Lotaria amerikane konfirmohet edhe për vitin 2018

September 14, 2017 15:12

Lotaria amerikane konfirmohet edhe për vitin 2018

 

Departamenti Amerikan i Shtetit konfirmoi se për vitin fiskal 2018, do të ketë sërish 50.000 viza në dispozicion të fituesve të Lotarisë Amerikane nëpër botë.

Konfirmimi vjen pasi ishin shtuar zërat se Lotaria amerikane rrezikonte të mbyllej, pasi dy senatorë amerikanë, Tom Cotton (republikan) dhe David Perdue (demokrat), patën propozuar një legjislacion i cili do të reduktonte ndjeshëm numrin e emigrantëve që do të pranohen në SHBA.

Përzgjedhja si përherë është rastësore përmes një shorti kompjuterik. Numri i vizave shpërndahet mes gjashtë rajoneve gjeografike dhe asnjë vend nuk mund të marrë më shumë se 7% të totalit të vizave të shumëllojshmërisë të akorduara në një vit për këtë qëllim.

Shqipëria hyn në mesin e shteteve që kualifikohen si përfituese të Lotarisë.

Periudha e aplikimit nis në 3 tetor 2017 e zgjat deri në 7 nëntor 2017.

Këshilla megjithatë është të mos pritet deri në ditët e fundit për të aplikuar, sepse kërkesat e shumta e rëndojnë ëebsite-n përkatës.

Nuk ka asnjë tarifë për t’u regjistruar për lotarinë.

Tarifa e vizës paguhet ditën e intervistës në Konsullatë vetëm nga ata që do të rezultojnë të përzgjedhur.

Para aplikimit për lotarinë, duhet të kontrollohen kërkesat për kualifikim, si arsimi ose puna e specializuar.

Kërkesa për arsim të mesëm të barabartë me arsimin e mesëm në Shtetet e Bashkuara është shumë e prerë dhe profesionet për të cilat përvoja e punës mund të përdoret për t’u kualifikuar, janë të kufizuara.

Kualifikimet nuk shqyrtohen para intervistës, kështu që përzgjedhja për lotarinë nuk do të thotë gjithmonë se aplikanti do të kualifikohet për vizë

September 14, 2017 15:12
Komento

1 Koment

  1. Hani pak mos hani shume m.... September 14, 19:38

    O milet mos e hani mashtrimin e rradhes.
    Me gjasme kerkojne njerez te kualifikuar e te shkolluar po derra nga fusha e Korces, Bythorja, Kamza e ish Keneta marrin.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*