Legalizimet në Unazë, kallëzim penal për disa zyrtarë

December 7, 2018 16:20

Legalizimet në Unazë, kallëzim penal për disa zyrtarë

Pesë raste të legalizimit të objekteve në Unazën e Re i janë përcjellë prokurorisë pasi janë konstatuar shkelje. Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame deklaroi se pas marrjes së disa ankesave ka rezultuar se këto banesa të legalizuara janë ndërtuar në tokë me pronar.

“Me publikimin e legalizimeve në atë zonë morëm disa ankesa nga ish-pronarët që tani pasi u shpall projekti, morën vesh që në trojet e tyre ishin bërë legalizime. Nga ana jonë janë evidentuar një nga një këto legalizime në tokë të ish-pronarëve dhe është përgatitur materiali për referim në organet ligjzbatuese”, tha Lame.

Një tjetër fenomen i konstatuar në këtë zonë është edhe pagesa e parave nga qytetarët të cilët në realitet nuk kanë përfituar nga legalizimet

“Janë edhe ata që e dinë shumë mirë se nuk mund të legalizoheshin. Megjithatë, kjo nuk i ka ndaluar t’ua marrin paret e tokës dhe tani gjendemi në këtë situatë ku qytetarët thonë se na janë marrë paratë. Në zonën e Unazës së Madhe janë regjistruar 12 raste të tilla”, vijoi ai.

Vetëm gjatë muajit nëntor ALUIZNI ka shpërndarë 3142 leje legalizimesh ku vetëm 300 janë shpërndarë për zonën e Kasharit.

o.j/dita

December 7, 2018 16:20
Komento

8 Komente

 1. Referendum per arrestimin e koleres sali December 7, 16:30

  Fjale dhe vetem fjale.
  Ata qe i lejuan ndertimet duhet te japin llogari dhe ti demshperblejne keta pushtusa.
  Keta gjeten shesh dhe ben pershesh dhe ata qe i lejuan shkojne dhe i perkrahin…..

  Reply to this comment
  • Arben December 8, 12:24

   Futja pordhes, Ato ngjarje kane ndodhur 30 vite me pare, ne nje territor qe ne ate kohe ishte kullote per bageti dhe qe u urbanizua edhe fale investimeve te ketyre njerezve.
   Sot ne mes te dites doli vjedhja me 40 milion euro edroga-gjiknur-lalidhjer dhe jo qe nuk preket njeri, por fatkeqesia me e madhe njerezit rrine si muti e nuk ngrihen ty hedhin duart ne fyt krimineleve.

   Reply to this comment
 2. mirel December 7, 16:58

  Kallezim penal per te gjithe ata qe kane autorizuar dhe dhene leje ndertimi ne pronat e te tjereve.
  Kallezim penal per Veline per korrupsion.
  Skandali I firmes me dokumente te fallcifikuara flet per perfshirjen e shtetit ne skemen korruptive. Kompania krijohet nje muaj para tenderit. Kulmi I maskarallekut me leket e shqitpareve.Dy kilometra kosto 40 milione
  Keto jane shifra katastrofike ne dem te gjithe shqiptareve, te mos merret ky pisi vetem me keta krimbat e vegjel, por me hajdutin dhe perfituesin me te madh, Ramen dhe Veline

  Reply to this comment
 3. sapa December 7, 19:48

  Vend me te ndyre se shqiperia nuk ka ne planet!Asgje nuk funksjonon ne kete vend kriminelesh!

  Reply to this comment
 4. MH December 7, 20:02

  sapa !
  Komenti i yte asht plot mend dhe i vertete.Por nganjihere ne vend te thuasht ketu nuk funksionon asgja.Duhet te thuash ketu funksionon me guxim dhe trimberi krimi dhe korrupsioni.Dhe populli barkthate shemndet lig si rrobat e varuna ne tel per tu thare.Kuvendtaret,politikanet e qeveritaret ndrojne rrypin e pantallonave ne krye te cdo javet se i mbarojne vrimat e mbesin hukumbet ne tlinda.

  Reply to this comment
 5. xxx December 7, 23:12

  mbahuni komentues
  sa bukur duruat saliun me familje. Metastazat e haleve te tij moren trupin e shwiperise dhe ju nuk e dinit se si debila jua fshihte skilja e vicidolit. tani qe dolen ca djem te zote ti mbyllin gropat e fekaleve saliste e t’ju hapin syte, ju duken kapilaret e tij te m.utit se i bene djemte e mbare te shwiperise. Jo mer qorra jane punet e skiles maloke qe jau di mendjen debile dhe kokat e nxehta e jua luan arsyen si arixhiu ariun me daulle.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim