Lapsusi froidjan i Berishës, ngatërron 21 dhjetorin me 21 janarin

February 8, 2018 12:16

Lapsusi froidjan i Berishës, ngatërron 21 dhjetorin me 21 janarin

Gjatë seancës së sotme plenare, ku është thirrur një mocion debat nga PD për votën e Shqipërisë në OKB, ish-kryeministri Berisha, ka ngatërruar datën e votimit n OKB, 21 dhjetorin me 21 janarin.

Ndonëse donte të thoshte se data 21 dhjetor ishte kthyer në një ditë të errët për Shqipërinë, ai tha 21 janar.

21 Janari do të hyjë… 21 Dhjetori do të hyjë në historinë e Shqipërisë si dita e zezë, kur bijë e etërve mizorë rikthen në OKB votën e Enver Hoxhës kundër shtetit…”, ka thënë Berisha nga foltorja.

Kjo nuk i ka shpëtuar kryeministrit Rama i cili, teksa i është përgjigjur në replikë, i tha:

Nuk është rastësi, çohesh dhe thua 21 janari fjalën e parë, ndërkohë që deshe të thuash 21 dhjetori, gjuha shkon ku dhemb dhëmbi, thotë proverbi, e ty të dhëmb tjetër vend, gjuha aty shkon, por s’ta lan dot.

l.h/ dita

February 8, 2018 12:16
Komento

4 Komente

 1. sopiqoti February 8, 13:01

  Po c’far pret te thote ky Sali zylynqari,ky Sali mekatari o zoti Rama.Vendin nuk e ka te foltoria e Kuvendit per te thene brockolla POR para foltorers te trupit gjykues per mekatet qe ka bere,per shkaterimin e Shqiperise dhe te shoqerise shqiptare.Ata qe do te kryejne Vitingun a do te jene burra per te vene para pergjegjesise ligjore jo vetem Saliun POR te gjithe ata politikan e pushtetare,te majte e te djathte para drejtesise.

  Reply to this comment
 2. Eljaz Salja February 8, 17:10

  MALESORI dhe UJKU.
  Si doli nga stani e po kulloste tufen e tij,malesorit,rreze pyllit,i ze syri nje klysh shume te vogel.Afrohet,e merr ne dore;vertete ishte shume i vogel,por shume i bukur.E perkedhelte dhe ne koke i vinin mendime nga me te ndryshmet:nga ka ardhur ky klysh ketu?Qent e tij te stanit nuk pjrllor.Ndoshta nga qent e nje stani tjeter.
  Dhe perfundimisht e merr klyshin e vogel,i ben nje stehe shume te bukur,brenda stanit te tij,te izoluar nga qent e stanit.
  E ushqente shume mire me qumesht dhe ,kur therte nfonje dele per vehte,ndante oer klyshin racionin e tij.
  Malesori gezohej e ndjente shume kenaqesi qe klyshi po rritej aq i bukur dhe i shendetshem,fale kujdesit te tij maksimal.
  Filloi ta nxirrte nganjehere nga streha e tij brenda stanit qe te socializohet me qent qe ruanin tufen.
  Si u rrit,kur kish kaluar adolishencen e tij,gjate ushqyerjes,i nxjerr dhembet te zotit dhe e kercenon.Heren e dyte jo vetem e kercenon,por e kafshon.Pasi e kafshon,i iken nga duart dhe vrapon vetetimthi drejt pyllit.
  Malesori coban vazhdonte ta therriste me emrin qe i kish vene,por klyshi tanime i rritur, s’po dukej kund,s’po kthehej.
  Ditet ecnin dhe malesorit coban po i fironin (mungonin) dy-tre dele cdo nate.Ne bisede me koleget e tij coban veren se edhe ato kishin patur fatin e tij;cdo dite nga tufat e tyre mungonin dy-tre krere.
  Ky klyshi,i rritur ne kondita moderne nga zoti i tij,kish arritur te grumbulloje rreth vehtes nje tufe ujqrish dhe vazhdin te caje tufen e dhenve te atij qe e rriti dhe tyfat tjera ne ate stan.
  Malesoreve coban jeta ne stan iu be e padurueshme dhe u feryruan te brektisin stanet per te marre rruget pa shprese, duke peshperitur me njeri tjetrin se ujku qimen ndrron, por vesin s’e harron.
  Kjo eshte nje fabul qe cdo shqiptar ne “demokraci”po e perjeton,ashtu si dhe une.
  Eljaz Salja

  Reply to this comment
 3. Alban February 8, 20:43

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O mori Tropoje
  O mori Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  Me kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per njerken Serbi
  Zhbeme se bashku
  shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani I Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  Dhe moter Kosoves !
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe et Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam vetgatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine!
  O moj Serbi
  une gardhin ta prisha
  Kot nuk me thone
  O Sali Berisha!
  Here si ujk
  E gjithnje si Bisha!
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojme perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  Vec sherre e potera
  Prej nesh ndryshket
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e bej Shkodren!
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka te bardhe
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je ti Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  Ishe e do mbetesh
  Vec Sali Murtaja !

  Reply to this comment
 4. MH February 8, 21:34

  More gezonju me keto brockulla te Sali sherrit.Se mos ban gafa te parikuperushme te cilat duhet te jene teper te hidhura e te veshtira per ti normalizue.Mos e ngacmoni sepse ka kapercye e dal jasht orbites se vet e nuk din se cfare ban.Asht ne terezin e gomarit kur i leshojne miza kalit ne prapanice nen bisht.Dreqi e din cfare mundet te baje dhe rikosheta edhe ma interresante se ato rikoshetat ajrore te dites 21 janari 2011.Ka rrezik e shkon e mbytet ne Lane ne lumin ma te paster qe ka shqiperia.Dhe e meriton bashk me trashgimtaret qe i ka pjelle shkina,Lirie.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim