LANÇ-i, Berisha: Nuk më tregoni dot një vend që mbeti i pushtuar

November 29, 2014 22:20

LANÇ-i, Berisha: Nuk më tregoni dot një vend që mbeti i pushtuar

Ish-Kryeministri Sali Berisha zhvlerëson Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare. Gjatë replikave me ndjekësit e tij në facebook, Berisha shkruan se asnjë vend në botë nuk mbeti i pushtuar nga pushtuesit, duke lënë të nënkuptuar se edhe pa luftë, Shqipëria do të çlirohej nga okupatori.

Nuk them se nuk u çliruam dhe kjo kishte rëndësi të madhe, por ju nuk më tregoni dot një vend që mbeti i pushtuar. Është e vërtetë që ne me luftë, të renditur në një koalicion botëror fituam lirinë kombëtare, por problemi është i tmerrshëm sepse ata që solli lufta në pushtet shfrytëzuan fitoren në luftë, pushtetin e kësaj fitoreje për t’ju marrë shqiptarëve liritë dhe të drejtat themelore individuale. Pra, zëvendësuan mungesë e lirisë kombëtare nga pushtimi i huaj me asgjësimin e lirive dhe të drejtave individuale dhe vendosën në vend diktaturën më të egër në histori”, shkruan Berisha.

sala fb

November 29, 2014 22:20
Komento

12 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" November 29, 22:42

  Natyrisht Serbia deshironte qe edhe shqjiptaret mos te luftonin, se do ta kishin shume te lehte ne konferencen e paqjes ne Paris, te justifikoheshin, per okupimin e tokave shqiptare, se Shqiperia do te konsiderohej vend armik.
  Asnje vend nuk mbeti nen okupim, por ato vende qe nuk luftuan, dolente cunguara, nga kjo lufte.

  Reply to this comment
 2. Ballisti me ide te qarta November 29, 23:45

  ç’fare llogjike kjo e sali berishes ?

  Po saliu u be Komunist pse rusi pushtoje çekosllavakine ?

  Nuk ka sens llogjik , ky diskutim i sali berishes .
  Saliu u be komunist , prej pushtimit çek ?
  Dhe behet BALLIST kur pushtohet shqiperia ?
  ç’fare ekuacioni eshte ky ? e njeh Aritmetika kete lloje LLogjike ?

  Reply to this comment
 3. Çerçiz Topulli November 29, 23:59

  Ashu esht o Sali efendi ,tamam sic thua zotrote
  Po zotria jote pse u be komunist meqe komunizmi do binte pas ca vitesh skishe pse lodheshe

  Reply to this comment
 4. Pëllumb zaimi November 30, 01:13

  Logjika matematike o “Ballist me ide të qarta” (dhe i rilindur e jo si ballistët e pa rilindur) i ka ekuacionet si ky i sali trap berishës por nuk quhen ekuacione por ” trapllëqe matematike për idiotët”? Kanë veti qetësuese sepse idiotët e gjejnë prehjen në matematikën e kalkulimeve idiote ” në të cilën nuk ka rëndësi zgjidhja e saktë e problemit por anarkia e saktësisë !? Ky birbo trapi thotë të mos luftonim dhe do të ishim të çliruar!!?? D.m.th të mos votonim kundër sali berishës dhe do të ishim vetvetiu të çliruar prej tij!? Më kontravers e sharlatan se ky njeri zor se gjen në planetin tokë!?? Nderime !

  Reply to this comment
 5. Alfade November 30, 04:57

  Sali Berishovici- nje bandit ,nje hajn ,nje vrases !!!

  Reply to this comment
 6. avrizuja November 30, 07:15

  SALI BERISHA PERSERI E DREDH DHE FSHIHET PAS FINTEVE KOMUNISTE POR ESHTE ME AFER TE VERTETES SE EDI RAMA QE ESHTE ZYTUR NE LLUMIN ENVERIST TE LIKE FLORIRIT.

  Na mbetet vetem te themi MEDET! kush drejton vendin tone duke ndjekur kete debat nonsens te politikes sone kombetare 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit si ne ASNJE vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore. MEDET! Ne vend qe te edukojne me ne fund popullaten e indoktrinuar dru me pre per ta afruar sado pak me popujt e tjere te Evropes Antikomuniste dhe Demokratike pushtetaret tane me Edi Ramen ne krye kane dale si KRYQTARE te komunizmit ne Bote per te luftuar ARMIKUN e Kllases dhe po vajtojne sebashku te majte dhe te djathte si kukumjacka pylli LANC-in kriminal te Enver Hoxhes qe vrau ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit dhe i dha krahe grekeve te shpallin GJENDJEN E LUFTES me Shqypnine, situate absurde qe ka mbetur deri me sot. Per cfare renditje te Shqypnise ne anen e Aleateve ben fjale Saliu ne retoriken e tij enveriste kur Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in e Enverit si nje organizate terroriste dhe konfiskoi floririn e Ahmet Zogut qe u gjet i fshehur po nga Aleatet ne Bavari duke ja falur Anglise qe Enveri e masakroi me pabesi pederast me mina jugosllave? Prandaj eshte vendi dhe koha qe te thuhet qarte dhe boterisht se:

  PD-ja e Saliut po te ishte me te vertet nje parti europiane e DJATHTE do te deklaronte sic kane bere te gjitha partite e DJATHTA ne BE:

  29 nentori i ZI duhet te fshihet nga kalendari i festave zyrtare te Shqypnise sepse nuk eshte festa e shqyptareve por e imponuar me dhune nga jugosllavet e Titos.

  Por me thelbesore dhe madhore ne kete debat te vonuar eshte fakti se 29 nentori i ZI nuk solli CLIRIMIN e vendit nga gjermanet qe realisht perfaqesonin nje garnizon prej afro 500 vetesh shumica austriake te prapavijes me detyre per te siguruar terrheqjen e te plagosurve qe vinin nga Fronti i Lindjes per te kaluar ne Mal te Zi dhe me tej dhe qe po perpiqeshin te shpetonin koken nga katunaret shqyptare qe i qellonin pas ferrave. 29 nentori i ZI per Shqypnine dhe shqyptaret si te gjitha keto data te ZEZA he historine e vendeve ish komuniste te Evropes Lindore solli me vete PUSHTIMIN akoma me te eger se ai hitlerian, keto data famekeqe sollen dhe implementuan per nje kohe te gjate MURTAJEN bolshevike staliniste te sprovuar shume kohe me pare se nacional-socializmi i Hitlerit ne Rusi dhe Ukraine me vrasje masive dhe pushkatime totale ndaj popullsise si edhe me internime horror ne GULAG-et per kundershtaret politike qe vetem gjate periudhes 1923-1933 shenuan mbi 30 milione te vdekur ne Rusi duke e renditur Stalinin si VRASTARI i njerezimit me i madh ne Bote pas Mao Ce Dunit qe kishte asgjesuar ne Kine mbi 40 milione njerez te pafajshem. Megjithate Enver Hoxha mban nje vend “NDERI”ne klasifikimin boteror te KILLERAVE seriale sidomos persa i perket egersise antinjerezore te ekzekutimeve me tortura me thyerje kockash te viktimave te tij dhe sidomos duke llogaritur numurin per fryme te popullates per nje vend te vogel si Shqypnia. Duhet te shtojme se nderkohe qe ne vendet ish komuniste te Evropes Lindore burgosja dhe perndjekja politike u ndalua me ligj ne vitin 1956 nga Hrushcovi, ne Shqypnine Enveriste ne vitin 1991 dolen nga burgjet komuniste mbi 30 mije vete te persekutuar dhe kjo spjegon pse vendi yne ka mbetur kaq prapa ne demokratizimin europian dhe pse Edi Rama sheh akoma tek te persekutuarit ARMIKUN e Kllases.

  I bejme apel politikes sone kombetare tí therrase trunit te indoktrinuar dhe te mos mashtroje me popullaten me formula bajate ideollgjike te Kohes se Qepes te Enver Hoxhes dhe te fshije nga kalendari i festave zyrtare 29 nentorin e ZI komunist jugosllav, sepse Vatanin e presin shume sfida sidomos ne fushen ekonomike qe shqyptaret te afrohen gradualisht me popujt e tjere te BE-se ashti sic ka qene edhe AMANETI qe lane intelektalet properendimore shqyptare, te cilet dhane jeten e tyre ne rini per kete kauze jetesore per te shpetuar Vatanin. Keta intelektuale ishin dhe jane MARTIRET dhe DESHMORET e vertete qe duhen nderuar dhe perkujtuar dhe jo xhelatet gjakatare te Enverit qe grabiten si PREDATORE komuniste pasurine dhe pronat private, masakruan dhe vrane kundershtaret dhe falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin si kurre me pare ne histori.

  Reply to this comment
 7. alban November 30, 13:44

  Llogjike idjoti..sic ka qene gjith jeten.Sipas tije edhe Ruset, Franca e gjithe vendet e tjera do cliroheshin vete se do ikte gjermani e do ja linte pushtetin…..ballistave

  Reply to this comment
 8. Kris 1 November 30, 19:16

  Do pranojme rritjen e cmimit te energjise me kusht qe me paret qe do fitohen te ngrihet urgent nje cmendine per Saliun.Nje I cmendur qe cmend gjithe politiken.

  Reply to this comment
 9. Pëllumb zaimi November 30, 21:11

  Kris 1 ? Dakord me propozimin tuaj për ngritjen e çmendinës? Tung!

  Reply to this comment
 10. Ilir gega December 1, 03:17

  Mire e ka sala qe asnje vend nuk mbeti I pushtuar.Ama edhe tani nuk ka asnje vend komunist ne europe. Pra kushdo qe te ishte ne udheheqje ne 91 komunizmi do binte..Pra mos u mbur qe e hodhe ti komunizmin sale.Koha e komunizmit kish perenduar

  Reply to this comment
 11. Sokoli Kolonja December 1, 13:15

  Loogjike me idiote,sa edhe nje budalla nuk e thoshte.A mund t.me tregosh ti eurodit pa tru,se c.deshi gjermani (gjewrmania naziste) ne Rusi, Poloni,shqiperi,greqi……….A mund t’me thuash ti,o historian i rrjedhur,pse u vrane miliona njerez te thjesht ,pse nazimi ngriti kampet e erqendrimit? PO mos te ishin ngritur shtetet ne lufte kundra gjermanit ,pse duhet te ikte vet gjermani ! Cia ishte ideja e Hitlerit qe filloi pushtimet? Tamam llogjike balliste0-zogiste ! Tamam llogjike Idiote e nje njeriu te rrjedhur. Te pakten tani qe formalisht nuk je ne strukturat e partise ,mylle gojen ne publik e merru me Bashen e Ristanin, e diskuton se si vodhet e vat njeezit e thjeshte, te cilet jo do largoheshin ,po u larguan nga bulevardi dhe ti,o gjakatar,kriminel i ndyre i kesaj SHQIPERIE I VRAVE …….. qESHNI E POPULL sHQIPTAR ME IDIOTIN QE KEMI PATUR NE KRYE…..

  Reply to this comment
 12. Studenti. December 1, 16:53

  Deformacion i thelle.T’i bashkohesh tiranise me vullentin me te mire ne kulmin e diturise e te pjekurise dhe te çuditesh me ate qe ke bere vete e ta mohosh veteveten per te perfituar dhe te mohosh te verteten e historise eshte mungese integriteti e ketyre lapanjozeve poilitike qe kane humbur çdo sens dhe çdo vlere para njerezise duke u mburrur me delirancen e marrezise.Jane pikerisht keta “manekine” qe zbukuronin vitrinat,mbushnin radhet e partise dhe prej profesionit qe ushtronin rritnin besimin tek njerezit qe te hipnotizoheshin thelle e me thelle prej ideologjise. Kete deformacion e pesuan disa nga shkrimtaret, gazetaret,mjeket, arsimtaret qe ishin ne frontin e ideologjise,pastaj specialistet dhe ushtaraket ne krye te ekonomise e te ushtrise.Keta benin verbimin e rinise, punetorise e te fshataresise,keta jane deshmia e gjalle e dredharakeve qe i fshihen tiranise per te perfituar prej demokracise.Asnje nga keta, as vetem as ne grup nuk e rrezuan komunizmin, qe vdiq nga sfikesia e dhunes dhe e varferise,me lejen e atij sistemi dhune krijuan partite dhe u ngjiten ne kupole me parullat e liri-demokracise duke iu turrur pasurise me te gjitha llojet e çmendurise.E shkuara eshte ashtu siç ishte,nuk duam te perseritet, por e sotmja mbahet peng prej ketyre “ish”-ve,fashisto-komunisteve dhe e ardhmja eshte vetem nje iluizon sepse nuk mund t’u besohet si gjer tani ketyre arrivisteve,dokishotisteve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim