Lavdi Dëshmorëve!

November 6, 2019 14:06

Lavdi Dëshmorëve!

Nga Artan Boriçi

Ata ishin të rinj, kishin ideale.

Ata vinin prej mjerimit që vetëm
Migjeni dinte ta përshkruante.

Mjerim idesh dhe veprash të etërve të pavarësisë për të parë fashizmin dhe nacionalsocializmin me sytë e
botës Atlantike!

Dëshmorët e luftës e donin jetën dhe e dhanë që shokët e shoqet e tyre të jetonin në liri.

Ata nuk e dinin se vepra e tyre do të manipulohej e lufta të tradhëtohej.

Ata nuk e dinin se llumi i shoqërisë shqiptare do të zmadhohej!

Ata nuk e dinin se ky llum do të shkatërronte Shqipërinë dhe idealet e përparimit.

Ata nuk e dinin se ky llum do hidhej poshtërsisht kundër dëshmorëve të luftës!

Ata nuk e dinin se rinia do të largohej e dëshpëruar prej idelogjisë antishqiptare të llumit.

Ata e dinin se atdhedashuria kërkon sakrifica, prandaj dhanë atë që kishin më të shtrenjtë në lule të rinisë!

Ata ranë me amanetin se Shqipëria do të jetë e lirë dhe e begatë, amanet që nuk e tret dheu!

Prandaj, lavdi atyre bijave dhe bijëve këtë përvjetor të 75-të!

November 6, 2019 14:06
Komento

58 Komente

 1. Genti November 6, 14:26

  Ata ishin te rinj me ideale e plot endrra.Nuk ishin si studentat e dhjetorit qe e bene vendin katrahure.Krahasoni Qemal Stafen me Blendi Fevziun.Ose Margarita Tutulanin me Monika Kryemadhin.

  Reply to this comment
  • Lexuesit e Vjeter November 6, 20:56

   Per çfar lirie vjershon ky pionieri?!
   Shqiperia u mbyll ne kafaz me tela me gjemba 45 vjet.
   Per çfar lirie vjershon ky pionieri kur pushkatoheshe se shkruaje nje vjershe dhe futeshe ne burg po te thoje se dyqani ushqimor i ka raftet bosh.

   Reply to this comment
 2. Mark .UK November 6, 14:27

  Deshmort duhet nderuar edhe pse nje pjes e madhe jan vrar ne mes shqiptarsh.Po ata qe muaren pushtetin bene krime me makbre.Pra kta ala i quajm deshmore.Krimet e komunizmit ala nuk jan denuar,biles bijt e tyre jan ne pushtet.Aq sa zgjati okupimi komunist aq do zgjas qe era e keqe e tyre te zhduket.Popuulli shqiptar eshte popull shume i durueshem.duruam turkun si asnje vend tjeter.Po ashtu komunizmin.Tani po durojm bijt e tyre.Shume e vertet fjalt e MIGJENIT ;Shqiptari trashigimtar i vuajtjes e i durimit.

  Reply to this comment
 3. Besniku November 6, 14:37

  Lavdi perjete.
  Sado te mundohen tradhetaret, sado qe koha sot eshte kunder popullit, sado qe sot koha eshte e maskarejve, perseri kurre e kurre nuk do te arrije te zhvleresoje gjakun e derdhur per atdhe.
  Lavdi heronjve , partizaneve dhe popullit qe I mbeshteti ne luften per liri

  Reply to this comment
  • Doda November 10, 14:48

   Rrespekte per shkrimin , lavdi deshmorve te atdheut qe dhan jeten per lirin e kti vendi kunder nazifashizmit dhe tradhtarve te vendit ballistoeogisteve , LAVDI TE PERJEÇME DESHMORVE TE ATDHEUT.

   Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 November 6, 14:39

  shkurtë e saktë!!
  lavdi atyre dhe poshtërim gjithë llumit të djeshëm e të sotëm!!

  Reply to this comment
 5. demo November 6, 16:49

  Partizanet nuk luftuan per liri,luftuan per skllaveri.
  Pse nuk u bene partizane intelektualet kombetare qe studiuan ne Perendim?
  Perse nuk u bene partizane Themeluesit e shtetit shqiptare,qe me Ismail Qemalin ngriten flamurin ne Vlore?
  Perse nuk u bene partizane Pronaret,fisnikeria kombetare,tregetaret,bejleret dhe agallaret qe investuan levizjen e Rilindjes kombetare,Pamvaresine,Luften e Vlores,Kongresin e Lushnjes,Rezistencen kunder pushtimit grek.
  Jakeni ne vete Boriciiii!
  Nuk behet Historia me sugjestion.
  Levizja Parti zane ishte nje levizje e injektuar nga serbet,te cilet i zuri paniku pas humbjes se Kosoves dhe viseve shqiptare nen Jugosllavine mbreterore.
  Iniciatore te levizjes partizane u bene aventurieret si Enver Hoxha,kriminelet ,agjentet me pagese te Jugosllavise,si Myslym Peza dhe Haxhi Lleshi,horrat dhe rrugacet e qyteteve si Beqir Balluku dhe Myslym Keta,Hajdutet e karveneve si Riza Kodheli,,
  Ketyre ju bashkuan leckamanet dhe argatet ,dhiaret e katundeve te jugut,se u be deti kos do marrim pushke do zaptojme qytetin.Pjesa me e tyrpshme e luftes partizane eshte pushtimi i trojeve shqiptare te ndara artificialisht nga trungu ame dhe masakrimi i popullsise shqiptare autoktone ne bashkepunim me pushtuesit serbo-malazes.Masakra e Tivarit,masakra e Drenices,masakra e Vermoshit jane kryer nga brigadat partizane shqiptare ne bashkepunim me brigadat serbo-malazeze.
  Luifta partizane mbetet nje lufte antikombetare,qe ushtroi terror ne popullsine civile dhe vazhdoi terrorin me luften e klasave deri ne 1990.

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit November 7, 20:02

   Pa ty do ishin njengjyrshe komentet…

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 8, 09:51

   dem
   dijenitë nuk tregojnë asnjëherë ZGJUARSI!!
   kopilllëku,përshtatja në situatë,prapë nuk tregojnë zgjuarsi!
   këto të shoqërura me një sëmundje patollogjike,mendore!?
   bëjnë që njeriu i ditur të flasë idiotësira “Partizanet nuk luftuan per liri,luftuan per skllaveri.”
   këtë po ta shoqërosh dhe me mbrojtjen e atyre që luftuan kundër lirisë në krah të pushutuesit,pra tradhëtarëve!shkon në demencë!!
   kurse të masturbohesh me “kujtimin e njeriut të madh të jugosllavisë,diktatorit josif broz tito”që vrau mbi 1 milionë njerëz gjat sundimit të tij,dh ekëtu shumica shqiptarë!?
   kësaj nuk di se çfar emri të vë!!
   më poshtë se demenca nuk është as kafsha!!
   i paarritshëm je dem!
   i paarritshëm je!!
   kushedi se çfarë ndyrësire ke qënë në kohën e enverit!?
   kushedi se sa ke marrë në qafë!!

   Reply to this comment
 6. Shqiptari November 6, 17:11

  Lavdi deshmoreve!
  Atyre qe flijuan jeten ne lufte pa ditur qe e flijuan per ti sjelle Shqiperise mbi koke pushtimin me te eger qe ka njohur, diktaturen sllavo-komuniste. Murtajen komuniste qe per 47 vjet i beri Shqiperise ate qe nuk ja ka bere asnje pushtues nder shekuj, i vrau shqiptaret ne kufi!

  Lavdi deshmoreve!
  Pas luftes tyre nuk mund te fshihen pseudo-veterane karagjoze qe kane lindur pas lufte! Sepse veteran lufte kudo ne bote eshte vetem ai qe ka qene ne lufte, jo i biri, as nipi e mbesa. Statusi i veteranit luftes nuk eshte tapi dyqani qe te trashegohet.

  Lavdi deshmoreve!
  Pas atyre qe dhane jeten ne lufte nuk mund te fshihen persekutoret e diktatures, as nuk mund te reabilitohet Enveri. Sepse Enver Hoxha eshte perdhosesi dhe fallsifikatori i luftes se atyre deshmoreve duke e mbushur ate lufte me Armiq, Tradhetare, Agjente e Poliagjente nga rradhet e komandanteve te atyre deshmoreve.
  Lavdi deshmoreve, vetem atyre!

  Reply to this comment
 7. fteri November 6, 17:56

  Po a mund të harrohet heroizmi i këtyre djemve dhe vajzave të lavdishme partizane që dhanë jetën në lule të rinisë për atdhe si me le, kritikohet nga kokë ka…….ri i institutit qelbësirave të Agron Tufës dhe” tufëve” të tjerë ,të ballistve e lagalistve ,bashkëpuntor të pushtuesve e reaksionit më të zi antishqiptar që vjellin vrerë kundër veprës lavdishme të luftës heroike të shqiptarve në L2B ,dhe veçanrisht kundër heroive e dëshmorve dhe Legjendarit Enver Hoxha që udhëhoqi me sukses këtë epope 5 vjeçare .
  LAVDI TË PËRJETSHME DËSHMORVE TË ATDHEUT.
  ✈………❤
  Po a mund të faletn torturat barbare në burg të Gjirokastërs ,kundër hroinës Qeriba Derrit nga mercenarët e Xhafer Devës ,të cilën e torturuan për të treguar komunistët ,forcat partizane,bazat e tyre,e të tjera ,por asgjë nuk morën .Mirpo Qeribaja ju përgjigj krenare torturave të fashistve e ballistve me 4 prill 1944 para togës pushkatimit së bashku me kunatin e sajë dhe tre partizanë të tjerë ,të pesë partizanët i rreshtuan përpara ish-xhamisë-Tabakve për pushkatim në Tiranë ,Qeibaja thirri : “ju do na vrisni o ,tradhëtar ,por gjaku ynë domerret ! Hakun tonë do ta marrë shokët tanë ! Rroftë partia komuniste e shqipëtare !,ajo nuk lejoi ti lidheshin sytë para pushkatimit nga bandat fashiste e balliste ,legaliste ,bajrektare e tradhëtare. HEROIZMI I KËSAJ Gruaje trime labe u përjetësua në këngë:
  Katër prill seç ishte moi ,
  lajmi i zi seç na mbuloi,
  atje -lart e tek xhamia ,
  thonë se u bë kërdia,
  thonë se u bë hataja ,
  u vra shoqja Qeribaja !
  Qeriba antifashiste,
  zemër trime komuniste
  fali jetën për shqipërisë,
  për triumfin e lirisë !…

  Kujtimi dhe Heroizmi i këtyre partiznve ekspozuar në bulevard dëshmoët e kombit e meritjonë ,por dhe të tjerë heroi e dëshmor është e vonuar e meritojnë ti kujtojmë gjithmon me lule të freskta e fotografi e dashuri nga gjithë kombi shqiptar.Mos të harrojmë se kufomën e Kajo Karafilit të vrarë nga gjermanët e rrethuan nga 400 armiqët e vranë në Lis Patros -Pezë,pastaj trupin e vdekur e ekspozuan në shijak për të goditur moralin dhe zemrat e njerzve tanë .Por shpejt ata e kuptuan se kishin bërë një gabim të madhë fatal se rritën Urejtjen e popullit ,shpërtheu si vullkan me forcë akoma më të madhe lufta kundër pushtuesve e bashkëpuntorve të tyre ballist ,zogisët bajrektar e tradhëtar.✔

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta November 6, 18:22

  Lavdi te perjeteshme heronjve dhe deshmoreve te luftes per clirim!Populli yne ka detyrimin ti nderoje dhe kujtoje cdo pervjetor.Zenkat e sherret ti lene per rrugacerine dhe jo per popullin e ndershem e atdhedashes qe nderon e kujton cdo gje te shenjte ne kete vend! Vendosja e portreteve te heronjve dhe deshmoreve djate bulevardit “Deshnoret e kombit” eshte per tu pershendetur!Reagimet e disa pinjolleve te Nazifashisteve jane te papranushme e neveritese!

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic November 6, 18:36

  Deshmoret e Atedheut jan deshmmia e gjalle dhe e pa vdekshmm e nje kombi. Ata duhet ti nderojem gjithnje dhe te perulemi me rrespekta para memorjalit te tyre.!.
  Viktori Hygo thote. ‘Nje popull qe nuk nderon heroit e tije eshte gati te vdes si kombe.”

  Reply to this comment
 10. Sejdi Veseli November 6, 18:59

  Lavdi dhe respekt i përjetshëm për besnikët e gjirit të mëmës shqiptare, të cilët luftuan me heroizëm nën drejtimin vizionar të Komandantit – Legjendarit Enver Hoxha, duke sakrifikuan çfarë u lypë prej tyre, deri në çlirimin e plotë të Truallit atëmëmëdhetar nga pushtuesit, thundrakët nazifashist dhe shërbëtorët e tyre sojsëzë shqipfolës!

  Reply to this comment
 11. intelektuali November 6, 19:08

  LAVDI DESHMOREVE ANTIKOMUNISTE QE DHANE JETEN E TYRE PER KAUZEN E BASHKIMIT TE SHQYPNISE ME BE DHE PERENDIMIN DEMOKRATIK!

  dhe:

  LANET QOFSHIN VAMPIRET DESHMORE TE ENVERIT DHE TE LANC-IT TE TIJ KRIMINAL

  qe:

  Me fanatizmin dhe injorancen e tyre kontribuan me gjithe forcat per implementimin e “MURTAJES” bolshevike ne Shqypni, e larguan Vatanin nga Perendimi duke e bere si nje vend vasal te Moskes dhe Beogradit, Kauza e tyre tradhetare dhe antishqyptare vazhdoi me masakren e Tivarit kur i shiten kosovaret tek antifashisti i Titos Aleksander Rankovic duke i akuzuar ne gjyqe te stisura ose pa gjyq fare si bashkepuntore te gjermaneve, Kauza antishqyptare e Vampireve-Deshmore te Enverit qe luftuan per LANC-in kriminal te Internacionales Komuniste u zbulua perfundimisht kur Gjykata e Hages dha vendimin perfundimtar per shpalljen e ketij LANC-i kriminal jugosllav si nje “Organizate Terroriste” lidhur me masakren qe i u be Aleateve angleze ne Kanalin e Korfuzit dhe urdheroi konfiskimin e floririt te perfolur te Ahmet Zogut ne favor te Britanise se Madhe, kur keta Vampire-Deshmore te Enverit dhe te LANC-it te tij kriminal edhe gjate Luftes edhe pas saj mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem duke ekzekutuar dhe likuiduar edhe kundershtaret edhe shoket e vet ne Luften brenda Llojit, e transformuan Shqypnine si nje kamp perqendrimi Auschwitz rrethuar anembane me tela me gjemba dhe falimentuan ekonomine me tollona dhe bunkere, renuan nga themelet Shtetin Ligjor te Mbretirise se pare shqyptare duke i transformuar gradualisht shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu.

  PER CFARE T’I NDEROJME VAMPIRET-DESHMORE TE ENVERIT KUR KRIMET E TYRE NUK KA HISTORI NE BOTE QE T’I TREGOJE?

  Si nje turp dhe rezil i Shqypnise te Edvin Droges qe po kerkon bythenderur dhe gjuhejashte antarsimin ne BE dhe integrimin ne Perendimin Demokratik?

  KUJT I SHERBEN KJO PROPAGANDE KARIKATURE ENVERISTE ME VAMPIRET E ENVERIT QE I BENE KAQ TE LIGA VENDIT TONE?

  Si ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore?

  Reply to this comment
  • tani November 7, 00:15

   Mor “intelektual” I PD.se paku komununistat e grupit te Shkodres e qe dhane jeten per Atdheun ishin kryesisht nga familje te pasura e te brumosun me ide komuniste qe ishin ne mode ne Europen e luftes e gjimnazin e Shkodres..Ato ishin thjeshte deshmor te idealeve te tyre per nje Shqiperi me te mire e me demokratike.

   Reply to this comment
  • fteri November 8, 18:12

   Në ferr vajtën kriminelët antikomunist të intelektual mavrisë.!
   Mjaft e ropën këtë popull ,nëma e tij i shuajti si shurra e pulës nëpër botë ,duke lypur buk si jevgjitët derë më derë e shtet më shtet ,nga amerika deri në australi ,e duke thurur plane për të coptuar shqypninë.Por shqypnia kishte zot heroit e dëshmorët që luftuan pushtuesin dhe e ç=liruan vendin e ndërtuan dhe mbrojtën me trimëri atdheun e dashur ,nën udhëheqjen legjendare të Enver Hoxhës,burrit më të madhë që ka nxjerr ndonjëher kombi Shqiptar ,pas Skëndërbeut dhe Ismail Qemalit.

   Kujt i shërbejnë antikomunistët tradhëtar të intelektual zisë e mavisë !…këtijë KASNECI të borgjezisë hajdute pulash Mitat -ballistit ,të vampirit Muharrem Bajrektarësh , Kapidan Gjon makgjonit (titull i dhuruar nga Turqia që më 1850 ) për të sunduar e mbajtë në errësirë popullin e vrfër e analfabet të Mirditës,me komitët malesh e zagarësh që luftonin formacionet e UNÇL për mos humbur pasuritë e gjakut e turpit nga turqia dhe të grabitura e vjedhura popullit ,dhe për të mbushur xhepat e tyre të çelbur u vunë në shërbim të gjermanit dhe italnianit dhe u kthyen pushkët vllezërve tyre heroi komunistë partizanë .

   Po këta jan ” heroi të tu të kombit ?!… ”
   O’TRADHËTAR O’,ARMIK ME DAMKË E INJORANT -INTELEKTUAL-MAVRIA ,e marrija e blogut ?!…TURP !

   Enver Hoxha dhe Heroit e dëshmorët e atdheut jan shkëndia përherë ndezur e luftës për liri e pavarsi të shqipërisë,jan pishtari që ndriçojnë rrugën e brezave të ardhëshëm në shekuj të historisë ,ata luftëtar të shkëlqyer të ushtrisë lavdishme antifashiste nac-çlirimtare nuk luftuan për asgjë tjetër ,veç për pavarsi kombëtare.

   Heroit e dëshmorët jan zemra e shqipërisë ,tek e cila gjen strehë shpirti i pavarsisë kombit.
   Lavdi 28 mijë Dëshmorve të Atdheut .I pa harruar qoftë vepra e kujtimi i tyre të rënë për atdhe..

   Poshtë bashkëpuntorët e tradhëtarët çifligar ,bajrektar e zogistë që zgjatën 500 vjet zgjedhën e pushtimin Turk ,grek ,serb,italnian,gjerman bullgar në shqipëri ,që shqipërinë e la mbrapa popujve ,dhe anadollak si fise zulu në mes europës !….

   Lavdi të përjetëshme Enver Hoxhës duke qënë gjithmon në rrethim të plotë armiqësor , për 50 vjet mbajti e lartësoi lart flamurin e kombit shqiptar në botë.Çliroi atdheun me forcat e veta , zhvilloi e ndërtoi e lulëzoi shqipërinë si nuse ,e ktheu vendin në kantier ndërtimi e modernizoi ,e çoi prapa drejt zhvillimit e përparimit ,prandaj e donte populli Enver Hoxhën .

   Shqipëria ishte vend i egër , kishte mbetur një vend mesjetar e patriarkale, duhej një udhëheqës largëpamës si Enver Hoxha që ta zhvillonte vendin ,ai ,i dha zhvillim shqipërisë përpara sa mijra e mjra vjet rende e pushtet të huaj të zhfrytëzimit e masakrimit të popullit nga klasave borgjezisë së pasura të Zogistve që shiti vatanin ,të ,çifligarve ,e zagarve që i vunë litarin në fyt popullit me taksa të rënda ,jan këta që zhvatën historikisht atdheun e popullin ,përfshi edhe demokratoshkërdhatësinë e sotme 30 vjeçare . Kranar për komunistët shqiptar të 50 vjetve në shqipëri.

   Poshtë Zabitnamet e intelektual -mavrisë -jan armiq të kombit ,e kan vendin në hale të shqipërisë.

   Reply to this comment
   • intelektuali November 9, 09:46

    FTERI-MYTEBERI-MUT-ENVERI:

    Po Mehmet Poliagjentin e harrove?

    sepse:

    A KA ANTIFASHIST ME TE MADH SE HEROI I SPANJES DHE KASAPI I ARMIKUT TE KLLASES, MEHMET SHEHU?

    He mo fteri-Myteberi-Muti i Enverit, budalla-fanatik, dallkauk-dru me pre:

    PSE E LINI VAZHDIMISHT MEHMETIN “PRAPA LISTE” JU JASHTEQITJET E ENVERIT?

    prandaj:

    Beji te fala HEROIT te Enverit, Vojisllav Kushic qe ishte killeri kokpreres i Josip Titos dhe po keshtu HERO i Jugosllavise Komuniste,

    por:

    Mos harro t’i besh te fala edhe Antifashistit me te madh ne ballkan, Aleksander Rankovic qe vrau dhe masakroi kosovaret ne Tivar, pasi Enveri i kishte shitur te kasapet e Titos me nje pabesi te papare tradhetare dhe antishqyptare,

    Pasi te kesh cuar keto te fala enveristesh, hajde tek Tajvani te diskutojme se kush eshte Zabitnami dhe kush e ka “hale ne sy” Shqypnine Enveriste te Edvin Droges qe po i perze shqyptaret ne Bote sic ndoqi dhe perzuri Faraoni i Egjyptit cifutet e Moisiut ne shkreteterire.

    Reply to this comment
    • **** November 9, 16:01

     intelektual, ti te ha mutin mu ne bythe

     Reply to this comment
    • Ballisti penduar keq fare November 10, 15:10

     O itelektuali bythes i jashtqitjes komtare , majasilli ne gojen tende ben punen e vet , por per 50 vjet ke ber shuplaka dhe politiken e PPSHs si bythqir i degjenerum , siç ke lindur dhe do vdesesh , Enveti Ta shkerdheu maman dhe si dobiç i bere shuplaka , tashti me idjotsin tende kerkon te vesh nderin e ish qenve te tu ne vend , por esht teper von , tradhtaret e kombit si qent e zgjebosur kan lindur dhe ashtu do vdesin ne perjetsi , ti je shum qesharak me komentet e tua se ty nuk te dhjet njeri vetem te shikojn si kopja e vemjeve kelyshve te tradhtarve te kti vendi , ha buk dhe ti o zgjebarrak , ne kte tok qe e ke beshtyr dhe i ke ven pushken brez mas bresi , se tek e fundit dhe mutrit si puna jote duan nje cop vend te qelbin dynjan , jeto dhe ti me eren tende prej haleje legen pa byth , rroft kujtimi ENVER HOXHES dhe i lumte krahu qe te parve te kti muti ja kaleroj nonen ja futi koken ne byth sa ishte gjall. LAVDI DESHMORVE TE LANÇIT ME NE KRYE KOMANDANTIN LEGJENDAR ENVER HOXHEN.

     Reply to this comment
 12. Alban Dega November 6, 19:21

  BALLI KOMBETAR PERBALLE LANC

  KUSH ISHTE PER LUFTE KLASASH DHE. KUSH ISHIN ANTIFASHISTET CLIRIMTARE !

  – Shihni parullat kryesore te Ballit Kombetar dhe Levizjes Antifashiste Nacional Clirimtare LANC.
  Ato flasin vet !
  “ Shqiperia shqiptareve
  Vdekje tradhetareve!
  Cilet ishin tradhetaret sipas tyre?
  Ata, qe kishin rrokur e armet dhe luftonin me njesite guerile ne qytete apo kishin dale ne mal per te luftuar me koke ne traste pushtuesin nazifashist pa e ditur as cfare do te thote komunizem ne 90 per qind te tyre, sic me thoshte babai im, ish- luftetar antifashist .
  Apo ata qe bashkepunonin, shkerdhehedhin para e mbrapa me nazifashistet,sic kishin vepruar parardhesit e tyre me cdo pushtues te radhes.
  Ata qe jepnin jeten si me le per liri e per atdhe apo ata qe shtonin pasurite, titujt, gradat, ofiqet qe ne zabit e bajraktar, vojvode e nacalnik, majore e deputete, ministra e kryeministra te nazifashizmit, dreqit e te birit apo ata qe vadisnin me gjakun e vet lulen e lirise per popullin e Atdheun e vet ?
  “ Vdekje Fashizmit
  Liri Popullit !”
  Ishte motoja, motivi me i Larte- lejtmotivi i LANC perballe murtajes nazifashiste qe bashkoi edhe armiq me njeri- tjetrin si BRSS dhe SHBA, Britanine e Madhe e mbare Boten demokratike e popujt kunder nazifashizmit.
  A ka parulle me atdhetare, me demokratike se kjo!?
  Cdo koment eshte i tepert!

  Reply to this comment
  • Labi November 6, 20:59

   Muzhik Alban, bre.
   Tradhetaret ishin dhe jane kelyshet e serbeve.
   Lexo, lexo, nese te ka mbetur me kohe per te lexuar e kuptuar.

   Reply to this comment
 13. KOZi November 6, 19:23

  Konti ! nuk ka pune nazifashistesh as ballistesh ketu ! Organizatoret e perkujtimit nuk jane ne naltesine e detyres ose e bene me qellim. Eshte normale qe ne perkujtime te vihen foto si ne kete rast . Edhe kur ishte ceremonia e Martirizimit te Prifterinjve u vendosen foto . Edi Rama beri ceremoni te Papa te cunit vogel. Edhe ne 100 vjetor te Kongresit te Lushnjes do kete ceremoni e foto ! Edhe kur te perkujtojme 100 vjetorin e Luftes se Vlores po ashtu do behet .
  Problemi eshte se jane vendosur foto qe nuk kane lidhje me perkujtimin. Foto te luftetarve te rene ne Spanje !? Luften e Spanjes nuk e perkujton as Internacionalja Socialiste ku eshte antare Partia Socialiste e Shqiperise. Ajo ka karakter tjeter solidariteti komunist si kemi sot solidaritet islamik te Isis. Ose qenkan vendosur portrete te ish partizanve po qe nuk kane rene ne lufte por si efektive te Sigurimit Shtetit. Kjo e devijon qellimin e perkujtimit. Partizanet komuniste kane qene ne numer me pak se partizanet antifashiste .Keshtu qe perkujtimi eshte kombetar e jo ideologjik.Ketu eshte konflikti ! Desheroni te perkujtohet lufta e Spanjes, Partizanet Komuniste te luftes se dyte , ato qe quhen heroj te heshtur te rene pas lufte ? OK perkujtojme simbolin e ketyre tre periudhave ,Mehmet Shehun ! PO nuk quhet 75 vjetor……tung

  Reply to this comment
 14. ALBAN DEGA November 6, 19:33

  Nje urim mbi urim per luftetaret e lirise dhe nderin e Shqiptarise…. LAVDI !

  From: Alban Dega
  Date: May 5, 2018 at 1:35:30 PM EDT

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes …

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL … BERISHES !

  A doni me per fytyren vertete te nazi-fashisteve te Sali Lul … Berishes , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po i jepja doren e fundit perkujtmores se meposhteme vjen ky lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist !
  Luftetare lirie, veterane te LNC rrihen barbarisht me grushte, shqelms, me shkopinj nga bandite fashistoide te Sali Lul Mul Alizot Alibeajt… prane Varrezave te Deshmoreve te Atdheut ne Tirane, rreze Monumentit Nene Shqiperi per te cilen rrezikuan jeten ne lulen e rinise se tyre…
  Kapen ne flagrance neonazistet e SHQUP-it
  Fjalen duhet ta merrte policía… Arta Marku dhe drejtesia Shteti nese do te ekzistonte ne Shqiperi !
  Akoma jo ….
  Edhe sa kohe do te mbetemi ne shqiptaret me ishallah … mashallah !?

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  -Nder e lavdi deshmoreve dhe herojve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emrin e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cifligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Larte, te Stambollit, Beogradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku i tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e popullit fakire mbi nje Toke flori !
  E shihnin dhe dinin se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e atij grushti shqipegesish antishqiptare shtoheshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte edhe me thelle deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vojvodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kuptuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin c’te humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri e nje jete me te mire !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit te vet !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji pa meshire e pa medyshje kunder pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, te pasuruar e graduar me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi ndaj popullit apo shtetit te dhe ato duhet ti ktheheshin pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Alizotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !
  Nder e Lavdi perjete !

  PERDITESIM I SOTEM

  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  A mund te kete edhe sot parulle me aktuale, me lriidadhese, me qytetare me popullore= demokratike ne mbare Boten !
  Ne Populli, Me Popullin, Per Popullin shkruhet ne Kushtetuten e Ores Mitike te shqiptareve dhe Nenes boterore te Demokracise,SHBA- Shteteve te Bekueme te Amerikes, sic i quante gjyshi im nga Nena Imami Elez Hoxhe Berisha dhe per pak i shpetoi burgut vetem per kete shprehje te tij si Njeri i Zotit!

  Reply to this comment
  • zgjohu o Dega November 6, 20:00

   Zgjohu o rrote nga enderrat me New York dhe carcafe te rreckosur me VF LP siper se nuk merr njeri mundimin ti lexoje.

   Reply to this comment
  • intelektuali November 6, 20:28

   Spiuni i Sigurimit Hamdi Dega nga Dega e Brendshme e Kuksit:

   DESHMORET-VAMPIRE KOMUNISTE TE ENVERIT VRANE DHE MASAKRUAN PATRIOTET SHQYPTARE QE SHBA DHE CIA I DERGOI NE SHQYPNI

   Keta Patriote te Vertete shqyptare qe CIA i dergoi ne vendin tone per te rezuar regjimin komunist stalinist jane edhe Deshmoret e Vertete te Lirise Demokratike qe kerkuan shqyptaret pas renies se Murit te Berlinit, keta jane Deshmoret e Vertete te intelektualit,

   prandaj:

   KE KERKON TE MASHTROSH TI O MUT ENVERIST ME LLOGJET DHE JASHTEQITJET QE HEDH PAPUSHIM NE KETE FORUM?

   Ke quan ti demokraci dhe liri duke genjyer dhe mashtruar me “…Shtetet e Bekueme te Amerikes…” kur ti dhe familja jote e ndyre e spiuneve te Sigurimit te Shtetit, vrate dhe masakruar Deshmoret e Vertete te Shqypnise qe jane Patriotet qe CIA i dergonte nga toka dhe ajri ne Shqypni, per te rezuar regjimin sadist dhe satrap te Enverit, por qe u spiunuan nga Kim Filby qe ishte spiun i Moskes,

   PO RREZIKUN ANGLO-AMERIKAN PER SHQYPNINE?

   Kaq shpejt e harrove o spiuni killer rezil i Enverit, Hamdi Dega qe i kendon hymne servili SHBA kur ke vrare ti dhe familja jote Patriotet shqyptare qe CIA i dergonte ne Shqypni me detyre per te rezuar regjimin antidemokratik stalinist te Enverit?

   Reply to this comment
 15. intelektuali November 6, 20:28

  Spiuni i Sigurimit Hamdi Dega nga Dega e Brendshme e Kuksit:

  DESHMORET-VAMPIRE KOMUNISTE TE ENVERIT VRANE DHE MASAKRUAN PATRIOTET SHQYPTARE QE SHBA DHE CIA I DERGOI NE SHQYPNI

  Keta Patriote te Vertete shqyptare qe CIA i dergoi ne vendin tone per te rezuar regjimin komunist stalinist jane edhe Deshmoret e Vertete te Lirise Demokratike qe kerkuan shqyptaret pas renies se Murit te Berlinit, keta jane Deshmoret e Vertete te intelektualit,

  prandaj:

  KE KERKON TE MASHTROSH TI O MUT ENVERIST ME LLOGJET DHE JASHTEQITJET QE HEDH PAPUSHIM NE KETE FORUM?

  Ke quan ti demokraci dhe liri duke genjyer dhe mashtruar me “…Shtetet e Bekueme te Amerikes…” kur ti dhe familja jote e ndyre e spiuneve te Sigurimit te Shtetit, vrate dhe masakruar Deshmoret e Vertete te Shqypnise qe jane Patriotet qe CIA i dergonte nga toka dhe ajri ne Shqypni, per te rezuar regjimin sadist dhe satrap te Enverit, por qe u spiunuan nga Kim Filby qe ishte spiun i Moskes,

  PO RREZIKUN ANGLO-AMERIKAN PER SHQYPNINE?

  Kaq shpejt e harrove o spiuni killer rezil i Enverit, Hamdi Dega qe i kendon hymne servili SHBA kur ke vrare ti dhe familja jote Patriotet shqyptare qe CIA i dergonte ne Shqypni me detyre per te rezuar regjimin antidemokratik stalinist te Enverit?

  Reply to this comment
  • Alban November 7, 04:12

   KUR INTELEGOMARI DENONCON INTELEMAGARIN…. VETVETEN !

   Replike me fakte

   INTELEGOMARI ESHTE AQ MAGAR SA DEKONSPIRON VETVETEN !

   Pse!?
   Sepse per cdo person qe mendon ndryshe e shantazhin me gogolin e spiunit te Sigurimit te Shtetit.
   Dashuria e madhe kthehet ne urrejtje deri ne terbim, thoshte filozofi i shquar kinez Konfuci.
   Intelehajvani ka pasur nje dashuri aq te madhe per Sigurimin sa tani ajo eshte kthyer ne terbim te skajshem kunder tij…
   Cilat jane faktet !?

   On Sep 11, 2012, at 11:07 PM, [email protected] wrote:

   CILET JANE SPIUNET DHE HAFIJET JO VETEM TE ISH- SIGURIMIT
   TE SHTETIT !?

   – Radha ishte pa fund … Kush te ishte i pari …. E kishim veshtire te zgjidhnim jo te gjenim…

   – Nga tre gjashte ishin me ne , thote nje ish- oficer Sigurimi !

   – Spiunet qe nga Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori…

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Kam nje mik timin nga Shkodra. Ka qene nje nder oficeret e Sigurimit te Shtetit me te ndershem, me korrekt, me te afte… Bile edhe shef i tij per dy tri rrethe te Shqiperise.
   Si i tille njeh me dhembe e me dhemballe te gjithe ish- hafijet…. Spiunimet… Pseudonimet… Ligesite… Poshtersite pa fund e pa ane!
   Nje dite tek “Kafja e Xhimit”, sic i ka mbetur emri midis shqiptareve te kryeqytetit te shqiptareve te Amerikes ne Bronx, nje i njophur imi i drejtohet me pyetjen:
   – Si shpjegohet qe nuk te kam pare te rrish me tropojane !?
   – Nuk bej asnje dallim krahine , as feje. as ideje, as perkatesie politike , iu pergjigj miku im. Une rri bile shume me tropojane. por nuk te ka rastisur te me shohesh me ta….
   – Amanet a mund te me thuash pseudonimin e ndonjerit prej hafijeve te sigurimit se na lodhen nate e dite duke share komunizmin… Na i cane veshet, i kerkon pa te keq bashkebiseduesi.
   – Po ti vet i ke gjetur me zgjuarsine tende natyrore se kush jane ish- spiunet dhe ish – hafijet e ish- Sigurimit , iu pergjigj ai…
   Eshte krejt kollaj….. Pikerisht ata qe shajne me se shumti, tamam ata qe e heqin vetveten me antikomuniste te vendosur, pikerisht ata qe sot nxjerrin tym e flake nga goja kunder komuniznmit , kunder ish- Sigurimit te Shtetit jane ish- hafije e ish- spiunet me te ligj te asaj diktature, jane ata qe spiunonin nenen, babain , vellain, motren, gruan, te dashuren, shokun, mikun…
   Dhe mos mendo se ushtrohej dhune apo terror per ti rekruatuar… Aspak… Nuk ishte nevoja . Ishte aq e gjate radha e atyre qe kerkonin me cdo kusht te beheshin ” syri dhe veshi ” i Partise sa e kishim me veshtire ti spostonim se sa ti rekrutonim… Ishin vullnetare te lindur.
   Disa nga halli: per nje burse per femijen, per nje pune ne qytet, per nje hall a per nje tjeter. Kjo ishte pjesa me e ndershme dhe me e sakte!
   Te tjere nga malli per perfitime personale, per rruge te kehta ne jete, per nje karrike apo perparim ne karriere. Keta ishin dallaverixhinj, intrigante, shpifes
   Kategoria me e felliite jane ata qe per tu hakmare, per te rrenuar jeten e tjetrit, per te shkaterruar familje te tera, shperdoronin pushtetin diktatorial per tu hakmarre dhe shfyre mllefe ose qejfmbetje personale….
   Me e keqja ishte se jane me qindra rastet kur jemi detyruar ti skartojme bile edhe ti ndeshkojme per shpifje e dizinformacion sepse jepnin informacione te rreme. sajonin e shpifnin edhe per te afermit e tyre vetem e vetem qe te siguronin besimin e partise apo ndonje perfitim per vete…
   Kemi pase nje shprehje midis kolegesh ne ate kohe… Nga tre gjashte ishin me ne!
   Pse!? Sepse secili spiunonte secilin qe bejne tre kunder treve… Pastaj krijonin dyshe me njeri tjetrin duke e cuar ne gjashte numrin e plote!
   Pikerisht ata sot jane edhe me te flaktit, me te zjarrtit,. me trimat kunder ish- sigurimit, kunder komunizmit…
   Pse!? Ata porositeshin dhe udhezoheshin te provokonin viktimat e hafijllekut te tyre duke folur vete gjoja kunder komunizmit per ti nxitur te flisnin edhe ata duke i futur ne kurth e duke ua nxire jeten jo vetem atyre por edhe familjeve te tyre krejt te pafjshme. Ne nje fare menyre qe atehere e me porosi te Sigurimit ata kishin mesuar propaganden antikomuniste ne mbrojtje te komunizmit. Keshtu u ka mbetur ky ves edhe tani e nuk e kane per gje te flasin e lehin dite e nate kunder komunizmit nen pretekstin se kane qene te persekutuar kur ne fakt persekutonin e sakatonin te persektuuarit e vertete nga komunizmi !
   Sic thone francezet: skajet gjithnje puqen… Nga spiune e hafije te zjarrrte dje ne antikomuniste e antisigurimsa te zjarrte sot!
   A i doni pseudonimet !? Shihni e degjoni kush cirret sot me shume kunder tyre… qofte ne jeten e perditshme, qofte ne ekrane e gazeta, qofte ne politike !
   Dhe nuk behet fjale per hafijet e spiunet me pseduonime te ish- Sigurimit te Shtetit apo te policise… Ata jane pjesa e dukshme e ajsbergut! Nje e shtata e ndofta me pak.
   Ishin po aq ne mos edhe me te rrezikshem, spiunet ne radhet e Partise qe e kishin detyre statutore numer nje “vigjilencen ndaj armikut te kllases”.
   Ishin spiunet e Frontit,. Gruas, Rinise qe te benin gjemen me flete rrufe, apo rrufe mbi koken e cilitdo qe shfaqte pakenaqesine me te vogel kunder ish- diktatures.
   Pa ekzagjerim nuk ka pasur familje ne Shqiperi duke filluar nga ish- diktatori Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori qe nuk kane pasur spiune ne gjirin e tyre, qe nuk kane spiunuar njeri- tjetrin.
   Shihni kronikat e filmuara te mbledhjeve qe nga fshati me i humbur e deri tek ish- Byroja Politike, qe nga skuadra e katundit me te larget e deri tek plenumet e Komitetit Qendror se si edhe vete ish- anetaret e Byrose Politike , te ish- Komitetit Qendror , …. spiunonin apo i hanin koken njeri- tjetrit… tamam si shtriga qe fillimisht han kelyshet e vet!
   Spiunimi ka qene nje semundje, nje epidemi masive ne Shqiperi. Ka qene nje tragjedi pjese jetike e tragjedise shqiptare. E jo vetem ne Shqiperi, por edhe me teper ne Kosove, Maqedoni, Mal i Zi e deri edhe ne diaspore.
   Fatkeqesia me e madhe eshte se kjo dukuri nuk ishte vetem komuniste. Eshte e mirenjohur raporti qe ish- shefi i Gestapos naziste Himleri i ben Hitlerit ne te cilin e thote se ” i vetmi vend ku nuk patem nevoje te paguanim spiunet ishte Shqiperia”( !!!)
   E njejta dukuri u shfaq me regjimin e Ahmet Zogut! E njejta dukuri vihet re gjate pushtimit turk ….
   E njejta semundje u shpalos edhe pas vendosjes se demokratures te Berisha- Gazidedes e deri ne ditet e sotme, kur “Koloneli i Asfalase greke me tre gishta “, sic e ka quajtur me qindra here deri edhe nga foltorja e Kuvendit Popullor Sali Berisha ministrin e tij te Mbrojtjes Arben Imami pergjon e spiunon ne menyre krejt antiligjore e antikushtetuese jo vetem ish- Presidentin e Republikes, Prokuroren e Pergjithshme, ish- kryetarin e SHISH-it, lideret e opozites e deri edhe ambasadoret e vendeve aleate strategjike te Shqiperise.
   Ose shkurt mos e tvet se te kallxon vet! Ata qe kallxonin te tjeret ne ate kohe sot kallxojne po me aq zjarr edhe vetveten… Jane mesuar te shkretet… Nuk mund te rrine pa lehur!
   Ujku qimen e nderron por zakonin se harron !

   Reply to this comment
 16. xxx November 6, 21:36

  Dita e lavdishme e deshmoreve te atdheut eshte 5Maji.
  Dekorimet ne bulevard jane devijim ose nga injoranca e E. Braces ose qellimisht nga qeveria Rama.
  Kete 29 Nendor festohet 75 vjetori i clirimit, kurorezimit te LANCit, luftes partizane te Ushtrise sone antifashiste Nacionalclirimtare udhehequr nga Partia Komuniste Shqiptare me ne krye Komandantin Enver Hoxha.

  Monumenti Nene Shwiperi ne krye te artikullit, nga Kristaq Rama, atit te tradhetarit te idealit te deshmoreve e gjakut te tyre, eshte ironi e zeze.

  Reply to this comment
  • KOZi November 6, 22:25

   5 Maji eshte Dita e Deshmoreve te Kombit ! Kete e harroine shume . Perkujtohen Deshmoret e rene ne shekuj. Jo vetem Deshmoret e Luftes se Dyte ! Ndersa 29 nentori 1944 eshte dita e largimit te pushtuesve ose e clirimit te Shqiperise Londideze . Nuk perkujton KOsova Clirim se me 29 nentor 1944 eshte dita e ripushtimit serb te Kosoves dhe hapesires shqiptare ne Maqedoni.As Ulqini e Malsia nuk perkujtoine clirim ! 29 nentori perkujtohet vetem nga nje pjese e shqiptarve ne shqiperi.29 nentori pas 1990 ka ngelur si feste e komunisteve. Sic eshte Bajrami qe festohet e behen vizita por ne fakt eshte feste e vetem muslimanve. Ose Krishtelindjet qe festohen e behen vizita por eshte feste e vetem te krishterve. Ja keshtu eshte 29 nentori, e perkujton ai qe gjen ne kete dite dicka simbol.

   Reply to this comment
 17. intelektuali November 6, 23:21

  5 MAJI ESHTE DATA E ZEZE E PABESISE DHE TRADHETISE SE ENVERIT NDAJ SHOKEVE TE VET KOMUNISTE ME GISHT NE BYTHE

  5 Maji eshte Data e Zeze e Historise sone Kombetare kur Enver Hoxha spiunoi tek fashistet Qemal Stafen nga vila e Bahri Omarit qe ishte kryefashist dhe kryeballist, ka shume dokumenta autentike te arkivave qe e vertetojne kete tradheti brenda llojit te vet,

  prandaj:

  5 maji eshta data e pabesise dhe tradhetise te Kumandarit te LANC-it kriminal dhe si e tille nuk mund te jete:

  “… Dita e lavdishme e deshmoreve te atdheut…”

  Reply to this comment
 18. Limani November 7, 00:44

  Fashizmi për shqipëtarin është ideali organik , adekuat për historinë e tij , për trutë dhe për psikologjinë e tij . Si ideali komunist ashtu edhe demokracia janë të huaja për shqipëtarët .
  Është apo s’është kështu , mjafton të lexosh ulurimat e fashistëve trima pas beteje në këtë forum , por , jo vetëm këtu por ç’do ditë , në të gjitha forumet .
  Prandajë s’duhet të çuditemi që Shqipërinë e sotme e ka pushtuar fashizmi , të gjitha institucionet që nga qelbësira k/ ministër , parlamenti i idiotit e batakçiut Gramoz ,partia socialiste-kufoma që po qelb dynjanë e me radhë ……
  Një fashizëm i butë ky, një malinjë e butë pa britma e ulurima , për të mos zgjuar shqipëtarët që e kanë zakon t’a bëjnë gjumin top , kur duhet bërë sytë katër , një neofashizëm që po i gërryen palcën e kockave atdheut, ç’do ditë , pak e nga pak , pa u ndalur .
  Ne shqipetaret e sotëm ,ballistë , komunistë , monarkistë , republikanë , trockistë , gejë apo ç’fardo dreqin qofshim , s’kemi pse ankohemi , historia na ka dhënë aq sa ç’kemi merituar , aq sa ç’kemi investuar , Shqiperia e sotme është Shqipëria jonë , vepër e mënçurisë apo e idiotizmit tonë , quaje si të duash . Ne i meritojmë të gjitha !
  Të humbur këtu janë vetëm heronjtë !
  Ata dhanë jetën për ne dhe ne si maskarenj frikacakë e të pabesë , i tradhëtuam ata . Por heronjtë s’vdesin kurrë , ne të gjithë do vdesim, ata jo .
  Lavdi heronjve të pavdekshëm !

  Reply to this comment
  • mirel November 9, 01:17

   Shume sakte Limani

   Reply to this comment
  • . November 10, 04:40

   fashizmin e bute (sic e quan ti) dhe antikomunizmin e forte, ne shqiperi, e ka mbeshtetur qysh nga 1991shi vete amerika.
   Sot ne jemi influence e forte e tyre.
   Sa kohe pushteti qendror tek ne do i shtrije doren Amerikes per te mbijetuar, drejtimin e zhvillimeve politike fatkeqesisht e kushtezon ai vend.

   Reply to this comment
 19. Xhuxhumaku November 7, 03:45

  Po s’do mend serbi Boriçi, ata qe luftuan per serbet do te na levdoje ketu.

  Reply to this comment
  • Heronjt Envero - sllavo - komunist November 8, 21:47

   Keta Jane heronj komunist pasi jane pjese e strukturave ushtarake te krijuar dhe udhehiqur nga partia komuniste. Ashtu si forcat balliste udhehiqeshin nga partia e ballit. Te dy keto formacione luftuan per clirimin e vendit por udhehiqeshin nga ideologji te ndryshme. Keta qe kane fotot ne bulevard zgjodhen partine komuniste dhe ndoqen politiken e komandantit te tyre komunist. Ne bulevard duhet te jene dhe fotot e Enver Hoxhes, Mehmet Shehut etj, sepse udhehoqen luften per clirimin e vendit. Shkoni vendosni dhe foton e Enverit, pastaj diskutoni.

   Reply to this comment
 20. Arben November 7, 06:02

  Lavdi atyre qe dhane jeten per te sjelle sllavo-komunuzmin ne shqiperi

  Reply to this comment
 21. intelektuali November 7, 06:47

  ESTRADA E TURPIT DHE REZILIT QE PO LUAN EDVINI ME FOTOGRAFITE E “DESHMOREVE” KOMUNISTE TE ENVERIT NE TIRANE TREGON VETEM PRAPAMBETJEN MORALE TE POLITIKES SONE KOMBETARE

  Nderkohe qe te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore Pushteti dhe Politika ne keto vende pas renies se Murit te Berlinit ulen koken dhe kerkuan falje per krimet e komunizmit duke u reshtuar ne radhe per antarsim ne BE, ne Shqypni me disa oshilacione te vogla ka ndodhur e kunderta: Politika jone Kombetare asnjehere nuk ka kerkuar falje per krimet e komunizmit, perkundrazi me ardhjen ne pushtet te Edi Rames duket ashiqare qe:

  ENVERIZMI KA PLASUR SHESHIT ANEMBANE SHQYPNISE

  Si nje SKUTH fanatik qe hedh “gurin dhe fsheh doren”, Edi Rama e filloi kete histeri regresive qe kur u dha dekorata xhelateve te njohur te Enverit, Nexhmijes, Vitos madje edhe Aranit Celes, u shtoi pensionet si veterane lufte nderkohe qe ne te gjithe ish Lindjen Komuniste ata qe kishin sherbyer ne aparatin e represionit te Shtetit Komunist pas viteve 90-te mbeten pa pensione sepse me ligj te vecante nuk i u njoh stazhi i punes.

  PSE NE SHQYPNI NODHI E KUNDERTA?

  Ne emisionin mbreme te Sokol Balles ku po diskutohej per kete ceshtje u ngrit nje teme thelbesore qe hodhi drite pse Enveri ja arriti te nenshtroje nje popull per 50 vjet me radhe duke i transformuar gradualisht nga nje pakice qe donte te merte pushtetin me arme ne nje shumice e neshtruar pa arme qe dinte te spiunonte te sigurimi njeri tjetrin? Une per vete them se ky eshte ndryshimi rrenjesor i shqyptareve nga popujt e tjere rreth nesh dhe kjo eshte arsyeja qe kemi mbetur te fundit ne radhe per ne BE, por edhe ne zhvillimin mendor intelektual qytetar. Kete prapambetje intelektuale te shqyptareve kane shfrytezuar me “sukses” te gjitha pushtetet qe nga 90-ta e deri me sot, por Edi Rama po i meshon me nje force te papare propagandes se tij enveriste si nje “DORDOLEC” i vertete komunist duke u fshehur si SKUTH pas “gabimeve” te Mimi Kodhelit me dekoratat ose pas “iniciatives” se tepruar te Lali Erit me emerat ne Lapidaret e “Deshmoreve” te Erdoganit ne Tirane, sic eshte edhe rasti i fundit me fotografite e rezilit qe kane mbushur bulevardin me autor Petro Kocin sic e mori ai vete pergjegjesine ne nje emision televiziv.

  PSE I BEN EDVINI KETO SHFAQJE ESTRADE ME KARIKATURA ENVERISTE?

  Pergjigja eshte e thjeshte:

  Me trunin e kufizuar te KAQOLIT pa shkolle dhe pa arsim, kujton me me keto kercenime do t’i beje pershtypje Macronit dhe Merkelit per t’i derguar mesazh te koduar:

  “Ju nuk na doni ne ne BE, por ne mund te shkojme drejt Lindjes Bolshevike te Putinit se ja nostaligjia ne popull ekziston”

  Nga ana tjeter:

  Edi Rama si gjithnje kur i shperthejne skandale ne qeverisjen e e e tij mafioze si me Rrajat Socialiste te Krujes te implikuar ne atentatin e Prokurorit te Durrsit, kerkon te gjeje nje “Valvule shfryrje” te mllefit popullor ndaj qeverisjes se deshtuar te Rilindjes se tij, prandaj edhe kjo “Valvule shfryrje” eshte largimi i vemendjes me ane te propagandes enversite per Kolaboracionistet dhe Tradhetaret 75 e kusur vjet me pare duke i meshuar festimeve frenetike bolshevike, nderkohe qe kjo gje nuk ndodh ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes dhe kur nuk i jep asnje pergjigje pyetjes thelbesore:

  Pse Enveri jetoi megjithe Nexhmijen tek Bahri Omari gjate gjithe Luftes kur dihet qe kunati i tij ishte Kryekolaboracionist dhe Kryefashist ne qeverine Mitrovica? Si ka mundesi qe LANC-i qe drejtoi ai te jete “Antifashist” kur kjo Organizate drejtohej nga vila ne mes te Tiranes e Kryefashistit Bahri Omari? Kjo do te thote sikur De Goli i Frances te strehohej tek vila e Hitlerit dhe qe andej te drejtonte Luften Antifashiste ne vendin e tij, atehere:

  PSE PUSHTETI DHE POLITIKA JONE KOMBETARE PERDOR ANTIFASHIZMIN PER TE MBULUAR SKANDALET AKTUALE QE PO TRONDISIN SHTETIN?

  Pergjigjen me te sakte te ketij “Paradoksi” tipik shqyptar e japin emigrantet tane qe po largohen ne panik nga vendi dhe po mbushin Boten.

  Reply to this comment
 22. demo November 7, 08:04

  Enver hoxha e nenshtroi kete popull me HYPNOZE.
  Nje bombardim intensiv,i pandalshem propogande hipnotike,agresive,qe ne maternitet,,,Lufta nacional-clirimtare,partizanet,partia komuniste,rreaksioni,ballistet,zogistet,fashistet,nazistet,kuislinget,,diversantet,bejleret,agallaret,borgjezet,kapitalistet,mikroborgjezet,kulaket,,agjentet,poliagjentet,imperializmi,revizionizmi modern.
  Si prestigjator profesionist diktatori alternonte dhunen e eger permanente ndaj atyre qe vinte ne shenjester te luftes se klasave per shembelltyre,kundrejt te tjereve:-Ja cfare u gjen po te beheni armiku i kllases!
  Edhe kot ta kishin ngrene,ndaj tyre nuk kishte rehabilitim,.Nje fshatar qe e shpetoi nga Aziz Bicaku ne Cermenike ne dimrin e 44,e strehoi ne shtepine e tij,e shpallen kulak ne fshat.I dergoi leter enverit.Ky i ktheu pergjigje:-Nuk kam cfare te bej,Nuk te do populli .
  Kur 30 vjet me vone i permendi emrin tek libri kujtimeve:Mes njerezve te thjeshte”,im ate i shkoi vizite per ta uruar kulakun,se e kishte mik te vjeter gjysh pas gjyshi.Ky i tha:-Enver Hoxhen do me tregosh ti mua?Enver hoxhen e njoh une,nuk e njef ti.Aziz Bicaku e dinte shume mire qe enveri me jugosllavet fshihej ne konakun tem,por nuk donte te me ndynte konakun,kurse ky me shpalli kulak,ka 30 vjet qe ne shtepine time nuk hyn e del njeri.Edhe ti sot po me shkel pragun.

  Reply to this comment
  • . November 10, 04:44

   rrace kulaku e poshter gjithnje mbjellin shpifje ne publik e pastaj fshihen
   plumbin keni hak

   Reply to this comment
 23. intelektuali November 7, 08:26

  Hamdi Dega i Deges se Brendshme te Kuksit:

  E kam dosjen tende ne dore, por deshe eja tek Tajvani ne Tirane qe ta freskosh kujtesen dhe te shikosh se cfare krimesh monstruoze kunder shqyptareve dhe kosovareve ka perbrenda Dosja jote nga Sigurimi,

  prandaj:

  Mos hidh llogje si dacibao propagande me Sali Varkarin e Enverit qe eshte pjella origjinale e regjimit satrap te tij dhe kolegu yt nga Sigurimi i shtetit

  MOS QESH DHE MOS U GAJAS ME VIKTIMAT E TUA O XHELAT I ENVERIT, POR QAJ DHE KERKO FALJE PER KRIMET MONSTRUOZE QE KENI KRYER, ASHTU SIC QANIN PRINDERIT TANE KUR I VRISNIT DHE TORTURONIT VETEM SEPSE E DESHEN SHQYPNINE OKSIDENTALE, LARG “MURTAJES” BOLSHEVIKE, ASHTU SIC PO KERKON TE BEHET SOT PAS PILAFIT!

  sepse:

  Vetem keshtu Shqypnia do te mund te afrohet me perqasje qytetare kristiane ndaj vendeve te tjera ish komuniste te Evropes Lindore qe nderkohe jane brenda BE – se antikomuniste dhe demokratike.

  Reply to this comment
  • Alban Dega November 10, 19:58

   MESO TE GENJESH PARA SE TE SHKARRASHKRUASH … O INTELEGOMAR ME INTELEKT TEI SHKALLE NEN ATE TE MAGARIT!

   KUKESI ESHTE I VETMI QYTET I SHQIPERISE KU NUK KAM SHKELUR KURRE … DO TA VIZITOJ NE RASTIN ME TE PARE!

   Reply to this comment
 24. taksidari i qeverise November 7, 11:44

  More budallenjte e dreqit ju ka mbet ora 75 vjet me pare te ato deshmoret. Shikoni mor sot ne 2019, shtetin qe ka marre fund. Nuk ka me para as per pensionet dhe rrogat.
  Ka falimentuar.

  Reply to this comment
 25. Shqiptari vertet November 7, 11:52

  Lavdi te perjeçme deshmorve te kombit qe u vran per lirin e atdheut kunder nazifashizmit dhe bashkepuntorve te tyre ballistozogist , posht vdekje tradhtarve te kombit kuislingeve dhe agjenteve te sherbimeve te huaja , LAVDI TE PERJETESHME DESHMORVE TE KOMBIT.

  Reply to this comment
 26. Shqiptari vertet November 7, 11:53

  Lavdi te perjeçme deshmorve te kombit qe u vran per lirin e atdheut kunder nazifashizmit dhe bashkepuntorve te tyre ballistozogist , posht vdekje tradhtarve te kombit kuislingeve dhe agjenteve te sherbimeve te huaja , LAVDI TE PERJETESHME DESHMORVE TE KOMBIT. Posht tradhtaret e kelyshet e tyre.

  Reply to this comment
 27. intelektuali November 7, 12:21

  tani shkodrani:

  PD-ne e Sali Varkarit te Enverit dhe te bedelit te tij Lul Kamarierit te Enverit me mire mos ja ngjit intelektualit

  SI NJE MUT ENVERIST PAS KEPUCE

  sepse:

  intelektuali nuk eshte nga soji i “Vampireve-Deshmore” te Enverit qe bashke me “clirimin nga gjermonet e Hitlerit” sollen “pushtimin” nga MURTAJA bolshevike staliniste dhe ne kete menyre mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone edhe gjate Luftes edhe pas saj, qe e bene Shqypnine si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit per 50 vjet me radhe, qe falimentuan ekonomine me tollona dhe bunkere dhe renuan shtetin tone oksidental ne ate fare feje sa Bota sot i quan shqyptaret si nje fis kanibalesh prej Afrike Zulu me bisht nga prapa, po s’besove hypja makines dhe dil jashte kufinjve te Shqypnise qe t’i degjosh me veshet e tu keto fyerje,

  prandaj:

  Mos i trego intelektualit perralla me mbret,

  sepse:

  Kur vinte ne fabriken tone ne Shkoder jetimi pa prinder Manush Alimani per te kryer ndonje pune te rendomte dhe nenes i vinte keq dhe i sillte nje pjate me supe, ai perseriste: “Mbase do te vije nje dite qe do t’u a kthej kete miresi qe po tregoni per mua”. Nena qe ishte nje krishtere e devotshme i thonte: “Ti me mire kujdesu per veten se kam degjuar qe je futur ne rruge te keqe dhe je bashkuar me morrcaket komuniste te Moskes qe e kane mendjen vetem per te vjedhur dhe grabitur prona e te tjereve”

  PSE E TREGOJ KETE HSITORI TE VERTETE TE VJETER?

  sepse:

  “Deshmoret” e Enverit ku benin pjese edhe komunistat e Grupit te Shkodres, nuk i sollen asgje demokratike Shqypnise, por vetem mjerim total me tollona dhe bunkere dhe profesori i Gjymnazit te shkodres, i nerumi Arshi Pipa e kishte parashikuar kete ne leksionet e tij qe jane aktuale deri me sot, madje parashikoi edhe likuidimin e Qemal Stafes nga Enveri ngaqe e njihte pabesine e tij nga afer.

  prandaj:

  Me vjen keq qe komunistat intelektuale te Grupit te Shkodres zgjodhen rrugen e gabuar per Prosperitetin e Shqypnise dhe u likuiduan ca nga fashistet dhe me shume te tjere nga te vetet, sic i paralajmeronte vazhdimisht nena jone.

  Reply to this comment
 28. MH November 7, 13:22

  Lavdi deshmorve qe flijuan veten me shpirt dhe zemer per Liri dhe atdhetarizem !!!
  Fjalet e teperta fukarrallk.

  Reply to this comment
 29. Grekundyre November 7, 18:17

  Demo motren e robt ku mi ke ty me gjithe antishqiptaret e tjere

  Reply to this comment
 30. fteri November 8, 18:23

  Në ferr vajtën kriminelët antikomunist të intelektual mavrisë.!
  Mjaft e ropën këtë popull ,nëma e tij i shuajti si shurra e pulës nëpër botë ,duke lypur buk si jevgjitët derë më derë e shtet më shtet ,nga amerika deri në australi ,e duke thurur plane për të coptuar shqypninë.
  Por shqypnia kishte zot heroit e dëshmorët që luftuan pushtuesin dhe e ç=liruan vendin e ndërtuan dhe mbrojtën me trimëri atdheun e dashur ,nën udhëheqjen legjendare të Enver Hoxhës,burrit më të madhë që ka nxjerr ndonjëher kombi Shqiptar ,pas Skëndërbeut dhe Ismail Qemalit.

  Kujt i shërbejnë antikomunistët tradhëtar të intelektual zisë e mavisë !…këtijë KASNECI të borgjezisë hajdute pulash Mitat -ballistit ,të vampirit Muharrem Bajrektarësh , Kapidan Gjon makgjonit (titull i dhuruar nga Turqia që më 1850 ) për të sunduar e mbajtë në errësirë popullin e vrfër e analfabet të Mirditës,me komitët malesh e zagarësh që luftonin formacionet e UNÇL për mos humbur pasuritë e gjakut e turpit nga turqia dhe të grabitura e vjedhura popullit ,dhe për të mbushur xhepat e tyre të çelbur u vunë në shërbim të gjermanit dhe italnianit dhe u kthyen pushkët vllezërve tyre heroi komunistë partizanë .

  Po këta jan ” heroi të tu të kombit ?!… ”
  O’TRADHËTAR O’,ARMIK ME DAMKË E INJORANT -INTELEKTUAL-MAVRIA ,e marrija e blogut ?!…TURP !

  Enver Hoxha dhe Heroit e dëshmorët e atdheut jan shkëndia përherë ndezur e luftës për liri e pavarsi të shqipërisë,jan pishtari që ndriçojnë rrugën e brezave të ardhëshëm në shekuj të historisë ,ata luftëtar të shkëlqyer të ushtrisë lavdishme antifashiste nac-çlirimtare nuk luftuan për asgjë tjetër ,veç për pavarsi kombëtare.

  Heroit e dëshmorët jan zemra e shqipërisë ,tek e cila gjen strehë shpirti i pavarsisë kombit.
  Lavdi 28 mijë Dëshmorve të Atdheut .I pa harruar qoftë vepra e kujtimi i tyre të rënë për atdhe..

  Poshtë bashkëpuntorët e tradhëtarët çifligar ,bajrektar e zogistë që zgjatën 500 vjet zgjedhën e pushtimin Turk ,grek ,serb,italnian,gjerman bullgar në shqipëri ,që shqipërinë e la mbrapa popujve ,dhe anadollak si fise zulu në mes europës !….

  Lavdi të përjetëshme Enver Hoxhës duke qënë gjithmon në rrethim të plotë armiqësor , për 50 vjet mbajti e lartësoi lart flamurin e kombit shqiptar në botë.Çliroi atdheun me forcat e veta , zhvilloi e ndërtoi e lulëzoi shqipërinë si nuse ,e ktheu vendin në kantier ndërtimi e modernizoi ,e çoi prapa drejt zhvillimit e përparimit ,prandaj e donte populli Enver Hoxhën .

  Shqipëria ishte vend i egër , kishte mbetur një vend mesjetar e patriarkale, duhej një udhëheqës largëpamës si Enver Hoxha që ta zhvillonte vendin ,ai ,i dha zhvillim shqipërisë përpara sa mijra e mjra vjet rende e pushtet të huaj të zhfrytëzimit e masakrimit të popullit nga klasave borgjezisë së pasura të Zogistve që shiti vatanin ,të ,çifligarve ,e zagarve që i vunë litarin në fyt popullit me taksa të rënda ,jan këta që zhvatën historikisht atdheun e popullin ,përfshi edhe demokratoshkërdhatësinë e sotme 30 vjeçare . Kranar për komunistët shqiptar të 50 vjetve në shqipëri.

  Poshtë Zabitnamet e intelektual -mavrisë -jan armiq të kombit ,e kan vendin në hale të shqipërisë.

  Reply to this comment
 31. Lavdi heroive të LANÇL.!. November 8, 20:06

  Dëshmorët e partizanët shqiptar lindën dhe u formuan si të tillë revulicionar besnik u kalitën e “temperuan “,në zjarrin e luftës së përgjekshme me pushtuesit e huajë ,bashkëpuntorët e tyre , tradhëtarë te vendit.Ata ishin njeëz të thjeshtë ,të dalë nga gjiri i popullit ,por që me vullnet të pa thyeshëm ,me besnikri e bindje të thella në vijnë e drejtë të PKSH ,u shquan në beteja të ashpra me armikun në kushte krejt të pa barabarta me armikun ,si numur,si forcë teknike në armatim,si përgatitje ushtarake etj.

  Komandantët e komisarët e ushtrisë tonë nac-çlirimtare thyen e mundën oficerët italian e gjerman të përgatitur në akademit e larta ushtarake.u dalluan e shquan për aftësi drejtuese politike e ushtarake duke korrur fitore mbi armikun barbar.Në mes heroive e dëshmorve kemi dhe mjaftë gra e vajza që shëndritën për trimëri e besnikri. u bënë drejtuese të afta ushtarake

  Sa heroik dhe aq emocional qe qëndrimi .zv. komandante kompanie Zonja Curre me trupin e ënjtur e këmbët që të ngrira nga të ftohtit e sëmurë rëndë nga luftimet dhe ecja e gjata dhe betejat me armiqët, ajo i rezistoi me forcë të çuditëshme valve të luftimit të operacionave të armiqve e reaksionit gjermano-ballist që kishter pllakosur të gjitha anët megjithse ndiqej këmba këmbës mbas 15 ditësh u ndodh në ballë të partizanve që ishin qepur gjermanve e ballistve ,por u vra në pritë në katundin Shkallë të Matit më 22 korrik 1944 duke luftuar me mitroloz në dorë .
  Populli i thuri këtë këngë:

  Krisi pushka në qafëshkallë
  gjëmojnë malet si rrufe,
  qënka vra një vajzë e re .
  Emri saj do rrojë ndër ne,
  Zonja Çurre ,paska qënë ,
  komandante ndër partizanë.
  ………………………………………
  Foli fryma sa pa i dalë:
  -Urra ,trima partizanë,
  para trima për liri,
  të rrojë populli me Parti.

  Ja dhe heroizmi i partizanes batalionit të Dibrës IBE PALIKUQI që arriti luftë trup me trup me bajoneta kundër armikut,dhe populli i thuri këngë në përjetësi .

  Kush asht ajo që prinë m’at anë ?
  Po thërret Ibja :-Para partizanë !
  Fyt për fyt me nazifashista ,
  Gjashtëmbëdhjet’vjeç ndër komunista .
  Kush është ajo që truallin skuqi ?
  Thonë është Ibe Palikuqi.

  Sot është koha që të kujtojmë e nderojmë me lule të freskta djemtë e vajzat tona ,që ranë dëshmor e heroi të lirisë .S’është koha për të dëgjuar ulurimat e të qarat e tradhëtarve ,por me pushkë u fitua liri dhe me pushkë mbrohet .Heroit mos i vajtoni ,por i kujtoni me këngë e lule,se ranë për atdhe .

  Reply to this comment
 32. NNP November 8, 23:15

  O shqipetar-MOS FLINI!!! A NUK E SHIKONI CFARE REVANI KANE MARRE SPIUNET E GJARPERINJTE GREK?! A NUK E KUPTONI PERSE NE CDO ARTIKULL QE KA SYNIM NGRITJEN E ZGJIMIN E NDERGJEGJES SONE KOMBETARE FILLOJNE VTE VJELL VRER REAKSIONI ME I ZI GREK NEPERMJET GOJES SE GJOJA DISA GJARPERINJVE SI KETA MUTERIT FLM,-KAKA,INTEL-MUTI,DEMO=HALEJA ME SHOKE MOS U BENI VIKTIME E TYRE. DORA QE I ORKESTRON ATA ESHTE NE ATHINE E BEOGRAD. O POPULL MOS FLI! B KURRE NUK KEMI PATUR NEVOJE PER TRUTE E GREKQIRIT APO SERPENTEVE SERB., ZGJOHU O POPULL SA NUK ESHTE VONE! GJYNAH TE NA MARRIN NEPER KEMBE NDERIN E DINJITETIN TONE ,E TE PAREVE TANE KETA QELBESIRA. ME KETE QENDRIM QE PO MBAN INTELIGJENCA DHE RINIA JONE HISTORIA NESER DO TA GOZHDFOJE NE SHTYLLEN E TURPIT..NUK MUND TE LEJOJME QE GREKET QE IJUA VUNE NEPER HUNJTE E ATHINES PARTIZANEVE TE TYRE SOT TE NA PERDHOSIN HERONJTE TANE,HISTORINE TONE. ATDHEU FILLON NGA HERONJTE!!!

  Reply to this comment
 33. intelektuali November 9, 09:46

  FTERI-MYTEBERI-MUT-ENVERI:

  Po Mehmet Poliagjentin e harrove?

  sepse:

  A KA ANTIFASHIST ME TE MADH SE HEROI I SPANJES DHE KASAPI I ARMIKUT TE KLLASES, MEHMET SHEHU?

  He mo fteri-Myteberi-Muti i Enverit, budalla-fanatik, dallkauk-dru me pre:

  PSE E LINI VAZHDIMISHT MEHMETIN “PRAPA LISTE” JU JASHTEQITJET E ENVERIT?

  prandaj:

  Beji te fala HEROIT te Enverit, Vojisllav Kushic qe ishte killeri kokpreres i Josip Titos dhe po keshtu HERO i Jugosllavise Komuniste,

  por:

  Mos harro t’i besh te fala edhe Antifashistit me te madh ne ballkan, Aleksander Rankovic qe vrau dhe masakroi kosovaret ne Tivar, pasi Enveri i kishte shitur te kasapet e Titos me nje pabesi te papare tradhetare dhe antishqyptare,

  Pasi te kesh cuar keto te fala enveristesh, hajde tek Tajvani te diskutojme se kush eshte Zabitnami dhe kush e ka “hale ne sy” Shqypnine Enveriste te Edvin Droges qe po i perze shqyptaret ne Bote sic ndoqi dhe perzuri Faraoni i Egjyptit cifutet e Moisiut ne shkreteterire.

  Reply to this comment
 34. mirel November 9, 16:05

  Lerini deshmoret atje ku jane dhe mos i zini me goje.
  Lerini te varrosur dhe ka mundesi te zene dhe me teper, se do i xhvarrose Ramuti me bandat greko serbe, ( ka plot Mitatiste e balliste per kete pune), dhe do i varrosi me Mero Bajgen te varrezat greke.
  Eshte turp te bejme deklarata te tilla kur nuk e mbrojme Luften e tyre te Lavdishme.
  Ne nuk paskemi qene pinjollet e tyre, por frikacake qe po heshtim perballe horrave dhe plerave tradhetare.
  Atehere kur ti qerrojme keto qelbesira mund te themi:
  LAVDI DESHMOREVE!!
  Kjo fitore ishte per JU!

  Reply to this comment
 35. Doda November 10, 14:48

  Rrespekte per shkrimin , lavdi deshmorve te atdheut qe dhan jeten per lirin e kti vendi kunder nazifashizmit dhe tradhtarve te vendit ballistoeogisteve , LAVDI TE PERJEÇME DESHMORVE TE ATDHEUT.

  Reply to this comment
 36. Doda November 10, 14:49

  Rrespekte per shkrimin , lavdi deshmorve te atdheut qe dhan jeten per lirin e kti vendi kunder nazifashizmit dhe tradhtarve te vendit ballistozogisteve , LAVDI TE PERJEÇME DESHMORVE TE ATDHEUT.

  Reply to this comment
 37. Ballisti penduar keq fare November 10, 15:11

  O itelektuali bythes i jashtqitjes komtare , majasilli ne gojen tende ben punen e vet , por per 50 vjet ke ber shuplaka dhe politiken e PPSHs si bythqir i degjenerum , siç ke lindur dhe do vdesesh , Enveti Ta shkerdheu maman dhe si dobiç i bere shuplaka , tashti me idjotsin tende kerkon te vesh nderin e ish qenve te tu ne vend , por esht teper von , tradhtaret e kombit si qent e zgjebosur kan lindur dhe ashtu do vdesin ne perjetsi , ti je shum qesharak me komentet e tua se ty nuk te dhjet njeri vetem te shikojn si kopja e vemjeve kelyshve te tradhtarve te kti vendi , ha buk dhe ti o zgjebarrak , ne kte tok qe e ke beshtyr dhe i ke ven pushken brez mas bresi , se tek e fundit dhe mutrit si puna jote duan nje cop vend te qelbin dynjan , jeto dhe ti me eren tende prej haleje legen pa byth , rroft kujtimi ENVER HOXHES dhe i lumte krahu qe te parve te kti muti ja kaleroj nonen ja futi koken ne byth sa ishte gjall. LAVDI DESHMORVE TE LANÇIT ME NE KRYE KOMANDANTIN LEGJENDAR ENVER HOXHEN.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim