Letër “puçistit të 21 janarit” Andi Bushati nga “badigardi” Izet Haxhia dhe një pyetje Andit nga DITA: Je budalla apo bën vetë?

May 8, 2015 14:16

Letër “puçistit të 21 janarit” Andi Bushati nga “badigardi” Izet Haxhia dhe një pyetje Andit nga DITA: Je budalla apo bën vetë?

Reagim i redaksisë për një shkrim të Andi Bushatit me dëshirën për ta veçuar nga “tufa e analistëve të pavarur” të këtij vendi

 

Izet Haxhia, ish-truproja i presidentit të dikurshëm të Republikës dhe liderit të PD-së Sali Berisha, ka reaguar dje ndaj një shkrimi me autor Andi Bushatin me titull “A ka dashur Berisha të helmojë Rugovën?” Është e udhës të parashtrojmë së pari kontekstin e revoltës së Bushatit, pasi lexuesi ynë nuk e ka lexuar shkrimin që rri prej pesë ditësh në një portal online.

Shkrimi i tij shprehte revoltën ndaj “një tufe gazetash të majta që u kanë hapur faqet disa badigardëve… të cilët pas rrëzimit të Berishës nga pushteti po tentojnë të hedhin mbi të akuza nga më absurdet”.

Bushati konkretisht e ka me një titull të gazetës “Shqiptarja.com” dhe prononcimin e një personi që shpallet si ish-truprojë e Azem Hajdarit (Marjan Gryka).

Mirëpo menjëherë më pas nuk e ka problem të bëjë përgjithësimin dhe të nxjerrë konkluzione në të cilat fut edhe Izetin.

Reagimi i Izet Haxhisë flet vetë, dhe në këto rreshta “nuk do komentojmë komentuesin”. Por do hedhim pak dritë mbi “tufën e gazetave të majta” dhe mbi pikëpyetjen se kush në të vërtetë bëhet qesharak në këtë mes, madje pa u lodhur fare.

Se kush është Haxhia, çfarë pozicioni ka pasur pranë Berishës dhe ç’dijeni e madje, rol, mund të ketë për ngjarje kyçe të 10 viteve të para pluraliste që lidhen me të, lexuesi e ka të qartë.

155-724x1024Do ishte e pafalshme dhe moskryerje e detyrës për një media, që të ketë mundësinë të intervistojë një personazh të tillë dhe mos ta bëjë.

Në këtë mes, duhet sqaruar se me DITA-n dhe intervistat e Izetit ka ndodhur diçka kurioze: Menjëherë pas botimit të intervistave me të, ndonjë gazetë tjetër ka nxituar të botojë paralelisht ose menjëherë më pas prononcime të të sipërpërmendurit Gryka.

Është tipike për “shkollën Berisha“ që sa herë dikush hedh akuza serioze në publik, ai kujdeset të relativizojë gjithçka duke hedhur dhjetëra versione të tjera me shpresën se budallenjtë e pavëmendshëm do ngatërrohen. Kakofonia është një nga talentet e kësaj gërdalle.

Nuk e njohim mirë Grykën dhe aktivitetin e tij; Izet Haxhia ka diçka për të thënë siç do ta lexoni në reagimin e tij. Por gjithsesi, ja tek u krijua “tufa e gazetave të majta”, gati për breshëritë e Bushatit.

Ndërkaq, ky parashtrim dhe sqarim që po bëjmë këtu nuk vjen nga tufa, por nga DITA.

Dhe ne besojmë, ndryshe nga Bushati, se Berisha nuk është një “personazh kyç i historisë së pluralizmit shqiptar me më shumë anë të errëta sesa pozitive“, por është një fatkeqësi e plotë, pa përqindje dhe dritëhije, që i ka ndodhur këtij vendi.

Ne besojmë se njerëz si Izet Haxhia duhet patjetër të flasin, madje duhej të flisnin më herët, sepse në sistemin e dhunës dhe politikës të paradhomave dhe të fortëve që ngriti Berisha, ai ka qenë pjesë integrale dhe di shumë gjëra. Për të cilat sot, sado vonë, nuk ngurron të flasë.

Ne nga ana tjetër, besojmë se Bushati me atë reagim bën pikërisht atë për të cilën akuzon të tjerët: Duke përzier “disa bodigardë e një tufë gazetash të majta” në një mishelë, relativizon dhe shpërndan tym mëshirëmadh dashamirësie mbi bëmat e qenies politike me emrin Berisha. Të cilit po ia zbuskemi edhe ca të këqija që ka bërë, me këto “shpifje monstruoze që botojmë, pa fakte dhe prova”.

Nëse Bushati e ka bërë pa dashje këtë hollim në ujë, të figurës pus të errët të Berishës, (për të mos thënë këtë avokati të papritur), thjesht se u zemërua me ato që i quan fantazi e paranojë që lexoi nga Gryka, dikush mund të thotë se ngjau nga budallallëku i momentit.

izet haxhia dhe sali berishaPor Bushati rregullisht ka dhënë prova për të kundërtën; pra se është një gazetar inteligjent, dhe këtu qëndron më e keqja: Duke akuzuar për tymnajë, hodhi vetë një tymnajë empatie për një njeri që i ka bërë njëmijë të zezat këtij vendi dhe që sot e gjithë ditën flet si maja e moralit politik dhe njerëzor. Pse? Mund ta dijë ai vetë. Budalla nuk është. Nëse ka arsye për të bërë vetë si i tillë, le t’i thotë.

Megjithatë, duke dashur ta veçojmë nga “tufa e analistëve të pavarur” të këtij vendi, besojmë se Bushati mund të ketë të drejtë kur i duket fantazi që Berisha mund të ketë dorë në shkaktimin e katër viktimave mish për top në 2 prill 1991 në Shkodër, për të marrë pushtetin; që ndezi Tropojën dhe gjithë vendin në flakë, që urdhëroi sulm kimik ndaj Vlorës në 1997-ës etj etj. Kjo sepse është fakt që askush, as prokuroria as mazhoranca, nuk flet për deklaratat dhe denoncimet e Izet Haxhisë ndaj Berishës, por janë gati të analizojnë deri në qelizë një shpullë në haletë e parlamentit apo një karrige që fluturoi në Ersekë dhe trajektoren e saj.

Si nuk dëgjuam kurrë një prokuror të bëjë detyrën dhe të thërrasë Izet Haxhinë si dëshmitar dhe denoncues pas dëshmisë së tij publike. Si nuk dëgjuam kurrë deputet të mazhorancës t’i thotë Sali Berishës në Parlament: Çfarë ke për të thënë për akuzat e njeriut tënd të afërt. Ky parlament ndrikullash mund të diskutojë gjithë ditën për qimen në qull, por jo për helmin në gjellën tonë 25 vjeçare.

Ndaj dhe puçisti i 21 janarit Andi Bushati, e gjen të arsyeshme të zbresë nga lartësia e “pavarësisë së tij” dhe të rehabilitojë akuzatorin e tij të madh. Duke dalë për një çast nga rehatia e tufës së të pavarurve dhe duke bërë me dashje budallanë.

 

ber klani

Reagimi i Izet Haxhisë:

Lexova diku në një gazetë, një shkrim me autor Andi Bushati. Nuk e njoh, por mesa më kujtohet ka pasë punuar dikur në gazetën Koha Jonë.

Di që ka qenë “i majtë“, por na qenka kthyer edhe ai në “antikomunist“ i tipit Sala, megjithëse është pinjoll i një familjeje të shquar të nomenklaturës së majtë, mjek i së cilës ka qenë edhe Sala që ai mundohet ta mbrojë në këtë shkrim.

Andi mundohet të banalizojë ato të vërteta që kam thënë në lidhje me Salën, në disa prononcime të mijat për një gazetë që ai e quan të majtë, por që për mua është një gazetë e guximshme me një staf kurajoz. E kam fjalën për gazetën DITA.

Djallëzia dhe dredhia e këtij shkrimi qëndron në atë që, Andi bëhet kalemshitur dhe mundohet të më vejë në të njëjtin nivel me një mashtrues, hajdut, delirant siç është ish badigardi i Hajdarit apo i vetëshpalluri kryetar i një shoqatë pa asnjë anëtar.

Dy gjëra do të sqarojë në lidhje me kryetar “Brilantinën”.

azem haxhMund të jetë i 70-ti apo 80-ti nga badigardët që ka pasur Hajdari e që i ndërronte çdo dy muaj, pasi nuk donte t’i mësoheshin pislliqët që bënte. Ka punuar rreth 7-8 muaj afër tij, dhe është përzënë po nga Hajdari për shkak se ka vjedhur së bashku me shoferin Pëllumb Malaj, në shtëpinë e Azemit, 90 mijë dollarë.

Nga fundi i muajit mars të ‘97 më është lutur ta marr në grupin që bënte pjesë në ruajtjen e Berishës. E kam marrë por pas një muaji mësoj se ky hajdut ordiner që nuk e harron zakonin, kishte vjedhur disa dyqane në Tiranë. E përzura nga grupi ku e pata marrë.

Mora vesh më vonë se ishte bashkuar me grupin e shiksave të Xhahit Xhaferit, që ishte një njësi më vehte, por edhe atje nuk harron zakonin e hajdutit, dhe një natë qershori kryen vjedhjen e zyrës së Xhaferit, duke marrë një sasi armatimi dhe dylbi me shikim nate që posedonte vetëm SHIK-u.

Më vonë ky “badigard i famshëm“ u mundua të afrohej me PS por nuk u pranua, pastaj ju qep Olldashit të ndjerë por edhe ky e përzuri, qëndroi në Shkodër ku mori te një numër i madh njerëzish lekë borxh e kreu shumë mashtrime. Po ta pyesësh, thotë që është plagosur për arsye politike si kryetar i shoqatës pa anëtarë.

I them Andushkës që nuk mund të më krahasosh me një mashtrues ordiner.

91474_1Ato që kam thënë në DITA e ato që kam lënë pa thënë, nuk kanë asnjë të pavërtetë apo sajim. Nuk e di pse të vika çudi që paska porositur bombardimin e një ambasade mike një njeri si Sala, që jepte urdhër të hidheshin bomba helmuese mbi popullin e vet, apo të bombardohej ura e Mifolit në mars ‘97. Një njeri që çonte armët e SHIK-ut që banorët e Vlorës të vrisnin njëri tjetrin. Edhe këtë nuk e beson more Andush? Atëherë pyet Meron Bazen se ta sqaron.

Nëse më ngatërron me ndonjë tjetër apo nuk më njef, pyet edhe pronarin tënd të parë a më ka ofruar shuma të majme parash që ta mbroja në ‘97-ën, por nuk kam pranuar.

Kam shumë gjëra për të thënë, po them njëherë tjetër. Sidomos për 14 shtatorin. Fati im i mirë apo i keq, është se nga dhjetori i nëntëdhjetës e deri në qershor 1999, kam qenë pjesëmarrës, protagonist dhe dëshmitar pothuajse në të gjitha ngjarjet e renda që kanë ndodhur në Atdheun tonë.

Për sot po e mbyll duke të përsëritur: Të vërtetat e mia nuk mund t’i zbehin apo lëkundin krahasimet e tua dinake e djallëzore.

May 8, 2015 14:16
Komento

58 Komente

 1. blackwater May 8, 14:37

  AHH MORE IZET, ATO PISLLIQE DHE FATKEQESI QE I BETE JU VENDIT TONE, PO I VUAJM DHE SOT.

  E SHIKOJ QE JE PENDUAR, SE SI SHKRUAN. POR ESHTE TEPER VONE TANI.

  SA PER ANDI BUSHATIN, ESHTE NJE PIZEVENG DHE MISTREC I PA SKRUPULLT. NJE NJERI I LET NGA MORALI DHE MERCENAR.

  Reply to this comment
  • TJ May 8, 15:51

   Falenderoj “Diten”! Ju lumte! Andi eshte nje mercenar si shume gazetare shqiptare,te peshtire dhe peverse! Vuan edhe nga semundja ‘E Tokholmit”! Te mbrosh Berishen dhe krimet e tij sot tregon qe jo vetem je i shitur por je dhe i lidhur me te ,krimin!

   Reply to this comment
  • epiriíiiiiiii May 8, 23:03

   Ne qofte se Izeti eshte VËRTET PENDUAR atehere le te vi ne Shqiperi dhe te mari Hak si Malësor qe e mban veten, ne emer te gjithve atyre qe kane Poshtëruar, ne emer te vendit tij, qytetit tij. Me mire si Hero sesa si 1 i Arrstisur pa destinacion. Jepja kete mundesi vehtes Izet te pskten te mbahesh mend per mire.

   Reply to this comment
  • albanian May 12, 17:33

   mir ti qe thu ah more izet eshte teper von cha do te thush ? qe kshu edo ti nuk e ka ndermend shqiptari te ndryshoj ndonjeher a ? po ma mir von se kurr more jo izet po edhe te tjere se izeti ska pas ndonje rol kush edi se ca ,, o popull idjot o shqiptar idjote kishim pas qellu 80 %

   Reply to this comment
 2. pro.... May 8, 14:43

  -Perfekte!.

  Reply to this comment
 3. sadik malaj May 8, 14:44

  Nuk mund tu besohen fjalet dhe shkrimet socialisteve te konvertuar ne demokrate.Ata duan te behen me cdo kusht te besueshem ose te mbajne anen e dy kraheve gjoja te pamvarur,poe ne fakt keta lloj gazetaresh jane te rrezikshem mbasi me fjlet neper studio dhe ne gazeta manipulone shoqerine.

  Reply to this comment
 4. orli May 8, 14:46

  blackwater!kurre nuk eshte vone per asgje,me mire vone se kurre.Pastaj se kur eshte vone dhe kur eshte heret mund ta zgjedhi vetem ai qe kryen apo thote diçka,ne vetem mund te fantazojme dhe shprehim mendimet tona por pa ndikuar tek ato te te tjereve(me e shumta) ose te spekullojme me e poshtra.

  Reply to this comment
 5. 5 May 8, 14:49

  zoti izet haxhia sot per sot je personi me atdhetar dhe me I rendesihsen ne trevat shqiptare.

  po jep nje kontribut te jashtzakonshem per te treguar se 22 marsi 1992 nuk ishte nje fitore e demokracise por nje puc shteti i organizuar nga “komanda e shtabit per rrezimin e karmunizmin ne shqiperi” me qender ne Beograd ku nuk munguan dhe ca malsore me pashaporta amerikane dhe ndonje makartist ambassador apo te sherbimeve secrete qe vazhduan LUFTEN E FTOHTE pas 1992 ne vend te nje pajtimi kombetar.

  cuditerisht dhe zoti shaqir vukaj ne nje interviste “picante” ketu ne Dita JEP DISA SIHARIQE per organizimin e nje terrori antikomunist te panevojshem sidomos ne Rumani dhe nuk thote asnje fjale per shqiperine.

  ja cfare gjerash interesante te pabesueshme thote zoti shaqir sa aludon dhe per bashkpuim te gorbacovit me bushin dhe sherbimet secrete amerikane ruse pse jo dhe udb me asfaline per shqiperine dhe bedelin berishe..

  ATA QE BENE SKENARIN E 2 PRILLIT 1991 JANE PO ATA QE BENE SKENARIN E CAUSHESKUT

  Shaqirr Vukaj
  Blloku Lindor / Bashkimi i Gjermanive dhe epilogu i përgjakshëm rumun
  Postuar më: 16 Mars, 2015

  Ne kete artikull te zotit Vukaj terheqin vemendjen tre “sekuenca” te frikeshme qejane specifikuar me A…B…C si me poshte
  A……………………………..
  Sipas burimeve amerikane, kineze, etj. gjatë takimeve të presidentit Bush me kryeministrin hungarez (qershor 1989) dhe Gorbaçovin në Maltë (2-3 dhjetor 1989) është marrë vendimi përfundimtar për përmbysjen e udhëheqjes rumune dhe eliminimin e Çausheskut.
  B……………………………….
  siç del nga dokumentet e botuar në vitin 1995 nga vetë rumunët, duke filluar nga viti 1987, në Rumani janë dërguar agjentë të përgatitur posaçërisht nga;
  B.Sovjetik,
  Hungaria,
  Izraeli,
  ShBA,
  Britania e Madhe etj.
  për të përgatitur terrenin për zhvillimet e mëvonshme. Tërheq vëmendjen fakti, se sipas këtyre dokumenteve, për eliminimin e Çausheskut kanë bashkëpunuar CIA amerikane me KGB sovjetike
  C…………………………………
  revolucioni rumun, ka qenë një kombinim midis:
  1- revolucionit popullor,
  2- komplotit të opozitës
  3-dhe një grushti shteti të organizuar nga shërbimet ndërkombëtare.
  Duke ju referuar ketyre ”sekuencave” po ju pyes
  Po demonstratat e q.studenti,ne hedhjen e permendores se enver hoxhes,ne provokimin e shkolles bashkuar kush jane ato agjentura qe nderhyne kaq hapur
  Po masakren e 2 prillit 1991 pervec udb jugosllave ka qene implikuar cia me kgb ? SI NE RUMANI…
  A duhen dekoruar banda e tropojes e elez biberajt,berishes,hajdarit etj.. si flamurtaret e demoNkracise dhe zagart te Serbise ??

  PO….PO… DUHEN DEKORUR ME BURGIM TE PERJETSHEM..OSE…
  KUR KJO NUK PO NDODH PER PER ARESYE TE TRADHETISE PABESUESHMERISHT TE MADHE TE EDI RAMES
  DHE KJO NUK PO NDODH PER PER ARESYE TE ABUZMIT KOZMIK TE DIPLLOMATEVE EURO-ATLLANTIKE ME NJE POPULL QE JU BESOI SI KRISHTI NE 1991-1992

  DHE KJO NUK DUHET TE NDODHI SE AI POPULL DUHET TE NXJERRE NJE AVNI RUSTEM PER TE EGZEKUTUAR PERBINDESHIN E VICIDOLIT QE ESHTE QINDRA HERE ME ANTISHQIPTAR SE ESAT PASHE TOPTANI ME GJITHE ANTISHQIPTARET TE MARRE SE BASHKU
  I PANDEHURI SALI RAM BERISHA DUHET TE EGZEKUTOHET ME TE NJEJTEN MENYRE QE AMERIKANET NDESHKUAN BIN LADENIN PER KETO KRIME KUNDER KOMBIT SHQIPTAR:
  1 krimi i vrasjes ne bashkpunim ne 21 janar 2011
  2-tradhetia me detin jon
  3-tradhetia me lejimine varrezave te grekut
  4-vrasje shteterore ne gerdec
  5-puci i shtetit shtator 1998
  6-genocidi mbi fisin haklajt
  7-shkaterrimi shteti 1997 (kater mije te vrare)
  8-masakra naziskine ne 1996 (sheshi skenderbej)
  9-futja ne konfernecen islamike
  10-fronezimi janullatosit
  11-shitja hidrocentraleve
  12 kalimi i borxhit mbi 67% (Humbja sovranitetit)
  13 etj…
  TE PAKTEN FISI HAKLAJVE,TE 21 JANARIT,GERDECIT ,OTRANTOS DHE MIJRA FAMILJE ME TE CILET KY PERBINDESH KA HYRE NE GJAK DUHET TE ZGJEDHIN NE “SIX NAVY ELITE” PER TE HEQUR QAFE KETE BAJLOZ TE ZI TE SERBISE DHE DREQNISE..
  NE NJE VEND SI SHQIPERIA KU NUK KA SHTET DHE DREJTESI KANUNI ME KETE MONSTRE ESHTE DETYRIM KOMBETAR..KILL HIM DHE MOS U MERRNI ME PIKTORE..BOJAXHINJ DHE ZORRAXHINJ…

  e thene troc dipllomacia amerikane: duhet te dorzoje koken e berishes si nje leter te djegur qe nuk ka zot ta shpetoje..

  Reply to this comment
 6. beni May 8, 14:50

  Kta jan servilet e pushtetit njeher te djathte e te majte kur e do puna e posti!
  izeta haxhia ka then ate qe ai ka pare e mendon,edhe sikur te ishin rena nga goja e tij nuk na genjen dot veprat e kryera te berishes apo ndonje tjetri ne sherbim te pushtetit!

  Reply to this comment
 7. myzeqeja e vogel May 8, 14:50

  Analish leshi ky Andushka. Izetin ta mbroj shteti. Mortjemadhi doktor donte Fatmirin gjalle tani.

  Reply to this comment
 8. etleva May 8, 14:58

  vlera njerezore tregohet edhe kur reflekton,e thua te verteta.
  keshtu si ish punonjes i atij rregjimi te kalbur ne keto 25 vjet,vjen si deshmi me vlera per ta ndryshuar ate jo vetem si i “urryer” nga pseudointelektuale te paguar shternjte e ne shume bordero nga ky regjim,por edhe si kthese per nje shprese reale mbase edhe i penduar me mire,
  se sa servil i oborrit te ketyre klasa krimi te pasura duke shfrytezuar vetem forcen e pushtetit me sinonime emra = diktature.

  Reply to this comment
 9. demo May 8, 14:58

  Nuk e kuptoj cfare udhezimi mori nipi Hysni Kapos,per te mbrojtur kamarierin e familjes.

  Reply to this comment
 10. petrit May 8, 15:04

  Kur sheh te ndeshen me njeri tjetrin njerezit e perlyer me krimin, te sjell ndermend sherin e jevageve qe ja nxjerrin te palarat njera tjetres se ku e ka tradhetuar me shume burrin.

  Reply to this comment
 11. arben May 8, 15:25

  Analize perfekte e Haxhise. Une ndaj te njejtin mendim per shume shkrime te Bushatit. Por Haxhia i ka vene pikat mbi i me nje kthjethtesi dhe force logjike te vecante per kete vend. Ne nje vend tjeter njerezit me aftesi mendimi si Haxhia do ishin ne pararoje te vendit. po ja cfare ben trancizioni -shkaterron njerez, jete e shoqeri te tera dhe na ve ne kurriz ‘elita’ Berishiane ne politile e Bushatiane ne gazetari. Te shpresojme qe nje prokuror te marre guzimin te pyese Haxhine -do levizte guret e ndryshonte nje sistem te tere

  Reply to this comment
 12. Zoro May 8, 15:33

  Mire e ka ky Izeti, por nuk e di qe ky Andi eshte analist i dal nga leshteriket e gazetarise.Njesoj si ata qe pergatiten per hidraulik, marangoz,murator dhe ky zavalli Andi u pergatit ne koridoret e matrapazllekut te gazetarise se perzjere ashper me politiken e dites dhe te rruges.

  Reply to this comment
 13. astrit hoxha May 8, 16:00

  thjeshte ka marre leke ne po e tregojme vete qe per leke shesim gjithshka

  Reply to this comment
 14. ortes May 8, 16:02

  Andi Bushati eshte nipi i Vito Kapos dhe me keto PISLLEQE do te rehabilitohet politisht ne radhet e MAFIES kapitaliste!
  Si nuk ka turp ku SHARLATAN,qe i nderron opinionet e tij si…….. “KURVA BREKET”????

  Reply to this comment
 15. muço May 8, 16:07

  Ky numri 5 ku i ditka të gjitha këto sekrete botërore? Pse nuk shkon në prokurori së bashku me Izetin?

  Reply to this comment
  • 5 May 8, 17:23

   HA MUCO PI MUCO

   pikerisht prokurori por dhe presidenti,kryeshikasi plus KLD,KLSH.KQZ DHE GJITHE KOLLONAVE E GJYKATAVE ..BASHKIA E TIRANES 1 MILJONESHE JU DHA BERISHES…PARA VOTIMEVE TE 2013..DHE GJETEN “BUDALLAIN EDI RAMA” PER TI DHENE CELSIN E K/M TE NJE VENDI TE DJEGUR…VETEM E VETEM QE TE SHPETOJNE DJALLIN BERISHE QE IZETI PO E THOTE HAPUR QE BERISHA ESHTE BASTARD I SHERBIMEVE SEKRETE SERBE TE NDIHMUAR NGA LOBI SERB I AMERIKES.QE NE 1992 ISHIN “VELLEZER’

   PSE NDODHIN KETO PERVERSITETE ??

   Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër. Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria

   -Në mars 1997,

   -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,

   – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.

   – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.

   – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.

   – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit

   -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.

   -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.

   – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

   Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.

   Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. Që prej pikënisjes që është mbledhja e të dhënave, fakteve, dhe deri te vendimmarrja. cilat në ambasadën e Tiranës nuk janë gjithmonë në dijeni. Në rastin e marrëdhënieve të Berishës me ambasadorët amerikanë në Shqipëri, me kohë është krijuar një lloj sugjestionimi i ambasadorëve amerikanë nga Berisha. Ambasadorët amerikanë që vinë në Shqipëri janë njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk mund të mos e perceptojnë saktë atë që tashmë është kthyer në një fenomen: Ambasadorët vinë dhe ikin, luftojnë me Berishën, duket sikur e djegin, por Berisha mbetet gjithmonë në lojë triumfues

   . Madje për disa nga ambasadorët amerikanë në Shqipëri, si Lino, Limprecht, Withers,Arvizu mund të thuhet se Berisha ka qenë një ambasadorofag (ambasadorngrënës) në raport me ta.

   A do të jetë Donald Lu ambasadori amerikan që do ta nxjerrë në pension si politikan Berishën, ose e thënë ndryshe a do të jetë Donald Lu Berishofagu politik?

   Nuk besohet..sepse ne ambasada ka dy shtylla kryesore: dipllomacia dhe sherbimet inteligjente..dhe kjo e fundit dikton qe SERBerisha te kaloje 11 ambasdore amerikane qe shume prej te cileve i ka shkelur me kembe

   Reply to this comment
 16. Kiço May 8, 16:10

  Andi Bushati, nje kelysh komunisti i nomenklatures komuniste eshte, e per pasoje edhe i Sales (edhe Sala pjese e nomenklatures komuniste ka qene).

  Reply to this comment
 17. arbi May 8, 16:11

  “analiste legena”. Shiten e blihen vetem per leke..

  Reply to this comment
 18. Albano May 8, 16:20

  Zoti Izet, ne rradhe te pare te jap nje keshille, ne qoftese ma pranon. mos u merr me ata qe e kane kthyer profesionin e nderuar te lajmesit ne qellimin per te perfituar para edhe kur humbin apo cenojne personalitetin e tyre
  Zoti Izet, te falenderoj per shkrimin, paveresisht te kaluares, qe per kohen kur kane ndodhur “bemet” e tua kane qene normale,por me keto qe ti tregon, cfaq qe je nje njeri me zemer te mire, nje patriot i vertet, te gjitha keto qe shkruan i vlejne dhe do ti vlejne shume kombit. Sa here qe shoh shkrimet e tua i lexoj me kenaqesi dhe mesoj shume prej tyre.
  Edhe nje here te falenderoj.

  Reply to this comment
 19. Agim May 8, 16:28

  O Izet- Shkrime dhe analiza me fakte konkrete,te cilat jane prova..
  Po te te Pyse o Izet….Thua ne hkrim se Sala ka qene mjeke i familjes i gjyshit te Andit..mjeke i ish bllokut.Ti ate periudhe nuk e ke jetuar ne kuptimin ke qene jashte ketyre radheve..ku punonte Sala..por jam i bindur se ti ke informacionin e duhur.per periudhen 1976 -1980,kur Sala punonte si mjeke ne blloke . Mendoj se ke informacion per kete periudhe qe Nexhmija e largoi nga familja ne baze te te faktave sh.te dyshimta per Salen dhe nje nga ato ishte se vjerra e tij Milica ish agjente e UDBES dhe ajo e ka quajtur oficere te zbulimit jugosllav OZNA..Mbas ketij fakti ketij informacioni qe dispononte Nexhmija,cuditerishte Sala shkon mjeke i familjes Kapo..Si mjeke i nr 2 te Qeverise Komuniste ne Shqiperi…Sala shkoi vetem gjate kesaj periudhe 3 here ne France per specializime etj…Di ti Izet cili ka qene rekomendimi i familjes Kapo per antare te PD te Saliut,cfare marrevshje ka bere Saliu me Kapojte mbas zgjdhjes se tij si Kryetar i PD,si Presidente etj…A eshte denuar njeri nga familja ose nga fisi i tyre si ne raste te disa te tjereve nga ish B.Politike e asaj kohe qe u denuan per pergjegjesi indirekte gjate asj periudhe PO Familja Kapo..Andi ka te drejte besoj se e e ka detyrim ta mbroje Salen.Ke ndonje nje ide o Izet..

  Reply to this comment
  • qe di per Izetin May 9, 20:59

   O Agim, Izeti eshte i pabese. ka mare pjese ne vrasjen e Azem Hajdarit. A e di ti kete?
   Po cfare di Izeti per Kapot dhe Andin. Izeti, me gjithe Haklajt dhe Mulosmanet, te cilet vrane plot, por vrane edhe njeri tjetrin, i nxorren edhe themelet klulles se Haklajve, kane qene thjesht sherbetore te politikes dhe te tille do mbahen mend.
   Le te vije ne Shqiperi Izeti dhe te shohe se cfare do i ndodhe.

   Reply to this comment
 20. human May 8, 16:28

  Skate gazeta DIta, ndersa per Izetin, skam çfare te them pasi do te donim shume te kishim si puna e tij por ne Shqiperi per te luftuar kancerin qe na ka zen prej 25 vjetesh po po na mbyt pak nga pak. Izeti eshte nder per Tropojen, kjo tregon se ai vend ka akoma burra qe nuk rreshtin se luftuar te keqen, pamvarsisht se ku ndodhen! Pushka top o Izet dhe shpresoj me gjithe zemer qe drejtesia jote dhe e gjithe popullit shqiptar te shkoj ne vend!

  Reply to this comment
 21. fred May 8, 16:39

  Na knoqet me kete rubriken “dirty laundry”…:)

  Reply to this comment
 22. fshatari. pafshat May 8, 16:46

  Andi Bushati dhe rrethi i tij familjar e kane jeten, dje dhe sot, te lehte, begate, pahalle, pa diskriminim, me pune te mira fare etj., vetem prej Berishes, Fatos Nanos, dhe tani edhe prej Edi Rames. Dhe nuk eshte mire qe ta peshtysh ate qe te jep jete luksoze. Cfare i ke dhene Ti Andit? Asgje. Ai ben larje nderesh, borxhesh, konspiracionesh etj. Kete ben edhe Andi i Bushatllinjve dhe Kapove.
  Une e bej fare mire dallimin, se e kam provuar dhe po e provoj ende ne lekuren time.
  Prandaj mos hyni ne debat me Andrin, se eshte njelloj sikur te luftosh me qiellin.
  Shqiperia mund te shkoje lart pavaresisht nga Andet, Salat, Nanot, Ramat, Bamat, Lamat, Tamat etj., dekore te squllta te sistemit politik qeverises, dhe, do te mund te shkoje poshte pikerisht prej Atyre.
  Popull ji vetvetja.

  Reply to this comment
 23. Shahisti Pichakar Bythamçeftas May 8, 16:48

  Eshte per te qeshur dhe per te qare, ose edhe per te thene shan i dhjeri te permjerin, ose…., ose…. Le ta marrim me rradhe, Sala eshte qen, kriminel fatkeqesi kombetare etj. etj. Po edhe Enveri nuk qe burre me i mire, edhe Edvini nuk eshte burre me i mire. Andi Bushati na qenka pinjoll i nomenklatures komuniste, pra edhe ai mut-muti na qeka, Izet Haxhia kur i shkonte mbrapa si sejmen Berishes ishte kriminel, me i keq se ai, po tani qe filloi te hapi barkun se kushedi ku e zuri inati me Berishen, na u be per t’u falenderuar nga komentuesit e gazete “kurajoze” DITA, etj. etj. etj. O njerez mblidhni mendjen, po eshte kriminel e vrases Saliu, po keshtu eshte edhe Izeti. Izeti nuk e la Salen e papritmas u shnderrua ne engjell, Izetit kushedi ku iu prishen hesapet, dhe tani gjera qe i ka mesuar duke qene sherbetor besnik (ose qen besnik, po te doni) i Saliut i shet neper gazeta si me qene e verteta e kulluar. Dhe ju ma falenderoni kete palo burre? Nejse. Nga ana tjeter, kush ju jep juve te gjitheve perfshire dhe gazetat qe e intervistojne se Izeti thote te verteten dhe vetem te verteten. Ju te gjithe edhe e dini qe Saliu na paskesh qene dhe eshte kriminel dhe vrases, atehere perse ju duhen perrallat e Izetit? Pse per kete keni nveoje ju o mendjendritur qe t’ua mbushni mendjen atyre qe nuk besojne se Saliu eshte kriminel. Nejse! Po a nuk e merrni vesh qe jeni bere si nje tufe gra te liga qe beni vetem gam gam gam e kaloni kohen me gjepura. Per ta mbyllur, nje pyetje, ky Izeti perse nuk i dergon prokurorise se shtetit nje dokument te firmosur e te noterizuar me rrefimet e tij si deshmi per krimet e Sali Berishes??? Perse prokuroria e shtetit duke u nisur nga keto intervistat qe shperndajne driten e lume gjithandej, nuk e therret zoterine e tij per nje DESHMI zyrtare, mbi te cilen te nise nje ceshtje gjyqesore dhe ta denoje kriminelin. Mjaft me gam gam gam, a jeni te zote te beni ndonje gje per kete pune?

  Reply to this comment
  • Tartufi May 8, 17:21

   Shahisti ,ky milet me i shumti eshte i tredhur keqaz per vite te tera. Ky nuk
   kupton akoma,qe bytha e prishur e dylberit Enver nga pederastet e Anglise
   nuk ju prish shume pune sot.por pune te madhe te prishur sot eshte qe keta
   qe qeverisin kane dale qe te gjithe nga vrima e prishur e Enverit.
   Te lindurit nga nje vrime e bene fertele,nuk mund te ndertojne nje shoqeri per
   se mbari,por vetem ne shoqeri te shkatruar qe nga themelet.

   Reply to this comment
  • Korbi Shkodran May 8, 17:54

   Té lumte,Shahisti,,hadhallé per koméntin ténd,edhe une jam i njé mendimi me ty
   ,keté jane malok té pa besé

   Reply to this comment
 24. gegetoske May 8, 16:49

  Uuuuuuuuuuuuuuueeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ! Sa emer i bukur!!!!!!!!!
  A N D U S H K A !
  Pak i sterholluar apo……Nejse ! I duhej futur ca me thelle…. , por sado thelle ti veje ai nuk mer vesh fare! Eshte tipi i Qerosit te Opinion-it, as skuqet, as zverdhet, as turperohet, as ….. asgje nuk u ndodh ne fytyren e tyre. Jane njerez leshi qe per pese leke-NXJERRIN BREKE !

  Reply to this comment
 25. tekniku May 8, 16:59

  Te te thuash bravo se pol luan rolin e nje te penduari per bemat e tua dhe te ish shefit tend mbase eshte mjaft per nje njeri qe i sherbeu me vetedije te plote nje kryebastardi si Berisha.Dhe koha ecen i perzene dhe i perbuzur nga kryebastardi qe akoma nje pjese e njerezve qe i beri pasanike me vjedhje dhe vrasje fillon dhe reflektimi ne jete.Edhe per kete nje tjeter bravo ,njerezit kane te drejte te ndricohen per ate qe ata e kane vuajtur dhe nuk e dine pse,kush ju ka futur thiken ne shpine.Mos pret Kryebastardi dhe bastardet e tjere te politikes shqiptare tu themi nje falemderit per gati 1/3 e popullsise qe la vendin dhe per ata mijra qe akoma duan te ikin me te shumtet nga halli dhe me te paktet nga qefi.Nje cerek shekulli qe endemi ne erresire dhe tani qe te pakten dikush po mundohet tu thote shqiptareve mjaf,mjaft me anarki eshte koha e shtetit ligjor kryqelbesira dhe bastardet e tjere vetm vjellin vrer.Ironia e madhe e fatit te ngopurit dhe pasaniket e politikes kane filluar tu qajne hallin te urriturve.Fol Izet pastro shpirtin nga mekatet e tua dhe krimet e ish shefit tend.Mbase vetedija njerezore e shqiptareve do te te fali.

  Reply to this comment
 26. Dori May 8, 18:03

  Respekt per kete trim Izet Haxhine zoti e ndimofte ne hell vafshin sali berisha me gjithe ata qe e ndjekin pas Rofte Shpiperia e shqiptareve

  Reply to this comment
 27. I.Troplini May 8, 18:11

  Izet Haxhia,

  une nuk ju njoh Ju personalisht, ashtu sikur Ju nuk njihni relativuesin e krimeve te Sali Berishes, A.Bushatin. Asgje tjeter, nuk ka per qellim, nje shkrim i tille. Po te mendosh se Zoteria klasifikohet si “i pavarur”, atehere mund te kuptosh me qarte se ku ka mberritur “pavaresia e “analisteve” shqiptare.
  Duke lexuar ato qe jane thene dhe shkruar, ndjej nje afinitet me deklaratat tuaja, ato duken shume me autentike dhe afer se vertetes sesa lojrat prej Mimoza llastice qe na ben Z.Bushati.
  Tek e lexon te “analizoje” Saliun si nje personazh kyc i historise se pluralizmit me me shume ane te erreta sesa pozitive,,,te kujton ate fshatarin qe erdhi tek pazari i ri per te shitur nje kacile me fiq por ngaqe cmimin e mbante lart, askush nuk i afrohej per te blere. I xhindosur nga dita e humbur,,,,,dikur ai i pshurri ato. Nuk harroi, te ngreje me pare, ato gjethet e rrushit, me te cilat i kish mbuluar fiqte.
  Tek e zinte mbremja dhe pazari ishte boshatisur,,,,,,leke per autobuz nuk kishte,,,,,,,zorret i luanin ne bark simfonine e 14 te Bethovenit,,,,,,,iu kthye edhe njehere kaciles me fiqte e pshurrur.
  Ky nuk qenka i lagur,,,,,,,ky paska shpetuar pa u lagur,,,,,,kacilja u boshatis e tera nga fiqte.

  Lereni Andi Bushatin, te haje fiq. Ai nuk e ka me Ju personalisht. Eshte thjesht nje loje djema mamaje,,,,kjo e Zoterise. Tek perzien Gryken me Haxhine, mundohet te turbulloje qartesine e ujit te syrit te kalter, edhe pse e din fort mire se eshte nje detyre e pamundur.
  E ben kete, me autoritetin e Kryeprokurorit, qe na paska analizuar te gjitha faktet dhe na paska dale ne konkluzionin se keto akuza na qenkerkan absurde.
  Kjo Shqiperia jone, me “analiste te pavarur” si A.Bushati,,,,,eshte nje arsye me teper per te kerkuar azil gjithkund. Jane njerez pa shtylle kurrizore, ashtu si ata qe erdhen per RILINDJE dhe po ripjellin katrahuren e atij qe patem me pare.
  Veprat e Izet Haxhise ne te kaluaren, le ti sqaroje drejtesia,,,,,nese do te kemi nje te tille ndonjehere. Ato qe thote sot, per ate kohe,,,,duken autentike dhe meritojne vemendje nga ana e shtetit shqiptar.
  Sa i perket A.Bushatit,,,,,,,,,ai eshte i zene me kacilen e fiqve.!!!

  Reply to this comment
 28. arvanitasi May 8, 18:11

  O zoti Izet te kam shkruar dhe inkurajuar edhe here te tjera dhe ate po bej perseri. Je ne rrugen e duhur pasi vetem e verteta eshte rruga qe do na beje ne si popull te denje e te barabarte me popujt e tjere. Vazhdo pa u trembur, dhe jam i sigurte se ti nuk trembesh pasi je nga vendi i trimave.

  Reply to this comment
 29. Ilir May 8, 18:13

  Se pari, duhet thene qe Izet Haxhia per Berishen ka qene si ushtari per Komandantin e tij. Nuk mund te fajesosh apriori nje bodigard te Hitlerit per krimet qe ka bere vete Hitleri. Hollesirat penale te nje Komandanti kriminel dhe badigardit te tij mund ti saktesoje vetem nje proces gjyqsor i drejte dhe i paanshem i cili per fat te keq nuk mund te behet ne Shqiperi.

  Se dyti, une personalisht prej 25 vjetesh e kam ndjekur edhe nga afer Sali Berishen dhe klanet qe kane mbeshtetur ate ne vendim-marrjet e tij (nuk me rezulton qe Haxhia ka influencuar ndonjehere trajektoret e Berishes) dhe kam nje bindje qe ne thelbin e tyre (pa u futur ne hollesira) akuzat e Haxhise jane te verteta dhe per kete ka shume fakte publike dhe jo publike.

  Sa siper, me cudit fakti qe perse nuk merren institucionet perkatese me gjithe keto akuza monstruoze per ti analizuar dhe saktesuar ne rruge gjyqesore. Ndoshta e keqja e ketij vendi ndodhet ne duart e mafies qe ka zaptuar Shqiperine nga te gjitha krahet e politikes dhe zgjidhja nuk do te mund te vije nga vete shqiptaret. (nuk shoh shpjegim tjeter)

  E vetmja rruge per te shpejtuar nderhyrjen e huaj dhe per te ndryshuar kursin e pashprese te Shqiperise, une mendoj se nje bojkotim i pergjithshem elektoral do te asfiksonte te gjithe klasen politike shqiptare. Mafia politike ushqehet me votat tona (pro ose kunder).

  Reply to this comment
 30. .......... May 8, 18:31

  Gjithe dynjane po ngaterron Ky Sali Berisha. Qe ti shpetoje burgut, po hedh paren pa hesap me analiste te tipit Andi Bushati qe shesin nene e baba per para. S’po le gure pa levizur qe te dali I paster. Do ta shtyje ca kohe keshtu, por e verteta do dali ne shesh, heret a vone.

  Reply to this comment
 31. avni May 8, 18:47

  do te kisha deshir qe nje media serioze te beje nje emision te hapur per te ballafaquar keta analiste me ne banalet ne fund gjukimi.

  Reply to this comment
 32. Bravo May 8, 19:02

  O izet po maskaralliqet qe keni bere ju tropojanet e berishes duke perdhunuar femrar e qytet studentit , po per mirin e xhikes qe e kishe e shum gjona te tjera pse si trego ti…ju bashk me maloket e sales cfare nuk i keni ber tirones…!

  Reply to this comment
 33. Artur May 8, 19:53

  lidhur me pyetjen qe shtron kopertina..
  Une do votoja per opsionin e dyte …..

  Reply to this comment
 34. 5 May 8, 19:53

  te nderuar lexues,komentues dhe moderator.

  NQS KA NJERI QE I KA CJERRE MASKEN KETIJ REGJIMI BASTARD PORNO DEMOKRATIK KY ESHTE IZET HAXHIA.

  LE TE KUPTOHEMI…

  E DENOJ VEPRIMTARINE E HAXHISE NE GJATE KOHES QE KA QENE ME SALI BRESHKISHEN… POR SOT PO I BEN NJE SHERBIM KOLOSAL KOMBIT SHQIPTAR.

  VETEM AKUZAT E MEPOSHTME TREGOJNE SE SALISERBIN E PRUNE NE PUSHTET DHE PO E MBROJNE ME CDO KUSHT BERISHISTET E WASHINGTONIT SI ATO TE MERGATES QYQEVE TE ELEZ BIBERIT QOFTE DHE MAKARTISTET E RAJERSONIT DHE ATO QE JANE PAS TIJ.

  E KEQJA ESHTE SE NE SHQIPERI I ESHTE SHPLARE TRURI NJEREZVE NGA “GJENERAL GRAMAFONE” SI KY NIPI I HYSNI KAPOS..ISH AMBASADORI I PARE NE BEOGRAD…

  Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

  Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

  Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

  Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

  Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

  Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

  NJE VEREJTJ E PER GAZETEN DITA.

  NJE GAZETAR( APO SHUME GAZETARE) NE RASTE TE TILLA SI DESHMITE E IZET HAXHISE QE KANE KARAKTER KOMBETAR DHE VARET E ARDHMJA E KOMBIT NUK DUHET TI TREGTOJE KETO INTERVISTA SI NE TREGUN “USHQIMOR” PER TE FURNIZUAR POPULLIN ME LAJME TE FRESKETA POR TE FORMOHET NJE GRUP ATDHETARESH GAZETARE PER CLIRIMIN E VENDIT NGA NAZI BERISHIZMI DHE RENEGATI EDIRAMIZMI…

  LE TE KRIJOHET DHE NJE ORGANIZATE PER MBROJTJEN E IZET HAXHISE DHE PER VERIFIKIMIN E TE DHENAVE TE TIJ..SEPSE NQS JANE TE VERETETA KETO ME SIPER,,ATEHERE QENKEMI ME SHUME SE TE PUSHTUAR..QENKEMI TE POSHTRUAR DHE AI VEND QENKA KTHYER NE NJE WC AMBASADDASH KU PARIA TIRANES JANE VECSE KELLEFA SHUME PERDORIMSH TE TYRE..

  FALEMINDERIT IZET HAXHIA

  SHQIPTARI ME ATDHETAR SOT PER SOT..

  Reply to this comment
  • Tekniku May 8, 19:53

   Para “nikut” ke harruar te vendosesh “pacienti i spitalit nr.”

   Reply to this comment
   • Tartufi May 8, 19:54

    @Tekniku
    Ky hajvani i lojtur nga mendija e kokes,jo vetem qe ka haruar spitalin
    numur 5 por ka haruar …. lexus,komentus,moderator te vendosi dhe ju gajdhurer qe besoni ne referata te nje bajge si ki
    Haxhija te lexoni me vemendje c fare ju shkruajme,dhe ju te reflektoni. Hajvaneria shqiptare nuk ka te mbaruar.

    Reply to this comment
    • 5 May 8, 19:54

     I NDERUR TEKNIK..faleminderit per vemendjen

     supozojme se une qenkam pacient ne spital….po Ish-kongresmeni amerikan dhe kryetar i Ligës Qytetare shqiptare amerikane DIOGURDI…NE SPITAL ESHTE ??

     Historia 200 vjecare e perplasjeve fetare Shqiperi Greqi duke perfshire dhe ditet e sotme eshte invazioni me cdo kusht i vorio-epirit .Deri tani ky invazion ka patur sukses POLITIK-FETAR-EKONOMIK..dhe priten se shpejti hapa te tjera “gjume ndjellese”
     Kisha greke
     me “komandant” Nikolas Geixh,’
     me “komisar” Janullatos”
     me kellefin nje perdorimsh Sali Qenef Berishen dhe deri diku vasalet meta-basha-rama-nano pothuajse i kane vene PIKETAT E VORIO EPIRIT.
     MATERIALI I MEPOSHTEM DUHET TE JETE KEMBANE ALARMI PER VOTIMET VENDORE SIDOMOS NE VIJEN IMAGJIANRE TE VORIO EPIRIT PER TE CILEN PO FUTET DHE KALI TROJES NE KETO VOTIME:

     Ish-kongresmeni amerikan dhe kryetar i Ligës Qytetare shqiptare amerikane akuzon kryetarin e PD-së

     Dioguardi: SERBerisha na tradhtoi

     “Të takosh Geixh është njëlloj sikur t’i kërkosh avantazh politik Milosheviçit”

     TIRANË – SRBBerisha duhet të bëjë publike se çfarë ka folur me Nikolas Geixh. Kështu u shpreh dje në një intervistë për ish-kongresmeni amerikan Xhozef Dioguardi, i cili është presidenti i “Liga qytetare amerikane-shqiptare”. Dioguardi njihet si një prej mbështetësve kryesorë të SERBerishës në lobin shqiptar në SHBA, por duket se takimi i para dy ditëve mes Berishës dhe Geixh ka ngjallur revoltën e Dioguardit. “SRBBerisha ka tradhtuar interesat e shqiptarëve të Amerikës dhe ato të Shqipërisë që është takuar me armikun e shqiptarëve Nikolas Geixh”, -u shpreh dje Dioguardi.

     Zoti Dioguardi, Nikolas Geixh deri para pak ditësh nuk ka qenë i mirëpritur në Shqipëri për shkak të shpalljes së tij “non grata” nga qeveria e zotit Berisha më 1994, por ai ka zhvilluar një takim edhe me zotin SERBerisha, ku nuk dihet se për çfarë është folur, por në një deklaratë të SRBBerishës lihet të kuptohet se Geixhi ka ndryshuar. Cili është komenti juaj për këtë takim?

     Jam shumë i shokuar dhe i hidhëruar që zoti SRBerisha ka takuar zotin Geixh, i cili përfaqëson pjesën më radikale të lobit grek në Amerikë. Dhe dua t’u kujtoj një artikull që ka shkruar Geixh në gazetën “Nju Jork Times” në tetor të vitit 1994 ku ai akuzon Sali Berishën që është përpjekur për të fituar Shqipërinë e Madhe dhe ai sulmon qeverinë demokratike drejtuar në atë kohë nga SRBerisha, ku shkruan se doktor SERBerisha fliste shumë keq për minoritetin grek.

     Ai pretendonte se minoriteti grek përbëhej nga 450 mijë njerëz, kur dihet se janë vetëm 58 mijë banorë sipas statistikave të asaj kohe të OSBE-së. Dua t’ju bëj të ditur që zoti Geixh ka akuzuar qeverinë shqiptare për diskriminim të të drejtave të minoritetit grek, ai ka mbështetur përfaqësuesit e “Omonia”-s në ’94 kur ushtarët shqiptarë u vranë dhe u sulmuan dhe për këtë arsye doktorSRBerisha kërkoi që Geixh të largohej menjëherë nga Shqipëria duke e quajtur atë një armik të popullit shqiptar dhe i kërkoi që të mos shkelte më këtu derisa të mbarojë mandati i qeverisjes demokratike. Çfarë ka ndodhur për të ndryshuar situatën, Geixh është akoma problem shumë i madh për Shqipërinë dhe popullin shqiptar, përveç Serbisë. Në fakt është lobi grek në kërkim të lobit serb dhe maqedonas në Uashington.

     Ne dimë se kush e mbron SHBA-në, janë shqiptarët dhe jo grekët, ne dimë kush i mbron shqiptarët, ata janë amerikanët dhe jo grekët, tani zoti SRBerisha nuk mund të ndryshojë mendje. Por ai e bëri, nuk arrij ta kuptoj këtë veprim të SRBerishës. Shqiptarët në Amerikë mendojnë se ai i ka tradhtuar, por Sali Berisha ka tradhtuar Gjykatën Kombëtare të Shqipërisë dhe atij i duhet të shfajësohet përpara popullit, pasi njihet në historinë shqiptare si njeriu që kritikoi ashpër diktaturën komuniste dhe regjimin grek. Nuk e kuptojmë si e ka bërë këtë ndryshim të madh, prandaj jam shumë i zhgënjyer si president i lobit shqiptar, si ish-kongresmen i SHBA-së, si shqiptaro-amerikan dhe si president i lobit shqiptar “Liga qytetare amerikane-shqiptare”.

     Dhe është e vërtetë që ky takim u nxit nga ambasadori amerikan dhe për këtë do të ankohem në Departamentin e Shtetit në Uashington duke kontaktuar kongresmenët e rinj. Kjo nuk duhej të ndodhte dhe duhet të di motivin e këtij takimi. Zoti Geixh ka shkruar letërsinë më negative, më radikale, kundër popullit shqiptar. Do t’iu faktoj artikullin që ai shkroi 1994 dhe përgjigja që iu bë këtij artikulli. Shqipëria ka nevojë për zgjedhje të reja që populli shqiptar të zgjedhë një qeveri që t’i japë siguri, punësim, respekt, një qeveri që të integrojë Shqipërinë në NATO përpara Rumanisë dhe Bullgarisë. Dhe këtë e kishte në dorë edhe zoti SERBerisha, por nuk ishte i zoti ta bënte.

     Mendoni ju se negociatori i këtij takimi ishte ambasadori amerikan në Shqipëri zoti Xhejms Xhefri?

     Nuk e di dhe më duhet ta zbuloj. Por mendoj se ai duhet t’i bëjë publike motivet e këtij takimi, sepse zoti Geixh nuk është qeveria greke, ai thjesht përfaqëson lobin grek në Amerikë dhe lobi grek në Amerikë është përpjekur që të ndërpresë Aleancën që çoi drejt luftës në Kosovë. Gjatë luftës në Kosovë nuk i mbështeti sulmet e NATO-s. Geixh nuk do ta pranojë që minoriteti grek nuk është 450 mijë, por kaq janë shqiptarët ortodoksë. Vetëm 58 mijë janë ortodoksë grekë dhe askush nuk ka të drejtë t’i ngatërrojë se çfarë kërkojnë ortodoksët shqiptarë dhe çfarë kërkojnë ortodoksët grekë. Dhe nuk mund të themi që ortodoksët shqiptarë janë minoritet grek, kjo është propaganda e Nikolas Geixh dhe e lobit të tij. U përpoqa t’i përgjigjesha këtu në Amerikë dhe më duhet të investigoj. Berisha nuk duhet të takohej me të përderisa të kuptojmë besueshmërinë e këtij hetimi. Dhe tani duhet të bëjë publike çdo gjë që tha në atë takim për shqiptarët në Shqipëri dhe ata në Amerikë, që ne të kuptojmë pse ai ndryshoi mendjen.

     Duhet pyetur se ky takim që ai realizoi ishte për avantazh politik. Por megjithatë, çfarë avatazhi politik mund t’i japë atij Nikolas Geixh, sepse nuk ka avantazh politik që mund të të japë Milosheviçi. Zoti Hollbruk u përpoq të tradhtonte shqiptarët kur u përpoq ta bënte Milosheviçin palë këtu në Amerikë për paqen në Ballkan, përderisa ai kishte vrarë mijëra boshnjakë në Bosnje. Lobi shqiptar së bashku me lobin e herbrejve e ndryshoi këtë ide dhe NATO vendosi të hedhë bombat mbi serbinë e Milosheviçit, rrëzoi regjimi i tij dhe më pas u nxor para drrejtësisë. Zoti Geixh nuk mbështeti luftën në Kosovë. Zoti SERBerisha tha se ai është për pavarësinë e Kosovës. Pse ka ndryshuar tani zoti SERBerisha?

     berisha eshte tradhetar & kriminel..por jo fajtor..ju qe lexoni dhe I jepni voten nje monster si berisha dhe lul bishtuku

     Reply to this comment
     • orli May 8, 19:55

      5!unè kam pershtypjen qe ti nuk duhet t’ju japesh pergjigje ushtareve pa tru te sali udb-es (me e pakta) ose familjes me gjak serb me e sakta.Ashtu si ti unè kam bindjen se Shqiperia eshte drejtuar e vazhdon te drejtohet nga antishqiptare dhe hajdut qe nuk i interesojne te vertetat e askujt(jo per ndonje gje por ato i dine) sepse ata jane bashke pothuajse ne te gjitha veprimet antikombetare dhe hajdutllikçe qe i bejne vendit.

 35. Emigrant May 8, 20:08

  Bere mire qe e sqarove pozicionin e atij bodigardit te azemit se nuk ishte me i mire edhe ai pra Azemi nje njeri ordiner ishte dhe qe eshte turp qe trupi i tij eshte ne vorezat e deshmoreve Une skam njeri ne ato vare por po te kisha do tja kisha hequr eshtrat qe ne momentin qe u varos Azemi atje.

  Reply to this comment
 36. agostin May 8, 20:29

  Izet Haxhia nuk besoje qe eshte nje engjull,por per ato qe ka thene ,dhe vazhdon te thote ,ka nje merite te madhe dhe qe duhet perkrahur dhe vlersuar. Sa per termat cinik qe perdor Bushati kunder “badigardit” Haxhia, besoj qe ai nuk eshte me shume i ditur dhe i shkolluar se Haxhia.

  Reply to this comment
 37. dajtiusa May 8, 22:23

  Izet mos humb kohen dhe inteligjencen tende analitike me vegla si Bushati. Dora si puna e ketij te ashtuquajturi “gazetar” paguhen vetem qe te mbajne te konsoliduar idealin e shokut Enver, Ramiz e Hysni nepermjet Saliut e Co. Nuk ka si te bej ndryshe Andka. Vinte ne shkolle filllore tek 20-vjetori cdo mengjes me “Peugeot” me perde, nderkohe qe ne femijve te “kllases” punetore na shkonin qyrret spango ne dimer nga kepucet e cara me uje.

  Une Izetit do t’i besoja pa hezitim voten tıme te virgjer per te qene Kryeminister i Shqıperise. Pervec inteligjences se tij te dukshme, ky burre ka karakter pasi pranon gabimet qe ka bere nderkohe qe nuk i ben syri drite – qe do te thote, se te gjithe atyre plehrave e injoranteve brenda atij te ashtuquajturit parliament ja u ha arrat pa problem.

  Reply to this comment
 38. Ded Martini May 8, 22:43

  O bagetit e socializmit. U kenaqet

  Reply to this comment
 39. Bardhi Tolabi May 8, 22:47

  A keni degjuar ndonjehere Andi Bushatin te shaje dike nga kasta e larte komuniste?A keni degjuar ndonjehere te flase dhe shkruaje ai ndonjehere per jeten brenda bllokut?A keni degjuar ndonjehere te shprehet se e ka pare ose jo ndonjeher ne bllok Edi Ramen,ashtu sic ka pare dhe njophur doktorin e familjes te tij Sali Berishen?Asnjehere.Pse?Psene e di vete ai,por une mendoj se e ka nje aresye dhe te forte mendoj.Andi Bushati,ka porosine e gjyshe,Vitos dhe babes,Mehdi e memes,Vera,te mbroje me cdo kusht Sali Berishen.Kjo per lidhjen e forte te klanit Kapo me Sali Berishen,mbase dhe per “interesa” te tjeter kujt,te cilet kerkuan t’a benin antar te KQ te PPSH-se,por qe nuk ju pranua prej klanit Hoxha.Aresyeja:lidhje e Sali Berishes nepermjet vjehres se tij me agjenturen Serbe.Atehere me cfare te drejte dhe justifikim,Saliu,u pranua ne stafin e mjekeve te Hysni Kapos?A mos ka patur ndonje rekomandim,prej “dikujt” per familjen Kapo,per t’a ngritur dhe lartesuar si “figure” politike Sali Berishen?Me qene se deshtuan ne kete ane perdoren karten tjeter,te “afrimit” te tij ne mjeket e bllokut,per “njohje” me kasten drejtuese te PPSH-se,per te njohur ai me sjelljet e tyre,me prirjet negative te tyre,per ti shfrytezuar ne nje te ardhme?Mos harrojme se edhe Mehdi Bushati,me nje biografi te diskutueshme,por si lojtar i shquar i “Dinamos”,na u “gdhi” dhender i familjes Kapo!!!Jo vetem dhender,por na u be dhe kryetar i deges te puneve te brendeshme,ne Lushnje,ku ishte qendra me e madhe e te internuarve politike.A nuk na lejon kjo,te arsyetojme se kemi te bejme me nje strategji te miremenduar dhe te kamufluar,per te shfrytezuar lidhjet e mundeshme te ketyre te internuarve me sherbimet e huaja dhe vecanerisht ate Jugosllav?
  Prandaj dhe them,se ky qendrim i tij,per te mbrojur te pambrojteshmin Sali Berisha,eshte me shume se ceshtje te djathtesh apo te majtesh,analistesh te mvarur apo te pamvarur.
  A mund te me thote dikush,se kush duhet “demaskuar” si “bir bllokmeni”,Edi Rama,bir i nje skulptori te shquar,i cili aksidentalisht u vendos si “figurant” ne rolin e antarit te Presidiumit te Kuvendit Popullor dhe kishin ne dore hapset e kashtes,sepse vendoste partia dhe Enveri edhe ky “antar” i ketij presidiumi dhe djal i mbeses te Spiro Kolekes nga vellai i te jemes se tij,apo ,Andi Bushati,djali i vajzes te Hysni Kapos,figura numur tre e shtetit Shqiptar,qe prej clirimit e deri sa vdiq me 1979-en,njeriut qe kishte ne dore politiken e kuadrit te PPSH-se dhe drejtimin e organeve te diktatures,sigurim,ushteri,prokurori,gjykate?Per te mos shkuar me thelle ne kohen e luftes,kur,Hysniu ka qene per shume kohe prane Dushan Mugoshes dhe mbas luftes,u “be” (kush e caktoi,sepse atehere me shume vendosnin Jugosllavet se Shqiptaret?!?!) i pari ambasador ne Beograd,etj?
  Ka shume pikpyetje,prandaj dhe shume dyshime per qendrimin mbrojtes ndaj Sali Berishes prej Andi Bushatit.Qofsha une i gabuar dhe kurre mos u vertetofshin keto,por kam afro 23 -24 vjet qe i kam ne mendjen time…

  Reply to this comment
 40. tomorr May 8, 23:47

  Ku ishit Dita?
  – Asgjekundi!
  Cfare bete Dita?
  Asgjesendi!

  Do ti lini polemikat me njeri tjetrin si idiote ju? Cfare beni more? Po kaq injorante dhe medioker jeni sa merrni per baze e fantazoni intervistat e Izetit? Po Izeti po te ishte e po te jete burre i mire vjen ne Tirane, merr status nga shteti dhe deponon e jep te gjitha faktet qe medemek i di. Ne kerkojme te shkojme aty ku duhet te ishim vite me pare dhe ju akoma merreni me nje kufome politike si berisha. Ju zente buka syte; Bushatin qe medemek qenka pro berishe dhe juve anti berishet qe luftoni me nje zombi. Jeni bere te palexueshem dhe ju kane zene parate e politikes syte te dyja palet. Inteligjenca nuk ju mungon por moral vetem 2-3 “gjendra limfatike” te kontaminuara ju kane mbetur. behuni profesioniste dhe jo qyqe qe vetem dy tingul dine te leshojne.

  Ps. as ma ndjen fare nese e postoni komentin sepse keto fjale jane per ju dhe jo per keta analistet e abonuar dhe amator te keqinj ketu me lart. hajd shnet.

  Reply to this comment
 41. lutfi pelingu May 9, 01:17

  Komplimenta z. Haxhia. Ky spurdhjaku ” Bushati ” qe hiqet si analist i pamvarur nderkohe esht shum i mvarur nga lemoshat e tv klanit. s’sht vec se nje URIAH HIPI i koheve moderne. Esht vertet i neveritshem.

  Reply to this comment
 42. Afroviti May 9, 03:29

  Pershendetje Izet. Edhe nje here tjeter te kam bere nje sugjerim dashamires. Per hir te Shqiperise dhe te shqiptareve merre nje cope leter dhe nje laps dhe shkruaji e botoji ne nje liber te gjitha cfare di me hollesi, me data dhe me personazhe. E ardhmja do ta dinte per nder nje veprim te tille.

  Reply to this comment
 43. shqiptari May 9, 04:12

  Izeti duhet te shkruaje kujtimet …

  Reply to this comment
 44. info analitike May 9, 07:41

  Duke verejtur rendesine qe po i jep Dita mbrojtjes se deklaratave te Izetit, lexova edhe artikullin e Bushatit dhe intervisten e Marjan Grykes.
  Jam shume dakord me analizen qe i ben Bushati ku ai shpjegon edhe arsyen se perse gazetat qe ai citon po e bejne kete operacion mediatik:
  “Po atëhere pse ato po mbushin faqen e një pjese të madhe të medieve tona të majta?
  Dy janë arsyet kryesore të cilat qëndrojnë larg qëllimit final të kërkimit të së vërtetës.
  E para është yshtja financiare për të arritur tek ai lexues fanatik të cilit më shumë se faktet, i intereson ushqimi i paranojës së vet.
  Ndërsa e dyta është përpjekja krejtësisht e pafrytshme për të dëmtuar me çdo mjet kundërshtarin politik.”
  Nuk e kuptoj perse Dita po mbron me shpate deklaratat e Izetit, kush garanton per vertetesine e ketyre deklaratave? Mira Kazhani, Adrian Thano…? Perse vetem Izeti thashka te verteten ndersa te tjeret genjejne e kush i stigmatizon keto deklarata duhet denigruar.
  Bashkohem me indinjaten e tomorr-it ketu me siper.
  Nuk fitohet statusi i te penduarit dhe besuashmeria duke dhene intervista por nepermjet nje iteri gjyqesor ku sillen prova fakte e ballafaqohesh me deshmitare. Deri me atehere Izeti ka akoma statusin e kriminelit te denuar me 25 vjet burg per vrasjen e Azem Hajdarit.

  Reply to this comment
 45. Darius May 9, 08:21

  Bardhi Tolabi….cka thua eshte e vertete po pak kush arrin tu bej lidhje gjerave per shume arsye.
  Cifliku qe quhet shqiperi eshte nen thundren e 4 klaneve.
  Andi Bushati miu i arave,eshte nen sherbimin e klanit Kapo si ushtari Berisha.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?