Largimi i Bushatit një marrëzi e Ramës!

January 26, 2019 12:13

Largimi i Bushatit një marrëzi e Ramës!

Gati dhjetë ministra,
nuk hiqen en-bllok,
se qenë dy a tri,
që s’u gjendet shok!

Jo për ironi,
tha shoku Ditmir:
“S’dimë nëse e arthmja,
do jetë me e mirë?!”

Rama-Genti Cakën,
zgjodhi për inat,
po ç’dreq duhej Genti,
kur ke një Bushat?!

Kur ke një Bushat,
të gjithëvlerësuar,
pse duhej një zgjidhje,
kaq e stërforcuar!

Nuk është faji i Gentit,
që është vogëlush,
edhe seriozisht,
s’do ta marrë kurrkush!

Meta që s’e zgjodhi,
e mendoi hollë,
sepse ministria,
s’është autoshkollë!

Probleme madhore,
sivjet ka kudo,
dhe Rama të ikte,
po Bushati jo!

Tani negociatat,
kanë hije dyshimi,
dhe Marrëveshje e Detit,
do nisë nga fillimi!

Fuqinë për Marrëveshjen,
e kish veç Bushati,
tash s’e dimë kush është,
Caka-a I Gjati?!

Gjithë delegimi,
është kohë e humbur,
bëhet kur ministri,
është krejt i pamundur!

S’dimë-në Kushtetutë,
vjegën ku e gjeti,
se Rama në fakt,
është top nga shëndeti!

Me një copë letër,
bëhet delegimi,
thuhet ç’ligj është marrë,
si pikë referimi?!

S’e dimë në ç’karrige,
Caka dje u ul,
sepse delegimi,
është i gjithi nul!

Nuk e dimë në Rama,
gafën do kuptojë,
po kjo Shqipërisë,
shumë do t’i kushtojë!

Kur të shohin Gentin,
gjithë atë kollos,
Bota do na quaj,
një shtet karagjoz!

A.DUKA

January 26, 2019 12:13
Komento

15 Komente

 1. rapsodi popullor January 26, 13:08

  Me ne fund e kuptove
  o Ben Duka i partise,
  se nje i marre si Rama,
  ka Timonin e qeverise,
  por kjo marrezia e tij,
  me ate Ditmirin Bushat,
  eshte vec nje nga mijra,
  te ketij Rames truthat,
  tani more ti poet Beni,
  besoj je bere pishman,
  qe per shume vite e vite,
  ke vleresuar nje hajvan,
  me aq sa i ke sherbyer,
  pa fund duke e lavderuar,
  ti per gjithe jeten tende,
  do ndihesh i turperuar,
  se qe ky Edi i Rames,
  eshte nje gomar komplet,
  ket po e perjeton perdite,
  mbare ky popull i shkret.

  Reply to this comment
 2. shqipe-pelivani January 26, 15:17

  “Kur te shohin Gentin
  gjithe ate kolloz,
  Bota do na quaj
  nje shtet karagjoz.”
  ………………………..
  Ç’esht’ kjo llogjik’ peshku
  mor,kapsollë fisheku!..
  Bota, gjykon mëndësin
  S’të gjykon për gjatësinë…

  Ç’ fare nuk thone per Ramen
  Bajgat,posht’ e larte…
  Faji eshte i Edit
  Se qëlloj i gjat?

  Qenka faj i Gentit
  që, s’qëlloj kolloz
  Ben, te mbeti pena,
  ne shishen me blozë!

  Reply to this comment
  • As Poet, As Analist January 26, 17:26

   shqipe – pelivani 
   ç’të ka gjet’ mor burrë?
   kundër Arben Dukës
   nuk ke qenë kurrë!!

   Mesa mbaj mend unë
   në këtë gazetë
   ti dhe unë që shkruajmë
   kemi disa vjet..

   Në këtë forum
   vargje kemi shkruar
   dhe të dy Poetin
   kemi lavdëruar.

   Unë po bëj ca kohë
   që vargje s’kam shkruar
   po ty dhe Poetin shpesh
   ju kam lexuar..

   Një gjë kam vënë re
   në fjalët e tua
   nuk lejon Edvinit
   ti preket një thua

   Nuk lejon ti preken
   thonjtë e pa prerë
   ata thonjtë që Tosi
   i thoshte njëherë!!

   Me shumë fanatizëm
   Edvinin e mbron
   dhe kush i shkon kundër
   turresh e sulmon!!

   Më duket absurd
   fanatizmi yt
   ji më realist
   hapi më mirë sytë.

   Ky burri i gjatë
   nuk është i përkryer
   shumë herë flet e bën
   si i ndëkërryer!!

   Ndaj o Pelo miku
   s’është ndonjë çudi
   që Arben Poeti
   shkruan kundër tij…

   Për ti mbyllur fjalët
   e për ti vënë pikë
   për atë të gjatin
   mos ji fanatik…

   Që të rrimë shtrëmbër
   e të flasim drejt
   për mendimin tim
   sot je gabim krejt!

   Nuk po mbroj Poetin
   nuk po shaj as ty
   por realiteti
   duhet parë në sy.

   Nëse më përgjigjesh
   dhe më bën replikë
   do pranoj ç’të thuash
   me presje dhe pikë..

   Do pranoj ç’të thuash
   me presje dhe pikë
   do të sygjeroj
   shkruaj me etikë…

    

   Reply to this comment
   • shqipe-pelivani January 26, 18:31

    Asgje s’me ka gjetur,
    zoti Analist!
    Per mua, miku mire
    mbetet gjithnje mik.

    Unë cmëndem nga fakti
    (Vet s’paragjykoj)
    Une pres drejtesine
    qe t’a akuzoj

    Ramen a këdo
    qe ka dal nga shinat
    se vetëm ajo
    Di t’ua gjejë vrimat…

    Une shkruaj per Ramen
    se kam shume besim
    Se te Edi shoh
    te vetmin Agim…

    Ndaj dhe ndjehem keq
    kur shoh miq të mi
    që po fërshëllijnë
    si GJARPERI sali…

    Ju poet dhe analist
    qofshi i nderuar.
    Për jithëçka, mua
    më ke vjershëruar!…

    Reply to this comment
    • As Poet, As Analist January 26, 19:01

     Respekte i nderuar

     Reply to this comment
     • N.VJOSA January 26, 20:44

      As poet, as analist,
      Edhe une mik e kam Arbenin, por me shume mik kam të Vertetën…
      Nuk mund te bie dakord psh , qe Arbeni ti thur vargje patetike Janullatosit, i cili kur vritet ndonje minoritar grek ,
      organizon lutje dhe Meshë,
      kur vritet ndonje shqiptar,
      fërkon duart…
      Nuk mund ta njoh Arbeni nje Ministër më shumë se Kryeministri ,
      që e njeh në punë e sipër ish ministrin dhe mban pergjegjesi para Popullit qe e ka zgjedhur.
      Arbeni eshte nje person si une e si ti e kushdo,
      që mund të gabojmë kollaj ne mendimet tona…

      “Mos i quaj besnikë ata që të lëvdojnë fjalët dhe veprat, por ata që me përzemërsi të qortojnë për gabimet.”
      thosh Sokrati, gjenia e Filozofisë se të gjitha kohrave….
      Dakord, mik i nderuar?…

    • Araniti January 27, 00:44

     Ehh mor shqipe tamam pelivan je poor pelivan rilindas…ëë…pret drejtesine qe te “flas” per Ramen….poo kur pret drejtesine o i “perveluari” pelivan, atehere perse i thuaj “gjarper Sali…nese do te ishe i ekuilibruar…prit drejtesine qe ta shpall “gjarper”Saline fajtor…ashtu si pretendon drejtesi per Ramen..pse dy standarte…ëë!!
     Sa per Duken…jee tmerresisht i vockel per ta diktuar se si dhe ç’fare te shkruaj…sepse ai (Duka)…flet e shkruan me ç’ka i buron nga zemra..dhe mendja….eshte dinjitar Duka…jooo pelivan ëë..qe flet e shkruan…i paguar nga Sorosiani Rama…qe e ka shkaperdhyer Partine Socialiste…duke e mbushur me femra te haremit te tij…e lgb-te ista…ndoshta dhe ju mund te jeni i tille…ndaj ,stop ndaj Dukes see eshte Duke ai e jo pelo…

     Reply to this comment
 3. katarakti January 26, 16:35

  Gjate 5 vjeteve qe ishte minister nuk degjova nje fjale te mire apo lavderim per Bushatin. Nuk them qe ishte i paafte, por tani qe Rama e hoqi po na e bejne gjeni! Mua me eshte dukur mesatar deri medioker. Ndofta jam gabim, por jam i sigurt qe nuk na ka bere vezen e kuqe. Ndersa berjen e ketij te riut nga Kosova shef te diplomacise shqiptare, si dhe ministres Besa Shahini i konsideroj si veprime pozitive dhe te zgjuara te Edi Rames. Eshte nje lloj provokimi per t’i thene botes qe sido qe te jete ne jemi nje komb. Gjetje e bukur.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 26, 18:24

   O zoti katarakti, me gjithe respektin per mendimin tuaj, vendosja e nje ministri te jashtem nuk eshte si te futesh tre lapsa me ngjyra ne xhep dhe pastaj te thuash sa gjetje e bukur. Qeveria nuk eshte butafori ku kryeministri i fut penelat me bojrat e veta si t’ia doje palla. Ministri i jashtem nuk duhet per t’i treguar botes se sa kombe jemi neve, ministri i jashtem vendoset qe te zbatoje nje politike te tille te jashtme qe te jete pragmatike, utilitare dhe mundesisht parimore per shtetin te cilin perfaqeson. Nejse, secili ka mendimin e vet, por me duket se ka nje dore komentuesish qe gati – gati po fillojne te pretendojne se Rames edhe pordhet i vine ere te mire.

   Reply to this comment
   • shqipe January 26, 20:27

    o xhuxhmaxhuxh!
    po dhe nga mendja qenke xhuxh,more dere bardh’ e pune zi?!..Ne sherbim te sali ferrit,je ende, o njeri?
    Gjithesesi,
    qofsh ti…

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku January 26, 22:40

     o shqipe, po perse nuk e kuptoni qe te jesh kunder Rames, nuk dmth se je per Saliun. Kaq shume ju ka mbet mendja ke Saliu saqe edhe kur ju dhjesin ne dere kalamjate e lagjes, e ka fajin Saliu. Shife Edvin Ramutin per ate qe eshte vete, lere Saliun, nuk eshte me shume se kufome politike sot. Sa per mendjen, une mund ta kem xhuxhe, ti e paske pure patatesh.

     Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic January 26, 17:03

  Ne shqiptaret keshtu jermi Sa te jet gjall njeriu, nuk e don askushe, kure te vdesja turren te gjith per ta nderuar.
  Pore nje kenge popullore thort.
  Kendoma kengen sa t`jem gjall.
  Se kure te vdes mos t`qofsha fale.!
  Keshtu edhe beni pase pilafin po e ngen ne qiell Bushati, nuk e dij pore nuk kam pare ndonje varge me perpara per pune te mire, per Bushatin nga Arben Duka e shume te tjer si Arben Duka.

  I nderuar Ben!

  .Kendo kengen sa tejte gjalle .

  Se kure t`vdes t`mos qofsha fale.!

  Reply to this comment
 5. tz January 26, 17:37

  mendesi komunistash xheloza dhe cmirezinje qe jane mesu me shabllone dhe jo risi,cfar ndryshimi ka te ishte Edi,Sala,Paskali apo kush e di se kush tjeter,mesohuni o njerez me ndryshimet…………

  Reply to this comment
 6. Vasili January 26, 22:34

  Injoranti thosh Sokrati,gjerat qe ai nuk i di,per ata nuk ekzistojne.
  Me vjen siqerisht keq,se ne cfare niveli injoranti dhe dordoleci prezantohesh duka.
  Dhe ate ca respekt qe kishim per tekniken e vargut,na u tret si kripa ne uje.
  Zgjohu dhe shiko pertej hundes,qe bota eshte krejt ndryshe,nga ajo qe shikon dhe ndjen ti.

  Reply to this comment
 7. Atdheu January 27, 10:39

  Cfardo qe te flitej per Bushatin me pare do xhelozonte Ramen e mund ta kish hequr per kete edhe me pare.Bushati nuk eshte perfekt por jo vetem vite drite larg Cakajt qe akoma snjeh Shqiprine e gjuhen standarte,por as krahasohet nga bemat me ministrat qe u hoqen Nikolla,Ahmeta,Kumbaro Gjiknuri.
  Ose ylli i tij i beri hije Rames o diku ai nuk shkeli mbi interesat e kombit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*