Letra në Dita për Akademinë, KM nxjerr zëvendësin, sulmon Milon

August 7, 2019 22:44

Letra në Dita për Akademinë, KM nxjerr zëvendësin, sulmon Milon

Qeveria ka reaguar sot lidhur me debatin në DITA mbi ndryshimin e narrativës së LANÇ, rehabilitimin e kolaboracionizmit dhe së fundmi një konferencë të Akademisë së Shkencave për 75 vjetorin e Çlirimit.

Zv.Kryeministri Erjon Braçe me një tekst nervoz, mbushur me gabime drejtshkrimore, thotë se neverit çdo gënjeshtër sipas tij.

Pasi sqaron disa herë që Edi Rama nuk ka të bëjë me konferencën e Akademisë, zëvendësi i tij shkruan se eshte vete kryetar i Komisionit Qendror.

Në fund të tij të postimit ai përdor duke e nxjerrë nga konteksti një pjesë të një interviste të historianit Paskal Milo dhënë në Dita disa muaj më parë.

Intervista e plotë e Milos mund të lexohet duke klikuar KËTU

Më poshtë postimi i plotë i zv.KM:

Pjesë nga postimi i E.Braçe në FB

DO I PERGJIGJEM CDO GENJESHTRE! Atyre per Luften Antifashiste Nacional Clirimtare, atyre per Qeverine e  Partine Socialiste, lidhur me kete Lufte!

Pergjigja e pare; Qeveria, Partia Socialiste jo e jo, nuk i ka kerkuar, nuk ka urdheruar,nuk ka vendosur asgje mbi  nje konference te Akademise se Shkencave per “Antifashizmin pa uniforme”.

Edi Rama as ka kerkuar, as ka urdheruar e as ka vendosur per nje konference te tille! Edi Rama ka dy akte te nenshkruar, aktin per krijimin e komisioneve shteterore per PERKUJTIMIN E 75 VJETORIT TE CLIRIMIT TE SHQIPERISE dhe aktin per SHPALLJEN E DATES 20 KORRIK SI DITEN E VETERANIT TE LUFTES ANTIFASHISTE NACIONAL CLIRIMTARE TE POPULLIT SHQIPTAR!

Komisionin Qendror e drejtoj une! Ftoj cdo genjeshtar, me apo pa uniforme, me apo pa pene, me apo pa histori, me apo pa Akademi, te me tregoje nje akt, nje deshmi me te cilen te provoje te kunderten.

Me kete rast, me duhet te them se komisioni qe une drejtoj ka zhvilluar disa mbledhje me pjesmarrjen e nderuar te Komitetit Kombetar te Veteraneve, ka bashkepunuar ngushte me te,  ka marre prej tyre propozime te vlefshme per Programin e aktivitetet per te kujtuar me dinjitet LUFTEN ANTIFASHISTE NACIONAL CLIRIMTARE dhe 75 VJETORIN E CLIRIMIT TE SHQIPERISE!

Pra, neveris cdo genjeshter, shpifje, artikuluar pa cipe, mllef e urrejtje, per qellime mirefilli politike nga cilido politikan i perfshire!

Pergjigja e dyte; Qeveria, Partia Socialiste, kane cmuar e cmojne pa fund,Luften Antifashiste Nacional Clirimtare, kontributin jetik, historik, te atyre mijera burrave e grave, djemve e vajzave qe u bashkuan e krijuan Ushtrine Antifashiste Nacional Clirimtare, forca kryesore ne clirimin e atdheut! Kurre ne nuk jemi lekundur ne kete qendrim, as si politikane, as si qeveritare.

Cdo politikani, me duhet ti kujtoj kete qendrim mbajtur ne 2 maj 2019: Ne luften dhe veprimtarine e Levizjes Nacional-Clirimtare, NE TERESI e te udheheqesve te vecante te saj, rendojne hije te frikshme aktesh kriminale e terroriste si vrasje njerezish TE PAFAJSHEM te rreshtuar ne FORMACIONE USHTARAKE te Ballit Kombetar, Legalitetit, bajraktareve te Veriut etj.

Ky qendrim nuk eshte i imi! Ndaj boll!

d.a. / dita

August 7, 2019 22:44
Komento

19 Komente

 1. alphade August 7, 23:34

  Me gjithe respektin qe kam per TY , Erion, per punen e palodhur qe beni ne fushen social-ekonomike dhe per
  nismat tuaja ne drejtim te forcimit te ligjit kunder shke-
  ljeve brutale te ketyre ligjeve, vrej me hidherim te thelle
  qendrimin e Rilindjes ndaj LNCL,sidomos nga Kryeminis-
  tri Juaj . Para disa muajve me inisiativen e K/ministrit u
  sollen nga pertej Oqeanit “fosilet” e ish-kryeballistit.Pike-
  kerisht ketu fillon historia….

  Reply to this comment
  • Aladini me Eskorte August 7, 23:44

   Cfare thua ti Alphade???

   “…per punen e palodhur qe beni ne fushen social-ekonomike dhe per
   nismat tuaja ne drejtim te forcimit te ligjit kunder shke-
   ljeve brutale te ketyre ligjeve””

   ?????

   Unaza?
   Koncesionet miliarda me dyfish faturim??
   Shkaterrim i godinave historike per kulla oligarkesh pas te cileve jane vete se i mbrojne me zjarr te papare??
   Ligje qe vlejne vetem per Mane-Ulaj-Frangaj dhe miqte e Edi-Linda-Olsi Rames?
   Ministra dhe ministresha gra biznesmenesh dhe miq e shoke???

   KETA JANE TE ZHYTUR NE SHKELJE LIGJI, VJEDHJE DHE NEPOTIZEM OR MIK

   KETA TI NGRENE NJE LAPIDAR SALI GELBAZES NE OBORRIN E PS OR MIK

   SE JANE NE QEVERI JO SE “MARRIN NISMA” POR SEPSE POPULLI KA FRIKE NGA SALIU MOS KTHEHET NE PUSHTET OR MIK…

   Reply to this comment
  • Partizani August 8, 08:08

   “Ky qendrim nuk eshte i imi”-derdellit “sanco panco”Erion Braqja!
   Hapu dhe qe te futet ky plehre balliste,qe na hakerrehet ne bijve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve!
   Po’ kur nuk Jane fjalet e tua,cfare muti do qe i amplifikon o lepur ballist?
   Kujt i thua “Boll” ti more sahanlepires i Rames,qe eshte tallur me ty sa bere ka dashur e nuk ka pjerdhur per gjithcka ke llapur ti si pone?
   Po’ Mut-hatin kush e nderoi o tradhetare te NDYRE te votave tona?
   Shporruni sa pa filluar uragani socialist,qe t’u zhduke si Gedafin!

   Reply to this comment
  • MALLKUAR qofshi August 8, 12:05

   Meqenese ballisti Brace na ka hedhur dorashken ne bijve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve heroike per te dale perballe tij me pyetje kalorsiake,po’ i drejtoj keto pyetje atij si kryetar i komisionit te festes ANTI PARTIZANE:
   1-Ku ndryshon organizimi i juaj i kremtimit te pervjetorit te Skenderbeut me kete 75 vjetorin e LANC-it?
   2-A ishte nderimi qe ju i bete krye kuinslingut M.Frasheri per te tatuare pulsin e antaresise se PS-se dhe opinionit publike per thellimin e perdhosjes se LANC-it kete vit?
   3-Per cfare te duhen citimi jashte kontekstit i shkrimit personal te P.Milos, kur ju perfaqesoni nje parti,antaresise e saj eshte e lidhur perjetesisht me gjakun e 28 mije deshmoreve.
   Cfare helmi ne shpirtin tend te shtyu,qe cerdhe tere ate mllef kunder kritikuseve tuaj?
   4-Pse programmi i ASH doli kunder atij te qeverise kur ky institucion eshte shteterore e Jo partiak?
   5-Cfare te dogji o palo ballist qe dole e kercenove te gjithe pervec vetes dhe padronit tend?
   Sì pretendon ti dhe sulltani jot se respektoni LANC-in kur na kerkuat te ulim koken Jo para deshmoreve,por bashkepuntorit me pushtuesit qe la derdhur pa hesap gjak partizani?
   6-Cfare respekti ka PS per LANC-in kur ju nuk e permendni me asnje fjale te vetme ate epope te lavdishme?
   7-Si e respektoni ju LANC-in kur mbani ne mes te Tiranes shtatoren e tradhetarit te kombit,satrapit Zogolli?

   Reply to this comment
  • Partizani August 8, 22:42

   Nje pyetje per zv.kryeministrin Brace:
   1-Ne luftimet qe zhvilluan 4 divizionet PARTIZANE per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare ne ish Jugoslavi kane dhene jeten 650 bij e bija te Shqiperise,te shpallur DESHMORE TE ATFHEUT!
   Pse nuk i keni propozuar kodovareve,maqedonasve dhe malazezeve,qe per nder te tyre te vendoset te pakten nje pllake perkujtimore,kur ketu nuk ka mbetur varr fashisti ,nazisti e greku pa nderuar!
   A eshte kjo nje baltosje qe ju i keni bere LANC-it?

   Reply to this comment
 2. Jeni August 8, 03:18

  Po kur u be dhe ky ish xhepisti , miu i haleve te flase per luften , kete vend e ka marre lumi……… Po ik o legen se te gjithe kryeministrat te kane mbajtur per leter higjenike,……..ose per te blare noj pakete cigare…..

  Reply to this comment
  • Hajduti i Lagunes August 8, 03:25

   Ky i fundit e mban per tu hedhur hi syve socialisteve
   Ngaqe nuk ka asnje lidhje me socializmin dhe te majten, ka vene kete qe tu thote socialisteve ja ku e keni socialistin,e kam zevendes
   ca pleq te gjore e hane por jo baza e gjere
   Kurse ky pranon ta luaj kete rol mantenute
   Miushi hajdut i Karavastase

   Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic August 8, 07:57

  O intelektual po Koke. Mjafte me se u bere Gaz i botes

  Reply to this comment
 4. Roy August 8, 11:26

  Kush jane keta te pafajshem qe paskan vrare ballistat e koteceve te pulave apo agallaret qe per 1 thes miser qe u merje borxh te digjnin shpine po te mos jua ktheje ne kohe.

  Reply to this comment
 5. Socialist=hajdut specialist August 8, 12:28

  Respect te madh Kam per kte braqen, Po pis muti eshte

  Reply to this comment
 6. ETHEM LALAJ August 8, 12:42

  KA DHE TE TOLLE NJERZ,OPINIONIST I THENÇIN A N O N I M..QE PERGOJOJNE TE TJERET ME LLOJ-LLOJI SHPIJESH.NDAJ VENDI JONE VUAN SHUME,PASI VEÇ SHUME POLITIKANEVE IDIOT QE KANE BERE KRIME E NUK JANE NDESHKUARE,BASHKANGJITEN EDHE KTA QE HIQEN SI TE MENÇEM NGA QEVERITARET AKTUAL..VETEM PER MLLEFE POLITIKE.
  -DHE GJITHE TURRAVRAPI SULET NDAJ K.MINISTRIT TE VENDIT SIKUR AI U KA ZENE QOSHEN E SHTEPISE PA LEJE.
  -DHE ME VJEN KEQ PER GAZETEN D I T A..QE BOTON SHKRIME TE KTYRE ANONIMATEVE IDIOT SI KY “intelektuali” QE SHKRUAN IDIOTESIRA DHE DISA HERE PER NJE TEME TE CAKTUARE.
  -PERGJIGJA E ERION BRAÇES LE TE SHERBEJ SI PRAPAKTHEU NE INFORMIMIN E PASAKTE TE PPINIONIT PUBLIK PER LNÇL.
  -RAMA GOBOI PER M.FRASHRIN…DHE BESOJ E KA BERE ME KOSHIENCE…NUK DIHET SE SI KA HALLIN..TA SHOFIM DERI 29 NENTOR DITEN E 75 VJETORIT TE ÇLORIMIT..

  Reply to this comment
 7. Socialist=hajdut specialist August 8, 12:51

  Braqja ka qene hajdut xhepash NE linjen kombinat kinostudio. Tani zevendesministre I palles gjate.
  More braqe more sharlatanizojne degjo….
  Tek rruga e dursit te hyrja e pallateve te ambasadave ka qene nje pllakate me 10 emra deshmoresh qe u vrane aty NE 17 nendor 1944. Midis ketyre 10 emrave ishte emri I xhaxhait Tim. E thyen maloket kur erdhen SI barbare NE tirane nen drejtimin e sali ghengis khanit. Perse nuk e vini prap kte pllakate aty? Keta 20 vjecare dhane jeten per ta cliruar tiranen qe gezon ti bashke me pallen e gjate qe nuk keni bere asgje pervec vjedhjeve me ppp. Turp dhe mallkim nga perendia.
  Doni ti hani koken dhe teatrit historik.
  Faqezinj.

  Reply to this comment
 8. kris 1 August 8, 13:23

  Program in e ka bere bashke me Rustemin.?

  Reply to this comment
 9. Buda August 8, 16:13

  aaaaaaaa na cudite o Erion lepurushi! E nxore koken me ne fund. Ti qenke ballisti i Kryeministrise!? Meqe e heq veten ekonomist, po te pyes: “Kaq i pasur qenka shteti shqiptar, sa ju mbani dy “Akademi”: njera me emrin “Akademia e Shkencave” dhe tjetra me emrin “Akademia e Studimeve Albanologjike” dhe te dyja i kane bere mutin shkences se Historise?! Bjeri lapsit, si ekonomist qe e heq veten, ndonese ke qene nje gazetar mediokerr. Nje keshille nga plaku: mos u ngaterro me fushen shkencore te Historise, se ajo ka bere me turp dy kryeministra: doktorin Sali Berisha, kur u mor me “studimet” per vrasesin e udheheqesve demokrate, hajdutin dhe tradhtarin e popullit shqiptar, Ahmet Zogu dhe piktorin Edi Rama, kur na “mbushi mendjen” me “studimin brilant” per bashkepunetorin e krimineleve boterore naziste, Mit’hat Frasheri.

  Reply to this comment
 10. Po , Po August 8, 18:09

  O brace , me keto qe po thua , na fyen te gjitheve , ashtu sikurse ben idjoti Lulushovici , politikani me budalla qe mban toka jone , kur thote qe ” Ne nuk luftojme per te marre pushtetin , poooor … ” ! Veprimi i cmendur qe ndermori kryepsikopati yne k/minister , qe e kemi votuar ,( bile duke patur “zjarrin ” mbi koke) , ne situate teper te ndezur brenda vendit , ne pabesi , kur askush nuk e priste nje hap te tille prej idjoti , rehabilitoi zyrtarisht k/kolaboracionistin M.Frasheri , ishte me te vertete nje akt i urryer e mbreselenes , por qe nuk ka qene i vetmi dhe as i fundit , i kryer prej tij .
  Perpjekjet qe ben ti sot , jane as me pak dhe as me shume , se sas te perpiqesh te lajsh m**** me shu*** dhe na fyen serisht edhe me rende !

  Reply to this comment
 11. Heroi i Vlores August 9, 04:02

  Me gjithe respektin per komentet duke i mbeshtetur ato plotesisht jam i indinjuar edhe me vehten qe vazhdojme tu besojme socialisteve.Duhet perfundimisht te kuptojme nje gje:Ne bijt dhe luftetaret e LANC jemi te tradhtuar ketu e 30vjet me pare.Nuk mjaftojne konstatime apo vetem shkrime por shketutje perfundimtare nga kjo fare e rezikshme duke krijuar organizime te reja me ideale antifashiste dhe ne mbeshtetje te LANC.

  Reply to this comment
 12. lule August 9, 15:25

  Mos u merzit Brace , se pas dimrit vjen nje vere qe do te shihemi dhe nje here , po jo zv/kryeminister ,po ne banken e te akuzuareve dhe do te na japesh prova dhe fakte se perse qendron Zogu ne pidhestal dhe spitalit te nenave ju vu emri i xheraldines?
  2- perse u soll me aq veneracion ai qe ndihmoj gjermanet te groposnin gjithe levizjen dhe keshillat N C ? PERSE PO PAGUHEN ATA QE DIE LUFTUAN DUKE JU PRER GISHTATE GRAVE PER TU MARE UNAZAT DHE NGRENE EDHE MIELLIN E FUNDIT E SOT TI I PAGUAN SI TE PERSEKUTUAR DHE KE LENE PAS DORE ATA QE DERDHENE GJAK KUR DO TE SHPERBLEHEN ATA ?

  Reply to this comment
 13. lutfi August 15, 22:37

  Enveri ngriti bunkeret per tu mbrojtur nga reztimi berthamor,si i vetmi udheheqes shqiptar,pas Skenderbeut ,do vdiste me popullin.Nders kryeministri e ka bere shtepine bunkie per tu mbrojtur nga poshtersite ndaj heronjeve e deshmoreve te atdheut….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim