PORTRETET: 9 gjykatësit që dhanë vendimin për ndeshjen Serbi-Shqipëri

October 24, 2014 19:40

PORTRETET: 9 gjykatësit që dhanë vendimin për ndeshjen Serbi-Shqipëri

TOMAS PARTL

Ish-gjykatësi, që është në prag të pensionit nga UEFA

Tomas është 68 vjeç dhe ka kaluar një karrierë të gjatë si gjykatës në Austri. Aktualisht është në pension sa i përket këtij profesioni, ndërkohë që për tetë vite ka qenë edhe presidenti i federatës së futbollit në landin Kartnen në Austri. Ai u dorëhoq në 2008-ën. Gjithsesi, funksioni i tij i parë sportiv ka qenë plot 40 vite më parë, kur u emërua zëvendëspresident i Federatës. Pikërisht në vitin 1970 filloi edhe bashkëpunimi i tij me UEFA-n, për të cilin ka treguar se ishte rastësor. Aktualisht, prej disa vitesh është presidenti i Komisionit të Disiplinës në UEFA. Më parë ka qenë përfaqësues i këtij institucioni në Europën Lindore, për shkak se flet mirë sllavisht, gjuhë e nënës së tij sllovene. Partl ka një pasuri të konsiderueshme, ku mes të tjerave gëzon një pronë prej 50 hektarësh, të cilën e ka mbjellë me pemë dhe bimë të ndryshme. Ai njihet si një person që e dënon ashpër dhunën. Vetëm në një ndeshje ka vendosur 1.2 milionë euro si gjoba, ndërkohë që ka dënuar ashpër Murinjon apo Runin për gjeste antisportive në fushë.

 

ZHAK ANTENEN

Shefi i policisë së kantonit të Vaduzit

Zhak Antenen ka një karrierë të gjatë si prokuror në Zvicër, sidomos në qytetin e Lozanës. Më pas, ai ka lëvizur si shef investigimi në qytete të ndryshme, duke qenë i obsesionuar për pastrimin e parave. Në disa nga çështjet më të spikatura ka arritur të provojë dhe urdhërojë arrestimin e një rrjeti të fuqishëm kolumbian të drogës. Ndërkohë, është bërë pjesë e Komisionit të Disiplinës në UEFA që nga viti 1997, në pozicionin e zëvendëspresidentit. Aktualisht mban pozicionin e shefit të policisë në kantonin Vaduzit në Zvicër, i cili ka afro 800 mijë banorë. Madje, ai ka marrë shumë vlerësime për efikasitetin dhe rezultatet e arritura në punë. Antenen shihet edhe si personi i duhur për të vënë me përgjegjësi Serbinë, e cila ka qenë e paaftë për të siguruar si duhet stadiumin, në një ndeshje ku nuk kishte asnjë tifoz kundërshtar.

 

SANDOR BERZI

Sekretari i përgjithshëm i Federatës Hungareze

Sandor Berzi nuk ka një karrierë sportive, por ka një eksperiencë të gjatë në fushën e sportit. Ai ka qenë financiar, më pas drejtor sportiv dhe për disa vite zëvendëspresident i klubit hungarez MTK. Gjatë kësaj periudhe klubi hungarez ka pasur rezultate të shkëlqyera dhe një bilanc ekonomik tepër pozitiv. Që prej vitit 2006 ai mban pozicionin e sekretarit të Përgjithshëm në Federatës Hungareze të Futbollit. Para tri vitesh u emërua edhe presidenti i komitetit të arbitrave në vendin e tij dhe drejtor i Marrëdhënieve me jashtë të institucionit. Sandor është i martuar me një ishbasketbolliste të ekipit MTK, Beata Meshko, dhe ka dy fëmijë. Prej vitesh është edhe zv.president i Komisionit të Disiplinës në UEFA. Cilësohet si një person tepër strikt ndaj rregullave dhe i gatshëm për të ndëshkuar ashpër dhunën në fushë.

 

XHIM STJERNE HANSEN

Ish-sekretari, që u bë milioner pas largimit

Hansen ka qenë futbollist në kampionatin danez, por jo në nivele maksimale. Ai ka luajtur me skuadrën e Hvidores dhe më pas Brondbin, kur ky i fundit arriti të ngjitej në Superligë, pasi kishte qëndruar në kategorinë e dytë. Pasi vari këpucët në gozhdë, ai studioi për tregti dhe u bë drejtor transporti. Gjithsesi, në vitin 1988 u emërua sekretar i Përgjithshëm i Federatës Daneze të Futbollit dhe lëvizi prej saj në mars të këtij viti. Në fakt, pranimi i kërkesës për të lënë postin e tij, i solli edhe një shifër të majme në llogari. Federata Daneze e shpërbleu me një shifër prej plot 2.5 milionë dollarësh, për kontratën që kishin dhe respektin për punën e arritur. Gjithashtu, ai ka një eksperiencë të gjatë bashkëpunuese me organet e drejtësisë në UEFA, ku është emëruar zëvendëspresident i Komisionit të Disiplinës.

 

TOMAS GEA

Avokati, i besuari i UEFA-s dhe FIFA-s

Tomas Gea është një avokat i ri në moshë, por që prej vitesh ka pasur funksione të rëndësishme nga organet drejtuese të futbollit ndërkombëtar. Aktualisht është sekretari i përgjithshëm i Federatës së Andorrës në Futboll, ndërkohë që u bë anëtar i Komisionit të Disiplinës dhe Sigurisë nga UEFA në mesin e vitit 2013. Gea është gjithashtu delegat në ndeshje të rëndësishme të kontinentit europian, por edhe të FIFA-s. Ai cilësohet si një nga njerëzit e besuar të institucioneve drejtuese të këtij sporti, kur ka qenë edhe pjesë e komitetit organizativ të Botërorit U-17. Në fakt, ai cilësohet si një njohës i shkëlqyer i rregullores dhe i ligjeve ndërkombëtare gjithashtu. Tomas ka qenë personi kryesor që ka ndikuar edhe në njohjen nga organizmat e futbollit të Andorrës, pavarësisht nivelit jo shumë të lartë të ekipit përfaqësues.

 

XHIMI SHOU

Inxhinieri elektronik, president i Irlandës së V.

Xhimi Shou është presidenti i Federatës së Futbollit në Irlandën e Veriut që prej vitit 2010 dhe pak kohë më pas u bë edhe anëtar i Komisionit të Disiplinës në UEFA. Në fakt, lidhja e tij me sportin nuk ka qenë shumë e ngushtë për gjatë jetës. 69-vjeçari nuk ka qenë futbollist profesionist dhe është diplomuar si inxhinier elektronik, duke punuar në një fabrikë të madhe për 30 vite. Më pas u transferua në Agjencinë e Zhvillimit Ekonomik në Irlandën e Veriut, para se të merrte postin drejtues të futbollit. Shou ka qenë pjesëmarrës në disa klube amatore, duke i ndihmuar për menaxhimin e aspektit financiar, ndërkohë ka qenë tepër energjik me sipërmarrjet e tij që kur u vu në krye të institucionit. Në fakt, ai është në vitin e tij të fundit si anëtar i Komisionit të Disiplinës në UEFA, pasi limiti i moshës është 70 vjeç.

 

RUDOLF REPKA

Sekretari i përgjithshëm i Federatës çeke

Rudolf Repka është emëruar si sekretar i përgjithshëm i Federatës së Çekisë në vitin 2007. Ai ishte një mes dhjetë konkurrentëve që morën pjesë dhe arriti të fitonte pas intervistës verbale. Edhe pse në moshë shumë të re, ai ka pasur një karrierë të suksesshme menaxhuese. Rudolf u emërua ai drejtor menaxherial i klubit të Teplices që në vitin 1999 dhe prej asaj kohe, arriti të rrisë ndjeshëm të ardhurat, falë aftësive të tij me marketingun dhe nuhatjes për elementët cilësorë. Pasi fitoi konkursin për postin e sekretarit të përgjithshëm, gjithashtu nisi të merrte shumë vlerësime për reformat e tij. Prej disa kohësh është bërë edhe anëtar i Komisionit të Disiplinës në UEFA, duke qenë një prej votave të rëndësishme në vendimmarrjen e dënimeve apo faljen e klubeve dhe kombëtareve të kontinentit.

 

ZHOEL ULF

Delegati i ndeshjeve të mëdha në Europë

Zhoel Ulf është sekretari i përgjithshëm i Federatës së Luksemburgut në Futboll. Ai ka arritur të realizojë një menaxhim tejet të suksesshëm vitet e fundit, kur edhe ekipi kombëtar ka arritur të rrisë ndjeshëm nivelin e tij. Gjithsesi, prej vitesh Ulf është edhe delegat i UEFA-s në ndeshje të rëndësishme, madje më prestigjiozet. Ai vlerësohet maksimalisht për njohurinë e tij mbi rregulloren, duke iu besuar edhe takime si ajo mes Bajernit të Mynihuit dhe Realit të Madridit, apo finalja e Ligës së Kampioneve mes Bajernit dhe Dortmundit. “Unë jam i lumtur për mbështetjen dhe vlerësimin që më ka dhënë UEFA si delegat. Kam pasur fatin të jem në ndeshje shumë prestigjioze”, ka thënë Ulf. Ndërkohë, ai është prej vitesh edhe anëtar i Komisionit të Disiplinës dhe Sigurisë.

 

HANS LORENC

Gjykatësi gjerman, që iu përkushtua sportit

Hans Lorenc është një nga figurat e respektuara të gjyqësorit në Gjermani. Ai ka qenë për vite me radhë gjykatës dhe, mbi të gjitha, Kryetar i Gjykatës së Krimeve të Rënda në Mainc. 63-vjeçari vendosi të japë kontributin e tij të vyer edhe në fushën e sportit, pas pensionit nga profesioni i mëparshëm. Në zgjedhjet e vitit 2007 u zgjodh presidenti i Gjykatës Sportive në Gjermani dhe për këtë ka marrë vlerësime të ndryshme. Lorenc jeton në Violshtein dhe është baba i tre fëmijëve. Bashkëpunimi i tij me UEFA-n ka ardhur vitet e fundit, pas kontributit të rëndësishëm që dha në Gjermani, duke u emëruar anëtar i Komisionit të Disiplinës të organit drejtues të futbollit në kontinent. Prej anëtarëve cilësohet si më i rrepti sa i përket zbatimit të rregullores.

 

ndeshja e boksit

SKANDALI UEFA: Shqipëria humbet 3-0 në tavolinë sepse “nuk pranoi të kthehet në fushë”

Komisioni i Disiplinës në UEFA  i ka dhënë sot në tavolinë fitoren Serbisë 3-0 megjithe fhunën e hapur ndaj skuadrës shqiptare në ndeshjen Serbi-Shqipëri. Shkak për këtë, sipas Komisionit, është fakti se Shqipëria nuk ka pranuar të kthehet në fushë. Ndërkohë, Serbisë do t’i hiqen tre pikë nga renditja dhe do të luajë dy ndeshje pa tifozë. Gjithashtu, komisioni ka vendosur të gjobisë me nga 100 mijë euro të dyja federatat.

 

October 24, 2014 19:40
Komento

80 Komente

 1. mirel October 24, 08:35

  9 mafioze dhe asnjeri gjykates i mirefillte sportiv

  Reply to this comment
  • red October 24, 21:25

   kryetari flitka serbisht
   e cfare prisnit tjeter?

   Reply to this comment
   • misioni UFO 2014 October 24, 21:25

    jane anetare te pafajshem,
    se erdhi perseri nje dron me mision te ri
    dhe qe fiku dritat ne oren e mbledhjes
    e derguan
    UFOT
    dhe anetaret nuk e pane dot
    kaseten
    e ndeshjes SERBI- SHQIPERI
    dhe dritat nuk erdhen.
    por nuk e shtynin dot me vendimin
    dhe vendosen politikisht
    Shqiptaret kane lidhje me UFOT
    ata e bene ne Beograd
    ata e bene dhe ketu
    ne mbledhjen tone.
    na lane pa drita.
    pra ata kane faj
    te denohen 3-0.

    Reply to this comment
    • tirona October 24, 21:26

     U sqarova pse UEFA mori ate vendim…me thene te drejten ne fillim isha shume nervoz po tani e kuptoj se duhet ta arrojm drejtesine nga UEFA…
     Keta te komisionit disiplines se UEFA-s qenkan si qeveria e Hoxhes para se te vdiste qe mori karrocier, traktorist koopertivist dhe I beri anetar byroje qe mos ti benin ndonje puc e ti mernin pushtetin …
     A kodosh ..kodosh..Platini e paske siguruar pensionin ne krye te UEFA-s

     Reply to this comment
  • DIELLI mbi Korab October 25, 10:15

   Ne shqiptaret si popull tolerant qe jemi duhet te shqetsohemi seriozisht per shendetit e 9 gjyqtarve te UEFA-s .Marrja e nje vendimi te till ABSURD tregon qe ata te jene te infektu ne tru nga virusi i EBOLAS dhe duhet te mbledhim ndihma dhe ti sherojme.

   Reply to this comment
 2. beni October 24, 08:38

  WTF! Ky ishte denimi shembullor qe UEFA do jepte per Serbine ku edhe policet e stuardet ja hyne me grushta lojtareve tane…

  Reply to this comment
  • Futbollisti October 24, 09:12

   Ne e fituam ndeshjen ne Beograd.
   Ishte spektakel.
   BRAVO

   Reply to this comment
   • one October 24, 09:36

    gjithcka eshte e parapergatur.
    a ju kujtohet qe lojtaret serbe dolen ne fushe para se te shpallej mbyllja e lojes?
    e kane bere kastile legenat qe ta kishin si justifikim me vone.
    tu kerkosh lojtareve qe sapo jane rrahur me stola kokes te dalin ne fushe eshte nje veprim barar.
    nuk e di cfare lloj ndjenje antinjerezore mund te shkaktkoj nje sjellje te tille si kjo e arbitrave dhe Uefas

    Reply to this comment
    • besa October 24, 09:39

     ne cdo ndeshje normale thjesht do dilnin me te kuqe dy lojtaret qe u grinden per ate lecken e Leka Zogut
     KAQ!
     Kurse futja e tifozeve ne fushe, hedhja e sendeve dhe fishekzjarreve eshte QARTAZI ne rregullorene vet UEFA-s qe shkakton humbjen 3 me 0 te skuadres pritese.
     Kjo eshte nje padrejtesi shume e hapur dhe flagrante
     Ai arbiter qe nuk ka nxjerre me te kuqe ata te dy, i njejti paska ndikuar duke thene qe shqiptaret nuk kane dale ne fushe???
     Skandaloze! Qelbersillek

     Reply to this comment
   • raimond vlonjati October 24, 15:19

    Edhe ne kur te vijne serbet ne Shqiperi te bertasim ne stadium –Vdekje serbeve …..nga fillimi deri ne fund te ndeshjes dhe ti goasim ne fushe me stola , me shishe me gure kokes, …Sepse per keto gjera UEFA nuk te denon

    Nje gje eshte , ne nuk jemi shtet, sepse nuk jemi faktor ne Ballkan –Dhe pse nuk jemi faktor ne Ballkan ,? Sepse jemi shtet pa ushtri dhe pa armatim , ndaj askush nuk na mer seriozisht , por na marin neper kembe …

    Dihet qe kjo bote nderon me shume ate qe eshte i forte dhe qe mund te shkaktoje trazira
    Serbia ka ushtri dhe arme dhe shkakton trazira,

    Ndersa Shqiperine keta e kane lene pa ushtri fare, dhe me pushke druri , ndaj edhe keshtu do jete gjithmone –Do na marin neper kembe , do na shajne …..

    Ne ate stadium nuk kishte asnje tifoz shqiptar dhe gjithe eprgjegjesia binte mbi serbet per cdo gje
    UEFA as qe i mori fare parasysh , keto gjera flagrante, por u bashkua me serbet

    Pastaj kemi edhe budallenj ne krye , si ne FSHF edhe ne qeveri

    Se menjehere pas ndeshjes keta tanet duhet te benin rpopagande neper Europe ne agjensite e huaja ne lidhje me huliganizmin e Serbise,…..Mirpo keta tanet as qe e ruanin fare –

    Shtypi jone nuk merej me agjensite e huaja dhe tu jepte atyre versionin shqiptar per ndeshjen , por merej me sharjet e brencme kunder Sales —Shtyp halabak fare, tamam provincial

    Reply to this comment
    • DinPaku October 24, 15:48

     Inferioriteti i shtypit tone duket edhe tek ky shkrim ketu: i referohet mediave serbe per vendimin e UEFA-s me disa pika, dhe jepen pikat e vendimit. Kush mund te ma shpjegoje mua kete, pse gazetari nuk shkon direkt ne Website-in e UEFA-s por duhet ta mare lajmin nga mediat serbe, kur çdo njeri mund ta lexoje kete lajm ne website-in e UEFA-s?

     Reply to this comment
     • FUTJA KOT October 24, 18:52

      A U PJERDHCI JU QE KUJTONI SE DO NDIKONTE SHTYPI SHQIPTAR NE ATE VENDIM..

      TI RAJMOND VLONJATI EDHE I RENDIT ARSYET PSE ESHTE MARRE VENDIMI EDHE THUA PASTAJ E KA FAJIN SHTYPI SE MERREJ ME SALIUN TEND…

      LEXOJE VETEN

     • beni usa October 24, 18:55

      Mos u merr me Rajmondin dhe me keta qe ekrkojne qimen ne qull.

      Vendimi eshet marre i ndikuar nga KORRUPSIONI mos e sofistikoni kot.

      Politika e vetme sot edhet PARAJA.

      Nuk kishte cti bente atij vendimi as shtypi e media shqiptare e as Duka.

      Te mos behemi naive e te mos flasim brockulla

     • red por jo i kuq October 24, 19:11

      O rajmond mire e ke qe permend qe nuk mei ushtri…

      Po a nuk me thua: E kujt eshte kjo strategji per ta lene Shqiperine pa ushtri???

      Mos eshte idhulli yt, gjyshi i Dasares??

  • mento October 24, 09:48

   po po edhe ne do vazhdojme te sillemi urte e bute sic kemi bere gjithmone, duke i lepire bythen plehrave te BE http://goo.gl/B0noA4

   Reply to this comment
 3. xhimi October 24, 08:39

  pra nga kjo ndeshje Shqiperi 0 pike dhe Serbi 0 pike. dy ndeshje pa tifoza serbia dhe nga 100.000 euro secili gjob. shume denime te buta per Serbine, pra digje stadiumin rrihi lojtaret se ke Michel Platinine dhe UEFA nga mbrapa

  Reply to this comment
 4. sopiqoti October 24, 08:43

  VENDIM ME TE TURPSHEM NUK KA.-ME KETE VENDIM KOMINIONI DISIPLINOR I THOTE “ok” RACIZMIT.

  Reply to this comment
  • beni October 24, 08:46

   i doli fjala komentusit beni, dhe rudi vates qe bota nuk mendon si ju por esht intrnacionale e shkeputur nga nacionalizmi ekstrem qe ju prapagandoj enveri e me tej berisha! Futbolli esht nje sport qe bashkon boten e bota esht e gjitha e jona pa asnje dallim racor nacional ashtu sic prapagandohet tek ju,! Futbolli argeton sportdashsit, pa dallim nacionaliteti e race e feje prandaj uefa mori nje vendim te tille e mos ja hidhni fain platinise si njeri shum i drejte ne vendimet e tij!

   Reply to this comment
   • NIKU October 24, 09:14

    Po ti more legen qenke i shoqerise se homoveseksualeve serb e francez. Paske ecur me byth ne evrope o super legen nga do qe ndodhesh.

    Reply to this comment
   • lulimiri October 24, 09:29

    Bravo, por pak njerez jane me mendje te ftohte si ty. Ketu te gjithe jane bere pseudonacionaliste injorante..

    Reply to this comment
    • elio October 24, 16:36

     ne kete tufe bugerash shqipetare paska edhe nga ata “intelektualet e shoqerise civile” as mish e as peshk…qe vashdojne te ecin (bile e deshirojne) me ngjale ne b…

     Reply to this comment
  • ilir October 24, 09:12

   tallen me ne
   kjo eshte e patolerueshme

   qertgg

   Reply to this comment
 5. tony October 24, 08:46

  Fuck ,,,,, fuck,,,,,,,, fuck,,,,,
  Shakaja me pa kripe e shekullit…!!!!!
  Nuk u kthyen ne fushe ,,,,,,!!!!
  Per çfare ,,,,?????
  Per tu masakruar……!!!!!!!!! ????????

  Reply to this comment
 6. helio October 24, 08:47

  FUCK UEFA ! Tani te bejme sikur lujame futboll ose me mire te dorehiqemi nga kompeticioniduke treguar pak dinjitet dhe te ruajme vlerat e mbrojetsit te flamurit. Mos te pranojme te behemi lolo te europianeve

  Reply to this comment
  • kocke October 24, 09:10

   ate dronin kot me kot me ngjyren e flamurit islamik e ka ngritur nje ushtar i zogisteve, qe dihet qe jane agjente te Serbit ne Shqiperi qe kur Ahmeti erdhi ne poushtet me ushtrine serbe dhe ruse qe hyne ne Tirane te armatosur

   QWE

   Reply to this comment
 7. Laura October 24, 08:48

  As nuk me intereson fare ky tre pikesh i piste i UEFA, sepse ajo skene e mrekullueshme e kur valevitej flamuri jone ne mes te kafsheve te Beogradit, eshte e vlefshme sa per 300 pike.
  NEVERI NE MAXIMUM PER UEFA-n DHE PER PLATIN-in !!!!!

  Reply to this comment
 8. 2+2=5 ESHTE E VERTET. October 24, 08:56

  PO KU PO E SHEF BOTEN TE SHKEPUTUR NGA NACIONALIZMAT,,,NE MOMENTIN QE NJE POPULL HUMBET NDJENJEN E NACIONALIZMI ESHTE I I DESTINUAR TE SHUHET OSE TE HUMBASI VETE KOMBESIN…MIRE NA I BENE SE DUKA DEL E DEKLARON QE SME INTERESOJNE SHUME PIKET POR VENDIM I DREJT,,,SE KUPTOJ SE KU QENDRON DREJTESIA E KETYRE FRANCEZEVE TE NDYRE PRO SLLAV E NE VECANTI PRO SERB…POR KOTE NUK THONE ME MIRE M,,,,T SE I VOGEL,,SE TE MEDHENJ SBEHEMI DOTE SA TE KEMI GLOBALIZMIN..TURP PER UEF-en.

  Reply to this comment
 9. nasruddini October 24, 09:05

  PSE KESHTU?

  Sepse ashtu e ka bere Shqypnine tone politika kombetare qe nga njera ane kerkon t’i bashkohet BE-se antikomuniste dhe nga ana tjeter e mesalles albaneze feston me buje dhe ngazellim 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe kur ministrat aktuale shqyptare shkojne dhe bejne homazhe tek lapidaret komuniste me fotografine e Enver Hoxhes ne dore.

  Prandaj edhe UEFA nuk ka si t’i besoje finteve te komunistit Duka qe kerkonte te fitonte ndeshjen ne tavoline pa lufte sportive, njesoj si Enver Hoxha kerkonte te pushtonte Boten vite me pare me demagogji komunistesh.

  Reply to this comment
 10. Endri October 24, 09:07

  Une propozoje qe kombetarja Shqipetare, te lere kompeticionin e Europianit, ne pergjigje ne diskriminimit racial te bere nga UEFA.

  Reply to this comment
 11. ana October 24, 09:09

  cjane kta plehra kshu. si do ktheheshin ne fushe kur po i godisnin apo duhet te shihnin ndonje kufome qe te nderpritej ndeshja. turp uefa drejtesia nuk do ekzistoje kurre

  Reply to this comment
 12. iks October 24, 09:09

  I dhene shenjat ata qe me Platinine.
  Po dhe keta te FSHF0se tone jane kot
  Nuk mbrojme dot veten tone as kur kemi te drejte

  Reply to this comment
 13. Toni i Madh... October 24, 09:11

  Si’do Mbetemi fitues moral ne Bogard, pasi edhe serbet nuk fituan,
  Shpresojme tek ndeshjet-takimet qe do vijne me FITORE…..!

  Reply to this comment
  • Dorela October 24, 09:31

   Serbet dijen te therrasin “Vrisni Shqiptaret” se mbereme beshiktashi i beri sallate 4 me 0. Turme legenash se as komb nuk jane.

   Reply to this comment
 14. doktori October 24, 09:14

  PER MENDIMIN TIM GJEJA ME E MIR QE MUND TE BEJE DUKA TE BEJE DOR-HEQEN NGA KRYETAR FEDERATE SE I BEN NDER FUTBOLLIT SHQIPTAR SEPSE ESHTE AI SHKAKTARI I TE GJITHE KATRAHURES SERBE DUKE PRANUAR KUSHTET SERBEVE SEPSE LOJA NUK DUHEJ TE NISTE QE NE FILLIM NE ATO KUSHTE QE KUR SERBET VERSHELLYEN HYMNIN KOMBTAR PRA DUKA LARGOHU NGA F.SH.F. ME MOTIVACININ SI TRADHTAR .

  Reply to this comment
 15. kujtimi.itali October 24, 09:16

  po, te kesh federate, dhe president te shkerdhyer para e mbrapa te ngelete hapur dhe ta vene te te gjithe sic edhe ja vune!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 16. luljeta basha October 24, 09:20

  ne stadiumet e serbise mund te rrahesh, djegesh e te nxjerresh nga goja thirrje raciste sa te duash , por per Mishel Platini e UEFa kjo eshte mese normale…Turppppp

  Reply to this comment
 17. Billy October 24, 09:27

  Si e mbrojti fedearta jone mos kthimin ne fushe te lojtareve tane. Po gjyqtaret a dolen ne fushe?

  Reply to this comment
 18. Ena L October 24, 09:52

  Rusia ka ngritur tashme çmimet e energjise elektrike ne Europe dhe do te vazhdoje t ‘ abeje ne shenje ndeshkimi per mos bindje. Duhet ditur qe Rusia (mbrojtesja dhe aleatja e Serbeve) ka nje epersi gjigande mbi Europen ne aspektin financiar. Nderkohe qe Europa vazhdon grindjet mes shteteve perberese te saj me nje kryeneçesi te vecante, pikerisht per ruajtjen e traditave, kultures, zakoneve (e thene ndryshe aspekti nacionalist), ne te njejten kohe humbet kohe sepse Rusise i leverdise kjo perçarje e Europes. Nje Europe e Bashkuar dhe e fuqishme eshte gjithmone nje sfide e madhe per çdo superfuqi.

  Detyrimisht, Shqiperia ne gjithe kete loje gjigande ne arenen nderkombetare, eshte thjesht nje element i vockel dhe natyrisht i parendesishem….

  Reply to this comment
 19. alb1 October 24, 09:53

  Nuk humbi Shqiperia, humbi federata jone qe eshte komplet inkompetente! Nuk humben shqiptaret e ndershem, humben barkderrat qe e kane shnderruar kampionatin tone te futbollit ne ring boksi dhe pastaj ankohen se ka dhune tek te tjeret. Nuk humbim nese konsiderojme se kreret e federates do te kene guximin te japin doreheqjen! Dhe kjo do te ishte fitorja me e madhe!

  Reply to this comment
 20. Anderson October 24, 09:56

  Fuck U = uniteti. E= europian. F = fashist. A = antishqiptar. Fuck you all

  Reply to this comment
 21. mëno October 24, 09:57

  Ne rast se ky vendim eshte i vertete, athere kemi te bejme: Se pari me nje mashtrim serjoz te Dukes i cili duket se ka shitur ndeshjen dhe tani perpelitet ndermjet frikes dhe hipokkrizise. Se dyte, duhet pranuar se UEFA nuk eshte me nje federat futbollistike, por nje federate e Mafies europiane. Se treti, Mishel Platini me ndikimin e vet verteton se eshte pjestar akktiv i mafies serbe, ndersa kreu i FSHF shqiptare nje sherbetor besnik i tij qe vepron kunder interesave te kombetares sone. Ne keto kushte duhet rishikuar si problemi i FSHF sone dhe mardhenjet me UEFAn deri ne braktisje te kompeticionit. Kjo sepse Duka ka mashtruar opinionin tone ne TV. Ndosdhta eshte koha qe shqiptaret te kuptojne perfundimisht se Europa eshte antishqiptare deri ne palce dhe te gjitha perpjekjet e qeveritareve jane veç nje veprim fallco per te ne hedhur hi syve. Prandaj edhe Qeverritaret, Parlamenti dhe te gjitha organizmat e tjera du het te mbajne qendrime te prera e deri radikale me Europen. Hiqni dore nga servilizmi se nuk sjell asnje rezultat. 500 vjet ju servilosen Osmanllive dhe perseri ngelem te fundit ne Europe. kjo duhet te vleje edhe per mardhenjet me shtetet europiane. Fjalet e bukura, kozmopolizmi, euforia dhe deshirat e pa llogaritura mire ne çojne gjithnje e me keq.

  Reply to this comment
 22. artans October 24, 10:01

  nuk eshte e vertete ska mundesi http://goo.gl/im0P15
  Kriminale!
  UEFA sapo vendosi nje standart te ri ne futboll. Futbolli qe nga sot eshte nje loje tavoline!
  Pooor… UEFA humbi!
  Ne ndeshjen e kthimit ne Shkoder, do shajme dhe ofendojme tamam si serbet, do gjakosim lojtaret kundeshtare, do fyejme, do thirrim “Vritini serbet”. Ne minuten e 42-te, do fluturojme me dron nje flamur serb. Ne kete moment, do sulemi si kafshe ndaj lojtareve serbe, me gure, tulla, thika e ç’te mundim deri ne pezullimin e lojes!
  Standarti eshte, ne do fitojme tre pike ne tavoline!
  Go ALBANIA

  Reply to this comment
 23. skrapalliu October 24, 10:06

  Pune e madhe. Te mos u bejme qejfin aty B.Q te UEFS. Shyqyr qe ata ( lojtaret tane) dolen gjalle andej. Sado i padrejt qe te jete ky vendim, mjafton ajo shprehja ” peshku i madhe e ha ate te voglin”

  Reply to this comment
 24. October 24, 10:07

  Si do qe te jete dhe sido qe te bejne , ne FITUAM. Kush nga ne apo brezat e ardhshem mbas 30 apo 50 vjetesh do ta mbaje mend ndeshjen? Asnje. Do mbahet mend vetem ai FLAMUR qe u ngrit mbi Beograd dhe qe i beri Serbet ,Greket,Malazezet,Maqedonasit dhe gjithe antishqiptaret te flasin me vete . Me kete flamur ne u thame botes se edhe pse mbi kurrizin e Bijeve te Shqipes , keni bere padrejtesira dhe maskaralleqe te panumerta , sot ka ardhur dita qe te vini ne vend keto padrejtesi , sepse NE ketu kemi qene,ketu jemi dhe ketu do te jemi ne mot te moteve , ketu do te jemi GJITHMONE sa te jete jeta .
  Mbi kete shkamb mu me vuni Zoti
  dhe sluj prej ketej
  pa u shuajtur stina edhe moti
  ( I Madhi Gjergj Fishta)
  Per mendimin tim , personi qe e ngriti minielikopterin te shpallet Hero Kombetar . Çdo qytet te kete te pakten nje rruge apo nje shesh me emrin e tij . Rrofte Nacionalizmi Shqiptar dhe gjithe Shqiptaria .

  Reply to this comment
 25. Darius October 24, 10:15

  Hahahahahahaha
  Mos e rruani o Shqiptare……………..shikoni familjet tuaja,femijet tuaj….
  Cu Q* ropt Uefa-s,Dukes,Platinise,Rames,Saliut……………………………..Fuck te Gjitheve….
  Mos e rruni fare,si qe ne kohe te mocme,ku se rrujti as Skenderbeu,as Aleksandri,e as Pirro……….Q*ji mamane qe te te thone BABA!

  Zgjohuni Shqiptare,KY ESHTE REALITETI sot BOTEROR,mos flini gjume akoma.

  Reply to this comment
 26. TROJA October 24, 10:18

  Po akoma se keni mesuar se Europa eshte me e koruptuar se ne.Ku e mesuam ne korupsionin? Mos e dinte Armando Duka? JO,ja mesoi Platinia qe per kete vendim kushedi sa ka mare me albitrat e te tjeret qe kane bere raportin,pastaj ne histrine tone KUR NA KA DASHUR ,E KUR KEMI BASHJETUAR NE DITE ME PRANVERE NE ME EUROPEN KURVE? KURE,ASNJEHERE NUK NA KA DASHUR DHE NUK NA DO,ANGLIA,FRANCA…
  Ja ku eshte dhe konkluzioni i historise.

  Reply to this comment
 27. Bocari October 24, 10:32

  Vendim skandaloz. Leximi i ketij vendimi te marrun nga UEFA, me kujtoi kohen e Gladiatoreve dhe ligjet e tyre. Te zhvillosh lojen ne ate ambient kercenues, me ato masa sigurie nuk ka asnje ndryshim nga betejat e gladiatoreve para 2000 vjeteve. Ne kushte te keqija atmosferike nderpritet ndeshja, ne kushte te kercenimeve te identitetit dhe jetes duhet te vazhdoje?
  Eshte detyra e sportisteve ti drejtohen UEFA-s me pyetjen nese ata jane skllever te rregullave apo pronar te jetes dhe perfaqesues te kombeve te tyre.

  Reply to this comment
 28. I.Troplini October 24, 10:35

  Paaftesia dhe te qenit inkompetent e stafit te FSHF, qe nuk diti per asnje moment te menaxhoje dhe drejtoje situaten e krijuar, e perzier me penalizimin e pergjithshem qe iu behet shqiptareve ne raste te tilla, nga ana e nderkombetareve (sepse jemi gure te lehte ne syte e tyre),,,,na sjell tek ky vendim skandaloz qe nuk ben gje tjeter, vecse legjitimon dhunen dhe penalizon viktimen.
  Nje vendim i tille, do kete pasoja ne te ardhmen e shpejte. Serbeve iu duhet te vijne ne Shqiperi per ndeshjen e kthimit. Cfare mesazhi iu transmeton tifozeve shqiptare ky vendim skandaloz??
  A nuk iu thote ai shqiptareve,,,,,Thyni koket e serbeve me karrike dhe me c,tu zeri dora, rrihini dhe zdepini qe tu behet kurrizi me i bute se barku dhe kendoni kenge per dhoma gazi per serbet dhe Vrite kete apo mbyte ate,,,,sepse tek e fundit, fajin e kane ata qe dhunohen.

  Ajo qe ne shqiptaret, duhet te mesojme nga kjo histori, eshte fakti se paraqitja prej barkderri ijnorant e nje “Presidenti” te FSHF,,,,nuk na i shton shanset per marrjen seriozisht te Federates sone, neper komisionet vendimmarrese. Ajo vetem se verteton ate dyshimin e kudondodhur se shoqeria jone, din vetem te prodhoje korrupsion dhe Kandaharizem. A Duka, nuk eshte njeriu qe mund te perfaqesoje kombin tone, ne arenen nderkombetare. Njerez me nje profil te tille prej dallkauku, mund te shein qofte zgare tek tregu i camve por nuk mund te marrin peng nje federate futbolli.
  Mundi dhe sakrifica e atyre djemve heronj, qe mbrojne ngjyrat tona, kerkon nje perfaqesim me dinjitoz sesa te nje qoftexhiu. Ua kemi borxh atyre djemve por ia kemi borxh edhe vetvetes qe nuk lejon injorancen te te shitet si “force e karakterit”.
  UEFA,,,,,Jo faleminderit.!!!

  Reply to this comment
 29. Citizen October 24, 10:38

  Me shume te drejte nje koment thote ” TE DOREHIQET KRYESIA E FSHF DHE DUKA BASHKE MENJEHERE “. Se eshte turp qe ky Duk e kjo FSHF te vazhdojne te vetvotohen pafundesisht dhe plus te stervotojne dhe bufonin e UEFA-s, Platini gaztorin qe zgerdhihet.

  Reply to this comment
 30. Dr. Vehip (Veip) Proda October 24, 10:42

  “Urime” Europë! Ma “gëzofsh” nazifashizmin serbomadh, të shfaqur në fushat e futbollit. Ngjarja në Beograd më 14 tetor 2014, gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri, në kuadër të eleminatoreve të Europianit 2016, u nxit dhe u provokua nga falangat ultranacionaliste serbe, si zgjatim dhe evokim i gjenocidit milloshevician. Ato akte u paraprijnë aleancave të reja politike kundërthënëse, sic ndodhi në gjysmën e parë të shek. XX, dhe bota ia pa dy herë “hajrin” me Luftën I dhe II Botërore dhe Europa ia pa pesë herë “hajrin” me luftrat Ballkanike në fillim dhe në fund të shek. XX.
  Vendimi skandaloz i Komisionit Disiplinor të UEFA-s, nuk është thjesht një dënim i padrejtë ndaj Shqipërisë, por një goditje e hapur vdekjeprurës ndaj futbollit, ndaj parimeve dhe normave ndërkombëtare në marrëdhëniet midis kombeve dhe shteteve. Në këtë mënyrë, dhuna, provokimi, arbitrariteti dhe krimi fitojnë “të drejtën e qytetarisë”. S`kemi të bëjmë thjesht me “Çemberlenë” në fushën e politikës dhe të sportit, por me mafiozë, që kanë imponuar marrjen e vendimeve sipas interesave të tyre politike dhe ekonomike. Ju lutem, hiqeni një paralele me përkedheljet që i bënte Europa, kryekriminelit Milloshevic dhe makinerisë së tij mishngrirëse një dekadë e gjysëm më parë dhe përkëdheljeve që u bën ajo pasuesve dhe dishepujve të Milloshevicit, 15 vjet më pas.
  Akti i turpshëm kundërshqiptar, i marrë me gjakftohtësi nga Komisioni i Disiplinës pranë UEFA-s, gjeti terren dhe lehtësi, sidomos, nga ambienti i shpartalluar mes politikanëve dhe intelektualëve shqiptarë në Shqipëri, në Kosovë dhe në trojet e tjera etnike shqiptare në Ballkan, që, për turpin e tyre dhe të kombit tonë, grinden, zihen, hahen. ofendohen, rrihen, shahen, duke e shpurë dinjitetin e tyre dhe tonin në fund të këmbëve, në vend që të dilnin unikë, në bllok, para kryqëzatave të reja kundërshqiptare.
  Federata Shqiptare e Futbollit jo vetëm se duhet ta ndjekë, domosdoshmërisht, të drejtën në të gjitha shkallët e organizmave ndërkombëtare, por duhet t`i drejtohet me notë verbale proteste UEFA-s, duke vënë në dijeni FIFA-n dhe të gjitha Federatat e shteteve në Europë e në botë, për këtë rast të paprecedent. Jo vetëm kaq, por duhet t`u dërgohen atyre dhe agjensive dhe mediave më prestigjioze botërore, kopjen e filmit që i është dërguar Komisionit të Disiplinës së UEFA-s, me shpegimet e sqarimet përkatëse.

  Reply to this comment
 31. myftar vl October 24, 10:57

  Motrën ropt ku ti ketë platinea ,serbia, armando duka, dhe kryeministri ynë legen që do vizitojë kryeqytetin e barbarve, primitivë serbë. Rofshin trimat Kuq e Zi të mbrëmjes së 14 tetorit.dita 1000mije atij që lëshoi dronin në kryqendrën e barbarve.

  Reply to this comment
 32. Flamurtari October 24, 11:01

  UEFA dhe Platinia:
  – Nuk na lane te shkojme ne stadiumin e Serbisë
  – Nuk lane te valevitej flamuri i ekipit mik
  – Na shane kur duhej te ekzekutohej himni i Shqiperise
  – Na shane ne menyre raciste dhe genocitiste i gjithe stadiumi
  – Tifozet huligane hyne ne fushe
  – Tifozet huliagene dhe security e stadiumit goditen lojtaret shqiptare dhe u shkaktuan hematoma
  – Policia serbe keqtrajtoi lojtaret tane dhe delegacionin sportiv e gazetar shqiptar

  Per çfare na duhet te marrim pjese ne kete koopeticion, kur UEFA dhe Platinia na dhunojne dhe diskriminojme?
  FSHF, nëse nuk eshte si UEFA dhe Platinia, te terhiqet nga aktiviteti dhe ta çoje problemin ne gjykaten e Strasburgut.

  Reply to this comment
 33. berlin October 24, 11:03

  Shqiptaret ne Angli tja q… kurven ketij zagari!

  Reply to this comment
 34. Kapitali October 24, 11:45

  Une them te gjithe si jemi, minimumi diten e shtune, ne ora 10 te mblidhemi para zyrave te FSHF-se e te kerkojme largimin e atij fuçise me mut Armando Duka, qe ka marre peng Kombetaren Shqiptare. Kush e ndjen se duhet te japi nje kontribut minimal, qe te pakten te ndryshojne disi gjerat ne futbollin Tone, le te dali neser paradite ne ora 10:00 para zyrave te FSHF-se.

  Reply to this comment
 35. Kris October 24, 11:55

  Ju lutem, shqiptareve, te mos bien ne gracken serbe ,te korrupsionit te UEFA , apo te Mafies shqiptare,Duka & Co.Te gjithe, e dime korrupsionin, ne Federaten shqiptare te futbollit.Miqesia e Dukes , me Platini,perkthehet korrupsion!Kujtoni Berishen ,qe thosh -Miku im etj.Pra, duket qe Duka, eshte profesori I Platini ne lenden e korrupsionit ! Te tjerat jane ceshtje te dores se dyte.

  Reply to this comment
 36. mustafa October 24, 12:00

  Per mua nuk ka asgje per t’u cuditur. U thashe tere miqve te mi qe jemi ne te humburit, jemi ne qe do denohemi. Nuk me besuan. Vete historia duhej te na behej mesim. Pas luftes se dyte boterore ( bile edhe gjate saj ) te huajt, qe nga fqinjet e deri tek aleatet tane kerkonin qe mos te kish Shqiperi. Donin te mbyllnin ate qe nisen ne 1878, e vazhduan ne 1912 e donin ta perfundonin ne 1946. A nuk jane po te njejtet qe donin t’i merrnin ” 3 pikeshin ne tavoline” Enver Hoxhes? Pavaresisht se “ekipi i Hoxhes” u vra,u dogj,internua gjate luftes? A nuk i thane qe fitorja u takonte jo komunisteve qe nuk ishin fare ne ndeshje? A nuk eshte e njejta gje me “incidentin e Kanalit te Korfuzit”? A nuk u denua Shqiperia pa fakte e prova? Apo keni harruar qe 2 anijet angleze u gjeten ne gjirin e Sarandes! A nuk u beme fajtor pa faj? A nuk eshte e vertete qe pasi na “gjykuan ne Hage”, nuk u paraqit asnje rast tjeter per 10 vjet prane kesaj gjykate pasi askush nuk kishte me besim? A nuk po dalin ne kete gazete dokumente te deklasifikuara te CIA-s qe tregojne qe keta “aleate” e keta fqinje europiane kane dashur te permbysin me cdo mjet nje qeveri te ligjshme? A nuk jane te njejtet qe na hoqen si komb te drejten e vetvendosjes,qe vete e miratuan. Apo nuk jane te njejtet qe deshen te na c’bejne? Mos kini bese e shprese as te te huajt e as te keta plehra qe na drejtojne.

  Reply to this comment
 37. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 24, 12:19

  Une e kam thene qe ate nate se Ngritja e Drones ne Beograd ishte veper e paster e Sherbimit te fshehte SERB kushdo qe e ka bere SERB ,SHQIPTAR apo alien ,ka qene nen urdherat e SERBISE .
  Nga ana tjeter kushdo qe vrapoi kete jav eper te then qe Dronen e ngrita un ena ka bere nje dem te pallogaritshem ,sepse kemi qene nen monitorim .
  Edhe veprimi i atij mut-mutit ne ATHINE ,PAJTIM KASAPIT na ka demtuar shume me menyren provokative te festimit te golit ku ne rastin konkret ,duke mos e harruar te kaluaren midis nesh dhe Greqise ,ai provokio rende .
  MegjithateEuropa ka ngelur po ajo e dikurshmja ,KURVA e MOTIT ,per me teper qe vendimi eshte politik dhe i ndikuar nga BALLANCAT e priteshme dhe te thyeshme qe do te krijohen ne Ballkanin e se ardhmes .
  E kam cekur gjithashtu ne komentet e mia te mepareshmne se PLATINIA eshte FRANCEZ dhe Frabca historikisht ka qene pro Sllave .
  Nga ana tjeter provokimi qe na beri ekipi serb per te dale ne fushe mbas dhunes ishte kriminal sepse po te dilte ekipi n efushe mbas dhunes ua them une me siguri qe te gjithe lojtaret dhe STAFI do kishin vdekur por jo nga plumbat por do ti kishin mbytur me thonj aq e madhe eshte urrejtja e GJARPERINJVE SERB te cilet nuk ekaperdijne dot humbjen e KOSOVES duke harruar kryesoren se SERBET jane ardhe sdhe pushtues ne Ballkan .

  Reply to this comment
 38. Miri October 24, 12:22

  Ne cdo ndeshje qe do te beje Shqiperia le te mos luajne futboll por kungfu dhe kickbox dhe gjoben le paguaje shteti se piket i merrkemi nga UEFA

  Reply to this comment
 39. Astrit October 24, 12:24

  “FSHF, … ta çoje problemin ne gjykaten e Strasburgut….” thote nje komentues me siper. Ky eshte keqkuptimi me i madh qe ne Shqiptaret nuk e cojme kurre ne mendje ne ato momentet tona te emocioneve sportisto-nacionaliste…. Ky eshte vendim i nje gjykate sportive dhe jo penale.
  Europa nuk eshte raciste (nderkohe fjala e duhur eshte “ksenofobi” se shqiptaret nuk jane rrace tjeter!), as antishqiptare (Angleze si arbitri ishin ata qe u futen ne lufte per te mbrojtur shqiptaret me 1999) dhe Platini dhe UEFA nuk jane as maskarenj e as budallenj. Ata gjykojne ne mbrojtje te interesave te tyre komerciale (“lojtaret te dalin me nje kembe kur u thote arbitri”) dhe jo ne mbrojtje te dinjitetit kombetar.
  Per tju pergjigjur komentuesit me siper: Jo, kjo ceshtje nuk mund te shkoje as ne ndonje gjykate e as ne Strasburg. Per ceshtje sportive, skuadrat pjesemarrese nenshkruajne nje “disclaimer” se nuk do ti drejtohen sistemit te drejtesise por gjykatave sportive.
  Shqiperia duhet te mesoje nga pesimi i vete (plus dhe te apeloje ceshtjen!). Ne te ardhmen ceshtjet fitohen jo duke marre poza si tifozet tane kuqezi, si “profesoret” qe koemntonin ne TV ndeshjen dhe qe ja futnin kot “tre piket as diskutohen”, por duke u perpjekur te fitojne simpatine e opinionit publik nderkombetar. Shqiperia nuk eshte Rusia qe te sfidoje opinionin. Dhe simpatia e opinionit europian fitohet duke bere gjene e duhur ne momentin e duhur (jo drones me flamur, dhe duhet te kishin dale ne fushe me koken e lidhur me fasho duke i kerkuar arbitrit te regjistroje ne procesverbal se lojtaret jane te denuar dhe jo ne gjendje te luajne futboll. Me vone te protestonin kunder rezultatit. Dhe Serbia do denohej me nja dhjete ndeshje!).
  Te dashur bashkekombas, ky vendim eshte ca i padrejte moralisht por i bazuar juridikisht. Heres tjeter te mesojme te luajme pjesen me mire dhe te mos ankohemi me gjate. Heres tjeter: me shume koke dhe me pak shpatulla!

  Reply to this comment
  • offsite October 24, 16:10

   Kam nje pyetje per ju zoteri.
   Nese do te ishit ju kryetari i FSHF do te merrnit persiper pergjegjesine e te urdheronit ekipin te dilte ne fushe?

   Reply to this comment
   • Astrit October 24, 16:43

    Jo, mbase nuk do ta merrja ate pergjegjesi. Por kjo se une nuk pretendoj te jem me I mire se shqiptaret e federates – dhe po te kisha vepruar si ata, edhe une do te humbja piket sic I humbem. Ne mesazhin tim po perpiqesha jo te jepja mend por te reflektoja mbi te metat tona te perbashketa qe na bejne te humbasim pike…

    Reply to this comment
 40. Bocari October 24, 12:25

  @nassrudin
  te ka ngel ora tek enver hoxha o burre. Harroje njeher ate emer se i ben dem vehtes. Kur sishim te zote ti benim gje sa ishte gjalle, cdreqin do qe nuk bie rehat tani qe ka vdek 30 vjet.
  Ti mendon se europa, ameriqia merren me festat tona. Gabon or burre ata merren me planet e tyre. Planet e tyre jane ato qe kane qene historikisht ne racen njerezore, nje pakice te sundoje shumicen. Po ti harrosh emrat qe sistemet i vene vehtes do kuptosh se kudo ka nje princip ai qe hypen lart skllaveron ate qe eshte poshte. problemi eshte tek ai qe skllaverohet dhe e genjen mendja se bota rrotullohet rreth tij dhe mbi kurrizin e tij.
  Vendose kete ngjarje 2000 vjet para dhe do shikosh se fusha e futbollit dhe futbollistet nuk kane asnje ndryshim nga arenat me gladiatore. Si flamur imagjino nje carcaf te bardhe ku shkruhet; parole, parole, parole…

  Reply to this comment
 41. Mal Uka October 24, 12:29

  Te kahit kokan keta Ufa qena?
  Qe krejt botes i shesin rrena
  Tu i dhane te drejt racizmit
  poshtersise e shovinizmit
  Me sot Ufa u ba prralle
  E merr emnin qenef-mahalle
  Tani e tutje me ta me u talle
  Ne drejtesi keta jane zagare
  E perkrahin Serbine fashiste
  Ne gjenocid Ufa ka hise
  Ndane drejtesi Pa pase mbuloje
  Serbijanqe me qenef ngoje

  Reply to this comment
 42. shqip October 24, 12:50

  sa turp.
  edhe pretendohet qe sporti eshte jashte politikes
  dhe meret vendim politik.
  kjo eshte europa e reme, qe na ka sakatosur 22 vjet shqiptare ne demokraci dhe para saj,
  edhe kur ne jemi
  te sjellshem
  paqeruajtes ne ballkan
  me nje komb e dy shtete
  e ne nje ndeshje me shovinizem racial
  jep vendim skandal
  qe na shiten vizat derisa na i liberalizuan kur na mbaruan edhe ato pak lek.
  ku mund te vente si hallexhi edhe nje prind per te takuar femijen.
  pse?
  kjo sjellje ndaj shqitareve,
  a ka gjyqtar hage qe ta mbroje kete monstruozitet.
  ne nje ndeshje.
  ku arbitri nuk del ne fushe , ti bjere bibilit e te jape verdiktin qe mbyllet ndeshja ne favor te serbeve, cka loja u kuptua qe nuk mund te vazhdohej me.
  kjo corbe u pergatit ne serbi,qe te prishej vizita e Rames ne SERBI,
  dhe mbase ne heshtjen e pro shovinisteve ne serbi e reth e qark,dhe qe dhane kete rezultat politik, ne dem te nje ndeshje qe u dhunua nga serbet.
  dhe meqenese konkludoj nga UEFA politikisht,
  eshte me se e vertete thenia absolute e avokat NGJELES
  SH.B.A.kane qene ,jane dhe do mbeten aleati me i mire i shqiptareve.
  dhe ta shkruajme ne kushtetute orientiimn pro amerikan.
  europa ……………..pse ne kurriz te shqiptareve kur kane te drejte

  Reply to this comment
 43. skrapalliu October 24, 13:12

  Nje vendim i mire per te gjitha kombetaret evropiane qe nen shembullin serb te fitojne 3 pike ne tavoline. KU JU KATANDISUR MOJ UEFA.

  Reply to this comment
 44. vali October 24, 13:16

  Ky eshte racizem i paster dhe flamurin e ketij racizmi e mban sot ne dore Platini . U denuam pse nuk u kthyem ne fushe po te vritej ndonje lojtar c fare do thoshte sot UEFA ?
  Respekte per lojtaret tane ne nuk kemi humbur ,sot jemi me shume krenar per kombtaren tone suksese per ndeshjet e rradhes

  Reply to this comment
 45. arkivistja October 24, 13:23

  Cila gjykate do te gjykoje UEFA-n ?

  Reply to this comment
 46. PRAGUE October 24, 14:03

  New mafia% UEFA

  Reply to this comment
 47. vani October 24, 14:16

  Ne se keshtu u markan tri piket,bukur, kur te vine ketu,t’ua kethejme te rrahurit… kan ndryshuar kohet miq!…

  Reply to this comment
 48. Arben October 24, 17:38

  https://secure.avaaz.org/en/petition/RESIGNATION_OF_MISHEL_PLATINI_SIGN_THE_PETITION/
  PETICION PER DOREHEQJEN E PLATINISE
  sa per statistike, Dukic i FSHF e mbeshteti platinine dhe i siguroi 4 vota.
  ta mbajme me shendet tani dukicin dhe platinicin

  Reply to this comment
 49. ALEKS October 24, 18:51

  JAM ARBITER KJO ESHT DISKRIMINIM, UEFA GABON RANDE.

  Reply to this comment
 50. DRENICA E KUQE October 25, 05:41

  Përjashto gjermanin Hans Lorenc, te gjithe te tjeret jane fashist e shkuar fashisteve serbe. Antishqiptar te paguar nga Serbia e Moska per te kryer fashizem juridik ndaj Shqiperise dhe ndaj kombetares sone… Ky eshte vendimi me skandaloz i UEFA i te gjitha koheve, qe po tregohen kaq anti shqiptare me ne krye Platinine e mutit serb!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 51. xhaxhi enver October 25, 19:40

  Meno, ka bere komentin me te sakte dhe kjo eshte edhe e verteta pa dorashka !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*