70 vjetori, shtatorja e 5 Heronjve të Vigut do të rivendoset në Shkodër

November 7, 2014 20:27

70 vjetori, shtatorja e 5 Heronjve të Vigut do të rivendoset në Shkodër

Shtatorja e 5 Heronjve të Vigut do të rikthehet në një prej shesheve të qytetit të Shkodrës.

Gjatë qeverisjes së Berishës, shtatorja do të hiqej nga sheshi kryesor në Shkodër, duke u hedhur në plehrat e kryeqendrës së veriut.

Këtë vit është edhe 70 vjetori i çlirimit të vendit, ndërkohë që priten të organizohen edhe ceremoni shtetërore të veçanta për përkujtimin e kësaj ngjarjeje që renditi Shqipërinë në Luftën e Dytë Botërore përkrah vendeve aleate.

Në vitin 2008 Këshilli Bashkiak i Shkodrës vendosi që të lëvizte nga qendra e qytetit monumentin e “5 Heronjve të Vigut” duke e zhvendosur në periferinë e qytetit në varrezat e “Dëshmorëve të Shkodrës”. Ky vendim asokohe u kundërshtua ashpër nga këshilltarët e majtë të cilët e konsideronin si tendencioz vendimin për të  zbehur vlerat e luftës nacional-çlirimtare por edhe të paligjshëm. Muajt e fundit kanë reaguar sërish familjarët dhe pasardhësit e këtyre 5 Heronjve pranë Prefektit të Shkodrës.

Ky i fundit, nisur nga ankesa ka marrë në shqyrtim të gjithë procedurën e ndjekur për këto veprime dhe duket se dokumentet e kanë habitur dhe vetë Prefektin. Konkluzionet e tij janë tejet interesante.

Ai e konstaton procedurën si të jashtëligjshme dhe të nisur si të tillë që prej vitit 2005. Pasi rendit problemet në vite Prefekti i shkkruan familjarëve se: “Gjithë kjo procedurë e jashtëligjshme e gjatë këtyre viteve ka marrë “statusin zyrtar” duke u quajtur si çështja e 5 Heronjve të Vigut në Shkodër, por nuk dihet se me cilin akt ligjor Bashkia e Shkodrës ja ka dhënë këtë “status” dhe ka dërguar monumentin e ‘5 Heronjve të Vigut’ tek ‘Varrezat e dëshmorëve’. Nëse do të ishin zbatuar aktet ligjore në fuqi ky monument do të duhej të ndodhej sot në sheshin përpara gjimnazit ’29 Nëndori’ në Shkodër. Bashkia e Shkodrës duket pak e sforcuar në aktin e saj për të bërë zhvendosjen e këtij monumenti”.

Paulin Radovani

Paulin Radovani

Në fund të letrës Prefekti bën dhe propozimin spektakolar, ai i orienton familjarët e heronjve që për të rivendosur në vend të drejtën e tyre të padisin vendimet e Këshillit Bashkiak, të Këshillit të Qarkut dhe të vetë Prefekturës:

“Në të gjithë procedurën e ndjekur për ta çuar monumentin tek ‘Varrezat e dëshmorëve” në rastin kur shtrohet problemi për ta hequr nga vendi ekzistues, përmenden të gjitha vendimet e KRRT-së së Shqipërisë dhe rregullorja e zbatimit të saj, e në asnjë rast nuk shqyrtohet për zgjidhje pyetja nëse duhet hequr ose jo, ndërsa kur shtrohet problemi për sheshin e ri pas zhvendosjes nuk përmendet asnjë vendim i KRRTRSH-së dhe as rregullorja e zbatimit të tij, por vetëm propozime jashtë sheshit të përcaktuar me vendim të KRRTRSH-së dhe Rregullores për zbatimin e tij.

Nisur nga sa më sipër, Prefekti i Shkodrës ju sugjeron familjarëve të “5 Heronjve” që t’i drejtohen organeve gjyqësore duke konstatuar pavlefshmërinë e veprimeve dhe akteve administrative të miratuara nga Këshilli i Bashkisë dhe Këshilli i Qarkut Shkodër, madje kini të drejtë të padisni si palë të tretë dhe Prefekturën. Me anë të padisë ju mund të kërkoni dhe rregullimin e pasojave të ardhura nga kjo procedurë e paligjshme”, – shkruhet qartë e saktë në letrën e Prefektit.

 

November 7, 2014 20:27
Komento

78 Komente

 1. Horri i Bulevardit February 15, 14:03

  Demokraci do te thote, te respektosh ne rradhe te pare vehten, te respektosh kulturen, te respektosh pragun e shtepise, te respektosh cdo qytetar te qytetit te dhe me kryesorja, te respektosh dinjitetin tend dhe ate dinjitet Shkodres, ja dhane luftrat dhe rrethimet, ku katolike e myslimane, duke kaluar pertej egekteve fetare, u bashkuan, arriti deri aty sa katolike shkodrane, u veshen me veshje myslimani, per tju bashkuar bashkeqytetareve te tyre, se pashai nuk lejonte kaurre te mbronin Shkodren.
  Dinjitetin Shkodres ja dha kultura e gjere dhe e bashkuar myslimane e te krishtere, ja dhane humoristet e medhenj shkodrane dhe muzikantete shkelqyer.
  5 heronjte e Vigut, ishin nderi i Shkodres, qe cdo antishqiptar i shifte me hale ne sy dhe heqja e atij monumenti, mbuloi me turp, jo vetem Shkodren, por te gjithe shqiptaret.
  Prandaj nuk eshte vone, merreni ate monumet, restaurojeni dhe vendoseni aty ku e ka vendin.

  Reply to this comment
  • plaku November 8, 00:40

   Jam shume dakord qe tju jepet vendi i duhur te rinjeve qe luftuan dhe dhane jetetn e tyre kunder pushtuesve te vendit ne krah te koalicjonit me Ameriken,Angline, Bashkimin Sovjetik dhe gjithe popujt liridashes te botes qe i dhane dermen fashizmit. Pra, shkurt muhabeti, po korigjohet nje nga gabimet e shumta te gomarit Sali Berisha.

   Reply to this comment
  • BESIANA GUSHI November 8, 09:10

   MBLEDHESI I SHERBELES RADOVANI

   duhet ti kthehet profesionit te tij te vjeter: mbledhes sherbele ne rrepirat e Taraboshit. Eshte mire qe here pas here ti kujtojme ketij barboni shirokas, qe lahej me sode kaustike vetem ne vere ne ujrat e liqenit te Shkodres, per te hequr zhylin e grumbulluar gjate dimrit, qe per te zbritur deri tek moli i Shirokes, duhej te kercente nga nje gur tek tjetri per te mos shkelur ne shkarkimet e gjirizeve qe kuterbonin qelbesire. Tek gjimnazi ku ka studjuar, ne klase, mes tij dhe te tjereve liheshin dy tre banga bosh nga qelbesira e peshkut qe mbanin rrobat qe vishte.

   Ne se nuk gaboj, ka mbaruar edhe ky si Zhiti i kornizave te thyera tek Lidhja e Shkrimtareve dhe Enkelejdi i Mesiles se Palmave, Institutin Pedagogjik dy vjeçar te Shkodres. Ne proven praktike per tu pranuar ne Institut, i kerkuan te jepte shifren e perafert te nje grumbulli fletesh sherbele: e gjeti me saktesi ate duke u pranuar keshtu te “studionte” per mesues arithmetike.

   Aq njerez kot ishin shirokasit, sa shihej si mrekulli po te rastiste te ndesheshe me ndonje prej tyre: nje rrace trashanike me lidhje e zgjidhje martesore brenda mureve te shtepive te tyre te pa suvatuara, te rrenuara, myshkmbuluara.

   Dhe na u be ky gjytrym edhe Prefekt i Shkodres ! Pa le pastaj edhe te vendose per fatin e saj ! Te vendose per te renet e saj, per heronjte e saj !

   Lexova me kureshtje nga “shkodrane te forcuar si te tille”, te flasin per fushen e druve, per fushen e plehrave, per Varrezat e Deshmoreve, e per deri te vellain e Ndoc Mazit !

   Nuk me çudit deshira e nje perqasje te tille, qe nuk i ben as te nxehte dhe as te ftohte shkodraneve te vertete, vetem sa i shton ca momente humori ne hidherimin e ngjarjes ne fjale.

   Monumenti madheshtor i Pese Heronjve te Vigut, duhet te rivendoset aty ku ka qene, ne zemer te qytetit qe ka patur nderin ti adhuroje.

   Gjyqet e shkarravinat e degjeneruara te Paulin Sherbeles le te perdoren per humbetiren edhe nga vjen, ben mire te shpirdhet nga Shkodra nje here e mire, e te ngryse ditet qe i kane ngelur, atje ku edhe e ka nisur: mes sherbeles dhe gjirizeve te Shirokes.

   Reply to this comment
   • LORA November 8, 10:17

    Koment EKSELENT.

    Reply to this comment
   • Moisi Golemi November 8, 13:38

    Moj Bysiane. A lexon artikull ti, apo ja fut kodra pas Majlindes? Aty thote qe Perfekti nxjerr si te paligjshem heqjen e bustit nga sheshi. Dhe i hap rrugen rivendosjes se bustit aty ku ishte. Po rani, a do i kerkosh falje, femer agamike?

    Reply to this comment
   • Konti i Montekristos November 8, 15:39

    Gushi a mos te ka perdhunuar ndonje shirokas? Ha ha ha

    Reply to this comment
    • BESIANA GUSHI November 8, 15:58

     Ne Shiroke per shume vite, gjate veres, te leshoja me bollek tre here ne dite, ne halene publike dy hapa nga shtepia e sherbelembledhesit tend, Vinte jot’eme te te pastronte me uje te bollshem, po ti ngeleshe i tille, i rrumbullaket me maje ne mes, konti i mu(n)ti kristos.

     Reply to this comment
   • BESIANA GUSHI November 8, 15:39

    UNE TE DIJA TE RENE NE TORVIOLL

    ti na qenke gjalle e me deshira kanibalizuese, edhe pse paske probleme me dy syçkat kokerdhiore qe ti kane ngujuar per se prapthi, apo me mire pas ..ythe.
    Sherbelmbledhesi stakanovist, lau duart me kerkesen per rivendosjen ne qender te Shkodres, aty ku edhe e kane vendin Pese Herojte e Vigut, duke i rakomanduar familjareve te gjene drejtesi me gjyqtare te tipit tend te korruptuar deri pak me poshte kerthizes.

    Reply to this comment
 2. nastradini February 15, 14:07

  PESE HERONJTE VIGUT QE U SPIUNUAN NGA SHTEPIA E BAHRI OMARIT.

  Kur vellai i Ndoc Mazit, Injac Mazi u ngrit dhe foli hapur ne Konferencen e Tiranes:

  “Ta heqim Enver Hoxhen nga piedestali qe i ka krijuar vetes, sepse eshte pa shkolle dhe me edukate mikroborgjeze, ka prirje per diktator dhe po behet i demshem per Shqypnine!”

  u perkrah nga te gjithe te pranishmit ne salle dhe Fiqeret Shehu me Beqir Ballukun nuk guxuan as te hapin gojen perpara komunisteve veterane te oreve te para, qe kishin mbushur sallen. Enver Hoxha po pushonte ne Vlore dhe spiuni i tij besnik Haki Toska i con lajm se ne Tirane po behet hataja dhe ARMIKU po i pergatit pucin. Enveri niset ne mes te nates nga Vlora dhe mberrin ne sabahile ne Tirane dhe futet i krekosur direkt ne salle duke e pyetur Injac Mazin: “Po kush je ti more?” Njaci ja kthen pa u trembur: “Jam nje puntor shqyptar, rrjedh nga familje puntoresh dhe jo borgjeze.” Enveri u shastis nga pergjigja guximtare dhe e humbi toruan, shkoi dhe u konsultua me Fiqereten dhe Beqirin dhe papritur e sulmoi Njacin me fjalet: “Pse kishe hypur ti more dje ne veturen e ambasades jugosllave? Arrestojeni kete ARMIK!” Ushtaret e gardes qe kishte sjelle me vete Enveri e arrestuan Njacin ne salle dhe me pas arrestimet vazhduan edhe me te tjeret qe kishin folur kunder Enverit ne kete Konference Historike qe kishte filluar nen ndikimin e ndryshimeve ne BRSS me renien e Kultit te Individit te Stalinit ne Rusi. Me pas mesuam se Injac Mazin e liruan, ndofta nga vellai i tij i Hero i Vigut, por Njaci vazhdoi te tregonte pa frike se HERONJTE E VIGUT ishin spiunuar nga shtepia e Bahri Omarit, kunati dhe bamiresi pa fat i Enver Hoxhes qe e strehoi ate dhe Nexhmijen ne shtepine e vet nga 1941 deri ne 1944. Prandaj edhe ketu lind nje pyetje madhore qe i takon politikes shqyptare ta hulumtoje me kujdes te madh, sepse pyetja eshte:

  CILET HERONJ KERKON TE REHABILITOJE PREFEKTI I SHKODRES?

  Sepse po ta kete fjalen per ata qe me vepren e tyre mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare dhe u spiunuan nga Enver Hoxha tek fashistet dhe kuislinget shkodranet duhet urgjentisht te zevendesojne Prefektin debil te tyre me nje tjeter me ide me kontemporane qe rrugen e Shqypnise e shikojne drejt BE-se dhe jo drejt Moskes dhe Bolshevizmit.

  Reply to this comment
  • rezart February 15, 14:45

   @ nasrudin!
   Je nje GELBAZE TUBERKULARE,qe duhesh djegur me benzine!!!
   Akoma je ARMIK I SHQIPTAREVE,o gelbaze e sterruar dhe jo vetem MASHTRON,por as nuk di te shpifesh!!1
   5 HERONJTE E VIGUT u vrane ne mes te maleve dhe Bahri Omari apo edhe vete ENVER HOXHA nuk i njihte se kush ushin!
   Ata ishin pjese e popullit qe u ngrit per te luftuar FASHIZMIN dhe ne PABESI u SPIUNUAN NGA PRIFTI I FSHATIT DHE BASHKEPUNTORET E FASHIZMIT,duke RENE HEROIKISHT!!!
   Cfare pune ka ketu Bahri Omari,o KOQE GOMARI???
   Cdo gje qe thua e lidh me Bahri Omarin sikur ta kishe patur BABE,o KOQE KANDARI!!!
   Prandaj ENVER HOXHA ju PREU KOKAT,INTERNOI,BURGOSI etj se ju jeni RRACA ME E NDYRE E KOMBIT SHQIPTAR!!!
   GABIMI I VETEM I ENVERIT ESHTE KY:
   -QE NUK JU PUSHKATOI TE GJITHEVE,qe sot te rrinim rehat nga PLEHRA SI TY!!!

   Reply to this comment
   • nastradini February 15, 15:25

    O Rezil-Debili i ZI si qumuri, por nuk jú mjaftuan vrasjet e Enver Hoxhes qe mbushi lumenj me gjak njeriu, more pinjoll sigurimasash gjakatare, qe kerkon akoma te vrasesh dhe te presesh si ne Kohen e Qepes te Partise se Punes? Mos i trego nastradinit per Shkoderlocen e Vjeter qe nuk dallohej fare nga qytetet italiane dhe qe komunistet e bene si nje hale publike, as per Gjymanzin e Shkodres me profesoret intelektuale famoze te kohes, qe sot nuk i permend kush, as per HERONJTE e vertete shkodrane qe dhane jeten e tyre per Demokracine Perendimore, jo per MURTAJEN bolshevike, prandaj mos i fol fare as per Heronjte e Vigut, sepse a e njeh ti more debil enverist Injac Mazin? Qe te tregoje te VERTETEN si u spiunua dhe si u likuidua vellai i tij? Sepse nastradini e ka patur mik shtepie, prandaj shko dhe pyet per kryefashistin e Tiranes Bahri Omari dhe spiunet e tij Enver dhe Nexhmije Hoxha qe spiunuan te gjithe shkoket e vet tek fashistet dhe pastaj hajde te flasim se kush duhet te vritet, tí pritet koka apo tí keputet koqet, o BOLE me fytyre njeriu.

    Reply to this comment
    • filan fisteku February 15, 17:51

     dakort mor nastradin, ti me argumentat qe thua (dmth qe enveri paska spiunu heronjte e vigut)…..perforcon idene qe heronjte e vigut ishin ca djem te rinj idealiste qe u vrane nga fashistat pabesisht!!! akoma me shume pra ata kane vlera…… (nga ana arkitetkonike e artisitike jane ku e ku me shume te bukur sesa ato tubat e inoxit qe duken si art i blere tek tregu cam)………por qellimi i vertete i te djathteve eshte mohimi ose te pakten minimizimi i LANC. Pranoje

     Reply to this comment
     • nastradini February 15, 19:20

      O Filani i Fistekut, replika jote me duket me e qyteteruar dhe meriton pergjigje per te shuar kesherine tende.

      Per hir te vertetes qe shpesh eshte e mbuluar me demagogji per qellime politike, Heronjte e Vigut kane besuar ne nje kauze qe me pas doli se ishte nje mashtrim i madh per te gjithe popujt, jo vetem per shqyptaret dru me pre, argate te CIFLIKUT te Enver Hoxhes. Ne menyre te cvecfante edhe Manush Alimanin edhe Ndoc Mazin nastradini i ka pas njoh fare mire dhe ka pershtypjet me te mira per ta. Por kauza e tyre ishte e gabuar, sepse ata rane pre dhe u bene “mish per top” te spiunit aventurier Enver Hoxha, qe erdhi ne Shqypni nga ambasada e Zogut ne Bruksel dhe u vendos menjehere ne shtepine e kunatit te vet fashist bahri Omari. Pse ASKUSH ne vendin tone nuk flet per kete figure edhe patriotike edhe tradhetore te familjes se Enverit, nderkohe qe Edi Rama me Ilir meten dalin dhe bejne homazhe ne 29 nentorin e ZI me fotografine e ketij ANTIKRISHTI shqyptar, qe mbushi lumenj me gjak njeriu me krimet e tij te panumerta dhe akoma mbahet si HERO i popullit?

      Kjo eshte ceshtja dhe prandaj nastradini papushim pyet politiken e coroditur shqyptare:

      KU PO E COJNE KETA DEBILE SHQYPNINE?

     • moçalor + terùn + redneck = jugor February 15, 23:57

      @nastradini
      ça pret prej moçalorve e kolers se kuqe,
      kolera e kuqe i ka rranjet e thella, shqypnia jone e dashtun e po vuen nga kolera e injoranca moçalore

  • Marlen Dietrich February 15, 14:50

   horrorable nazistradin
   Lereni te vdekurit ne vendin e tyre dhe mos u bej si hijenat qe ushqehen me kufoma
   Per ta kuptuar lexuesit se ne cfare shkalle *schizophreni disorder* keni kaluar ju Nazistradin po ju kujtojme nje komenint tuaj para tre ditesh dhe cili eshte fakti.

   Komenti i nazistardinit per Marlenin
   Valsi i Lumturise” ishte terrori enverist per antikomunistet ne Shqypni dhe ishte njesoj si kenga e Hitlerit “Detuschland uber alles” qe kendonte kengetarja fashiste Marlen Dietrich per ushtrine fanatike gjermane gjate Luftes se Dyte Boterore. Per ironi te fatit Vace Zela e kendoi kengen e saj famoze ne kohe paqe per afro 50 vjet me radhe.

   Enciklopedia britanike per Marlenin
   Dietrich was fervently anti-Nazi and had spurned an offer in 1937 from Adolf Hitler’s propaganda minister, Joseph Goebbels,Dietrich became an American citizen in 1939. When the United States entered World War II, she participated in war bond drives and made anti-Nazi broadcasts in German for Allied radio services. After the Allies invaded Normandy, she paid her own expenses to travel with the USO to the European theater of war to entertain Allied

   Reply to this comment
   • nastradini February 15, 15:41

    Ta pranoj kritiken o Marlene Ditriech, qe nuk di te shkruash drejt emerin tend dhe falja nastradinit per kete lajthitje elementare lidhur me historine e kengetares gjermane dhe me pas artistes se Hollivudit, Marlene Dietrich, por dua te tregoj nje histori te vertete qe te bindesh edhe vete se shpesh gjerat nuk jane ashtu sic duken ne pamje te pare:

    Per hir te vertetes fjala eshte per kengen famoze “LILI MARLEEN” qe u ngrohte shpirtin ushtareve gjermane gjate Luftes se Dyte Boterore. Kjo kenge u kendua per here te pare nga kengetarja Lale Andersen ne vitin 1939 dhe shpejt morri fame dhe u perhap ne te gjithe anet e Botes. Shpejt dolen edhe 700 disqet e para me kete kenge dhe fama morri dhene. Ne fillim BOSI i Hitlerit qe pergjigjej per propaganden, Joseph Goebbels u frikesua nga popullariteti i madh i kengetares dhe i kenges legjendare qe i bente ushtaret e Rajhut te Trete te hidheshin drejt vdekjes pa j’u trembeur syri fare dhe kerkoi qe ta fusnin ne nje kamp internimi, sepse i bente hije autoritetit te Fyhrerit. Por gjenerali legjendar gjerman i Luftes ne Afrike, Romel e kundershtoi BOSIN e propagandes dhe bisedoi vete me Hitlerin qe kjo kenge jo vetem te mbetej si simbol i ushtrise gjermane ne te gjitha frontet e Botes, por edhe te shpallej si kenge e detyruar para cdo sulmi nazist mbi armikun. Me fjale te tjera pak a shume si “Valsi i Lumturise” i Vaces tone, me kompozitor spiunin e Sigurimit te Shtetit Avni Mula.

    Ne vitin 1944 Marlene Dietrich e kendon kengen ” LILI MARLEEN” per ushtrine amerikane me nje sukses dhe buje te jashtezakonshme boterore dhe qe kendej ka ardhur edhe lajthitja e nastradinit ne planin historik, per te cilin edhe kerkon ndjese ndaj komentuesve ne kete forum te nderuar te gazetes DITA.

    Reply to this comment
    • plaku November 8, 10:14

     nastradini,
     Me lejo te lutem te te tregoj disa fakte te tjera dhe konkretisht :
     – Ti thua :
     “dhe kerkoi qe ta fusnin ne nje kamp internimi, sepse i bente hije autoritetit te Fyhrerit. Por gjenerali legjendar gjerman i Luftes ne Afrike, Romel e kundershtoi BOSIN e propagandes dhe bisedoi vete me Hitlerin qe kjo kenge jo vetem te mbetej si simbol i ushtrise gjermane ne te gjitha frontet e Botes,…..”

     – Per sa ti thua me lart, me lejo te te pergenjeshtroj :
     1.- ….Sanders i fut ne nje kamp internimi, sepse i bente hije autoritetit te Führerit.
     Me poshte ke tekstin ne gjermanisht ku thuhet se : ” Als Lale Andersens Kontakte zu Schweizer Juden bekannt wurden, ließ Goebbels das Lied im April 1942 verbieten.”
     ” Kur u be e njohur qe Lale Andersens kishte kontakte me çifutet zvicerjane, Gebelsi e ndaloi kengen ne prill 1942.”
     Pra, del se ajo u ndalua sepse kishte lidhje me çifutet zvicerjane dhe jo ajo qe thua ti.
     2.- Nuk eshte e vertete se Sanders eshte futur me siguri ne nje kamp perqendrimi, keshtu supozonte BBC :
     ” Die britische BBC bemerkte das Verschwinden von Lale Andersen und Lili Marleen und vermutete, dass sich Andersen im Konzentrationslager befinde.”

     Pastaj ajo perralla me Romelin nuk qendron. Kenga Lili Marlen nuk u lejua te kendohej me. Vetem kengetarja Sanders ju lejua te dilte ralle ne koncerte pas majit 1943 ( pa kenduar asnjehere me LILI Malen )dhe kjo per TE PERGENJESHTUAR propaganden armike.

     “Ab Mai 1943 durfte – zur Widerlegung der Feindpropaganda – Lale Andersen wieder beschränkt auftreten, Lili Marleen jedoch nicht mehr singen.”

     Ja linku, ku ke materjalin gjermanisht :

     http://de.wikipedia.org/wiki/Lili_Marleen

     Nastradin, me fal, te te them se sic te spjegova me siper ti tregon nganjehere perralla me mbret.

     Peshendetje

     Reply to this comment
  • gjermani i fundit February 15, 16:11

   nastradino,Enveri rrinte fshehur ne qilarin e Bahri Omarit dhe drejtonte luften me celular Nokia E70,si ai i Artan Hoxhes,,rrezik nga mbiemri e ke kusheri kete te fundit.Ai u dergoi sms gjermaneve ne shqip se ku e kishin kasollen 5 heronjte e Vigut,mirepo gjermanet nuk dinin shqip,keshtu qe doli ne skene nastradini dhe ua perktheu.Pastaj gjermanet kerkuan fotografite dhe Enveri ua dergoi me Skype…Meqe vetem nastradini kishte kompjuter,prape gjermanet vajten tek nastradini dhe i pane fotot…..Vetem me kete logjike Enveri mund t’i spiunonte shoket e tij tek gjermani,teknologji tjeter s’kishte atehere.Edhe kur u vra Vassil Shanto ti po kete the,ndersa Enveri ishte ne nje fshat te thelle te Korçes,kete e thone dhe anglezet.Sipas meje se çfare i hedhin brenda kafese tende atje tek Tajvani!!!!Ndonje substance te çuditshme,se edhe droga nuk te çakerdis kaq!Po me degjove mua,bej nje prove.Kur te shkosh tek Tajvani here tjeter merr kafene nga shtepia,beji te fala edhe fevziut

   Reply to this comment
   • nastradini February 15, 16:36

    Enveri nuk kishte Nokia 70 si puna jote o gjerman i fundit, as Iphone 6 si nastradini, por kishte spiunet e Sigurimit te Shtetit dhe Kim Philby-n e pabese qe ishin te shpejte dhe njihnin mire valet elktromanejtike te aparatit MORSE te Kohes se Qepes, qe punonte me sakte dhe me kode me te sigurta se SMS-te e sotme. Shko dhe pyet familjen e Qemal Stafes se kush ja spiunoi dhe kush ja vrau djalin dhe pastaj fol me nastradinin.

    Reply to this comment
    • Moisi Golemi November 8, 13:34

     O idiot. Ku kishte Sigurim Shteti apo Kim Philby ne kohen e vrasjes se 5 Heronjve apo Q. Stafes?? A e kupton per cilat vite flet, o vic gomari??

     Reply to this comment
   • nastradini i parafundit February 15, 16:49

    Ne keto komete dhe artikuj me lufte lexova me ne fund nje koment inteligjent.Me shkatoi humor te madh menyra se si ju pergjigjet ketij te burgosirit komentolog nastradin.Aq handikapat eshte sa e kishte vene pseudonimin SHABA-BE duke bere si puna e ujkut me miellin.Ky qe thua ti gjerman i fundit ky kara gjozi ka pas komentuar te gazeta shekulli aq shume dhe aq me ofendime sa e perzune dhe nuk ja botonin me komentet Ishte dhe zoti Thano athere te shekulli .Sipas nje llogaritje te perafert mund te kete bere nja 200 miljon komete qe mund te jete rekord jo vetem i planetit por dhe kozmik.Do ishte shume i paguar nqs do mblidhte komentet e ti conte ne Guinness Word Record dhe te kafoset si hajvani te tajvani.

    Reply to this comment
    • nastradini February 15, 18:54

     Guinness Word Record-in famoz nastradini mund ta fitoje per nga sharjet dhe ofezat ne emer te tij nga enveristet fanatike debile, por edhe nga berishistat fanatike dallkauke, qe jane jashteqitje ose me fjale me te thjeshta, me falni per shprehjen:

     MUTERA TE DALA NGA NJE BYTHE.

     Reply to this comment
     • Lleshi November 8, 01:27

      Nuk e di nastradino se nga logoreja apo llafazaneria pa buke si gtae dhe nga te pegerat apo diareja mendore qe ke sepse me ngjan me vilajet qyrkun ! Ate lloj ere ke ! Ha..ha…ja

   • plaku November 8, 10:23

    gjermani i fundit,
    Ta kam thene edhe here te tjera. Ku i gjen keto shprehje xhanem?!
    Tani,kur lexoj shkrimet e tua nuk pi me kafe ose gje tjeter. Jo per gje, por zihem me gruan, sepse bej tavolinen dhe tastaturen pis me kafe nga te qeshurat qe shoqerojne leximin.
    I madh je. Kur te lexoj shpesh me kujtohet thenja e nje filosofi grek ( ta kam thene ) : “Qesh me fatin.”
    Te uroj nje fund jave te bukur.

    Reply to this comment
  • sali trapi February 15, 17:10

   Ky,”nastradini”,eshte vertet nastradin,fytyre e poshter,njeri i keq,duket nga vreri qe nxjer nga goja qe eshte bir tradhetari,ne (deleted) vafshin njerez si ky “nastradini.

   Reply to this comment
  • Hm... November 8, 12:06

   Boll me akuza sikur te kesh qene vete prezent. Te pakten thuaj ‘thuhet’, ‘mendohet’, ‘supozohet’ se ndryshe bie ne formatin e monizmit ku fjala e fundit thuhej e para. Se me cfare e spiunoi, me smartphone, GIS, skype etj etj ne ato vite, hajde merre vesh se atehere vetem me pellumba cohej posta ose me gomar … ci keni gjithe keto ‘e spiunoi’, ‘i ngriti gracke’… duhet te bejme me kujdes dhe te mos bejme specialistin… askush nuk e ka monopolin e se vertetes, ti, une, ai, askush

   Reply to this comment
 3. anila February 15, 14:23

  po lerini o llafet, shyqyr qe i kthyen

  Reply to this comment
 4. Sejdi Veseli February 15, 14:53

  Zoti Prefekt,
  Është në nderin e Shkodrës dhe të atëmemëdhedashësve në përgjithësi, që në vend të llafeve të veproni. Beseos se e ke të njohur, se llafet e tepërta simbolizojnë fukarallakun, andaj merr vendim për kthimin e tyre, aty ku edhe e kan vendin. Po nuk veprove kështu, aja thënia jote: “Gabuam me heronjtë e Vigut”, nuk mund të kuptohet ndryshe pos demagogji, çka nuk të ka hije!

  Reply to this comment
  • Koz Dynjaja February 15, 15:56

   -Zoteri – kini dijeni si ka votuar ose cfare mendimi ka shprehur Prefekti i sotem ne 2008. Ate dite ka qene anetar i keshillit bashkiak perfaqesues i PD.
   – E sakte sa me siper per proceduren: ne 2005 kur eshte miratuar Plani i qendres se qytetit Shkoder me firme te Fatos Nanos si kryetar i Keshillit te rregullimit (ishte Kryeminister) dhe kunderfirme te Kryetarit Bashkise Shkoder Artan Haxhi (ky i PD)pas konsultimeve teknike eshte parashikuar qe ku ishte Monumenti te ndertohej nje shatervan dhe Monumenti te dergohej ne lulishte te shkolles 28 Nendor ( jo 29 se ne shkoder nuk ka 29 Nentor). Kur erdhi dita te levizte ishte nje Keshill i ri Bashkiak.Me qe lulishta te shkolla nuk ishte ne Planin e miratuar edhe vendimi per te derguar monumentin nuk ishte detyrues u dergua tek Varrezat e Deshmoreve .
   -Perse qenka problem qe Monumenti i 5 Heronjve qenka derguar “tek plehrat”
   Asnjehere nuk eshte ngritur ceshtja se -Te Varrezat e Deshmoreve po hidhen plehrat -Perse u dashka qe Monumenti te largohet nga aty e mos te largohen Varrezat e Deshmoreve komplet???
   – Jo zoteri ! pergjigja e Prefektit duhet te jete : Me qe qyteti Shkoder eshte zgjeruar dhe Varrezat qe kane qene ne periferi tani jane brenda lagjes duhet – Vendim qe tek Varrezat e Deshmoreve te Shkodres mos te grumbullohet mbeturina dhe Njesia administrative te marre persiper mirembajtjen e te gjithe varreve – Ky eshte zgjidhje e Prefektit sepse Monumenti i 5 Heronjve eshte atje si simbol –
   Pastaj se a mund te jene simbol i rezistences se Shkodres ne shekuj 5 Heronjte e Vigut eshte teme tjeter ! tung

   Reply to this comment
 5. nastradini February 15, 15:37

  HERONJTE E VIGUT DUHET TÍ KERKOJNE FALJE SHQYPTAREVE.

  qe me vepren e tyre implementuan regjimin me gjakatar ne vendet e Evropes Lindore dhe denuan shqyptaret qe te mbeten prapa ne zhvillimin e tyre intelektual dhe shpirteror duke i transformuar si kafshe te egra pylli qe hanin njeri tjetrin ne luften per mbijetese. Pak a shume sic kane mbetur pergjitheshderi me sot per faj te politikes dhe prefekteve debile qe pjell kjo politike dallkauke. Sa per kujtim:
  14 shkurti ishte dita e Shen Valentinit, qe perkujtohet ne gjithe Boten si dita e DASHURISE midis njerezve. Por debilet enveriste jane ateiste dhe dine vetem te mallkojne “ARMIKUN E KLLASES” dhe fjala dashuri eshte shprehje e ndaluar nga Partia e Punes nje “SHFAQJE E HUAJ” e shpikur nga Kapitalizmi dhe Imperializmi qe te zbuse proletariatin ne luften e tij clirimtare. Nga ana tjeter enveristet fanatike vazhdojne te qajne si kumumjacka pylli dhe te ringjallin HERONJTE e tyre imagjinare qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet tona, ne nje kohe qe Shqypnia po kerkon tí bashkohet idealeve te BE-se ku fjala komunizem eshte e ndaluar me kohe.

  Qe te dalim ne teme: Kush eshte Shen Valentini? Jua a thote nastradini o milet i paditur dhe i urritur per hakmarrje komuniste, pa piken e dashurise ne shpirtin tuaj enverist.

  Shen Valentini ka qene nje prift shpirtmire dhe besimtar, jo si ai qe pershkruajne enveristet me mllef per HERONJTE E VIGUT, pra ka qene nje prift rob i Zotit ai qe vendosi ne vitin 273 pas Krishtit ne Rome te kurorezoje ciftet e reja krishtere ne martese per te krijuar familje sipas regullave te Zotit. Por Perandori romak Klaudi i II-te qe nuk besonte tek Zoti dhe qe ishte i degjeneruar totalisht nga incesti ne familje dhe seksi i pakontrolluar ate kohe e denoi priftin besimtar Valentini duke e djegur ne zjarr ne turren e druve. Pak a shume sic po bejne sot enveristet ne DITA dhe ne gazeten TEMA me figuren e Fatos Lubonjes. Por pikerisht sic veproi ANTIKRISHTI pederast Enver Hoxha me kundershtaret e tij per 50 vjet me radhe duke mbushur lumenj me gjak njeriu ne vendin tone. Pas kesaj kisha e krishtere e quajti Shen Valentini dhe Bota qe atehere e feston 14 shkurtin si data e shenuar e DHASHURISE midis njerezve.

  Prandaj edhe nastradini i urron te gjithe komentuesit e gazetes DITA: Gezuar festen e Shen Valentinit!

  Per enveristet fanatike dhe politiken aktuale shqyptare, nastradini mund te shtoje: Zbuteni shpirtin e eger o enveriste te perbetuar dhe filloni te dashuroni krijesat e Zotit, sepse Koha e Qepes e Enver Hoxhes dhe e Partise se Punes ka mbaruar njehere dhe pergjithmone

  Reply to this comment
  • nastradin’s father February 15, 16:05

   I dashur evlat

   Me vjen keq qe po te them por semundja jote skizofrenike paska kaluar ne faze acute dhe duhet te marresh ndihme mjeksore ne ndonje spital te shendetit mendor.Se ku qendron thelbi I infeksionit tuaj po ta argumentoj si me poshte:

   1-Shume pak veta ne shqiperi jane te interesuar se ku jane heronjte e Vigut,por besoj se shumica e tyre nuk duan qe ne vend te tyre te vihen bashkpuntore te fashizmit.

   2-Nuk ke te drejte te ofendosh Paulin Radovanin duke u fshehur para ferrave.Do ishe shume i respektuar po te dilje me emer orgjinal sic del Fatos Qorri i Lubonjave

   3-Ato dy medaljet qe ka ai diktatori I dashur dhe paharruar duhet ti shtojme dhe nje te trete se si ka mundesi qe ai vend te rezistoje per 40 vjet I rrethuar nga armiqte e tij me 3 miljone nasrudine turkoshake qe kane 70 vjet qe dhjesin gjak nga beitha dhe diarre nga goja.

   4-Ti po akuzon gazetare si pa llogjike se nuk po denon Enverin gje qe tregon se je nje antienverist psikopatik I pasherueshme dhe duhet mbyllesh ne nje kafaz hekuri te spitali I Dincit ne Elbasan.

   5-Ti maniak komentesh po akuzon Edi Ramen qe po meremeton Piramiden dhe kalon ne konvulsione duke arritur te mos denosh Saliun pa denuar me pare Enverin ide kjo 100% e njejte me Fatos Ulkonjen.

   6-Ky tregtari I sapunit dhe I leshit te Zhelefines ne nje artikull te Tos Lubonjovicit te botuar ne gazeten Tema me titull “EDI RAMA SI HITLERI” ka bere personalisht 50 komente pro Lubonjovicit nga rreth 500 komente te cilet ishin kategorikisht kunder skizofrenit Fatos.Pinjolli I Todi Lubonjes u detyrua te kerkoje falje per krahasimin me Hitlerin por kunji I ngeli nastardinit I ngulur nga mbrapa.

   7-Semundja qe te ka zene te ka bllokuar kujtesen dhe babai yt te keshillon qe te mos harosh pislleqet qe kane beret e afermit e tu dhe ti vete.Mos harro se je nip I Esat Pashe Toptradhetarit qe ka parametra te njejta me Sali qenin I cili eshte nje serbofil I lindur dhe tradhetar permanent.

   8-Mos harro se yt ate I coi kuroren e skenderbeut xhuxhmaxhuxhit viktor emanuaelit trete dhe kam kurajon ti kerkoj falje kombit shqiptar.

   9-Mos harro se baba jot pasi bashkpunoi me nazistat mori pjese ne vrasjen e partizaneve pas shpine dhe ikem ngavendi bashke me gjermanet per te shpetuar koken.
   10-Gabimin fatal e beme pas 1945 qe shkonim sa ne Beograd e sa ne Athine per te rrezuar sistemin e Hoxhes por mender teje I hengrem m..tin.Biles pot a them ne confidence se me I madh ishte numri I krimeve,terrorizimeve,dhe I akteve tona diversioniste se sa ishte numri I te burgosurve ne shqiperi.
   11-Nuk beri me shume Enveri se c’bene francezet me heroin e tyre te betejes legjendare te VERDUNIT marshallin Petten I cili bashkpunoi me gjemanet dhe u hodh ne koshin e plehrave nga shoqeria franceze pas L2B.
   12-Prandaj babushi te keshillon te shkosh te ndonje neurolog serioz per nje vizite se edhe sikur te kishte hedhur Enveri bomben atomike ne Hiroshima nuk duhej te behesh kaq handikapat-psikopatik se me shume ja rrit vleren cunit te gjyles aq me keq qe u katandise sa u bere dhe nje morr I Sulo gradecit si miku juaj armik kasarruho duke shkelur mbi kafkat e shokeve te burgut

   13,Monumentin me te madh Enver Hoxhes po ja ngre ti i pari me berishen,fatos lubonjen,artan hoxhen,blendi fejziun, e te tjere plehra.
   Sot i cnderuar biri nuk ka shtet por nje shprehje gjeografike qe banohet nga ju shqipfoles me gjak te helmuar dhe bota ka menduar tju trajtoje si landfill se e meritoni.

   14. “Be gentle with yourself. In the noisy confusion of life, keep peace in your soul.

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit February 15, 16:27

   — Deklarate e Heronjve te Vigut nga fusha e druve per nastradinin —-

   Ne,heronjte e Vigut, ia dime shume per nder gjermaneve qe na vrane, sepse ndryshe do arrinim te jetonim deri ne kohen e nastradinit dhe do detyroheshim ti kerkonim ndjese nastradinit per vendosjen e komunizmit ne gjysmen e botes.Qe te dalim ne teme tani,San Valentino u quajt e vendos si date ne shek.IV nga kisha e krishtere,per te zevendesuar nje feste pagane te kesaj date.Shenjti kish jetuar dy shekuj me pare dhe sipas legjendes perandori Claudio II kish dashur ta konvertonte ne pagan,se rreth 270 pas Krishtit te krishteret ishin akoma te pazyrtarizuar.Thuhet qe u denua nga perandori Aureliano,megjithate gezuar festen nastradinit,ketij te dashuruari me kohen e Ahmet Zogut.

   Reply to this comment
   • nastradini i parafundit February 15, 17:36

    i nderur gjerman

    Pse nuk e more me vehte kete nastradinin por na i le si dopjo gjashte.Kur Enveri mori pushtetin ne 45′ dolen keto morrat dhe kerkuan poste qe atehere.Kur e pyeti Mehmeti Nastron se kur ke luftuar gjermanin se nuk te kemi pare dheNastro jone i tha qe kam qene ilegal.Keshtu u mbush ai pushtet atehere me nastradine ilegale deri sa i hengren koken njeri tjetrit..
    Po ky heroi yne eshte idiot shume i dobishem dhe pse le ta spjegoj me dy shembuj:

    Fatos Qorri (lubonja) doli me nje proteste antishqiptare ne kohen e LHL duke kerkuar debimin e arvizuse si i padeshirueshem.Vluan komentet atehere qe ishin 90% kunder Lubonjes me perjashtim te nastradinit qe komentonte me disa nick name dhe cfare nuk thoshte kunder amerikes do habitesh.

    Flet dje arvizuja dhe flet dicka per sistemin para 90′ qe nuk duhej marre si model.Dhe ky i semuri yne u cmned pas atij.

    Konkluzioni;
    Ky shqipfoles eshte komplet jashte kontrollit.Nqs se e ke pare filmin skenderbeu eshte nje personazh i shemtuar rob turk i kapur i futur ne nje thes.dhe kur jepte sekuenca qe turqit po fitonin ngazellehej si idiot dhe kur skenderbeu fitoi ngeli si i dhjere.Nuk ka shqiptar qe mbron Enverin sot se te tilla jane kushtet.Edhe Skenderbeun u desh 500 vjet te reabilitohej nga keto turkoshake qe i hengren dhe kockat atij dhe sot falen me bythe para monumentit te gjergj kastriotit.
    Pershendetje gjermani i fundit se pse e kam komentin e fundit se po largohem .Shihemi dite tjeter

    Reply to this comment
   • nastradini February 15, 19:04

    I nderuari Papa Francesco i ka derguar kete mesazh mekatareve:

    MARTOHUNI ME NJERI TJETRIN!

    Por enveristet jane martuar me Partine e Punes dhe nuk hane pyka nga i Derguari i Zotit ne Toke, pasi jane ateiste te terrbuar, ashtu sic i beri enver ANTIKRISHTI per 50 vjet me radhe.

    Perandori Claudi i II-te kishte shume gjera te perbashketa me Enver Hoxhen: Kishte lindur nga incesti ne familje, ishte pederast homoseksualist i papermbajtshem dhe i pabese e gjakatar me miqte e te afermit. Prandaj nuk e duroi dot priftin Valentino qe deshi qe robt e Zotit te krijonin familje dhe e deogji te gjalle ne turen e druve.

    Reply to this comment
  • urimi80 November 8, 11:09

   edhe une nastradi do shtoje…..rrofte partia demokratike dhe sali berisha.

   Reply to this comment
 6. Tartufi February 15, 15:54

  O hajvani prefekt Radovani,po keshtu do vazhdoje ky mjerim i shqiptareve,hiq dhe ve perseri,nderto dhe hidh ne ere perseri,ndero dhe c ndero perseri.
  Ore Radovani qe zoti nuk te ka ndertuar per tu qene prefekt,por per tu qene pastrus i
  prefektures,ketij populli viktime i duhet ndertimi per mos tu prishur kurre,se keshtu bejne
  te gjithe te zgjuarit e kesaj bote.

  Reply to this comment
 7. ARUSHA February 15, 17:15

  nuk ka falje por largohu se ke poshteru gjithe veriun dhe shqipnine or tradhetare

  Reply to this comment
 8. Mark.uk February 15, 17:51

  Gabimi ma I madh eshte bere qe I kan vendosur qe ne fillim.Ata u vran ne vige te Mirdites e jo ne Shkoder biles as ne rrethin e Shkoders.Se dyti ata u vran ne mes shqiptarve me njeri tjetrin.Bile ka qene fat I tyre qe u vran se do I vriste Enveri do shkoni si .eni ne rrush.Komunizmi ezurpoj vendin 50 vjet,po aq do qelbet era e tyre.Komunizmi I hoqi nga lulishta perball turizmit e I coj aty ku flitet tani nga komunistet e nuk u ndie njeri.Nuk jam ma burra te mire se te tjert qe jan te vorrezat teper e kan edhe aty,pamvarsisht se ata nuk e dinin se cfar eshte komunizmi e nuk duhet fajsuar.Komunist kaput thoshte gjermani.

  Reply to this comment
 9. xhini February 15, 18:26

  po

  Reply to this comment
 10. danilo February 15, 18:38

  I vendosni more ke vendi se kish lezet qyteti,kane derdhur gjak malesie per keto dite!

  Reply to this comment
 11. lisi February 15, 19:27

  VENDOSINI ATY KU ISHIN MË PARË, QË SHKODRANËT T’U VARIN EDHE NJË HERË NJË BARRË KASHTË NË QAFË!

  Reply to this comment
 12. SHQIPTARI February 15, 19:31

  “KA TE DREJT PAULIN RADANOVICI TE VEME EDHE BUSTIN E STALINIT

  Reply to this comment
 13. Abedini February 15, 19:47

  Per herojt e Vigut dikush, dikur shkroi:
  Ngjitet Veles nalty perpjete,
  Ceta e vogel me pese vete,
  Gjith petrita djelm te lehte.
  Ndoc Ded Mazi iu ka pri,
  Shtatin gjate por si selvi,
  Synin pish turrin duhi.
  Se lodh pushka as se lodh moti,
  Zemra etij fuci baroti,
  Djal me trim se kish miloti.
  …………
  Ndalni djelm ju kah po shkoni,
  Ka urdhnue kapidan Gjoni,
  Njato arm apo i dorzoni?
  Nji kta arm qe kem shterngue
  Si kena marr per me dorzue. etj
  etj… (Poema Heronjt e Vigut)
  Shkodranet qe e kane harrue le ta lexojne prape se kush kan qene ato pese trima qe dikur u quajtem me t’ drejte “Heronjt e vigut)
  Po kujt po ithem une ?? Shkodranjve qe jane katandise ne pike te hallit.
  Hata e zeze qe Shkodra ku lene kolose te tille si Migjeni, Fishta , Mjedja e te tille vigaj, te katandiset ne at pozite ku prefekt te jete nje si Radovani apo Radoniqi ??.
  Shkodrajt e sotem vlejne vetem per me shpike barcoleta pa pike kripe, se per tjeter gja s’ i duhen as dreqit! Skllever te interesave meskine jeni o shkodrane kaqola!

  Reply to this comment
 14. P.A.B February 15, 19:50

  1) Monumentet dhe Lufta.
  ———————————
  Pas John Lewis, nje department qe shet artikuj te asortimente te kualitetit te larte por me cmime te arsyeshme, eshte nje minipark qe quhet Cavendish Square. Ne anen e kundert del ne Harley Street, nje rruge e gjate e njohur ne bote per mjeket me te mire private (ka dhe mjeksi alternative) qe kane cime shume te kripura. Perballe del tek Universiteti i Westminster and Regents Street. Pra eshte ne ‘’zemer te Londres’’ megjithese pak ‘’i fshehur’’

  Ne mes te ketij parku ka nje statuje, ‘’nje burre ne kale’’ e konceptuar ne menyre shume origjinale. E tera eshte bere prej Sapuni. Kur me del koha te ha nje sandvic aty e moti eshte i mire…e ndjen aromen…qe shperndahet ne ajer. Tani kane filluar ti duken telat…e shpejt do prishet. Duhet te jete sapun i forte se ka rezistuar per shume kohe. Shpesh mendoj… si ka mundesi qe ‘’ky burre eshte ketu?” sidomos ne nje vend ‘’Korrekt Politikisht’’ si e bene kete pune.

  Burri eshte Duka i Kumberlandit (Duke of Cumberland) i cili shkoi ne Skoci te shtypte Kryengritjen Jakobite te trupave Stjuarte (Charles Stuart ) Malesoret Skoceze por dhe ca nga fushat qe te mbeshtetur nga Franca e humben betejen ndaj trupave Mbreterore. Akoma sot kjo eshte nje histori kontroverse, pasi shtypja e rebelimit pas beteje ishte brutale…deri ne piken kur Duka (William Augustus) u quajt Kasapi.

  Skoceze mund te duken te vegjel e pak ne number, por rendesia e tyre (ne cdo fushe) eshte a pallogaritshme…pra si ka mundesi ti behet Statuje Nje Kasapi?

  2) Konteksti Kohe ne Histori
  ————————————-

  Diku tjeter eshte statuja e Gjeneralit Napier (Charles James Napier) qe ne lufterat ne Indi mori provincen Sindh (Pakistanin e sotem) nje figure kontraverse dhe ky. Kur nje prift Hindu i thote:
  – Zakoni yne eshte qe pasi vdes burri, e shoqja duhet hedhur e gjalle ne turren e druve. Kjo eshte tradita jone e ju s’mund ta ndaloni kete.
  Gjenerali pergjigjet…
  – Ne rregull. Nese tradita juaj eshte te digjni vejushat ne zjarr kete e pranoj. Ne ne vendin tone kemi nje tradite tjeter, kur burrat djegin te gjalle nje grua ne i varim ne litar dhe ju konfiskojme pasurine. Do ngreme trekendeshat e pasi ju beni punen tuaj ne bejme tonen. Le te veprojme secili sipas traditave qe kemi.

  Britania futi disa gjera te mira ne zone por dhe ka bere krime te medha…si ta gjykojme kete person?

  3) Konteksti Kohe ne Jeten e nje njeriu.
  ————————————————-
  Marshalli Peten (Philippe Petain) ka pasur nje reputacion te larte bi-partizan ne politike, i respektuar e i njohur si ‘’Ushtaraku me human nder te gjithe’’ dhe ‘’Heroi i Verdunit’ (L1B)

  De Goli (Charles de Gaulle) qe pat punuar me te si officer i ri, e kishte idhull (ne nder te tij i vuri emrin djalit te madh) e pas shume peripecise e Pushtimit Nazist te Frances, Petani behet kreu i qeverise se Vishise. Nen idene (iluzionin) se po shpetonte vendin. Duhet theksuar dicka rreth tij perpara kesaj periudhe…asnjehere nuk i ka dashur postet publike (kur u be minister lufte i jane lutur disa here, ka pas dhe nje periudhe kur Francezet i kerkuan te behej Diktator, nuk pranoi) e gjate ‘’armistice’’ me Gjermanet nga vete populli u quajt Shpetimtari i Frances.

  Punet shkuan si shkuan, e pas lufte e cuan ne gjyq. Nga mosha e vjeter trupi gjykues rekomandoi falje, por juria vendosi: Fajtor, denuar me vdekje. (per nje vote)

  De Goli i dha ‘’pardon presidencial’’ e that per te:
  Ka qene njeri i madh por Petani qe njoh une vdiq ne Verdun.

  ***

  Ne nje raport me te vogel dhe historia jone ka figura te tilla. Problemi eshte se asnjehere nje ‘’pale apo tjetra’’ nuk do kenaqet. Dhe jane te rralla raste kur te gjithe pranojne nje figure si Unike e pa diskutime. Nje Skenderbe, Ismail Qemal apo Adem Jashar nuk duan illustrime per te thene: jane te rralle; te tille vijne ne raste shtet-formimi apo ne kohera esktreme. Cdo popull ka “founding fathers’’ apo ‘’national heroes’’ Pra c’te bejme me te tjeret?

  Ne fillim do thene qe ‘’puna e monumenteve’’ nuk i duhet lene Politikes, As Partiake e as Qeveritare, po ashtu asaj Lokale. Bashkia e Shkodres a Kr-Ministria e Shtetit, cdo pozicion te kene nje dite do marre ngjyrime politike, e me shumice votash gjithshka luhet. Duhet nje Grup si ‘’Heritage’’ qe perfaqeson Interesat e Shqiptareve, jo te shtetit te kohes. Eksperte si historian, arkeologe, figura me integritet e te pa-politizuar, te cilet ‘’mbajne zjarrin gjalle’’ ne kuptim te pa-anesise; e ruajne balancen ne raport me rendesine, historine, estetiken, arkitekturen e nje qyteti etj.

  Anti-Komunistet — duhet thene qe kemi respekt per vuajtjet e tyre. Por ato duhet te pranojne qe njerezit ne 1939-1945 luftuan kunder okupatorin pavaresisht nen ‘’idene-bashkimin komunist’’

  Ne ane tjeter “perkrahesve te regjimit-komuniszmit” nuk mund te lejojme te na heqin neser nga historia jone, nje Kapiten te Monarkise qe i sherbeu Mbretit Zog, Mujo Ulqinakun. Dhe ai luftoi per atdheun.

  Ne anglisht ka nje term “ benefit of hindsight” Shqip “ ah, sikur ta dija”. Pra me pas shume gjera ndryshojne… dhe kam bindjen se Keta Shqiptare te Mire (luftetaret e L2B) nese do e ‘’shihnin me sy” Shqiperine e 1975-ses ne 1945-sen, s’do luftonin per Komunizmin.

  Duhet te jemi korrekt me luften dhe Herozmin, keta 5 djem (heronjte e vigut) bene lufte te pabarabarte, e kudo ne bote nderohet trimeria, sidomos kunder nje pushtuesi. Kjo as nuk harrohet e as nuk c’behet, nese e bejme (sic e beme) eshte per turpin tone; nje popull qe nuk nderon Sublimen, s’di te respektoje normalen.

  Ne Britani forcat specialet (thone qe jane me te mirat ne bote) SAS (Special Air Service// Sherbimi Special Ajror) i kane rrenjet e tyre ne L2B per sabotimet ne linjat e armikut. Kushdo sot krenohen me to per disa nderhyje, nga me te famshmet eshte Shpetimi i Pengejve ne Ambasaden e Iranet, aty hyne ne legjende.

  Motoja e tyre eshte “ Who Dares Wins” (kush guxon/rrezikon–fiton) ne Historine e ketij regjimenti eshte nje beteje ku 9 trupa SAS, (ne anen e forcave qeveritare) luftuan kunder 400 kryengritesve Arabe ne Oman, ne vitin 1972. Ne nje raport prej 25:1.

  Me kete ato krenohen. Nese do hynim se c’po benin ne Oman e pse luftonin jashte etj…kjo kurre nuk merr fund.

  Lufta e pabarabarte eshte tregues i guximit dhe aftesise se tyre. 8-9 vjet me pare tek “The Times” dikush beri nje pytje “kush jane lufterat me te pabarabarta ne Histori” cova nje ‘’leter ne gazete’’ e meqe une e kam zakon te shkruaj gjate… e Kishin botuar si Artikull te plote, nje faqe gazette! Pa i hequr a shtuar asnje fjale. Kishin vene ne mes foton e Skenderbeut etj (si duket u kish pelqyer, The Times nuk eshte gazette qe boton kedo…jo te beje nje artikull te tere/ Pasi kane Gazetare me pagese/ e ka kualitet te larte. Ne bote- mendimi im eshte- se eshte me i larti sot.) me fakte e betejat e tij ne histori. U pelqeu dhe lexuesve nga komentet qe pashe ne ditet me pase (ishte tek formati gazete/leter)

  …dhe Heronjte e Vigut bene lufte te pabararte.

  Nese gjithshka vishet me Ideologji, duhet ndryshuar dhe Historia. Zhukov e Rokoskvski, dy mareshallet e medhenj Sovjetike…so thene se ‘’Luftuan per Stalinin’’ nje komunist, pra ti heqim bustet/ nderimet per ta. Sot Ruset krenohen me ta e luften, dhe e Quajne Lufta Patriotike…s ic dhe ne duhet te themi:

  Lufta Nacional Clirimtare, dhe jo ‘’lufta e enverit’’

  Te vleresosh aftesine e nje Luftetari ne Beteje, i referohesh nje histori faktuale, ne kontekst kohor. Si cdo kombi civilizuar dhe ne kemi figurat tona…nese ka nje njolle afer e ne periferi, nuk eshte faji i tyre. Se keshtu nuk ngeli figure e paster, sado e Madhe te Jete Ajo. Kadareja del ‘’kot’’ e te gjithe mbarojne pa vlera.

  Heronjte e Vigut, ishin te tille, Heronj! Luftetare qe do nderonin cdo komb. Nese ato do ishin pjese e nje Shteti Solid e nje Ushtrie te Rregullt to mereshin si shembull luftetaresh per ” courage and valour ” e sot medaljet e tyre do ishin dicka e rralle.

  Nje popull qe nuk di historine e tij – ka thene nje njeri i madh – e ka te tashmen te rrezikuar.

  Reply to this comment
  • nastradini February 15, 22:16

   Me beri pershtypje komenti juaj i gjate qe ne fund te fundit eshte nje krahasim qe ve ne kandarin e gjykimit ngjarjet historike Boterore me ngjarjet historike Bolshevike shqyptare. Ne kete krahasim te nisur drejte dhe te bitisur totalisht te shtrember duhet te shtojme disa fakte SUPLEMENTARE qe te drejtojme boshtin apo strumbullarin e debatit aktual qe eshte:

   A JANE HERONJ “HERONJTE E VIGUT” TE ENVERIT?
   A JANE DESHMORE CUBAT E TJERE TE ENVERIT?
   A KA QENE CLIMRIMTAR LANC-I KRIMINAL I ENVERIT?
   A KA QENE HERO SADISTI GJAKATAR ENVER HOXHA?

   Keto jane ceshtjet qe parashtrohen ne DITA per debat liberal dhe diskutim mbarepopullor dhe jo vecorite e cunave te Vigut qe u mashtruan dhe u tradhetuan me pabesi, ne nje kohe qe Enver Hoxha me gjithe Nexhmijen e tij kalonte netet i lumturuar ne shtepine e Bahri Omarit, nga ku kishte spiunuar te gjithe shoket e vet tek fashistet dhe kuislinget. Prandaj edhe ceshtja kryesore qe shtrohet sot eshte:

   PER CFARE HERONJSH DHE DESHMORESH BEHET FJALE KUR ENVER HOXHA KOMANDONTE LANCIN-IN E TIJ NGA SHTEPIA E BAHRI OMARIT?

   Henriku i V-te i preu koken te gjitha grave te tij me akuzen e tradhteise bashkeshortore, vetem sepse nuk lindnin djale, por askush deri me sot nga anglezet nuk e ka mohuar Institucionin e Monarkise. Pse keshtu? Eshte e thjeshte dhe ta spjegon nastradini: Sepse Monarkia angleze gjate historise se saj e ka cuar Britanine e Madhe vetem perpara drejt zhvillimit dhe rritjes se inflyences angleze ne Bote. Prandaj edhe i kane matur BOSAT e tyre historikisht duke krahasuar ate qe kane NISUR me ate qe kane BITISUR dhe ky ka qene kandari i vleresimit te tyre si popull konservativ.

   Ne SHBA te gjithe flasin me neveri per Presidentin Hoover, nderkohe qe nuk gjen njeri te flase keq per Presidentin Roosevelt, qe shpetoi Ameriken nga Kriza Ekonomike Boterore dy here dhe projektoi planin Marshall per Evropen dhe Japonine pas Lufte. Ne kete plan c’te flasin shqyptaret per debilin pa shkolle Enver Hoxha, qe mbushi lumenj me gjak njeriu gjate jetes se tij dhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin ne fund te saj?

   Ne vitin 1966, ne 50 vjetorin e fitorjes se Verdunit, Presidenti i Frances, Sharl de Gol shkon dhe ben homazhe dhe vendos kurrore me lule tek varri i HEROIT te Verdunit Henri Philippe Pétain. Ne vitin 1976 homazhet per HEROIN e Verdunit perseriten dhe me vone me dekret te Presidentit Miteron behen te detyrueshme cdo vit per Institucionet zyrtare franceze. Ne vitin 1998 Gjykata Nderkombetare per te drejtat e Njeriut ne Strasburg e shpall Petain-in te pafajshem dhe u jep te drejte mbrojtjeje idhtareve te kauzes se tij. Ka nje debil enverist ketu ne DITA qe permend pa pushim emerin e gjeneralit francez per te diskretituar nastradinin pa piken e llogjikes, prandaj ja vlen te pyesim: Cfare beri Enver Sadisti me kunatin e tij patriot, antizogist dhe fashist Bahri Omari? Sa per dijenine tende Petain-i u denua pas Luftes me vdekje, por me vone Sharl de Goli e fali me burgim te perjetshem, bile vitet e fundit i kali ne nje spital qeveritar.

   Gabon rende edhe per Rusine e Stalinit or mik me njohje historie te pamjaftueshme per debat intelektual ne DITA, sepse gjenerali legjendar i Leningradit, i Moskes dhe i Berlinit, marshalli i BRSS-se Georgi Zhukov ASNJEHERE nuk e ka respektuar Stalinin dhe ka qene nje nga oponentetet e tij kryesore kunder Kultit te Individit bashke me Hrushcovin. Tregohet nje histori nga vajza e Stalinit Svetllana Alilueva, qe kur Stalini nga frika ishte bere tape me vodke dhe ishte futur poshte krevatit kur gjermanet ishin para dyerve te Moskes, ishte Zhukovi qe e ngriti ne kembe dhe i tha te mbaje fjalimin e tij historik me Paraden ne Sheshin e Kuq, nga ku ushtaret shkonin direkt ne llogoret para Moskes per t’u ndeshur me gjermanet. Beso tek nastradini se e njeh mire kete vend, ASKUSH me ne Rusi qe ka mimumin e intelekti nuk e do me Stalinin dhe nuk ka asnje debolese per Luften Patriotike. Aq me teper ish republikat sovjetike. Hidh nje sy c’po ndodh ne Ukraine qe te bindesh per kete dhe te heqesh dore nga enverizmi i demshem ne psikollogjine tende te mendim formimit ne menyre qe te ndryshosh mendimin edhe per LANC-in kriminal te Enver Hoxhes totalisht te komanduar nga komunistet jugosllave dhe qe u denua si organizate terrorise nga Gjykata e Hages per vrasjen e ushtareve angleze ne Kanalin e Korfuzit.

   Dhe ne fund te ketij shkrimi te gjate te rekomandoj te shikosh lojen e ekipit te Barcelones me Mesin dhe Nejmarin, qe po bejne LOLO te gjitha ekipet e tjera.

   Reply to this comment
   • P.A.B February 16, 00:37

    Nastradin (i nderuar) Ju nuk i vini dot bosht e as shtoni fakte suplementare ‘postimeve te mia” (kuptoji ca gjera tani!) e as nuk e keni tagrin ne vleresim, nese une e nis drejte e mbaroj shtrember (flm, por Jo!) e ne fund keshtu nuk behet debati.

    Ne forume ku shkruajne Historiane me libra e tituj, qe diskutojne fakte e mesojne te tjeret mua ”nuk me flasin nga lart” (o Nastro! ketu nuk je ne stofin qe sheh ti perdite, ok?) dhe po te vazhdoj ne kete linje do dale dicka pompoze, sic dhe te futem ne linjen tuaj…do binim ne vulgaritet.

    Ke nje avantazh te madh ndaj vetes (jo kujt tjeter) se e di cfare do, je i qarte ne ate qe mbron dhe ke paragjykuar nje post/artikull/teme, pa arritur te shohesh e kuptosh c’flasin te tjeret. Kete mund ta besh 1) kudo por jo ketu (nen postin tim) 2) me vete a kedo qe deshiron ti hidhesh ne fyt.. Mundesite i ke te lidhesh dy fjale, i ke dhe te tregohesh normal, i qete, jo-patronizues e se Fundmi MOS MU DREJTO me te BERTITURA…uli germat kapitale.

    Stalinin nuk e kane gjetur poshte Krevatit, nuk behet historia me deshira e burime Svetlanash (kush di si ishte-si shkoi-perfundoi ajo, per arsyet e saj, ja merre anekdotat me pak Kripe!)

    Ka qene i merzitur, depresuar e ne panik…po; jo ne formen qe e jep ti. Dhe nuk thashe te ”jane te Stalinit” por do quhej Lufta e Stalinit ne ”llogjiken e hiq-vi heronj” por eshte Lufta e Madhe Patriotike. Ruset nuk ja quajne kete Stalinit. Me lexon apo jo?

    Nese te ka ”bere pershtypje komenti im i gjate” here tjeter dili anash, nuk vi me ”disclaimer” e as nuk i marr leje kujt, eshte forum publik ku postojme per (kur na do…) Qejf.
    —-
    Stalini i besonte Zhukovit e ne raste ka pasur dhe xhelozi ndaj tij, jane te mire-dokumentuara si e ka hequr disa here nga posti, e pas lufte e spostoi gradualisht. Te vetmit qe i drejtohej me emrin patronimik e me respekt ishte Shaposhnikovi (Boris) qe me pas u largua nga semundja, respektonte si Bolshevik te vjeter Budenny-in (Semyon) megjithese nje oficer i kavalerise e i pa-afte ne lufte moderne, vleresonte Polakun-Rokosovski (Konstantin) i cili eshte i vetmi qe ja ka kundershtuar urdherin, ne nje goditje qe duhej me 2 carje e Stalini preferonte me nje, ka dale disa here nga dhoma (me urdher te tij) e kthyer mbrapsh…duke thene: Me Dy”

    Kur Stalini i afrohet e te tjeret menduan se do i heqe spaletat, i tha…ok me dy, pergjegjesia do bjere mbi ty. Zhukovi ” qe se donte” Stalinin, gjithmone ja ka zbatuar Urdherin. Sado qe ishin gabim, sado te pasakta, e duke kuptuar si ushtarak qe do dalin me keq…por ka bere si i kane thene. Keto qe thua ti me Krushovin e me pas 10 vjete +, jane pune te tjera, Une nuk flas me ”legjenda” por fakte. Kulti individit ka dale me vone…deri kur ”Zhukovi dhe Mescalenko” arrestuan Berian. Sa ka qene Stalini gjalle ”nga brenda asnje se donte” nga jashte te gjithe i dridheshin!!

    Me vjen keq ”qe nuk besoj se Nastradni e njef ate vend” pasi nuk me duket se ke aftesi te tilla. Ta them perzemersisht.

    Ja nje anekdote ta kesh per darka…(ti permenda mareshallet qe respektonte Stalini, te tjeret ishin numra)

    Pas sulmit Gjerman, e masakrave qe ishin bere ne Ushtrine e Kuqe ne vitet ’30-te, ku mbi 30.000 oficere u vrane, nga Tukacevski e poshte (Mikhail Tukhachevsky) u pa se duheshin ”te shkolluarit” dhe NKDV-ja (pasardhesja e Cekesdshe para-ardhesja e KGB-se) nxorri rreth 4.000 te tille nga burgjet politike…i arnoi e pas nje konvaleshence te shpejte i coi ne front.

    Rokosovski pa dhembe, e brinje akoma te pangjitura (nga torturat) po priste Stalinin..qe afrohet dhe e pyet:
    – Ku ke qene gjate kesaj kohe?
    – Shoku Stalin kam qene ne burg…
    – Oh..po tani e gjete ti te shkosh ne burg (ha-ha dhe qeshen)

    Sigurisht qe ai dinte cdo gje, e kishte kontroll mbi gjithshka por ka nje problem ketu, here tjeter mos me hajde me ”feelings” se ne kete nivel nuk te ndjek dot me (e s’do te pergjigjem, pasi nuk e meriton!)
    Zhukovi nuk donte…ky se pelqente…Nuk flasin ”te rriturit keshtu”

    —–
    Sa per tjeter, (me beso) s’ja vlen me te ndjek kete muhabet. Nuk eshte per mua te tregoj tu (a kujtdo tjeter) se zoteri, ju jeni as Barcelona e as Messi, e ne fund dhe qofshi Mesia, mua aq me ben per ju…persa kohe nuk keni etiken Elementare te Debatit. Besoj se nuk me pret mua te pergjigjem par.,-per-par., se cdo ilustrim e keni gabim…se kete postim se nisa me ju ne mendje, por dicka krejte tjeter.

    Ate qe eshte: Trimi respektohet pavaresisht kohes, ideologjise apo pikave personale. Komandanti i Trupave Tokesore te NATO-s ne Europe ka qene Hans Spiedel (1957- 1963) luftuar ne L1/2B, oficer i Vermahtit qe ne fillim mbeshteti Hitlerin e me pas u perfshi ne atentatin ndaj tij…e histori e gjate. Kur bota i jep doren nje armiku te eger brenda 5-10 vjetesh, Une nuk mund te shes 5 Heronjte e Vigut se dikush Nuk Do Komunizmin. Jemi ne dy shina paralele, duket qe kurre s’do takohemi.

    Polarizmi, urrejtje, pozicionimi ekstrem, ne cdo aspket nuk i sherben askujt. Na duhet llogjika e ftohte, falja, durimi e paqja; dhe jo…nuk jam Prift.

    Nese ti nuk e do Komunizmin une nuk e dua 2x por pa ”ndenja” nese ty s’te pelqen Rama, mua me duket 5x me i pazoti, por pa a e”anihiluar” le te rrije qytetare i thjeshte se na duhen Taksat e tij…Jeta e Kohet jane gjithmone Komplekse, si dhe njerezit. Me Bardhe e Zi, si ti dhe une, e te gjithe Ne, vec do thyejme kokat e njeri-tjetrit dhe per 25 vjete te tjera!

    Pac nje w-end te mire.
    ———–

    P/S/ Fjalet e tua…

    ————
    Henriku i V-te i preu koken te gjitha grave te tij me akuzen e tradhteise bashkeshortore, vetem sepse nuk lindnin djale, por askush deri me sot nga anglezet nuk e ka mohuar Institucionin e Monarkise. Pse keshtu? Eshte e thjeshte dhe ta spjegon nastradini: Sepse Monarkia angleze gjate historise se saj e ka cuar Britanine e Madhe vetem perpara drejt zhvillimit dhe rritjes se inflyences angleze ne Bote. Prandaj edhe i kane matur BOSAT e tyre historikisht duke krahasuar ate qe kane NISUR me ate qe kane BITISUR dhe ky ka qene kandari i vleresimit te tyre si popull konservativ. (replika-nastradin)
    ———-

    Me Perzemersi te lutem te ”dish vendin tend” por….kur me drejtohesh ne kete menyre hajt s’po ta marr per Keq…vecse po na ul te gjithe forumin.

    E me sa guxim e ben..dhe ne Britani :):):)

    Guximi shkon ne perpjestim me padijen.

    Ne 8 fjale ke 12 fakte gabim!

    Nuk eshte Henriku dhe as Enrico apo Enrique, eshte Henri i V-te ne Shqip.

    * Jo te gjitha grave ju preu koken. Kur ju mesoj femijeve (te mi) Periudhen Tudoriane u jap nje ”mnemonike” te thjeshte, degjo:

    Divorced, Beheaded, Died ,
    Divorced, Beheaded, Survived,

    Pra vetem 2 gra, jo te gjitha ”ju pre koka” 2/6 = 1/3 Ne 0.33 grua ose 33% me koke te prere, nuk mund te themi te gjitha apo jo?
    :):):)

    Dhe ”jo te gjitha” per tradheti bashkeshortore… Eh!

    Por c’vazhdoj une me me ju…
    —-

    I dashur,

    Ka diference te madhe kur flet me vete, me ato qe te njohin, tek berberi i lagjes, dhe ne nje Forum Publik.

    Eh nastradin-nastradin …eh.

    Reply to this comment
    • nasruddin February 16, 11:45

     NJE REPLIKE
     me shume te verteta dhe po aq te paverteta
     QE MERITON PERGJIGJE.

     – Henriku i V-te apo Henry i V-te inglizi fitoi luften 100 vjecare me Francen dhe i solli Anglise shume perfitime financiare ne toka dhe para dhe per kete e ka nderuar historia pavaresisht kokave te prera te grave te tij. Prandaj ceshtja eshte: Cilen lufte ka fituar Enveri I-re shqyptari qe t’i falim edhe ketij sadisti koka qe preu ne vendin tone sikur njerezit te ishin zogje pule?

     – Krushovi apo Khrushchevi, qe ne shqip lexohet si Hrushcevi ka qene komisari bolshevik legjendar i Stalingradit dhe me urdherin e tij vritej me plumb pas koke cdo ushtar qe terrhiqej nga llogoret ne kete qytet historik. Ky komisar politik ishte edhe nderlidhja e Stalinit me gjeneralet e tij, te cilet nuk kishin besimin e duhur dhe te mjaftueshem te Stalinit, nder te cilet ishte edhe Zhukovi.

     – Stalini u gjet poshte krevatit me goje te shkumezuar edhe ne fund te jetes se tij kur e helmuan me cianur ne vodtke dhe atehere spiuni i Stalinit Berja, qe ishte pak a shume si Sulo Gradeci i Enverit akuzoi Hrushcevin dhe Zhukovin se kishte helmuar Komandantin dhe thirri urgjent Mbledhjen e Byrose Politike ku kishte organizuar me agjentet e tij arrestimin e tyre te rrufeshem. Kur Berja i tha Zhukovit: “Je i arrestuar per helmimin e shokut Stalin!” ky gjeneral legjendar i Leningradit dhe i Moskes nxorri nje patllake te fshehur ne cizme dhe ja numeroi me 3 plumba ne lule te ballit. me pas berja u varros me homazhe pompoze dhe u perhap nga propaganda se kishte vdekur nga nje atak zemre. Pas viteve te Prestrojkes e VERTETA doli jo e plote duke ja hedhur fajin e vrasjes nje gjenerali tjeter. Ketu mbetet te pyesim ne: Si nuk u gjend nje gjeneral shqyptar qe t’ja numeronte ne balle sadistit pederast Enver Hoxha, por ky gjakatar ja arriti qe t’i likuidonte te gjithe si zogj pule?

     – nuk kam pershtypjen se e kam kaluar cakun e etikes ne replikat me komentuesit inteligjente, me perjashtim te disa fanatikeve enveriste sic eshte nje qe e quan veten Babai i nastradinit, por qe eshte sipas gjasave nje antar i familjes Hoxha dhe qe hedh papushim broculla dhe fyerja pa dogane kundra nastradinit. Megjithate po ta kesh ndjere veten te fyer nga replika parimore (asgje personale) te nastradinit duhet te kerkoj ndjese ne kete forum te nderuar te gazetes DITA.

     – Barcelona eshte ekipi i zemres i nastradini dhe po ben LOLO ekipet e tjera, prandaj nuk duhet te lejojme sot te na bejne LOLO politikanet tane, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit, qe duan te festojne me paret borxh te Kapitalizmit te Keq, 29 nentorin e Zi dhe LANC-in kriminal te Enver Hoxhes, qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet tona.

     Reply to this comment
     • P.A.B February 16, 13:35

      Duhet te ”harrojme murtajat bolshevike, naziste, balliste etj” ndryshe ngelemi 80 vjet pas. Ashtu, asnje komb nuk del i lare.

      Krushovi nuk ka qene aspak legjendar ne L2B : ) vec nje komisar politik, fillimisht ne Ukraine. Komanden ne Staligrad e kishte Vasili Chuitkov, qe ne kujtimet e tij e permend Krushovin 1 here, e kam lexuar, sic dhe kam lexuar Zhukovin, (9-10 te tilla per te ,nga kende te ndryshme…) qe kur bente Opinga ne fshat” deri diten e fundit te jetes, me falni se po dal pertej modestise. Seriozisht, ka qene profesioni i tij. Krushovi nuk ka qene nderlidhja e kerkujt, aq me pak me gjeneralet e Stalinit, keto jane perralla (ta them pa te keq) Komanda Sovjetike kish nje dualitet, Shtabin e Pergjithshem dhe Stavka, nje pjese me e reduktuar ku merreshin vendimet finale. Stalini fliste direkt kur e me ke te donte. K. ka qene Komisar lokal… me gjithe propaganden e kohes…’’komisaret kane pasur rol neglizhent’’ Stalini e kuptoi, dhe shume gjenerale e shprehen kete…se ushtria duhet te kaloje nen komande Unifikuese e te ‘’spostohet roli i komisareve’’ dhe fakti i Ushtarakeve te dale nga burgjet, eshte nje nga provat.

      Gjate Luftes se Madhe Patriotike, Roli i Partise ra ne Minimum, dhe referencat ne fjalimet e Kohes nga Stalini (krahasuar me 1938 apo 1946) jane ne minimum per Partine. Kjo eshte e dokumentuar. Ai filloi ti referohet ”Shpirtit Sllav” e te evokoje Gjeneralet e medhenj Cariste, (Suvorovin, Kutuzovin etj) Stalini nuk ishte budalla…dhe e pa se Ideologjia nuk funksiononte ne nje Lufte per Jete a Vdekje.
      1) Tokat nen pushtim, nga Bjellorusia, vendet Baltike, Ukraine e deri ne Rusi (ku fshatari Sovjetik kishte kaluar Urine e viteve 30-te e persekutime masive,) i priten Gjermanet si shpetimtare. 2) Shume te persekutuar, denuar e ato te ”batalioneve penale” luftonin per Vendin jo partine. 3) Ishte koha e Ushtarakut Profesionist, sado epersi numerike qe kishin Sovjetet, Gjeneralet e Vermahtit ne fillim u munden ne ”tavoline” kur lufta mori kthese, e megjithe mbi-entuziazmin, dyshimet e gabime te tmerrshme qe Stalini ka bere kur perzihej…Ju la dore te lire Profesionisteve (pas cdo gabimi terhiqej se nuk kish rruge tjeter… e nderhynte Zhukovi etj)

      Krushovoi meqe ishte energjik, pak si ‘’rough’’ e harbut kur duhej, direkt dhe shakatar, u pru nga Stalini ‘’si gjak i ri’’ per balance ne Politburo e grupin e afert. Ku fillonin darkat ne mesnate e mbaronin ne mengjes. Stalini paranojak kishte filluar te mos i besonte askujt, Molotovit i pati burgosur gruan (!) armenin Mikojan e kishte nxjerre nga favori, Kalinini u semur dhe vdiq heret (1946) Kaganovici megjithese teper i rrepte me te vegjlit nuk kish autoritet tek te medhenjte, Beria (i vetmi person me te cilin askush nuk luante a bente shaka) e i rrinte Stalini gatitu ishte me fuqi ne rritje, Malenkovi (nje teknokrat, me teper) ishte personalitet qe manipulohej kollaj, Vorshilovi i pavendosur dhe jo aq i mprehte.

      Stalini vdqi ne Mars 1953, Beria ne Dhjetor 1953. Kush ti tregon keto histori me kobure? Une kam lexuar Kujtimet e Krushovit, Zhukovit, Konevit etj, libra te tere per Stalinin e Berian & Co, dhe te disa burimeve te tjera Perendimore, qe pak a shume perputhen. Zhukovi kishte vene ne gatishmeri nje Regjiment Tankist, qe ishte ne Periferite e Moskes, ndersa oficeret qe hyne ishin komanduar nga Gjeneral Meskalenko, qe bashke me Zhukovin e arrestuan; per faktin se Policia Sekrete ishte nen Berian, por pak nga pak disa fuqi ja kishin hequr. Beria ka qene present ne Vdekjen e Stalinit, eshte ne rekord Publik deri ne mes te Qershorit, i eshte bere Gjyq e ekzekutuar ne Dhjetor. (akuzat- tradheti kombetare, terrorizem, aktivitet kunder revolucionar, e agjent i huaj)
      “Beria nuk ishte pak-a-shume si Sulo Gradeci!” Ka qene ne krye te nje aparati terrori- KGB-s e kampeve te perqendrimit, menaxheri i I-re e Progamit Berthamor (ka qene organizator shume i mire, jo vetem nepermjet terrorit) Anetar i Byrose Politike. Pas vdekjes se Stalinit, zyrtarisht No1 ishte Malenkovi- KR/Minister por personalitet i dobet, fuqia i ngelej Berias Zv-Kryeminister, qe e kishte dhe aleat. Grupi i Krushovit, ja mbushi mendjen te ikte nga Beria. Nuk perdoren ketu fjale “ rrufe, urgjente etj” se jane te gjitha te pasakta.

      Prape jeni gabim tek Henri V-te. te marrte e mira te marrte, se me ngaterrove dhe mua. [Tek Henri V-te me 6 gra, duhet Henri i VIII- replika 1]

      Krejt Gabim, por po te sqaroj. Ne perkthim te drejt quhet “ the hundred years’ war” e nuk ishte lufte 100 vjecare por 116 vjet, Henri i V-te fitoi nje beteje te madhe (Aginkurtin) por vdiq shume me para (i ri, 35 vjec) se lufta ‘’100 vjecare te mbaroje’’ ne 1422, Lufta ka vazhduar dhe 33 vjet me vone.

      Pra- fokusohemi pak…Henri i VIII-te eshte ai qe ka ‘’shume gra’’ e nje shekull me pas se Henri i V-te qe luftoi ne “luften 100 vjecare” , nuk eshte faji juaj se dhe shume Anglezet vete i ngaterrojne (une jo ) Ne perspektive Shqiptare po ngaterron Ali Pashe Tepelenen me Isa Boletinin, aq larg je me Henrit. Me mire mos u merr me to.

      Te VIII-tin Historia nuk e nderon per Luftera, por ‘’ketu filloi shkizma Katolike-Protestante, se besimi meparshem nuk i lejonte divorcin, grate qe ‘’ndau’’ nuk i preu per tradheti por i duhej nje “heir” trashegimtar. S’pati, por doli me mire per vendin (ketu mund te perdorim fjalen legjendare!) vajza e tij Elisabeta e I-re la me shume emer se 10-te burra. Henri eshte i pari mbret i Shkolluar, fliste Frengjisht, Latinisht e Anglisht. ‘’Revolucionoi Qeverisjen’’ dhe pruri ‘’Periudhen e Reformacionit’’ (Protestanizmin )si dhe themeloi floten moderne Mbreterore, ‘’gjate historise – ka nje shprehje –Henri i VIII eshte lavderuar dhe share por kurre Injoruar.” Nejse.

      Faljen ta pranoj… nese dhe ju do pranonit nje keshille: Largoju ‘’Hoxhes dhe Politizimit’’ se nuk rrihet me koken prapa ne nje pike! Ta urrejme a ta duam, ai eshte pjese e Historise Moderne, e Nuk ka udheheqes te Shek XX qe nuk ka pasur viktima para-a-pas L2B. Ne vite 60-te Kur Enveri ‘’akoma nuk kishte filluar’’ Franca beri gjenocid ne Algjeri (sipas ketyre te fundit) me 400.000-1.500.000 viktima, varet se ke beson.

      Kujdes me krahasimet (te gjithe ne) se cdo ceshtje ka meriten e saj, per mua si lufta e Heronjeve te Vigut, si dhe Rezistenca e Abaz Kupit (6h lufte me Ushtrine Italine) ne ate moment qe luftuan, meriton nderim. Trimat duhen nderuar nga te dyja palet. E kjo eshte pavaresisht nga Ne. Nese kupton (me mire, Pranon) kete… gjithmone do marresh pergjigje nga une. Flm.

  • Pëllumb zaimi November 8, 02:25

   Mirseerdhët P. A. B? Kini shumë kohë që kini munguar? Jo më larg se die një komentues (unknow soldier) më pyeste për ju sepse dyshonte se iksi duhet të jetë P. A. B? Jo i thashë,-nuk ngjason në stil? P. A. B më duket se është duke dhënë ca “provime të veshtira”ishte fundi i përgjigjes? Nejse,mirëseardhët dhe kryesorja është se mirëseardhjen e promovon me një koment logjik? Më pëlqeu jashtë mase “kandari juaj i gjykimit ” në raportet historike “përgjegjësi-papërgjegjshmëri” ku ju heronjtë dhe heroizmin i seleksiononi sipas kritereve idealiste dhe pa mantelin seleksionues politik? Ju shikoni veprën e mirë të tyre e cila nuk është domosdoshmërisht politike por,edhe në qoftë ajo nuk e sfumon “veprën e mirë”!? Ka rëndësi që Heronjtë e Vigut të vendosen atje ku e meriton vepra e tyre e mirë e cila ishte çlirimtare!? Nderime mik “larg e larg mërguar tre male kaptuar…”!

   Reply to this comment
  • Komunist i djathte November 8, 14:13

   P.A.B.

   Eshte nje kenaqesi TE lexosh shkrimet tuaja , ne kete periudhe ku çdo shkrim eshte i droguar , dhe i Modifikuar .
   Ketu ne nuk duhet te shkruajme , Shkrime te helmuara per brezin e Ri . KJO ESHTE PAK por DETYRE .
   Sot me dhuruat nje ” dreke” te bollshme , dhe te shendetshme BIO .
   Ajo qe na mungon , jo me shume neve brezit qe i jetuam , Por nje ”’dreke ” e domozdoshme per brezin e Ri.

   Ju faleminderit :

   ju presim me shpesh me komentet tuaja .

   Reply to this comment
 15. uragan February 15, 20:07

  …nastradin mundohu të gjesh paqe me shpirtin tënd. Nuk është e vështirë të dalësh e të hedhësh helm, apo të mbjellësh urrejtje mes shqiptarësh. Etërit tu shpirtërorë Enveri e Saliu e bënë këtë punë më mirë sesa ti. Nuk e di pse më kujton avokat Ngjelën. Edhe ai si ti, tashmë nuk di se ç’kërkon…

  Reply to this comment
 16. nastradin’s father February 15, 20:16

  nastradini mprehu shpaten
  dhe nje here per situaten
  kjo eshte shpata qe ju rri te koka
  tan kamunistave qe ka bota.

  Filloi nastradini avazin e tij qe ushqehet me kerma te ngodhura duke vajtuar per 70 vitet nen sundimin PPSH-PD-PS-LSI etj etj.

  Ka qene nje film grek ne vitet 70′ “cfare beri thanasi” ku flitej per nje person tip nastradini qe vetem ankohej dhe fshihej kur luftohej per fatet e atij vendi.

  Qe jane PD-PS-LSI nje amalgame e atyre komunistave me te dhjere dhe me te peshtirosur qe dolen nga PPSH kjo dihet por mos harrojme qe masa me e madhe ishin shqiptaret e ndershem puntore,fshatare,komuniste te thjeshte qe luftuan ne L2B duke perfshire ketu dhe punen kolosale falas te mijra te burgosureve politike dhe ordinere.

  Por duhet bere dallimi kryesor qe sistemi i kaluar u vet-rrezua dhe ne vitet 1990-1992 shumica absolute ishin me tesera PPSH ne xhep dhe ishin ato qe tradhetuan baballaret e tyre.Nuk ishte merita e te perndjekurve politike,as e ish pronareve as e spiuneve ambasadore.

  Kriminalja ndodhi pas vitit 1992 ku ne vend te cmontohej sistemi i kaluar ju te perndjekurit politike,ish pronaret dhe ambasadoret hipokrite shkaterruat me zjarr dhe me hekur cdo gje te ndertuar ne ate kohe dhe deri tani.

  Poshtersia juaj ishte se ju pranuat per udheheqes ne luften kunder komunizmit qe kishte vdekur njerzit me karrierista dhe me ultrakomunsitet si berisha me kompanine e tij.

  Ndyresia juaj eshte se gjeja e pare qe duhej ti kerkonit ketyre horrave
  ishte te hapeshin dosjet e sigurimit dhe te agjenturave te huaja dhe kete ta kerkonit me force deri ne vete flijim.
  Por ju jeni mesuar me gaveta ne dore per 70 vjet dhe e keni me kollaj te digjeni ne flake per kestin e trete te demshperblimeve se sa te kerkoni gjera minimale ne interes te kombit .

  Kurre ne keto 22 vjet ju te perndjekurit politike dhe ish pronaret nuk e ngritet zerin per tradheti extreme te kesaj klase te ndyre politike sidomos
  -ardhja e janullatosit
  -aderimi ne konferecen islamike
  -varrezat e ushtareve greke
  -shitja parciale e detit jon
  -furnizimi me nafte i miloshevicit
  -shitja e h/c
  -shitja mafjoze e albetrolit,armo,
  -kalimi i borxhit publik
  -grabitja monstuoze e bilonave $ te armatimit MMP
  -holokausti i gerdecit
  -vrasja ne detyre e mbi 300 policeve
  -vrasje gazetaresh,gjyqtaresh,deputetesh
  -etj etj…….

  Heroizmi i juaj i vetem ishte se u dogjet per ceshtje ordinere qe habitet dhe boten dhe nga krahu tjeter ju i dergonit kartoline per ditelindje ish Kryministrit tuaj te dashur.

  Per heronjt e vigut mund te thuhet AI KOMB QE HARRON TE DJESHMEN,KA VRARE TE ARDHMEN

  Prandaj biri im nastradin mos u bej hero me gjera te ngordhura duke u ushqyer si hijenat me kockat e enverit,ne nje kohe qe po diskutohen fatet e vendit.

  Kur nuk ke prapanice te luftosh kunder ketij regjimi MAFJOZ te pakten hesht sepse sic thoshte i madhi Mirush Kabashi
  DO NGELENI BISHT QENI GJITHE JETEN..KOPILI IM.NASTRADIN

  NDERIME PER KOMENTUESIN P.A.B

  Reply to this comment
  • P.A.B February 16, 00:40

   Pershendetje dhe ju, i nderuar.

   Reply to this comment
   • nastradin’s gentle father February 16, 02:51

    Me ke befasuar honorable P.A.B.

    Kam mbi gjysem shekulli qe “vozis” ne oqeanin e shkrimeve ne gjuhen shqipe dhe nuk kam pare nje perbledhje fjalish (jo koment) shkruar kaq i shpejte i sakte,i ekulibruar dhe kryesorja xhentil.

    Jam larguar ne 1991 nga Shqiperia,kam arsim universitar qofte te vendit tone por edhe ne vendin ku jetoj.Shikoj qe ai vend ka hyre ne rruge qe nuk i dihet fundi si puna e atij avioni qe drejtohet me robot dhe te lutemi qe programi i instaluar te jete i ndryshem nga ai i 1991-1992.

    Nga gjithe shkrimet tuaja te sotme do vecoja sekuencen me KKTN-Hans Spiedel dhe vazhdimin llogjik tuajin :
    “” Kur bota i jep doren nje armiku te eger brenda 5-10 vjetesh, Une nuk mund te shes 5 Heronjte e Vigut se dikush Nuk Do Komunizmin
    (eshte nje postulat i llojit te vet).

    Ne respekt te replikes tuaj dashamirese po tregoj ne vija te trashe nje episod pikant te ndodhur ne Washington ne kohen e W.Bush Jr

    Vjen k/m japonez per nje vizite rutine ne Usa.Ne nje konference shtypi merret vesh se dy baballaret e dy liderve kishin qene perballe njeri-tjetrit ne frontin e Pacifikut.Ne vazhdim te nje pyetje te nje gazetari WB jr deklaron:
    Baballaret tane ishin armiq te betuar perballe njeri tjetrit kurse sot ne djemte e tyre duhet te konsolidojme paqen dhe te mos bejme gabimet e eterve.

    Ne kete aspekt une shikoj nje gabim te madh te atyre dipllomateve amerikane dhe atyre shqipfolsve te tyre “made in” elez biberaj and company qe me ardhjen e Bejkerit ne 1991 duhej te ishte bere nje pajtim panshqiptar si ne beslidhjen e Lezhes .Mungesa e kesaj fryme eshte shkaku nr 1 qe avioni shqiptar drejtohet dhe sot me panel robotesh pa destinacjon ulje.
    Edhe nje here respekte per konstelacjonin P.A.B.

    Reply to this comment
    • P.A.B February 16, 13:42

     Sh. faleminderit perseri… kudo te ndodheni ( e per kedo) kam respekt per ju.

     Nje konstatim te vogel me Nastradinin -nese ma lejoni- nuk eshte dhe aq ”i eger’ mendoj une.

     Por sic ndodh me te gjithe ne, e nga relativiteti anonim, kalojme me teper sa duhet ne mbrotje te nje ideologjie a dicka love-hate, e luftojme njeri duke harruar faktet/ngjarjen.

     I nderuari (postues) Nastradin, e kupton fare mire (kur do) se Enveri vdiq e komunizmi nuk vjen me, ngulmimi ne nje ane a tjeter nuk i vlen kerkujt.

     Vijme te mesojme ketu (nga njeri tjetri) ndajme mendime e pse jo dhe ”lufte me nerv” ne nje debat normal.

     Mund te mbani kete emer (ndoshta me mire do ishte nje Nick tjeter 🙂 ) ose jo…varte nga Ju; kurdo te me cosh nje Hi…do marresh pergjigje.

     Kalofshi mire vete dhe me familje. e lexohemi ne Tema te Tjera.

     Reply to this comment
 17. Mark uk February 15, 21:30

  arusha:Ju lutem pse ke shkruar ne koment,je i pa fe.

  Reply to this comment
 18. ira February 15, 22:06

  Në Shkodër ka mjaft vënde të përshtashme ku mund të vendoset ky monument. Për mendimin tim,heqja ishte një veprim i gabuar, por tani jemi para faktit të kryer. Nuk mendoj që kjo realizohet me rrugë gjyqësore, kërkuar nga familjarët e heronjve, siç sugjeron z. Radovani.Këshilli bashkiak i Shkodrës, në mazhorancë të djathtën, të marrë vendimin përkatës. Eshtë në nderin e tij korigjimi i gabimit, në rast të kundërt, heqja e monumentit është diktuar nga qëllime të tjera, duke u fshehur pas ndërtimit të shatërvanit.

  Reply to this comment
 19. MARKO February 15, 23:28

  Heronjte mbeten heronj. Duan apo nuk duan funderrinat, bashkepunetoret e fashizmit.

  Reply to this comment
 20. nastradin’s gentle father** February 16, 00:17

  dear son

  Fakti qe deri tani keni bere mbi 10 komente tregon se se ja ke shitur shpirtin Satanait

  Asnje nga komentuesit ne kete forum nuk po lavderon Enver Hoxhen por kerkojne qe edhe dikush qe don te heqe nje monument qe lidhet me historine duhet ta beje me ligj dhe me qytetari.

  Shkodranet PEDERE nuk duhet te veprojne si ne Presheve ku serbet hoqen Përmendoren e UÇPMB biles ato u treguan me te sinqerte se nastrdinet e shkodres.

  Ne qofte se ke probleme personale me Enver Hoxhen boto nje liber dhe ne kete menyre bej dhe biznes dhe fito ndonje lek se parcelat ne Sharre kane mbaruar. dhe eshte rritur cmimi per mermeret e varrezave

  Nuk shikoj ndonje levizje,parti,shoqate qe te jete aktive ne perkrahje te Enverit dhe nje parti si ajo e Markos nuk i ka me shume se 500 veta.

  Pra lind pyetja:pse kjo cmenduri e juaja per djalin e gjylos ?
  Ai i keq apo i mire e vuri ate popull nomad ne rrjesht per 40 vjet deri ne 15 prill 1985 kur nastradinet u shkrine nga te qaret.Po nuk besove shiko filmimet e kohes.

  Nqs do jesh i ekulibruar duhet te flasesh dhe per Ahmet Zogun e Kurves dhe nqs lexon shkrimet e kolegut te tij Catin Saracit nga Londra me e vogla qe duhet te thuhet per palo mbretin eshte kryemaskara,kryhajdut,kryevrases..

  Per kenaqsine tuaj po te tregoj nje nga aktet me kanibale te Zogut Kurves tuaj
  %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

  Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram Curri, rradha e eleminimit fizik i kishte ardhë deputetit të Opozitës, atdhetarit Dom Gjon Gàzulli, të cilit anadollaku Ahmet Zogolli i zgjodhi, si prift katolik që ishte, mënyrën ma “speciale” dhe ma çnjerëzore: “varjen”.

  “Me ambasadorin anglez Ahmet Zogu në 1927 u ankue për klerikët katolikë: “Ah sa shumë do të dëshroja t’i varja ashtu siç e meritojnë”…E që të kënaqte kërkesen e mbrendshme për t’i varë, ai çoi në trekambësh një klerik…( Dom Gjon Gàzullin). ” (Bernd Fischer – Re Zog e la lotta per stabilità in Albania, Monographs dell’Europa orientale, Boulder, 1984.)

  Ishte dita e 5 marsit 1927.”
  Katër orë mbas varjes, Zogolli, kjo mbeturinë me djallëzi orientale, pasi u sigurua qe Dom Gjon Gàzulli kishte dhene shpirt dërgoi një telegram ku gjoja i falte jetën.

  ky veprim i tij ishte satanik po aq sa dhe komentuesit nastradin

  ** djali im nderro marken e viagrave se do prishesh mausin…

  Reply to this comment
  • Koz Dynjaja February 16, 01:36

   – Dom Gazulli nuk ka qene deputet asnjehere . Esht vertetuar se ka patur bashke me emigracionin politik dore ne kryengritje te 1926. Bashke me te ishin edhe Dom Loro caka , Vas Kiri , Ndok Gjeloshi ,Kol Bib Mirakaj etj.Po te ndihmoj te kujtosh edhe shoket e kryengritjes se asnjehere nuk i kujtoni si luftetar kunder Zogut. Ndoshta nuk ju pelqen se keto antizogiste me vone u bene fashiste gjate luftes.
   -E dyta ,mos u perpiqni te krijoni dyshe mes Enver Hoxhes e Ahmet Zogut ,pasi eshte si sofizem historik. Ahmet Zogu i ka mbyllur llogarite me 7 Prill 1939 me kundershtaret e tij ndersa Enveri i ka mbyllur llogarite me kundershtaret ne 1944 por nuk i ka mbyllur me shoket e tij , me komunistet pa fund qe ka burgosur e vrare dhe qe jane me shume se armiqte. tung

   Reply to this comment
   • ngf February 16, 11:10

    Besoj se ben pjese ne kryqzaten e kanibaleve qe ju turret sistemit te para 1990 ne nje kohe qe ai kishte rene.
    Cdo njeri ka nje qendrim per nje periudhe te caktuar por ju jeni te semure psiqike sepse ne rastin e E.Hoxhes ka akoma njerez gjalle qe nuk ju eshte thare shurra nga frika e tij dhe mbani ere akoma.
    Eshte e vertete qe jane bere gjera ekstreme pos mos harro se ka patur dhe arritje ekstreme.Te rrish i rrethuar nga serbet dhe greket per 40 vjet duke patur ne koke armiq potenciale si Koxi Xoxe,Panajot Plaku,Jagon dhe Krushovin nuk i ishte gje e lehte.
    Boll shqiptare vrau dhe Skenderbeu dhe u desh 500 te rehabilitohej si hero kombetar.Historia do perseritet dhe me E.Hoxhen sidomos tani qe shteti shqiptar ndodhet vetem ne harte se eshte mbushur me qelbesira si Koz Damllaja qe vrasin dhe baben e vet.Hapja e dokumentave te deklasifikuara pas 20-30 vjetesh do ta vertetoje legjenden e gjirokastres.Jo si puna e ahmet zogut te kurves qe mbathi opingat dhe mori thesarin duke lene ate popull jetim.

    Reply to this comment
 21. ali February 16, 07:31

  Si prefekti i Shkodres, lidhur me herojt e Vigut , ashtu edhe Saliu qe na paskish gabuar
  me ligjin famekeq 7501, po nuk u cuan ne vend gjerat qe shtrohen e diskutohen , atehere
  cdo gje behet nga keta individe per demagogji e mashtrim !
  Herojt e Vigut perbejne faqen me te lavdishme te patriotizmit jo vetem per Shkodren
  tradicionale te kultures e artit dhe letersise por per te gjithe Shqiperine e trojet jasht
  saj !
  Herojve te Vigut iu takon te rikthehen ne ate vend ku ishin dhe s’ka nevoje per prrallisje
  por vetem me nje vendim te Bashkise !

  Reply to this comment
 22. koco February 16, 11:47

  Pese Heronjte e Vigut jane krenaria kombetare e ketij vendi dhe e ketij populli , Dhe e kane merituar dhe e meritojne te jene ne panteonin e Shqiptarizmit ne panteonin e Pavdekesise , Lavdi Perjete , Heronjeve e deshmoreve te L . N . Clirimtare , te cilet dhane jeten per idealin e lirise , per nje jete me te mire , te cilen askush nuk duhej ta shkelte , dhe gjithkush duhej te pergjigjej e nenshkohej per tradheti ne se ka bere cilido . Besoj se plehra e lebroze si ky me pseudonimin Nastradin jane jashteqitja e ketij vendi , jane fekale qe kuterbojne e kundermojne , veten e gjithe çka ata perfaqesojne . Heronjte e Vigut , jane Biblike e tashme Shenjtore , Ata me Vdekjen , Vdekjen shkelen , edhe te gjalleve te vdekur ju falen jeten , edhe ju mundesuan te jetojne e ndertojne nje jete te re , te lire e te begate . Apo duheshin qe dhe ate te ngriheshin nga varri dhe ta ndertonin per Monstrat si ty .Nastradin me skoten e Salihut e Zhozit Topidhit , o murtaje e gjalle , 0 fantazme e ndyresive . qe guxon te perbaltesh ate tempull te sakrifikimi me sublim , si jeta e atyre bijve te nenave , dhe te gjithe Shqiperise . Yje qe do ndricojne dhe edukojne brezat perjete .

  Reply to this comment
 23. merita February 16, 18:42

  Tita.
  Sa turp, o Zot sa turp….!-Sa mendjeshkurtesi dhe egersi ne disa komente!Fatkeqesisht disa kane zemren dhe mendjen e nje egersire!
  Ato djem ne lulen e rinise, te bashkuar pa as nje dallim feje dhe krahine i dolen per zot vendit!
  Te gjithe djem nenash…… me endrra per jeten e vendit dhe ate personale.
  Mes tyre ka te tille, te lindur dhe te rritur ne saraje, por djem te pjekur dhe te pergjegjeshem!
  Fatkeqesia e madhe e kesaj kohe “Moderne ” eshte- “Duam te na rrespektoje Europa, por ne nuk dime te rrespektojme veten tone”Kjo eshte te duash te hysh, ne Europe pa dinjitet ,pa histori ! ” Shkodra ka dite me rrespektu edhe Bajram Currin,Isa buletinin,Luigj Gurakuqin…., te renet ne lulfte per clirimin e vendit…Arben Brocin me shoke…!Nder dhe rrespekt per te gjithe ato intelektuale dhe njerez te thjeshte te shkrire kockash ne burgjet komuniste….!
  O,Zot, fund urrejtjes deri ne injorance per njeri tjetrin!
  Zoti Radovani , ska pse i pozicionon familjaret e deshmoreve ne procese gjyqesore pa fund!

  Reply to this comment
 24. Anetari i Keshillit Bashkiak February 16, 21:52

  Rri shtrembet e fol drejte : Ish anetari I K ,Bashkiak sot prefekt eshte I vetmi ne keshilltaret e djathet qe ka kerkuar te mos largohet monumenti nga shkodra po te respektohet e te vendoset ne nje vend te denje,me sa mbaj mend te lulishta tek universiteti,por me vota fitoi nji variant qe me vone doli se ishin vendi ku hidheshin plehrat. Plehrat hidhen tash 20 vjet atje,e vetem ky prefekt arriti te beje marveshtje qe ato cdo dite te dergohen ne Landfill Bushat,te pakten ato qe merr ndermarrja e pastrimit,prandaj ke inat , por nji kete te mire ja bani Shkodres, me afer shkodres nuk digjen plehrat ,u thote qytetarve hajdeni ta gjejme nji zgjidhje per monumentin,ai ashte I tille qe ashtu si perkrahe veteranet,perkrah edhe te presekutuarit,ate vetem per militant nuk munde ta akuzash. u thote troc shkodraneve kejo ashte historia e jone e mos ti ngatrrojme dy faza te saj,ne kete Shkoder te presekutuar ku ka shume eshtra te pa gjetura te presekutuarve,duhet te kete vende edhe per monumentin 5 heronjt e vigut,ne nuk jemi mesuar te na flasin keshtu PREFEKTET . Ai tha shqip ne televizor se jane jashte relitetit ato qe MENDOJNE SE mllefit duan ti pergjigjen me mllef ,pra ,nuk behet fjale per ti cuar te shatervani,behet fjale per nji vende normal per tu prehur monumenti dhe per kete ai thote se vendose populli I shkodres,ai na tha shkodra ka problem shume me te medha se monumenti I 5 heronjeve te vigut. Ne fund te fundit ai kete qendrim ka patur edhe ne 2008,ka menduar se lufta politike nuk behet me monumente duke ja hequr njeri tjetrit . NE NUK JEMI MESUAR ME PREFEKT njerze te thjeshte SI Paulin Radovani qe karriken e prefektit nuk e quan vend pune . Shkodra nuk ashte mesue qe te shohi pushtetare qe me para te vehta pastron kirin ndaj mos u merrni me te,lereni te punoje ashte prefekt,dhe perpiqet te jete I drejte me te gjithe ,ai vetem partiak nuk ashte. Une nuk besoj se titulli I shkrimit ashte I prefektit sepse ai ska arsye me thane gabuam,sot ne nji prononcim qe beri tek drejtonte nji aksion te madhe pastrimi,te ishe vende depozitimi I mbeturinave 20 vjecare te plehurave tha se ase titulli,ase shkrimi nuk ashte I tij ,por jane marre pjese ne thonjeza nga pergjigja e letres se familjareve te 5 heronjeve te vigut,ai sipas ligjit thote nuk kae drejte me nderhye ,vec me sigurue dokumentacioni,sepse sipas ligjit prefekti Brenda 10 diteve mban qendrim,ai ka 4 muaj prefekt e problemi ashte qe ne 2008.

  Reply to this comment
 25. Pëllumb zaimi November 8, 02:49

  Lavdi dhe nderim veprës dhe virtyteve thellësisht shqiptare të Pesë Heronjve të Vigut! Mbetshin në memorien e popullit shqiptar dhe të qytetarëve shkodranë përjetësisht! Mbetshin modeli dhe simboli i trimërisë,ndershmërisë dhe i guximit për rininë shqiptare! Pa u mbështetur në supet dhe në veprën patriotike e çlirimtare të këtyre heronjve e ardhmja jonë nuk mund të jetë as heroike dhe as progresive! Ata janë maja e krenarisë dhe e identitetit kombëtar shqiptar! Trimëria dhe guximi i një kombi matet me heronjtë e dalë nga ky komb! Lavdi dhe përjetësi!

  Reply to this comment
 26. alfade November 8, 03:41

  Shpirti trazuar i Nastradinit ……!!!!

  Reply to this comment
 27. Arben November 8, 06:29

  DJE NE FIER U ARRESTUA, ISH KRYEREGJISTRUESI, ALEKSANDER, MYRTA, I LARGUAR PARA NJE MUAJI NGA DETYRA.

  U ARRESTUA PER MARRJE RRYSHFETI, RRYSHFETE TE CILAT KANE VAJTUR DIREKT E NE XHEPIN E PETRIT VASILIT.

  PERSONI KA QENE PERGJEGJESI I LSI-SE PER FUSHATEN NE FIER DHE ME PERPARA EDHE DREJTOR TATIMESH, PAVARESISHT SE THJESHT KA BLERE NJE DIPLOME.

  CFARE ME BEN PERSHTYPJE, ESHTE SI KA MUNDESI QE GJITHE JU MEDIET E “OBORRIT” NUK THATE QOFTE EDHE NJE RRESHT PER KETE NGJARJE, APO MOS VALLE PO BEHENI ME KATOLIK SE PAPA.

  A MOS NDOSHTA JUA NDJEN BYTHA LAGESHTIREN EDHE JUVE.

  Reply to this comment
 28. Mark uk November 8, 08:00

  Nuk kan bere si i kan hequr se e kishim si pike takimi.E lenim me njer tjetrin takohena te pes surretnit.

  Reply to this comment
 29. Vete RANI November 8, 08:20

  space
  freie architekten radovani und partner
  tel.: 0049 711 6403080 fax: 0049 711 6403071
  ludwigstraße 9 70176 stuttgart
  REPUBLIKA E SHQIPERISE
  BASHKIA SHKODER

  RREGULLORE PER ZBATIMIN E STUDIMIT URBANISTIK TE QENDRES SE QYTETIT SHKODER
  MIRATOHET KRYETARI I K.RR.T.R. SE SHQIPERISE FATOS NANO

  KRYETARI I K.RR.T SE BASHKISE SHKODER ARTAN HAXHI

  Per hir te se vertetes monumenti i 5 Heronjeve te Vigut eshte vendosur te hiqet nga qendra e Shkodres me miratimin e studimit urbaniatik te qendres se qytetit ne 2004-2005.Plani parashikon vendosjen e nje kolone uji ne vend te tyre. Ne sheshim para gjimnazit ky plan parashikonte vendosjen e skulpturave (parku i skulpturave) dhe permendorja e lartpermendur nuk mund te vendoset aty per arsye te gabariteve te medha.
  Ato qe kane firmosur jane zv Ministri i sotem Gjon Radovani, Ish Kryetari Haxhi dhe ish K/Ministri Nano

  Reply to this comment
 30. sagitari November 8, 10:25

  Per nastradinin—-mos u tremb o nsstradin se permendoren e tyre te shkrlqyer do te vene. Jo ata te gjalle qe po dhjete ne brek. RROFSHIN 5 HERONJTE E VIGUT

  Reply to this comment
 31. 888 November 8, 14:05

  me rrespekt ,sepse jane vrare si burra me arme ne dore per shqiperine ,dhe jo si kelysha kurve ,per kalceto etj etj etj….

  Reply to this comment
 32. Studenti November 8, 14:58

  Nder fjalet me te mençura te komentuesve jane ato te Nastradinit,qe mund t’i thote vetem nje shvejk-tartarin qe don ta pelqejne ca Salarinj qe jane rritur shpellave me ujqer e arinj.Ai thote se “Heronjte e vigut duhet te kerkohne falje!”Qe ta bejne kete duhet te çojme tek ata Salariun e shpellareve qe perlotet dhe pshurr mbi varre.Por do te tremben nga ulerimat dhe poshtersite e tij,do ta rrethojne dhe do te bejne me te hajgare duke vene kujen se si keta monstra vihen ne krye te shqiptareve te brohoritur nga veglat e pushtuesve,palo tradhetareve,truthareve.Rrofte Nastradini i mençurise anadollake, qe u sherben salarinjve dhe turmes se tradhetareve qe pine shurren e pushtuesve dhe te Salariut te tiranise me sapllake!

  Reply to this comment
  • BALLIST ME IDEALE. November 8, 15:24

   çeta ka nevoje :
   Per ushqim
   pare
   dhe veshbadhje ,
   mundesisht edhe femra ,
   se ne do luftojme per Vatanin , dhe po derdhim djerse .
   RRogat dhe paret qe na paguan GJERMANI nuk na dalin .
   Populli duhet te na mbeshtese .

   Kjo ishte komunikata dhe kerkesa e ”’ Baballarve ”’ te kombit .

   Reply to this comment
 33. koco November 8, 18:03

  Po si mund te mendohet e te kuptohen edhe sot te kete nga keta monstra e fantazma te nje shoqerie mesjetare , kanunoresh , kafsherore si ky debili me pseudonimin Nastradin , ky anti shqiptar ky faqe zi , ky turpi e shemtia e nje mendesie qe nuk i vlen kujt dhe nuk i duhet dhe i ben nder ketij populli e ketij vendi te martirizuar . Po si more hor i horane thua ti se ata ” U martirizuan per nje ideal e nje shoqeri , bote e bote me te mire , por se jane fajtore se mbas asaj lufte qe ne rastin konkret vella vrasese te turpeshme per vete ate shoqeri bastardesh qe deshin eresiren dhe shpellat e atyre maleve , ky i pa udhe , ky renegat ky anti shqiptar i ndyre e perfaqesues , bartes dhe mbrojtes i te keqes , nuk i takon te kete as var ne kete toke martiresh ,. I perjetshem kujtimi e vepra e gjaku i tyre , Lavdi Perjete ! E meritojne te nderohen ne Shkoder dhe mbare Shqiperine ata Heronj . Dhe ketij kreminelit Berishe as var as nam e nishan mos ju kujtofte i mallkuar e per faqe zinje u kujtofshin me gjithe keta lakejte e bastardet qe i shkojne pas ketij pjelle te se keqes te Kombit Shqiptar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*