LDK bllokon Vetëvendosjen, Haziri: Nuk e votojmë qeverinë e pakicës

January 31, 2020 19:16

LDK bllokon Vetëvendosjen, Haziri: Nuk e votojmë qeverinë e pakicës

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri foli pas mbledhjes së kryesisë së partisë, nuk përjashtoi mundësinë e takimeve të tjera me Vetëvendosjen, në përpjekje për arritjen e marrëveshjes së bashkëqeverisjes.

“Po bëjmë përpjekje që sot, nesër dhe pasnesër t’i realizojmë angazhimet tona të përbashkëta në përcaktimin e rolit dhe përgjegjësive tona kushtetuese. Roli i LDK-së, është i fokusuar në përgjegjësitë në këtë fazë, që lidhen me Kuvendin e Republikës”, tha ai.

Ai u shpreh se diskutimet do të shkojnë deri në shterimin e mundësive për arritjen e një marrëveshje me LVV-në. Haziri theksoi se deri tani ka pasur dy takime të fshehta, ndërsa shtoi se LDK-ja, qe duket se nuk po lëshon pe tek posti I kryetarit të Parlamentit, nuk do ta votojë qeverinë e pakicës.

Parimi është që LDK-ja të udhëheqë legjislativin, e partia tjetër, ekzekutivin. Të njëjtin pohim bëri më herët dhe Partia Demokratike e Kosovës, e cila tha se nuk do ta votojë të hënën qeverinë Kurti, dhe në asnjë variant nuk ka për të qenë pjesë e ekzekutivit të ardhshëm të Kosovës.

 

l.h/ dita

January 31, 2020 19:16
Komento

7 Komente

 1. mirel January 31, 19:24

  Albin shko ne zgjedhje te reja. Kot e zgjate

  Reply to this comment
  • Mollosi January 31, 23:29

   Zgjedhjet e reja nuk jane zgjidhje per Albinin. Ai e ka vijen e kuqe per PDK, AAK dhe Nisma. I mbetet vetem LDK.

   Reply to this comment
 2. Dentisti January 31, 20:43

  Shqiperia prej 30 vjetesh dhe Kosova prej 20 vjetesh,po vertetojne tezen serbe se “Shqiptaret nuk dine te bejne shtet”!
  Dhe hajde po deshe kundershtoni akuzen se sundimtaret e shqiptareve nuk kane punuar per interesat e armiqve te tyre!
  Ja rasti i ngjashem me kete te Kosoves:
  Mbreti ftoi 2 vellezerit qe i shpetuan vajzen nga kafshimi i gjarprit dhe u premtoi nje dhurate te madhe!
  Thirri te parin dhe i dha 2 mije koke bageti.
  Thirri te dytin dhe e pyeti se cfare do si dhurate,apo do edhe ti 2 mije koke bageti si vellai jot?
  Jo-tha ai,une jam me i kenaqur po t’ia marresh vellait ato 2 mije koke bagetite.
  Keshtu edhe Mustafa ne Kosove:Populli u dha pushtetin (“bagetite”),por Mustafa tha se me mire t’ia heqesh edhe Albin Kurtit pushtetin,se keshtu i bejme nder Serbise!

  Reply to this comment
 3. Lili January 31, 23:27

  Edhe ne nuk do ju votojme me juve derrat e ldkse!

  Reply to this comment
 4. Genti February 1, 06:39

  LDK dmth Lidhja per Demin e Kosoves.

  Reply to this comment
 5. specialisti February 1, 09:13

  Rrumpalle.
  E analistet tone te ndritur shqiptare, modelin kosovar , e ngriten ne qiell.
  Ja pra cfare behet.
  TURP

  Reply to this comment
 6. Lili February 1, 11:31

  Specialisti: behet jo per faj te votimit qe ishte korrekt po per faj te sigurimsat qe kemi aktiv ne pdk e udbashet qe kemi ne ldk e qe bashkpunojne qe mos te vendoset qeveria vv ldk qe votoj populli!
  Le te dallim prape ne zgedhje me isa mustafen e lufti derrin te sohim sa vota marrin!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim