Lajm i mirë për shqiptarët jashtë vendit, ja 12 shtetet ku mund të marrin certifikatë

August 10, 2018 15:16

Lajm i mirë për shqiptarët jashtë vendit, ja 12 shtetet ku mund të marrin certifikatë

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka dhënë një lajm të mirë për gjithë shqiptarët jashtë vendit.

Lajmi ka të bëjë me mundësinë që kanë tani shqiptarët që ndodhen përtej kufijve për të marrë një certifikatë personale apo familjare në vendet ku jetojnë. Bëhet fjalë për 12 shtete ku ofrohet ky shërbim, ndërkohë që deri tani ka qenë vetëm Italia.

“Keni nevojë për Certifikatë Lindje ose Familjare?

MEPJ tashmë bën të mundur ofrimin e këtij shërbimi jo vetëm në #Itali por edhe në 12 shtete të tjera të botës.

“Zgjerimi i gamës së shërbimeve konsullore ndaj shtetasve jashtë RSH-së është objektivi ynë @DitmirBushati”, njoton MEPJ.

12 SHTETET QË E OFROJNË KËTË SHËRBIM JANË:

Austri-Vjenë

Bullgari- Sofje

Çeki- Pragë

Hungari- Budapest

Kosovë- Prishtinë

Kroaci- Zagreb

Japoni- Tokio

Mal i Zi- Podgoricë

Rumani- Bukuresht

Sllovaki- Bratislavë

Zvicër- Bernë

Turqi- Ambasada Ankara+Konsullata Stamboll.

 

o.j/dita

August 10, 2018 15:16
Komento

3 Komente

 1. Euro Maloku August 10, 15:21

  Po ato qe shkarkohen on line nga e albania jane kot se koti…
  Pirdh moj mace ben perona
  Edim Rama trumbetona
  E Albania denglat tona!

  Reply to this comment
 2. Brravo ... August 10, 15:36

  duket sikur shteti Shqiptare
  ka filluar te mendoj edhe per qytetaret e tij neper Bote !
  Rrespekt …

  Reply to this comment
 3. DinPaku August 10, 16:09

  Unë banoj në një shtet tjetër nga ata të 12 të publikuar në këtë shkrim dhe në 2 raste kur më është dashur certifikata familjare, e kam siguruar online, në pdf format dhe kam mbaruar punë. Nuk e kuptoj pse duhet shkuar në konsullatën apo ambasaden shqiptare, kur këtë shërbim mund ta sigurosh online, në http://www.ealbania?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?