Laura flet për “realitet të frikshëm” dhe akuzon qeverinë për rendin

February 14, 2014 15:26

Laura flet për “realitet të frikshëm” dhe akuzon qeverinë për rendin

PD akuzoi sot qeverinë lidhur me situatën e rendit në vend. Në një deklaratë për shtyp në mesditë, zëdhënësja e selisë blu, Laura Vorpsi, tha se krimi po krijon ankth në publik.

“Në kohën kur në parlament, Kryeministri dhe Ministri i Brendshëm, valëvisin me mburrje statistikat e tyre për krimin dhe sigurinë në rrugë, brenda 4 orëve, tre shqiptarë humbën jetën nga aksidentet në Pogradec, Laç e Kurbin, dhe një shitës marketi mbeti i lënduar në mes të Tiranës, në një zonë shumë të populluar, nga grabitësit që i morën dhe paratë e xhiros ditore.  Sot në mëngjes, dita ka nisur si përherë me kronikë grabitjeje, ku është hapur me dhunë kasaforta në një zyrë të rëndësishme të shtetit në Bulqizë”.

“Rama dhe Tahiri po bëhen qesharakë teksa tundin ca fletë me të dhënat që i shkruajnë vetë, pasi realiteti është ajo çfarë përjetojnë çdo ditë vetë shqiptarët. Kjo e bën këtë dyshe edhe më shumë përgjegjëse, pasi ata jo vetëm krijuan terrenin për rritjen e kriminalitetit dhe pasigurisë me shkatërrimin e Policisë së Shtetit, por nga ana tjetër tentojnë të manipulojnë realitetin me shifra dhe propagandë të turpshme. Rama dhe Tahiri mund të jetojnë vetë në kopshtin e Edenit, ku ata ruhen nga dhjetëra forca të gardës dhe u sigurohet rruga nga shtëpia në zyrë prej policisë. Por përtej kësaj, realiteti është i frikshëm, dhe përgjegjësit kryesorë për këtë janë Edi Rama dhe Saimir Tahiri”, tha Vorpsi.

February 14, 2014 15:26
Komento

12 Komente

 1. Naftetar Vjeter February 14, 15:29

  yyyyyyyyyyyyyyyyppppppppppppppppp xhixhi

  Reply to this comment
 2. Ali February 14, 15:44

  Saliun i cmendur ne burg se fusim dot se nuk ka me vend (burgu eshte i tej mbushur me horrat qe la ne rruge Flamur k.qja), atehere ne cmendine do jete perfekt. Atje ai te bej demagogji bajate sa te lodhet, auditorin e ka te garantuar.

  Reply to this comment
 3. Horri i Bulevardit February 14, 15:51

  Lauresha, ta kom bo ene ke Tema e Meros nji pytje, provoje iher dhe futi nji dopjo ponc a raki dhe futu ne timon, ne ke per ta pa sa qesharake o kjo qeveria, ste vje terp, nvense ta falenderojsh ket qeveri qe te hoqi nga kthetrat e PeDe-se dhe te gjeti pun ke semafori ma i mir ntiron, hedh ne shkelma, at semafor e lusin, kurse ti i bje me shkelm.

  Reply to this comment
 4. ardian February 14, 16:24

  Lauraaaaa car ke moj zemer qe eksitohesh kaq eger,kur do na bosh publike ndonje foto tenden me pjeshke ne diell se me kobure e thika i ke luajtur trullin,shqup-i eshte khyer ne harem me krye-transin lul CILJETA dhe baxhelle si laura ama ju po jeni per popull hajde-hajde dava plerash..

  Reply to this comment
 5. qerosi February 14, 16:31

  kush ta fut ne pordh ty moj femer koti

  Reply to this comment
 6. Jozi February 14, 18:26

  kjo esht nje zuske e S B

  Reply to this comment
 7. aro February 14, 21:58

  doli dhija me bishtin perpjet ti shikojn ducin @

  Reply to this comment
 8. P.A.B February 14, 23:25

  Per Rendin dhe si e ndjen popullata ate ne Shq., nuk mund te flas, do lexoja me deshire cdo person qe ndan nje histori/gjykim personal. Nuk do ndalem tek znj. zedhenese, as ”Edi e Sajmiri” …qe dhe pa kete postim te vogel ato kane majft ekspozim ne media e internet.

  Deshiroj te pershendes me mirenjohje ate ”Gjenerate te Oficereve te Policise se Republikes” te cilet nen kushte jashte-zakonisht te veshtira, me paga te vogla, me mungesa te medha e ne nje pabarazi ekstreme ne raport me elementet kriminale (llogjistike,mjete/ arme) kane vene jeten ne rrezik. Ka pase probleme, te korruptuar e te arrestuar, te perfolur; qe kane abuzuar me Qytetarin e te drejten e tij’ por ”s’po flasim me to” sepse si Ne, dhe Ata e dine: Uniforma nuk te ben Oficer te Policise se Shtetit. Per hallet e jetes, konjukturat e politikes militantiste e ndoshta per ”pasurim te shpejte” nje % e Policise kane rene ne akte kriminale e te denusheme.

  Po I flasim ”atij Policit “qe rri dhjete ore ne kembe, e ben auto-stop te marre nje furgon te kthehet ne shtepi. Ne shi e e ne diell, i pambrojtur nga elementet. Me pajisje te vjetra e ndoshta armatim te manget… rroga te vogla dhe i pavleresuar; i themi se…Ne ta dime Vleren. Ate qe Amerikanet e quajne ”thin blu line” (linja e holle blu) pertej politikes e rrugacerise se tyre neper media e forume publike; pas jush… vjen Anarkia. Shpesh keni bere sakrifica te cilat nuk i dime. Puna juaj e perditshme s’ka ”lavdi” ju gjykoheni ne ”Humbje a Fitore” e nganjehere te gjithe ne…jemi te pakenaqur.

  Si qytetar Shqiptar qe jeton ne Bote, por qe i ka ngelur koka pas, i them keto fjale me respekt maksimal. Ne cdo udhetim e ne cdo vend, Ju (Polica) jeni ‘aleati im” me i mire dhe me i sigurte; nese me humb dicka a me duhet nje adrese i drejtohem Policit qe kam me prane. Asnjehere nuk me keni lene ne balte. Kam qene ne Sudan e Ghana, kam qene ne Rusi e Ameriken Latine, Izrael e Estoni, c’faredo te thote media e “keshillat per kujdes udhetimi” jeni pak-a-shume njesoj. Kudo Oficere Policie, ne vende qe dhe mbishkrimi ne makine (arabic) nuk ju lexohet… Ne ”ju njohim” ne aeroporte Spanjolle ka Guardia Civil ne Hungari Rendorseg; prape jeni njesoj – Policia ne Sherbim te Qytetarit! Keshtu si une, ju mban mend Cdo Qytetar i Huaj qe vjen ne Shqiperi, Oficeri i Policise eshte Perfaqsuesi Zyrtar i Shtetit.

  Jetoj ne nje qytet ku policia nuk mban arme. Atyre qe u lejohet jane “highly trained marksmen” Gati 500 te tille per gati mbi 10.000.000 banore, rrijne ne makina dhe armen e kane ne celes, hapet me autorizim te komandantit te turnit e ne rast se perdoret arma…”oficeri” pezullohet deri sa gjithshka te sqarohet rasti. Me trajnim dite-nate ne cdo nivel, fizik, psikologjik e profesional. Sic dhe vij nga nje vend… kur isha student ”maskat” na dolen papritmas nga shkurret (fier-vlore) e shoferi ne panik gati na vrau; per fat dolen ”maska policore” pak te nxituara ne zellin e tyre… Prape ne detyre, e jua di per faleminderit dhe atyre.

  Nuk kerkojme standartet e te pareve, e shpresojne se te dytet jane ”dicka e historise” vec duam ta dini, qe ju vleresojme ne ate qe beni. Berisha e Edi, jane kalimtare, si politikanet jane sot-per-neser; “Arma e Policise se Shtetit” vazhdon me Shoqerine e gjithmone do ngelet aty. Vite te Shkuara kur sapo doli media Shqip ne Internet, tek letrat ”I dashur Fatos” gazetari M. Nano shkruante dicka te tille (qe dyshoj se shume e mbajne mend)

  – Sot ne trafik, diku nga Zogu i Zi (ne mos gaboj) Polici i sherbimit nje nga ata me pamje serioze e nje sjellje te tipit “don’t mess with me” ndalon trafikun nga te dyja anet, shkon tek trotuari e merr nje Nene qe kish frike te kalonte rrugen. [nese na lexon tani, besoj se dhe z. Nano po ve buzen ne gaz, se dhe vete mund ta kete harruar kete] e percolli ne anen tjeter, e… filloi punen. Nje paragraf i nje ngjarje normale (pak gjera normale tek ne, sidomos per Policine e Shtetin) ngeli ne mendjen e nje Shqiptari Jashte Vendit qe kerkonte pak ”normalitet ne vendin e tij”

  ——-

  Kam pare nje video ne youtube, nje grup quheshin ”Shqiponjat” shume profesionale, te paraqitshem e te rregullt ne detyre. U ndjeva krenar. Vite me pare tek berberi im kishte filluar si ndihmes nje djale i urte nga Afganistani… kur mesoi qe jam Shqiptar me tha: Faleminderit. Ne Shqip! Kish qene ne Sarande e Vlore (per te ikur ne Itali) nje rruge e mundimshme Afganistan-Shqiperi qe kishte zgjatur 1.5 vjete; vuajtje, halle grabitje e c’kish hequr gjate asaj kohe. Me ka numerua Policine e 8 Vendeve Europiane nga Ukraina, Bullgaria, Greqi e Shqiperi etj (nga se kishte hedhur fati) e mu drejtua: Policia qe me ka trajtuar me mire e me sjellje me Njerezore, ishte Policia Juaj.

  Zoterinj , ju nuk jeni ”Cunat e askujt” e as ”burrat e keqinj” te dikujt tjeter…

  – Jeni Oficere te Policise se Shtetit.

  Te jini krenar e te na beni te ndihemi te sigurte. Sjellja juaj Humane ndaj nje ”refugjati Afgan” vjen deri tek nje Shqiptar ne Angli. Reputacioni, i mire a i keq, fluturon kudo! Trajtoni cdo Qytetar me respekt ndaj vlerave te jetes a te drejtave te tij. Pavaresisht Races a Fese te gjithe meritojne korrektese e humanizem. Jini te sakte me nje hajdut a nje njeri paqesor, askush nuk e harron kontaktin me Policine; silluni si Oficere e Ligjit por dhe me zemer e miresjellje; e keshtu fitoni respekt ne popullate.

  Mos e nderroni Dinjitetin e detyren paresore per Politiken e ”diten e sotme”, ne fund nje Falenderim Publik nese na lexoni….per:
  – gjithe vuajtjet qe kaloni
  – sakrificat qe beni
  – guret qe ju kane gjuajtur
  – vleresimet e munguara
  – Jetet e Humbura te Kolegeve Tuaj.

  Me respekt,

  qytetar Shq.

  p/s/

  Ne vitet kur lashe Shq. ka qene nje ngjarje ne B.Sovjetik, Ukraine. Andrei Cikatilo i quajturi Monstra e Rostovit sa ishte kapur. Kishte terrorizuar popullaten, duke vrare mbi 50 femije (e dyshuar per mbi 100 viktima) me pas ky maniac denohet me vdekje.

  Vite me pas, shoh filmin Citizen X. (Qytetari X.) Ku policia therret per ndihme nje Psikiater (hera e pare qe behej nje tentative profili psikologjik i nje vrasesi serial ne bashkimin sovjetik) per ti ndihmuar.

  Profesori luhej ne menyre perfekte nga artistokrati Max von Sydow, Gjenerali i Milicise nga Donald Sutherland, e Detektivi i Policise nga Stephen Rea. Si dhe ne jete, ky detektiv ishte kompleks…jeta e tij po shkaterrohej… 5-6-7 vjete kapja e vrasesit serial i ishte kthyer ne Obsesion…derisa bllokohet e me pas kalon ne depresion nervor masiv. Gjenerali i thote:
  – Degjo…e dime sa po vuan, te vleresojme te gjithe se je me i miri qe kemi, do te veme gjithshka ne Dispozicion, do lidhemi dhe me FBI (para 1990 BS s’kerkonte ndihme per krimet ordinere) dhe ta dish kete…”bota po na veshtron” eshte ne Quantico (Virginia aty gjindet akademia e FBI) nje instruktor qe cdo vit te ri shkollor i hap leksionet me ty…e thote:

  – Nese do zhdukesha diku, vetem ate njeri nuk e dua nga pas.


  Jeni persistente e na perfqesoni mire. Ta dini qe cdo veprim i juaji, shikohet e vleresohet.

  Reply to this comment
 9. Azem Olldashi February 15, 00:36

  Krimet dhe aksidentet jane pjelle e sistemit politik qe zgjodhem te vendosnim ne Shqiperi. Qeveria nuk i prodhon ato; ajo mund te kritikohet nese i nuk i zbulon apo nuk ndihmon ne krijimin e kushteve per t’i parandaluar ato.

  Reply to this comment
 10. What? February 15, 01:03

  Qesharake je ti moj idiote me gjithe ata qe te japin ti lexosh ato pacavure. Ste vjen ndot nga vetja kur del e ben deklerata te tilla. Dukesh qe ske pike truri moj e shkrete, je per te qare hallin.

  Reply to this comment
 11. Jozi February 15, 07:40

  E DI QE PER TE CICERUAR KE MAR PJES TE PA IMAGJINUSHME EDHE UNE PO TE ISHA NE VENDIN TEND DO FLISJ ME KEQ PO KETA EKAN GABIM QE TE SHAJN SE SALA CDO NJERI QE FLET NE FAVOR TE TIJE KA BLER O NJERZ NUK KUPTONI KAQ

  Reply to this comment
 12. Sallakja February 15, 09:32

  Kjo, i di ca gjona, nuk eshte budallaqe.
  Tashti te kuptohemi…….nuk jemi
  Megjithate here pas here……dicka te vertete
  Po. Mire me mire, po tani niveli ky eshte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*