Letër publike z.Erjon Braçe

September 7, 2019 14:35

Letër publike z.Erjon Braçe

I nderuar z. zv/kryeministër. I nderuar z.Erjon!

Siç edhe mund të habiteni që dikush ju drejtohet pikërisht juve, për një problem që ndofta mund të jetë përtej kompetencës tuaj, dëshiroj t’ju sjell në vëmendje hallin e madh që një fshat i vogël i Skraparit e ka zënë me qeverisjen, tek i cila ju mbuloni vendin e dytë sipas hierarkisë së detyrave.

Fshati quhet Backë, dhe shpresoj se duke qënë me vite njohës i mirë i qarkut të Beratit, ju e njihni mirë sjelljen dhe respektin e tyre ndaj shtetit dhe ligjit.

Në fshatin e babait tim prej disa kohësh zhvillohen protesta dhe ankesa sistematike në lidhje me punimet për tre Hec-e të vegjël, prej banorëve që kanë mbetur pas lëvizjeve të mëdha të popullatës në këto 30 vitet e tranzicionit.

Vepra (ose veprat) hidroenergjitike në fjalë, janë një konçension 30 vjeçar, miratuar në vitet 2014/2015.

Banorët e fshatit, që shpesh me gjuhën e zyrës quhen komunitet, protestojnë të dëshpëruar që të mos u preket uji i pijshëm i krojeve, që sipas projektit do mbyllet në tubacione për të furnizuar Hec-et apo miniHec-et e veprës në fjalë.

Nuk është në qëllimin tim të diskutoj se përse bëhen HEC-e atje, modalitetet, kush fiton/kush humbet, etj si këto.

Kryesisht, jam pro progresit, dhe sidomos kur është e mundur që energjia të ftillohet nga burime të rinovueshme apo green, njëri prej të cilëve është fuqia hidrike. Por kjo, ku dhe kur është e mundur, pa prekur të drejtën themelore të banorëve për ujë të pijshëm, siç është uji i Kroit Mbret mbi Backë, që është burimi kryesor edhe për burimet  e tjera më poshtë.

Dua t’ju sjell në vëmendje juve dhe qeverisjes tuaj Rezolutën 64/292 , dt. 28/07/2010 të asamblesë së përgjithshme të OKB, që të drejtën për ujë të pijshëm dhe shërbimet hidrosanitare i trajton thelbësore në kuadrin e të drejtave themelore për njeriun. E drejta për ujë të pijshëm, në kuadrin e kësaj rezolute, është një e drejtë e pamohueshme, dhe jo konçension qeveritar, dmth qeverisja për shkaqe madhore të heq ujin nga shërbimet primare.

Kam kontaktuar me disa backallinj dhe ata saktësojnë se nuk e ka pyetur kush fshatin, që doemos nuk e aprovon këtë vepër, sepse është në kundërshtim me çfarë shkruaj më sipër. Nuk mund t’u privohet uji i pijshëm njerëzve, që e kanë të drejtë universale. Madje, nesër do kushtojë më shumë si ujë i pijshëm sesa në vlerë megawat-i.

Duke qënë se banoj jashtë prej më shumë se 20 vjet, kam parë dhe kam marrë pjesë, këtu ku banoj, në parashtrimin e projekteve që shpesh nuk aprovohen ngaqë nuk marrin miratimin e shumicës së banorëve. Në Backë nuk është informuar njeri, pa le t’u kërkohej miratim, kur është fjala për të drejtën e tyre jetike, që është uji. Mos pyet për blegtorinë dhe ekosistemin që merret me mend si denatyrohen.

Duke qënë se është një fshat i vjetër dhe me histori, jo siç ka firmosur ministria e Kulturës(së kufizuar), banorët merreshin kryesisht me blegtori në shekuj. Veprimtari kjo, që merr fund për ca megawatë energji.

Po për ca megawatë energji, thahet krejt dhe merr fund veprimtaria e një fshati të tërë, që kësisoj shtrëngohet edhe më tej të emigrojë nga e keqja. Nuk besoj të jetë ky misioni (dhe rezultati) i “shtetit që duam”…

Banorët e Backës, sidomos, ata që jetojnë akoma atje, por edhe të tjerë si unë që i lidh origjina, i përmbahen kryesisht tre kritereve themelore:

1- Progresi nuk mund të ndalet dhe duhet kooperuar

2-Natyra duhet konservuar si resurs me të ardhme

3-Komuniteti është pjesmarrës aktiv në vendimarrje

Mesa duket, kjo vepër nuk i është përmbajtur këtij rregulli, e natyrisht me anë të kësaj letre drejtuar juve z. Erjon, dëshiroj që të kontribuoni në rishikimin e pozicionit të qeverisjes, duke vënë në plan të parë vullnetin e banorëve.

Sepse në fund të fundit, këtë të drejtë ua njeh Rezoluta 64/292 e OKB. Që fundja, u jep të drejtë për një aksion legal.

Së fundi, dua t’ju sjell në vëmendje z.Erjon, se në fshatin Backë kanë ndodhur rrëshqitje dheu herë pas here, që ndofta studimi i nxituar mund të mos e ketë vënë në peshore. Rrëshqitja e dheut i kushtoi Italisë tragjedinë e Vajont në tetor 1963, me 2000 të vdekur dhe 1 mijë miliard lireta dëme. Identike tragjedia në Valtellinë në korrik 1987, ku përsëri rrëshkitja e dheut fshiu dy fshatra të tërë.

Duke ju shkruar juve z. Erjon, kam besim se do shqyrtoni me vëmendje ankesën e backllinjve të mi, duke demonstruar se efiçenca e shtetit është në zgjidhjen e problemeve, dhe jo në forcën e buldozerëve.

Ju uroj shëndet dhe suksese në punën tuaj.

Me respekt Besnik Terpollari, me origjinë nga lagjja Terpollarë e Backës

September 7, 2019 14:35
Komento

54 Komente

 1. USA September 7, 15:14

  Hidrocentralet I ka likja o cun ku pjerdh per erion.

  Reply to this comment
  • mirel September 7, 16:56

   I ka ramuti, likja ka guroret e tomorit

   Reply to this comment
  • Beni September 7, 17:49

   I ke ra kokes problemin do ta zgjidhi corapekuqi vogel brace madje pa i marre leje fare shefit super te korruptuar dhe karagjoz krietarit te qeverise

   Reply to this comment
   • Epiriiiiii September 8, 09:47

    Nuk ja Rras kush Erionit ne Qeveri. Se kap Gjatsine Erioni o ti Çun i Terpollarève, duhet fol me ate Sendin e gjate ne Qeveri se veç ai i di te gjitha, Agronom Gjykates Polic Inxhinier Arkitekt etjetj e çfar te dush ti, veç ate kemi Ne, te tjeret s’vlejne

    Reply to this comment
  • Dreri September 7, 19:40

   Ke gabuar adrese z.Terpollari,ju duhet t’i drejtoheni vetem platformes “Shqiperia qe duam”!,qe ti dhe une nuk e duam keshtu ,por e do Ramuti,diktatori yne i shqyer!
   Suksese ne jete i dashur,sa te jete komiku piktor Ramuti harro mushke Valarene!

   Reply to this comment
   • VLONJATI September 8, 09:05

    Mutin t’a hash , o dreri , qe je i njejti jevgu Mutrel .

    Reply to this comment
    • mirel September 8, 20:03

     E ke fut karrigen ne bythe o vlonjar, se vlonjat nuk je. Je e njejta bajge, tironc nga fshati. Dhiari i perhershem.i Dules

     Reply to this comment
     • Dreri i mirelkes September 8, 20:39

      Edhe nga dreri e ke ngrene kollopanin moj mirelke. Po c’ben moj zuske se e bere telef ate te shkrete vere. Jo per gje po do mbetesh beqire

    • Dreri September 9, 15:22

     O vlonjat,akoma nuk e ke kuptuar se komentin tend e ka censuruar moderatori me siper?

     Reply to this comment
 2. intelektuali September 7, 16:21

  Besnik Terpollari nga Skrapari:

  HEC-ET QE PO NDERTOHEN MBI “PERRENJ TE THATE” NUK JANE PROGRES, POR VETEM INJORANCE NE DREJTIMIN E ENERGJETIKES DHE SHTETIT

  Shqypnia me kohe e ka konsumuar kapacitetin e esaj energjitik me HEC-et qe u ndertuan ne Kohen e Qepes te Enverit, gjithashtu Shqypnia mbetet i vetmi vend ne Bote qe e ka bazuar prodhimin e energjise vetem bazuar ne burime ujore qe sic dihet jane ne dore te Zotit prej vitesh: Kur ka rreshje ka energji, kur nuk ka rreshje dritat mungojne dhe biznesi vuan si “fakir” dhe pret gjuhejashte nga importi.

  CILA ESHTE ZGJIDHJA?

  Injoranti Fahrudin Hoxha ishte i pari dallkauk qe hodhi idene: Ta mbushim Shqypnine me HEC-e te ndertuar mbi cdo perrua te thate qe i mbushi mendjen Ilir Metes per ta mbeshtetur ne kete nisme absurde qe hapi “Kutine e Pandores” per pushtetin lakmitar qe shikoi tek HEC-et me PPP e Edvin Droges nje “Sezam” per te vjedhur duke luajtur bixhoz me natyren dhe duke e mbuluar kete krim mjedisor me nje propagande te shemtuar enveriste duke i cilesuar projektet si “Energji e Gjelber”,

  por:

  CILA ESHTE E VERTETA?

  Stalini ishte i pari Lider ne Bote qe guxoi te sfidoje natyren dhe Zotin duke shpalosur projektet e tij per ndertimin e HEC-eve gjigande, por edhe per vaditje me ane te devijimit te ujit te lumenjeve. Ndërtimi i kanaleve devijuese dhe të ujitjes filloi në një shkallë të gjerë në vitet 35-40, por morri nje hov te papare pas Luftes se Dyte Boterore, mirpo pas ekpsertizave teknike shumë prej kanaleve ishin ndërtuar dobët, duke lejuar që uji të rrjedhë ose të avullonte. Pershembell sipas raporteve teknike nga Kanali Karakum, qe ishte më i madhi në Azinë Qendrore, 30 deri 75% e ujit shkonte dem. Ne lakmine e tij per zhvillim ekonomik duke u mbeshtetur ne tezen e Leninit qe perseritej papushim ne te gjitha shkollat bolshevike:

  “Elektrifikimi+Pushteti Sovjetik=Komunizem”

  Stalini dhe pasuesit e tij filluan te devijojne rrjedhat e lumenjeve per te ndertuar HEC-e dhe per vaditje dhe rezultatet tragjike nuk vonuan: Në fillim të viteve 1960, qeveria sovjetike vendosi te ndermare nje projekt madhor per devijimin e rrjedhes sedy lumenjve që furnizonin me uje Detin Aral, konkretisht u vendos devijimi i rrjedhes se dy lumenjeve, Amu Darya në jug dhe Darya Syr në lindje. Kjo nisme ishte pjesë e planit sovjetik që pambuku, ose “ari i bardhë”, të bëhej një nga treguesit e eksportit sovjetik me te madh ne Bote dhe nisma e “cmendur” e bolshevikeve i a arriti përkohësisht qellimit, kur në vitin 1988, Uzbekistani u be eksportuesi më i madh në Botë i pambukut.

  POR C’NDODHI ME TEJ?

  Deti i bukur Aral filloi te tkurret dhe te zhduket. Nga viti 1961 deri në 1970, niveli i detit Aral ra me një mesatare prej 20 cm në vit; në vitet 1970, norma mesatare gati trefishohej në 50–60 cm në vit, dhe deri në vitet ’80, ajo vazhdoi të bjerë, tani me një mesatare prej 80–90 cm çdo vit . Shkalla e përdorimit të ujit për ujitje vazhdoi të rritej; sasia e ujit të marrë nga lumenjtë u dyfishua midis viteve 1960 dhe 2000, dhe prodhimi i pambukut gati u dyfishua në të njëjtën periudhë. Në vitin 2004, sipërfaqja e Detit Aral ishte vetëm sa 25% e madhësisë së saj origjinale, dhe një rritje gati e pese here e kripës kishte vrarë pjesën më të madhe të florës dhe faunës së saj natyrore. Deri në vitin 2007, zona e detit ishte zvogëluar më tej në 10% të madhësisë së saj origjinale. Me ane e invstimeve gjigande zhdukja perfundimtare e detit Arali duket te jete ndaluar pjesërisht pas ndërtimit të një dige gjigande, por pjeset e Aralit të Jugut vazhdojnë të zhduken dhe tkurrja e saj drastike ka krijuar Aralkumin tragjik si hakmarrje e natyres, një shkretëtirë totalisht e thate në shtratin e ish-Detit piktoresk Aral. Prodhimi i pambukut pothuaj eshte nderprere dhe prodhimi shoqerues i energjise nga HEC-et shoqeruese ka kohe qe nuk ekziston. Sot Deti Aral konsiderohet një shembull i shembjes së ekosistemit nga injoranca dhe lakmia e pajustifikuar.Tëre ekosistemet e Detit Aral dhe deltat e lumenjve janë shkatërruar pothuajse totalisht. Deti në tharrje ka lënë fusha të mëdha të mbuluara me kripë dhe kimikate toksike që vijnë nga testimi i armëve , projektet industriale, dhe pesticidet dhe plehrat. Për shkak të zvogëlimit të burimit të ujit dhe përkeqësimit te cilësisë së tokës, pesticidet u përdorën gjithnjë e më shumë duke filluar nga vitet 1960 për të rritur rendimentet e pambukut, të cilat më tej ndotin ujin me toksina të tilla si DDT. Për më tepër keto lende kimike si shpikje sovjetike kontaminuan ujin dhe tokën. Për shkak të sasisë minimale të ujit në detin Aral, përqendrimet e këtyre ndotësve janë rritur në mënyrë drastike si në ujë ashtu edhe në tokë. Këto substanca formojnë pluhur toksik të krijuar nga era që përhapet në të gjithë rajonin. Njerëzit që jetojnë pranë detit Aral vijnë në kontakt me ndotësit përmes ujit të pijshëm dhe thithjes së pluhurit të kontaminuar. Për më tepër, për shkak të pranisë në ujë të pijshëm, toksinat kanë hyrë në zinxhirin ushqimor. Si rezultat, toka përreth detit Aral është ndotur shumë, dhe njerëzit që jetojnë në zonë po vuajnë nga mungesa e ujit të freskët dhe problemet shëndetësore , duke përfshirë nivele të larta të formave të caktuara të kancerit dhe sëmundjeve të mushkërive. Sëmundjet e frymëmarrjes, përfshirë tuberkulozin dhe kanceri, çrregullimet e tretjes, anemia dhe sëmundjet infektive janë sëmundje të zakonshme në rajon. Problemet e mëlçisë, veshkave dhe syve gjithashtu mund t’i atribuohen stuhive toksike të pluhurit. E gjithë kjo ka rezultuar në një shkallë të lartë të vdekshmërisë jashtëzakonisht të lartë midis pjesëve të prekshme të popullatës: shkalla e vdekshmërisë së fëmijëve është 75 në çdo 1000 të porsalindur, dhe vdekja e lindjes është 12 në çdo 1000 gra. Stuhitë e pluhurit gjithashtu kontribuojnë në mungesat e ujit përmes depozitimit të kripës. Shpërdorimi i pesticideve në të lashtat për të ruajtur rendimentet e ka bërë këtë më keq, me përdorimin e pesticideve shumë përtej kufijve shëndetësor. Të lashtat në rajon shkatërrohen nga kripa që depozitohet në tokë dhe cdo gje po shkon drejt vdekjes. Pellgje të mëdhenj uji, si Deti Aral, mund të moderojnë klimën e një rajoni duke ndryshuar lagështinë dhe ekuilibrin e energjisë. Humbja e ujit në Detin Aral ka ndryshuar temperaturat sipërfaqësore dhe modelet e erës. Kjo ka rezultuar në verë më të nxehtë dhe dimra më të freskët (një ndryshim i vlerësuar 4˚C-6˚C në të dy drejtimet) dhe shfaqja e stuhive të pluhurit mbi zonë. Industria e peshkimit të detit Aral, e cila në kohën e saj të lumtur prodhonte një të gjashtën e gjithë kapjes së peshkut të Bashkimit Sovjetik, është shkatërruar plotesisht. Për shkak të rënies së niveleve të detit, nivelet e kripës u bënë shumë të larta për 20 speciet e peshkut vendas për të mbijetuar. Për shkak të rënies së nivelit të detit, ish-qytetet e peshkimit përgjatë brigjeve te Detit Aral tani janë bërë varreza anijesh te ndryshkura. Qyteti turistik Aral, qe ishte edhe fillimisht porti kryesor i peshkimit, tani është disa milje larg detit dhe popullsia e tij ka rene në mënyrë dramatike. Qyteti i Moynaq në Uzbekistan kishte një industri të lulëzuar të peshkimit që punësonte dikur mbi 30,000 banore, tani shtrihet me kilometra larg bregut ne shkretetire. Anijet e peshkimit shtrihen të shpërndara në tokën e thatë që dikur ishte e mbuluar me ujë, shumë prej tyre janë atje prej 20 vjetesh. Gjithashtu është shkatërruar industria e peshkimit në deltat e Amu Darya dhe Syr Darya, të cilat dikur ishin krenaria e peshkimit sovjetik ne BRSS. Në tetor 2018, BBC prodhoi dhe transmetoi një program të quajtur “Sekretet e ndyra të bolshevikëve”, një pjesë e madhe e të cilit tregon shtrirjen e tkurrjes së Aralit dhe pasojave të tij, së bashku me ndoshta një shkëlqim të vogël shprese qe perfundon me fjalet:

  HAKMARRJA E NATYRES NUK VONON!

  Permbledhje nga:

  intelektuali

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen September 7, 19:00

   Ike more idjot se , nuk te llogarit kush nder shqiptaret ty , e jo t`i shkoje kujt ne mend se , ti paske qef me u ba intelobole . Futu ne ndonje hale te bajraktarit mesjetar serb te Vicidolit , se nuk eshte gazete per shtaze pylli kjo , qe kerkon ta ndotesh ti !

   Reply to this comment
  • HOMORA September 10, 14:02

   Aaaa…
   Me se fundi
   Hidrocentralet jane armiqte numer nje i faunes dhe i flores.
   Sidomos te napes freatike te lumenjeve qe jane dhe filtruesit e ujit,pra oksigjenimi te tre,gje qe ben te mundeshme jeten biollogjike por edhe specieve jetuese ne to.
   Por hajdutet shqiptare skane njohuri me lidh ushkurrin brekeve e jo me te kene natyraliste,biollogjiste apo inxhienier ambienti,pa llogaritur studiuesit e shtrateve apo stratave te lumenjeve dhe tokave,pa llogaritur biokimiste qe studiojne si faunen por edhe floren,flukset dhe riflukset organike,skane teknike dhe polici pyjesh specialiste qe ndjekin zhvillimin e faunes e flores.
   Ne gjermani pemet e thanave jane peme zbugurimi,vetem shqipot shkonin me mbjell thana mu ne mes te piacez.
   Me se fundi intelektuali pa urrejtie dhe pa vrerin kundra komunizmit ju ka shprehur nje realitet sa delikat por edhe aq kritik deh aq tragjik per shperdorimin qe po i behet shqiperise se sakatosur dhe te groposur.
   Tashme rusia e ka kuptuar krimin karshi Detit Ural,ndaj po mundohen me çdo menyre qe ta korigjojne edhe pse ka zera qe kane humbur shpresat,por biollogjistet dhe hidronatyralistet kane akoma shpresa sepse ka peshq qe dikur ishin te shuajtur (sic) po rishfaqen me rimekembjien e kushteve natyrore te detit(ne fakt liqen)por quhet det sepse eshte i brendshem,pra ne thellesis te hapsires tokesore.
   Erion Braçe vetem me kete fraze verteon qe eshte kundra POPULLIT dhe KOMBIT,lexojeni me hollesi e do kuptoni ku qendron poshtersia dhe dinakeris a pa shuajteshme e ushunjazve demokrataqike apo demokatrane.

   lexojeni mire biles edhe dy apo tre here qe tja kapni sçi duhet dobiçllikun:

   “Nuk është në qëllimin tim të diskutoj se përse bëhen HEC-e atje, modalitetet, kush fiton/kush humbet, etj si këto.”

   -Pra flet per zonen e tij te origjines por si takon de diskutoj per allishverishet qe po luhen mbi mjerimin e banorve qe jane pjese e gjakut te tij,pra kerkon ti varrosi akoma me thelle se sa tju afroje ndihmen dhe mbeshtetjien e tij te zjarrte si prejardhes i zones.

   “Kryesisht, jam pro progresit, dhe sidomos kur është e mundur që energjia të ftillohet nga burime të rinovueshme apo green, njëri prej të cilëve është fuqia hidrike. Por kjo, ku dhe kur është e mundur, pa prekur të drejtën themelore të banorëve për ujë të pijshëm, siç është uji i Kroit Mbret mbi Backë, që është burimi kryesor edhe për burimet e tjera më poshtë.”

   -Ai qe pretendon se eshte progresist pra jo regresist nuk eshte pro hidrocenralit por pro natyres meme qe eshte origjina e jetes.
   Simbas braçes koke paçe i bie qe progresisti te jete me nazist se nazisti.
   Sepse ndertimi i hidracentraleve eshte i ndaluar sepse quhetm odel arkaik dhe i dale kohe per rezultat se demet qe krijojne jane me te medhaja se sa miresite apo pefitimet qe sjellin,pra kostoja e tyre eshte humbese si per natyren por edhe per banoret.
   Braçjia po na tregon se çfare eshte energjia e rinovueshme(green energie).
   Ah e mjera shqiperi ku ka rene!!!

   Intelektual ji realist sepse vetem keshtu do zbusesh koshiencen tende.
   Ja deri ku na qet bojen braqia:

   https://www.liberation.fr/planete/2018/09/27/albanie-avec-cette-hydrocentrale-je-perdrais-tout_1681681

   Allez à plus AMI.
   😉

   https://www.youtube.com/watch?v=balCdCps4HE

   https://www.youtube.com/watch?v=6BcKSbH_xr0

   Reply to this comment
 3. katarakti September 7, 16:28

  Para se te behet hidrocentrali shteti dhe investitori duhet tu sigurojne banoreve ujin e pijshem jo vetem per ta, por edhe per bagetine e tyre dhe per te mbjellat. Pjesa tjeter mund te perdoret per te levizur turbinat e hidrocentralit. Duhet ruajtur edhe bukuria e mjedisit. Disa dite me pare qeveria e zgjeroi ndjeshem siperfaqen e paprekshme te Malit te Tomorrit, duke ua hequr nga “goja” mundesine e fitimit biznesmeneve hajdute, qe shkaterronin mjedisin per te mbushur xhepat e tyre.

  Reply to this comment
  • mirel September 7, 16:59

   Si do jua siguroj shteti kur shteti po jua merr ujin per Hidrocentral?
   Ti e paske hallin te bukuria e mjedisit nderkohe qe fshatari do thahet per uje
   fare qeni i zgjebosur qe paske qene, gjithmone si perde per shurren dhe kaken e Ramutit

   Reply to this comment
 4. mirel September 7, 17:12

  O Terpollari..
  Te kuptoj qe ke dashur te ruash etiken duke iu drejtuar ketyre maskarenjve dhe krimineleve me nofken ” i nderuar”
  Gabim, se keta maskarenj po vrasin banoret, dhe po jua shuajne historine mijeravjecare te ekzistences qe kane ne ato vise.
  Zotrote nuk do te merresh me modalitetet kush i nderton dhe kush perfiton nga HECet.
  Por aty fillon e keqja e fshatarit, aty do filloje etja dhe tharja per nje pike uje, aty do filloje mizerja e jetes ku do u thahet dhe shpirti pak nga pak/.
  Jane keta njerez, qe ti si njeri i “mire” nuk do tua ngacmosh “modalitetet”, qe kane interesa dhe uri per para qe po xhvasin jeten dhe pasurine e mijera shqiptareve anembane. Kriza e ujit do jete kriza e te ardhmes ne Shqiperi.
  Te duket progres,,ky lloj “modaliteti”, qe ne vetvete eshte krim i mirefillte.
  Progres ne boten moderne sot nuk eshte HECI, Green qe e paske mesuar jashte, nuk konsiderohet me Hidroenergjitika, perkundrazi, quhet anti green.
  Bota po punojne per zhdukjen e HECeve dhe shfrytezimin e energjise diellore, dhe te eres.
  Per hir te se vertetes dhe nje shembull se cfare i pret banoret e Backes dhe te gjithe ata qe u kercenohen HECet te dera e shtepise.
  Ka nje qytet ne Amerike qe quhet Flint.
  Eshte rezervat natyror uji te pijshem. Ujin e rezervatit jua merr Nestle, ndersa banoret pine ujin me kimikate.
  Lexoni me shume po te keni sadopak kuriozitet:

  https://actions.sumofus.org/a/while-flint-drinks-poison-nestle-is-pumping-out-200-gallons-of-fresh-water-every-minute

  Reply to this comment
 5. Truri i mykur September 7, 17:30

  Ja keni fut kot keta jane hece qe punojne me ajrin qe rrjedh neper perenjte e shqypnise

  Reply to this comment
 6. MH September 7, 18:08

  Se pari duhet vendosur ligji para cdo sipermarrje qe vendos shteti mbi te drejtat e prones.
  Vendi fshati asht prone shteterore apo asht prone e fshatarve autokton.Kam bindjen qe toka e fshatit asht prone e fshatarve dhe pike.Me c’te drejte shteti uzurpon pronen banorva pa i pyetur.Ky veprim asht teper diktatorial asht dhune ndaj prones dhe jetes se gjithe banorve te fshatit.Vetem kur prona asht e shtetit shteti ben c’ti vije per mbare.Kuptohet ne baze te drejtes ligjore dhe ne kete te drejte.
  Se dyti do te informoj ,qe shume popuj jane shdukur shuar per zenine e ujit te pijshem.Fakti vertetohet edhe me kete shkrim qe jo shuhen por detyrohen te largohen nese bahet hidrocentrali ne ate krahin.

  Z. Braçe,jepi te drejte z. Besnik Terpollari, me origjinë nga lagjja Terpollarë e Backës. Dhe domosdo komentit tim mjaft me objektivitet ne parimin e ligjshmerise demokratike.

  Reply to this comment
 7. Zv/KM leshit September 7, 18:10

  O zoti Besnik, po c’i drejtohesh ketij pacaureje me i “nderuar’. Ky plehre si zv/KRYEMINISTER nuk luan as gishtin per te ekspozuar nivelin skandaloz te korrupsionit qe ka zaptuar kete qeveri. Kur ishte ne opozite na cante bythen, dhe me te drejte, per bemat e Sali halese. Tani eshte Sali serbin e kane lene me km prapa. Te gjithe mender nje fytyre kane ; nje mut jane. Pa u qeruar kjo klase e ndyre politike asgje nuk do ndryshoje ne kete vend te gjore.

  Reply to this comment
 8. bujar September 7, 18:15

  Kush je ti mor mender intelektuali qe jep mendime per elektrifikimin e vendit tone. Eshte e vertet qe ne e bazojme elektrifikimin ne baza hidrike (kur ky vend nuk ka pasur hidrocentrale dhe i mbytur ne erresiren e plote) si shume vende te tjera te botes te cilat nuk kane mundesi apo kapacitete financiare per prodhim energjije nga burime te tjera(si p.sh. centralet atomik, energjija djellore etj. etj.)
  Por nuk eshte kjo qe me ngacmoje mua per te replikuar me ju per energjine, se ka plote specialiste te fushes per te dhene mendime me te drejta dhe te sakta. Ajo qe me ngacmoj mua ishte vlersimi qe i beni akademikut Farudin Hoxha si injorat. O zot thash me vehte cfar mban kjo toke (e vendit tim) qe nje person anonim vlerson si injorant personin me te ndritue te vendit tim(une akademikun nuk e njoh fare por e njoh per vaprat e tij) i cili me aftesit intelektuale dhe puenet shume vjecare te tije, dhe shok eve te tjer ,te cilet dhane shume (sidomos F.H.) per kete vend dhe popull dhe nuk perfituan gje (pervecse nje rroge modeste) por perfituan dhe perfitojne miljona e miljona euro pushtetare e ish pushtetare qe e kane zhytur kete vend e kete popull ne mjerim. Prandaj z. mender intelektual kur te zesh ne goje akademikun F.H duhet ta lash gojen tende te qelbur 1000 here.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 20:48

   Spiuni i Sigurimit, katunari dru me pre, Fahrudin Hoxha ishte vene per te spiunuar Petrit Radovicken dhe i mbante canten kur shkonte ne takime te posacme per te ngritur veshet se cfare flitej, ky injorant nuk ka projektuar asnje veper, inxhinierine e ka mbarruar si Pandeli Majko me urdher Partie dhe kur u paraqit per provimin e matematikes tek Turdiu profesori i nderuar i inxhinierise qe ishte mik i familjes se intelektualit nga Arshi Pipa i tha:

   PSE NUK KERKON NJE PROFESION TJETER?

   Kaq per Fahrudin Dallkaukun qe i ngriti mendjen dhe i futi “preshin” Like Floririt per te ndertuar HEC-e ne Shqypni mbi perrenjte e thate, kur kapaciteti i HEC-eve ishte konsumuar plotesisht ne Kohen e Qepes te Enverit me llogaritje te sakta nga specialiste te huaj, vetem HEC-i i Skavices mbi Fierze kishte ate kohe mundesi reale realizmi, por hasi ne probleme te shumta me karakter kufitar dhe nderkombetar dhe realizmi i ketij projekti doli ma leverdi ekonomike per kohen.

   prandaj:

   Pyetja konkrete e intelektualit eshte:

   SA ENERGJI ELEKTRIKE PRODHOJNE NE TOTAL HEC-ET E FAHRUDIN HOXHES QE JANE NDERTUAR PAS VITEVE 90-TE ME PARATE E KANABISIT DHE DROGES?

   dhe:

   A KA NJE STUDIM FISIBILITETI PER KETE MARRI INTELEKTUALE ME PASOJA SHKATERRUESE EKOLOGJIKE?

   Keto jane pyetjet pa pergjigje qe duhet te interesojne komentuesit dhe lexuesit ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe jo fyerjet dhe ofezat per intelektualin qe mundohet te fuse ne shinat e debatit inteligjent dhe profesional kete ceshtje thelbesore per ekonomine shqyptare. Ja ca komentues e pranojne qe HEC-et e Fahrudinit te LSI-se jane Goxilla-Kulcedra prej betoni qe do te shkaterrojne ekosistemin tonemjedisor, qe Zoti na ka dhuruar me nje bujari te vecante dhe qe po te bejme llogari fare elementare nuk i sjellin pothuaj kurgje sistemit energjitik, sepse llogarite tregojne se mbi 90 % e energjise prodhohet nga HEC-et qe ishin dhurata sovjetike apo kineze ne kaskaden e Drinit dhe koha ka treguar se ose permbysin Shkodren dhe Lezhen, ose mbeten si “peshku pa uje” ne kohe thatesire, kur qeveria detyrohet te bleje energji ne tregun nderkombetar si “frengu pulen”. Fotovoltaiket apo panelet diellore bllokojne token e bukes dhe e bejne te pashfrytezueshme dhe energjia e prodhuar prej tyre eshte “palo gje” me pak se 1 % ne bilancin boteror te prodhimit te energjise, gjeneratoret me ere gjithashtu dhe nga ana tjeter krijojne probleme me zogjte dhe ekosistemin ajror,

   KUSH ESHTE ZGJIDHJA ATEHERE?

   Po te ishte kaq kollaj shtetet e tjera me te zhvilluara se Shqypnia e prapambetur nga enverizmi do ta kishin zgjidhur me kohe kete problem te zhvillimit ekonomik, Gjermani ne kundershtim te hapur me SHBA dhe Trumpin nenshkoi me Rusine e Putinit per Gazesjellesin Verior qe do te furnizoje Gjermanine dhe Evropen Perendimore nga Deti i Veriut duke anashkaluar Ukrainen qe krijon probleme, Shqypnia ka shansin e TAP-it por qe e ka taposur tubacionin e gazit permes Shqypnise qe ne zanafille nga injoranca e qeverive shqyptare qe nga Sali Berisha e me deri tek Edi Rama me ministrat injorante dru me pre qe emeronin ne krye te energjitikes sone kombetare. TEC-in e Korces e kane gadi, TEC-in e Vlores e kane lene ne meshire te fatit megjithe investimet e papara per nje projekt krejt te gabuar dhe dallkauk. Keto dy TEC-e mund te punojne me gazin e TAP-i me investime minimale qe jane “palo gje” ne krahasim me investimet e HEC-eve mbi perrenjte e thate te Fahrudin Hoxhes,

   por:

   ME KETE TE FLASESH DHE TE DEBATOSH?

   Kur ne krye te energjetikes emerohen vetem debila dhe dallkauke injorante si Damlla Gjiknuri qe nuk njeh as njesite mates e te energjise? Po kush t’i kerkoje llogari Edi Rama Kaqoli qe nuk di se nga lidhet gomari i energjise? Shqypnia ka nevoje aktualisht per te pakten 10 TEC-e me gaz qe te ballancoje sisemin dimer-vere te prodhimit te energjise dhe te siguroje rritjen ekonomike te biznesit legal, sepse sic e ka thene edhe Lenini ne nje forme tjeter pa energji elektrike nuk ka zhvillim ekonomik, Finalnd, Norvegjia dhe Suedia qe njihen si vendet me uje me teper se te gjithe gjithashtu per prodhimin e energjise perdorin TEC-e me gaz ne nje mase te konsiderueshme.

   ANJE VEND NE BOTE NUK E KA TE BAZUAR PRODHIMIN ENERGJINE VETEM NE HEC-E

   Vetkuptohet se Shqypnia nuk do te lejohet te ndertoje Centrale Atomike sic deshi te bente dallkauku injorant, Sali Berisha ne Shkoder qe ngriti ne kembe nderkombetaret, as TEC-et me qymyr nuk jane prioritare, pas Shqypnia nuk ka qymyre cilesore, por edhe mareveshja e Kiotos sanksionon rrepte emisiote e gazrave ne atmosfere dhe rrit koston e prodhimit te energjise nga keto TEC-e me qymyr, atehere perserisim:

   CILA ESHTE ZGJIDHJA?

   Kete let’ja leme eksperteve te mirefillte me diplloma universitare prestigjoze si Petrit Radovicka pershembell, por ka patur edhe shume te tjere, por Fahrudin Hoxha nuk ben pjese ne ta,

   magjithate:

   ZOGU “TAP” TE KA ARDHUR TEK DERA

   Mjafton qe dikush nga pushteti qe ka dy gram tru ne koke ta shikoje ate.

   Reply to this comment
 9. MH September 7, 18:15

  Intelektual!
  Ketu ke te drejte: “Elektrifikimi+Pushteti Sovjetik=Komunizem”
  Dhe kurr nuk arritme ne komunizem.Edhe sikur te mos shuhesh.
  Mirel.
  Je shume parashikues ne prespektive per te ardhmen e jetes se njeriut.
  “””” Bota po punojne per zhdukjen e HECeve dhe shfrytezimin e energjise diellore, dhe te eres. “”””
  Sidomos,shtoj une,te energjis diellore.

  Reply to this comment
  • mirel September 7, 18:57

   O MH, Evropa ka aplikuar me kohe shfrytezimin e energjise diellore, Gjermania, Hollanda dhe vendet e tjera te zhvilluara po shkojne drejt zhdukjes se energjise nga fosilet karbonike dhe energjise se ujit.
   Bota ka mbi 30 vjet qe e ka teknollogjine e perdorimit te energjise diellore.
   Nuk perdoret per faktin e thjeshte se dielli nuk e shet energjine, po e ka pa para..
   Kjo do te thote qe nuk sjell fitim per bizneset e Heceve dhe te naftes.
   Po kermat e oligarkise duan leke ne dore, pa le le vdesin mileti.
   Vete tjetri tani dhe i bllokon ujin e pijshem banoreve qe kane mijera vjet te ngulur aty. I prish lumin, arat, kullotat, dhe thote qe do ju jap energji.
   Ca lesh energjie do tjetri kur nuk ka uje te pije..
   Keto perallat e progresit jane krim me regres qe do ti kete pasojat te mevonshme ose dhe te tanishme, sic po shikojme me fshataret e Backes dhe te Holtes.
   Po nuk u ngriten gjithe shqiptaret te ndalin doren e se keqes ky vend do shkoje keq e me keq.
   Ne Bosnje te pakten grate e nje fshati benin roje naten ne lume qe te mos vinte kolona dhe tju ndertonte digen mbi lume.
   Ne i leme njerezit vetem ne hallin e tyre.
   Ne fillim fshataret e Marinzes qe u helmuan nga Bankers, pastaj Fshataret e Fierit mbi te cilet u ngrit Incineratori dhe po i helmon, e me radhe te gjithe.
   Ndaj tallet Ramuti, se mendja e ngrate e ndonje shpresehumburi qe kerkon shpresen mendon se krimineli do ju rregulloje shtetin dhe jeten.
   Po nuk ka gjasa me llogjike qe krimineli qe te shkaterron ujin e pijshem do te sjelle progres dhe begati. Nuk ben vaki

   Reply to this comment
 10. labi September 7, 18:51

  I njajti person,perfaqesuesi me aktiv I kryesis se PD ne facebook me 3 emra “intelektual”,Mirel,Arben ose ben.Skenaristi e regjizori I filmit artistic “babale”made in PD,nder me te talentuarit ne “shkencen” e mashtrimit e manipulimit ka shkruar oponionin e tij .E shkreta PD ne dore te kujt ka rene e se kush e drejton !!!!Intelektual: cfardo I thuash shqiptaro-amerikanit G.Kokalarit per “komplimentin” qe I ben LULIT tend(o gomar etj…..) apo si do I pergjigjesh se ti je edhe I ditur tashma.Vetem,te lutem,shkruaj e thuaj te verteten,te verteten qete besojme pak ne paku ket here.

  Reply to this comment
 11. Setra September 7, 18:56

  Ore po u bete te gjithe inxhiniere hidroteknike.
  Nuk eshte vendi ketu per te hedhur idete tuaja per vlerat dhe mundesite e shfrytezimit te burimeve ujore.
  Te gjithe u beme inxhiniere e specialiste edhe pa arsimin perkates.

  Reply to this comment
 12. Vatra September 7, 18:56

  A është kjo normale ndërtimit të hidrocentralit i vihet kundër nji burim i kroit po edhe të ishte ujë mineral apo termal së pari duhet të bëhet llogari përfitimi ekonomik kurse ky katundari duhet ma në fund të mësohet se uji për pije nuk mirret ma nga krojet

  Reply to this comment
  • mirel September 7, 21:08

   ja vrroma e Dules qe perpiqet te shkruaje si nordike
   Ka marre persiper ti tregoje ujet e kroit fshatarit.
   Duhet ta marri nga cesma e Ramutit, aty i buron si katarakt..
   Ku ta derdh Ramuti ujin, aty te vatra?

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit September 7, 23:04

   O Vatra, quhet kroi Mbret por eshte burim.Edhe Syri i Kalter nuk eshte sy sic ka emrin, por burim uji. Biles u be nje projekt madheshtor qe do conte uje te pijshem ne Itali. Edhe ti quhesh Vatra por nuk je Shoqeria Vatra e Bostonit. Po qe per leverdi ekonomike do dilte mire hesapi te bjere bumja e te rrafshoje gjysmen e botes, qe te kete tagji boll per gjysmen tjeter . Sistemi me i mire per leverdi ekonomike eshte rendi skllavopronar. Ku ha Muco e pi Muco eshte e njejta klase dhe tere populli ngarkon gure ne kurriz. Po ja qe jemi 2000 e kusur vjet me pas. He pra, le te na thote zvkryeministri leverdine ekonomike qe shkemben nje hec te vogel me nje fshat. Jo per gje, po te bindemi.

   Reply to this comment
 13. Buzuku September 7, 20:16

  Intelektuali paraqitet me pergjithesi jo pozitiv, po koken e ka plot. Kije inat, po jepi hakun. Ne lidhje me pellgun e detit Aral, mesuam mjaft, pse jo edhe per perrenjte tane te thate malore. Edhe leximi ne menyre selektive ka te mirat e veta.

  Reply to this comment
 14. Adih September 7, 22:33

  Zoti Besnik Terpollari ,me vjen keq dhe ju jape te drejte ,por ke gjetur kishe ku me u fale ,je ne rruge te gabuar. .

  Ky Bracja e ka mbyllur ciklin e tij . Dhe kjo mbyllje eshte fill ne vitin 2013 ,kur mori pushtetin ripjellja . Dhe mbasi mori pushtetin Ripjellja mbaroi cikli i teatrit te majmuneve te Katovices..Ky Bracja e pati “lulezimin” ,,kur ishte ne opozite dhe i perplaste defteret Saliut ne foltoren e parlamentit ,sa gati ta mbyste Saliun per gjemat e tije . Pra kllouni i katovices mbare , e luajti si majmun cirku kete rol te piset , me i treguar shqiptareve kokpalare , qe ne jemi ” kundershtare” politike me njeri tjetrin .. Ku nga ana tjeter urjaipi Sali larqofti , i leshonte rruge ,ishte plan i kurdisur ,se per ndryshe ne qofte se Bracja e kishte serjozisht Saliu do ta kishte kollofitur me gjithe lecka kete xhuxh klloun te vogel te KATOVICES . Dhe pastaj ripjellja ne maxhorance filloi etapa tjeter e “pajtimit ” per Bracen , ku ky i shkreti ngeli gjithe jeten ne opozite ,ja donte puna.,ja kishin lene detyre shefat e tij nga lart .Besoj se me kuptove Zoti Terpollari , dhe zoti ju ndihmofte ..

  Reply to this comment
 15. intelektuali September 7, 23:09

  Nje shkrim argetues per gallate dhe humor per fanatiket e Enverit

  qe:

  KANE FILLUAR TE HANE PAK PYKA LLOGJIKE

  dhe:

  Per te treguar sa “Pozitiv” eshte intelektuali ne kete forum te nerum te gazetes DITA:

  Nje minister shqyptar i energjitikes kombetare (nuk po ja them emerin se gazeta DITA pastaj nuk ma publikon komentin) shkoi me urdher nga Kryeministri ne dhe te huaj te blente energji dhe sapo mberriti ne shtetin mikprites deklaroi: “Kam ardhur ketu te blej energji se Shqypnia po vuan nga thatesira e vazhduar si mallkim i Zotit!” Mikpritesi qe ishte shefi i Kompanise energjitike pyeti: “Po per cfare sasie behet fjale i nderuari zoti Minister shqyptar?” Ministri shqyptar nuk u mendua shume, por ja ktheu shpejt: “Dua kaq dhe aq milione kilovate, apo si i thone megavat derisa thatesira te largohet nga trojet tona te bekuara nga Zoti.” Mikpritesi qe ishte nje inxhinier i vjeter dhe me pervoje ja ktheu: “Zoti Minister ne nuk mund te shesim kilovatet dhe megavatet tona qe jane fuqia e instaluar tek gjeneratoret e instaluar tek kapacitetet tona prodhuese, por mbase e keni fjalen per kaq dhe aq kilovatore apo per megavatore ne jave, ne muaj apo ne vit ne cfare segmenti kohor doni te bleni kete sasi energjie?” Ministri shqyptar u zemerua nga verrejtjet e bera dhe perplasi grushtin ne tavoline: “Mua me thone Minister i energjitikes, une kam aq para ne xhep sa te blej te gjitha kilovatet dhe megavatet e tua dhe po s’deshe ti une shkoj ne nje vend tjeter, prandaj na jep oferten dhe mos e zgjat me llogje kot se koti si burokrat komunist!” Mikpritesi qe ishte jo vetem inxhinier i vjeter, por edhe menaxher me pervoje nga nje vend ish komunist i Evropes Lindore e vleresoi situaten dhe i tha Ministrit shqyptar te zemeruar: “Ju shkoni me Ministrin tim te pini nje uiski se une mbaroj pune me specialistet shqyptare” dhe me kaq u nenshkrua mareveshja qe perkohesisht shpetoi vendin tone nga thatesira e zgjatur.

  NGA E DI INTELEKTUALI KETE HISTORI?

  Thjesht sepse ishte perkthyes ne kete takim.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit September 7, 23:44

   Nastradino, Anshtajni ka thene qe logjika te con nga pika A ne piken B. Kurse imagjinata te con gjithkund. Ti shpesh i perzjen te dyja, qe nisin nga gjithkundi dhe mberrijne tek Enveri

   Reply to this comment
 16. bujar September 8, 08:38

  Z. intelektual, ne repliken qe beje me mua lidhur me akademikun F.H une nuk e perjashtoja veprimtarine dhe ndihmesen e madhe te z. Trebicka, bile, do te thoja, ai ka qene autoriteti i pa diskutueshem ne kete fushe, por meqenese fltej per F.H une e fute ne termin e pergjithshem shoket e tije. Prsa i perket koncesioneve per ngritjen e mikrohidrocentrleve ne perrenjte e shqiperise, qe vendi yne te behej superfuqi energjitike, ideja nuk ishte e F.H. por e Sali Berishes se F.H. e di mire se kapacitetet tona energjitike(perfshi ketu ato ujore qymyrgurore, te naftes te gazit etj.)jane maksimumi 4000 kw/ore per fryme (sot ne prodhojme, mos gabofsha gabim. rreth 2000 kw/ore per fryme) ndesa shtete si gjermanija prodhon 45000 kw/ore per fryme per te mos shkuar ne amerik qe e ka 90000kw/ore. I citova keto shembuj se ideja dhe orjentimi nuk ka qene i F.H.(se ai i di shume mire kapacitet enrgjitike te cdo vendi) por i te ` madhit ` Sali Si `specialist i te gjitha fushave (te kujtohet, besoj ,ne se je mbi te 50-ave qe edhe Enveri i dinte te gjitha , bile , dhe rezervat e nafte ne teritorin e shqiperise).Megjithate ti ke mendimin tend ashtu sikurse une timin se elbete ne demokraci jemi, por jame i mendimit se njerzit qe kane punuar dhe kontribuar per kete vend te mos i anatemojme e cvlersojme por ti vlersojme per aq sa kane pasur mundesi te japin.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 11:30

   Jari shoku:

   Po cfare Kafshe eshte kjo?

   “kw/ore”

   Ne radhe te pare kilovati ne gjuhen nderkombetare ka incialet e shkurtuara kW

   dhe:

   Ne radhe te dyte po te pjestojme kilovatin me oren nuk prodhohet asgje, asnje njesi matese ne Bote nuk e njeh “kw/ore” -n tende, ajo qe njihet ne shqip quhet “kilovatore” qe do te thote se energjia ne shkence eshte produkt i shumezimit te fuqise qe matet me kilovat dhe kohes qe matet me ore dhe shenohet me inicialet “kWh” ja ku e ke faqen e internetit ne Wikipedia qe te sqaron me mire:

   https://en.wikipedia.org/wiki/Kilowatt_hour

   Qe do te thote se perdorimi i gabuar i njesise matese te energjise e mbyll qe ne zanafille debatin intelektual per HEC-et e Fahrudinit te Likes apo te Saliut (kujt i plas?) qe Edvini do t’i ndertoje mbi perrenjte e thate tani me PPP dhe parate e droges duke shkaterruar totalisht ekosistemin mjedisor ne nje forme te pakthyeshme, njashtu sic ka bere me Tiranen me Kulcedrat e tij prej Betoni qe i reklamon si zhvillim famoz ekonomik.

   Keshtu Jari shoku:

   PASI TE KESH SQARUAR KETO “HOLLESIRA THELBESORE” MUND TE VAZHDOJME DEBATIN VETEM ME TY.

   Reply to this comment
 17. bujar September 8, 13:55

  Zotri e kam shkruarshkurtemisht shqip kw/ore (kwh) thyesa eshte nje lapsus e futur padashje sepse ajo tregon pjestimin e kilovateve me oren dhe ma mer mendja se edhe ti e ke kuptar por do te kapesh mbs fijes se kashtes, sepse, une e kam shtjellur ne vijim sa kapacitete energhetike prodhuese ka shqiperija. Shendet dhe nje kshill miqsore: mos u be kritizer i njerzeve te ndershem te shkences dhe punes po merru me politikanet horra qe e kane cuar vendin ne kete derexhe,

  Reply to this comment
  • mirel September 8, 20:11

   Bujar nuk ke pse i kerkon falje Halese.

   Kv/ h ka qene njesi konvecionale standarte e kohes sone. Ky kerma duket qe eshte nje cope debil qe merret me historikun e ballizmit dhe lexon aty ketu ndonje gje.
   Bota kudo jep informacion per menyren si shprehen njesite. Dhe thyesa eshte klasikja ne shprehjen e “per” sec..meter, kg, jul…etj. Akoma eshte ne perdorim te plote

   Reply to this comment
   • intelektuali September 9, 12:13

    O mirel pushti i Enverit, o injorant idiot me shkolle Partie:

    PO TREGO KETU NJE FAQE INTERNETI PER TE MROJUTR TEZEN IDIOTE JO ME LLOGJE LLAFOQYLI PREJ BUDALLI:

    “…Bota kudo jep informacion per menyren si shprehen njesite. Dhe thyesa eshte klasikja ne shprehjen e “per” sec..meter, kg, jul…etj. Akoma eshte ne perdorim te plote…”

    por:

    Me fakte konkrete,

    ndryshe:

    Hap krahun dhe leri te tjeret te shprehin ndjesen e tyre per gabimet trashanike qe tregojne vetem nivelin e ulet te debatuesit dru me pre dhe karagjoz si ky idioti kete me poshte qe nuk ka mesuar akoma shkrim-kendimin.

    Reply to this comment
 18. NNP September 8, 22:22

  Ky mut INTEL-HALEJA citon vazhdimisht vikipedine per te treguar se di dicka.Vetem te laje prapanicen e Janulles di…asgje tjeter.

  Reply to this comment
 19. intelektuali September 9, 12:15

  O mirel pushti i Enverit, o injorant idiot me shkolle Partie:

  PO TREGO KETU NJE FAQE INTERNETI PER TE MROJUTR TEZEN IDIOTE JO ME LLOGJE LLAFOQYLI PREJ BUDALLI:

  “…Bota kudo jep informacion per menyren si shprehen njesite. Dhe thyesa eshte klasikja ne shprehjen e “per” sec..meter, kg, jul…etj. Akoma eshte ne perdorim te plote…”

  por:

  Me fakte konkrete,

  ndryshe:

  Hap krahun dhe leri te tjeret te shprehin ndjesen e tyre per gabimet trashanike qe tregojne vetem nivelin e ulet te debatuesit dru me pre dhe karagjoz si ky idioti ketu me poshte qe nuk ka mesuar akoma shkrim-kendimin.

  Reply to this comment
 20. mirel September 9, 20:46

  Debili ballist qe te shnderron konceptet, historike dhe shkencore
  Thyesa perdoret ne cfaredo lloj llogaritje apo shnderimi njesisht.
  Qe je cyryk eshte e qarte, po qe te debatosh me kompetence kjo te ben dhe me cyryk.
  Ai qe di, si puna e Bujarit, sikur sado pak, i kujtohet, s’i kujtohet, tregohet i terhequr dhe nuk shet pordhe si puna jote, dhi e zgjebosur e bishtin perpjete.
  Si gjithe ballistet, qe humben luften si tradhetare dhe tani kerkojne te shiten si heronj dhe viktima njekohesisht.
  Apo si ai Agron Tufa jot. Dhe doktir shkencash dhe kafshe ripertypese e punimeve te dikujt tjeter

  Reply to this comment
 21. bujar September 10, 17:31

  Z. Mirel, mos humb kohe dhe mos u mer me `intelektualin`qe ka mar persiper te shaj. te ofendoj, te percmoj , te felliq e baltos te gjithe ata qe kane punuar e luftuar per zhvillimin ,perparimin e mirqenien e vendit pra ,me fjal te tjera, heronjte i ben tradhetar dhe tradhetare-heronj dhe e di pse: ai, si cdo njeri ne biologji, hyne ne boten e kafsheve (njeriu, pervec degjimit, nuhatjes ,dhe shikimit dallohet per komunikim dhe mendje) por ky hyne ne kafshet me grabitqare te globit qe nuk ngopet as me vrasjet, mbytjet, shkaterrimet dhe varferine e skajshem te njerzeve, mjafton qe ai(`intelektuali`) dhe soi i tij te pasurohen pafundesisht, pra me nje fjal, jane qenije kafsherore te pa ngopura.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim