Manjani urdhëron inspektim në Gjykatën e Vlorës: Veç letrës së Tahirit, denoncime nga agjencitë dhe qytetarët

March 12, 2016 20:46

Manjani urdhëron inspektim në Gjykatën e Vlorës: Veç letrës së Tahirit, denoncime nga agjencitë dhe qytetarët

Në përgjigje të shqetësimeve të bëra prezente nga ana e Ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka urdhëruar verifikimin e veprimtarisë gjyqësore të gjyqtarit të Gjykatës së Rrethit Vlorë, Laurent Fuçia.

“Gjejmë rastin të informojmë se Ministria e Drejtësisë administron të dhëna nga shumë agjenci ligjzbatuese si dhe nga qytetarë të Vlorës mbi sjellje jo profesionale në gjykatën e Vlorës.

Përveç verifikimit të rastit të ngritur nga Ministri Tahiri, do të nxisim së bashku me inspektoriatin e KLD-së një inspektim të përgjithshëm në këtë gjykatë. Qëllimi është vendosja e saj në rrugën e paanësisë dhe të ligjit”, thuhet në reagimin e Manjanit.

Ministri Tahiri u ka dërguar Presidentit të Republikës dhe ministrit Manjani, një letër në lidhje me gjyqtarin Laurent Fuçia.

Sipas Tahirit, ky gjyqtar i Vlorës ka liruar në kundërshtim me ligjin një person që është kapur me armë pa leje, përkatësisht shtetasin Vasil Papa.

Kreu i Gjykatës së Vlorës, Skënder Haluci, ndërkohë i ka dalë në mbrojtje gjyqtarit Fuçia. Haluci e cilëson letrën e Tahirit si të nxituar, duke theksuar se ndaj gjyqtarëve në Vlorë ushtrohet presion i madh nga kriminelët, madje edhe nga vetë Policia e Shtetit.

 

March 12, 2016 20:46
Komento

9 Komente

 1. kokpalari 21 janarit March 12, 21:09

  dy ministrat me te mire te kabinetit Rama
  e kane deshmuar me vepra te dy!
  Sikur PS dhe LSI ti kishin ministrat si Tahiri dhe Manjani do qeverisnin 100 vjet!

  Reply to this comment
 2. Loni March 12, 21:59

  Keshtu po, jo vari leshin, ben gjyqtari si ti doje qefi, bravo ministri Tahiri dhe ministri Manjani!

  Reply to this comment
 3. pilo Lala March 12, 23:03

  Me ben pershtypje mbiemri Haluci i atij Gjykatesit qe mbron Gjykatesin tjeter.
  Haluci me duket se eshte mbiemer tropojan, qe u vra apo plagos ne 1995-96 se ishte shok me Azem Hajdarin.
  Kujdes se Haluci eshte jo vetem vegel e Berishes, por ai eshte ne Vlore me detyre te UDB.

  Reply to this comment
 4. Meti March 13, 09:08

  Skender Haluca goditi me thike Artan Gjermenin por u kalua ne heshtje.A kuptoni apo joooooo? Kryetar gjykate djali botes godet me thiike.

  Reply to this comment
 5. Rajmondi jo vlonjat March 13, 11:28

  Pergjegjesia direkte eshte e gjyqtarit Laurent Fucia,por pergjegjesi jo te paket duhet te mbaje kreu i gjykates Vlore SKENDER HALUCI i cili mbron nje gjyqtar te koruptuar.Kerkesa e Ministrit te Brendshem dhe e strukturave te policise per ti vene perpara ligjit personnat e ndaluar qe kane shkelur ne flagarance ligjin nuk duhet te konsiderohet presion i policise se shtetit,ndersa nga presioni i krimineleve, organet gjyqesore nuk duhet te terhiqen,pasi misioni i tyre eshte te vendosin drejjtesine me cdo kusht,pavaresisht veshtiresive dhe riskut qe mund te kene.

  Reply to this comment
 6. populli March 13, 16:32

  Po prokuroria e Vlores qe nuk heton ,por peshkon,hajdute qe punojne per te mbushur xhepat duke futur brenda njerez te pafajshem.E pesofshin te femijet e tyre kete DREQESI

  Reply to this comment
 7. shpatar March 13, 21:31

  Mbas 97 te gjithe maloket, qe nuk ndiheshin mire, nga poshtersit qe ju be banorve te Vlores, u larguan .U larguan dhe shumica e atyreve qe ishin nga regjimi i kaluar .Kjo edhe per nje fakte tjeter domethenes. Ndiheshin inferior dhe here pas here dilnin dhe bllof.
  Psikologjia e labit nuk e pranonte ate te malsorit sic dhe ata nuk e supotronin pushtetin e leberve .
  Me sa duket gjate ardhjes ne pushtet te Saliut perseri ne 2005-2013 u korigjuan gabimet e para dhe maloket zbriten perseri ne pikat kyce te pushteteve .Pra nga aktivista kriminal te plotfuqishem ne Drejtesi .Kjo eshte ajo kala qe e mban gjalle e birbilos Saliu .

  Reply to this comment
 8. Prokurori i Vlores March 14, 07:14

  Duhet ta dini qe nuk eshte rasti i pare i Laurent Fucise hapni letrat dhe do ta gjeni edhe plote raste te tjera shkeljes qe jane ,mbyllur se kane nderhyre miqte e Laurentit.. ne rastin konkret miku i Laurentit qe do ta mbylla ceshtjen eshte Skender Hlauci kryetari i gjykates ( nje imoral dhe kriminel ) sepse e para ka ndare parate me Laurentin dhe e ka shume kollaj ta,mbylle ceshtje si tropojan dhe mik i Kapterit , pse nuk e dini ju qe Halucin ne Vlore e ka vene Berisha dhe Shklezeni , Prandaj Fucia u ben karshillek Ministrit dhe te tjereve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*