“Le Monde” sugjeron Kadarenë, lista e 100 romaneve më të mirë

July 11, 2019 09:36

“Le Monde” sugjeron Kadarenë, lista e 100 romaneve më të mirë

Gazeta franceze “Le Monde” ka përzgjdhur në listën e 100 shkrimtarëve më të mirë edhe Ismail Kadarenë më romanin “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur.”

Ky suplement vjen në formën e sugjerimit për lexuesin, të një plejade elitare të autorëve të evidentuar nga kritiket e gazetës që prej vitit 1946.

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar Ismail Kadare dhe vepra e tij “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” është përfshirë në listën e 100 romaneve më të mirë që kritikët e gazetës “Le Monde” kanë evidentuar që prej krijimit të saj në 1946.

Kadare renditet mes shkrimtarëve të mëdhenj të këtij shekulli, si Kazanzaqis, Pasternak, Kundera, Solzhenicin, Aragon, Jursenar, Graham Green, Salman Rushdi etj.

Kjo plejadë elitare vjen si një sugjerim për lexuesin, nëpërmjet një suplementi të veçantë letrar, që këshillon mes tyre edhe romanin “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” të prezantuar me kritikën që Alen Boske i ka bërë në ‘Le Monde’ në vitin 1970.

“Ajo që godet menjëherë është ironia fine e autorit, gjenerali i tij italian nuk është një karikaturë.

Ai ka virtytet e tij, një nga të cilat është besimi gjysmak në misionin e vet, dhe të meta si përshembull indiferenca ndaj gjithçkaje”, shkruan Boske për romanin e Kadaresë.

Për kritikët e “Le Monde”, kjo përzgjedhje e vetëm disa shkrimtarëve mes emrave të mëdhenj nuk ka qenë një punë e lehtë.

Në suplement sqarohet se lista e autorëve ka qenë frut i diskutimeve dhe debateve të forta.

j.l./ dita

July 11, 2019 09:36
Komento

8 Komente

 1. prap me kte nastradinin o sterr-sterr nipat e hajvanve te anadollit July 11, 12:02

  kam qe komuinst i orve te para ,

  por tipa si ky pis njeri ,sdpo desha me ja i zanin .

  mbasi poshteroj Figurat me te shquara te Letrave Shqiptare

  e i shpalli Armiq te Kombit ,
  dhe coj para Toges se Pushkatimit shume Poete te Rinj shqiptare

  nastradini komunist i financuar nga shteti komuniste

  i thuri vargje e prralla partise .

  ——-

  Bota e huaj ka kultivuar ne cdo kohe ne Shqiperi

  negativen dekadenten ,

  si beri edhe me sali berishen etj etj ,

  pradaj po shkon drejt shuarjes ,gjithcka ne kte vend .

  ky kriminel duhet te deohej per krimet e tij ne nji vend demokratike .

  ne shqiperi vleresohet e keqja mkrimineli i vrasesi putana e tradhetari njeriu me karakter shkerdhate

  prandaj jetohet si kafshe ne cdo kohe .

  France Putaa eshte streh e shkerdhatave muzlluma kujtojme ketu Esad Toptanin etj .

  Reply to this comment
 2. per te miren e ...popullit . July 11, 13:35

  nese nga njerezit e “medhenj”, ky komb ka pare vetem …KEQ, keta te medhenj, duhen djeg ne furrat me gaz .

  Reply to this comment
 3. spiuni partis : Shoke spiunin s'e vrava une por Milua ! July 11, 14:10

  surrat legeni spiun i flliq
  nji cop muzllumi si gjithe te tjeret
  e c’do ja vlente te komentoshe me shume per nji pfff

  Reply to this comment
 4. uo mooooooooooli qi nga veza e Klloqkes Parti doliiii ! July 11, 14:51

  heu bre moli .

  allahile po don me na tregu naj prrallee me desidente

  por nga ato hoorroor kumuniste ,qe ti me ate mutin qe iku ,
  i fusnit ne kurthet e ne burgjet e partise i vreisnit si

  kasape te pashoirte qe ishit .

  uo moli kush ishte ajo byth qe te pordhi !!

  Reply to this comment
 5. Arben July 11, 18:26

  Cfare vjen nga franca, flijeni mendjen eshte

  antishqipetare.

  Ushtaret franceze, nen petkun e natos, ndane

  mitrovicen veriore dhe ja dhuruan ate serbise.

  Reply to this comment
 6. R. B. Gramshi July 11, 19:02

  Lexoni pese komentet e para per te ditur perse ne shqiptaret vuajme dhe do vuajme nga sundimi i i injoranteve.

  Reply to this comment
 7. mbeshtetja July 11, 19:59

  Ky do na e shpetoje o Shqiperine, o shurren!

  Reply to this comment
 8. Lili July 11, 23:38

  Kur isha e vogel kam degjuar se kete roman e ka shkruar nje tjeter shkrimtar i burgosur nga Partia e Kadareja e ´gjetî ne arkivat e shtetit punet e ketij shkrimtari edhe e ritushjoj pak! Tash kush eshte shkrimtari i burgosur ngagjirokastra na duhet te kerkojme per te gjetur autorin e vertete!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*