtuar dhe krijimin e shtetit te tyre.

  Kibbutz-i i parë u themelua në vitin 1909. Pas vitit 1948, kur u njoftua krijimi i shtetit të Izraelit, kibbutz-i u bë shtylla kryesore për ndërtimin dhe mbrojtjen e shtetit të ri izraelit pas Luftes.

  Kibbutz-et izraelite janë komunitetet me unikal në Botë ku ështe arritur në të vërtetë, për disa dekada, komunizmi ideal, me parimet e tij të pastërta, i pashtrembëruar nga strukturat shtetërore dhe te Diktatoreve lakmitare te pushtetit absolut, Ne Kibbutz çdo gjë percaktohet nga ligji “secilit merr sipas nevojave, secili jep në bazë të aftësisë.” Dallimi është thelbësor nga socializmi, i njohur në ish-bllokun komunist te Evropes Lindore, meqë kibbutz-et janë ndërtuar mbi baza vullnetare pa dhune dhe pa detyrim.

  Komuna e parë bujqësore e parimit kolektive Kibbutz me emerin Degania, eshte themeluar në vitin 1909, në fund të Luftës së Parë Botërore në Izrael sot funksionojne afro 80 komuna bujqësore, secila me rreth 250-300 antare.

  Me krijimin e Palestinës (1920) Kibbutz-i filloi të zhvillohet intensivisht. Shumë hebrenj që vinin nga Rusia dhe Polonia u perfshine ne Kibbutzet ekzistuese dhe njekohesisht filloi krijimi i komuniteteve të reja bujqësore të punës, më e madhi i të cileve ishte ate kohe “Gdud ha avod” shoqeruar nga “Beth-Alpha”, “Geva” (1921) ,”Degania Beth” (1921), “Kiryat Anabi”, “Tel Yosef” (1921), “Heftsi-Ba” (1922) dhe plot të tjerë.

  Gjatë viteve të sundimit britanik në Tokën e Izraelit, numri i kibbutzeve arriti në 176 dhe popullsia e tyre kapi shifren rreth 47 000 njerëz.

  Ne vitin 1948 Krijimi i Kibbutzeve te reja u ngadalësua dhe erdhi gradualisht duke u shkatërruar saqe pas Luftës së Dytë Botërore pothuaj u zhduk. Vala e hebrenjve te riatdhesuar qe përfshiu Izraelin pas vitit 1948, kjo vale emigrantesh ishte e përbërë kryesisht nga hebrenjtë evropianë që i kishin mbijetuar Holokaustit fashist dhe të cilët nuk dëshironin me qe të jetojnin në komunat e komunzimit perfekt qe ngjasonte ne shume pika me nacional-socializmin e Hitlerit dhe kerkonin qe Bota t’i konsideronte hebrenjte si nje race e nderuar intelektuale dhe jo si kafshe puntore qe jetojne ne geto te posacme per ta. Kjo ka sjelle edhe reduktimin e Kibbutz-eve komuniste me kalimin e kohes, por qe akoma verrehen ne nje mase fare te vogel edhe ne Izrael, ne Evrope dhe SHBA.

  Reply to this comment
 17. tomorraku March 30, 19:00

  Ja nji zgjidhje edhe per bujqesine shqiptare qe eshte shndruar ne nii kancer per shoqerine shqiptare e molle sherri per problemin e prones mbi token .Keto teorite se eshte organizim “Komunist” apo “ballisto-zogist” apo me mire akoma “kapitalisto-imperialist”, ti leme menjane e ta studiojme e zbatojme ashtu sic e kane organizuar keta Spanjollet qe nuk jane as Socialiste pa Komunist jo se jo se Spanja eshte mbreteri sa per dijenine e ketyre komentusve Ballisto-Zogist!

  Reply to this comment
 18. tomorraku March 30, 19:05

  Ja nji zgjidhje edhe per bujqesine shqiptare qe eshte shndruar ne nii kancer per shoqerine shqiptare e molle sherri per problemin e prones mbi token .Keto teorite konspirative se eshte organizim “Komunist” apo “ballisto-zogist” apo me mire akoma “kapitalisto-imperialist”, ti leme menjane e ta studiojme e zbatojme ashtu sic e kane organizuar keta Spanjollet qe nuk jane as Socialiste pa Komunist jo se jo se Spanja eshte mbreteri sa per dijenine e ketyre komentusve Ballisto-Zogist!

  Reply to this comment
 19. tomorraku March 30, 19:08

  Ja nji zgjidhje edhe per bujqesine shqiptare qe eshte shndruar ne nii kancer per shoqerine shqiptare e molle sherri per problemin e prones mbi token .Keto teorite konspirative se eshte organizim “Komunist” apo “ballisto-zogist” apo me mire akoma “kapitalisto-imperialist”, ti leme menjane e ta studiojme e zbatojme ashtu sic e kane organizuar keta Spanjollet qe nuk jane as Socialiste pa Komunist jo se jo se Spanja eshte mbreteri sa per dijenine e ketyre komentusve Ballisto-Zogist!Une do te jem vullnetari i pare qe do ta le Tiranen per te shkuar ne nji fshat te tille e te punoj si specialist edhe pse jam ne moshe pleqerie!

  Reply to this comment
 20. Genti March 11, 14:25

  Ekonomia e centralizuar gjithmone ka deshtuar gjate historise njerezore. Arsyet? Moskonkurrenca, korrupsioni, mungesa e inovacionit, dembelizmi dhe keqmanaxhimi. Eshte natyra njerezore, qe kur nje individ ndodhet ne veshtiresi, ai do te perpiqet gjithmone te gjeje nje zgjidhje per veten. Kjo krijon dinamizmin dhe zhvillimin. Neqoftese te ushqen shteti apo administrata, kthehesh ne mish me dy sy duke pritur pensionin.

  Reply to this comment
 21. katarakti March 11, 14:33

  Komunizmi u rrezua se pari pasi ai vrau lirine. Vrau te drejten e shprehjes se mendimit, te zgjedhjes, te kritikes. Me nenin famekeq 55, i cili te denonte deri ne 7 vjet burg nese ti thonje diçka qe binte ndesh me dogmat komuniste. Po aq e vertete eshte se komunizmi kaloi menjehere ne diktature edhe nga sulmi dhe lufta e pameshirshme qe i shpalli atij sistemi kapitalist qe diten e pare te ekzistences se tij. Dhe jo vetem ndaj komunizmit te Leninit, por edhe ndaj Komunes se Parisit me 1871 apo ndaj “Spartakisteve ” gjermane si Roza Luksemburg me 1919-ten! Ka disa parime baze qe po te respektohen e permiresojne shume jeten e individeve ne nje shoqeri te drejte. E para eshte pronesia publike mbi token, ajrin, ujin, pasurite natyrore etj etj. E dyta eshte barazia relative. Ku diference pasurore apo ne rroga ndermjet me te pasurit dhe me te varferit ne nje shtet duhet te rrotullohet nga 3 ne 5 here. Liria e banoreve per te shprehur mendimet e tyre duhet te jete e shenjte. Drejtuesit duhet te zgjidhen nga banoret jo me shume se dy mandate. Pra nje bote me e mire eshte e mundur. Edhe bota e sotme ku 1 perqind e popullsise zoteron 90 perqind te pasurise se pergjithshme eshte po aq e padrejte sa ishte edhe komunizmi i Enver Hoxhes. Nga te gjitha sistemet dhe format ekonomike te provuara deri me sot me efikas ka dale kapitalizmi shteteror. Nje forme ekonomie private qe kontrollohet dhe drejtohet nga shteti. Afersisht ky lloj sistemi po zbatohet keto 30 vitet e fundit ne Kine. Po ashtu ai u zbatua edhe ne Europen Perendimore gjate viteve 1950 – 1980 me rezultate te pakrahasueshme. Ku puna private dhe jo prona perben themelin e mireqenies individuale dhe te pergjithshme.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 12, 10:24

   katarakt
   nuk po vazhdoj më tutje sepse është e kotë!!
   “Komunizmi u rrezua se pari pasi ai vrau lirine. Vrau te drejten e shprehjes se mendimit, te zgjedhjes, te kritikes. ”
   a e ke me të vërtetë??
   pra shqiptarit ju hoq lirija,e drejta e shprehjes së mendimit,e zgjedhjes, e kritikës prandaj e rrëzoi komunizmin??
   a i ke mësuar,a të kanë mashtruar në shkollë or lal??
   apo vetmashtrim??
   shqiptari asnjëherë nuk i ka pasur këto që ja paska mohuar komunizmi!!ai nuk i ka akoma dhe si duken bathët nuk ka për ti pasur për shumë kohë!
   komunizmi ra për të vetmen gjë që shqiptarin,ashtu si dhe gjithë njerzit e thjeshtë,e prek në kockë!!
   sepse nuk kishin të hanin!!
   shqiptari asnjëherë nuk është ngritur për këto që thua ti!!ai është nënshtruar si nga brënda ashtu dhe nga jasht!!
   akoma sot,kur i dimë pak a shumë disa gjëra,ne na shtypin dhe vetshtypemi!!
   pale kur thua se kapitalizmi na qënka partizani i lirisë së fjalës se kështu me radhë!?
   kjo është e denjë për një mëndje tmerrësisht foshnjore!!
   janë disa vënde në botë ku lufta e qytetarëve të tyre ka bërë që kapitalizmi të detyrohet të paranojë kërkesat e qytetarëve të vetë,sepse pjesa tjetër,përveç koresë së veriut dhe kubës,janë po aq pa të dreejtë fjale dhe nën diktatura si në komunnizëm!pavarsisht se janë shtete kapitaliste!
   këto që thua ti i fiton vetëm një popull që ka kulturë,mentalitet qytetar,civil,të tjerët e kanë në mos të pamundur!?
   jashtëzakonisht të vështirë!!
   po e shohim fare mirë tek ne!
   hidhi një sy dhe italisë së jugut!!për tu shtyrë pas në kohë!!

   Reply to this comment
 22. MH March 11, 17:35

  Mos u merrni me plehrat qe u dermune nga partizanet.Ato gjithe jeten te humbur se te hubur do jene.Ka 30 vjet tranzicion.Moren edhe pushtetin dhe e qelben sic qelbesohen edhe ketu ne komente.
  Artikulli flet per komunizmin.Por ajo qe lexova jo komunizem por nji komunizem edhe ma mrekulli sec tjerrin besimet fetare per parrizin.Aftesia e besimeve fetare asht me urimin Zoti te Dhashte.Kete e cfrytezoj Migjeni i jashtzakonshem qe edhe sot asht mese aktuale.Zoti te dhasht asht urim qe don te thote te ngordhesh per se gjallit.
  Ndersa komunizmi Marinaleda asht kulmi i bashkesise shoqerore.

  Reply to this comment
 23. Lani March 11, 17:38

  Komunizmi eshte modeli me i shkelqyer i shoqerise njerezore.Por kerkon nje zhvillim te larte te njerezve ne aspektin e arsimimit dhe edukimit.

  Reply to this comment
 24. Budallenjte dhe plepat behen te gjate March 11, 18:59

  Socializmi do kulture jobhajdut

  Reply to this comment
 25. Gëzhuta March 11, 19:24

  Artikulli është shumë i thatë kjo histori ka filluar 10 vjet më parë
  Fillimisht bashkuan prodhimin e ullinjve dhe ngritjen e një fabrike përpunimi të tyre
  Inisiator disa të rinj më universitet dhe bindje të majta ekonomike
  Historinë e ka dhënë tv Ert i greqisë dokumentar
  Për sa kohë në komente do këtë BALLISTË PARTIZANË
  PLEQ XHUXHU YP XHIXHI kjo histori nuk do gjej vend tek në
  Tre janë arsyet
  Rinia dhe ajo e shkolluar nuk e dashuron vendlindjen
  Opinioni publik është tepër reaksionare përballë kolektivezimeve vullnetare i tmerruar nga diktatura e proletariatit
  Shteti është in ekzistente përballë novatorizmit që e nxjerr atë jashtë loje në ndarjen e fitimeve

  Reply to this comment
 26. MH March 12, 15:14

  Kete shoqerizim qe ka arrite populli i Marinaleda nuk e ka arrite as ba shembull ne gjithe historine njerezore krijuesi i njerezimit dhe i jetes mbi toke.
  Keto banor ia kane kalue ne konkurrence edhe vet krijuesit te tyre Zot.
  Vatikani qendra e kulmit fetar katolicizmit, te ardhurat dhe shperndarja e pagave nuk bahet ne menyre te barabarte pavarsisht vendit te punes.Te jeshe prifte,fratel,argjipeshkev,kardinal apo Pape.

  Reply to this comment
 27. Pellazgian March 12, 15:26

  Nastrudin paska perkthyer enciklopedine.
  Hahahaaaaa

  Reply to this comment
 28. Ndoshta ja fus kot March 12, 15:46

  Kerkova ne Google Maps Marineladen. Fotot bashkangjitur tregonin shtepi dykateshe te ndertuara ne stilin socialist, te zhveshyra nga cdo individualitet.Mu duk sikur po shihja shtepite dylateshe pas termetit ne Bahcallek te Shkodres.
  Ajo qe me beri me shume pershtypje ishin hekurat ne cdo dritare, jo vetem ne katin e pare por edhe ne dritaret e katit te dyte ???!!!
  Dicka nuk shkon me “komunizmin” e Marinelades

  Reply to this comment
 29. Ndoshta ja fus kot March 12, 15:55

  Fotot ne shkrim nuk jane te Marinaledes. Kerkojeni ne Google Maps. Marinaleda e vertete eshte nje fshat ne fushe , pa nje peme te vetme me shtepi dykatshe qe piqen ne zhegun e diellit ku nuk duket kembe njeriu. Dritaret me hekura te trashe ne cdo kat. Shume foto te trishtuara. Te tjerat nuk I shoh dot.

  Reply to this comment
 30. Sporti March 12, 22:01

  O idiot socialisimi eshte i mire PA lufte klasash ti je bythqire

  Reply to this comment
 31. asd March 13, 08:32

  Socializmi mund te funksionoje, por me menyren nga poshte-larte dhe jo nga lart-poshte, pra jo me dhune nga nje diktator por me marreveshje grupi. Kooperativat jane te njohura edhe ne Itali.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?