Letër në vargje të tredhurve në PS

August 31, 2019 09:56

Letër në vargje të tredhurve në PS

Shënim i Kryeredaktorit:

Poeti Arben Duka u ka drejtuar sot një letër funksionarëve dhe zyrtarëve të Partisë Socialiste.

Ai shpreh shqetësim për gjendjen e demokracisë së brendshme në këtë parti që po rrëshqet me shpejtësi drejt autoritarizmit.

Poeti i njohur ironizon heshtjen që po shoqëron këtë rrënim të një vlere bazike në një organizatë politike vendim-marrëse, kaq të rëndësishme për shoqërinë shqiptare.

Ai tall “metodat” e Ramës për “qeverisje me gra” duke thënë që kryetari i fiksuar me gjininë e atyre që emëron mund të provojë tani edhe travestitët.

Përtej ironisë, degradimi i zërit kritik në PS, zhdukja e vendimeve kolegjiale, emërimi i të inkriminuarve, humbja e shpresës për shtet ligjor dhe ndëshkueshmëri reale, rehabilitimi i të korruptuarve të djeshëm, korrupsioni i sotëm, flirti me klientët e përhershëm të oborreve politike, shpërdorimi ekstrem i buxhetit të shtetit, klima e arrogancës me sipërmarrjet e vogla të mbijetesës, thellimi i pabarazisë sociale, fiksimi me propagandën dhe mediat, mungesa e respektit ndaj historisë, narrativës dhe simbolikave të saj, janë këmbana që duhet të zgjojnë ata socialistë që mendojnë se Shqipëria meriton më shumë se ky vijim i bojatisur i berishizmit.

Dhe siç Dita ka theksuar në vijimësi, zhbërja e marrëveshjes Rama-Berisha 2008 që përbuz vullnetin e votuesve, që shpërfill vendimarrjen e shumicës, që e ka bërë rotacionin e ekzistuesve të detyrueshëm, që ka thyer raportet e brendshme – nga kryetarë partish në parti kryetarësh, etj, etj, – zhbërja pra, e këtij pakti famëkeq që ka brenda edhe vrasjen e fëmijëve të Gërdecit, është starti për të hapur tregun politik për alternativa të reja; “përtej të majtës dhe të djathtës” sic i pëlqen të thotë kreut të Rilindjes.

Por ky “përtej” nuk mund të jetë vetëm pronësi e përjetshme e tij dhe “mikut të tij” Lulzim apo të tjerëve që përbëjnë sot klasën politike të vendit, e provuar tashmë si dështake dhe e korruptuar, e votuar nga një përqindje çdo vit e më e ulët e elektoratit.

Më poshtë pjesë nga rubrika e sotme e poetit Duka, i cili mendimet e tij, siç lexuesit e Ditës e dinë, i shpreh në vargje:

 

As me gra e as me burra,
s’po të ecin qeveritë,
dil tani kërko ndër’ ura,
e na gjej ca tranvestitë

Se për punë të qeverisë,
të sosur s’paskan orekset,
ndaj për hir të barazisë.
provo Ram’ të gjitha sekset

Kërko homoseksualë,
se “kët’ trend e ka Evropa”,
le të dalë ku të dalë,
mbase del dhe ti nga gropa

E pas homoseksualve,
dil kërko disa lesbike,
jepu dërrmën “bukëshkalve”,
se lesbiket janë besnike!

E mësuam që grarinë,
fort e paske debulesë,
Morën burrat lemerinë,
i pastron KM me fshesë

Ja drejtorët dhe në Shkodër,
me një urdhër fap i hoqe,
si në bingo, sipas goglës,
do t’i vësh të gjitha shoqe!

Po dhe gratë i kemi parë,
me shumicë në këtë shtet,
këto vite gjith’me radhë,
e prapë jemi mysybet!

Ju drejtorë e jodrejtorë,
ndënë zë mos u ankoni,
po kundra këtij diktati,
reagoni – rezistoni!

Se do kini shpejt beteja,
me të gjithë “frontin blu”,
kështu-si jini të tallur,
si mund të luftoni ju?!

Rama po na promovohet,
në parti si diktator,
kur gjithkush fatin e tij,
duhet ta ketë vetë në dorë

Përtyp fate njerëzore,
si të ishin karamele,
Paskal Milo mirë e thotë:
“Socialistët qenkan dele!”

Dikur ishte Socialistja,
me gra e burra të zgjedhur,
sot vetëm me çupërlina,
e me bura krejt të tredhur!

 

Arben Duka / Botuar në Dita. Vargjet e plotë mund të lexohen në versionin print të gazetës

August 31, 2019 09:56
Komento

60 Komente

 1. Araniti August 31, 10:12

  Me ne fund e kuptoi….edhe ky…ç’fare e keqe eshte rilindja….

  Reply to this comment
  • luan August 31, 12:01

   hahahaaaaa

   Pushti Rama, thotë: Gjithë burrat e “rilindjes” janë hajdutë; përveç… meje, Gjiknurit, Beqjes, Çuçit, Ahmetajt e Tom Doshit

   Reply to this comment
 2. M August 31, 10:50

  Nje gje duhet te kesh parasysh ti A i Dukajve
  Kush punon e bene pastrim na e quan diktator.
  Kush degjon dhe punon na e quan debil e te tredhur.
  Kush nuk degjon , vjedhe, e shkateron eshte burre e krijon fraksion
  Parti leshi e preshi , parti e kryetarit
  Ndersa ne krahun tjeter , si te shkurter dhe te gjate na i quan e vetequhen demokrat
  Se shkatruan , dogjen , tradhetuan edhe vrane
  Nuk quhen as te tredhur, homiseksual e lesbik monafik
  Reagoni, rezistoni te gjithe ju monafik, beteja me te ashtequajturin frontin blu histerik
  Kush tregon rezistence e del kundra
  O heqe dore nga politika aktive dhe mbahet si percore
  O zhduket me aksident e me terore, e pastjaj behet deshmor

  Reply to this comment
  • Mehmet Metaj August 31, 11:04

   1. Edi Rama rezulton sot kryeministri më i paaftë dhe më qesharak i të gjitha kohërave i rrethuar nga klientelistët raja’ që mbrojnë Qeverisjen e tij skandaloze..qe here me kujton Haxhi Qamilin qe sa erdhi ne krye vrau tere intelektualet dhe herë Gadafin, që rrethohej-mbrohej nga femra..ndërsa Rama i ka bërë ato ministre dhe drejtoresha dhe ka marrë zv.-kryeministër një xhuxhmaxhuxhë anormal

   2. Ai punoi dhe adoptoi një alias program për shaktërrimin e modelit qeverisës të PS-së si Parti e Majtë dhe ndryshimin e programit të sajë dhe adoptimin e një programi-modeli qeverisës ala-Rama, me moton qesharake ”ne punojmë për gjeneratën tjetër” , duke e kopjuar apo arnuar nga program i sjellë nga ish-kryeministri britanik Bler dhe zhdukja e gjithçkaje që s’ka vulën e Ramës..! Dhe vetë Bleri e harroi Ramën dhe s’u kujtua me se ç’u bë me programin ..(?!!)

   3. Ai realizoi shkatërrimi i administratës publike dhe ndërtimi i një administrate model ala-Rama, me siglën e“Rilindjes” më e paafta e mundëshme me çupëlina që i bëjnë fresk atij por që s’din të bejnë asgjë dhe bëjnë vetëm show tv-iv..dhe denjigrimi kriminal i të gjithë profesionistëve..deri aty sa në Bundestagun gjerman shkon e bisedon Taulant Balla nga Librazhdi..!

   4. Ai shenoi dhe aplikoj shkatërrimi strukturës qeverisëse dhe adoptimi i modelit ala-Rama, me çupëlina ministre e drejtoresha ala Spiropali, Xhaçka e Manastirliu,…ku nuk pipëtin në poste politike asnjë intelektual dhe profesionist,..pa asnjë vizion dhe konsultim serioz dhe bashkimi i ministrive me konflikt interesi si Ministria e Turizmit dhe Mjedisit (MTM), dhe ndërtimi i një qeverisja qesharake me ministra anonime dhe jesmenë-raja’ ( kujtojme takimet ne angli e gjermani me adoleshentë-infantil si Ditmir Bushati, Taulant Balla e Arben Ahmeti..) përballë ekipit me mjekër në shtëpinë e bardhë apo në bundestagun gjerman..ndërsa diku është ulur në një cep dhe zgërdhihet dhe Pan-deli-rium Majko..!!!

   5. Ai duke qeverisur si profant dhe me kokën e tij, pa asnje keshilltar dhe i rrethuar nga çupëlina dhe sharlatanë anonimë, bëri qe ekonomia po zvarritet në zgrip dhe rinia po lë vendin ndërsa ky na thotë se gjoja “ka vende pune por s’ka zanatçij”,..dhe për të mbuluar papunësinë dhe regresin deri tanika përdorur herë takimet me Merkelin dhe herë me Makronin dhe të tjerë të huaj për të na thënë se ka mbështetjen e tyre, dhe duke e parë këtë dukuri Vuçiç u tall me të duke thënëe se ky është udhëheqës botë unë jam vetëm për Sërbinë, dhe Serbia mgjse e nisi proçesin e MSA-se pas nesh është sot kandidate për BE..!!

   6. Arsimi skandal –reforma qesharake….por më qesharake është vetë ministrja Nikolla, që pasi e bëri Rama ministre na u bë dhe bjondinë.ashtu si dhe shëndetesia më keq se asnjëhere me një minsitre trëndelinë që e ka mbushur administratën e shëndetësisë me çupëlina si vetja dhe cicëron këngën siç ja thotë Rama!.

   7. Kultura në nivelet më të ulëta, me një ministre kukull me pamje okulte që flet broçkulla të shoqëruara me një zgërdhirje të shëmtuar ala_Rama..dhe korin e mbyll Xhaçka që duket si ndrikull ne “krye” të gjeneralëve të ushtrisë..sonë rilindase!

   8. Këshilltaret e Ramës më të paaftë se ai vetë, me në krye famozin Fate Velaj..!

   9. Komunikimin me publikun , me Taulant Ballën nga Librazhdi, Erisa Spiropalin dhe Ervin Bushatin –dendi – model injorantësh të denjë për vendet zulu’..!

   10. Dhënia e dhjetra konçesioneve të modelit primordial PPP, që do të trondisnin botën po të dihet egzakt se çjanë e si janë dhenë e kujt i janë dhënë dhe sa lekë paguan çdo muaj buxheti i shtetit..alias Arben Ahmeti edhe kur ato s’kan filluar akoma..!

   11. Pyjet jua dha në administrim Bashkive duke i lën si mall pa zot, dhe Ministria e Mjedisit dhe Turizmit s’ka as Drejtori Pyjesh, si asnjë vend tjetër në Evropë dhe në Botë, që një pasuri shteti-publike jua lë në dorë Bashkive që po i shkatërrojnë pyjet dhe mjafton të përmendim shkatërrimin e një nga parqet më me vlera në Evropë, PK të Lurës dhe malin e Dajtit që po e gërryejnë guroret përditë para syve tanë..dhe s’bzan asnjeri!!!

   Dhe në ceremonine perkujtimore te para disa ditëve në Pejë për perurimin e shtatoreve të tre figurave emblematike të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (1878), Abdyl bej Frashërit, Ymer Prizrenit dhe Sulejman Vokshit, z. Rama na rikujtoi një adresim apostolik të Abdyl bej Frashërit, drejtuar të pranishmëve dike ju thënë: A e dimë ne përse jemi të prapambetur ? Nga padituria,nga dhespotizmi dhe nga paaftesia.”..! Dhe Rama e deklamoi këtë duke u krekosur se çoç na tha se kudo do të hiqet si njeri i letrave kur ne fakt është një model-mediokri-sufler dhe bën vetëm show televiziv mqse s’di të bëej gjë tjetër, por nuk e kupton ky gallataxhi se këto tre thënie i shkojnë më shumë se kushdo për shtate atij vetë..Ai tashmë na e ka mbushur mendjen të gjithëve se ëeshtë kryemin istri më i paaftë i të gjitha kohërave dhe më arrogancë injorancë të pashembullt nga ato të atij lloji që na paralajmëronte Mikelamxhelo “ruhuni nga arroganca e injorancës..” !

   Dhe të gjithë mbetet të presim të kemi pas 28-vjetësh tranzicioni një shtet serioz që të demonstrojnë përgjegjegjësi ligjore dhe përgjegjshmëri publike në qeverisje me politikanë seriozë at’here mund të themi se edhe ne kemi shtet dhe Shqipëria po qeveriset! Behet shume zhirme për Vetting-un por asnjë njeri me mend në kokë nuk mund ta besojë më se vetë “Çeta e hajdutëve” në krye do “kapin hajdutët”!!!..

   Askush s’e ka pritur që Edi Rama dhe Qeverisja e tij qesharake do të linte të qetë të zhvillohej substrati gjiriz bile do ta promovonte atë dhe linte të lirë të vazhdonte rrumpalla jonë në shtet ku lulëzojnë çupëlinat dhe profantët e rinjë.

   Prandaj Edi Rama do kujtohet si kryeministri më i paaftë dhe më qesharak i të gjitha kohërave me klientelistët raja’ që mbrojnë Qeverisjen e tij skandaloze..që mua Edi Rama më kujton herë Haxhi Qamilin dhe herë Gaddafin….!

   Reply to this comment
  • Doda August 31, 17:24

   RRESPEKTE GJIGANDI POEZIS SHQIPTARE ARBEN DUKA , je vertet homeri poezis SHQIPTARE i vetmi qe nuk pyet per ngjyr politike , jeni atdhetar dhe SHQIPTARi vertet RRESPEKTE .

   Reply to this comment
  • borobojka August 31, 20:35

   Z.Duka here here shkruan me mendje ne koke dhe here here duket sikur ka edhur ca gota.Zgjedhje e tij.

   Reply to this comment
 3. PRENG PJETRI August 31, 11:09

  SOCIALISTET SOT JANË TË POSHTRUAR DHE TË TURPËRUAR…!

  Jamë i vetëdishëm sa duhët
  Kurrë ujkun pleshtat s’e vrasin.
  Ndoshta pa thëm atë që nuk thuhët…
  Socialistat e thjesht te shkuares i perkasin..!
  ***
  Sot Partin timë turpi e ka mbuluar
  Më gangëster e trafikant kudo është rrethuar.
  Ndersa kryetari luan vec teatër.
  Po shuhët sot Partita si zjarri ne vatër.
  ***
  Në cdo qelizë shteti
  gjak i infektuar.
  C’faj kam une i gjori
  Socialisti kulluar?!
  ***
  Cdo javë e cdo muaj
  një pacient na shtohët.
  O kryetar na thuaj..
  Virusi pse po shumohet?!
  ***
  Po ju kryetaruc e ju hyzmetqar.
  Gojen pse e kyqni
  Kur punët s’venë hiq mbarë..?
  Partinë po e flliqni….
  O tufë më magiari…
  ***

  Jemi të poshtruar
  Jemi të turperuar.
  Në sy të gjithë popullit
  Dhe të elektoratit që na ka besuar!

  Reply to this comment
  • MDO August 31, 11:18

   Njoftim për lexuesit

   1-Në rastet kur:

   a-Komentet e lexuesve apo replikat e tyre nuk shfaqen automatikisht pasi ju i postoni – për shkak të problemeve të mbingarkesës, gabimeve në postim, përsëritjes së tekstit ose të tjera shkaqe të platformës Word Press
   b-Ose që postohen në faqen e Ditës në rrjete sociale dhe dëshirojnë të jenë edhe poshtë shkrimeve në adresën e gazetës online
   c-Ose dërgohen me postë ose email për shkak të vështirësive me përdorimin e internetit ose mungesës së tij në zona të ndryshme të vendit

   Në këto raste komentet hidhen manualisht nga redaktorët e faqes

   2-Në rastet kur redaktorët vendosin fshirjen e komentit, në vend të tij do shfaqet një shënim i Moderatorit

   Falemnderit dhe lexim të mbarë

   Moderatori Dita Online

   Reply to this comment
   • mirel September 1, 19:04

    O MDO, a jeni te sigurt se stafi juaj kupton gjuhen standarte?
    Beni ndonje shkolle gjuhe. Gjeni nje liber te vjeter, te asaj kohe, dhe he, mesoni pak. Shkolla 8 vjecare eshte fix per ju.

    Reply to this comment
 4. Zef Shpatari August 31, 11:13

  Zoti Kryeredaktor

  Tek ato qe kini renditur per gjendjen e qeverisjes sot, keni harruar KRIMIN

  KRIMI PO BEN KERDINE

  Një vendim financiar i ish-qeverisë “Berisha”, për financimin e hetimit të krimit; futur në fuqi në muajin janar 2013 dhe vazhduar deri sot prej qeverisë “Rama”; tregon se krerët e shtetit, harxhojnë miliarda lekë për makina e zyra luksi, për paga të larta, udhëtime jashtë shtetit me çmime e hotele “VIP”, ndërsa për luftën kundër krimit, akordojnë fonde qesharake.

  Një dokument konfidencial i Policisë së Shtetit, ardhur në redaksinë “PAMFLETI”, bën fjalë për fondet financiare 7-vjeçare, që ka akorduar qeveria shqiptare, për të realizuar strategjinë e hetimit të krimit; por në fakt, në mos sjelltë asfiksim të qëllimishëm në favor të krimit; është tallje që bëhet me sigurinë kombëtare e publike.

  Dokumenti quhet: “Financat e programit afat-mesëm dhe afat-gjatë, për planfikimin strategjik, të eficencës dhe suksesit të sigurisë, për zbulim-hetimin e informacinit anti-krim” (S.K Z.H.I A), për periudhën 2013-2020”; që po realizohet nga Policia e Shtetit dhe struktrat jashtë-policore, të angazhuara prej saj.

  Është fakti i turpshëm e vetë-denigrues për shtetin dhe asfiksues për veprimtarinë e zbulim-hetimit të krimeve; kur mëson se për 7 vitet 2013-2020, qeveria ka akorduar 193 milionë e 448 mijë lekë të vjetra, fonde financiare në total për këtë program sigurie publike e kombëtare.

  Këto fonde, janë planifikuar sipas 8 sektorëve e shërbimeve të zbulim-hetimit të krimeve, madje brenda tyre, është dhe fondi për Policinë Shkencore, të cilës, vlera e dhënë nga qeveria për 7 vite, nuk i mjafton as për filma e solucione kimike.

  Mos u çuditni, por për shërblimin e “spinëve” të rekrutuar e paguar nga policia, qeveria ka akorduar 517 mijë lekë për vitin 2013 dhe 573 mijë lekë për vitin 2019; ndërsa për mbrojtjen dëshmitarëve, ka akrouar 129 mijë lekë për vitin 2013 dhe 139 mijë lekë për vitin 2019.

  Absurditeti e skandali, vazhdon me faktin se për luftën kundër terrorizmit, janë dhënë 117 mijë lekë gjatë vitit 2013, ndërsa për vitin 2019, janë akorduar 354 mijë lekë; por sikur të mos mjaftonin këto shifra qesharake; tallje është bërë dhe me luftën kundër trafikut të qenieve njerëzore, armëve e prostitucionit; për të cilat, qeveria ka dhënë 312 mijë lekë në vitin 2013 dhe 445 mijë lekë, për vitin 2019.

  Siç duket, prandaj kemi arritur kaq “suksese të mëdha” në luftën kudnër krimit, sa çdo ditë kemi nga 2-3 vrajse e plagosje, rrëmbime, përdhunime e grabitje biznesesh, bankash e banesash; duke arritur gjendja deri në atë pasiguri publike, sa ndonjë ditë mund të dëgjojmë, se janë grabitur zyra e kryeministrit Rama dhe e ministrit Lleshaj, sepse grabitje prokurorie, ka ndodhur në Durrës e Elbasan.

  Reply to this comment
 5. flamur August 31, 11:55

  Edi Rama, “varrmihësi” i demokracisë në PS, skenar për të përjashtuar Ditmir Bushatin

  Edi Rama ka treguar në vijimësi se e ka të pamundur të durojë zërat ndryshe dhe aq për tepër zërat kundër, brenda Partisë Socialiste. Ndonëse në PS, gjatë drejtimit të Fatos Nanos ishte krijuar një trend ku debati brenda kësaj partie për këdo dhe gjithçka ishte një mekanizëm demokratizimi dhe ecje para, tani gjithçka ka marrë fund.

  Kreu aktual, politikani socialist që përfitoi më shumë nga mendimi kundër brenda PS, kujtojmë debatet e forta me Nanon dhe shprehjen e famshme për të se “Tosi sillet si Robert Çamçakëzi”, është personi kryesor që varrosi përfundimisht demokracinë në PS.

  I mësuar vetëm me bindjen e verbër ndaj tij, kryeministri Edi Rama nuk e ka kapërdirë dot kundërshtinë e ish ministrit të Jashtëm ndaj planit të përbashkët me Thaçin dhe Vuçiç për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, apo për riciklimin e Tom Doshit në PS.

  Duke u ndjerë i “zbuluar” dhe me kuota politike të rëna përballë Bushatit që kërkoi vetëm një politikë të jashtme në shërbim të shqiptarëve kudo në rajon dhe pastrimin e PS nga elementët e inkriminuar, të dyja kërkesa të forta të SHBA, Rama ka vendosur të hakmerret ndaj tij.

  Pasi i ka hedhur në kurriz të gjitha mediat proqeveritare, të cilat sipas një skenari të mirëmenduar nxjerrin madje dhe jashtë kontekstit të gjitha deklaratat e Bushatit ndër vite, kreu i mazhorancës dhe i PS po mendon përjashtimin e ish ministrit nga partia.

  Por për të ndërmarrë këtë veprim, Rama po tenton të implementojë një skenar të fshehur, për të mos u vënë përballë akuzave se po bën përjashtime nga PS të atyre që mendojnë ndryshe.

  Për shkak se Bushati ka kërkuar vetëm një reformë të thellë në PS për demokratizimin e saj, për të ngritur të gjithë mekanizmat e duhur që të bllokojnë hyrjen në strukturat partiake dhe në administratë të njerëzve të inkriminuar, Rama sponsorizon mediat afër tij me lajme sikur ish ministri i Jashtëm po largohet vetë nga partia.

  Jo pa qëllim mediat afër Ramës i mëshojnë idesë se Bushati po distancohet deri në largim nga PS për shkak të axhendave të reja politike, duke ndërtuar dhe një strategji politike justifikuese të vetën, që është politika e jashtme dhe zhvillimet brenda partisë.

  Ndërkohë që ditën e sotme, një nga mediat shumë afër Ramës, shkruante e sigurtë për vërtetësinë e lajmit, se Ditmir Bushati do të marrë kryesimin e “Vetëvendosjes” në Tiranë, për ta kthyer atë në një parti politike që do të garojë në zgjedhjet e radhës.

  “Konkretisht flitet për një plan të mundshëm të Ditmir Bushatit për të marrë drejtimin e degës së Lëvizjes Vetëvendosja në Shqipëri. Madje duket se Bushati po e shfrytëzon të gjithë këtë situatë, duke nxitur debate dhe replika artificiale me kryeministrin Edi Rama, për këtë ambicie politike.

  Në prill të këtij viti, Lëvizja Vetëvendosja në Kosovë u shtri zyrtarisht edhe në Shqipëri.

  Dega funksionon deri më tani me një bord drejtues, ndërsa në krye të saj me shumë gjasa pritet të zgjidhet Ditmir Bushati, i cili po distancohet gradualisht PS, ndërsa është përpjekur të krijojë terrenin për këtë kapërcim politik, duke e identifikuar veten si kundërshtar të idesë së PS dhe BE për një marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë.

  Bushati pritet të përdorë shkarkimin si ministër të Jashtëm si argument shtesë për të marrë drejtimin e degës së Lëvizjes Vetëvendosja në Shqipëri.

  Ndonëse qeveria shqiptare nuk ka shprehur deri më sot asnjë qëndrim as apo pro dhe as kundra aspekteve të ndryshme të një marrëveshje të mundshme mes Kosovës dhe Serbisë, Bushati e paraqiti shkarkimin e tij si ndëshkim për qëndrimin kundër një marrëveshjeje të tillë. Ky qëndrim i Bushatit përkon me atë të Lëvizjes Vetëvendosja në Kosovë”, shkruan media afër Ramës.

  Duke ia bërë fakt të kryer kryesimin e “Vetëvendosjes” në Tiranë, kryeministri Rama përmes mediave të tij paralajmëron se nuk i ka mbetur rrugë tjetër vetëm ta përjashtojë Bushatin nga PS.

  Problet parimore që ka ngritur Bushati për qeverisjen e vendit, diplomacinë dhe PS, Rama po tenton që t’i anashkalojë, duke hedhur në “tregun” mediatik idenë se ish ministri i Jashtëm po e bën gjithçka për protagonizëm, për të përfituar politikisht dhe investuar tek “Vetëvendosja”

  Reply to this comment
  • mirel September 1, 19:08

   Lajmi se Ditmir Bushati po i avitet VV ne Shqiperi tregon se VV do jete nje qurravitje e Rilindjes dhe PS – tashme te degraduara.
   Bushati mund te kete dale kunder shkembimit, por roli qe luajti ne mareveshjet Greke eshte rol tradhetari dhe pushti.
   Asnje te mire nuk i sjell Bushati te ardhmes se politikes shqiptare, pervecse do demtoje rende dhe VV e re.
   Qe ne kete moment une do dal kunder VV nese Bushati aderon aty. Shqiperia ka nevoje per njerez me integritet dhe jo per marioneta pa karakter.
   I bie qe plerat te riciklohen perhere ne politike.

   Reply to this comment
 6. shkodrani August 31, 11:57

  Shkodrës i shuhen burrat; Edi Ramës i mbetet për bashkinë, vetëm Megi Ajtyresa… mantenuta e Tom Doshit

  Reply to this comment
  • . August 31, 11:59

   Mirë t’u bëhet!
   Heshtja e tyre mjerane dhe dorëzimi i posteve me “hap reshtor”, pa asnjë reagim e kokëulur para piktor Edi Ramës dhe analfabetit Tom Doshi; tregon se intelektualët dhe burrat brenda pushtetit dhe strukturave të PS-Shkodër; pranuan këtë përdhosje publike, duke lejuar që ky denigrim, të përfshijë e ndotë, krejt burrat e kësaj zone.

   Reply to this comment
 7. shkodrani August 31, 11:57

  SHKODËR-LOCJA”, BIE NË DUART E “LOKEVE TË DALUNA DORE”, TË “HARREM-RILINDJES”/ U katandis “Paria” e Kryeqendrës së veriut, të poshtërohet nga një piktor dështak bojaxhi e miellaxhi; dhe të komandohet, nga një Tomë me 4 klasë shkollë, të zhytur në vese, kurvëri, hajdutllëqe, trafiqe e krime të çdo lloji

  Reply to this comment
 8. Limani August 31, 12:17

  Nuk ia vlen të merresh me Edvinin , me këtë palaço të ndyrë , me këtë qen të pabesë , me këtë pis që lëpin atë që pështyn ,me këtë monster të pa ideal , pa nder e pa dinjitet !
  Perversi Edvin në bëri të njohim ç’perfaqeson PS ?!
  Paria e PS ( byroja politike – kryesia dhe KQ – asamblea)
  paskan qenë më mut se vetë kryetari !
  Kjo parti e qelbur , jo duhet shkrirë , por duhet hedhur në erë . S’kanë nge shqipëtarët të harxhojnë kohën me kufoma politike !

  Reply to this comment
 9. N.VJOSA August 31, 12:35

  Une e kam me shef Thanon
  Zotin Kryeredaktor
  Se betejen kunder Rames
  E ka marre vet ne dore…

  E ka marre vet ne dore
  Me sopat e me kosor
  Do qe ta rrezoj Ramen
  Me deshire apo me zor!…

  Une e kam me te lexuar
  Gazetat bejne hata
  Kur perdorin te Verteten
  E rrezojne cdo Kala…

  Une e kam nje dyshim
  Nuk eshte fjala per kala
  Or Thano or miku im
  Mos shih Qesen me Para…!

  Po rreshqet nga e Verteta
  Ujin e con per Saline
  Per inat te sime Vjehrre
  Shkon e fle me Mullixhine…

  Rama nuk gabon me grate
  Per gjinoren barazi
  Sepse grate ne pushtet
  Sjellin me shume drejtesi!…

  Kete nuk e kam thene une
  Nuk eshte thenie apriore
  Dhe Ursula ne BE
  Po sjell barazine gjinore!

  Nga te gjithe komisioneret
  Gjysma do te jene gra
  Se kete po ben dhe Rama
  Nuk po ben ndonje hata…

  Bej kujdes o Thano djali
  Gjysme e botes jane gra
  Ato jane Dielli dhe Hena
  Puntore si ato s’ka…

  Por edhe ne karakter
  Nuk bjene lehte ne korrupsion
  O Thano te kam rixha
  Nuk e di a me kupton…?!

  Mos ma ngaterro Arbenin
  Me pisllek te Politikes
  Ler Bilbilin te kendoje
  Ti kendoje me shume Lirikes…

  Politika ca si kurve
  Eshte shume llafazane
  Ne Tirane fryjne erera
  O Thano ,mos bjer ne klane…

  O Thano nga maje e Malit
  Nuk shikohet qeveria
  Rama po ben me te miren
  Po ndryshon Shqiperia!…

  Ramen se heq nje gazete
  Por e ndryshon Vote e lire
  E voton Shqiperia
  Punon keq a punon mire!…

  Reply to this comment
  • DEN BUKA August 31, 13:02

   C pune ka Thano dhe thanot e mediave kush vjen e kush iken ne qeverisje o Neti?
   Secili t bej punen e vet.
   Media denoncon ate qe nuk shkon sipas saj
   Politika te korigjohet nese do te korigjohet
   Populli te votoje ke te doje
   Por i lire dhe i ndergjegjshem cfare po ben
   I lire prej se vertetes
   I ndergjegjshem qe po e lene te varfer e te neperkembur ca kriminele te pandeshkuar dhe ca kapadainj qe erdhen pas tyre ne pushtet
   Leri mediat se nuk perdorin para publike, shif ata qe u japin Ulajve nga 40 milion euro sikur tua ket lënë Kristaqi në sënduk se ato jane leket e tua dhe te femijeve te tu, nese paguan taksa se mbase nuk je dhe fare ketu, dhe ke ca te drejta me pak te kerkosh llogari
   Hë t kam rixha

   Reply to this comment
  • Sallakja August 31, 16:12

   Eh, ku je mer bylmez ? E ke qare kete poezi.
   Je berre si bilbil gjyzar,
   Perché Jesu ?
   Jesu perché ?
   Po cke a te humbte vula qe shkruan ?
   Po’ ik a derbardhe te cepi i rruges shiko eskavatoret kur punojne

   Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi August 31, 21:29

   Kur tjetri i drejtohet të tredhurve të PS-së, atëhere çfarë tartakuti e ka zënë shokun Neti që na qenka hedhur përpjetë sikur t’i kishtë pickuar grenxa?.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA September 1, 08:21

    Aman or Mon
    Or Kukalesh
    A e kupton
    Këtë përshesh?!…

    Ironia per të “tredhur”
    Është pakëz me të hedhur
    Është fjala per shperthim
    Kundra Ramës, more trim…

    Po ta them më ashiqare
    Ta përcaj PS e vjetër
    Duke ndezur disa zjarre
    I jep Salos kamardare…

    Ujku do shesh për pershesh
    T’ përcaj kampin kundershtar
    E kupton o Kukalesh?…
    Prapa tymit ka një Zjarr…!

    Reply to this comment
    • Zot.mbama gojen mbyllur kur nuk kam gje pwr t thene September 1, 09:29

     Komerdaren ia jep Rama vet duke vjedhur dhe keqqeverisur
     Jo media qe e denoncon
     Kaq i trashe je ??

     Reply to this comment
     • Për ty o shpifës i Kazanit... September 1, 09:46

      “duke vjedhur dhe keqqeverisur”…
      Ketë e thua ti dhe Media e kazanit…
      Po ka vjedhur shko denoncoje në Prokurori…Spaku eshtë te dera…
      Se kush eshte i trashë, kuptohet kollaj kush shpif e bën ham-ham neper rrjetet sociale…

     • ela September 1, 10:32

      Kush ta denoncoj o idiot.
      Mediat keshtu denoncojne, ne faqe gazete dhe ne ekrane
      Me pas merret Prokuroria
      Nese fle gjume prokuroria, nuk e kane fajin mediat
      Nuk keni piken e kultures si funksionon shteti, shoqeria, institucionet
      Kerkoni llogari atje ku duhet, militant torollak, qorr bodrumi

     • Per Nela Lamashin, Superidiotin September 1, 11:12

      O @Nelo, o superidiot i xha Saliut,
      Per cilat denoncime mediash e ke fjalen?
      Per keto qe shpifin?!
      Po te funksiononte Ligji kunder shpifjes ne media, do ishin te rralla në Shqiperi, mediet qe do mbijetonin!…
      Po ty superidiot te bejne syte xixa kur lexon te verteten se je militant i Sali Rrumpallë Monstrës!
      Filozofine e ndertimit dhe funksionimit te shtetit nuk ma meson dot ti Lamash i Kazanit te shpifjeve!

    • anticensurë25642654 September 2, 10:48

     Per Nela Lamashin, Superidiotin
     o net lamashi
     po të funksiononte ligji për shpifjen!?
     i pari që do të ishte futur brënda do të ishte dobiçi i tiranës!!
     ai binjaku tënd bastard që nuk pushon së ngrëni mut!!
     o lamash gënjeshtari më i madh i tërë kohrave,bile dhe ai që kapet çdo herë në gënjeshtrat e tij,ja ka kaluar dhe buzkukq bashës,është palloshi dobiç i tironës!!
     mos ndrysho pseudonimin mor hale!të paktën ji burr në pseudonim!!ske faj ti!!e ke në gjak rruspi e përjetëshme je!bishtdredhur gjithnjë!!

     Reply to this comment
  • ganiu September 1, 13:57

   N.Vjosa qënka gjaaaaaall.
   Un kujtoja se na kishte lën shëndenë.
   Kot nuk i thonë, “kush nuk vdes, qelb akoma”.
   Të fala neto nga

   Reply to this comment
   • N. Gallata September 3, 16:26

    E si mund të largohet gaforrja nga forumi o gano. Nuk e sheh se si po turfullon nga inati se kujton se Duka e ka quajtur të tredhur? Këtyre palaçove shëndet t’i thuash, plaç i duket.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA September 3, 21:12

     O Gallatë,
     Mos gënje more shpirtëzi.Ti je kompleksi i shpifsit të rendomtë.Forumin ta kam lënë ty o palaco primitiv, sepse per mua nuk ja vlen te shkruash per nje gazete qe largohet nga e Verteta dhe i sherben nje klani te caktuar.

     Reply to this comment
 10. HOMORA August 31, 13:43

  shqiperia sezami i thesareve
  shqiperia shpella e haleve
  pellitjet poshte e lart
  peshtyme pa takat
  shqiperia banka gomereve
  kasaforte e bunkereve
  shqipot e zjerrte
  shpirt e bythe arte
  koshiencat e mykura
  peshtejllim magjik ne enderra
  njeri me kobure e tjetri pasanik
  daja mbi kumbull nipi mbi fik
  figura pejzazhi fantastik
  gomari fytyre lirik
  sa peshk aq patetik
  ne filmin debatik
  ne rolin magjik
  ramka baba hipnotik
  me humor satirik
  pozimet e tij gogol cinik
  populli allbanez
  zarin si vez
  jargime çdo mengjez
  d’rama me ide romantiku
  oh lajle pellitjie politiku
  kerkellime prej fantastiku
  i kendshem me renojat dramatiku
  bresheri e eger automatiku
  lulezimi tek ashiku
  pasqura d’rames vezullues
  shqipot si pushues
  ne kanalin kullues
  lana e permoteshme
  ne shqiperine kombeshme
  klithma mbytese e deshperime
  me perrallat plot mjerime
  te na rroja d’rama ne gezim e hidherime
  shqiperia lenguar
  shqipot e bastarduar
  shqipot te harbuar
  si uji kulluar
  pa koke e pas duar
  e me tru te çpuar
  oh shqiparia lumtur,e gezuar
  deri ne palce plot karbonizim
  tek vampirat vetem perfitim
  ne portafolin rama trim.
  apologji thesari nga hajduti deri tek kusari
  elegji shkaterruesi e barbari
  shqipot blegerijne si manari
  para edit koke ka…

  Reply to this comment
 11. rapsodi popullor August 31, 13:52

  Ah mor Duke ziu mor ti i famshmi poet,
  je i tredhur nga trute tamam e komplet,
  po Rama i tredhur ka qene qe ne vogli,
  e ka deklaru vete tredhjen te divorci i tij,
  kur per baba te Grigorit te atin deklaroj,
  raport steriliteti per vehten ne gjygj tregoi,
  sot per ate Zahon akoma nuk ka treguar,
  kujt faturen e atesise ka per t’ja derguar,
  ky ka qene Edi Rama nga sot e sa ka ler,
  nje cope funderrine dhe nje pervers i pa vler,
  ti o Duke ketij te tredhuri dhe ketij pushtet,
  ke 6 vjet qe c’do pordhe i ke thene – shendet!

  Reply to this comment
  • shqipe September 2, 02:25

   “rapsodit popullor!”

   O more rapsod ligesia,
   ç’ke me koqet e tia
   i ka si do perendia,
   sa kuka jote te dya
   dhe
   te fala nga shtepia!…

   Reply to this comment
   • rapsodi popullor September 3, 14:01

    o moj shqipe –
    …te falat e tua une nuk i coj ne shtepi,
    sepse N.VJOSA atje nuk e njeh njeri…

    Reply to this comment
    • shqipe September 3, 20:17

     ti i thua Rames,qe je i tredhur qe ne vogeli,jo N.Vjoses!Sepse per fat te mire a te keq ate e pa gjithe Shqiperi qe s’ish ashtu si po thua ti… Gjithesesi,te kerkoj ndjes rapsodi…

     Reply to this comment
 12. katarakti August 31, 14:37

  Eshte e vertete se Rama ka shume te meta dhe gabime ne punen e tij.Dhe ai meriton te kritikohet pa pushim per to. Megjithate, per mua, ai mbetet kryeministri me i mire, me i ndershem dhe me patriot i ketyre 30 vjeteve te fundit. Nuk duhet per asnje çast te harrojme rrukullimen, rrumpallen, rremetin dhe qametin ku e kishte zhytur vendin banda e vandaleve dhe banditeve te Berishes. Problemi nuk eshte se Rama po vendos gra ne krye te puneve, sepse eshte shume mire qe po vepron keshtu, por problemi qendron nese keto femra e meritojne apo jo ate post?! Thano shkruan:”… degradimi i zërit kritik në PS, zhdukja e vendimeve kolegjiale, emërimi i të inkriminuarve, humbja e shpresës për shtet ligjor dhe ndëshkueshmëri reale, rehabilitimi i të korruptuarve të djeshëm, korrupsioni i sotëm, flirti me klientët e përhershëm të oborreve politike, shpërdorimi ekstrem i buxhetit të shtetit, klima e arrogancës me sipërmarrjet e vogla të mbijetesës, thellimi i pabarazisë sociale, fiksimi me propagandën dhe mediat… si dhe marreveshja Berisha Rama e vitit 2008, – janë këmbana që duhet të zgjojnë ata socialistë që mendojnë se Shqipëria meriton më shumë se ky vijim i bojatisur i berishizmit”… Dakort. Ne disa gjera “Dita” ka te drejte, ne disa te tjera ekzagjeron. Psh qe Rama po punon me ish oligarket e Berishes! Normal qe do punoje me ta, se ata i kane sot parate! Kjo eshte gjendja qe ka gjetur Rama. Persa i takon korrupsionit ai eshte rrenjosur ne çdo qelize te shoqerise anadollake shqiptare duke filluar nga me i fundit, deri te me i pari. Por une mendoj se nuk duhet hedhur edhe bebja bashke me ujin e piset. Siç po ben “Dita”. Se Rama jo me larg se dje ka deklaruar se ka mbi 10 mije persona qe jane larguar nga administrata per shkaqe korrupsioni?! A nuk eshte duke kerkuar qimen ne qull, ose “idealen” gazeta “Dita”?! Ky stan kete bulmet ka. Keta jemi ne shqiptaret, prandaj nuk mund te kemi nje qeveri si ajo qe ka psh Danimarka apo Norvegjia. Ky “yxhym” i “Dites” sidoqofte mua me kujton debatet qe zhvilloheshin ne Konstandinopoje mbi seksin e engjejve, nderkohe qe turqit osmane kishin rrethuar qytetin! Apo thirrjen e senatorit romak, kur senati grindej per çeshtje te parendesishme:”Hanibales ante portas”! Pyetja kardinale per mua eshte: A po ecen perpara Shqiperia nen udheheqjen e Rames, apo po ben prapa?! Kjo eshte çeshtja. Dhe deri sa nuk ka alternative tjeter perse t’i gjuajme pemes me gure?! Apo te fleme me mullixhiun?! Dakort. Mit’hati, Lufta, Kumandari e ndajne “Diten” nga Rama, por kjo eshte epoka e sotme. Nuk jemi me ne kohen e Luftes se Ftohte dhe te barazise se varferise! Jetojme epoken e kapitalizmit, me te mirat dhe te keqijat e tij. Dhe nga kjo nuk shpeton dot as Rama.

  Reply to this comment
  • flamur August 31, 14:45

   “A po ecen perpara Shqiperia nen udheheqjen e Rames, apo po ben prapa?! Kjo eshte çeshtja…”

   Pyet ata te rinjte qe ikin masivisht nga Shqiperia Katarakt se ta japin ata pergjigjen qe nuk e kupton nga Dita. Per fajin e Dites sigurisht

   Ose lexo ate mjeken qe shof ca lajme me tej ketu ne faqe

   Ajo te ka dhene nje pergjigje per pyetjen tende shume bindese sepse e ka hequr ne kurriz

   Mund te gjesh bishta sa te duash ne secilen kritike ndaj Rames, por ki parasysh qe ne nje vend normal do mjaftonte skandali i Unazes qe nje kryeminister me ose pa faj te ikte

   Po nuk kemi c bejm

   Me keto standarte jeni mesuar aty ne Shqiperi

   Do vuani dhe shume vjet, derisa te kuptoni

   Reply to this comment
 13. Dhimbia e madhe popull ! August 31, 15:16

  Ai qe te don vertet dhe te kritikon apo si thote populli,”te QORTON.”-Degjojini ata dale e shkruar, jo vetem te “DITA”-qe “flet” si e tille…
  Kritika kur eshte vertet kritike,te ben mire.
  Degjoje dhe, mire analizoje;o njeri ne je i tille-NJERI.
  Dhimbia e madhe popull -D.

  Reply to this comment
 14. katarakti August 31, 15:24

  E lexova Flamur dhe nuk me la ndonje mbrese kush e di se çfare. Ka mbaruar nja 4 vjet shkolle ne Tirane dhe vitin e fundit e kreu ne Gjermani! Dhe tani ndofta punon si mjeke atje dhe merr nja 10 000 euro ne muaj! Por a ka mundesi shteti shqiptar te paguaje nje mjek 10 000 euro ne muaj?! Rama beri nje reforme te domosdoshme ne sistemin e larte arsimor. Mbylli me dhjetra universitete – fabrika diplomash, qe ishin hapur ne kohen e Qoftelargut! Tjeter: Po ikin te rinjte, – je alarmuar ti. Ikja i dashur ka filluar nga 1991-shi dhe do te vazhdoje deri me 2031-shin me se paku. Pse?! Sepse Shqiperia eshte aq e varfer, aq e pazhvilluar saqe do t’i duhen 300 vjet per te arritur boten e perparuar. Ikja, eshte si puna e lypjes: faqen e zeze ka, por nuk te le pa gje. Nje dite a nje tjeter ata qe ikin do rregullohen aty ku kane vajtur dhe do rrojne si njerez. Ndersa ne Shqiperi do tu ike jeta kot. Por mos harro Flamur se Shqiperia nuk u be e varfer kur Rama u be kryeminister. Historikisht Shqiperia ka qene vendi me i varfer dhe i prapambetur i Europes qe ne vitin 1912. Saqe te huajt vinin ketu per te pare sesi kishin qene vendet e tyre ne vitet 1300! Edhe ato vepra qe u ndertuan gjate 45 vjeteve te socializmit diktatorial vajten per dhjame qêni, sapo demon-kratet me malokun nga Viçidoli moren pushtetin. Do te te shkruaj sesa miliarda deme humbi vendi gjate ketyre viteve?! Se sa kombinate, uzina, fabrika, ndermarrje, brezare me vreshta dhe ullishta u dogjen dhe u shkretuan. Sesi vajti per dhjame qeni gjithe materiali ushtarak qe pati vendi?! Dhe sikur te mos mjaftonin keto zullume, mprapshti dhe kobe ndaj Shqiperise, u deshen edhe firmat piramidale? Qe sollen shkaterrimin total te vendit me 1997. Sa u detyruan te nderhyjne forcat e huaja qe te rivendosnin rregullin! Dhe per te gjitha keto fajin e paska Rama?! Jo Rama, por Krishti me Muhametin te zbresin bashke ne Shqiperi, ky vend do 100 vjet te behet. Se se pari eshte prishur Njeriu, Eshte kthyer ne nje egersire qe mendon vetem si te pasurohet, me çdo mjet,, – droge, grabitje, vjedhje, kurveri, korrupsion etj etj. Eshte shkaterruar komplet baza materiale, ajo qe ne çdo vend te botes perben GDP-ne. Prandaj nuk i ka fajet Rama. Ndofta Shqiperia meriton ndonje me te mire se ai, por duhet ta gjeje dhe ta gjejme! Ne rast se… Te shkruajta gjate jo vetem per ty, por per te gjithe ata qe mendojne si ty, se fajet na i paska Rama. Duke perjashtuar ketu militantet qe nuk hane gozhde! E keqja eshte shume me e thelle. Pershendetje.

  Reply to this comment
 15. Mendimi jo profesionist August 31, 16:39

  Mesazhi i Rames me vendosjen e grave ,per mua ka dy qellime 1-Nuk do te rezikoj me me bura te afte qe kane abuzuar me ligjin,2-Te regullohen barazpesha me meshkujt.Sa per gazeten “DITA” do te thosha qe i ka kaluar caqet qe kur Edi Rama lavderoj kryeballistin.Tamam per inat te vjeres shkon e fle me mullixhiun.

  Reply to this comment
  • Qemaneja August 31, 22:25

   Shif ate Unazen
   Lere Mitatin

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 2, 12:20

   mos mor mos!!
   jo profesionost dhe budalla në të njëjtën kohë??
   nuk shkojnë gjërat në këtë binom!!
   sipas profesionalizmit tënd të munguar i vjen që që të gjithë meshkujt janë abuzues ligji??
   atëherë ka dy variante:
   -vetë palloshi,si burrë,është abuzues ligji!
   -palloshi duke qënë se nuk është i zoti që të zgjedh meshkuj me moral,jo hajdutë,është i paaftë të drejtojë një qeveri!
   sipas teje femrat janë të “ndershme”,jo abuzuese të ligjit??
   atëherë përse vazhdojnë veprimet korruptive??
   atëherë përse në fillimet e pushtetit të tij ai emroi dhe i hoqi femrat si abuzuese??
   sipas teje kush janë caqet o budalla pa profesion??
   kush i cakton caqet o debil??
   askush nuk po flë me mullixhiun mor debil!të kritikosh njeriun tënd nuk do të thotë të vihesh në krahun e armikut mor trutharë!!jo të gjithë janë si ti e si ben duka mor debil!!
   po të jap shëmbullin për këtë që thash më sipër!!
   kur dobiçi i tironës u lidh me ngjala në 1 prill ’13 me ilir mutin,ti dhe ben duka e mbështetët??
   deri në maj ’17,pra ju shkuat me mullixhiun që ju futi në krevat dobiçi i tironës!!shkuat me mullixhiun, 4 vjet rresht, sepse i pëlqente dobiçit që ti mbron sot,duka bën sikur e shan,ose kthjellohet ndonjëherë!!
   unë megjithëse e kritikove e sulmova si dobiçin e tironës,si mullixhiun që ju futi juve në krevat dhe atë kriminelin e çmëdnur të viçidollit,ti e tradhëtari i labovës,më thatë “se për inat të vjerrës po shkoj me mullixhiun”!
   apo jo??
   të nesërmen e nxjerrjes nga krevati të mullixhiut me të cilin u kënaqët 4 vjet rresht,ju më thatë prapë mua kur kritikoja sulmoja ramën se po “shkoja me mullixhiun”!!me kë mullixhi!?me atë që ju thashë se nuk duhet të shkoni ju!!me atë mullixhi që ju shkuat 4 vite rresht dhe që unë nuk ju las gjë pa thënë!!
   sot po bëni të njëjtën gjë!!
   po nesër kur mullixhiu i sotëm,me emrin ilir metë,lulzim bashë të të futen prapë në krevat nga dobiçi që ti i lëpin bythë a koqe dhe unë të të kritikoj prapë!?
   çfar do të më thuash??
   për llogari të kujt punoj??
   kush do të jetë mullixhiu i radhës??
   or debil i lindur!!
   si kurva dhe mullixhiu je ti!!
   jo ne që e kritikojmë!!
   ps:sa për sqarim 4 vitet e mullixhiut në krevat i kaloi dhe gazeta dita bashkë me ty!!
   kur shkruaj “unë” në replikën e mësipërme,nënkuptoj NE që e kemi kritikuar pisllëkun politik gjatë gjithë kohës!!me a pa mullixhinj!!

   Reply to this comment
 16. llapi August 31, 16:43

  Ale katundi qe nga 90 e kendej cdo njeni qe mori pushtetin ne dore qe nga sala e hajdari mona basha e ilir bashk me edi ramen !

  Reply to this comment
 17. Doda August 31, 17:25

  RRESPEKTE GJIGANDI POEZIS SHQIPTARE ARBEN DUKA , je vertet homeri poezis SHQIPTARE i vetmi qe nuk pyet per ngjyr politike , jeni atdhetar dhe SHQIPTARi vertet RRESPEKTE .

  Reply to this comment
 18. Mark .UK August 31, 18:10

  Shikojeni Edi Ramen a duket si ato kurvat.

  Reply to this comment
 19. antiharresa August 31, 20:36

  Nuk pjerdh Rama dhe PS per muhabete qadre dhe metoda te tipit komunist Milloshi qe devijoi ne 2011 votat e majta tek prehri i Salihut.Rama i veshur vetem me atlete dhe tuta fitoi 78 mandate per PS , ndërsa Bushati e fundosi PS ne Shkodër .Mendoj se kundershtaret e Rames brenda te majtes duhet te ngrene nje qader qe ti marrim seriozisht.

  Reply to this comment
 20. Examineri August 31, 22:03

  I dashur poet i kam lexuar poezite e tua me shume qejf qekur ish etek gazeta Shqip dhe me vone tek Dita.Ke qene gjithmone konsguent dhe falemnderit per penden tende ,por sot duket qe i ke bere qejfin kryeredaktorit tend dhe shume komenteve te mesiperme shqupiste.Shqiperia keto tridgjete vjet ka patur kryaministra F.Nano , S.Berisha e I. Meta,por kur ti quan Edi Ramen diktaktor c fare e quan ti S .Berishen qe burgoste gazetare , rrihte gazetare , digjte gazeta , vriste njerez te pafajshem si dhe eliminonte shoket e vet qe nuk ishin ne nje mendim me te?Keto gjashte vjet i eshte ndryshuar pamja e Shqiperise ,te gjithe qytetet jane tranformuar dhe zbukuruar , vetem nje i verber nuk i shikon.Nejse nuk po zgjatem te bej krahasime me qeverine e Saliut ,qe ju ibeni pis njelloj., por me keto shkrime po beni nje nder te madh opozites se rruges qe eshte shnerruar si nje organizate fashiste , qe kerkon te derdhet gjak dhe te marri pushtetin ne tavoline.Kisha kohe qe gazeten Dita shikoja vetem titujt ,por poezite e tua i lexoja me shume qejf edhe kur ti kritikoje Ramen me vend per qendrimin e tij ndaj Luftes Nac-Clirimtare apo me gafen qe solli eshtrat e M. Frasherit, por sidoqofte mos u rrjeshtoni me gazetat e opozites si RD apo 55 e Faros, se do ju largohen lexuesit e perhershem dhe do zevendesohen me ca shqupas te perkoheshem.

  Reply to this comment
 21. Mark .UK August 31, 22:17

  antiharresa;Dukesh se je prej PUKET.

  Reply to this comment
 22. Arber iliri August 31, 22:21

  Duka ne vargjet e mesiperme homofobia e jote eshte primitive, perfundimisht je primitiv dhe tipa si ti mund te jetojne vetem ne komunizem me komandantin, thua se je kunder por je ne themel i tille nga primitivizmi.Derisa perdor orientimin e ndryshem seksual si nje primitiv, ben mire te mos shkruash me.

  Reply to this comment
 23. per sherbetorin i te tredhurve September 1, 08:50

  Njerit prej ‘te tredhurve’ dikur leter i ke shkruar,
  atij Balle katunarit a te kujtohet o Duka zgjuar?
  ku ne gazete Dita Letra Hapur jote eshte botuar,
  kaq besoj te mjafton qe ty kete per te ta kujtuar,
  ne ate Leter te Hapur Balles ti ahere i kerkon,
  “shpetoni Saimir Tahirin sa nuk eshte von”
  ja pra o Duke nje shembull qe tredhjen provon,
  i tredhur je dhe vet si te tredhurit qe sot tregon.

  Reply to this comment
 24. Kole Brana i Mokres September 1, 09:09

  Nje te lumte me zemer Poetit Duka! Ti nuk je Duke, por Perandor. Je Njeri i Lire. Te gjithe sa komentojne, mire apo keq, jane pro apo kunder deshmojne se Ti lexohesh, Ty te vleresojne, o Poet.

  Reply to this comment
 25. Ethem Lalaj September 1, 09:48

  Z.BENI:Poezit e tua jane 1…1..sh ne Shqiperi aktualisht.Ato i lexoj e komentoi perhere,por opinioni djeshem nuk mu botua ne D I T A.Ndaj sot vetem se po u pergezoi per poezin e djeshme.

  Reply to this comment
 26. fteri September 1, 11:41

  të tredhur i thuhet kur nuk i punojnë hallatet …,i rrethuar me femra !!! ,por këtyre u punojnë për seks ,por jo për punë publike.!!!!!!

  Reply to this comment
 27. shqipe September 2, 02:40

  Bravo N. Vjosa,bravo!
  Para 10 viteve miku im dhe yti B d. beri te njejten poeme dhe s’u la ,e gje socialisteve pa u thene,me driteroin, e braçen,Makbulen e shume te tjerve,madje berisshes i krehu bishtin…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 2, 09:21

   uau paska shkruar dhe qipja??
   tashti qeke bo dhe ti kundër ben dukës??tashti po i “nxjerr të palarat në shesh”,dukës që ta ka mbajtur ramën në majë të arit tërë kohën??
   o qipe,si ti dhe ai bajga i labërisë që ska vjosë që ta lajë,i qënkeni vërsulur dukës??mos u mërzisni mor dobiça!!do ta dredhë prapë duka!!jeni e njëjta farë!bastardë të lindur!!dikush këthjellohet,ndonjë ditë,ju të tjerët jeni të pjerdhur në tru e të tredhur në bythë!!jeni thas të mbushur me mut!!

   Reply to this comment
   • shqipe September 2, 14:35

    Po ç’ke qe me bie ne qafe,moj vere shqyer!,Une kam kohe qe s’ta vershellij më,moj te shkerdhefsha ballistet, nese ka mbet ndonje ende pa ngordhur,se te te tya s’dua ta flliq…ik pirdhu tani dhe mos m’a zur më emrin ne goje,more vesh moj ish bukuroshe,se teni je
    bere si sheqellekja e sali gjirizit. Dhe I nderuari ben duka per mua dhe per mijra lexues mbetet nder me te medhejte,madje dhe Vjosa,une i kritikoj miqt sepse i dua.

    Reply to this comment
   • O i tredhur...! September 2, 14:37

    anticensure me matrikull si te burgosurit,
    akoma nuk te paska dale inati o hakmarres primitiv?
    Mati fjalet dhe mos i lesho pa kontroll si pordhe, o i tredhur ne bythe”…
    (“I tredhur ne bythe”… nuk e kisha degjuar ndonjehere…duhet te pergezojne ata te Redaksise se Fjalorit Shqip !…)

    Reply to this comment
    • teper sekret September 3, 19:57

     autocensure
     Po te them ty nje sekret,
     por mos ta dije asnje i tret,
     kjo ‘shqipe’ apo ‘N.VJOSE’
     s’jane dy derra, por nje Dose.

     Reply to this comment
     • shqipe September 3, 20:22

      Ej ti teper budall!

      Hajd na kap nje here nga poshte
      s’besoj se do dalesh bosh…

 28. SPARTAK NGJELA PRESIDENT September 3, 16:23

  Vetém me Paskal MOTÉRQIR Milon e ke DHJERÉ i Dashur ARBEN DUKA !!! Paskal HALE Milo , KRYEHAJDUTI i “KAMUFLUAR i TROJEVE” né BREGDETIN JON , qè ka béré “KÈRRDINÉ” me té VJEDHUR , dhe hiqet si “MORALIST i madh “!!!! Paskal KRYEHAJDUT Milo i URRYER qè do ta KAPI SPAK dhe BKH , prej BREKÈSH ,sepse ka VJEDHUR dhe ka GRABITUR pafund !!!! Me Paskal SHURRAQIN e ASFALISÉ GREKE ,e ke DHJERÉ fare i DASHUR ARBEN DUKA , megjithaté RESPEKTE pér JUVE dhe KRIJIMTARINÉ TUAJ

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim