La Amerikën dhe iku në Siri, shqiptari në burgjet e ISIS lutet ta kthejnë

November 20, 2019 10:17

La Amerikën dhe iku në Siri, shqiptari në burgjet e ISIS lutet ta kthejnë

Shqiptarët që i janë bashkuar ISIS-it janë të shumtë.

Midis tyre është edhe Lirim Sulejmani.

Në 1999 ai shkoi ngë Kosova si refugjat në SHBA.

Kurse në vitin 2014 u bashkua me ISIS-in dhe tani ndodhet në  burgjet e tyre.

Tani ai është penduar që u bë pjesë e ISIS-it dhe kërkon që të paktën ta kthejnë në Kosovë.

Sipas asaj që thotë, ai nuk ka luftuar krah ISIS-it, por i ka ndihmuar ata me armë.

Sulejmani kërkon që Amerika ta shpëtojë edhe një herë.

Ai nuk e mohon se tani që SHBA u tërhoq, ka frikë se mos do të përfundojë në dorë të ushtrisë së Asadit.

Kurse gruan dhe dy fëmijët ai i ka në një kamp tjetër.

Po ashtu, autoritetet amerikane e kanë intervistuar dy herë.

Do të hetohet nëse ai ka kryer krime lufte.

Lirimi mund ta vuajë dënimin e tij në një burg në Kosovë, por SHBA do ta ekstradojë në burgjet e saj të sigurisë së lartë nëse arrin në përfundimin se është kriminel lufte.

November 20, 2019 10:17
Komento

13 Komente

 1. Rakipja November 20, 10:43

  Rri aty se mire je , madje tani je me i rrezikshem

  Reply to this comment
 2. Dikush November 20, 10:53

  Gjynah qe se more masterin shehid se do kenaqeshe me 72 virgjeresha

  Reply to this comment
 3. Abdullah Al Ibn al Kazir November 20, 13:08

  ne gop te sateme vafsh

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana November 20, 18:50

  Te premtojme te japim lirine ne se vjen e merr edhe saline.

  Reply to this comment
 5. Vezhguesi November 20, 19:06

  LERENI TE NGORDHE SI QENI LEGENIN .

  Reply to this comment
 6. Araniti November 20, 20:34

  Lapangjoz…Amerika te priti, te pranoi, te futi ne gji te saj…ee ti bukeshkale…bashkohesh me plehrat çallmaxhinj…aty t’ju lene…ne mes kellirave…se i tille je kellire…kurr me ti jepet dore mosmirenjohsit…

  Reply to this comment
 7. Pese yjet November 20, 21:23

  Aty te rrish o byth q i. Kosovar amerika ju cliroi ju doni turkun dhe arabin dhe islamin legena

  Reply to this comment
 8. apollon November 20, 22:29

  Lepuri kur ishte koha te luftonte iku neSHBA qe iu be strehe dhe e shpetoi nga Barbary.Por iriqi ne ferr do veje.Aty el lini mermen. Ka qene i ndergjegjshem pasi ka marre dhe familjem.

  Reply to this comment
 9. Hazeri November 20, 23:03

  Cfare t sateme kerkove ,kur ishe mire e bukur ne Amerike ti o m..
  Dhe tani je penduar …o pis ….nuk paske luftuar surrati yt i shtrember,vetem paske furnizuar me arme vrasesit e popullit.
  Ti do qe te presin mishin me gershere…gelbaze.

  Reply to this comment
 10. Shqipja November 21, 01:26

  Po na luan rolin e gynafqarit. sepse eshte ne gryke te varrit. Nuk e dim per cfare lutet. Te gjeje ndonje brime dhe te futet Ke shume gjynahe per te lare Nuk ka derman o qyqar. Amerika te dha dore te futi ne gji. buken ja shkele jeten do ta nxi

  Reply to this comment
 11. TIRONA November 21, 01:36

  Asnje perkrahje plehrave te ketij kallepi.Gjalpri nuk futet ne gji !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim