Lazaratasi thirret si “konsulent” për drogën

August 31, 2016 09:38

Lazaratasi thirret si “konsulent” për drogën

Një i ri nga Lazarati është kontraktuar nga kultivuesit e drogës për të dhënë konsulencën e tij për të gjitha proceset, që nga fara, kujdesi gjatë rritjes e deri te paketimi.

Për të fshehur identitetin për arsyet e sigurisë personale, ai pranoi të intervistohej nga “Panorama”, por që të quhej Lorenc dhe të fotografohej me garancinë që fytyra do t’i mbulohej.

Sipas “Lorencit”, ai është i kudondodhur, sa në Zagorie, në Lunxhëri dhe në Dropull, ku instrukton mëditësit se si të kujdesen për bimët që nga mbjellja boce më boce, e deri në qërimin e saj dhe paketimin final.

Ai gjen edhe klientët, por, siç shprehet vetë, këtë e ka mjaft të lehtë pasi bashkëpunon me të njëjtët klientë që kishte në Lazarat. Pronarët e parcelave me hashash kanë investuar miliona lekë për kultivimin e rrënjëve narkotike, ndërkohë që “ustallarët” që kanë eksperiencë nga kjo punë, janë kryesisht nga Lazarati, të cilët janë shpërndarë në të gjithë zonën përreth, për të dhënë “konsulencën” e tyre të dobishme.

Lorenci rrëfen se puna e tij nuk është e lehtë, ndërsa sipas tij garancinë e parcelave me hashash e kanë marrë edhe nga politikanë, të cilët qëndrojnë pas tyre. Këtë vit ka pasur edhe rikthim emigrantësh për “një jetë më të mirë”.

Ata e kanë parë më me leverdi mbjelljen e hashashit në vendlindje, sesa papunësinë, kryesisht në Greqi, ku kriza i ka lënë pa punë.

August 31, 2016 09:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim