Laert Vasili, Aktori i Europës 2018

July 18, 2018 16:20

Laert Vasili, Aktori i Europës 2018

Laert Vasili kthehet në Shqipëri me çmimin “Actor of Europe2018”, (aktori i Europës 2018) nga Festivali Ndërkombëtar i Teatrit me të njëjtin emër, që mbahet prej 16 vitesh në zonën e Liqenit të Prespës, nën motivin “Lake without borders” (Liqeni pa kufij).

Për herë të parë ky festival u themelua nga një nga personalitetet më të njohura të letrave franceze Zhak Lakarier.

“Për vetë pozicionin gjeografik, që Liqeni ndahet mes Shqipërisë, Greqisë dhe Maqedonisë, për herë të parë u dërgua një ftesë për të përfaqësuar Shqipërinë. Mendova se gjeja më mirë do të ishte të zgjidhja diçka nga Kadareja”, u shpreh Laert Vasili për tch.

Më shumë se sa teatri sipas Vasilit këtë çmim e mori gjuha shqipe, pasi ai u zgjodh të prezantohej me pjesën Agamemnon Inferno, bazuar në esenë “Përpara banjës” të gjeniut të letrave shqipe Ismail Kadare.

“Përgjithësisht është vetëm përshëndetja e Agamemnonit kur kthehet në Argos fitimtar pas betejës së Trojës. Nuk e pret që gruaja e tij do ta vrasë në momentin që ai po hynte në banjë për t’u larë nga pluhuri i luftës. Gjuha shqipe për më tepër u vlerësua me këtë çmim, pasi në shqip e dhashë shfaqen aty”, u shpreh Laert Vasili.

Në të kaluarën me këtë çmim janë vlerësuar artistë të mirënjohur si Bruce Myers, Ion Karamitru, Rade Srebexhia, Marsel Bozone etj.

o.j/dita

July 18, 2018 16:20
Komento

5 Komente

 1. Nene Pashako krah Nene Terezen.. July 18, 22:34

  Na gezove mor djale/keshtu te pafshim ne BALLE !
  Leart Vasilit-ARTISTdjale.

  Urime Leart dhe larte e me lart !
  I lindur fatmiresisht ti per atr!
  Te prifte e mbara djale…
  Atdhetarizmi ne plan te pare.
  Mos ma mer per politike,
  Ta thote “Pashakua”NENE.
  Gjithnje te pafshim ne balle,
  Sa na dezove mor djale.
  550 vjet me Gjergj.Kastriotin-Skenderbe
  Krenohemi sa per Te- BETOHEMI NE.

  Reply to this comment
 2. Kaltra July 19, 08:36

  BRAVO Laert ,jemi krenarë për ty.Dole fitimtar mbi racizmin jo vetëm në Greqi por edhe në Shqipëri.Këta aktorët kolegët e tu le të flasin ,ti flet me punën tënde.SUKSESE!!!!!!

  Reply to this comment
 3. ervin torviolli July 20, 09:07

  Poshtë Propaganda!!!

  Ej, e ka dhene Festivali i Liqenit te Prespes se mos kushedi mendoni e ka marre nga CInecitta’ apo Cannes!

  Reply to this comment
 4. Ivan i madh July 20, 11:06

  Di te ndash teatrin nga kinematografia o trap na mbyten analfabetet e idiotet që po shtohen nga dita dites.

  Reply to this comment
 5. Ddr July 21, 10:53

  Cmim qe nuk e njef asnje ne europe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*