Lahuta, serbe? Ministria: I thamë UNESCO-s që është e të gjithëve

December 5, 2018 11:13

Lahuta, serbe? Ministria: I thamë UNESCO-s që është e të gjithëve

Ministria e Kulturës reagoi sot për lajmin se UNESCO kishte pranuar se lahuta është trashëgimi kulturore jomateriale e Serbisë dhe jo shqiptare.

Sipas Ministrisë:

“Në sesionin e 13-të të Komitetit Ndërqeveritar për Ruajtjen e Pasurisë Jomateriale u bë regjistrimi i nominimit “Të kënduarit në shoqërimin e Gusle” (instrumenti që në shqip quhet lahuta) prezantuar nga Serbia, në Listën Përfaqësuese të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Njerëzimit”

Ministria shkruan në sqarim se:

“Nga delegacioni i Shqipërisë në UNESCO është vënë sërish në dukje se praktika kulturore e “Të kënduarit me lahutë” është historikisht e pranishme dhe është një praktikë kulturore e gjallë në një zonë shumë të gjerë të Evropës Juglindore, jo vetëm në Shqipëri, Kosovë, por edhe në Mal të Zi, në Bosnje-Hercegovinë, Kroaci, etj”

Ministria e Kulturës së Shqipërisë thotë gjithashtu se është “në kontakt zyrtar me Ministrinë e Kulturës së Malit të Zi për të vijuar me vullnet të përbashkët procedurën për zgjerim të pjesëmarrjes në këtë regjistrim edhe të Shqipërisë dhe të vendeve të tjera të Europës Juglindore, që kanë dëshirë t’i bashkohen këtij procesi për këtë aset kulturor specifik”.

Sipas njoftimit të një dite më parë UNESCO e përfshiu këtë instrument në listën përfaqësuese të Trashëgimisë Kulturore Jomatëriale të Njerëzimit për vitin 2018,  si pasuri jomateriale e Serbisë.

Përdorimi i lahutës është i gjerë në vendin tone, si në Krujë, në Malësi të Madhe, Hot e Grud, Kelmend, Kastrat, Rranxat e Shkodrës, Dukagjin, Postrribë, Shllak, Nikaj-Mërturi dhe në zonat e Malësisë së Gjakovës.

Referuar studiuesve tanë këngët e kreshnikëve fillimisht janë kënduar nga shqiptarët, edhe më pas janë bartur nga boshnjakët.

December 5, 2018 11:13
Komento

26 Komente

 1. Zulu December 5, 11:31

  Vini re ne njoftimin e Ministrise fjaline “i thame Unescos qe “E KENDUARA ME LAHUTE” eshte jo vetem serbe.
  E kuptoni hilen e ktyre sharlatanve?
  Nuk kane pretenduar Lahuten por Te kenduarin me Lahute.
  Eshte njesoj si te pretendosh te kenduarin me Kitare duke pranuar qe kitara nuk eshte shqiptare.
  Rofshi pra qeveri internacionaliste e Rilindjes se na knaqet

  Reply to this comment
 2. Amerikani December 5, 11:42

  I thate qe eshte e te gjitheve eee?
  Bravo ju qofte.
  Po mos valle ne te gjutha keto vise qe permenden, lahuta luhet nga shqiptaret, qysh prej 2000 vjetesh?
  Serbet e kane ” vizituar” Ballkanin ne shk. e VI.
  Fjala serbe ” Gusle” qe i referohet Lahutes , sa e vjeter qendron per kete instrument ne raport me fjalen Lahute ??
  A keni ndonje studim te ketij lloji ju moj zonja e papergjegjshme ministre???
  Eshte e keqe me e vogel kur vidhni miliona euro me koncesione e tendera se sa kur lejoni te na vidhet identiteti dhe trashegimia jone kulturore.
  Ti je me kriminele se hajdutet e tenderave qe lejon dicka te tille.
  Ju mbani ne ministri nje sherbetor te grekut si Vasil Tole qe me nje ” studim” te tijin po ve ne rrezik dhe Iso Polifonine si trashegimi kulturore ne UNESKO e popullit shqiptar.
  TURP te keni. Medioker dhe te paafte qe keni uzurpuar zyrat e shtetit. Te papergjegjshem perpara historise dhe popullit.

  Reply to this comment
 3. i durumi December 5, 12:08

  Ju kurvat e pederastet e ministrise se kultures jo vetem qe jeni qelbesira pa moral,por jeni dhe kokrra e injoranteve
  e antishqiptare te lindur.Ptu juu sherdhefshin femijet ne bythe

  Reply to this comment
 4. epo kjo bela December 5, 12:33

  qelbesira qe nuk ndjeni kurrfare pergjegjesie ne karriket ku jeni rehatuar, po pse mor plehra thoni eshte e gjithe rajonit, serbi thote esthe serbe ne themi eshte e te gjitheve, dmth e askujt, thoni more eshte shqiptare vetem, bile jo shqiptare por ilire dhe pastaj del vete qe eshte shqiptare, do na marrin greket e serbet edhe qeleshet, se fustanellen na e kane marre plehrat, do marrin dhe breket se dhe kosin e djathin e kane marre, rakine e mori bullgari, ne vazhdojme me internacionalizma!!!! O liberalista, lereni Astirin se na na moren veglat muzikore apo nuk e keni problem se dhe nenen e heroit po e beni me zor serbe dhe nuk thoni nuk ka asnje dokument qe provon qe eshte serbe por qe nuk ka asnje dokument qe provon qe nuk eshte arberore… kellirat e koheve moderne.

  Reply to this comment
 5. Dulla December 5, 12:37

  IDIOTER !
  Kur ka mbetur ky vend ne duart tuaja

  Reply to this comment
 6. Toni December 5, 12:49

  menderet tuaja jane te shitura ke te gjithe……

  Reply to this comment
 7. Tosi December 5, 12:50

  Me Envere bashke iku edhe vleresimi per traditen kulturore kombetare.

  Tani kemi kozmopolitizmine Fatos Nanos e tesnobeve te tjere ignorante te epokes se vellazermit e dashurise midis popujve

  Reply to this comment
 8. DRENICA E KUQE December 5, 13:44

  Jo, mori ministri “shqiptare”, jo. Lahuta nuk eshte e te gjitheve, por, pare njerezisht dhe shkencerisht, u takon vetem shqiptareve dhe jo atyre qe jane asimiluar e tjetersuar dhe tash provojne ne çdo menyre t’i vjedhin traditat, doket dhe zakonet tona iliro-shqiptare… Hajt, se ministri leshi po shihen kudo kudo ne hapesirat shqiptare, akademi leshi dhe “shqiptare” leshi sa s’po I mban as toka!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 9. mark December 5, 13:51

  Ku eshte Rama te kerkoje pergjegjesi,me e pakta te japin doreheqje ose te shkarkohen….inferioret injorante me ministren minoritare

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 14:36

   Po a nuk ju thashe dje qe kjo do jete ideja e Rames? Cfare mundoheni kot per qelbesirat e ministrise.
   Jane te gjitha idete kulturore te Ramutit

   Reply to this comment
 10. e deshpruara December 5, 13:57

  Turp,turp dhe vetem turp,çka eshte tu ba politika dhe dipllomacia shqiptare ne pergjithsi,eshte asimilim kombetar i sigurt .fajin kryesor e kemi ne populli me mosreagimet tona,jemi fokusuar tek te mirat matriale vetanake dhe e harruam kombin.shume e dhimbshme.

  Reply to this comment
 11. MH December 5, 14:00

  Edhe ministria asht e te gjitheve se braves te saje i bien te gjithe celsat e qefit.
  Shume bukur dhe shume domethanse asht komenti i komentatorit Tosi ku thote te verteten:
  Me Enver bashke iku dhe vlersimi per traditen kulturore kombetare.
  Shtoj,qe,bashke me Enverin iken dhe do ikin shume e shume vlera historike,kulturore sa te kemi kete nivel drejtuesish pa taban nacionalist kombetar.

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 14:51

   Enveri iku, po shqiptaret ku jane? Si u kthyen ne nje komb degjenerate qe e marrin per hundesh ca funderina?
   Shikoni sugjerimin e ministrise? Eshte e te gjitheve thone? Eshte tipik sugjerim i Ramutit. E kam thene qe eshte qelbesire i shitur te greko serbet, po ky popull vazhdon dhe ja shet veten, token, pronen, nderin, krenarine nje legeni te tille pa leke, dhe aq me keq ky jua merr te gjitha duke i detyruar te paguajne.
   Ne Shqiperi ka arritur ultraminimumi i mospergjegjesise ndaj shtetit palaco kriminal. Rama sa e fundosi dhe me tej historine e humbjes se shqiptareve.
   Greket ne jug me det dhe varreza, dhe serbet ne veri me historine me te vjeter te Ballkanit.
   Kosova qenka vertet treve serbe!?
   Kjo eshte domethenia e lahutes te se gjitheve sipas Ramutit.
   A ka tradhetar me te ndyre e me te qelbeur nga ky.. Ky eshte me pisi qe mund te kete ekzistuar ne politiken shqiptare. I shkeli me kembe te gjitha shpresar e shqiptareve per nje shtet me te mire.
   E shiti Shqiperine sipas qefit te greket dhe serbet, Maqedonise i fali Pusteni dhe Radiken.grekeve u ka falur ujera nga Vjosa, dhe tani po e shkaterroj dhe Vjosen si Valbonen, dhe Tiranen po e shperfytyron me PPP , ndersa popullin e ka burgosur me taxat te cilat shqiptaret i paguajne trefish per PPPte.
   Plerat if pruri, dajakun e ka gati per fukarane, Serbise i fali historine..
   A nuk ju kujtohet se tha qe serbet nuk jane dhe aq komb i ri ne Ballkan. Ishte ceshtja e shqiponjes ne Flamur me sa mbaj mend. E kane te tyren origjinale, kete deklaroi Ramuti.
   Ka mundesi Dita ta gjej artikullin?
   Ja, ky eshte kontributi i Ramutit per Serbine ne Unesko.
   Palacua ben teater me Flamurin ne Kosove dhe nga mbas shpine i shet te serbet.
   Qelbesire historike, nuk ke cfare i thua me teper..tani ka ngelur per te bere dicka me keta kerma te ndyra, sa pa u bere ndonje dem tjeter. Nuk duhet te rrime duarkryq.

   Reply to this comment
 12. Toni December 5, 15:02

  Kjo far ministe do te promovoje vetem VRIMA, nuk pyet shume per lahuten…

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 15:32

   O Toni nuk e ka fajin ministria
   Ato jane vetem bucet e Rames. Kjo eshte e gjitha politike e Rames. Nuk e shikoni cfare thike mbas shpine po merr Kosova? Me kete i jepet vertetesi teoruse serbe qe kane qe te paret ne Kosove.
   Eshte veper e ndyre ne vazhdimesine e tradhetive te Rames .
   Deti, varrezat, lahuta serbe..jane te gjitha ne linjen e shitjes se pavaresise territoriale te Shqiperise dhe Kosoves

   Reply to this comment
 13. betixho December 5, 15:19

  Por si ka mundësi që një institucion i kulturës botërore si UNESKO,nuk disponon kaq thellësi mendimi sa ta kuptojë se tërë ata popuj ILIRË,të pushtuar dhe asimiluar nga SLLAVËTtë mos kenë mbartur eposin e madh të këngëve të tyre,përfshirë eposin e kreshnikëve.Si është e mundur që ata të mos kuptojnë simbiozën e bashkëjetesës mes popujve të pushtuar dhe pushtuesve me gjithëshka ata mbartnin shpirtërisht dhe kulturalisht deri në asimilimin e tyre.Po serbet e ndyrë nuk e kuptojnë këtë ?Serbët ..këta shtirës të ndyrë kudo dhe në ç’do gjë.

  Reply to this comment
 14. fery December 5, 15:29

  Ua shkerdhefte shkau gjithe robte e shpise gjithe atyre te ministrise qe kane marre pjese ne kete turp
  Kushe e di sa do i levizin eshtrat Gjergj Fishtes ne varr dhe kushe e di sa do i levizin eshtrat rapsodeve te kohes se Skenderbeut , te kohes se para Skenderbeut dhe rapesodeve te kohes pase Fishtes . Po ju te ministrise a
  s dini se Lahuta para se gnithash eshte nivel civilizimi i popullit pellazgo-ilir.Cfare civilizimi kishin kafshet sllave para se te zbritnin nga Karparet ….?
  ” Civilizimi ” i vetem i tyre ishte vandalizmi dhe shkaterrimi dhe jo Lahuta sepse , Lahuten e tupanat sllavet i gjeten ketu ke populi au toke tone ilir andaj Lahuta , o ju shkerdhata te ministrise nuk eshte ” edhe e serbeve ” por eshte instrument autokton :pellazgo-iliro – arbro-shqiptar
  Serbet me shekuj kane fallsifikur histori dhe dokumente te fallsifikuara kane derguar ne UNESCO andaj tremben dhe kane frige te madhe pranimin e Kosoves ne UNESCO sepse pastaj do te detyrohen ti hedhin ne lumun Danub me qindra e mijra tonelata libra te shkruara me plote genjeshtea e manipulime,libra ” shkencore ” me shenime te paverteta me te cilat ata vehten do ta turperojne para botes pikrishte ashtu si e kane merituar por , ja qe na dalin disa shkerdhata shqiptaresh ministrore dhe nuk lejojne turprimin serb …me gjase edhe jane paguar mire nga serbija , gjithcka eshte e mundur..!

  Reply to this comment
 15. Jak Boston December 5, 17:38

  Sa per dijeni te lexuesve ky lajm po ben nje jave qe ka dale, por gazetarucet shqiptare I marrin lajmet me vonese pasi kane qene te zene me lojen e basketbollit te Rames.
  Hahaha
  Shqiperia qe duam e Rame brekushes, qe ia marrin sllavet ardhacake Lahuten edhe pse i madhi Fishta ka nje shekull qe e ka shkruar Lahuten e Malsis.
  Keshtu ndodh kur e mbush administraten shteterore me dashnore e cartore te partise dhe me njerez qe kulturen e dine akt seksual te shkruar apo pamor si shoqja Kumbaro.

  Reply to this comment
 16. Jak Boston December 5, 17:45

  ( E plotesuar )
  Sa per dijeni te lexuesve ky lajm po ben nje jave qe ka dale, por gazetarucet shqiptare I marrin lajmet me vonese pasi kane qene te zene me lojen e basketbollit te Rames.
  Hahaha
  Shqiperia qe duam e Rame brekushes, qe ia marrin sllavet ardhacake Lahuten edhe pse i madhi Fishta ka nje shekull qe e ka shkruar Lahuten e Malsis.
  Nga ajo qe pashe une ne webfaqen e uneskos ata qe kendojne me lahute ne Serbi jane shqiptare ortodokse te sllavizuar, we edge lahuten disa prej tyre e kane me shqiponje te gdhendur tek bishti. Shqiperia nuk figuronte ne asnje liste ne 5 vjecarin e fundit qe pashe une.
  Keshtu ndodh kur e mbush administraten shteterore me dashnore e cartore te partise dhe me njerez qe kulturen e dine akt seksual te shkruar apo pamor si shoqja Kumbaro.

  Reply to this comment
 17. Aleksander Thana December 5, 19:31

  Te parin arkeolog shqiptar, At Shtjefen Gjecovin, e vrane serbet, jo sepse ishte prift katolik, por sepse ishte studjues. Historianin e njohur kroat, albanologun e madh, Milan Shuflai, e vrane serbet pikerisht sepse me argumentet e studimet shkencore vertetonte autoktonine e shqiptareve dhe prejardhjen nga iliret. Serbet kane qene e jane, Jo vetem masakruesit e shqiptareve, por flamurtaret e tezave antishqiptare te bartura nga akademiket serbe SI famekeqi Cubrillovic dhe studjues, historiane e arkeologe me ne krye arkeologun Cubrillovic dhe gjithe shpurra e studjuesve serbe, te cilet, sidomos ne 100 vitet e fundit, jane protagonistet e perhapjes se tezave se shqiptaret jane te ardhur me dyndjet e vona barbare, madje disa syresh hedhin tezat se shqiptaret kane ardhur ne shekullin e 17-18! Pra, barbaret serbe erdhen Jo ne shekullin e 6-te, sic mendojne disa, por ne shekujt 8,9 deri ne te 11-tin, qe perfundoi stabilizimi I sllaveve ne Ballkan. Shekujt 5-6, shenojne fillimin e sulmeve barbare ( Hunet, Avaret, Turaniket etj), ne drejtim te kufijve e zoterimeve te Perandorise Bizantine. Bera kete paranteze per te treguar se sa te vone Jane barbaret serbe te vendosur ne trojet arberore. Argumentet e autoresise shqiptare te Kultures se pasur etnografike Jane te panumunrta, por paaftesia me se e mefshet e qeveritareve tane eshte bere proverbiale. Nuk mund te gjendet e nuk mjafton asnje lloj mallkimi e sharje per injorancen dhe papergjegjshmerine perpara altarit te historise te ketyre shtazeve qe me dashje a pa dashje, jane duke ja prere kombit shqiptar mishin copa copa.
  Debilet e qeverise na tregojne se paskan thene uneskos se eshte e te gjitheve!!! Por serbet mund ta shkruajne se eshte e tyrja!!! Oooo Perendi e Madhe, thoshin plakat, por po e them edhe une, pse nuk ju ha nje mortje. Por, thone gjithashtu, nuk ha mortja muuut! Se te tille Jane !

  Reply to this comment
 18. Salistani pe Vicidoli December 5, 20:02

  Saliu u beri edhe kete favor serbeve.
  Shkagterroi Akademine e Shkencave te Eqrem Cabejt, e aAleks Budes. .
  Nuk ka sot ne Shqiperi qe dinte te provojne e te argumentojne pse lahuta, fustanella etj jane trashegimi iliro-shqiptare.

  Reply to this comment
  • mirel December 5, 21:05

   Ndersa Ramuti shkaterroi gjithe Universitetin. Te parit qe i vuri kasmen qe Gjeollogjiku.
   Tani i eshte vene Teatrit Kombetar derisa ta shkaterroje perfundimisht qendren e Tiranes, ashtu sic shkaterroi fasaden e Stadiumit Qemal Stafa.
   Solli dhe Mitatin se e kishim mangut dhe doli ekspert i papare dhe ne histori, ashtu si ne politike
   Nuk i le gje mangut Berishes, apo jo

   Reply to this comment
 19. . December 5, 22:41

  z ministre zemergjensin tende tregoje tek semafori ,por jo ne traditen ilire arberore.Lahuta kjo vegel muzikore e ka shoqeruar trimerin e saje duke i kenduar trimave qe nga dymivjet me pare kreshnikeve illire.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim