“Le Petit Parisien”, korrik 1912: Prishtina është e shqiptarëve

February 16, 2018 16:10

“Le Petit Parisien”, korrik 1912: Prishtina është e shqiptarëve

 

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët.

Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze:

“Kostandinopojë, 24 korrik.

Thashethemet mbi ngjarjet serioze, që qarkullonin prej dy apo tre ditësh në Prishtinë, janë konfirmuar zyrtarisht.

Të dielën, garnizoni kapitulloi, qyteti ra në duart e shqiptarëve. Në mbrëmje, një ministër, i pyetur pas daljes nga këshilli, tha se ngjarja kishte ndodhur para formimit të kabinetit të ri i cili, pasi u prit mirë nga shqiptarët, mund të kishte qenë në gjendje, nëse do të gjendej në pushtet, që të parandalonte marrjen e qytetit.

Shqiptarët dhe oficerët kërkojnë shpërbërjen e Dhomës (Parlamentit), por qeveria shpreson t’i bindë që të kenë durim.

Ministri përgënjeshtron faktin se Azia e Vogël është kundra kabinetit.”

Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

a.s/dita

February 16, 2018 16:10
Komento

5 Komente

 1. menteur Aurenc February 17, 06:49

  menteur haurrenc !

  si ka mundesi qe “Le Petit Parisien” paska harruar dhe ndihmen kryesore te dhene nga Myhtar Zogu qe pasi cliroi Prishtinen i futi nje xhiro nga bordellet e Parisit dhe pastaj me “shpate ne dore” shkoi dhe cliroi ne nendor 1912..ishte koha kur ismail qemali ja mori nga dora meritat Zogut te Darzise te Aurrencit..Me vjen keq per Diten se ka ngelur pa bashkpuntore qe boton qyfyret e Klosit.

  .Per dijeni

  Pak muaj para zbulimit te Harrenc Darzise kosoven e vizitoi Sulltan Rashidi V me nje mikpritja masive e Kalifit te muslimanëve .Pjesmarrja ka qene aq masive sa asnjehere tjeter ne perandorine osmane….

  Me vjen keq qe populli i Kosoves e priti Sulltan Rashidin V me te njejten “madheshti qe pret sot sulltan Erdoganin..

  . Nese fuqite perendimore ne 1999 do ta dinin se Kosova do shkonte drejt Turqise dhe Islamikeve dhe jo drejt perendimit nuk besoj se do te clironin Kosoven

  Reply to this comment
  • Mollosi February 17, 10:41

   Ke te drejte kur flet per pritjen e sulltan Rashidit. Ke te drejte kur shqiptaret e Kosoves i kritikon per shkuarje drejt Turqise, por nuk duhet harruar qe e njejta shkuarje drejt Turqise po ndodhe edhe me Shqiperine. Mbreme kryeministri Rama ne Tv Klan Kosova dha nje interviste . Mjafton ta degjosh ate interviste qe te bindesh se z. Rama eshte nje adhurues shume i madh i Turqise erdoganiste.

   Reply to this comment
   • Sali Pekmezi February 18, 19:38

    mollos !

    dukesh qe ke alergji artificjale per Ramen..dhe une gjithashtu nuk jm dakort per shume gjera per Ramen por Berisha ka kryer krime kombetare ne lidhje me islamiket ku do vecoja

    ADERIMIN KRIMINAL NE
    KONFERNCEN ISLAMIKE
    PA PYETUR

    AS PARLAMENTIN.

    ..AS QEVERINE

    AS POPULLIN
    .
    POR EKSTRA-KRIMINALE
    JANE TERRORISTET ISLAMIKE
    QE PRURI NE 1992-1997
    PARA TE CILEVE KETO .
    QE THUA PER RAMEN
    JANE MIKROSKOPIKE

    .

    15 TERRORISTET NE SHQIPERI,
    MBROJTJE U GARANTONTE SALI BERISHAJ.

    Mes tyre, 15 vetë, rezultojnë të kenë zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal në Shqipëri nga fillimi i viteve ‘90 e deri në 2004, ku theksojmë veçanërisht organizimin e trafikut ilegal të armëve drejt Bosnjë-Hercegovinës në vitin 1995. Falë informacionit të servirur nga OKB, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse. Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

    Yasin Abdullah Ezzedine Qadi T
    hemelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

    Abdul Latif Saleh
    Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”, sqaron OKB.

    Grupi me 9 terroristë
    Adb Al Wahab Abd Al Hafiz;
    Abderrahmane Kifane;
    Ali El-Heit;
    Fethi Ben Hassen
    Ben Salem Al-Haddad;
    Farid Aider;
    Abdelhadi Ben Debka;
    Moustafa Abbes;
    Othman Deramchi;
    Yacine Ahmed Nacer
    si edhe Youcef Abbes janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

    Safet Ekrem Durguti
    Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

    Al-Haramain Islamic Foundation
    Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

    Reply to this comment
    • Mollosi February 19, 00:11

     Saliu eshte kritikuar, kritikuar dhe kritikuar per punet e tij ne lidhje me konferencen islamike etj. Nese nuk e ke ditur, po ta them qe futja e Shqiperise ne Konferencen Islamike kurre nuk me ka pelqyer. Por kjo nuk do te thot qe per kete aresye duhet ta kursejme Ramen. Ne kete aspekt edhe Rama nuk dallon shume nga Saliu. I vetmi dallim eshte se ai nuk eshte arabofil por eshte nje adhurues i madh i Erdoganit. Po te perkujtoj qe nje dite para kremtimit te Festes se Pavaresise, ne Prishtine z. Rama me teper se nje ore u takua koke me koke me ish ministrin turk te puneve te jashme, z. Davutogllu. Ndoshta Rames fare nuk i pengon ajo thenja e turkut per shqiptaret , qe ne jemi mbetje osmane por ai duhet ta dije qe per pjesen dermuese te shqiptareve ajo thenje eshte teper fyese.

     Reply to this comment
 2. 14 MAJ 2015 February 19, 02:05

  zoti mollos ( sqarim:)
  .
  ky koment eshte bere ne 14 maj 2015 per ju sepse barazoni gabimet e Rames me krimet e berishes.
  .
  Kjo semundje qe keni ju e ka emrin “Arvizuizem” qe I referohet ambasdorit amerikan aleks arvizu qe barazpoi gabimete protestuesve me krimet e Berishes.ne masaken 21 janarit 2011

  .Per korrektese;
  Edi Rama e ka tepruar dashurine e me Erdoganin por me shume e ka inerci nga konikturat nderkombetare se sa nga vetja e tij…Pershembull..Inagurimi I ures Bosforit dhe shkuarja e Rames pa protokoll duke u ulur ne sediljen e pasme te R.E eshte e pa pranueshme por gjithesesi eshte larg veprave kriminale….e perseris KRIMINALE te berish-bash-meta-nishanit

  ja dhe komenti I 14 majit qe eshte posacerisht per ju…

  8888888888888888

  Në qershor 1992 kryeministri Süleyman Demirel vizitoi Shqipërinë dhe u firmos ‘Marrëveshja e Miqësisë dhe e Bashkëpunimit”,
  Presidenti i Turqisë Turgut Özal vizitoi Tiranën, në 15 shkurt 1993
  Ne tedy rastet eshte hequr busti I Skenderbeut por nuk ka bere buje se ne ate kohe Berisha ishte bere nje kasap qe nuk te falte dhe nuk guxonte asnje gazetar apo shqiptar ta akuzonte se kerrciste plumbi pas shpine ,helmimi ose leva e hekurit.
  Ajo qe beri buje shume te madhe ishte maj 2015 kur nje mender President jo vetem qe hoqi bustin e Gjergj Kastriotit gjete dekorimit te Erdoganit
  ***
  Faktet dëshmojnë se në sallën ku u dekorua presidenti turk Erdogan në Pallatin e Brigadave ishte hequr busti i Skënderbeut, presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani pretendon të kundërtën duke thënë se në atë sallë nuk ka ekzistuar kurrë busti i heroit tonë kombëtar,
  Nishani i quajti spekullantëdhe gënjeshtare mediat që publikuan lajmin, por e vërteta është se vetë presidenti është katandisur në një spekullant të ulët.
  Nishani harron në menyrë kriminale se në atë sallë ka bërë edhe dekorime të tjera që janë të dokumentuara dhe mund të konstatohen lehtësisht në arkivat e lajmeve. Jo më shumë se 1 vit më parë, më 5 Mars të 2014, ai dekoroi në po të njëjtën sallë presidentin Italian, Giorgio Napolitano.
  .
  Fotot dhe pamjet e ceremonisë tregojnë se busti i Skënderbeut ka qenë në krye të sallës dhe këtë vetëm Qorri Nishani nuk e ka parë.
  Ceremonia është kryer në orën 14 e 30 të datës 5 Mars.
  .
  Ka disa video orgjinale midis te tjerave dhe ceremonia e dekorimit të presidentit italian Napolitano në Pallatin e Brigadave, aty ku u dekorua edhe Erdogan dhe ku Nishani thotë se nuk ka ekzistuar kurrë busti i Skëndërbeut.
  ***
  Nga sa me siper ka keto konkluzione
  1-Erdogani erdhi si nje Sulltan..biles urdheroi qe te mbyllej shkolla e Gulit
  2-Bujar nishan Berisha beri krim kombetar qe hoqi bustin e HEROIT KOMBETAR
  3- Bujar nishan Berisha beri krim PENAL pasi genjeu ndyresisht
  Por mbi te gjitha eshte HESHTJA KRIMINALE e te “madhit” kardare qe nuk e hapi kurre gojen per keto krime me karakter kombetar

  .
  I nderuar mollos
  Nuk ka rendesi kush ka qene Berishovici,Nano apo kerma Nishani qe kryen krimin e heqjes bustit pra te super-poshtrimit “live” te heroit dhe kombit….Rendesi ka qe atdhecari kadare vazhdon heshtjen kriminale dhe ka kohe te merret me Eskilin e lashtesise por jo me Sali Rezilin dhe edi rame bandillin
  .

  Ju lutem mollos
  mos barazoni krimet e serberishes dhe gafat e rames
  si I palavdishmi arvizu ne 21 janar 2011

  TE PAKTEN EDI RAM
  .
  NUK KA BERE DEKLARATE KRIMINALE
  .
  SI SALI BYTHISHA
  .
  QE SHQIPTARET KANE GJAK TURKU
  .
  EGZAKT SI THOTE
  .
  NACERTANIA SERBE

  .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin