Le të bëhet një Vetting për naftën

March 16, 2019 20:27

Le të bëhet një Vetting për naftën

Kur pasuria  që na sjell fati fillon të të marrë mendjen, është e  pamundur të mos thyejmë kokën / Seneka

Kjo krizë shqiptare ka në epiqender naftën sado që disa liderë partish flasin dhe ulerijnë për vota të vjedhura. Nafta është  bankë e fshehtë me çelsa në  duart e  liderave shqiptarë që  asnjëherë nuk flasin për konçesione dhe grabitje nafte.

Të gjithë e dinë mirë se votat e shqiptarëve janë nëpër marrëveshjet konçesionare firmosur nga Nano, Berisha, Rama, nga persona të duksjhëm dhe tëpa dukshëm. Humbjet tona në naftë janë miliarda dollarë. Vetëm me një ton naftë blihen qindra vota, po me  disa mijëra tonë naftë?  Këta kryelugetër gjithnjë levizin gurët e shahut për të qendruar në krye, të vjedhin sa me shumë naftë.

Që bëjnë  të njëjtin teatër të dhunës dhe hipokrizisë. Që përsëritet e përsëritet pa fund. Prej 30 vjetësh. Me të njëjtët barkpangopur, me të njëjtët shpirtzbrazur, shkruan  para dy javësh pamfletisti në majë.

Të huajit e dinë mirë se Shqiperia ka naftë. Sipas statistikave botërore, Shqiperia ka 0.1% të rezerave botërore të naftës, radhitur në vendin e 56, duke lënë pas 42 vënde. Pra, Shqiperia është shumë perspektivë dhe inkurajuese për kërkimin dhe zbulimin e naftës… Shqipëria vlerësohet të ketë rezerva relativisht të larta të naftës, që arrijnë deri në 400 milionë tonë naftë, a  me shumë.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore, 40 milionë tone/nafte janë të pashfrytëzuara, ndërsa 50 milionë tone/naftë janë tashmë të shfrytëzuara. Këtë perspektivë energjitike më mirë e dinë specialistet tanë të naftës.

Qeveritë shqiptare, me kohë u kanë  hapur portat kompanive të huaja të grabisin naftën shqiptare. Janë shumë kompani. Këto marrëveshje janë bërë dhe bëhen për të vjedhur naftën, për të konvertuar votat e shqiptarëve.

Së pari është Kompania Bankers Petroleum ulur këmb kryq në vënd burimin e Marinzës, nga ku dizenjohet Shqiperia. Sa borxhe i ka kjo kompani Shqipërisë? Ikën pronarët e parë  pa bërë asnjë dorëzim dhe erdhen kinezët e hieroglifeve. Bankers Petroleum shfrytezon vendburimin e Marinzës që nga viti 2014,  fushën kryesore të naftës në Shqipëri dhe më e madhja  në Europë me një sipërfaqe prej rreth 17.8 mijë hektarësh ku  rezervat e saj të provuara janë rreth 5.4 miliardë fuçi naftë.

Duhet thënë se Shqiperia deri tani nuk  ka fituar gjë nga shfrytëzimi i kësaj pasurie mjaft të madhe natyrore që ka  nëntoka shqiptare, sepse asnjë kompani nuk ka rezultuar ende “me fitim”.

Kalvari i kontratave të naftës me të huajit është i gjate dhe i komplikuar, një metamorfozë e tmerrshme ku ka paqartësi dhe abuzime monstruoze. Në shtator 1995, qeveria Shqiptare nënshkroi një kontratë për kërkim-shfrytëzim me kompaninë angleze “Medoil “. Kjo kompani nuk kreu asnjë lloj punimi,po këtë liçensë në vitin 2007  e bleu kompania tjetër angleze “Cairn Energy“, me “Capricorn Albania Ltd”, duke planifikuar të bënin rreth 400 km.profile sizmike dhe më pas të shponinedhe një pus. Po asgjë nuk u bë.

Kompania Phoenix fallsifikoi dokumentet me vlere 1.300.000 dollarë. Vargu i skandaleve të tillë është i gjatë, por qeveritë shqiptare, nuk merren me këto, rëndesi ka që paratë e naftës të shkojnë në fondin e partive, në fushatat elektorale dhe para elektorale. Zyrat e shtetit shqiptarë shpesh herë kthehen në një han pa porta nga ku mund të vjedhësh miliona dollarë përmes faturave të falsifikuara të naftës.

Grabitja e pasurive kombëtare është realizuar nëpërmjet një procesi të sofistikuar, të maskuar pas ligjit të konçesioneve. Qeveria e parë e viteve ’90,  grabiti nëpërmjet privatizimit dhe  futi në përdorim urgjent konçesionet. Ndërkohë, ne shqiptarët merremi me mustaqet e Ҫelos.  Le të bëhet një Vetting për naftën, të gjenden cilët kanë firmosur ato dhjetëra marrëveshje konçesioniste, atëhere do të kuptohet mirë nga na vjen ky skllaverim dhe përse shkrepin herë pas here  këto protesta partish.

“Shumë kam bërë, po ende shumë kam për të bërë…” – thotëi “i pakorruptuari”. Po kujt ia thotë ai këtë, mua? Vjedhja vazhdon. Rëndshëm. Sistemi i rrjepjes është i fortë, në këmbë, vazhdon pamfletisti im…

Konçesionet e naftës, këto biznese të zeza shqiptare, trajtohen me detaje në librin “Nafta dhe Politika” të Prof. Dr. Maksim Shulit, ish deputet i PS dhe President i Albpetrolit. Gjithashtu ky autor ka bërë edhe disa intervista të gjata që ngjajnë si ekuacione algjebrike. Prof. Maksi me kohë ia ka percjellë këtë liber edhe K/Ministrit, por ai preferon të luaj “shah”në një “tepsi’, pranë një “timoni”, por jo te lexojë një libër për naftën shqiptare.

Korrupsioni i partive në  fushata zgjedhje bëhet me  paratë e naftës. Kështu kanë bërë dhe bëjnë tëgjitha partitë. Nga Nano tek Berisha, nga Berisha tek Rama…Kudo akumulohet nafta që u jep energji vendasve dhe të huajve. Zaten Shqiperia ka qënë një kungull a fuçi nafte në sqetullat e të huajve edhe vite më parë. Ato para gjenerojnë fuqi dhe dhunë.

Vite me parë, degjuam thirrjen Nano ik. VertetëNanua iku dhe me pas erdhi Berisha. Por pas ca kohe  iku edhe Berisha, me thirrjen ik. Tani i erdhi radha Ramës të  ik! Ata shkojnë dhe vijnë ndërsa ne zezaket e  Albanistanit presim nga të huajt.

Liderët tanë bëjnë luftë nëpër faqet e Istagramit dhe Facebookut, po këto jane  farsa për të fshehur naftën e vjedhur. Teatri i dhunës dhe i hipokrizisë.

Pa dyshim kushdo që të vijë tani  në pushteti, militantët e krahut tjetër do t’i turren me të njëjtat fjalë, Ik! Ata ikin dhe vijnë, e ç’fitova unë? Asgje. Mua askush nuk mi kthen këto 30 vite të jetës time në këtë tranzicion të helmuar shqiptarë me monstra të tilla në krye. Mashtuesa dhe vjedhës. Na plakën para kohe. Në vitet ’90  ishim 50 vjeçarë, shpresonim por  nuk fituam asgjë. Akoma pa Statusin e Naftetarit, jetojmë me 200 dollarë në muaj.

Në territorin e Republikës së Shqipërisë vepron edhe kompania Shell me të drejtë kërkim nafte në zonën e Shpiragut, Berat. Shelli ka vite që punon në këtë zonë, por deri më sot nuk kemi dëgjuar të flasë për  konturimin e një vendburimi nafte. Ka rregulla teknike për të përcaktuar një vendburim nafte. Kjo kompani është bërë qesharake me vizitat e K/ministrit tonë  kur shkon atje  të tretur ushqimin.

Dhe, pa qënë specialist, flet për zbulim dhe perspektivë të madhe para pesë  a  gjashtë njerëzve të veshur me kominoshe. Këtë ritual në disa raste e bënë edhe ministri linjës. A nuk janë qesharake këto njoftime shtypi? Për këto duhet të flasin specialistët e naftës. Shellit nepsi  i ka kërcitur deri në Zagori të shkojë të zbulojë naftë, ku edhe zogjtë janë të pashaportizuar.

Vërtetë Shelli është i madh në botën e naftës, por jo ky derivati këtu në Albanistan. Shelli ka 20 vite që vjen  rrotull po ende  nuk ka  konfirmuar  zbulimin e një vendburimi naftë të mirëfilltë. Ky Shelli shqiptar është mister se, nëse punon kështu edhe nëpër botë, me investime dhe rezultate të tilla, do ta kishte marrë lumi me kohë.

Pasaportën e vendburimit të Shpiragut e kanë specialistët shqiptarë, autorët e mirëfilltë. Shelli ka në tavolinë projekte të vjedhura, rilevime dhe interpretime të  specialistëve shqiptarë, të atyre që paguhen 200 dollarë në muaj.

Tranzicioni demokratik doli më i keq se djalli. Të gjithë vjedhin naftën, bëhen të pasur dhe blejnë vota, jo një e dy por lagje, qytete. Kështu pra, me naftë blihen shtete, parti,  ideologji, vota, se nafta  është lubrifikimi më i mirë i të pandëshkuarit dhe i “të pakorruptuarit”.

Po kush do jetë ai  që do shkojë t’u shkulë dhëmbët “kryeburrave”, njërit në vilën e tij në Lalz e tjetrit në Surrel?- vazhdon heroi im.

Në Gjirokastër “I pakorruptuari”, u lutet studentëve të bëjnë kërkime shkencore se paratë i kanë  në xhep. Paska lajthitur. Ai deri më sot nuk është  kujtuar të  pyesë specialistët e naftës, a kanë studime dhe projekte për zbulimin e naftës? Ai me të tjerët.

Industrinë e naftës e çuan në zero, detashmentin e naftës e bënë copë,  shumë specialistë bredhin nëpër botë. Rama thirri në një takim mjekët, por për naftëtarët që  zbuluan me dhjetëra vend burime nafte dhe gazi nuk u kujtua. Mjeku dhe ambulanca nuk lëvizin pa naftë. Mirë shkruan ai trimi, nuk ka gjë në botë që të shpëton nga vetvetja, dhe pandëshkimi na kthen përsëri te krimi.

Ing. Ahmet Collaku-NAFTA SHQIPTARE

 

March 16, 2019 20:27
Komento

28 Komente

 1. Preng Pjetri March 16, 20:29

  LEPURI RAMA DHE UJQERIT E SHQUPIT…!

  Edi Rama e ka humbur besimin jo vetem tek qytetaret e thjeshte por edhe në gjirin e families madhe te forces politike qe komandon.
  Arsyet janë te shumta po aq sa dhe zullumet e tij te kryera ne keto gjashte vite si doShqiptare.ar.
  Nuk e teprojme te themi se Edi Rama e ka shkermoqur partine socialiste me keq se Lul Basha PD…
  Porë fatmiresisht socialistet janë njerez me integritet tolerant dhe mbartin vlera dhe vertyte njerezore absolute.
  Falë ketyre vetive dhe inteligjence Partia socialiste mbetet forca politike me e madhe ne vend.
  Edi Rama de fakto nuk ka treguar ne asnjë moment deshire dhe kurajo per të mbrojtur vertetë kauzen e Partise Socialiste,
  perkundrazi ka vepruar gjithemonë me koken e tij dhe jashte cdo norme dhe statusit te partise.
  Rikompozimi i qeverise ne fundëmuajn e fundvitit 2018 tregoj qartazi se Edi Rama eshte anti partiak dhe dashakeq i Parties Socialiate.
  Mandje tashmë nuk kame as dyshimin me te vogel se Edi Rama ka synim paresor ta shperbeje PS totalisht.
  Edi Rama po tregohet tiger me socialiatet dhe te majteten Shqiptare..
  Ndersa me opoziten po sillet si lepur gjysem i plagosur ku nuk ngurron ti bjerë në gjunje ujqerve te Shqupit vetet e vetem te mbrojë karrigen dhe lekuren e tij.
  Faktet flasin vete dhe s’kemi nevojë te thellohemi mjafton ti referohemi rastit Bode qe zoti Rama i besojë vend kyq ne Banken kombetare pa numeruar dhjetra punesime tjera nga rradhet e ish eksponenteve te PD…!
  Sot Edi Rames i ka dale halla me hallate,situata tashme i ka dale jashte kontrollit totalishtë ndaj kot po mundohet ta bëjë zap.
  Mjaftojnë dhjete rrugaqe te blere nga komanda e Shqupit dhe i benjnë zborin policies dhe pushtetit rrethuar me tel e kangjella te Edi Rames.
  Madje gangesterat e shqupit sot munden te ushtrojne dhune fizike edhe ne godinen e parlamentit pa I hyre ferre ne kembe.
  Ç’fare po pret kot zoti Rama perse nuk largohesh disi me marifet…?
  Fundja edhe Lek Dugagjini ja mbathi nje rast delikat…
  Dhe lindi shprehja “më mire të thonë iku Leka,se as te thone ate we s’thuhet u dhje Leka”.
  Quditem me deklaratat tuaja zoti Rama kur thua se ne Shqiperi ska krizë…!
  Populli nuk po proteston..
  Ç’jane ato qindra e mijera vetë qe kanë zaptuar rruget dhe sheshet kudo neper Shqiperi duke thirrur pa pushim Rama ik…!?
  Vertet mendoni ju zoti Rama se dote largoheni kurë te ju thotê ajo qe s’thuhet,apo e keni per shaka shprehinê tuaj demagogjike..?!
  Ju duhet ikni zoti Rama jo pse duan ujqerit e Shqupit por se rruga juaj tashme nuk ka fill as bisht.
  Duhet ikni zoti Rama perpara se ti ngarkoni vetes edhe nje fature tjeter me te rênde ate ta destabilizimit.
  Duhet ikni zoti Rama ende pa u barazuar me banditin plak Sali Berisha.
  Nga
  Preng Pjetri
  Lezhe.

  Reply to this comment
  • Per Collaket dhe Pjetrat trushpelare nga dobici i Vicidolit March 17, 17:22

   Kush e vodhi naften dhe kujt ja lene dobicin ne preher keta shkrues te paditur! Hahaha dobicat e Vicidolsit shkruajne artikuj te rrejshem dhe i bejne te gjithe njelloj kur shitjet dhe privatizimet e naftes i beri i biri i bushtres se Vicidolit. @Preng Pjetri ata qe kane dal ne shesh jane te paguar per eskursione te dhunshme. Ju japin para te rusise e serbise qe te dalin atje dhe te gjuajne me gure. Si edhe ta kalojne nje nate dhe nje dite ne Tirane. Dy pune me nje gur! Bej turizem me para te Beogradit e Moskes dhe qello edhe policine. Sepse ne shqiptaret qe jemi kunder ketyre huliganeve dalim ne diten e Veres dhe tregojme qe jemi shumica e civilizuar. Popullin nuk eshte ne proteste por jane huliganet qe duan te shpetojne kokat e tyre nga juve qe ju perdorin si idiote qe jeni. Preng Pjetri gjej rrugen se je ne rruge te shtrember. Nuk mund te ngrihesh dhe te shkaterrosh ate qe zgjodhi shumica e popullin ene zgjedhje te lira. Po ja u mbajti bytha hajdeni ne zgjedhje dhe do ta shikoni sa ju vlen lekuara.

   Reply to this comment
   • Lexo lajmet Collaku - Projektligji per minatoret dhe naftetaret eshte gati March 18, 02:09

    @Collaku – Si duket nuk i ke ndjek mire lajmet sepse Balla para disa ditesh deklaroj qe eshte pergatitur nje projektligj per profesionet e veshtira perfshi minatoret dhe naftetaret. Prandaj te gjitha sa thua qe kjo qeveri nuk ka bere asgje (edhe pse ka 5 vjetv ne pushtet krahasuar me 20 vjet te shqupit) per naftetaret nuk eshte e vertete. Do beje mire te lexoje lajmet dhe te pyesesh se kur ky projektligj do te miratohet ne Parlament perpara se te leshosh gjithe kete balte mbi kete qeveri qe po punon per njerez si ju dhe ne.

    Reply to this comment
 2. mirel March 16, 20:47

  Kete vereni ne faqen kryesore o Dita, dhe jo ne fund si nate.
  Ky eshte lajm qe duhet te bucasin gjithe gazetat.
  Po jeni burra, po jeni funderina lereni ne heshtje si gjithe lajmet e tjera te krimit ekonomik

  Reply to this comment
 3. Feniks March 16, 23:11

  Jo vetem NAFTA,por e tere pasuria kombetare eshte grabitur nga te gjithe klikat politike ne pushtet!
  @8 vjet kane qene te mjaftueshem ,qe populli shqiptar te jete bindur se rrezimi i socializmit nuk u be per te miren e populliot shqiptar,por per rrenimin e Shqiperise dhe mjerimin e populliot!
  28 vjet nuk eshte vene asnje “tulle” ne themelet e reja te premtuara ne fillim te viteve 90-tes,se baza e te gjitha te keqiave ishte teoria kriminale antishqiptare e “TOKES SE DJEGUR”,e rrafshimit te cdo gjeje komuniste,jo e njejte ,por me keq se levizja “cartiste” ne Angli.
  Ka ardhur koha qe t’i behet GJYQI PARA HISTORISE i organizatoreve,nxitesve,drejtuesve dhe grabitesve te historise,shteti,ekonomise,te drejtave dhe lirive te njerriut ne vend!
  Shqiperia me nje pasuri prallore nentokesore etj sot eshte kthyer ne nje vend ku ndonese kane mbetur 50% e popullsise,kane frike te caktojne minimumin jetik te njeriut per te dalluar se ku ndryshon mireqenia e njeriut nga qente e rruges!
  Dhe kjo nuk behet se politikanet e sundojne me lehte nje popull te varfer qe e jep voten per nje thes miell!

  Reply to this comment
 4. demo March 17, 11:20

  Saliu vidhte dhe thoshte:-Dua te vjedh,,dua t`i bej femijet te pasur,,dua ta shes Shqiperine,,keni inat,Plasni!
  Do t`ua sjell Fasllicin mu ne parlament!
  Saliu vriste dhe thoshte,dua te vras,,jam bere pishman qe nuk vrava me shume.
  Ky Dordoleci,qe gjoja do ndeshkonte Saliun,Saliut i hengri mutin,po vjedh me rende se Saliu,por ama hajduterise i ka vene ca emra qe te merr ne qafe,si PPP,Koncessione,Chak-Up,Inceneratore.
  I nderron cdo vit MINISTRESHAT, Ben mbledhjet e qeverise neper hotele,neper Bel-Vedere,neper Avione te Linjave Fantasme,te lyer e ngjyer me bojra kombetare.Ki meri,e foli hakun,Keto nuk i bente Saliu.

  Reply to this comment
  • mirel March 17, 15:40

   Po dhe ky ka dale hapur, keshtu behen keto pune duke vjedhur, kete deklaroi ne skandalin e Unazes.
   Jane vetem vemjet rilindase qe i rrine nga pas per ndonje kocke qe nuk duan te nderrojne mendje, dhe natyrisht nuk kane me cipe te mohojne gjithcka sy ne sy
   Ne Durres shembet qyteti i lashte antik per ti hapur rruge Velieres se Vangjush Dakos, qe eshte kapur nga krimi.. asgje nuk ndodh, projektet e krimit vazhdojne ecin perpara

   Reply to this comment
 5. ETHEM LALAJ March 17, 12:04

  I LEXOVA TE GJITHA.SE KUSH KA VJEDHUR E VRARE ME SHUME NE KTO 29 VJETE E DI EDHE BUFI PULAVE.
  -NAFTA ESHTE KRYEFJALA E EKONOMISE KU ESHTE BERE B A D E R D IA NE KETE VEND.EDHE RAMA KA PERGJEGJESI QE NUK PO VENDO RREGULL.POR ME PARE DUHET TE SHKOI NE BURG SALIU QE EMROI NIPIN E LIRI BERISHES-REZART TAÇI QE BERI KRIM ME NAFTEN,ETJ.
  -ZOTRINJ:ASETET E NAFTES JANE SHITUR TE HUAJVE..EDHE AMERIKANAVE.KUR TIK LLALLA DO NDERHYNTE NE MARINZE PER SHPIMET ME DINAMIT QE DEMTUAN BANESAT..THEU KOKEN TE AMBASADORI LU..U..U..U.SI DUKET KENI HARRUARE.SI DUKET RAMA NUK DO QE TE THYEJ KOKEN EDHE AI ME MIQT E SALIUT NE MBAR BOTEN.
  -KTU DUHET TOPI MATO GRUDES TE ÇAI KRIMIN E MADH SALIST..!

  Reply to this comment
  • antonio March 17, 12:43

   O budallai Ethem Lalaj!
   Mire qe Berisha ka bere krime pa fund,por ketij karagjozit piktor prandaj i dhame 1 milion vota,qe ta conte dosjen e tij ne gjykate e jo t’i ferkonte krahet!
   Po per 26 te vraret e Gerdecit,qe po luftojne ne gjykaten e Strasburgut per te drejtat e tyre,pse nuk i mbron ky Rama jot,por mbron Berishen duke thene se ishte aksident teknologjik?
   Po 4 protestuesve te pushkatuar,pse nuk u ka dhene te drejte,pse nuk u ka ngritur nje monument ,por i ka lene me nje pllake ku shkelin njerezit dhe bejne gelasa zogjte?
   Po bisedimet per shitjen e detit Jon,pse nuk caktoi kryetar te ekipit kolonel Pashain qe ishte i vetme qe mbrojti ne Kushtetuese kete tradheti?
   Por ka caktuar te shiturit e Berishesa?
   Po kryehajdutin e PIRAMIDAVE,Ridvan Boden pse e propozoi dhe e emeroi ne Banken e Shqiperise?
   Po pallatin e vjehrrit te Bashes ne Vlore qe e prishi vete dhe tani ne vend qe t’i paguantevete ia futi popullit!
   Po demshperblimet e njerezve te pushuar pa drejtesisht nga puna,pse duhet t’i paguaje shteti e jo ai qe e ka fajin,pra drejtuesi qe i pushoi padrejtesisht ?
   Po listen e kandidateve per deputete,kryebashkiake etj pse duhet ta hartoje vetem kryetari i partise e jo keta t’i proipozoje e vendose populli?
   Eh more gomar kapterr sa pak tru ke por del ketu e na can trapin me germa tre medha!
   Ik Ethem,shpaji trute se i ke plot mut!
   Edhe kapterr po kaq gomar ke qene!

   Reply to this comment
   • katarakti March 17, 14:57

    Listat e kandidateve per deputete e propozojne partite dhe populli voton per kandidatin qe i pelqen me shume. Asnjehere dhe askund nuk ka bere vaki qe populli te propozoje kandidatet! Jane partite qe propozojne dhe populli zgjedh. Sot kerkohet qe sistemi proporcional lokal me lista te mbyllura te zevendesohet nga ai mazhoritar me korrektim kombetar. Ketu nuk ia ke qelluar fare. Prandaj me modest. Per te tjerat me siper ke pergjithesisht te drejte.

    Reply to this comment
    • antonio March 17, 16:17

     O katarakt!
     E shoh qe je militant i punesuar nga partia ,por te mungon vertetesia e atyre qe do te thuash!
     Listat e kandidateve per deputete dhe kryebashkiake,por edhe te keshillave bashkiake i ben personalisht kryetari i partise,pa marre me pare gjykimin e elektoratit,te organizatave te partise etj!
     Keto lista kryetari i partise formalisht i hedh per miratim ne asamble,ne kryesi ku asnje nuk ben vrejtje apo te hedhe poshte ndonje kandidature se e pin e zeza!
     Te kujtohen pallavrat mashtruese te Rames kur erdhi si kryetar me teorine mashtruese “Nje antar nje vote”,qe jo vetem nuk ishte e tille,por edhe nje here u propagandua dhe u hodh ne kosh!
     Shiko se si zbatohet kjo menyre perzgjedhjeje te kandidateve per kongresmene,senatore apo presidente ne SHBA dhe do kuptosh se ketu eshte vetem pjesa tallese e tyre!
     Shembulli me i hapur dhe konkret ishte largimi i 50% te qeverise Rama ku ata qe u hoqen jo vetem nuk u gjykuan ndonjehere ne qeveri,parti etj,por edhe vete Rama kur i hoqi tha vetem fjale lavderuese per ata!
     Turpi me i madh ishte se edhe ministrja e Arsimit,qe u be shkaktare dhe nxitese e protestes dy javore te studenteve jo vetem nuk ju be ndonje kritike,por u cilesua nga Rama si ministrja me e sukseseshme!
     Dhe qershia mbi torte ishte gjykimi harbut dhe diktatorial i Rames se ministrat do hiqen vetem se paskan mbushur 5 vjet ne detyre!
     Ku e gjeti kete norme Rama?
     Doemos qe kete norme ia deshi ruajtja e bythes se tij,se po te akuzonte ministrat e hequr per pa aftesi,detyrimisht qe do akuzonte edhe veten e tij si kryetari i te pa afteve!
     Dhe qe eshte i pa afte Rama kete e di edhe bufi,por harbutet,diktatoret dhe te korruptuarit kete metode ndjekin:MASHTRIMIN E QORRAVE SI TY!
     Te trajtosh sot pas 28 vjert demokraci liderin si SHENJT eshte jo vetem idiotizem,por edhe cmenduri!
     Si nuk keni turp qe akoma i lepini bythen liderit edhe kur ai as pjerdh per ty!

     Reply to this comment
     • katarakti March 17, 21:00

      Ti ke shkruajtur ato qe ke qef te jene ashtu si thua ti. Sa per ta ditur mua nuk me mashtron dot jo Rama, por edhe 100 si ai dhe si ty. Mos i be qefin vetes kot sikur je me i zgjuar nga te tjeret, apo i kupton gjerat me mire! Ku e vure re se e kam trajtuar Ramen si shenjt se po me çudit! Dhe si te shkruajta edhe me siper, mos jep shume mend dhe ji me modest.

    • antonio March 17, 21:25

     Po ta perseris:
     Listat nuk i pergatitin paertite,por personalisht kryetari!
     Ndersa populli nuk zgjedh kandidatin,por ate qae ka zgjedhur kryetari i partise sipas radhes e jo te fitoje ai klandidat qe eshte i fundit ne liste para atij qe eshte i pari ne ate liste!
     Kaq mjafton,qe ti te jesh DELE,qe auto mashtron veten!
     Sa te kete ne Shqiperi QORRA si ty,aq me shume do shtypet e shfrytezohet ky popull!
     Ti nuk merresh me gabimet,fajet,krimet,korrupsionin etj te kryeministrit,por na ulurion neve komentuesve se po te akuzojme kryetarin tend!
     Edhe une kam votuar per 26 vjet per kete kryetar e kete parti,por tani per mua ajo nuk eshte me PS,por Rilindje prone private e Rames!
     Ndersa ju te tjereve ju mungon samari vetem!

     Reply to this comment
   • Leone-53 March 18, 19:03

    Ka thene diçka antonio por jo gjithçka, jane te dy bashkfajtor kush me shume e kush me pak si Sal shpellari dhe piktori i poshteurave te Parisit Ram!..

    Reply to this comment
    • antonio March 18, 20:11

     Bravo Leone-53 se ke thene dicka,por ne fakt nuk ke thene asgje me shume se pretendon ndaj meje!
     Qe jane bashkefajtore e dine te gjithe,por ti ke frike ose nuk di asgje qe te denoncosh konkretisht krimet e tyre!
     Sali Berisha e ka merituar me kohe burgimin e perjetshem familjarisht,por Rama si mbrojtes i tij duhet te shkoje ne burg pas tij!
     Ne se Rama lihet akoma kryeminis
     ter,atehere Shqiperia doi shitet tek serbet!

     Reply to this comment
 6. Drenova March 17, 12:48

  Vetingu me i madh duhet te behet per te gjithe politikanet dhe ushtaraket qe ishin ne detyre dhe bene ose lejuan grabitjen e armatimit dhe municionit gjigand te ushtrise!
  Se ajo pasuri sot eshte bere burim i krimeve dhe korrupsionit kolosal!
  Ne se do shitej ai municion e armatim me rregull sot shqiptaret do ta kishin rrogen jo me pak se 2 mije euro ne muaj dhe pensionet jo me pak se 1 mije euro ne muaj!
  Pse nuk eshte verifikuar asnje here kjo vjedhje shteterore,ndersa ushtaraket pergjegjes ne vend qe te dilnin para drejtesise u bene gjenerale dhe sot edhe ministra?

  Reply to this comment
 7. ETHEM LALAJ March 17, 14:17

  ANTONIO.UNE NUK OFENDOVA KERKEND SE KAM 17 VJET SHKOLLE TE KOHES ENVERIT E JO TE SALIUT E KAM QENE K O L O N E L.SHKRUAJ ME EMER TE VERTET E JU ME EMER I T A L O A N.
  -D I T A BENE GAMIM QE REKLAMON EMRA ANONIM.
  -TE GJITHA ATO QE SHKRUANI JU E KAN BAZEN TE DREJTESIA E DEGJENERUARE E SALIUT,PASI KM NUK DENON NJERI.ATE E BERI SALIU KUR DENOI F.NANON,ETJ.
  -NUK DUA TE MERREM SHUME ME IDIOTET SALIST QE NE 30 VJET E LAN POPULLIN FUKARA.NAFTA ESHTE NJE ASET QE DO RRISTE MIRQENIEN E POPULLIT.POR AJO ESHTE SHITUR NGA VAMPIRI SB DHE NUK KTHEHET MË NE DUART E SHTETIT,PASI ME GJYQE ND/KOMBETARE DO PAGUANIM QIMET E KOKES.POR JU AQ KUPTONI E AQ SHKRUANI.KUSH SHAN-ESHTE I SHARE.KAQ MJAFTON PER SOT…OR FSHATAR MBASE I VIÇIDOLIT..!

  Reply to this comment
  • antonio March 17, 16:31

   O Teme!
   Te dhjefsha mu ne 17 vjet shkolle kur ti akoma nuk ke mesuar dhe as do qe te mesosh se kur shkruhet e nuk shkruhet me shkronja te medha!
   Se dyti,ne se ti paske 17 vjet shkolle une kam 27 vjet shkolle te Enverit dhe Mehmetit bashke,por kurre nuk me shkon ndermend qe te mburrem vetem me dipllomat e jo me mend qe kam!
   Ti mund te kesh vite shkolle,por ty ne mungon respekti per vete,per nivelin arsimor e kulturor qe ke marre ne shkolla!
   Se ne gjykimin tend nuk ke interesin e vendit,te popullit,te historise se shkuar e te tanishme,por thjesht e vetem interesin e liderit tend!
   Rama sot eshte lider,neser shkon poshte ures se Lanes dhe pikturon duke ngrene makarona me grushta!
   Ti i perulesh nje lideri qe ne fjalorin e tij tregon rrugaceri,perbuzje,tallje,cinizem etj per bashkebiseduesit!
   Rama eshte diktasstor qe e shfrytezoi postin per imazhin e tij mashtrues dhe ty nuk te erdhi turp kur ky lider u tha grave e vajzave tuaja ne Fier,”Kujdes mos me sahqyeni mua” sikur perpara kishte femrat e haremit te tij e jo gruan,vajzen tende,timen apo te afermeve tane!
   Po ne Fier parvjet i tha nje kolegut tend pensionist qe po ankohej se,
   – “Sa femije ke?
   –3 femije-tha kolegu pa shejtanllik.
   -Po vete i ke bere-i kthehet kryeministri jot?
   Po ne nje rast tjeter po ku lider karagjoz i thote nje qytetari ankues:
   -Sa femije kew?
   -4-i pergjigjet hallexhiu.
   -Po te tere nje heresh i ke bere ?-derdelliti lideri yt.
   Se edhe punet e qeverise nuk behen te tera nje heresh.
   Po a nuk kishte ky fare karagjozi fjalor me edukativ,me dinjitoz e jo kaq talles e fyes per t’i mbushur mendjen ketyure qytetareve hallexhinj?
   Doemos se ai keshtu sillet sepse i shikon qytetaret si skllever,se me ata ka mbaruar pune qe diten e zgjedhjeve kur u ka marre voten dhe….IK PIRDHUNI!

   Reply to this comment
 8. Zigur Qarri March 17, 16:23

  Perderisa Edvin Rama eshte kundra vetingut per politikanet,automatikisht do jete kundra edhe per naften.

  Reply to this comment
 9. Skandali me Naften eshte 1 i 100 prej shume skandaleve te tjere March 17, 19:33

  Te tre krokodilet Basha Meta Rama – kane lyer duart me nafte me arin e zi qe do te thote kane bere afere dhe korupsion aktiv dhe pasiv !
  qe prej 1997 dhe deri ne 2014 eshte vjedhur nafte dhe eshte shperdoruar detyra pergjegjsia e te tre Krokodileve Berisha Meta Rama
  Me Rafinerine e Balshit ARMO Alpetrolin !
  Kane perfituar mijra dollare vetem duke firmosur kontrakta kundrejt Parave nendore !

  Politikane shqiptar jeni maskarenj ! Jeni destruktive te kombit shqiptare qe ju ka besuar pushtetin dhe qeverine per 30 vjet me radhe !

  Ju politikane vagabonde te tranzicinit 30 vjecar i keni lodhur shqiptare dhe nuk keni nderin te te uleni dhe te perfasoni shqiptare ne Parlamet !
  Jeni Turpi i shqiptareve !

  Reply to this comment
 10. Feniks March 17, 21:04

  Pse nuk eshte luftuar korrupsioni ne Shqiperi keto 28 vjet?
  Sepse te gjithe mazhorancat qe kane grabitur zgjedhjet me vjedhje ose mashtrime para elektorale nuk kane QEVERISUR,por e kane SUNDUAR kete vend!
  Te gjithe ata kane patur mbeshtetjen nderkombetare aq sa nuk arrijne te kuptojne (ose bejne sikur nuk kuptojne) se e keqja ka filluar qe tek shkaterrimi i shtetit ligjor,vendosjen e diktatures demokratike ku vetem propaganda eshte e tille se gjithcka tjeter eshte antipopullore!
  Hartimi i Kushtetutes u be nen drejtimin e dy bashkekryetareve,asnjeri jurist,qe pervec interesave politike nuk kishin asnje aftesi apo interes qe te kontrollonin ata qe e hartuan ate!
  Ia dhane popullit gjoja per ta miratuar me referendum,por qe populli u besoi verberisht partive dhe si gjithmoine votoi si dele!
  Sot Kushtetuta eshte ajo qe u ndryshua brenda nates nga dy vete,Rama dhe Berisha,qe u vetshpallen diktatore ndaj sot deputetet,ministrat,kryebashkiaket i falen padronit e jo Kushtetutes e ligjeve!
  Sot te zgjedhurit gjoja me vote nuk ua dine per nder votuesve,por padroneve se e dine qe nuk i votoi populli,por kryetari!
  Kurre nuk kemi degjuar deputet,minister,kryebashkiak etj te kritikoje kryetarin e partise edhe sikur ai te vjedhe te gjithe buxhetin e shtetit!
  Ku ishin ministrat e Rames kur iu dha tenderi 30 milion euro nje firme fantazem me dosje te fallcifikuar?
  Aty ishin,por rrin in si pula!
  Po kur Rama hoqi sikur te ishin kujdestare cerdhesah 7 ministra pa asnje kritike ,por gjoja se kishin m,bushur 5 vjet ne detyre,ku ishin ministrat,antaret e kryesise etj? Me siguri po pinin kafe duke thene “Larg bythes time”!

  Reply to this comment
  • Hamshori March 17, 23:47

   Nuk ishte aty ETHEM LALAJ se te gjente vrime ku te futej Rama!
   Me 17 vjet shkolle Ethemi do i nxirrte bojen Rames,por ce do se ishte me pushime ne KAR-avasta!

   Reply to this comment
 11. gjermani i fundit March 17, 22:38

  Nuk duhet thene vetting, dmth zgjedhje kuajsh. Duhet bere verifikim. Verifikim pronash, postesh, vendimesh, titujsh, gradash, etj. Ku eshte shperdoruar te paguhet. Ku eshte vjedhur ti kthehet haka te zotit. Te verifikohen punet e bera. Te hiqen titujt profesore e doktore qe kane shpikur llogje kafenesh dhe paguhen per kontribute zero me bisht. Te kontrollohen gradat e ushtarakeve, se u mbush lista me generale partish me kontribute zero me bisht. Po’ kush do verifikoje se?

  Reply to this comment
 12. Adih March 19, 18:09

  Ketyre hajduteve te pa skrupullt ,te ketij tranzicioni post komunist ,i behet qejfi dhe nuk e rruajne fare cfare shkruhet e komentohet ketu..Keni haruar edhe nje gje o komentues . Sa milonera ne Euro kemi pguar ne kokpalaret me taksat tona nga gjykata e Strasbourgut,kondra shtetit Shqiptar ,pro pronareve te ligjshem .Deri tani skane dale mbi 90% te vendimeve prisni se do shikoni e do pagoni me shume .Po ju kujtoj pallatin e bashes ne vlore ku rama e ndihmoi pa radhe ne strsbourg 14 mion euro.Mire na i bejne edhe pak e kemi..

  Reply to this comment
 13. 888 March 20, 00:01

  Po Ethut mut Lalaj a merr vesh gje nga keto shifra?
  Apo si militant tru shplare kaq mjafton:Te haje mut kot!

  Reply to this comment
 14. Arben March 20, 15:59

  Pirdh o pirdh,

  ta beje njehere per veten ky loqja i gjate ne foto.

  Reply to this comment
 15. Mark U.K March 21, 21:58

  Shko more trap tu ka bere mendja veting per çdo gja.

  Reply to this comment
 16. anda March 24, 12:21

  Po Kromi?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim