“Lamtumirë” Gjykata Kushtetuese!

May 10, 2018 17:29

“Lamtumirë” Gjykata Kushtetuese!

Gjykata Kushtetuese, më e rëndësishmja në vend, është jashtë funksionit.

Prej ditës së sotme ajo ka mbetur me vetëm dy anëtarë.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra këtë të enjte gjyqtarin Fatmir Hoxha.

Nga 9 anëtarë që ka kjo gjykatë, 3 prej tyre Sokol Berberit, Vladimir Kristos dhe Vitore Tushës u ka mbaruar mandati.

Besnik Ymeri u largua duke dhënë dorëheqjen..

Në 5 gjyqtarët e mbetur, 3 prej tyre, Fatos Lulo, Altina Xhoxhaj dhe Fatmir Hoxha janë shkarkuar nga Vetting-u.

Nga 9 anëtarët kanë mbetur vetëm kryetari Bashkim Dedja dhe anëtari Gani Dizdari, por edhe këta të dy nuk e kanë kaluar ende procesin e Vetting-ut.

Në këtë mënyrë, me vetëm dy anëtarë në detyrë, Gjykata Kushtetuese nuk shqyrton dot më asnjë çështje.

Nuk dihet sa muaj të tjerë do të duhen për t’u rindërtuar ky institucion, për shkak të emërimeve të lidhura me ngritjen e institucioneve të Vetting-ut.

a.s/dita

May 10, 2018 17:29
Komento

8 Komente

 1. shushica May 10, 17:37

  Me nje ligj ad hock parlamenti mund ta ngreje menjehere gjykaten kushtetuese .Reforma ne drejtesi eshte nje revolucion i bute ,dhe kur behen ndryshime te tilla ,duhen kryer veprime te shpejta.Me mire nje gjykate e re kushtetuese me anetare krejtesisht te rinj ,edhe pa pervoje ,se nje gjykate kushtetuese e korruptuar .Te pakten garantohet e ardhmja .

  Reply to this comment
 2. XXXL May 10, 17:45

  E shikoni o popull nga cfare halesh ka qene perbere Gjykata Kushtetuese e Sali Kara-xhacit, do te mbronin kushtetuten e xhepit te tyre dhe te Shqu-pisave.
  Prisni se nuk keni pare akoma gje, cfare qyfyrash dhe hajdutesh do te dalin ne Gjykaten e Larte nga 2 kunjntalja Arjana Full-hajni idiote e lindur, gruaja e ish Guvernatorit down Ardian, zagari Zagonjari e me rradhe.
  Qeveria nuk ka menduar e planifikuar Burgje te rinj, ka menduar vetem per rasat e jo per peshq te medhenj e peshkaqene si Saliu e djali i tij Shkerdheni.
  Kapacietet ekzistuese nuk e perballojne edhe po te vendosen si sardele ne kuti te konservuara, duhet te merren burgje me qi-ra ne ne Somali, Jemen, Siri etj, qe t’i punojne nga pas arabet se jane trashur shume.

  Reply to this comment
  • PidhiISateme May 10, 18:12

   Inteligjenca jote eshte shume e mprehte. Ti duhet te vesh kandidaturen per Kryetar te PS, sepse ia kalon Edvin Rames me kulturen dhe guximin tend revolucionar.

   Reply to this comment
  • Ylli May 10, 21:33

   Ore pallosh i Ripjelljes XXXL ashtu sic gjithe palloshet rilindes te Ripjelljes …..Gjykata Kushtetuese eshte ajo qe sipas kryetarit tuaj Edvin dhe po ashtu sipas komentuesve palaco ketu re gazeta Dita ,shpetoi detin nga shitja dhe i tregoi vendin Saliut.
   Si i kthyet heronjte e Gjykates ne tradhtare brenda nates ??? Apo keni pervojat e shokut Enver me shoket qe sot i dekoronte dhe te nesermen i pushkatonte ???
   Per Zotin ju jeni turpi i arsyetimit dhe njerzillekut.Palaco dhe mashtruesa shembullor te vetveres. RIilindes….hahahahaha !!

   Reply to this comment
 3. Kiu Kota e Layla Gjonit May 10, 18:00

  Time when Sali Belisha invad all Albania with Mafia State gone forever

  Reply to this comment
 4. alphade May 10, 18:26

  Go to hell -Gjykates Kushtetuese,lavire …!

  Reply to this comment
 5. Kris 1 May 10, 20:24

  Perse duhej kjo gjykate kur kushtetuta eshte ne duart e dy bashibozukeve,te Saliut dhe Edvinit?

  Reply to this comment
 6. Diaspora May 11, 01:18

  Per mendimin tim .me mire pa gjykate fare sesa me nje gjykate te koruptuar.po kjo qenka per te vene kujen ku eshte katandis shqiperia.bo bobo

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin