Ky shtet jep tokë falas për emigrantët, mjafton të merreni me bujqësi

June 30, 2018 11:34

Ky shtet jep tokë falas për emigrantët, mjafton të merreni me bujqësi

Rusia ka 43 milionë hektarë tokë të punueshme që nuk përdoren. Presidenti Vladimir Putin ka vendosur që toka t’u jepet falas qytetarëve rusë, por edhe të huajve.

Programi është përdorur edhe më parë në Lindjen e Largët të Rusisë, dhe pati sukses, duke i falur çdo aplikuesi 1 hektar tokë. Për këtë arsye, në shtator do të miratohet edhe për zonën e Vologdës.

Jo vetëm qytetarët rusë, por edhe të huajt, do të kenë të drejta të marrin toka, por pronësia nuk do të kalojë në emrin e tyre nëse nuk marrin nënshtetësi ruse.

Si rusët, ashtu edhe të huajt, nuk do të kenë mundësi ta shesin apo ta japin me qira tokën për pesë vitet e para.

Zona e Vologdas do të ofrojë 468,000 hektarë në 14 zona të rajonit. Tokat mund të përdoren për ferma dhe blegtori.

o.j/dita

June 30, 2018 11:34
Komento

1 Koment

  1. nje shqiptar i drejte June 30, 22:23

    Po sigurisht qe toka do te mbetet djere , po te zoterosh 21 milion kilometer katror hapesire . Rusia eshte shteti me siperfaqe me te madhe ne bote .
    Napolon Bonoparti , pas terheqies i mundur nga Rusia , deklaroi : “E si mund te pushtosh dhe t’a mbash te pushtuar nje vend aq te madh ? Sikur nga nje ushtar per kilometer katror te vendosesh , do te duhen 21 milion ushtare ” .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim