“Laguna Blu”, Frangaj: Sulmet mediatike të Bushatit dhe Bazes, gjobvënie

October 31, 2015 16:28

“Laguna Blu”, Frangaj: Sulmet mediatike të Bushatit dhe Bazes, gjobvënie

Aleksandër Frangaj ka folur për herë të parë për çështjen e Lagunës Blu.

Në një intervistë për “Opinion.al”, Frangaj sulmon gazetarët Mero Baze dhe Andi Bushati.

Më poshtë intervista e plotë.

1. Ju jeni bere ditet e fundit protagonist i nje beteje mediatike qe lidhet me Lagunen Blu. Pyetja e pare, pse nuk keni reaguar prej kaq ditesh dhe si qendron e verteta?

– Kam refuzuar prej shume vitesh te bie ne lojen e piset te shpifesve profesioniste, prandaj dhe nuk kam reaguar ndaj kesaj histerie te organizuar nga kryeshpifesi historic dhe fotokopja e tij e gjysem lapsit.
Por, per te sqaruar ata qe vertet duan te dine edhe te verteten time, po ju them qe kjo eshte nje histori aq banale sa edhe e turpshme per ata qe me sulmojne. Prej shume vitesh kam blere tek kompania “Epidam” nje investim ne kompleksin e ngritur prej saj, ambientet sportive. Me pas, me daljen e ligjit qe detyronte te blinin truallin te gjithe disponuesit e objekteve te fshatrat turistike, te cilet kishin nderruar destinacionin e perdorimit nga rezorte per zhvillim turizmi ne shtepi te dyta prane detit, edhe une si gjithe banoret e tjere kam blere edhe token nga shteti, duke u bere pronar i ligjshem i investimit dhe i truallit. Kjo procedure ligjore eshte aplikuar nga te gjithe banoret e ketij kompleksi si dhe te pothuaj te te gjithe fshatrave turistike ne te gjithe Shqiperine. Ne vitin 2014, ne perputhje me studimin urbanistik te Komunes Golem, kam aplikuar dhe kam marre lejen per strukture individuale banimi 1 dhe 2 kate nga Kryetari i Komunes Golem. Pra, investimin ia kam blere pronarit te ligjshem Epidam shpk, truallin ja kam blere pronarit te ligjshem -shtet, lejen e kam marre prane autoritetit te ligjshem Komune.

2. Sipas shtypit afati i lejes ka perfunduar, perse vazhdoni te ndertoni?

– Eshte shpifje e atyre qe permenda me lart. Afati i lejes se ndertimit eshte deri me 31 shtator 2016.

3. Eshte shkruar qe leja eshte marre nga Mane TCI, por Mane eshte terhequr pas takimit me banoret. A e ka bere ai te pavlefshem kete leje?

– Eshte e pasakte. Leja eshte marre ne fillim nga Mane TCI, por me vendim te Kryetarit te Komunes Golem, date 02.06.2015 eshte miratuar ndryshimi I subjektit ndertues tek shoqeria “KUPA” shpk. Mane mund te jete terhequr nga ndertimi I viles se vet, por kjo nuk ka lidhje me mua. Jane 2 leje te vecanta dhe ne pronesi te ndryshme.

4. A ka ndikuar kryeministri Rama ne kete leje ndertimi? A ka qene ai autori i saj?

– Jo. Leja eshte kopetence ligjore dhe kushtetuese e organit te qeverisjes vendore. Nuk ka patur nevoje te kerkoj ndihmen e Kryeministrit se gjithshka eshte me pike e me presje ne perputhje me studimin urbanistik dhe te drejten legjitime per te zhvilluar pronen ne perputhje me kondicionet e parashikuara. Gjithshka eshte e bazuar ne ligj dhe e verifikueshme lehtesisht. Nje leje nese eshte e ligjshme apo e paligjshme nuk gjykohet me peticione apo me sulme ne portale. Aq me pak keto I gjykon kryeministri. Gjykimet I ben vetem gjykata.

5. Po banoret qe reagojne dhe protestojne?

– Disa nga banoret e fshatit mendojne se jane pronare te te gjithe hapesireve qe shohin me sy dhe si rrjedhim pretendojne se ai investim dhe
ajo toke jane te tyret. Por asnjeri prej tyre nuk disponon asnje te drejte te ligjshme pasi pronar I nje prone kudo ne bote behesh kur ti e blen ate
ose kur dikush ta dhuron ate. Nese 1 person I vetem disponon me shkrim nje kontrate qe ate prone ia ka shitur apo dhuruar ndertuesi I tyre apo qe te kene paguar 1 euro per ate truall, une nuk shkel me jo ne qerret por as ne Kavaje. Nese dikush pretendon se mund te behet pronar I nje prone vetem se mund te protestojne ne neper gazeta, apo se mund te firmosin peticione, mendoj se gabojne. Keshtu “komuniteti” mund te behej pronar I pronave te te tjereve si askund ne bote. Pavaresisht se une i kam blere ato ambiente ne perputhje te plote ligjore tek pronaret e ligjshme te tyre, u kam deklaruar se 2 fusha sporti do tua
sponsorizoj dhe do tua ndertoj aty prane jo sepse ju kam ndonje borxh atyre qe me jane qepur me shpifjet e tyre, por do ta bej se e ndjej per detyrim perserisa i kam mundesite t’ja kompensoj femijeve te komunitetit token ku do te ndertoj, me dy terrene sportive te teja. Per mosbesuesit, u kam ofruar qe nese duan ti ndertojne vete, te me japin numrin e llogarise se perbashket, dhe tu derdh te gjithe shumen e nevojshme qe kushton ndertimi i 2 fushave. Por reagimi I disa banoreve te frymezuar nga dyshja e shpifesave, ka qene qe nuk duam te na ndertosh fusha, por duam qe ti te mos ndertosh. Dhe eshte qesharake sepse nje pjese e banoreve qe protestojne, perfshi avokatin e tyre, kane ndertuar ose jane shtuar pa leje ndertimi. Dhe tabi protestojne per nje ndertim me leje.
Kjo tregon qarte se ketu kemi te bejme me nje xhelozi ndaj meje qe udhehiqet nga gjysem lapsi Andi Bushati dhe modeli I tij Mero Baze te cilet sic e keni pare perpiqen ta kanalizojne politikisht duke u perpjekur te bejne lidhje mes TV Klanit dhe Kryeministrit. Keta mjerane qe kurre nuk kane mundur te ndertojne dicka te mire as per shoqerine e as per vehten e tyre, funksionojne mbi modelin e gjobevenies ndaj politikaneve, biznesmeneve apo figurave publike. Keta “parimore” qe fusha kerkojne por fusha nuk duan, shkarravitin dhe I bejne presion kryeministrit te pengoje mua qe te ndertoj ne pronen time dhe me leje te rregullt, nderkohe qe me pare e kane sulmuar po kete kryeminister apo dhe kryeministrin e meparshem pse ata pengojne qytetaret te ndertojne me leje te rregullta. Ata spushojne dite nate se kercenuari Edi Ramen qe ai te perdore pushtetin e tij per te bllokuar Frangajn. Dhe I kerkojne kryeministrit te shkele ligjin per te bllokuar Frangajn, ne kembim te mbeshtetjes, ne te kundert betohen se do te na kete kundershtare. Ata harrojne se edhe nese e  bindin kryeministrin te shkele ligjin kunder meje, ka edhe prokurori, ka edhe gjykate. Edhe ne mos ka sot, do te kete nje dite. Pronen time nuk e prekin dot.
Keta gjobevenes, qe nuk mbajne as kapuce te zinj ne koke, por me gjysma lapsash e tema te dala boje, mendojne se mund te me kompleksojne me shpifjet e trillimet e tyre, por gabohen. I kam mundur dhe do ti mund si tash 25 vjet, se kudo ku kam punuar kam krijuar nje ndermarrje te sukseshme. Kam bere gazeten me te madhe ne Shqiperi, kam bere revisten me te madhe ne Shqiperi dhe kam bere televizionin me te madh ne shqiperi e nder shqiptare.
Temat dhe gjysem lapsat mbahen mend vetem si shares dhe si deshtake kudo ku kane punuar dhe cfaredo qe kane bere.
Une mund te kem 100 te zeza, mund te kem mbajtur qendrime te drejta apo te gabuara nder vite, por gjithmone ka qene bindja ime ne vendimet e mia. Asnjehere dhe askush nuk mund te thote qe kam mbeshtetur apo kam sulmuar dike per ti vene gjobe sic po bejne rektori i shpifjes dhe fotokopja e tij gjysem lapsi I vogel. Mero Baze u prish me Kryeministrin Sali Berisha se ky i fundit nuk lejoi qe t’i vihej gjoba 16 milione dollareshe televizionit Top Channel, dhe ka vene bast se do te prishet edhe me Kryeministrin Rama nese nuk i prish vilen Sandrit te televizionit Klan. Nga kjo rrace vetem keto pret, po shyqyr qe jane pak dhe dhembet e tyre mund te kafshojne vetem ndonje tregtar apo koncensionar ilacesh apo spitalesh.

October 31, 2015 16:28
Komento

20 Komente

 1. ARGITA October 31, 16:32

  JO MORE VETEM TI JE I MIRE I FORTE VETEM TI TE NDERTOSHE PA LEJE TI TE MARESH TOKE SHTETI KUSH JE TI MORE MOS U HIQ SE CJE SE NJE REVOLUCION POPULLOR PER 5 MINUTA TA PRISH ATE PASURI QE KE VENE NE KURIZ TE KETIJ POPULLI PRANDAJ RI URTE LEGEN

  Reply to this comment
  • raimond Vlonjati October 31, 22:33

   Po mire si ka mundesi qe atje qenka pronar shteti ? Pastaj edhe nqs esht pronar shteti nuk ka te drejt tua shesi individeve te tjere duke ya mare token atyre qe jetojn atje

   Nqs esht pronar shteti , atehere toka atje duhet te kaloj ne pronesi atyre qe jetojn atje . Kjo esht e logjikeshme

   Reply to this comment
 2. M A R K O October 31, 16:49

  Aleksander Franga nje bajge qe e shkelim per dite. Nje perfitues i pamase nga mbeshtetja qe ka pas nga largqofti Berish. Tani nje lepirbythje ndaj Rames.

  Reply to this comment
 3. fllad October 31, 17:01

  katunari i vatres se kultures tall bythen me gjithe shqiptaret nepermjet rilindasit piktor krujt-minister qe po kruan cfare ka lene sala i serbeve

  Reply to this comment
 4. Hurma Arabie. October 31, 17:07

  Sa burre i “mire” i bien ne qafe kot, ky bajge edhe token ja blen shtetit te Bojaxhiut Edi.

  Reply to this comment
 5. Kasapi October 31, 17:08

  Vini re! Frangaj garip me dore ne xhep dje e po ashtu sot! Dje i kerrusej Berisha, sot i perkulet Rama! Ta kete fajin Sandri? Apo keta derdimene Kryeministra qe nuk i rrihet pa futur koken ne by… te tij?

  Reply to this comment
 6. shqiptari October 31, 17:29

  poshtersia shane poshtersine ka gallate kure zihene pistae per shkatrimine e jetes sportive dhe pse vilate e mbrekullueshme qe ndertojne keta duhene po i ndrtojne fale grabitjes e te miliardave te shqiptarve poshtersia vazhdone dhe pse esaje radhe me pelqene se te ndertoshe gjera te bukura kane vler

  Reply to this comment
 7. Elton October 31, 17:30

  Mos merzituni kot per sandrin se edhe ata qe kane vila atje bythq…a te berishes e rames jane .eshte lufte brenda sojit,por uroni qe ishalla cajne zorret e njeri tjetrit se nga neve nuk i vjen asgje e keqe, perderisa ne u dukemi si miza ne shishe ketyre.

  Reply to this comment
 8. SuloKapedani October 31, 17:39

  PASKA TOKE SHTETI QE TI SHESE NJE BYTHELEPIRESI TE POLITIKES TOKE?KJO TOKE NUK PASKA PATUR TABELE DERI SOT QE SHKRUHEN “TOKE E ZANE”.KESAJ I THONE TELLALLET I BIEN DAULLES KARVANI I QEVERITAREVE ECEN PERPARA.

  Reply to this comment
 9. Tartufi October 31, 17:43

  Histori legenesh te ketij populli,,, e vecanta e kesaj legenerie eshte ,qe dine te ndertojne
  me mjeshteri mashtrime per njeri tjetrin dhe per te gjithe kete popull. Pa u permbisur kjo
  ndyresi e zgjuar per mashtrime te pa kapshme per nje popull te zakonshem dhe e kuptuar
  per qytetaret e zgjuar ,kjo loje me kete legeneri mashtrusesh do te vazhdoje ta poshtroje
  kete popull te mjere dhe per nje kohe te gjate.

  Reply to this comment
 10. Ram Sali Ilir Lulka October 31, 17:52

  Ju lutem komentuesve mesiper te mos ulin bajgen ne nivelet e Aleksander Frangaj. . .

  Mjer shqiptaret qe ngelen ne Shqiperi

  Reply to this comment
 11. METEH October 31, 18:39

  O popull,kete vend e plaçkiti lukunia e SB me teorine:’..Çdo shqiptar te shkoi e ndertoi ku te doje..”Dhe u sul gjithkush sa mundi nga veriu ne juge e kudo per te zaptuar troje e ndertuar pa leje,ku tashme nuk e njeh QENI TE ZONE.Edhe ky SANDRI shkon nga veriu ne Tirane,Kavaje e kudo…zapton troje e nderton perandori objktesh me BEKIMIN QEVERITAR e GJYQSOR te korruptuar. Banoret e Qerretit nuk duhet ta lejojne kete MAFIOZ te ndertoi ne zonen e tyre…!

  Reply to this comment
 12. intelektuali October 31, 19:05

  BANDITI ME PUSHTET ALEKSANDER FRANGAJ ESHTE SHEMBELLTYRA E POLITIKES SONE KOMBETARE.

  Nje here me Fatos Nanon, me pas me Sali Berishen dhe tani me Edi Ramen dhe:

  HOP!

  nga muzikant ordiner u be miliarder albanez si Rokfeler pa punuar asnje dite dhe pa bere kurfare muzike sic jane bere te gjithe politikanet tane enveriste pasi Partia e Punes u la Kauzen per ta mbajtur Vatanin si nje CIFLIG te mafies me pushtet.

  Reply to this comment
 13. jkoresh October 31, 19:23

  ke televizionin me te madh?…
  ctu desh mor aleksander qe u bere armik me te gjithe.

  Reply to this comment
 14. Roland October 31, 19:49

  Me pelqen jashte masa foto e zgjedhur,nje fytyre qe zgerdhihet nga Labinot-fushe,katunare Naimi dhe nje kelysh i sherbimit sekret Serb qe me dore ne xhep duket sikur thote-A mre ti je kryeminister nashi po mos harro se ne veme prap Salen e spysim per Sorosin tat e te ktij Henrit.Zoti i ndifte njerezit e mi .

  Reply to this comment
 15. ferdi October 31, 20:11

  Leja ka afat deri ne 31 shtatore 2016,ky zoteria na beri dhe shtatorin me 31 dite.

  Reply to this comment
 16. Dajti October 31, 22:00

  Nqs Aleksander Frangaj ka leje , dhe leja eshte dhene ne menyre te paligjshme pse nuk nderhyne prokuroria dhe gjykata? A eshte drejtesia e pavarur si pushtet me vete? Kjo lidhet me politiken vetem nqs kryeministri ka urdheruar kryetarin e komunes Golem ti jap leje per ndertim Frangajt deri ne 31 shtator ( ka rrezik te besojme tani se edhe shtatori ka 31 dite-cudi shqiptare).
  Mua me duket se ka shume emocione te kota per kete ceshtje

  Reply to this comment
 17. gjermani i fundit November 1, 00:01

  te lumte bytha or ti prej Leshe.Avash avash do merrni edhe detin me koncension per 99 vjet dhe pastaj shteti pas 2 vjetesh do t’ju “detyroje”ta privatizoni. Dhe njerezit habiten sesi ju rracemuter jeni bere miliardere.Ja, keshtu jeni pasuruar, duke lare edhe thare damken e merdes ne fytyre. I gezofshi vilat dhe mos u pafshi hajrin!

  Reply to this comment
 18. Socialisti bythpambuk November 1, 04:14

  Shikoni foton e mesiperme dhe do kuptoni qe Rama eshte i kapur nga Frangaj dhe gjithe sipermaresit e fuqishem te Shqiperise .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim