Lenini ‘ndez’ edhe njëherë Rusinë: Ç’do bëhet me trupin e tij të balsamosur?

November 5, 2017 12:33

Lenini ‘ndez’ edhe njëherë Rusinë: Ç’do bëhet me trupin e tij të balsamosur?

Në përvjetorin e 100-të të Revolucionit të Tetorit, fati i mumjes së Leninit rindez sërish debatin mes rusëve: Çfarë duhet të bëhet me trupin e balsamosur të Leninit?

I përjetshëm, i shtrirë në një arkivol kristali, gjysëmtransparent, në 2 metër thellësi të Mazoleumit në Sheshin e Kuq, trupi i Leninit mishëron të gjitha kundërshtitë, nyjet e pazgjidhura dhe brishtësinë e Rusisë post- sovjetike.

Themelues i shtetit modern dhe babai i totalitarizmit, simbol i superfiuqisë socialiste dhe i një të shkuare që nuk fshihet asnjëherë, Lenini është sërish në qendër të një debati sa emocionues, aq edhe të egër.

Ajo që e rindezi sërish debatin për një çështje të pambyllur asnjëherë, është Ksenia Sobchak, yll i reality show, blogere dhe tashmë kandidate në zgjedhjet presidenciale në marsin e ardhshëm. “Nëse do të zgjidhem- ka thënë ajo në një intervistë- do të urdhëroj heqjen e mumjes së Leninit nga Mauzoleumi dhe do e varros”.

Ksenia Sobchak, kandidate për zgjedhjet presidenciale ruse

Dalja e zonjës pati një efekt domino reagimesh. Edhe lideri çeçen, Ramzan Kadyrov, u shpreh se “ka ardhur moment” të varrosin trupin e Leninit, duke i bërë thirrje presidentit Putin ta mbyllë këtë çështje. “Është e gabuar që në zemër të Rusisë, në Sheshin e Kuq, të jetë një varr me një mumje”.

Mikhail Fyodotov, kreu i Këshillit për të Drejtat e Njeriut, ka propozuar ta transformojë Mauzoleumin në një muze ku të tregohet teknika e balsamosjes, në të cilët rusët janë të parët në botë.

Për Valentina Matvijenko, presidente e Këshillit të Federatës, duhet të bëhet një referendum popullor për të vendosur nëse do të hiqet, apo jo mumja. Vendimi duhet të merret nga vetë populli, pasi ka një brez të tërë rusësh, për të cilët Lenini ka një vlerë të madhe.

«Blasfemi», kështu e ka quajtur lideri i partisë komuniste, Gennady Zyuganov, i cili e quan të papranueshme që kjo temë të hapet në vigjilje të 100- vjetorit të Tetorit të Kuq. Më tej, Zyuganov shton se ka marrë dhe sigurinë nga Vladimir Putin, që për sa kohë ai të jetë president, Lenini do të rrijë në Mazoleum.

Mëgjithatë nuk ka ende një qëndrim zyrtar nga lideri rus. “Tema nuk është në axhendën e Administratës presidenciale”- ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitrij Peshkov.

b.m/dita

 

November 5, 2017 12:33
Komento

64 Komente

 1. Lisi November 5, 13:16

  Për t’i rënë shkurt ,
  Ksenia Sobçak është Monika Kryemadhja ruse !
  E qartë ?

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 5, 13:27

  MIRE LENINI PO ENVERI?

  Qe “Putini” i Shqypnise Edi Rama e ka lene Pederastin Enver Hoxha ne mes te Tiranes me Piramiden e tij Famekeqe qe u kall daten edhe femieve ne barkun e nenes? Dhe jo vetem kaq,

  por:

  Ne nje kohe qe po kerkon antarsimin ne BE-ne Antikomuniste dhe Demokratike dekoron xhelatet e Enverit me medalje trimerie dhe u shton pensionet si veterane te LANC-it kriminal qe vrau aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit.

  Reply to this comment
  • FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD November 5, 19:28

   O Inteloleshi , je duke folur idjotesira dhe duke ngrene m.. me te dyja duart ! Separi , Piramida eshte ndertese
   e bere me parate e popullit dhe nuk eshte muze ! Se dyti , ne se duhet te prishim e shkaterrojme gjithecka te ndertuar asaj kohe , sipas logjikes te nje te marri si ti , duhet tu veme tritolin edhe HEC-eve qe po na mbajne gjalle ende , dhe porte , aeroporte , minierave e gjithecka ka bere ky popull per gjysme shekulli , per te vetmen arsye , se populli i ndertoi kur ishte gjalle diktatori ! Te tille njerez te eger si zotrote , duhen varur ne litar , sa me pare , aq me mire !

   Reply to this comment
   • Poshte diktaturat te majta e te djathta November 7, 09:38

    O flamur Noka,
    Çfarë shkruani ju është propogande e vjetër…
    Koreja e Veriut ka derdh me shumë beton se diktuara shqiptare, ore i mjere
    Shko te të dali gjumi .
    E çfarë rëndësie ka betoni kur mungon vetëdija, kur populli bëhet vegël ideologjisë?
    Akoma budalla ka Shqipëria…

    Reply to this comment
  • Lira poetja November 7, 09:55

   I hoqën kishat e xhamiat, të vinin përmendoret e gjakut.
   Na hoqën te shenjtët, të na i zëvendësojnë me kufoma.

   Reply to this comment
  • Vera November 7, 10:16

   O intelektuali,
   I ka vënë aq armim, sa është godina e fundit që shembet…Ky turpi arqitektural i epokës famëkeqe ..nuk bie kollaj..
   Shiko ndërtesat që bënë italianët…e shiko se çfarë bënë ata që mesuan te muzhik e Rusisë…
   Sa fat të keq pat ky vend…

   Reply to this comment
 3. Veterani November 5, 13:54

  nuk ka rendesi se ku e çojne trupin e Leninit .
  Idete e Lerninit trembin Borgjesine balliste , si edhe sistemin kapitalist .

  Reply to this comment
  • Miku November 7, 09:40

   O veterani idioti,
   As hijen e vet nuk tremb me komunizmi, se i ka dalë boja si sistem i paaftë për eksistence…ore..
   Kam qenë komunist…po jemi gabuar…ti akoma..

   Reply to this comment
 4. Konti Sbalta November 5, 14:30

  Ata “Aleatet Anglez”i vrau vete Anglia !. Lexoni dokumentat e deklasifikuara te Ministrise se jashteme Angleze per incidentin ne kanalin e Korfuzit. ,Qellimi ishte provokimi i nji nderhyrje ne Shqiperi .Ate qe duhet te beje shteti i jone sot , ne qofte se e ka aftesine per ta bere , te rihape gjyqin per ti kthyer arin e grabitur ng a Anglezet , gjoja si ndeshkim per shperthimin ne kanalin e Korfuzit..

  Reply to this comment
 5. Claus November 5, 15:09

  500 vjet Reformacion me protagonist murgun Martin Luther nga Wittemberg.
  150 vje nga botimi i vepres-analize mbi sistemin e „ prones private mbi mjetet e prodhimit“, „Kapitalit“ te Karl Marxit.
  Dhe tani: 100 vjetori i Revolucionit Socialist te Tetorit.

  Keto ishin ngjarjet me mbereselenese te ketij viti, por jo vetem kaq, por dhe ngjarje qe te sjellin ndermend tronditjet shoqerore dhe politike te sistemeve ne fuqi.
  Ishin ngjarje te medha per njerezimin, ndoshta dhe me gjak. Por nuk ka se si tejete ndryshe.
  Nje nga keto ngjarje ka patur si protagonistin kryesor Vladimir Ilic Uljanov me pseudonimin revolucionar , Lenin.
  Do te ishte treni me numer 293 qe do te ndalonte me 17 prill te vitit 1917 ne stacionin finlandez te Petrogradit per te sjelle gjeniun e shekullit te 20-te dhe per te dermuar nga themelet nje sistem te kalbur nga lufterat dhe shfrytezimi i pashembullt njerezor ne Rusine e careve dhe Kerenskit ne fuqi.
  Ne ato kohe ne celulat e socialisteve zvicerane kishte deklaruar:
  „Ne te vjeterit nuk do te perjetojme revolucionin e ardhshem socialist, ndersa ju do ta perjetoni ate, do te luftoni dhe do te fitoni!“.
  Nuk zgjati as disa muaj kur historia ruse dhe ajo njerezore do ta therriste te merrte ne dore fatet e atij ndryshimi shoqeror.
  Bota nuk do te ishte me ashtu sic kishte qene. Revolucioni tashme kishte nisur qe me shkurt te vitit 1917, tashme Tetori kerkonte njeriun e duhur.
  Parulla „tere pushteti sovjeteve“ do te merrte me vete te madhe dhe te vogel ne Petrogard, ne Moske dhe ne tere Rusine per te bere ndryshimin e madh te shekullit te 20-te.
  7 Nentori i vitit 1917 (23 Tetori sipas kalendarit rus te asaj kohe) do te gdhihej me nje sistem te paperjetuar deri ne ate kohe. Nje sistem ku prona do ti perkiste tere shoqerise.
  7 Nentori do te ishte data e sistemit te pare socialist. Ndersa me 8 Nentor ne Institutin Smolny Vladimir ilic Lenin do te firmoste dekretin e per daljen nga fuqite i Antantes dhe vendosjen e paqes dhe dekretin e dyte dhe me te jashtezakonshmin per tere historine dhe sistemeve njerzore:
  C`pronesimin e cifligarve te medhenj te tokave dhe dhenien e tyre atyre qe „ e punojne“.
  C`mund te thuhet me shume, kaq mjaftojne.
  Lenini mund te hiqet nga ai Mauzoleum dhe mund te varroset si gjithe te tjeret.
  Vepra e tij asnjehere, eshte e pamundur.
  Ai ndryshoi sistemin, jeten, shoqerine.
  Vitet 1517, 1867, 1917 do te mbeten vite lapidare per njerezimin.
  Une i kam „perjetuar“.
  Ai perseri trondit. Trondit oligarke, shfrytezues, pushtetare te korruptuar, trondit cdo ndergjegje njerezore te kalbur.

  Treni 293 eshte perseri ne udhetim…

  Reply to this comment
  • DASHAMIRESI November 5, 20:23

   Te jete vertet Claus-i qe njohim neper komente ky….?!

   Reply to this comment
   • Lira November 5, 22:33

    ky eshte Clausi ,por ti sot
    ke arritur ta kuptosh .

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 6, 12:46

     lira
     si ti dhe dashamirsi nuk e keni kuptuar klojsin!!
     klojsi është sa i majtë aq dhe filogërk!!
     dashi e urren si filogërk,ti e do si të majtë!!
     pra që të dy jeni sa të një mëndje aq dhe të kundërt!!
     kurse nastrua!?
     është ai që është!!
     për atë copër hale që prodhonte sapunë,që ja konfiskoi enveri,është gati të djegë gjithë shqipërinë!me gjithë diasporë,shqipërinë e mbetur jashtë kufijve administrativ!!
     pavarsisht se e mbajtën mirë në burg,e bënë përkëthyes të italishtes me atë italishte çalamëne që dinte!!

     Reply to this comment
    • Mira November 7, 09:50

     O Lira, të paska pëlqyer ty sinonimi im?
     Po na shkruaj një poezi, se e ke vjedhur me duket…

     Reply to this comment
   • Adi November 7, 09:47

    O Hajdari, që i nderon emrat si mbreti gratë…a e di që akoma nuk të ka ikur fiksimi i tangave, o i mjerë?
    Korcari bëhu i mençur ore…
    Nuk je fare interesant, po vetem banal

    Reply to this comment
  • intelektuali November 5, 22:15

   O Claus Dallkauku,

   Ke folur si nje fanatik bolshevik i vertete stalinist, sepse me thene te drejten sot ne Rusi nuk gjen nje njeri si puna jote te adhuroje kaq shume nje njeri qe ka vrare miliona njerez te pafajshem me justifikimin:

   REVOLUCIONI KERKON VIKTIMA

   Kahsapanen e filloi Lenini dhe e mbaroi Stalini duke lene mbi 30 milione te vdekur nga pushkatimi si kulake ose duke vdekur thjesht nga uria e llahtarshme qe i rendit keto KULCEDRA komuniste ne vendin e dyte ne Bote si KILLERA kunder njerezimit, drekt pas Mao Ce Dunit qe vrau pas Lufte mbi 40 milione kineze te pafajshem.

   PO SHKO O DALLKAUK ME KORENE E VERIUT QE TA SHIKOSH LENININ LIVE.

   sepse:

   Vepra qe la pas Lenini mund te shihet qarte ne Rusine e Putinit qe po i afrohet shpejt Shqypnise mjerane qe la pas Enveri me Nexhmijen.

   Reply to this comment
   • mal bardha November 6, 13:47

    se keto mendime te Clausit
    qenkan te majta , atehere ky eshte edhe mendimi im . Ti si intelektual , o je budall o injorant egoist .
    turp shkruke si ballistat qe kam nigjue .

    Reply to this comment
  • Beni November 7, 09:48

   Ky është Clausi, gjerman, një marksist-leninist…ai idioti i papune

   Reply to this comment
  • Ari November 7, 10:27

   O Bobo, ore Clausi…
   Të qenka thatë truri..
   Revolucioni që u be që një ekses i thellë i demokracisë.
   Demokracitë e vendeve lindore nuk e kanë marrë akoma veten nga ky ekses…
   Diktatura kujton me 7 Nëntor, lindjen e vet..

   Reply to this comment
  • Ida November 7, 17:48

   O Clausi,
   Vetëm ata që nuk kanë provuar diktaturën janë si ti!
   Të uroj te shkosh ne Korenë e Veriut sa më shpejt, se e të të mos të qajë zemra për socializëm.
   O mjerë mendja…

   Reply to this comment
 6. tomi November 5, 16:22

  Duhet ta bejne pace the tua japin qe ta hajne deputetet e parlamentit shqipetar

  Reply to this comment
 7. tomi November 5, 16:26

  Duhet ta bejne pace the tua japin ta hajne deputetet e parlamentit shqipetar.

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic November 5, 18:00

  E kujte i prishe pun Muzelueo>? Le ta shofin ata qe duan ta shofin.!

  Reply to this comment
 9. Arben November 5, 19:36

  Ska me tren 293 ,ai iku 4 vjet pas nisjes pra ne vitin 1921 kur vdic Uljanovi alias Lenin. Nuk mund ta imagjonojme se cdo bente Uljanovi po te udhehiqte BS per nje kohe te gjate e te mos ja linte Stalinit,por endrra e tij revolucionare filloi te venitej pa e marre akoma pushtetin, shume shpejt kudo ne kremlin mbizotezonte pabesia,pergjimi i paligjshem politik per pushtet, ngritja e klaneve,urrejtja e byroisteve ndaj njeri tjetrit, intriga e vrasjet. Pra ky ishte udhetimi i trenit 293, i cili ka ate mendesi edhe sot ne rusi si ai i Uljanovit te 293.

  Reply to this comment
 10. MH November 5, 23:10

  Para se te hiqet mumja nga mauzoleu,duhet ti ndryshoni emrin sheshi te kuq ne sheshin e bjellogardisteve cariste ose ose nji tjeter ngjyre.
  Sheshi e mori emnin i kuq sepse ashtu u emertune edhe mjafte evenimente te asaj kohe.Keshtu u qujte dhe Ushtria e Kuqe.Sepse e kuqja ishte,asht dhe mbetet simboli i sistemit komunist qe fillon ne Moske,Peterburg dhe ne gjithe boten.

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit November 6, 00:08

  Lenini ndryshoi rrjedhen e botes. Por akuzohet edhe per krime, dhe interesant sesi dy ngjarjet me te medha te shekujve te fundit si Komuna e Parisit dhe revolucioni bolshevik u shoqeruan me dhune drastike. Por treguan ama se revolucionit jane te mundura dhe triumfojne, vecse nevojitet shume kurajo dhe organizim.Kjo femra e lezetshme le te varrose njehere ate placken e murgut Rasputin qe e mbajne ne kavanoz, pastaj te merret me Leninin.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN November 6, 08:37

   çuni hitlerit
   ti je njeri i leçitur , partia ju mesoi kendim
   ti duhet te dish qe Lenini dhe tetori i revolucionit nuk kane piken e lidhjes bashke
   sepse rivilicioni filloi ne mars dhe bolsheviku Lenin ishte ne Zvicer , kishte 10 vjet pa e pare Rusine
   erdhi aty nga tetori , e gjeti gati karrigen , mbajti nja dy fjalime si EDveri , hengri gjithe birone dhe modifikoi rrjedhen e ngjarjeve , sepse filozofia e kopilave komunist eshte qe “fitimtari” shkruan historine , sepse kurajo per te thene te verteten se keni pase ndonjeher)
   2 merita ka rivilicioni jot
   2-hodhi bazat e Luftes se ftohte (ajo qe ju la dhe juve koperativiste )
   1- instaloi regjimin komunist per ti treguar anadollakeve qe eshte thjeshte nje teori deshtimi dhe nje praktike makabre !

   “SOCIALIZMI ESHTE FILOZOFIA E DESHTIMIT
   KREDOJA E INJORANTIT
   UNGJILLI I ZILIQARIT
   CILESIA QE E SHOQERON VAZHDIMISHT ATE ESHTE
   MJERIMI !!!!!!!!”

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit November 6, 13:35

    me thene te drejten, edhe Xhaxhi nuk e kishte takatin per kumbullat e njoma aty nga fundi dhe kumbullat duhen ngrene ne vakt, se pas vakti bien pertoke. Ka disa teori konspirative per Leninin dhe Trockijn. Njera thote se keta i dergoi lordi Rothschild me rekomandimin e Rockefellereve apo anasjelltas, te tjere se ai u perdor per degradimin e Rusise perandorake nga qarqe mbreterore evropiane. Ka te tjera teori nastradiniste qe thone se Leninin e moren nga bordellot, se nuk dinte zanat tjeter dhe vetem kurvaret bekan revolucione. Kjo teori i afrohet shume kavanozit ku mbahet turshi kastraveci i Rasputinit. Teori te sakte pse Lenini u vu ne krye te revolucionit bolshevik se ishte orator dhe organizator i pashembullt nuk mund te ekzistoje, se eshte mall qe nuk i pelqen tregut. Tregu nuk do patate, do zhapa patatesh, nuk do sharqinj po zhapa sharqini, nuk do fiq, do gjethe fiku. çfare ti besh!, Tregu komandon! Si e beri edhe Rama reklamen, kjo eshte molle e kuqe, sado ti thone banane, ajo molle mbetet. Por ka plot qeflinj dhe qejf-lesha qe ngado shohin banane dhe ata duhen mirekuptuar. Sa per humor e di qe ti me kupton mua dhe une ty. Kurse per Socializmin, nuk e di. Te gjithe rrymat e politikes ne bote predikojne shtetin social, edhe Trampi, qe per grate dhe kukullat ka te njejten konsiderate, dhe Trampi eshte kapitalist i madh, por Ameriken do ta beje “first”…Lady. Bej çudi se çfare ndryshimi thelbesor ka midis shtetit social dhe shtetit socialist, per nje -ist ne fund ndofta…P.S. Me shume gjasa ka te jesh ti zoçka e bufit sesa une qun i Hitlerit.

    Reply to this comment
    • Hajdari November 6, 14:00

     Me fal gjermano , qe po nderhy
     ndermjet teje dhe te delasuares qe u denua per lirine e tangave .

     Lenini ishte koshient , qe po gabonte duke bere
     revolucionin e tetorit tek Fshataret e prapambetur Rus . Ai e dinte qe nuk do te kishte SUKSES .
     Gjermania industriale ishte vendi perfekt per
     Revolucionin e Tetorit .

     Te lutem , Trajtoma me me dashni Black Swanin ,
     ka vujt ne kohen e komunizmit per men , ashtu si vuante KUMANDAR Nastradini .
     Eshte çeshtje te kuptuari ,
     aman e derman gjermano ,
     ti nuk e ke pare MJELLMEN E ZEZE ,
     KUR HEDH ne koke tangat per tu mbrojtur nga dielli —– jo vetem e bukur por ene SEKSI o gjerman .
     Mua me ngrihet kur ajo shan komunistat .
     me emocionon , dy kokra te medha me behen ..

     Reply to this comment
     • Adi November 7, 09:44

      O Hajdari, që i nderon emrat si mbreti gratë…a e di që akoma nuk të ka ikur fiksimi i tangave, o i mjerë?
      Korcari bëhu i mençur ore…
      Nuk je fare interesant, po vetem banal

  • anticensurë25642654 November 6, 12:56

   mono
   “Por akuzohet edhe per krime”
   e ke parasysh thënjen “çdo arrixhi mburr sitën e tij”?
   kështu është dhe puna e akuzave kundër leninit!!akuzohet për krime nga ata që në të njëjtën kohë bënë ndoshta më shumë krime!!
   sorra e zezë i bie së njëjtës vrimë si dhe ata që e akuzojnë leninin!!
   thotë se “hodhi bazat e Luftes se ftohte”,sikur kjo luftë e ftohtë u bë me vetveten dhe jo me dikë tjetër!!
   harron se viktimat në këtë botë janë aq të mëdha sa ato që ka shkaktuar mënyra e gabuar,mënyra e zbatimit fondamentalist të teorisë marksiste,janë një thërrime e mbetur në banketin,e sistemit të “madhërishëm”!sistem që falimenton çdo 8-10 vjet!sistem që pasuron një dorë njerzish/shtetesh dhe varfëron pjesën tjetër!!

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit November 6, 13:46

    ceno, kur je ne krye te nje çete mban pergjegjesi per nje çete. Kur komandon nje divizion, nje armate, nje grup armatash , nje popull 300-400-500 milione dhe gjysmen e botes gjeografike behesh Zot fare, s’ke nga ta kapesh e ta fillosh. Xhenxhis Khan me mongolet krijuan perandorine me te madhe ne bote, por ai nga shala e kalit s’kishte superkompjuter IBM qe te komandonte virtualisht. Dhe mongolet ishin te eger fare, shkaterruan kultura mijevjeçare. Tani thuhet se ishte shume vizionar, Xhenxhis Khani me kale dhe çomange. Aleksandri i Madh krahasohet me profetin, a thua se lufterat i beri me leopardet dhe jo me popuj qe u shkretuan. Kjo eshte historia ceno, hahet pjeshka…dhe mbetet berthama.

    Reply to this comment
    • Fieraku nga berati November 6, 14:11

     nejse gjermano , edhe se Black Swan eshte budallaçke , mendoj se eshte e bukur dhe i ka lezet budallalliku .
     Ajo mendon se ti je gjerman i pasur , dhe ku ka me mire se sa te dashurohesh me nje te majte Gjermon ?
     falja idiotizmin , vlersoja modelin e flokeve

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit November 6, 14:38

      Me duket se keto dy rrethet e tua ndahen ne Roskovec. Ne Roskovec ndaheshin edhe dy Gjermanite, po mikesha jone e persekutuar nga bunkeret dhe çorapet e Kombinatit mesa kuptoj une eshte ne Strasbourg, qe i ka te gjitha te mirat, vetem ate burg-un ne fund e ka per syrin e lig.

   • BLACK SWAN November 6, 14:56

    çuni hitlerit ,
    jua kam zili kete “dashnine kolektive” , , nuk guxon robi te thote nje fjale se rreshtohet gjithe skuadra e t…orollakeve
    megjithate si ne fshatin e qorrave kam zgjedhe ate me nje sy , antiçensuren si krye t…torollak ,
    te kam qejf per kete nr qe ke nga pas , nuk me ke thene eshte ai i triskes se frontit apo ai i teseres se komunistit ???
    nejse , “akuzohet për krime nga ata që në të njëjtën kohë bënë ndoshta më shumë krime ” -edhe ? kjo e ben te pafajshem ate ?? do te jap nje shembull te thjeshtuar , qe te kuptosh ndonje gje nga jeta 😛
    nqs ti je trap dhe une e them kete , kjo dmth qe ti je gjithmone trap dhe une jam e paedukate .
    une nuk akuzoj , jam thjesht duke te permendur arkivat , Lenini jot ishte ne Zvicer , erdhi ne fund dhe zuri karrigen ,kishte aftesi te madhe orale , praktiken e kishte ber atje ku thote Intelektuali

    Gjermani fundit ,
    thuaju ketyre shokeve guerrilas qe te merren dhe me grate e tyre ndonjeher 😛

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit November 6, 16:16

     te kuptoj e de-klasuare. Merremi me ty se “bari i komshijes eshte gjithnje me jeshil “, prandaj.

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 7, 10:09

     sorre
     ta marrim me rradhë!!
     -më bëre cikllop?!”zgjedhe ate me nje sy , antiçensuren”
     -nuk janë numrat e triskës së frontit po latat e druve!!mi psiko,e kam thënë qindra herë;nuk je e detyruar ta dish,por unë e kam thënë dhe duhet ta përsëris për çdo tarrallak a tarrallake që bëhet kureshtar për pseudonimin dhe jo për përmbajtjen;se ja kam shtuar numrat sepse nuk kalon vetëm me autocensurë!e kanë bllokuar që nga 2013shi,pas fitores së ramës!!
     -është e vërtetë se po të përmëndësh krimet e dikujt nuk pastron të tuat,POR mi debile,kjo vlen dhe për ty!!duke përmëndur krimet e fanatikëve që zbatuan komunizmin e marksit,nuk pastron krimet e të tjerëve!!
     -lenini jetoi aty e këtu,bëri e sbëri,mi tarallake sipas teje,kush duhet ta marrë pushtetin??
     përse nuk jep një vlersim,një llojë mase për atë që duhet të jetë në krye??tarrallake e merr ai që është më i zoti!!më pas si e mban është tjetër punë!!po ta mbajë ashtu si e mori,flas në mënyrë demokratike,atëherë është gjëja më e mirë!!
     pallosh rama,duam sduam e mori në mënyrë nemokratike kryetarllëkun(po e mban me dhunë),dhe qeverinë e mori në mënyrë demokratike dhe po e mban meeeee,falë budallallëkut tonë!tëndit në rradhë të parë!!
     “une nuk akuzoj , jam thjesht duke te permendur arkivat ,”,mos mi mos!ti as akuzon e as shan!?
     po çbën mi sorre??a di me lexu ato që shkruan??hudhi një sy e pastaj futi një të shkrujtme tjetër!!
     tashti nuk e kam parasysh se çake dash me i thon monit,por ma merr menja se çunat tanë nuk të lënë rehat!?
     ke bo mirë sorre,ne e kemi si rregull mos me e ngjy sqepin në pjatën e botës,por dhe ti bëj pak më tepër kujdes!!moj jau ofro të gjithëve pjatën!!mbaje dhe ti për burrin tat!!
     apo je në kërkim e sipër!?
     nëse po!?
     mos u anko,do të gjesh dhe ti një hu!
     ku të mbahesh!!bëj pak durim!!
     😛

     Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic November 6, 01:37

  uSHTRI E kUQE AHHHA pO KENI TE ” DREJTE” SE AJO E MPOSHTI kafshen me te berbindshme qe do te gllabronte boten. E sote ju pinjollet e Hitlerit kerkoni t`ja hiqeni emrin edhe sheshit te kuqe edhe ushtrise se kuqe. Po gjaku nuk behet blu more te mjere.!

  Reply to this comment
  • intelektuali November 6, 16:25

   Po c’a thu o Liu Firifiu?

   PO USHTRIA E KUQE SOT PO I PUTH BYTHEN GJERMANEVE PER NJE COPE BUKE

   Sot Gjermania e mundur nga Ushtria e Kuqe eshte dontarorja kryesore per Rusine e Putinit dhe sovjetiket pothuaj e kane harruar madheshtine e fundit te Luftes se Dyte Boterore me demagogji staliniste, sepse o Liu Firirfiu:

   DEMAGOGJIA BOSHE NUK TE JEP BUKE.

   Reply to this comment
 13. Javer November 6, 05:32

  E pse duehet ta heqin. Ai eshte nje kuriozitet historik. Nuk kam qene ndonje simpatizant i komunizmit po po te me jepet rasti do te kisha deshire ta vizitoja mumjen e Leninit.

  Reply to this comment
 14. intelektuali November 6, 06:19

  ORE ENVERISTA TE POSHTER DHE FANATIKE TE FELLIQUR PO KUR U BETE JU MORE MUTER TE GJITHE BOLSHEVIKE RUSOFILE ME YLL NE BALLE?

  Ne nje kohe qe Shqypnia eshte antare e NATO-s dhe po kerkon te antarsohet ne BE?

  Po Lenini juaj ishte nje spiun i paguar nga Prusia, nje skizofren i semure nga sifilizi qe i ishte ngjitur nga bordellot e Londres, nje KILLER psikopat qe perhapi epidemine komuniste ne Rusi me mashtrime per barazi shoqerore dhe parajsa imagjinare, nderkohe qe e beri gjithe Rusine si nje kamp perqendrimi qe u njoh me emerin GULAG ku miliona njerez te pafajshem punonin me pune te detyruar me kerbac ne koke. Perandoria e tij Komuniste sot ka perfunduar si “Kokoshi ne nje Thele” dhe sovjetiket pernga standarti i jetes jane ne fund te listes boterore, atje ku jane Korea e Veriut, Kuba, Nikaragua, Venezuela, Korea e Veriut dhe pothuaj te gjitha vendet afrikane.

  PSE FALIMENTOI DHE U ZGERLAQ KOMUNIZMI I LENINIT PAS AFRO 100 VJET FITORJESH BOLSHEVIKE?

  He mo fanatike filloruse te poshter dhe antishqyptare te shitur tek sovjetiket, pse u zgerlaq komunizmi bolshevik njeheresh ne gjithe Boten?

  PO KUJT I FALENI JU O MUTER FANATIKE?

  sepse:

  Eshte vertetuar perfundimisht qe BOSI juaj ideollogjik Vladimir Ilic Lenini ishte vetem nje aventurier i semure nga sifilizi qe ne psikopatine e tij u transformua ne KILLER gjakatar kunder popullit te tij dhe historikisht do te mbetet ne listen e KULCEDRAVE qe kane masakruar njerezimin.

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe mostrat e avoketerit e djallit. November 6, 09:49

   O intelektual, eshte me se e vertete qe Lenini me sozite e tije, eshte ideatori dhe zbatuesi i nje rregjimi komunist nga me bastardet qe ka pare bota. Pse u montua dhe u praktikua ky komunizem superkriminal, ne BRSS jane vrare e gjymtyer ne kampet e mathauzenit te BRSS miliona njerez te pa fajshem, dhe me e madhja nuke ka te ndalur nga bijte e eterve dhe mostrat e tyre qe nen masken e konvertimit te diktatures komuniste ne te majte e te djathe dhe nje djalle e gjysem brenda, nuke ka te ndalur ne ligesi. O intelektual, pa u denuar krimet makabre te diktatures komuniste dhe persekutoret ne to, qe si dje dhe sot vazhdojne te sundojne ne te tre pushtetet dhe opozite i thenshin ne Rusi, dhe Shqiperi, mijte e kenetave nuke do te reshtin se beri ham – ham si qener se nga ai kazan nen masken e “antikomunizmit”nuke kane te ndalur ne ligesi.Duan apo nuke duan ato, drejtesia do te behet se tashme e kerkon me force SOVRANI, USA dhe BE-ja. Mallkmi i mijra e miljona nenave dhe grave te veshura me te zeza, si dhe i mijra femijeve te mbetur jetim shume shpejt do te bjere mbi kokat e tyre. Besoni dhe binduni Zoti vonon per kurre nuke harron te ndeshkoje autore e bashkeautore te mijra krimve e superkorrupsioneve te bera nga riciklimi i botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus opozite i thenshin dhe biznes.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 6, 13:03

   nastro merr një aloperidol të shoqëruar me nja dy imodiume!!
   ta shohës se sa bukur ke për të shkruar!!
   na qelbe o nasrto bitha!!

   Reply to this comment
   • Qinami i ersekes November 6, 14:16

    Anti .- cesure
    nastrua intelektual ka ngelur ne banje ,
    Prosta , i ka plasur prosta dhe i rrjedh , i jane prishur garnicionet nga Mosha .
    sidomos po ti permendesh te Kuqte , e humbet
    toruan si demat ne spanje .
    Vetem po ti permendesh Leka , leka leka ,
    ose Keste , keste keste Qetesohet .
    perndryshe shtrihet ne dysheme te banjes lakuriq
    e fillon e lebetitet si i djathte .

    Reply to this comment
 15. MH November 6, 14:48

  Te zgjuarit komentues mbas 100 vitesh nuk ia vlene te merren seriozisht dijet e tyre.Kush ishte dhe cfare bani Lenin,ma mirese keto komentuesit,e dijne ishtaret filozof te kapitalizmit.Te cilet edhe sot nuk duan ta ndogjojne emrin komunizem dhe Lenin.
  Lenini ishte nji intiligjent qe cfrytezoi momentin kohor qe ngriti gjithe nji popull ne rrevolucion.Ishte orator i fuqishem dhe i pershkruante te gjitha pikat strategjike qe “ngacmonin” popullin per tu ngritur ne te drejtat e tije kunder monarkise shtypese cariste.Edhe Zogu kerkonte taksen e mbretit.Mire qe u shpall mbret.Donte dhe taksen.Per cfare kjo taks?!!!
  Sot dhe perspektiva asht ma e favorshme per te rigjalleruar perseritjen e lindjes se sistemit (“komunist”) human,socialist.Sepse individi asht ma i kuptushem per te kuptue mardheniet e punetorit me pronarin(bosin).Mbi kete mirkuptim do kryej edhe punen ne sistemin human socialist pa diskutim si te ishte ne kapitalizem.Por ky puntori kerkon qe sistemi kapitalist te jete shume ma human sec praktikohet.Pikrisht per kete pike si ne dukje e parendesishme do te krijoj ineterresin per rikthimin e sistemit human ne dobi te shumices se shoqerise njerezore.Ose ose vete kapitalizmi qe sot asht anakronik ne mardhenie me shoqerin ,me popujt do te detyrohet te arrije humanizmin qe predikohet e duhet te praktikohet ashtu sic e parashikon prespektiva e sistemit socialist human pa prishur ekuilibrin punetor sipermarres.
  Mbas kesaj nuk ka rrendesi se cfare do te quhet sistemi bashkohor i kohes se ardhshme ne prespektiv.Kapitalizem apo komunizem.

  Reply to this comment
 16. Agroni November 6, 15:46

  Vlademir Iliq Lenin,eshte nje Emer i pashuar.Gjith jeten ja kushtoj Popullit,per Popullin lindi,e per Popullin vdiq! Vlademir Iliq Lenin,eshte ne nje rrang me Marksin,nuk eshte poshte e nuk eshte nalt.Shikoni me vemendje Fytyrat e Marksit e te Leninitt,qe rrezatojne Njerezillek! Dy Kolose,te Botes,qe nuk do te shuhen kurre! Do te jap mendimin,per ate kohe,kur Europa ishte zhytur,ne Probleme,kur Udheheqesit e Saj(Sepse edhe Rusija eshte Europe),Udheheqesit e Saj,tallnin menderen me Popullin,dhe ku te donin futnin,armiqesi.U eshte terhequr verejtje disa here,u eshte thene,rrini ne Krye,te Pushteteve,por mos abuzoni me Popullin,ndaloni abuzimin ne qdo lemi,dhe nuk ju ngacmojme! Te gjitha kto verejtje nuk u degjuan,qte bente Marksi sikurse Lenini,rrevulucioni,ekonomik,kishte zhvilluar Njerezit,dhe keta shihnin,dhe nuk ishin dakort me vazhdimsine.Duhej nje Udheheqje duhej nje Udheheqje qe kordinonte veprimet,dhe kjo udheheqje ishte Marksi,Vepra e Tij,si dhe Lenini,pasardhesi i denje i Marksit.Rrevolucioni nuk mund te shmangej,sepse nuk munde te shkohej si deri atehere,sepse kishin lindur prodhimet e nderlikuara,kishin lindur mashinerit,kishte lindur radioja,dhe krejt kjo mori zhvillimi solli,LPB,ku konfrontimi ishte i pashmangshem,dhe aty shpertheu edhe Rrevolucioni i Tetorit.Por pse nje Mbret,nje Car,nuk jep dorheqj? Sepse keshtu eshte mesuar,qe ne Femijeri,dhe sikur te ishte mesuaa,qe ne Femijeri,se edhe mund te vjen dita te jap dorheqje,pra per shkak te mosecjes se puneve,te ishte mesuar qe te jet pran Popullit,te ishte mesuar te djersiste,kjo presopuzon punen fizike,sot e ksaj dite Rusija do te udhehiqej nga Cari,dhe Mbreterit nuk do te binin! Pra Marksi,dhe Lenini,ishin te bllokuar,dhe nuk kishte rrug tjeter perveqese rrevolucioni,sepse Klasat Sunduese nuk i degjonin.

  Reply to this comment
  • siren November 6, 18:36

   I duhet botes nje revulucion Leninist .nuk na duhen më fjalet boshe te kokë derave.

   Reply to this comment
  • Agimi November 7, 10:33

   O Agroni,
   Janë përkthyer dokumente, që jam çuditur duke i dëgjuar dhe nga çfarë është e dokumentuar, ore i dashur, na kishte qenë një vrasës e diktator i tmerrshëm.
   Kishte dhënë urdhër të pushkatoheshin bujqit ..
   Kishte qenë flamurtar i dënimit me vdekje…
   Kishte qenë më keq se Stalini, ore…
   E një njeri gjakatar nuk mund të jetë njëri pozitiv dhe është shumë larg të njeriut të madh…
   Turp t’a quash njeri…Leninin

   Reply to this comment
 17. Plaku Xhuxhumaku November 6, 22:13

  Akoma nuk ua kane hedhur qenve kërrmën?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 7, 10:16

   qënje ke dy herë që nuk më përgjigjesh!!
   si për 2 vetitë që të mungojnë dhe për centimetrat që i ke tepër!!
   ça ke??përse je mërzitur??
   të kam ofenduar diku??

   Reply to this comment
   • Kopanin ne koke November 7, 11:04

    Anti –
    e ke ofenduar duke i share sisyemin
    e rrumpalles se shpelles te xhungles demokrfatike .
    nejse ka pasur dhimbje koke , se i rendon Budallalliku , dhe e ka marre peng INJORANCA .

    Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku November 7, 14:58

    Baba eshte gjithmone tolerant me kopilat e vet. Kopili nuk e ofendon dot babin e vet cfaredo qe te thote. Puna eshte se akoma kam ne hunde eren e keqe qe vinte nona jote.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 7, 17:20

     o qënje superiore
     përse e ul veten kaq shumë??
     mbaje veten pak.kapu pas oqeve të mija!!
     hë të keqen,më thuaj se kush jaë dy vetitë që nuk i ke,për të qënë njerri i rrallë në botë??
     nga 4 ti kishe 8,pra dyfishi!!jam kurreshtar të di çtë mungon!!
     mos vallë truri??

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku November 7, 18:22

      Po perse krruhesh kot mor kopil i babit? Nuk eshte faji im qe i ngjave sat’ëme. Duhet te te kujtohet qe pjesa me e bukur e jetes tende ishte kur lundroje si spermatozoid tamam ne koqet e mia.

     • anticensurë25642654 November 8, 07:43

      qënje
      ça the?kur lundroja në kokën tënde??
      hë dreqin mo,thuje pra!!
      ça të mungon??
      për shtatin nuk flitej,pra nuk e ke mangësi!!për trurin nuk flitej,prap mangësia e tij nuk quhet mangësi!!
      nuk e di përse je me këto komplekse??hape veten o bithë!!të të kuptojë bota!!
      o qënje superiore,të qifshim falë,na i thuaj!!

 18. Agroni November 7, 11:59

  Do te nenvizoj,edhe diqka qe mendoj se nuk eshte harruar.Marksi dhe Lenini,nuk ishin katila te pameshirshem.Ndersa persa i perket Stalinit,dihet fort mire qe vrau shum Njerez..Mendoj sikur te jetonte Lenini,shume vjet,nuk do te kishin ndodhur,keto Probleme,qe ndodhen,sepse pas vdekjes se Leninit,Stalini,harroj mesuesin,dhe ndodhen ngjarjet qe sollen edhe LDB! Pra Sikur te jetonte Lenini,me shum vjet,mendoj ,sepse Lenini i peshonte gjerat,nuk do te kishte LDB! Lenini ishte Shum i dashur,ne Masat e gjera te Popullit Rus por edhe te Popujve te Tjere,dhe fjala e Tij peshonte,qe don te thote degjohej(nuk neglizhohej),pra kjo don te thote se me Europen Perendimore(Udheheqesit e Europes Perendimore),do te gjente gjuhen e perbashket,sepse mendohet,qe kta Udheheqes,duke pare qndodhi ne Rusi,do te uleshin ne tavolinen e bisedimeve,duke gjetur kompromis.Mendohet se VajmajherRrepublik,kundrejt leninit,do te Terhiqej,duk nenshkruar kompromisin,dhe keshtu duke shmangur LDB! Pra shikoni me kujdes,Figuren e Leninit,qdo te thote qe edhe nje Njeri i vetem te ket kaq shum influence,fatkeqesisht,Lenini sla Pasardhes,por Lenini ishte njeriu i kompromisit,dhe pasardhesit e Leninit dhe te Marksit,nuk qendronin ne te njejten,arsyje,ne te njejten logjik,sepse nuk kishin dijenin e Leninit,dhe te Marksit! Persa i perket Trupit te balsamosur te Leninit,eshte ,qeshtje qe i perket Rusise,dhe nuk mund te jap mendim,por them se Putin,te mendohet,perpara marrjes se vendimit,dhe besoj se nuk e neglizhon kete qeshtje!

  Reply to this comment
 19. Dhimbia e madhe Popull November 7, 15:33

  -Nje MH dhe nje Agron, lexoen ne keto komente.Gjyna qe zene faqet e gazete te tjeret.
  -Xhuxhumaku vazhdon te na cudise sa,anticemsuren se mar vesh…
  – “sirenen”dhe “javerin do ti ndegjoja,apo ndiqia…
  Dhimbia e madhe Popull.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku November 7, 17:40

   Çudia eshte nena e te gjitha zbulimeve. Ti Dhimje vazhdo te çuditesh, me siguri diç do te zbulosh. P.XH.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 8, 07:49

   dhimbje
   tashti e kuptoj sepse e kupton agronin.”sepse Lenini i peshonte gjerat,nuk do te kishte LDB! ”
   mendimi më i madh që mund të ketë thënë njeriu pas shpikjes së rrotës!!
   edhe plaku si qënje superiore,inatin ja kam po hakun sia ha, nuk ka qënë në gjëndje ta thotë një mënçuri të tillë!!
   ps:mos je dhe ti nga kosova??

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim