VARGJET: Njëlloj si të mbushësh, pusin me gjilpëra!

Arben Duka April 2, 2015 15:10

VARGJET: Njëlloj si të mbushësh, pusin me gjilpëra!

Gropat e PD-së,
t’i mbushësh të tëra,
njëlloj si të mbushësh,
pusin me gjilpëra!

Ka lënë gjithandej,
jo ndonjë tek-tuk,
ndaj dhe punë e Ramës,
nuk ka aq shumë duk!

S’e ka kaq të lehtë,
zonja qeveri,
dhe niveli zero,
do qe lumturi!

Dhe niveli zero,
do të qe i artë,
sepse për të nisur,
do kishte një start!

Këta që kafshojnë,
natë e ditë si gjarpër,
lanë mbrapa një shtet,
ekstremisht të varfër!

Lanë male me borxhe,
edhe me kredi,
të tjera pisllëqe,
kush dreqi i di!

Themi: “Dëme shumë,
ka në Shqipëri!”,
dhe ende s’po jep,
askush llogari?!

Kaluan dy vite,
dhe paq ja kanë hedhur,
dhe pse miliarda,
themi që janë vjedhur!

Në çdo dikaster,
abuzime gjen,
po ende s’është kapur,
asnjë peshkaqën!

Duket drejtësia,
sikur po lëviz,
po ende dhe ende,
ësht’ në një gjiriz!

Rruga “Durrës-Kukës”,
s’u hetua kurrë,
miliarda ikën,
për një procedurë!

Miliarda ikën,
për një procedurë,
se Lulash kusari,
hiqej i sëmurë!

Krye autori,
i kësaj kërdie,
është i emëruar,
kryetar partie!

Them Lulash kusarit,
s’do t’i vijë kurrë dita,
se do thotë Saliu:
“U prek opozita!”

Ndaj Lulash kusari,
e di mirë që s’humb,
se kryetarllëkun,
e ka antiplumb!

Ndaj dhe unë çdo ditë,
po mundohem kot,
sepse drejtësia,
vezën s’e bën dot!

Jo se s’e bën dot,
po nuk do ta bëjë,
se dhe një buf pulash,
faktet mund t’i gjëjë!

Provat e dhe faktet,
që të gjithë i dijnë,
ato nuk po flasin,
por po ulërijnë!

Për gjykim të drejtë,
të pakta janë shpresat,
nëse nuk do hiqen,
një nga një pengesat!

Një nga një pengesat,
e falangës blu,
se ky është sistemi,
që nuk njeh tabu!

Arben Duka April 2, 2015 15:10
Komento

12 Komente

 1. Kris 1 April 2, 16:06

  do ti mbushim gropat,
  mos qaj o i marre,
  eksportojme popull,
  importojme gomare
  bashke i hapem gropat,
  e nuk beme lodra
  shihi xhepat tane,
  a nuk ngjajne si kodrat ?
  Gropat e saliut
  bashke me aleate
  i mbush Fmn-ja
  dhe ky popull trap
  Edi

  Reply to this comment
 2. LOVE April 2, 16:47

  po qa ke mor njeri qe nuk gjen rehat ?
  qa ke me qivirine ? ti Hagjinaston aty e ke , baba Mondin aty e ke , me nder teje dhe Vasili per qeverine tani punon ,dhe me pare per qeverine punonin .
  po dhe administrate ate ke ,ca se i kemi te Ilirit ,aty ishin aty jane ,dhe ata te njerkut [ saliut]
  ose u kthyen nga Iliri ,ose sepse ne nuk jemi si Saliu qe heq njerzit nga puna aty jane
  ti cfare ke ?? ca lesh shteti kerkon ? ti shtet kishe shtet ke
  po se mos harroj dhe Qamin Qimi , ate te fasuleve apo jo ?? po dhe ai do vije
  prandaj mos qaj
  i kam zet fotografite me thene te drejten ,po para nja 3 vjetesh maroja fare per ate Subashin
  vinte atje ne Zharrez ,Marinez , o zot ca i bente atij Leonidha Cobos
  nuk e njeh ?? e njeh ti e njeh ,se je ca fierak .namin bente per Bankersin
  gju me gju me popullin ulej dhe ju qante hallet , ju qante shtepite ,kalamajte dhe kancerin
  jo se te lexosh shifrat e te semureve nga ajo ane , te iken mendja …nqs kemi akoma
  epo thashe une dje ,vete nuk isha po thashe se Subashi do bente namin
  do behet dhe kr bashkie ,thashe do shkoj ti zere per fyti ata palacot e Bankersit
  uuuuuuuaaaaaaaaaaa qenka gaz i embel dhe prokuroria ka hapur proces penal
  po a e di ti sa procese ka hap prokuroria ????
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  tani do bej drejtesi Nasip Palacua …apo Nacua ?
  po sigurisht qe do bejne ,ju dhame 1 mil ota qe mos te jene as prokuror as gjykates
  jane VETEM PLACKITES !

  Reply to this comment
  • albi April 2, 20:00

   Më fal, por nga mënyra se si shkruan, intensiteti, gjuha, mendimet etj, kuptohet që je psikopat/e. Si duket e ke argëtim, mezi pret poetin, që të shprehësh budallalëkun tënd… dhe kënaqesh. Po qe se kjo është lumturia tënde, na fal edhe një herë… dhe vazhdo… në parajsën tënde!

   Reply to this comment
   • LOVE April 2, 21:11

    po , eshte e vertete
    vdes per poetin .cfare ka te keqe ketu ?
    prandaj eshte blogu i lire , secili te shprehi mendimet e tij
    ti pervec psikopatise time ,ke ndonje argument qe mund te kundershtosh ato qe une kam shkruar ?
    me pelqen Orwell dhe diku shkruan ,ne fakt kete fraze e shkruante kudo ,po mundohem ta pershtas ne shqip
    “Nqs liria ka ndonje kuptim ,ateher kuptimi i lirise eshte qe tu thuash njerzve gjera qe nuk duan te degjojne ”

    Poeti me siper ne nje gjuhe ndryshe nga e imja ,po shkruan te njejtat gjera , po une per “simpati” e kundershtoj
    e di qe jeni ne fazen “me qetesi dhe dashuri ” po une parapelqej fazen e kokepalareve …megjithate per poetin “vdes” 😛

    Reply to this comment
   • Sallakja April 3, 10:24

    Alb……..djali
    Lexoje gjithmone me vemendje kete personin LOVE.
    Eshte inteligjent dhe me nje diapazon kulture te
    admirueshme. Grinta dhe ironia e bejne te kendshem
    ne gati cdo komente qe ben ketu ne Dita.
    Ti, po ta lexosh per nje vite rrjeshte eshte njesoj sikur te
    kesh bere universitetin.
    Ka nje difekte te vogel, kohet e fundit kritikon me perkedheli
    te majten, por kjo i ndodhe sepse brenda eshte sensibile dhe
    me buon sens.

    Eshte, gati gati me mire se une, qe natyrishte jame
    Buke e Vjeter.

    Reply to this comment
 3. Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 2, 16:49

  Bejtexhi, or bejtexhi
  Asnje dite nuk rri ne shtepi
  E merr fjalen cdo mengjez
  E na ngrifesh si kendez

  Reply to this comment
 4. SuloKapedani April 2, 17:53

  Te lumte dora qè shkruan dhe mendja qe krijon por mos u mèrzit se tè lexon edhe ai qè si pèlqen vargu yt.Por me tè vèrtet kur stè pelqen pse e lexon?Kuptohet vetèm pèr tè sharè. Kjo nuk qèndron se populli thote :I shari tè shan por mè keq idjotèt dhe injorantet.

  Reply to this comment
 5. As Poet, As Analist April 2, 21:54

  Eh mor Arben Duka
  tè ka ndritur pena
  te lexojne te mencur
  tè marre dhe legena! .

  Tè lexojne te pasur
  edhe fukarej
  shume dallkauke
  dhe politikej!.

  Tè lexojne ata
  qe kane shume shkolle
  po ty tè lexojne
  dhe ca mendje sholle!

  Tè lexon kushdo
  qe ka mend dhe klas
  tè lexon dhe kush…?
  ka mangut nje derras!

  Me derrasa mangut
  ketu kemi shume
  ndaj né vendin tim
  punet shkojne per lume!

  Sido qe tè jete
  njerezit tè lexojne
  nuk ka rendesi
  se cfare komentojne

  Ty dhe ata kunder
  t’a kane sevdane
  duhen gjyle topi
  te tundin kalane! .

  Reply to this comment
 6. berisha April 3, 05:48

  Love poeti esjte gey prandaj behen xheloza ato. Se kan gjithe gey- t e. Partise

  Reply to this comment
 7. Elbasani April 3, 08:27

  Likja qe ka Vjedhur nga te dy krahet eshte i “Ndershem”

  Po Likja qe i pati MELCITE ne qafe 8 Vjet nuk i hengri.

  Reply to this comment
 8. orienti April 3, 09:35

  -..nje pene e arte.

  Reply to this comment
 9. germany April 3, 11:24

  Cfare po behet me Ardian Fullanin? A do te kete te njejtin fat si ky qe z. Duka e pershkruan ne kete poezi? Me sa duket qe te dy kane te njejten histori. Ose perderisa Lika te jete ne mes te pushteteve vetem xhepat e ketyre do te fryehet dhe ne krahun tjeter fukarenjet po rriten dhe doterriten me hapa galopant

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*