Leku forcon pozitat ndaj euros dhe dollarit

January 19, 2018 14:39

Leku forcon pozitat ndaj euros dhe dollarit

 

Leku ka forcuar pozitat ndaj euros dhe dollarit në tregun e këmbimit valutor, duke risjellë monedhën kombëtare në pozicion të rikuperuar pas humbjeve që shënoi në fillim të muajit janar.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet 133.88 lekë ose 0.09 lekë më pak se një ditë më parë dhe dollari amerikan blihet këmbye me 109.57 lekë, 0.01 lekë më pak.

Këmbimi valutor vendas reflekton ecunë në bursat ndërkombëtare dhe kërkesë oferta vazhdon të orientojë pozitat e këmbimit.

Modeli aktual i kursit të këmbimit është në përputhje me pritshmëritë e Bankës së Shqipërisë dhe luhatjet janë brenda parashikimeve të institucionit qendror bankar në vend.

Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.57 -0.01
Euro EUR 133.88 -0.09
Poundi Britanik GBP 151.79 +0.59
Franga Zvicerane CHF 114.12 +0.27
Jeni Japonez (100) JPY 98.48 -0.56
Dollari Australian AUD 87.56 +0.10
Dollari Kanadez CAD 88.11 +0.01
Korona Suedeze SEK 13.63 +0.01
Korona Norvegjeze NOK 13.95 +0.03
Korona Daneze DKK 18.00 0.00
SDR SDR 157.62 -0.03
Ari(OZ 1) XAU 145721.51 -908.58
Argjend(OZ 1) XAG 1872.44 -14.53
Juani Kinez (onshore) CNY 17.07 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 17.06 +0.02
January 19, 2018 14:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*