Lamtumirë hotel  ‘Vjosa’, i hapet rrugë një stacioni modern urbanësh

February 24, 2019 17:30

Lamtumirë hotel  ‘Vjosa’, i hapet rrugë një stacioni modern urbanësh

Hotel “Vjosa” i ndërtuar prej vitesh në qendër të Tiranës po shembet për t’i hapur rrugë ndërtimit të një stacioni modern urbanësh.

Prej kohësh Bashkia e Tiranës në kuadër të projektit për ndërtimit e stacionit të urbanëve më parametra bashkëkohorë ka nisur punën për prishjen e godinës hotelit të ndërtuar  rrethe viteve 1940.

Bashkia ka vendosur që prishjen mos ta realizojë më lëndë plasëse për shkak të dëmeve që mund të shkaktohen tek objektet përreth, ndaj objekti po shembet me fadromë dhe mjete të tjera.

Ndërkohë në Bashki po punohet për t’i konkretizuar projektin për stacionin e autobusëve urbanë që lidhin zonat e ndryshme të kryeqytetit.

Lajmin  për prishjen e këtij objekti fillimisht e bëri të ditur kryebashkiaku Erion Veliaj nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale

Çibani i fundit! Kur Edi Rama nisi pastrimin e Tiranës, qendra e kryeqytetit, Lana dhe Parku Rinia kishin 1,000 + ndërtime pa leje!  Pas 15 viteve pastrim (pa mandatin e gjumit) sot largohet dhe karakatina e fundit nga Sheshi Skënderbej për t’i hapur rrugë stacionit të autobusit”  shkruan kryebashkiaku Veliaj në rrjetet sociale

v.l/Dita

February 24, 2019 17:30
Komento

24 Komente

 1. mirel February 24, 17:33

  Poshtersia e radhes, Ramuti e quan Cibani i Fundit, ndersa vete cibanet gjigante te korrupsionit po i zene frymen Tiranes se bukur dhe po e mbyt perfundimisht mafia e ndertimeve

  Reply to this comment
  • TLN February 24, 17:48

   Ptuuu felliqesire serbo-shpellare.

   Reply to this comment
  • araniti February 24, 19:09

   cibani fundit !?
   Injoranti Veliaj deklaron si ciban nje ndertim te vitit 1940..me skandal nuk ka…me harbuteri nuk ka,me vjedhje nuk ka,a thua Tirana filloje te ekzistoje kur te prasmet e ketij u ulen ne karrigen e bashkiakut!!
   Shqiptare..kjo rrace e lige qe ka urrejtje per pronen private, nje dite do te vijete trokase ne deren e cdonjerit prej nesh…
   Kjo rrace bastardesh duhet ndalur sa nuk eshte vone me cdo lloj mjeti…
   Kjo rrace bastarde nuk e ka per gje te zhveshi shqiptaret nga prona private dhe ta perdhunoje pa pike meshire…zgjohuni!?

   Reply to this comment
 2. Popullore February 24, 17:44

  Ne fakt duhet krijuar Sheshi i Autobuzeve edhe ne gjysmen e lulishtes mbrapa Pallatit te Kultures.

  Reply to this comment
 3. demo February 24, 17:52

  Pse nuk prish kullat,pallatet,hotelet dhe motelet,,qe si Cibane te ndertuar keto vite te rrumpalles,i kane zene frymen rruges se Dibres?Ky hotel ka 100 vjet aty,ka pronare den baba den,apo pronaret tiranas nuk bejne Demostrata,nuk shkojne ne Strasburg,si katundaret e majte e te djathte qe kane zaptuar trojet edhe detin dhe ju punojne qindin ju punojne,,Jua marrin 100 fish vleren kapterrat e skerkave te Tepelenes per pallatet e ngritur ne det te pushtuar,Apo jo Edi Rama?Dhitesh ne breke nga katundaret..Bjeru Tiransave se jane popull i urte!

  Reply to this comment
 4. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET....... February 24, 18:24

  E para me rrespekt per arkitektet qe projektuan kete ndertes shume te bukur qe i qendroje termeteve e barbarise se politikes ne vite,Vliajvic,Hoteli Vjosa nuke eshte nje karakatin sikurse je ti vete apo ai qe te pompon nga pas,Vjosa ishte nje hotel nder me te bukurit e kohes qe u ndertua dhe sot i bente karshillek gradacielave qe po ja zene frymen Kryeqytetit. Dhe kjo nga pangopesia e seres tuaj te perdale per leke te piset e pushtet me c’do forme e cmim brenda ligesise.Prisni o dobicerit e dobicerve,o docerit e docerve,o mije kenetash qe mbetet po mizakali,po vjen minuti qe e djeshmja dhe e sotmja superluksoze e vene nga fuqia korruptive e pushteteve te binjakezuar me boten e krimit,t’ju mbetet nje ender dhe nesermja e afert nga krietarlleku qe kakaris si gjeli siper plehut tuaj,ne bangen e Drjtesise dhe pas saj ne nje fund te turpshem e pakthim.Besoni, binduni e ndaluni ne marrite tuaja dhe rrefehuni sa nuke eshte vone,qe SOVRANI, SHBA, BE e Ligji dhe Zoti t’ju meshirojne.

  Reply to this comment
  • Gjergj Kotmilo February 24, 19:12

   Shume e rende nje nderhyrje brutale ne historine e zhvillimit urban e shoqeror te Kryeqytetit.Nje vendim qe do ti kushtoje shume Tiranes.Kjo qe po ndodh pa u ndalur deshmon qe tashme KA FILLUAR VITI ZERO i HISTORISE.

   Reply to this comment
 5. info analitike February 24, 18:58

  Stacion autobuzesh ne qender te Tiranes per te mbytur qytetin ne smog me keq nga c’eshte mbytur me ate parkingun nentokesor e trafikun e cmendur nga ajo katrahure sheshi me ferra e shkurre qe nuk kane as dobi e as bukuri. Po e kthejne Tiranen ne nje kosh te madh plehrash vetem e vetem qe te mbushin xhepat keta halldupe. Po lali Dhjeri sikur do te ndertonte stacionet e urbaneve ne periferi te Tiranes ndersa tani i qenka prishur mendja e paska prishur dhe Hotel Vjosen nje tjeter simbol i kryeqytetit qe zhduket pa meshire. E gezofshi shoke.

  Reply to this comment
 6. Gjergj Kotmilo February 24, 19:25

  Postojeni mesazhin tim.

  Reply to this comment
 7. alphade February 24, 19:39

  Po ato karakatinat e familjes Nishku qe ne krahasim me
  ish- hotel ” Vjosen” duken “kasolle” apo nuk mund t’i
  prishni sepse si “prone” e kesaj familje jane te papreksh-
  mit….!
  Bile edhe ai pallati ku ka pas banuar I. Kadareja dhe D.
  Agolli eshte nje shemtire qe ka zene gjithe ate pamje te
  lulishtes qe shtrihet prapa palkatit te kulture,pa folur per
  te dhe muzeumin ! Haram u qofte arkitekteve tane te
  mbytur nga mediokriteti. Asgje estetike nuk te japin keto
  ndertesa te shpifura….!

  Reply to this comment
 8. Arben February 24, 19:40

  Besoj me koncesion, patjeter. ( Ndonje kulle I shkon per shtat.)

  Reply to this comment
 9. Fortuzi February 25, 14:29

  Shume Veliaj ,te prishen peto karakatina.
  Ketyre qe kritikojne tu mbyllet goja me mut.

  Reply to this comment
 10. Plaku Xhuxhumaku February 25, 15:28

  Bota i ruan ndertesa te tilla, ne i prishim. Ne prishim e prishim dhe gjoja bejme, po ne te vertete bejme qe te fitojme para. Hoteli Vjosa ishte nje ndertese dinjitoze e Tiranes. Cibanet te dalshin ty o Erjon dhe Edvinit mu ne bythe.

  Reply to this comment
 11. Plaku Xhuxhumaku February 25, 21:02

  Une haj mut kot me kritakat per Veliajn dhe Ramen.
  Te me falni.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 25, 22:31

   Ti se pari ha mut kur me merr nickun mua, dhe se dyti vazhdo te hajsh mut sa te duash kur une qi ne bythe edhe Ramen edhe Veliajn. Ju lutem mos me falni.

   Reply to this comment
 12. Mira February 25, 22:53

  E prishi dhe kete ndertese te Tirones tone te bukur, muti i muterve. I hyri ne mes prones private dhe njehere, me te njejten menyre sic bene eterit e vet. Shkaterroi pa asnje dridhje qerpiku, vetem ashtu sic di vetem kjo fare e keqe. Eshte e pabesueshme, po ja qe ndodhi dhe nje tjeter ne vargun e rradhes se vjedhjeve qe po i ben Tiranes muti i muterve. Po vjedh pronen, po vjedh historine, po vjedh Tironen tone. Me e fuqine e shpirtit o mut muti te themi, mos i bje Tirones ne qafe. Mjaft!!

  Reply to this comment
 13. Plaku Xhuxhumaku February 26, 08:23

  Prap e dhjeva me kritikat e mia.Te me falni gjinja pa shkolle,por jam edhe me probleme psiqike.Jam dakort tani qe hotel Vjosa te prishet.
  Ps.edhe po bera kritika te tjera mos reagoni por te me falni

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 26, 14:37

   Ha mut ha, o hajdut pseudonimesh. Kush te shijjon me mire muti i Edvin Bythos, apo muti i Erjon Ahmadinaxhadit? Ruaj ca edhe per mamin, per Endri Fugen mos u merakos, se ai e ha taze nga guzhina.

   Reply to this comment
 14. Plaku Xhuxhumaku February 26, 15:02

  Te me falni per gjuhen e peshtire qe kam.Komentin e meparshem e ka bere motra .Ju kam thene qe ka periudha qe nuk e kam vehten nen kontroll,prandaj motra me tha qe une do te bej nje koment tjeter,dhe po ta shikoni nuk eshte stili im i te shkruajtjes.
  Si perfundim ja dakord me prishjen e hotel Vjoses.I kerkoj Veliajt ndjese publike.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 26, 16:14

   Ti vazhdo te hash mut me gjithe mamin, motren dhe pidhin e sat’eme. Te fala Endri Fuges dhe gjithe lukunise qe vazhdon te talle bythen me shqiptaret. Sa per stilin e shkruajtjes duket qarte qe vjen nga halerat e Zerit te Popullit dhe bythes se Edvin Rames. Ha mut!

   Reply to this comment
 15. Lala February 26, 15:47

  Na cave bythen o plaku xhuxhumaku nje here thua qe te prishet Vjosa dhe njehere tjeter je kundra prishjejs.Na lere rehat o xhuxhumaku
  me keto komente cmendurie

  Reply to this comment
 16. Iliri February 26, 18:10

  O lale mos u ngaterro me keta xhuxhumaket jane ata bythe lepiresit Ilir Mete hajdutit.Une e njoh mire eshte nga Skrapari.Tip bytheqiri nga ata te Astirit.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 26, 22:21

   Liro ti dike nje mut te madh. Demek po te them Iliri. po ti je po ai muti me siper qe vjedh pseudonime. A te japin te pakten dy tre rroga, meq perdor dy tre pseudonime apo vetem nje?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim