Ky është vendi që refuzoi të gjitha vaksinat, ende nuk beson në ekzistencën e Covid

February 16, 2021 19:00

Ky është vendi që refuzoi të gjitha vaksinat, ende nuk beson në ekzistencën e Covid

Ishte qershor 2020. Të gjitha vendet filluan pushimet verore me masa të caktuara paraprake për shkak të Covid, përveç një vendi.

Tanzania e deklaroi veten të lirë nga koronavirusi. Dhe jo sepse kishte një menaxhim të mirë të situatës, as sepse mbyllte kufijtë ose sepse ndiqte protokolle po aq të rrepta sa ato të Kinës. Anasjelltas: ky vend hodhi poshtë të gjitha llojet e masave antivirus dhe vendosi që Covid të mos ekzistonte më, duke përqafuar të gjitha postulatet mohuese.

Qeveria ka përqeshur efektivitetin e maskave, ka vënë në pikëpyetje nëse testet e zbulimit funksionojnë dhe kanë qeshur me vendet fqinje, të cilat kanë vendosur masa sanitare për të frenuar virusin.

Përveç kësaj, kur filloi plani i vaksinimit, ata refuzuan të pranonin paketat e vaksinave, duke pretenduar se ishin të dëmshme dhe u rekomanduan qytetarëve që janë të sëmurë të përdorin thithjen me avull, ilaçe bimore, perime e mjaltë të cilat teorikisht parandaluan virusin më mirë se ilaçi farmaceutik perëndimor.

Padyshim, vendi nuk është i lirë nga koronavirusi, ata thjesht po mohojnë ndikimin e tij. Dhe ndërkohë, njerëzit vdesin në heshtje. Kjo i ndodhi Peter, një burri historia e të cilit përmendet në BBC, i cili, pas njëkolle dhe humbjes se shijes, vdiq në spital.

o.j/dita

February 16, 2021 19:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim