Ledina Zhupa: Shqipëria ka nevojë t’i kthehen emigrantët.

Ahmet Dursun May 20, 2013 08:49

Ledina Zhupa: Shqipëria ka nevojë t’i kthehen emigrantët.

Ka ndjekur studimet e larta dhe ato Master në Fakultetin Juridik në Universitetin Kapodistriak në Athinë. Eksperiencë e gjatë në fushën e jurisprudencës dhe pedagoge e Universitetit Amerikan të Tiranës. Aktualisht, është anëtare e Bordit Drejtues dhe Sekretare e Çështjeve Ligjore dhe Zgjedhore pranë subjektit politik Lidhja për Drejtësi dhe Progres (LDP). 

 

Ledina, kur unë isha adoleshent, sapo u njoha me një vajzë, e ftova në një restorant dhe e dhashë porosinë fshehtas që t’i bëja një surprizë. Pa i vënë ende në tavolinë kamarieri, dy kokat e qingjit, ajo iku me vrap dhe unë e humba përgjithnjë atë. Ku mendon se gabova?

–          Së pari duhet ta merrje pak më ngadalë. P.sh. kur unë u njoha me bashkëshortin tim në Greqi, një javë rrjesht pimë kafe dhe pastaj shkuam në një restorant në rrethinat e Athinës që gatuhej mish qingji dhe koka të pjekura. Ne u martuam dhe kemi dy djem binjakë, se e morëm me ngadalë.

Binjakët, a flasin në barkun e nënës?

–          Po, jam e bindur që flasin. Edhe tani nëse qan njëri, tjetri bëhet gati të qajë, kur qesh njëri prej tyre, tjetri lumturohet.

Në Greqi jetove plot 21 vite. Kur do të kalojë një grua, a ia hapin derën të kalojë e para?

–          Po, shumë më shumë se këtu. Greqia është djepi i demokracisë dhe shoqëria e ka kuptuar më së miri rëndësinë e gruas. Nuk e lënë të ngarkohet, e respektojnë së tepërmi dhe kjo e motivon gruan greke të japë më të mirën për shoqërinë.

Çfarë është ajo gjë, që nuk e dinë shqiptarët rreth gruas greke?

–          Janë mikesha më të mira se sa shqiptaret, e pranojnë të renë dhe nuk kanë paragjykime. Ndërsa në vendin tonë, gruaja shpesh mbërthehet nga xhelozia dhe kjo në rradhë të parë e pengon vetë atë.

Edhe në Greqi je marrë me politikë, madje shumë e re.

–          Po, që kur isha 16 vjeçe shkrova një libër poezie që u pëlqye mjaft. Pastaj u anëtarësova në Partinë Komuniste Greke. Ishte një përvojë shumë e vlefshme, mësova shumë prej tyre dhe duke qenë se isha më e vogla, isha edhe më e përkedhelura e grupit.

A ka deputetë grekë, që i zë gjumi në Parlament?

–          Ka patur dhe kryesori ka qenë kryesocialisti Jorgo Papandreu. Ai erdhi si dështak, iku si dështak. Kur i gjithë populli u ngrit për ta zgjuar, ai përsëri nuk i hapi sytë.

Çfarë është gjëja më e bukur që ka Shqipëria?

–          Qenia shqiptar, gjuha shqipe. Nuk kemi luftuar kurrë, jemi të afrueshëm.

A të ka ndodhur të dëgjosh “Pse erdhe? E kuptove sa vështirë është? Pse nuk kthehesh aty ku u rrite?”

–          Këte e kam dëgjuar para se të vendosnim për t’u rikthyer, dhe për çudi kjo më thuhej prej njerëzve në Shqipëri. Dhe i pyeta nëse është aq keq, ju pse po rrini? Ne në emigrim jemi mësuar të luftojmë, këtë e kanë bërë të gjithë emigrantët në vende të huaja, sfidat këtu i kemi si thuhet bukë e djathë.

Gruaja që kthehet nga emigracioni, a qëndron në heshtje?

–          Kjo i ndodh gjithsecilës që ka jetuar jashtë dhe kthehet në Shqipëri, por nuk zgjat me shumë se një vit. Ne kemi lënë një komodidet më të madh, se sa na ofron Shqipëria: përkrahja sociale, spitale më të mira, shkolla më të mira, infrastrukturë më të mirë. Kemi lënë vende me një demokraci dhe liri më të zhvilluar se këtu.

Çfarë është ajo që mund të sillni?

–          Shqipëria ka nevojë për prurje të reja. Ky vend ka nevojë për energji të reja, dhe ne që jetuam, punuam dhe kontribuam në vende të tjera, mund ta bëjmë akoma më mirë për vendin tonë. Thjesht duam pak vëmendje kur flasim, kur themi se ç’duhet të bëjmë dhe pastaj na gjykoni.

Është një idealizëm që mban brenda edhe inatin?

–          Po, çdo idealizëm mbart edhe një inat brenda, por kur bëhet fjalë për vendin tonë ne dimë të ushqejmë më shumë idealizmin, se sa inatin.

Ç’duhet të bëjnë gratë shqiptare në zgjedhje?

–          Duhet të shkojnë në qendrat e votimit dhe të votojnë për gratë, duhet ta bëjnë për gratë, kushdo qofshin ato. T’u besojnë atyre pa menduar se kush qëndron pas tyre. Veç kësaj ligji që detyron përfshirjen e gruas të paktën 30%, është një diskriminim total për gruan, pasi dihet tashmë që shumë parti po i përzgjedhin veçse për të plotësuar listat.

Atëherë, pse e kërkuat me aq insistim të ishte ky ligj?

–          Jam e bindur që pjesëmarrja nuk bëhet me zor. Ka parti që mund të përfshijnë gruan 50-60 %, ka të tjera që munden 10-12%. Kjo lidhet me mendësinë e drejtuesve të partive, por unë mendoj që këtë duhet ta vendosë elektorati.

Mbase sepse grave u mungon përvoja politike, prandaj përfshihen sa më shumë në fund të listave?

–          Është shumë e vështirë të kuptohet se çfarë janë duke menduar në të vërtetë, por duke menduar thjesht anën pozitive pa analizën e duhur, kjo mund të kthehet në negative. Në fakt, po vihet re agresiviteti i grave në politikë.

Kemi me dhjetra parti politike, a mendon se gjithsecila prej tyre ka një bosht ideologjik?

–          Unë kam qenë në një moshë shumë të re, siç e thashë edhe më parë, anëtare e Partise Komuniste Greke. Kam qenë aktive, kam lexuar shumë dhe nëse flasim për Shqipërinë në këtë gjendje, nuk ka asnjë rëndësi ideologjia. Edhe ideologjitë kanë nevojë për pak mirëqënie.

Komunizmi shqiptar u lodh në 45 vite, mos vallë edhe demokracia ndihet e lodhur tashmë?

–          Demokracia fatkeqësisht nuk ka ardhur ende, prandaj nuk do të thoja është e lodhur, por ajo kërkon hapësirë që të vijë.

Nga do të vijë?

–          Të gjithë njerëzit që e njohin, e vlerësojnë dhe nuk jetojnë dot pa të, do ta ftojnë që të vijë. Demokracia me të njëjtat  ligjërime, fytyra dhe mendësi të 23 viteve të fundit, thjesht pret te dera dhe nuk hyn brenda.

 

 

Ahmet Dursun May 20, 2013 08:49
Komento

23 Komente

 1. ARUSHA May 20, 15:46

  Emigrantet do vine ne Shqiperi , kur ta ndiejne ata vete kete dhe jo pse thua ti zonja juriste ,se ata kane e zgjedhur vet me gjith veshtiresite kete rruge dhe se atje ku ata jetojne ka me shume demokraci se ne Shqiperi! TI ke shkuar ne Shqiperi ,se ne greqi ke deshtuar dhe te ka ndihmuar polika e sotme me kete vend pune perr ti bere reklam vehtes me tyja ! NE SHQIPERI E TIRANE KA ZHENI , POR POLITIKA NUK I AFRON ATA , SE ATA NUK SHITEN TEK KJO POLITIKE VRASTARE E POPULLIT SHQIPETAR !

  Reply to this comment
 2. SKEPTIKU May 20, 16:58

  O ARUSHA NUK KA IK VETE MER AJO E KA “CUAR” GREKU ME MISION , NUK E LEXON QE E THOTE HAPUR,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • kritiku May 20, 19:43

   Ledina jeni shume e sakte ne mendimin tuaj

   STOP MENDIMEVE e politikave te vjetra
   ps-iste LSI-ISTE E PD-ISTE, TE TREJA FORCAT I KEMI TESTUAR E VETEM E KANE SHKATERRUAR KETE VEND

   URIME E SUKSESE NE FORCEN E RE POLITIKE LIDHJEN PER DREJTESI E PROGRES…

   ARUSHA SKEPTIKU JEMI NE VITIN 2013 JINI PAK ME KEMBE NE TOKE ME MENDIMET QE SHKRUANI SE ME DUKEN SI ATO PARRULLAT E QEMOTSHME SI NE KOHEN E GJERMANIT ,,, NUK E DI KUSH MUND TE JETE GJERMANI JUAJ PS APO PD PAK RENDESI KA E RENDESISHME ESHTE TE JENI ME REALIST E TE SJELLIM VERTET NDRYSHIMIN NE KETE VEND SE AKOMA JEMI SI NE MESJETE..
   FALEMINDERIT

   Reply to this comment
 3. kritiku May 20, 20:07

  LEDINA JAM KURIOZ NE CILEN ZONE KANDITONI PER LIDHJEN PER DREJTESI E PROGRES ( LDP)?

  ME GJITHE RESPEKTIN ME TE MADH DO IU MBESHTESJA JUVE PERSONALISHT EDHE FORCEN ME TE RE POLITIKE QE JU PERFAQESONI PER NJE SHQIPERI NDRYSHE PER NJE SHQIPERI DREJT PROGRESIT JO REGRESIT

  URIME LEDINA …SUKSESE ..E FITORE. NE 23 QERSHOR..

  URIME LDIHJA PER DREJTESI E PROGRES..LDP. .FITORE NE 23 QERSHOR…

  Reply to this comment
 4. Gramoz May 20, 21:09

  ZONJE enderuar …..nuk kam asnje lloj te drejte te ve ne dyshim kulturen tuj sesa jeni kete e di ti dhe ata ku ju punoni…me duhet tu them se ate vend une enjoh poaq sa ju. por qe tu shqiptareve se ju jeni kthyer nga nje vend demokratik kjo paradoksale/….arsyet jane te shumta e para ju vini nga nje vend nga icili nuk ka as me te vogen ndjenje te demokracise politike……….ju zonje nga sathoni qe ju keni aderuar ne nje parti politike .por me kete parti ku ke aderur mos ja u thuaj shume shqiptareve se per 50vjet te te parit dhe njezedy te keti te dytit do tu shtoni me shume zemerimn,…..arsyet jane te humta …e para .nuk eshte pparti qe ne kohet moderne e ka njeri per zemer dhe vendet e qyteterura e kane hequr dhe si nocion……….tani po ju drejtoj nje pyetje a ja keni drejtuar ju partisememe nga vjen zotrote se perse ai shtet demokratik .qe na equan te tille,mban ligj lufte dhe cenon sovraniteti,n..enjevendi tjeter jo ti se ke bere kete se po ta beje ti do shpalleshe heretike ….nuk e ke bere kete sepse te gjitha partite greke me ne krye politiken jane antidemokratike jam nenje vend me demokraci brilante dhe une si person nuk ikaperdij dot brockullat e tua

  Reply to this comment
 5. jani May 20, 21:33

  Spaske marre vesh gje ne greqi . Po cfaj kish papandreu per gjendjen ne te cilen mori qeverine pra financat e vendit . Ke qene dhe antare e KKE,por nuk na thua per zonjen qe drejton KKE, shan kapitalizmin dhe vajzat e saj studiojne ne amerike. Zotrote ke ardhur te predikosh teorine e Marksit por harron se ky vend ka aq shume juriste sa prania jote eshte vetem per statistike.

  Reply to this comment
 6. Selam Musa May 20, 22:13

  Pershendetje zonja juriste!
  Intervista juaj e thjeshte eshte nje leksion i shkurter e i koncentruar per çdo femer shqiptare; fjalet tuaja njerezore jane mesim per te gjithe shqiptaret ‘e tensionuar’ nga bipolariteti partitokrat PD_PS; mendimet tuaja modeste shperndajne mesazhin e paqes, te demokracise se vertete dhe jo te pseudo-demokracise qe po perjeton populli shqiptar gjate ketyre dy dekadave te fundit. Çdo lexues i zakonshem pasi ka lexuar intervisten tuaj krijon bindjen se sot ka mberritur koha qe te gjithe burrat dhe grate, te rinjte e te rejat qe lane memedheun e tyre te dashur per te siguruar mbijetesen ne vendet e tjere, kryesisht ne vendet fqinje, duhet te ri-kthehen ne vendin e tyre dhe te kontribuojne per te ndertuar nje demokraco moderne, te vertete, perendimore sepse kete demokraci mund ta ndertojne vetem ata qe e kane jetuar dhe e kane mesuar te burimi i saj. Ne banoret e Shqiperise nuk jemi ende ne gjendje ta ndertojme kete demokraci sepse ne kemi vetem nje trashegimi, vetem nje ‘kulture’, vetem nje ‘profil’, ate te PARTITO-KRACISE. personalisht ju falenderoj dhe ju respektoj, ndonese nuk ju njoh, sepse jeni vertete nje grua kurajoze, per tu marre shembull nga shume te tjera; Ju uroj suksese ne rrugen e nisur! Shqiperia eshte e shqiptareve dhe shqiptarëve me shpirt te bardhe dhe me mendje te kthjellte; sepse jane pikerisht keta qe do ta ndertojne te bekuaren DEMOKRACI, per ta bere vendin tone halleshume, pjese te familjes se madhe europiane.

  Reply to this comment
 7. blerimi May 20, 22:27

  z. gramoz e zoti jani… mjaft me te tilla komente se u beme si ne kohen e xhaxhit enver mos u beni kaq ps-ista te flaket ne mendime pak me teper demokrat.. e te mendojme njehere per te miren e ketij komuniteti qe po vuajme te gjithe mjaft NA MOREN ME QAFE IDEALET PARTIAKE E INTERESAT PERSONALE SE IU KEMI PASURUAR XHEPAT DISA BANDIDEVE QOFTE TE PS APO E PD-SE..NUK NA INTERESON ME AS GREQIA AS PARTIA POR INDIVIDI, PER MUA LEDINA KE NJE SUPORT NE KETE INICIATIVE QE KE MARRE NE RRADHE TE PARE PER ROLIN QE JE FEMER, NE RRADHE TE DYTE KE NJE KULTURE VERTET DEMOKRATE..

  KESAJ POLITIKE I DUHEN FIGURA TE REJA E IDE TE REJA .. PER MUA JE ALTERNATIVA ME E MIRE NE KETO ZGJEDHJE LEDINA…

  URIME E FITORE TY NE VECANTI EDHE LIDHJES PER DREJTESI E PROGRES( LDP)…!!!

  KETO ZGJEDHJE 2013 TE JENE VERTET VENDIMTARE E PROGRESIVE PER KETE VEND PER NJE MIRQENIE SA ME TE MIRE.
  URIME E NJEHERE LEDINA E LIDHJES PER DREJTESI E PROGRES (LDP) QE JU PERFAQESONI.

  Reply to this comment
 8. LIDHJA PER DREJTESI E PROGRES..LDP May 20, 22:40

  LEDINA…. URIME… FITORE E SUKSESE SE BASHKU NE KETO ZGJEDHJE…

  STAFI
  LIDHJES PER DREJTESI E PROGRES..LDP

  Reply to this comment
 9. BLERIM May 20, 22:51

  Z.GRAMOZ E JANI, TE NDERUAR QOFSHI , JU LUTEM MOS SHKRUANI KOMENTE SHUME TE NGJYROSURA POLITIKE , NE FUND TE FUNDIT NE SI POPULL NUK NA INTERESON AS GREQIA AS EKONOMIA E SAJ NA INTERESON VATANI JONE QE PO DREJTOHET NGA DISA BANDITA E PO JU JAPIM MUNDESINE AKOMA TE SHENDINJ, NDAJ DUHET TE MENDOJME PAK PER INTERESAT E PERGJITHSHME TE KOMUNITETIT TONE, MJAFT INTERESAT E PARTISE E PERSONALE SI NE KOHEN E XHAXHIT SE NE ATE KOHE U SHKATERRUAM PREJ TIJ SOT PO SHKATERROHEMI NGA KLONET E TIJ SI NGA PS APO PD, NDAJ DUHET TE REFLEKTOJME PER NJE NDRYSHIM SA ME POZITIV, PER MUA LEDINA JE ALTERNATIVA ME E MIRE E KETIJ NDRYSHIMI, NE RRADHE TE PARE JE FEMER , NE RRADHE TE DYTE KE NJE KULTURE DEMOKRATIKE

  POLITIKES SONE TE SOTME I DUHEN FIGURA E IDE TE REJA KREATIVE PER TE SJELLE NDRYSHIMIN , BESOJ NE TY LEDINA E NE AFTESITE E TUA…
  URIME E SUKSESE SE BASHKU ME PARTIN QE JU PERFAQESONI LIDHJEN PER DREJTESI E PROGRES( LDP)..FITORE…

  Reply to this comment
 10. Skeptiku May 21, 08:16

  E nderuar juriste!

  Per ata qe nuk te njohin une do te doja tu thoja se, kam lexuar librin tuaj qe flet me nje shqiptarizem te flakte dhe se pak shqiptare ne moshen tuaj kane treguar kete patriotizem.
  Per ju qe shkruani keto komente qersharake, perse nuk e lexoni cka kjo zonje ka shruar qe 15 vjece. Ne qe e lexuam librin e saj shume vite me pare kemi pare qe eshte shume me patriote se ju zoterinj te nderuar qe nuk dini te silleni si te demokratizuar por komentoni si te jetonit te kohen e komunizmit. Ajo zonje e nderuar, juriste qe shpesh intervistohej dhe ne greqi eshte per mua shembull per shume te reja. Ben mire qe i therret e te kthehen emigrantet se shqiperia eshte e shqiptareve.
  Urime zonje. Kam lexuar librin tend vite me pare dhe kam pare nje patriote te flakte.
  Urime ne rrugen e re qe ke nisur

  Reply to this comment
  • Iliri Paqe May 21, 11:39

   Per ata qe nuk te njohin une do te doja tu thoja se, kam lexuar librin tuaj qe flet me nje shqiptarizem te flakte dhe se pak shqiptare ne moshen tuaj kane treguar kete patriotizem.
   Per ju qe shkruani keto komente qersharake, perse nuk e lexoni cka kjo zonje ka shruar qe 15 vjece. Ne qe e lexuam librin e saj shume vite me pare kemi pare qe eshte shume me patriote se ju zoterinj te nderuar qe nuk dini te silleni si te demokratizuar por komentoni si te jetonit te kohen e komunizmit. Ajo zonje e nderuar, juriste qe shpesh intervistohej dhe ne greqi eshte per mua shembull per shume te reja. Ben mire qe i therret e te kthehen emigrantet se shqiperia eshte e shqiptareve.
   Urime zonje. Kam lexuar librin tend vite me pare dhe kam pare nje patriote te flakte.
   Urime ne rrugen e re qe ke nisur

   Reply to this comment
 11. beni May 21, 08:43

  Emigrantet ngadal ngadal pak a shum jan integruar ne vendet ku ata jetojn,pervecse nje pjese te vogel,qe kerkojn te ruajn Fanatizmin e perandoris se vjeter Osmane ne kulturen e saj!
  Emigrantet ne vendet e huaja,mundet te sjellin mendime te perparuara nga cfar kan fotografuar,ne jeten e perditshme,social-kulturore-ekonomike e politike te vendeve te perparuara,por qe hasin veshtirsi ne mentalitetin e Shqiptarve ne Shqiperi,sidomos te politikes qe kerkon te dominoje ashtu si u pershtatet atyre,e jo interesit te pergjithshem,apo ideve te reja,inovcionit te ri pragmatik e te avancuar e jo praktikave te vjetra destruktive e diktateve Orientale!
  Emigrantet duhen ndare e seleksjonuar,sepse jo te gjithe mundet te sjellin ide te reja,edhe pse mundet te kene nje kohe te gjate qendrimi ne vende te perparuara ekonomikisht!
  Shoh qe shum prej tyre,me qendrim te gjate me teper se 20 vjet akoma jan ne nje prapambetje me keq se ne kohe te monizmit,mbase jan futur ne nje bote,qe veshtir te dalin nga kthetrat e prapambetjes Osmane ne nje bote te rrethuar nga perparimi,por qe kerkojn te jetojn si 500 vjet perpara nen hijen e minares,si e vetmja mjet shpetimi per ta!!!!

  Reply to this comment
 12. albanian eagle May 21, 18:04

  Perderisa ke qene anetare e partise komuniste greke nuk ka nevoj te flasesh me.PK greke dhe shumica e grekeve jane anti-amerikane te terbuar.Besoj se edhe kjo Ledina e tille eshte sepse ja do doktrina e partise ku ka aderuar.Komunistet sidomos ata greke jane terroriste dhe te dhunshem dhe nuk kane asnje qasje me kulturen demokratike.Pushtetin ata e marin me dhune se ajo doktrine i udheheq.Kjo zonje mqse vjen nga ajo guzhine dihet cfare lloj gjelle gatuan dhe ha.Popull sylesh e ke veshtire te gjesh qe te te votoj.

  Reply to this comment
 13. Gjini May 21, 22:17

  O zotri se na cudite fare ti, kush na qenkan keto te dhunshmit sipas teje? nje njeri qe meret me cdo lloj partie nuk mund te jet i dhunshem. Nuk kam jetuar ne Greqi por besoj se zonja do te votohet pikerisht se, eshte shume demokrate, e sakte edhe shqiptare. Populli jone voton njerez te pavlere e te pamoralshem o shok e mos votojme keta te rinjte qe fundja luftojne me ne qe jetojme ketu e bejme sikur na takon c’do pellemb e kesaj toke. E ca pushteti na paska marre ky greku me dhune? e cna intereson ligji i luftes? pse mo shoku ministre ka qene kjo ne greqi qe te rregullonte ligjet e tyre? hajde zgjohuni e te fillojme te leme hapsira per keta qe kane ardh nga jasht me vlera dhe moral te hecin. Me fal or mik por, popull sylesh ne sjemi por kesaj vallaj ja jap voto or ti. Urime o zonje

  Reply to this comment
 14. Visi Tirana May 21, 22:28

  O lale ti thuj ca dush po ksaj femne bravo i qoft qe ne Greqi me kaq rracizme paska ba gjith ket shkoll!

  Reply to this comment
 15. mero baze May 21, 23:01

  Ledina te uroj nga zemra vertet suksese e fitore .. ne kete iniciativ te re qe ke marre ne kete situate politike te shqiperise e me keta lapangjoz qe na drejtojne apo e keta qe pretendojne te vijne si puna jote duhen e nja 100 shqiptar te tjere te kontribojne ne kete vend te zhdukim keta kelysh te komunizmit … SE VERTET E SHKATERRUAN KETE VEND E PO NA SHKATERROJNE DUHEN TE VARREN NE LITAR KETA MOSTRA QE PO NA MBAJNE PENG TE ARDHMEN E VENDIT E FEMIJEVE TANE …!!!

  suksese e urime sinqerisht…LEDINA VERTET BESOJ SE DO JESH ALTERNATIVA E DUHUR NE KETO ZGJEDHJE ..
  APEL URGJENT SHUME MIQESOR:” HAPNI SYTE O NJEREZ E VLERESONI ATE QE JU DUHET VERTET…MJAFT ME MEDIOKRITETET POLITIKE MJAFT ME.. VLERSONI NDRYSHIMIN E PROGRESIN” VOTO NUMRIN 1 ME DUKET APO JO ?..:D LIDHJEN PER DREJTESI E PROGRES..LDP VECANERISHT LEDINA LENGO
  Me respekt e mirnnjohje
  Mero Baze

  Reply to this comment
 16. mero May 21, 23:03

  Ledina te uroj nga zemra vertet suksese e fitore .. ne kete iniciativ te re qe ke marre ne kete situate politike te shqiperise e me keta lapangjoz qe na drejtojne apo e keta qe pretendojne te vijne si puna jote duhen e nja 100 shqiptar te tjere te kontribojne ne kete vend te zhdukim keta kelysh te komunizmit … SE VERTET E SHKATERRUAN KETE VEND E PO NA SHKATERROJNE DUHEN TE VARREN NE LITAR KETA MOSTRA QE PO NA MBAJNE PENG TE ARDHMEN E VENDIT E FEMIJEVE TANE …!!!

  suksese e urime sinqerisht…LEDINA VERTET BESOJ SE DO JESH ALTERNATIVA E DUHUR NE KETO ZGJEDHJE ..
  APEL URGJENT SHUME MIQESOR:” HAPNI SYTE O NJEREZ E VLERESONI ATE QE JU DUHET VERTET…MJAFT ME MEDIOKRITETET POLITIKE MJAFT ME.. VLERSONI NDRYSHIMIN E PROGRESIN” VOTO NUMRIN 1 ME DUKET APO JO ?..:D LIDHJEN PER DREJTESI E PROGRES..LDP VECANERISHT LEDINA LENGO
  Me respekt e mirnnjohje
  Mero Baze

  Reply to this comment
 17. APELUESI May 21, 23:17

  JAM DAKORD ME GJININ O NJEREZ ZGJOHUNI E REFLEKTONI…

  VOTONI LEDINA ZHUPEN.. HAPNI SYTE MOS U GENJENI ME NJE THAS MIELLI ME, AS ME 50 MIJE LEK APO AFERA TE TJERA MJAFT ME VOTONI VERTET PROGRESIN E NDRYSHIMIN E VERTET TI SJELLIM KETIJ VENDI

  MJAFT VOTUAT NJEREZ TE DEGJENERUAR NGA CDO LLOJ ASPEKTI ..
  KENI VOTUAR NJEREZ QE PARA CA KOHESH ISHIN ME NJE KRAH E SOT I GJEN TE KRAHU TJETER E SHIKONI MIRE CFARE MORALI KANE E SHIKON SE CMUND TE BEJNE PER TY E PER MUA…PARA PUSHTETIT ….

  E MOS U MERRNI KOT ME PORDHE ME RIGON E VRAU APO SE VRAU SPIUNE GREKU E BUDALLALLEQE TE TILLA MOS TREGONI NIVEL TE ULET NJEREZOR KOTI O NJEREZ….

  REFLETONI E MENDONI VERTET QE LEDINA ESHTE MUNDESIA ME E MIRE PER TA MBESHTETUR REALISHT E DO SJELLE VERTET PROGRESIN E MIRE NE KETE VEND SE BASHKE ME TE E NE..

  LEDINA TE MBESHTES MORALISHT NE CDO ASPEKT TE JESH FITIMTARE NE KETE INICIATIVE QE KE NDERMARRE …

  URIME E SUKSESE E ME NJE FITORE…E MERITON VERTET…

  Reply to this comment
 18. Gramoz May 23, 20:30

  I NDERUAR Z BLERIM ME MIRE KUPTIM FALEMINDERIT E LEXOVA KOMENTIN T JU BEJ NJE SQARIM TE VOGEL UNE ZONJEN AS EKAM FYER EAS E KAM OFENDUAR.EPARA EDYTA THUA LERIN PARTITE UNE NUK JAM ME AS NJE PARTI DHE KUR PERMEND KOHET SHKUARA ,NGA MYNYRA SE SI E KE SHPREHUR EMRIN E ATI QE 45 V1ET SHKRETOI GJITHCA UNE KOMENTIN TUAJ NE ADRESEN TIME UNE E QUAJ NUL JU MENDONI SE AJO VAJZE E PUNESUAR NE NJE UNIVERSITET PRVAT ESHTE NDONJE ARITJE EMADHE PER TE JU MBASE E DINI SA SHUME JANE PERFOLUR UNIVERSITETET PRIVATE NE SHQIPERI FAT PER TE QE GJETI NJVEND E TE MBAJE DY BINJAKET FALEMINDERIT

  Reply to this comment
  • kerkuesi May 23, 21:08

   Ti, Gramoz, mire ben qe nxjerr dufin tend me komentet qe ben, por do beje mire mos te permendje femijet, se kjo eshte nje gje e ulet. Nga komenti duket qarte se e ke bere nje ceshtje personale dhe je kompleksuar shume nga impakti i kesaj zonje ne publikun, e ketij rrethi modest ne internet. Nuk jemi ketu per te gjykuar kerkend, as ty dhe as zonjen e intervistuar. Ate qe une kuptoj eshte se kjo inetrviste eshte publikuar disa dite me pare , dhe ne akoma e komentojme duke lene ne harrese vipat politike qe shfaqen si me magji gjithandej dhe bejne demagogji duke na kujtuar per te shumten here se jane shpetimtaret e bekuar te ketiij vendi. Ti neqofte se ke nje propozim me te mire, dil edhe shprehe, dhe ne do te te mbeshtesim, ne cfare do te re qe do propozosh, por mos na mundo me histori te vjetra se thjesht jemi lodhur. i dime shume me mire se cmendon Universitetet qe ti nenkupton, por besome dhe ti do te doje te merrje nje diplome pune per te miren tende. Kjo zonje nuk po mburret por thjesht po na thote me dy fjale historine e saj, qe une personalisht e ndjej te pelqyeshme dhe me interes te madh, se eshte nje personazh qe vetem energji pozitive percjell te lexuesit e saj duke bere qe shume vajza te donin ti ngjanin, ne perjetimin e eksperiencave te saj. Dil nga rrobat me arna qe ke veshur dhe mendo si ti te behesh njeri me i mire dhe me i dobishem, per veten tende dhe per ata qe te rrethojne.

   Reply to this comment
   • brikel May 24, 08:20

    “Në fillim të injorojnë,
    pastaj qeshin me ty,
    pastaj të luftojnë,
    pastaj TI FITON.”
    (GANDHI)
    E NISA ME KETE SHPREHJE ZONJA LEDINA SE PAVARESISHT KOMENTEVE MILITANTE E PARTIAKE QE MUNDOHEN ME FAKTE PA VLERE KERKOJNE TE TE “FYEJNE ” APO GJOJA TE TE VEJNE NE LOJE ME PAS TE TE LUFTOJNE POR GJITHSESI ME DURIM E VULLNETIN TI GJITHOMONE DO MBETESH FITIMTARE, MOS E VRIT MENDJEN FARE.. ZONJA LEDINA… TAKE IT EASY E URIME NE KETE INICIATIVE QE KE NDERMARRE MOS U DOREZO…
    SUKSESE E ME FITORE
    RESPEKTE

    Reply to this comment
 19. BLERIM May 24, 08:40

  ZOTI GRAMOZ, E RESPEKTOJ MENDIMIN TUAJ, POR MENYRA SESI JENI SHPREHUR NE LIDHJE ME UNIVERSITETET PRIVATE NUK ESHTE FAJI I LEDINES QE E GJETI VETEN ATY PASI KUPOLA PARTIAKE TI E DI MIRE QE NUK TE LE TE CASH UNIVERSITETIN SHTETEROR EDHE ATY JANE FUT PEDAGOG MILITANT SI TE DJATHT ME MESATARE 6 IMAGJINO SE CFARE NIVELI MUND TE KETE E NE MESIMDHENIE PEDAGOGU NE FJALE APO TE MAJTE QE KANE PATUR TARAF TE DJATHTE MIQ ME RYSHFETE NEN DORE.. ME PAK FJALE UN PERSONALISHT NUK I PARAGJYKOJ UNIVERSITETET PRIVATE NE KETE PJESE , PASI VERTET NE UNIVERISTETIN PRIVAT KU LEDINA KA BASHKEPUNUAR NUK I KA DALE NDONJE NAM I KEQ NE MESIMDHENIE, NE LIDHJE PER STAFIN PEDAGOGJIK TE KUALIFIKUAR E TE DIPLOMUAR NE UNIVERSITETET ME TE MIRA E ME MESATARE NOTASH SHUME TE MIRA NJE PREJ TYRE ESHTE E ZONJA LEDINA, PAVAREISHT CESHTJEVE TEKNIKE TE BRENDSHME QE MUND TE KETE PATUR VETE UNIVERSITETI, JO SE NUK KA PATUR NIVEL SI UNIVERSITET.. GJITHSESI ESHTE NJE MENDIMI JUAJ TE CILIN E VLERESOJ, POR TA SUGJEROJ TA NDRYSHONI E TE JENI ME KOSNTRUKTIV NE DEBAT PER KETE PJESE, PYLL PA DERA NUK KA Z. GRAMOZ, SI NE UNIVERSITETET PRIVATE APO E SHTETERORE, JO TE GJITHA UNIVERSISTET JANE NJELLOJ..
  PO CTE BEJME QE JETOJME NE KETE SHTET PA SHTET NUK ESHTE FAJI I LEDINES QE NUK E GJETI VETEN ATY KU E MERITONTE TE ISHTE, NDAJ TA SUGJEROJ E TY TE JENI NE SUPPORT TE SAJ PER TE SJELLE VERTET NDRYSHIMIN QE MERITON TE KEMI TE GJITHE .. LEDINA TE UROJ SUKSESE SERISHT E ME FITORE..
  FALEMINDERIT

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*