Letrat që ‘vranë’ Lulin e Vocërr

July 10, 2016 13:20

Letrat që ‘vranë’ Lulin e Vocërr

 

Kërkesat e vazhdueshme të tij për të zbardhur vrasjen nga Sigurimi të Lekë Berishës, aktivist dhe mik i ngushtë, u bënë të bezdisshme për dikë.

Ja letrat që Zenel Islami i ka dërguar Komitetit Qëndror, dhe emrat që përmenden aty.

 

DITA
Lekë Berisha ishte një djalë nga Iballa e Pukës, i cili, që në ditët e para të pasçlirimit, nëntor 1944, përfshihet në lëvizjen komuniste të kohës dhe bëhet njëri ndër njerëzit më të afërt të sekretarit të parë, Zenel Islami, të kryetarit të Komitetit Ekzekutiv, qerretasit Idriz Meti, dhe disa djemve të tjerë, vendas, të cilët morën përsipër të rindërtonin një zonë tejet të prapambetur. Në njërin nga proçesverbalet e mbledhjeve të Komitetit Ekzekutiv, ku merr pjesë edhe sekretari i parë, Zenel Islami, duket e çuditshme, por diskutohet gjërësisht për ndarjen e gozhdëve dhe të materialeve të ndërtimit, duke i dhënë përparësi shkollave dhe shtëpive të rrënuara nga lufta.

Lekë Berisha do të jetë njëri ndër ata djem që bëhet pjesë e kësaj lëvizjeje, në një zonë ku mbi 90 për qind ishin analfabetë dhe ku, në disa thellësi malore të rrethit të Pukës kishte ende malësorë që nuk e dinin se Zogu nuk ishte më mbret, që kishte pasë luftë dhe që lufta ishte fituar nga forcat e reja të kohës.

Për më tepër Lekë Berisha vinte nga zona e Iballës, e quajtur zonë reaksionare, thellësisht armiqësore, në të cilën ligjin e bënin Mirakajt, njëri nga të cilët kishte qenë edhe ministër i fashizmit në pushtimin italian të Shqipërisë. Të mësuar në dekada për të qenë të bindur ndaj bajraktarit Mirakaj, por edhe nga autoriteti që kishte kjo familje, depërtimi i ideve komuniste në zonë ishte i vështirë, dukej i pamundur dhe Lekë Berisha, djalë nga kjo zonë, ishte një shembull. Por, nga ana tjetër, në Sigurimin e Shtetit, me çdo kusht kërkohej të rrënohej miti i Mirakajve, të dënohej dhe sakrifikohej krejt një zonë e tërë, për të qenë shembull i dënimit. Në fakt, krahasuar me rrethet e tjera veriore, në Pukë do të ketë shumë më pak goditje ndaj rezistencëve të pushtetit, megjithëse kishte mjaft banda dhe të arratisur jashtë Shqipërisë.

Lekë Berisha, duke patur edhe mbështetjen e drejtuesve të rrethit, që ishin vendas, kërkonin paqëtimin e jo ndeshjen.

Është koha kur në drejtimin e lartë të partisë, fillon, ajo që Enver Hoxha e quante “intrigë shumë e rrezikshme që kishte për qëllim dobësimin e organizatës së partisë të rrethit të Pukës, krijimin në atë organizatë të dy tarafeve: komunistë të vjetër dhe të rinj, krijimin e pikëpamjes se “komunistët e vjetër janë më të besueshëm dhe të pagabueshëm, dhe të rinjtë më pak besnikë, bile dhe të dyshimtë”. Letër e sekretarit të Përgjithshëm, Enver Hoxha, drejtuar gjithë Komiteteve të Partisë, 26 janar 1952.

Familja e Zenel Islamit dhe Drita Islami (Gjylbegut)

Familja e Zenel Islamit dhe Drita Islami (Gjylbegut)

Njëri nga të dyshimtët ishte Lekë Berisha. Prania e tij e vazhdueshme në zonë nuk lejonte “krehjen e zonës”, pasi autoriteti i tij po rritej. Bazuar në akuza të sajuara, ata arrijnë që Lekë Berisha të kthehet në kandidat partie dhe çështja e tij të kalojë, si quhej asaj kohe, për revizionim.

Pikërisht në këtë kohë ndodh edhe vrasja e tij, një vrasje e organizuar nga Sigurimi i Shtetit, për disa qëllime themelore.

-Saktësimi se në Iballë nuk mund të gjeje njerëz të besuar dhe se zona duhet goditur.

-Lekë Berisha dhe sekretari i parë, Zenel islami, ishin miq të ngushtë me njëri tjetrin. Kjo edhe nga jeta e tyre, pasi që të dy ishin rritur jetimë dhe nuk kishin vëllezër, duke e gjetur vëllazërinë tek njëri tjetri dhe një grup djem të rinj, drejtues të zonës.

-Synimi për të bërë të gjithë të rinjtë, djem të atyre trevave, të pabesueshëm dhe të dënueshëm.

-Duke krijuar një legjendë të rreme për Lekë Berishën, si një njeri që kishte dashur të bënte aksione vrasëse ndaj shokëve kryesorë, do të vihej tek akuzimi se mbështetja ndaj tij dhe zonës së Iballës kishte qenë jo vetëm e gabuar, por edhe e dyshimtë.

-Sigurimi i Shtetit do të vendosej edhe një herë mbi Organizatën e partisë, ashtu si edhe do të ndodhte herë pas here.

Ngjarja e Lekë Berishës, por edhe vrasjet e ndodhura në Iballë, nuk kaluan pa pasoja të rënda në psikozën dhe në jetën e banorëve të rrethit të Pukës.

Duke u nisur nga kjo dhe qëndrimet e tjera të Sigurimit të Shtetit, sekretari i parë, Zenel Islami, i drejtohet Komitetit Qendror të Partisë.

Letra e cituar është gjetur nga studiuesi dhe gazetari Dashnor Kaloçi, i cili ia ka përcjellur menjëherë mikut të tij, Bedri Islami, që është njëkohësisht edhe djali i Zenel Islamit.

Çështjen e Lekë Berishës dhe të goditjeve në Iballë të Pukës, Zenel Islami e ka ngritur edhe në një Letër tjetër, drejtuar Enver Hoxhës në marsin e vitit 1961, tre muaj para se të ndodhte ngjarja enigmë e jetës së tij, dhe për të biseduar me të është ngarkuar ish zevendësministri i Punëve të Brendshme, Mihallaq Ziçishti. Ndoshta jo rastësisht, zëvendësministri do të jetë i pranishëm edhe në natën fatale.

Si duket, këto letra dhe këmbëngulja e tij për t’u kthyer në vendlindjen e tij, kanë ndikuar në përshpejtimin e fundit që dihet tashmë.

Pas Zenel Islamit, në rrethin e Pukës, nuk ka pasur më asnjë sekretar të parë vendas, ky do të ishte i pari dhe i fundit. Njëri ndër miqtë e tij më të mirë që drejtoi këtë rreth, do të mbetet përgjithnjë Peçi Orgocka, i cili, bashkë me gruan e tij, Pandorën, do të mbeten gjatë në kujtesën e kësaj zone dhe për miqësinë që nuk u shkëput kurrë me familjen e Zenelit, rast i rrallë ky.

Ja edhe letrat.

 

*****

 

Për mbytjen e Lek Berishës nga ana e Sigurimit            

Komitetit Qëndror të Partisë së Punës Shq.

Tiranë

Para 3 muaj në Pukë (mbrend në qytet) u mbyt natën Lek Berisha, ish antar partije, i revizionum që në 46-ën. Organet  Sigurimit na e paraqitën mbytjen e tij në këtë mëndyrë:

  Se leka kishte ra dakord me nji farë Gjin Dushi nga Iballja qi të banin ndonji atentat kundër shokve; por Leka e tradhtoj Gjinin nga friga dhe mandej ky I fundit (Gjini) për të mos pas kush me tregue qëllimet qi kishin, e mbyti Lekën duke e zan për fyti. Kështu e mori vesht populli, se Lek Berishën për inate personale e ka mbyt Gjin Dushi.

Mirpo në realitet puna qëndronte ndryshe, dhe pikërisht kështu:

Sigurimi I këtushëm ka marrë në lidhje Gjin Dushin i cili u pat rekomanduar nga prokurori shoku Zef Gashi, që Gjini të merrte Lekën dhe të hidhej në male, për t’u bashkue me ilegalt, dhe të informonte q’andej Sigurimin se ku janë t’arratisunit, si përfundim doli në shesh se Lek Berisha është mbytun nga Gjin Dushi i shtymë nga Sigurimi për qëllimet qi thamë ma sipër.      

Si pretendojn shokët e Sigurimit, nuk ka çenë porositë Gjini t’a mbytë Lekën por t’a rrahte, vetëm se ai gjoja ka dashtë e ka mbytë.

Kte çështje e ka marrë vesht dhe populli, pse N/shefi i Mbrendshëm shoku Veliko Xhaferi në mbledhje të popullit duke qenë I prekun pse Shefi s’e kishte vue në dijeni për çështjen e Lekës, ai I tha hapët se Lekë Berisha asht mbyt nga intrigat e Sigurimit.

Kaq për dijeni.

Për Komitetin e P.P. Rrethit,

Zenel Islami 

 

———

 

Komitetit Qëndror të P.P. Shqiprisë

 

Na kemi krijue opinionin se Gjin Dushi asht porositë nga shokët e Sigurimit qi ta mytin Lekën dhe ta rrahin pse praktikisht shoku Lekë Berisha për ta nuk ishte I njoftun si njeri me influencë nga populli. Ai për nji çështje ordinere para pak ditësh kishte dalë nga burgu: Prandaj dhe qëllimi i Sigurimit ishte që të gjejë nji shkak dhe ta hedhnin në mal Gjin Dushin qi t’u bashkonte me ilegalet dhe të informonte Sigurimin mbi kta të fundit. Tani si shpjegohet qi Gjin Dushi vetëm për rrahjen qi po i bante Lekës ta kishte nji bazë për t’i bindun ilegalët dhe për ta futë në rradhët e tyre? Mbasi Leka nuk ishte autoritet vendi; por për rrahjen e Lekës Gjini mund të bante ndoshta vetëm pak ditë burgu.

Nga ana tjetër dyshohet se mbremjen kur asht mbyt Leka duhet të ketë qenë dhe ndihma e Xhevdet Milotit për faktin se në kohën kur u mbyt Leka, ky i fundit ka thërrit “M’nxorre n’pritë Xhevdet Miloti”….

Dyshojm qi dhe Xhevdeti ka qenë bashkpuntor…..    

E vejmë në dijeni Komitetin Central….. 

 

Për Komitetin e Partisë Elbasan

Zenel Islami

 

Leke Berisha 1

leke berisha 3 leke berisha 4

 

 

***********

NË FOTO KRYESORE:  Zenel Islami, (në rreth), kryetari i Komitetit Ekzekutiv të Elbasanit, duke shoqëruar Enver Hoxhën gjatë një vizite në fshatin Shirgjan në vitin 1961

July 10, 2016 13:20
Komento

25 Komente

 1. intelektuali July 10, 13:12

  Qe nga Qemal Stafa, Nako Spiru, Alqi Kondi e deri tek Lek Berisha, Lym Keta per te perfunduar tek gjeneralet komuniste deri tek Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu, pyetja qe del vetvetiu ketu eshte:

  PSE ENVER HOXHA TRADHETOI ME PABESI PEDERASTI DHE VRAU PA PERJASHTIM TE GJITHE SHOKET E TIJ KOMUNISTE?

  Kjo eshte ceshtja thelbesore qe duhet te trajtoje gazeta DITA ne materialet historike qe publikon papushim, pyetje qe nuk kane gjetur akoma pergjigje nga politika kombetare 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit si ASKUND ne Bote dhe si nje REZIL i vendit qe kerkon te behet pjese e BE-se Antikomuniste dhe Demokratike.

  Reply to this comment
  • Dranoel July 10, 15:04

   Sepse per njerez si ty idiot dhe injorante qe e quan veten me simbolin Intelektuali nuk mund te kuptoje qe ne fillimet e saj ne shqiperi qeveria e Enver Hoxhes ka pasur gure nen rota nga klanet qe kishin mentalitet mesjetar.

   Reply to this comment
  • arbereshi July 10, 17:39

   Mentalitet mesjetar te cilin e manifeston me se miri si malok mesjetar ti more INTELEKTUALI i sotshem

   Reply to this comment
  • STUDENTI July 10, 17:48

   Na doli perseri grek-bythqiri “Intelek-leshi”per te komentuar…., se kjo eshte puna qe ben dhe paguhet prej
   kolonel Janullqirit te Kishes Greke ,vetem te mbjelle kaos nder lexuesit shqiptare .

   Reply to this comment
 2. Marx July 10, 13:38

  Intelektual lesbua,
  Po kush te ka thene moj grua se BE eshte antikomuniste. Shko moj gru e lexo perberjen e parlamenteve te shteteve anetare te BEs. Demonratike po eshte dhe respekton gjithe vullnetin e popujve te saj.
  Qenke akoma ne atobus e se paskesh ngju lajmet a?
  Injorante klasike dhe pul qurs maj kazanit te plehrave poshte semaforit

  Gazeta botoje i se keshtu shtoht dhe nr i kommenteve. Vetem inteli shkrun

  Reply to this comment
  • intelektuali July 10, 15:12

   O enverist,

   Ne kushtetuten e themelimit te BE-se eshte ndaluar anatarsimi i vendeve qe drejtohen nga ideollogjia komuniste, qe u imponua nga plani i SHBA pas Lufte i njohur si plani “MARSHALL” per ndihme ekonomike per vendet evropiane ne nevoje. Franca ne fillim e ndaloi me kushtetute komunizmin, Italia e zgjati disa kohe, por kur e pa se do te mbetej pa ndihma amerikane edhe pepinot j’u bashkuan ofertes amerikane, ne dallim nga Shqypnia Komuniste e Enver Hoxhes qe ja kishte shitur Vatanin Beogradit dhe Moskes.

   KJO ESHTE E VERTETA O DUDUM I PARTISE SE PUNES.

   Reply to this comment
   • arbereshi July 10, 17:49

    O IDJOT ME BREZA per cfar kushtetute te BE-se flet more idjot mbas luftes se dyte boterore.Ae di more trongull se cfar eshte plani marshall? Po a e di more majmun i malesive tona qe je nje egzemplar i rralle i malokerise majmuniane?

    Reply to this comment
 3. Marx July 10, 15:26

  Intelektual lesbua,
  Po kush te ka thene moj grua se BE eshte antikomuniste. Shko moj gru e lexo perberjen e parlamenteve te shteteve anetare te BEs. Demonratike po eshte dhe respekton gjithe vullnetin e popujve te saj.
  Qenke akoma ne atobus e se paskesh ngju lajmet a?
  Injorante klasike dhe pul qurs maj kazanit te plehrave poshte semaforit

  Reply to this comment
 4. VF-LP July 10, 15:39

  Dudum i sat eme dhe i tyt eti. Kafshe parahistorike e delompozuar e mush me krimba.
  Jam apo sjam enverist eshte puna ime sic eshte puna jote te jesh ballist fashist nihilist gemjeshtar ndoshta dhe kriminal e hajdut kodosh ose prostitute.
  Po mos na bej te dituren ketu o katnar injorant i shkolles se pas 90. lexo ketu i intele injoranti:
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Maastricht_Treaty
  Plani marshall: 1948. – 1952
  BE foundatiom 1992-1993

  Pas luftes II boterore evropa qe e kuqe:
  Trap

  Reply to this comment
  • intelektuali July 10, 20:24

   DATA REALE E KRIJIMIT TE BE-SE ESHTE 9 MAJI 1950

   Lufta e Dytë Botërore nga viti 1939 deri në vitin 1945 pa një katastrofë njerëzore dhe ekonomike e cila goditi Evropën më e vështirë. Ajo tregoi tmerret e luftës, dhe gjithashtu te ekstremizmit fashist dhe komunist. Edhe një herë, ka pasur një dëshirë për të siguruar se ajo kurrë nuk mund të ndodhë përsëri, veçanërisht me luftën duke i dhënë botës armë bërthamore . Shumica e vendeve evropiane nuk arritën të ruajnë e madhe e energjisë statusin lënë dy superfuqive rivale ideologjike të kundërta. Megjithatë, përjashtimi ishte Bashkimi Sovjetik, i cili u bë një superfuqi, pas Luftës së Dytë Botërore dhe mbajtur statusin për 45 vjet.

   Për të siguruar Gjermania nuk mund të kërcënojë paqen përsëri, industria e saj e rëndë u shpërbë pjesërisht (shih: planet industriale për Gjermaninë ) dhe rajonet kryesore të saj qymyr-prodhimin e janë shkëputur ( Saarland , Silesia ), ose të vënë nën kontrollin ndërkombëtar ( zonës Ruhr ).

   Me deklarata të tilla si Winston Churchill 1946 thirrjes së për një ” Shtetet e Bashkuara të Europës ” duke u bërë fort duke Këshilli i Evropës është themeluar në vitin 1949 si organizatë e parë pan-evropian. Në vitin e ardhshëm, më 9 maj 1950, Ministri i Jashtëm francez Robert Schuman propozoi një komunitet për integrimin e industrive të qymyrit dhe çelikut të Evropës – këto qenë dy elementet e nevojshme për të bërë armët e luftës.

   Pas përpjekjeve të dështuara në krijimin e mbrojtjes ( Komunitetit Europian të Mbrojtjes ) ​​dhe bashkësitë politike ( Komunitetit Europian Politike ), udhëheqësit u takuan në Konferencën Messina dhe themeloi Komitetin Spaak e cila prodhoi raportin Spaak . Raporti u pranua në Konferencën e Venecias (29 dhe 30 maj 1956), ku është marrë vendimi për të organizuar një Konferencë Ndërqeveritare . Konferenca Ndërqeveritare mbi Tregun e Përbashkët dhe Euratom fokusuar në unitet ekonomik, duke çuar në Traktatin e Romës të nënshkruar në vitin 1957 të cilat themeluan Komunitetin Ekonomik Evropian (EEC) dhe Komunitetin Evropian të Energjisë Atomike (Euratom) në mesin e anëtarëve.

   Në vitin 1979, Parlamenti Evropian mbajti zgjedhjet e para të drejtpërdrejta me votim të përgjithshëm. 410 anëtarë janë zgjedhur, i cili më pas zgjodhi parë femër Presidentin e Parlamentit Evropian , Simone Veil.

   Perdja e Hekurt Rënia e mundësuar pranimin e DDR ( Murit të Berlinit ).
   Presidenti i emëruar kohët e fundit i Komisionit Jacques Delors ( Komisioni Delors ) kryesoi miratimin e flamurit evropian nga ana e komuniteteve në vitin 1986. Në rishikimin e parë të madh të traktateve që nga Traktati për Bashkimet, udhëheqësit nënshkruan Akti Unik Evropian në shkurt të vitit 1986. Teksti trajtohen me reformën institucionale, duke përfshirë zgjerimin e kompetencave të komunitetit – në veçanti në lidhje me politikën e jashtme. Kjo ishte një komponent i rëndësishëm në kompletimin e një tregu të vetëm dhe hyri në fuqi më 1 korrik 1987. [18]

   Në vitin 1987 Turqia zyrtarisht aplikoi për anëtarësim në Komunitetin dhe filloi procesin më të gjatë aplikimit për çdo vend. Në Evropën Qendrore, pas 1988 sulmeve polakë dhe Marrëveshjes Tabela polake Rrumbullakët në vitin 1989, Muri i Berlinit ra, së bashku me Perdes së Hekurt . Gjermania e ribashkuar dhe dera e zgjerimit të mëparshëm të bllokut lindor u hap

   Me një valë të zgjerimeve të reja në mënyrë, Traktati i Mastrihtit u nënshkrua më 7 shkurt 1992 e cila krijoi në Bashkimin Evropian kur ajo hyri në fuqi vitin e ardhshëm.

   Reply to this comment
 5. Arben July 10, 17:41

  “LULIN E VOCEL”, E VRANE KRIMINELAT QE URDHERUAN SHKREPJEN E PLUMBIT, DHE JO LETRAT E TIJ, O SHOKET E DITES.

  VDEKJE KOMUNIZMIT DHE KOMUNISTAVE, EDHE ATA QE KANE SHKUAR NE VARR NUK MERITOJNE QETESI AS ATJE KU JANE.

  VDEKJE, VDEKJE, VDEKJE,

  Reply to this comment
  • Feniks July 10, 18:58

   Jane keto ngjarje qe e bene Enver Hoxhem te varte ne litar plot armiq te Shqiperise.Lavdi trimit Enver Hoxha!

   Reply to this comment
 6. 007 July 10, 18:23

  Shume vrasje si keto u bene nga sigurimi i shtetit i asaj kohe. Ky grup, ishte i perbere nga Kadri Hazbiu, plehra Fecorr Shehu dhe i kudondodhuri ne ca vrasje te tjera misterioze, Mihallaq Zicishti e disa emra te tjere qe me te drejte i pushkatoi Enver Hoxha ne 1982. Mihallaqi foli, denoncoi ca gjera dhe u denua me 25 vite burg. Ai ndoshta ka lene edhe kujtime per bemat e tij mbas doli nga burgu mbas vitete ’90. Keto kujtime ndoshta i ka dr. Yll Zicishtit, djali i tij. Nuk besoj t’i marre te gjithe bemat ne varr.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 10, 19:26

   Po more mendje CYRYK ashtu eshte sic thua zotrote:

   ENVERI NUK DINTE GJE, SE TE GJITHA TE LIGAT I BENTE MEHMETI ME KOKEN E VET!

   Ja lexo ketu more DUDUM i Partise se Enverit nje histori te vertete:

   Historianëve tanë të indoktrinuar dhe politikes sone kombetare u ka mbetur ora tek ajo e Enverit dhe tek LANC-i kriminal i tij terrorist!

   Nga INTELEKTUALI:

   “Nëse Haxhi Qamili duhej ngritur në rangun e heroit kombëtar, historianët dru me pre servila do të thoshin, njëzëri “Dum babën!”. Një kaçile njohurish stereotipe, do të mjaftonte për të bërë ison e kohës. Ligjet më të përparuara ishin ato të Vishinskit. Këto njohuri “u përçuan edhe në kohën e mëpastajme. Historian në ditët e sotme është edhe njëri ndër kryetarët e P.Komuniste të tanishme, M. Dajti, açik dhe “pieno di se” (përplot me vetveten) në daljet publike, që ia dha “tërë kompetencë” përgjigjen një gazetareje në interviste, që i solli në kujtesë krimet e E.H.-s. – “Atëherë, fajtorët dënoheshin me gjyq!” – tha i intervistuari. Ende nuk dinte se, në atë kohë, gjyqi ishte sa me “diskreditue” atë që vendosej në organet e epërme të Partisë! Askush nga historianët tanë, që vënë vulën e tyre në tekstet shkollore, nuk është ndërgjegjësuar se këta libra janë tërësisht të politizuar e të mbushur me përdhosjen e historisë së vërtetë. E tani na janë ngarkuar po ata, që të bëjnë “korrigjimet” e librave shkollorë!
   Një disident nga më të mëdhenjtë ka shkruar librin e famshëm, në analizë të “Klasës së Re”, që ka pasur për detyrë të konsolidojë klasën mbështetëse të totalitarizmit të kuq në BRSS-në e Stalinit, në Republikën Popullore të Shqipërisë së Enverit dhe në Republikën Federative të Titos. Kjo “Klasë e Re” përfshinte njerëzit e privilegjuar, me kushte mjaft më të mira se ato të mjerimit ekonomik të vendeve me tmerrin e kolkozeve në BS, me varfërinë e taloneve në Shqipëri dhe me sajdisjen e militantëve në Jugosllavinë e Titos; ndonëse kjo e fundit, relativisht, e kishte përmirësuar gjendjen, pas shkëputjes prej Stalinit.
   Prototipat e kësaj gjendjeje të lumturisë fiktive ishin përfaqësuesit e Njeriut të Ri, të Pavlik Morozovëve e të Lejfënëve, që vrisnin edhe babën për devotshmërinë kriminale, “revolucionare”. Në mënyrë të thukët (të koncentruar) , kjo periudha e fundit mund të shprehë, me pak fjalë, detyrat e historianëve të Enverit në Shqipërinë tonë fatkeqe, për të jetësuar shpëlarjen e trurit në vendin tonë. Këta propagandistë të së keqes, me një fjalor prej vetëm 200 fjalësh, së fundi, kanë qenë mbështetësit më cinikë të Klasës së Re, sipas përcaktimit më shprehës të Klasës së Re të disidentit Milovan Gjilas. Nëse ky tabor njerëzish të privilegjuar u shpërbë, pas vitit 1956, në Perandorinë e Kuqe të Stalinit dhe u dobësua disi me ndërkalljen e Titos në Botën e Tretë dhe me zbutjen e marrëdhënieve me Perëndimin, – kjo aradhe në shërbim të E. Hoxhës, mbeti e paprekur gjer në ditët tona. Arsyeja është e thjeshtë. Mendësia enveriste mbeti e paprekur, se E.H.-a ishte i vetmi, jo vetëm në rajon, në Ballkan e, thuajse në të gjithë Rruzullin, që nuk e bëri destalinizimin. Më thjesht: Ai mënjanimi (izolimi) i tij (me përjashtim të disa langove injorantë, si Fosko Dinuçi, Amazoa e disa hiçë (mediokër) të tjerë, u shërbye dinakiërisht, për atë ankth (obsesion) të sëmurë për pushtetin vetjak mbi gjithçka. Më shkurt fare. I mbeti emërtimi: një Stalin i vogël dhe i vetëm në Ballkan!
   Këtej ka rrjedhur, si pasojë, ajo thënia morroqe e Nexhmijes – kinse historiane – se “Enveri do ta bënte vetë demokracinë, po të ishte gjallë, me supozim!” (!). Menjëherë i erdhi përgjigjja nga një person jo historian, por me intuitë historiani: – Thuaji shyqyr Perëndisë (megjithëse je e patenzonë) që, edhe me hamendësim, nuk bëhet ajo që thua, se E.H.-a do të përfundonte si Çaushesku kurse ti vetë, si bashkëshortja e diktatorit tonë, do ta kishe pësuar si Jelena!”. Një tjetër “historian” enverist, sesi i kishte ruajtur marrëdhëniet me një nga titullarët e Helsinkit, Kristina La Lymierën, – ashtu si dinë të lëpihen ata – dhe pati që në fillim postin e përfaqësuesit të organizatës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut dhe na shiste “demokraci”: Por nuk vonoi që të dilnin publikisht njerëz me emër e me mbiemër dhe t’i nxirrnin fotogramën këtij farë historiani, me gjithçka ai kishte punuar për përjashtimin e studentëve në gjimnazin e Tiranës, si koordinator i K. të Partisë së Tiranës me shkollat e kryeqytetit. Një “historian” tjetër, duke përfituar nga paudhësitë enveriste të ’93-shit, me ngazëllimin e të përkëdhelurit prej të eturve për të përthithur të zvetënuarin karrierist të pa votuar në Kosovë, deshi të bëjnë “Pajtim Kombëtar” që u tret si kripa në ujë, se keqbërësit nuk denjuan të kërkojnë falje për krimet e Enverit. Tjetri, që mori goxha ofiq pas ’97-s, gjithashtu, dhe kishte dhënë prova kundër antifashistëve që kishin luftuar kundër okupatorëve në rangjet kombëtariste, e quajti si “normale” që të vinte foton sa një hata në ambientet e brendshme të dikasterit të tij, duke revoltuar ish-të përndjekurit politikë që kishin hequr të zitë e ullirit nga tirania enveriste! Ky personalitet i “shkencave historike” kishte vajtur (me paret e shtetit, sigurisht), në arkivat jashtë shtetit, për të gjetur dokumente se… ballisto-zogistët paskëshin qenë kolaboracionistë! Po si paskëshin qenë të tillë Hysni Lepenica, Besnik Çano, Qeramudin Sulo, Adi Kasimati, Jashar Cakrani Namik Mehqemeja, Selfo Hekali, Haziz Sharra… Edip Tërshana, Mustafa Gjinishi, Llazar Fundo, Isuf Luzi, Neki Ymeri, Tefik Sfiri etj. , me veprimtari të qartë kundër okupatorit? Cili u nderua nga këta me rastin e 29 Nëntorit, që E.H.-a ia ndërroi datën për të pasur festa të përbashkëta me Titon? A ka kolaboracionist më të thekshëm se Enveri që i dha vendin e Sekretarit I të PK-së shqiptare, që të ishte vetë vartësi i Mareshalit jugosllav? Apo duan të citojmë organet e tij propagandistike, si dokument i papërgënjeshtrueshëm?).
   Historianët e Enverit, si ata të Stalinit
   Historianët demokratë të botës janë ndeshur në vështirësi të njëmendta për të vënë një vijë të barazpeshuar vlerësimi dhe analize ndërmjet krimeve të nazizmit dhe atyre të komunizmit: 25 milionë viktima nga i pari. 100 milion nga i dyti! Këto të fundit janë të mbuluara nga një propagandë shurdhuese, e cila nuk u flashk dot plotësisht edhe pas destalinizimit, në vigjilje të Kongresit XX të P.K (b) të Bashkimit Sovjetik. Ndërgjegjja e cenuar e botës së intelektualizmit të ndershëm perëndimor, për të pasur edhe një Nuremberg të krimeve staliniste, objektivisht u gjend pa një rrugëdalje të efektshme. Stalinizmi kishte pasur apologjetë me emër në arenën e kulturës botërore: emra të një lartësie të tillë si Lui Aragoni, Romen Rolani (Romain Roland), Zhan – Pol Sartri, Simona dë Bovuari, Pol Elyari (Eluard), Hanri Barbysi, Kyritë, Edyar Herrioi, Zhorzh Dyhameli … (që të përmendim vetëm francezët), por edhe shkrimtarë të tjerë me famë, si Eminguej, për shembull, që ranë në këtë grackë: Verbëria e disave mund të përligjet, në njëfarë mënyre, se kishin vdekur para paudhësive sovjetike, që tronditën opinionin demokratik perëndimor, si në ngjarjet e Çekosllovakisë, të Hungarisë dhe të Polonisë. Disa të tjerë kishin vdekur para destalinizimit.
   Intelektualët e së djathtës franceze e ngritën zërin dhe në “Figaro littéraire-in”. Kritiku letrar i njohur, Stefan Denisi, nuk kurseu as emra të shkrimtarëve të dëgjuar, të komprometuar në marrëdhënie me vendin e madh të vetëm fitues jodemokratik (me vizitat e paguara nga joshësit sovjetikë). Ai shënoi në listën e vet edhe Zhan-Pol Sartrin dhe Simona dë Bovuarin që “nuk nguruan t’u bëjnë lavde Fidel Kastros dhe Mao ce Dunit, kur vendet e tyre ishin të zhytura në mjerim dhe në shtypje”. Sartri dhe Simona u cilësuan si një çift i verbuar dhe në bashkëfajësi… Kjo bashkëfajësi qëndron në atë se jo vetëm Sartri por edhe të tjerë, nuk i pritën mirë shkrimet e dhimbshme të Shollzhenicinit për gulagët stalinistë. Demaskuesi i stalinizmit tregon në mënyrë të ethshme duelin e tij të çuditshëm me Perëndimin, ku nuk ia kuptojnë hallin meskinët, mashtruesit, hipokritët, që shesin gjithmonë të njëjtat shpifje, të cilat vërshonin dikur nga KGB-ja”. Pra, ai ishte thuajse i vetëm në demaskimin e shtetit të mungesës së lirisë. Një libër që doli në Francë, mbante këtë titull: “Kundera shkruante kur komunizmi fliste përmes parullash”. Megjithatë ky vend i sovjetëve ishte vërtet i ledhatuar nga firma të mëdha intelektuale, ndonëse zëra që e njihnin mirë realitetin, si Malkolm Muggeridge e të tjerë jepnin kushtrimin për “tokat më pjellore të botës që ishin katandisur në gjendjen e shkretëtirave të melankolisë”. Njohësi i mirë i katastrofës sovjetike në bujqësi, Robert Conquest- i, në librin e tij “The Harvest of Sorrow” (Të korrat e mjerimit) tregon se të vetmit udhëheqës me origjinë fshatare, Kalininit, iu diktua që të thoshte në një kongres kolkozësh, në qershor të vitit 1933: “Çdo fshatar e di mirë se ata që janë pa bukën e gojës janë në një gjendje të tillë jo për prodhim të keq të tokës, por sepse janë dembelë dhe nuk duan të bëjnë një ditë pune të ndershme!”. (f.261 e librit të Bullock-ut). Përmendet edhe burimi i fjalëve të Kalininit: “Pravda”, 24 qershor, 1933). Boris Pastërnaku e quante këtë sistem shoqëror si “pushtetin çnjerëzor të mashtrimit” (“Hitler et Staline”, f. 296).
   Si u mashtruan, pra, kaq verbërisht intelektualë të shquar nga të gjitha vendet perëndimore? Por duhet thënë edhe se jo të gjithë u joshën nga pritjet tërë salltanete, me të gjitha të mirat, me biletat e parapaguara të udhëtimeve, nga prestigjiatorët sovjetikë dhe nga vetë Stalini (Enver Hoxha e përvetësoi për bukuri këtë tertip, por jo me intelektualë të rangut të lartë. Madje me aventurierë të dalë boje, si Fosko Dinuçi, Amazoa e qylxhinj të tjerë…).
   Akademiku francez, Andre Zhidi, ishte edhe ai ndër të mëdhenjtë, por nuk ra në kurthet utopike të sloganeve propagandistike. Veçse thelbi i ruajtjes së lëkurës së terrorizmit të kuq, në krahasim me atë nazist është, sipas Thierry Woltonit, mjaft i thjeshtë: “Bashkimi Sovjetik ishte ndër vendet fitimtare të Luftës II Botërore”. (“Le KGB en France”, 1987). “Vea victis!” (Mjerë të mundurit”). Zhan-Pol Sartri ishte ndër më të shquarit, që kishte rënë nën kurthet për festat e Paqes, në B. Sovjetik. Por jo vetëm ai, por edhe të tjerët, e kuptuan të vërtetën. Ata që do të lexojnë intervistën e Sartrit me të nderuarin nga presidentët amerikanë për dijet historike e letrare, Isuf Luzajt, do të jetë objekt për një shkrim tjetër. Sa për ta mbyllur, për tani do të themi se Sartri, ka shprehur të gjithë gjenialitetin e tij shkencor me frazat më të ashpra ndaj totalitarizmit të kuq, ndaj Stalinit dhe ndaj mashtrimit komunist. E kundërta, për të kaluar nga antikomunizmi butaforik në komunizmin fiktiv, kjo do të ishte një rrugë qorre, pa të ardhme. Arvizu e përcaktoi bukur këtë udhë të shtrembër: “Enveri është një Përbindësh!”. Enverizmi s’mund të ketë të ardhme në vendin tonë.

   Reply to this comment
 7. Puka July 10, 22:42

  Lek Berisha eshte deshmore i atdheut eshte vrare nga te arratisurit e Pukes me Ok e Sigurimit te shtetit ka patur dijeni para vrasjes dhe vete Enver Hoxha i cili e miratoj vrasjen.

  Reply to this comment
 8. Ilo Stefanllari July 11, 00:02

  Intelektual,po me behet qefi, qe e paske lexuar vepren madhore te Robert Conquest (Harvest of Sorrow) mbi kolektivizmin e dhunshem deri ne qindra raste kanibalizmi ne BS-ne e Stalinit.
  Z. Bedri me vjen keq per babain tuaj por ai e pesoi si Robespieri, Sen Zhysti, Babefi me shoke, qe pasi prene kokat e Luigjit XVI e familjes se tij bashke me mijera koka aristokratesh dhe jo vetem, filluan t’i prene kokat njeri tjetrit. Pak a shume o z. Bedri si horrat komuniste te Kosoves, qe pasi ua cliroi NATO kosoven, spekulluan me gjakun e viktimave shqiptare te massakruar nga cetniko-komunistet e Milloshevicit (serbet e majte dhe te djathte thjesh jane kefshe!) dhe filluan te vrisnin njeri tjetrin per shkak se u grinden per te ndare placken e “luftes” ne Kosove.
  Z. Intelektual bravo!
  Z. Bedri keqardhje, qe mbete komunist, ndonese komunistet shoket e tyt eti te vrane babane ne moshe mjaft te re. Z. Bedri ju me kujtoni gruan e gjen. Hilmi Sitit,qe edhe pas vitit 1990 mbeti enveriste, ndonese me urdher personal te Enverit Parruca dhe M. Zicishti i helmuan te shoqin. Motra e Qazimit (sig. Antonio-s) i ishte mirenjohes Enverit, qe pasi i vrau burrin e punesoi vejushen ne ministrine e puneve te brendshme, ndersa te vellane ia punesoi ambasadave dhe e beri krykontrabandist cigaresh. Dhimbje pa fund per ju bolsheviket e mjere, qe i keni paguar goxha fature personale bolshevizmit!

  Reply to this comment
  • 007 July 11, 09:21

   Hilmi Seiti u eliminia se nuk pranoi te behej pjese e lojes se sigurimit se gjoja do sulmoheshim mga fllota amerikane. Kjo per te trembur E.Hoxhen te mos shkeputej nga BS. Loja ishte hartuar ne bashkepunim me KGB ruse. Seiti kercenoi organizatoret se do t’i denonconte tek E.Hoxha. Dhe ata e eliminuan ne krye te 3 diteve para se ai te fliste me te. Per cfare arsye nga duhej vrare ky njeri nga E.Hoxha? Ai nje Kryetar Dege ne Shkoder ishte e nuk i prishte ndonje pune atij. Ne vend te tij, Sigurimi beri koke turku Teme Sejkon e camet e tjere sikur keta kishin lidhje me amerikanet. Keshtu jane keto pune bre Illo. Nuk jane punera “intedhektualesh”, jane pune agjenturash. Keni lecitur ca gjera ti me me ate sojin tjeter sipet qe shkruan romane, por ndonjehere lecitja e madhe te heq dhe ato pak mend qe ka njeriu i shkrete.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 12, 13:04

    A e shikon sa ngjajne sajimet komuniste te hisotrianit te Enverit, Pellumb Xhufi per Shen Kozmain nga Cameria me sajimet e KGB-se ruse per camin Teme Sejko me shume came te tjere, qe Enver Hoxha i masakroi me pabesi te papare, sepse i kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin Moskes dhe Kremlinit per pushtetin e tij personal ne vendin tone.

    A E SHIKON SA LIDHEN HISTORITE NE KOHE TE NDRYSHME ME FIJE TE PADUKSHME?

    prandaj:

    Lexoje intelektualin e sojit tjeter, jo si ai bolshevik i enverit, por intelektual properendimor denbabaden, soj i kulluar shqyptar qe organizoi takimin e Mukjes 1943 per bashkimin e trojeve shqyptare dhe per nje Demkraci te hershme perendimore ne vendin tone, por qe per fat te keq soj intelektualesh qe u tradhetuan me pabesi nga MONSTRA dinake Enver Hoxha qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

    Lexo intelektualin e sojit tjeter se do te mesosh shume te VERTETA interesante.

    Reply to this comment
 9. Mark uk July 11, 08:51

  Vetem gjermanet e luftes e dinin se kush ishin komunistet.Ata perdornin fjalen:Komunist kaput.Tani dalin bijt e tyre,militaruc me pages e propogandojn ate fare te keqe,qe u zhduk kudo ne bote.O injorant ju vetem shifni si ishte gjermania lindore e krahasojeni me ate prendimore.Kam bisedue me njers te dy gjermanive,dhe ata tregojn se cfar ishin.Tani ndonje qe ashte ala gjall nga ata ndysira komuniste mbydheni sqepin e rrini aty ne bajgat tuaja.

  Reply to this comment
 10. Luan Shneta July 11, 17:07

  mesazh modest per perkthyesin Ilo stefanllarin,dhe hekurkthyesin dashnor kalocin & company.

  nuk e di pse kaloni ne orgazem se u paska vrare ne rrethana te paqarta I ndjeri zenel islami. ne ate kohe kur shqiperia ishte akoam nen agresionin anglo amerikan qe bashke me grekun dhe serbin donin pushtimine shqiperise

  ju kujtoj se ate vit ishte dhe gjyqi I Hamit matjanit..ndegjojeni se ka video interesante.

  po mire vetem ne shqiperi ndodhin keto gjera ??

  per tju zbutur pak epilepsine ndiqni dhe kete document qe ben fjale per shtetin me te fuqishem..ku dhe atje ka patur ka dhe do kete vrasje..te cilat nuk jane vetem te komunizmit por te shoqerise njerzore:

  VRASJA DHE TENTATIVA PER VRASJE TE PRESIDENTEVE NE USA

  Assassinations
  Abraham Lincoln – Lincoln was shot in the head while watching a play on April 14, 1865. His assassin, John Wilkes Booth escaped and was later shot and killed.Conspirators who helped plan Lincoln’s assassination were found guilty and hung.
  James Garfield – Charles J. Guiteau, a mentally disturbed government office seeker, shot Garfield on July 2, 1881. The president did not die until September 19th of blood poisoning. This was related more to the manner in which the physicians attended to the president than to the wounds themselves. Guiteau was convicted of murder and hanged on June 30, 1882.
  William McKinley – McKinley was shot two times by anarchist Leon Czolgosz while the president was visiting the Pan-American Exhibit in Buffalo, New York on September 6, 1901. He died on September 14, 1901. Czolgosz stated that he shot McKinley because he was an enemy of working people. He was convicted of the murder and electrocuted on October 29, 1901.
  John F. Kennedy – On November 22, 1963, John F. Kennedy was mortally wounded while riding in a motorcade in Dallas, Texas. His apparent assassin, Lee Harvey Oswald, was killed by Jack Ruby before standing trial. The Warren Commission was called to investigate Kennedy’s death and found that Oswald had acted alone to kill Kennedy.
  Assassination Attempts
  Andrew Jackson – On January 30, 1835, Andrew Jackson was attending a funeral for Congressman Warren Davis. Richard Lawrence, attempted to shoot him with two different derringers, each of which misfired. He was tried for the attempted assassination but was found not guilty by reason of insanity. He spent the rest of his life in an insane asylum.
  Theodore Roosevelt
  – An assassination attempt was actually not made on Roosevelt’s life while he was in the office of president. Instead, it occurred after he had left office and decided to run for another term against William Howard Taft. While campaigning on October 14, 1912, he was shot in the chest by John Schrank, a mentally disturbed New York saloonkeeper. Luckily, Roosevelt had a speech and his spectacle case in his pocket that slowed down the .38 caliber bullet. The bullet was never removed but allowed to heal over.
  Franklin Roosevelt –
  After giving a speech in Miami on February 15, 1933, Giuseppe Zangara shot six shots into the crowd. None hit Roosevelt though the Mayor of Chicago, Anton Cermak was shot in the stomach. Zangara blamed wealthy capitalists for his plights and those of other working people. He was convicted of attempted murder and then after Cermak’s death due to the shooting he was retried for murder. He was executed by electric chair in March, 1933.
  Harry Truman – On November 1, 1950, two Puerto Rican nationals attempted to kill President Truman
  to bring attention to the case for Puerto Rican independence. The President and his family were staying at the Blair House across from the White House and the two attempted assassins, Oscar Collazo and Griselio Torresola, tried to shoot their way into the house. Torresola killed one and wounded another policeman while Collazo wounded one policeman. Torresola died in the gunfight. Collazo was arrested and sentenced to death which Truman commuted to life in prison. Carter freed Collazo from prison in 1979.
  Gerald Ford
  – Ford escaped two assassination attempts, both by women. First on September 5, 1975, Lynette Fromme, a follower of Charles Manson, pointed a gun at him but did not fire. She was convicted of attempting to assassinate the president and sentenced to life in prison. The second attempt on Ford’s life occurred on September 22, 1975 when Sara Jane Moore fired one shot that was deflected by a bystander. Moore was trying to prove herself to some radical friends with the assassination of the president. She was convicted of attempted assassination and sentenced to life in prison.
  Ronald Reagan –
  On March 30, 1981, Reagan was shot in the lung by John Hinckley, Jr. Hinckley hoped that by assassinating the president, he would earn enough notoriety to impress Jodie Foster. He also shot Press Secretary James Brady along with an officer and a security agent. He was arrested but found not guilty by reason of insanity. He was sentenced to life in a mental institution.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 17, 08:51

   O Luan Shoku i Partise se Punes,

   po pse devijon nga tema kryesore qe po debatohet ne DITA me historia ne anglisht per debile dhe dallkauke?

   sepse:

   Debati dhe pyetja ne DITA eshte:

   PSE ENVER HOXHA VRAU DHE MASAKROI JO VETEM KUNDERSHTARET POLITIKE DHE ASGJESOI INTELEKTUALET PROPERENDIMORE, POR PSE KJO MONSTER GJAKATARE VRAU ME PABESI PEDERASTI TE GJITHE SHOKET E TIJ ME TE NGUSHTE QE NGA QEMAL STAFA E DERI TEK MINISTRAT E GJENERALET KOMUNISTE PER TE VRARE E MASAKRUAR MEHMET SHEHUN DHE KADRI HAZBIUN?

   Kjo eshte ceshtja qe po debatohet dhe jo vrasjet nga fanatiket e mafies te presidenteve amerikane ne SHBA qe nga Abraham Linkolni e deri tek Xhon Kenedi qe nuk kane asnje lidhje me MONSTREN shqyptare Enver Hoxha me pushtet te importuar nga Beogradi dhe Moska dhe qe ishte aq debil dhe i pashkolle saqe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori? Po ke krahason ti more i paudhe debili SHBA kapitaliste qe eshte shteti me i fuqishem dhe me i zhvilluar ne Bote me Shqypnine Komuniste te falimentuar totalisht, pa kurfare prodhimi dhe me nje klase politike totalisht te korruptuar, pikerisht ashtu sic e projektoi Enveri Yt o dallkauk kur e transformoi Vatanin si nje CIFLIG feudal te Mafies se Kuqe me pushtet.

   Reply to this comment
  • intelektuali July 17, 08:55

   O Luan Shoku i Partise se Punes,

   po pse devijon nga tema kryesore qe po debatohet ne DITA me historia ne anglisht per debile dhe dallkauke?

   sepse:

   Debati dhe pyetja ne DITA eshte:

   PSE ENVER HOXHA VRAU DHE MASAKROI JO VETEM KUNDERSHTARET POLITIKE DHE ASGJESOI INTELEKTUALET PROPERENDIMORE, POR PSE KJO MONSTER GJAKATARE VRAU ME PABESI PEDERASTI TE GJITHE SHOKET E TIJ ME TE NGUSHTE QE NGA QEMAL STAFA E DERI TEK MINISTRAT E GJENERALET KOMUNISTE PER TE VRARE E MASAKRUAR MEHMET SHEHUN DHE KADRI HAZBIUN?

   Kjo eshte ceshtja qe po debatohet dhe jo vrasjet nga fanatiket e mafies te presidenteve amerikane ne SHBA qe nga Abraham Linkolni e deri tek Xhon Kenedi qe nuk kane asnje lidhje me MONSTREN shqyptare Enver Hoxha me pushtet te importuar nga Beogradi dhe Moska dhe qe ishte aq debil dhe i pashkolle saqe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori? Po ke krahason ti more i paudhe debili SHBA kapitaliste qe eshte shteti me i fuqishem dhe me i zhvilluar ne Bote me Shqypnine Komuniste te falimentuar totalisht, pa kurfare prodhimi dhe me nje klase politike totalisht te korruptuar, pikerisht ashtu sic e projektoi Enveri Yt o dallkauk kur e transformoi Vatanin si nje CIFLIG feudal te Mafies se Kuqe me pushtet.

   prandaj:

   Degjo te tjeret qe kane horizont me te gjere per Boten se fanatiket e Partise se Punes si puna jote,

   sepse:

   Me keto replika na bete REZIL ne syte e Botes

   Reply to this comment
 11. Mark .uk July 14, 18:22

  Komisari ishte loja jan fjalt e Nrek Luces te filmi duel i heshture qe i thot oktorit tjeter Rikard Larja ne rolin e Spiro Ketes.Edhe kto letra jan loj e sigurimit te shtetit me sekretarin e partis. Nuk marr persiper se di gja ne ket ceshtje po ne raste qe i dime kshtu ka ndodhur. Nuk me habit ky qe ka shkruar per ket ndodhi se nuk i pari. qe sigurimi i shtetit. I denonte per ti perdor per spiuna sic ka ndodhe edhe me te birin e sekretarit.Se ndryshe nuk ka si te shkojn me ata qe gjoja i paskan denuar baban.

  Reply to this comment
 12. d.a.sh. July 15, 21:16

  Nuk e di pse I jepni kaq rendesi nje vrasje para 60 vjetesh kur ne kohen e KOLERES BERISHIANE JANE VRARE QINDRA RIVALE POLITIKE DHE MAFJOZE nga perbindeshi berishe,bossi personal ei Dashnore Kalocit:

  kush I vrau keto shqiptare ne kohen e demonkracise ?

  remzi hoxha
  -kosta trebicka
  -fatmir xhindi
  -oficeri shikut ISA COBA
  gjyqtari konomi
  viktimat e gerdecit
  -protestuesit e 21 janarit
  -genocid fisit haklajve
  vrasja mafjoze e Mirush Matit
  -thika pas shpine Bujar Kaloshit
  -vrasja e Aleks Kekes
  -masakrimi Edi Rames
  -masakrimi Zamir Dules
  -masakrimi Bardhok Lales
  -vrasja Florian Viles
  -egzekutimi Anton Gjergjit
  -egzekutimi Vaid.Lames
  perndjekja e Zef Brozit
  -perndjekja e gjen.Luan hoxha
  -perndjekja e Shinasi Rames
  -terrorizimi Eduart Sallamit
  -terrorizimi Arben Dukes
  rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  burgosjae e A.Frangajt
  burgosja e A.Ristanit
  -vdekja misterioze P.Arbnorit
  -vdekja misterioze Safet zhulalit
  -vdekja misterioze Ali Spahia
  -vdekja misterioze Besnik jacellit
  -vdekja misterioze Gezim Dibra
  -egzekutimi ahmet krasniqit
  -egzekutimi ilir koloshevcit
  vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  -eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  -vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  -vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  -vdekja misterioze Tani Topit
  -vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  -Eleminimi Gani Malushit
  VIJON

  Po keto presiedente,kryeministra dhe figura publike Enveri I vrau ??

  39. 30 janar 1948, vritet lideri shpirtëror dhe i lëvizjes së pavarësisë së Indisë, Mahatma Gandhi. Ai ishte pionieri i “Satyagrha” rezidenca pa dhunë ndaj tiranisë.

  40. 18 gusht 1950. Vritet kryetari i Partisë komuniste të Belgjikës, Julien Lahaut. Vdekja e tij shkaktoi greva në gjithë vendin dhe në funeralin e tij ishin të pranishëm 300 mijë njerëz.

  41. 7 mars 1951. Vritet kryeministri i Iranit, Ali Razmara. Ai u vra nga 26-vjeçari Kahlil Tahmasebi. Razmara u bë kryeministri i parë iranian i vrarë.

  42. 1 nëntor 1963. Vritet presidenti i parë i Vietnamit të jugut, Ngo Dinh Diem. Ai u vra në një grusht shteti, teksa po përpiqej të largohej nga vendi.

  43. 22 nëntor 1963. Vritet presidenti amerikan, John Fitzgerald Kennedy. Ai u vra në Dallas të Teksasit dhe LeeHarvey Osëald u dënua për krimin, por ai u vra para se mund të dilte para gjyqit.

  44. 27 janar 1965. Vritet kryeministri i Iranit, Hassan Ali Mansur. Ai qëndroi në këtë post gjatë Revolucionit të Bardhë të shahut Mohammad Reza Phalavi dhe u vra nga një anëtar i organizatës “Fadayane Islam”.

  45. 13 shkurt 1965. Vritet Humberto Delgado, kandidat për president i Portugalisë së bashku me sekretarin e shtetit brazilian, Arajaryr Moreira de Campos, gjatë kalimit të kufirit të dy vendeve.

  46. 21 shkurt 1965. Vritet Malcolm X, një afrikano-amerikan, aktivist i të drejtave të njeriut. Ai u vra teksa po mbante një fjalim në qytetin e Nju Jorkut.

  47. Vritet ish-presidenti i El Salvadorit. Ai u vra teksa jetonte në azil politik në Honduras. Ai u vra nga shoferi i tij, djali i një personi që kishte qenë viktimë e diktaturës.

  48. 4 prill 1968. Vritet aktivisti i famshëm Martin Luther King. Ai u vra në Tenesi, dhe në SHBA ka një dite feste zyrtare me emrin e personit më të ri që ka marrë çmimin “Nobel” për paqe.

  49. 6 qershor 1968. Vritet Robert Kennedy, vëllai i John F. Kennedy. Ai ishte Prokuror i Përgjithshëm i SHBA-së dhe senator i Nju Jorkut.

  50. 29 maj 1970. Vritet presidenti i Argjentinës, Petro Eugenio Arambu Cilveti. Ai u rrëmbye nga organizata “Montoneros”dhe u ekzekutua për përfshirje në vrasjen e gjeneralit Juan Jose Valle.

  51. 28 nëntor 1971. Vritet kryeministri i Jordanisë, Ëasfi al-Tal, i cili e mbajti këtë post për disa mandate radhazi. Ai u vra nga njësia “Shtatori i Zi”, pjesë e Organizatës Çlirimit të Palestinës.

  52. 16 shtator 1970. Vritet në Itali në një atentat të tipit mafioz gazetari i njohur Mauro de Mauro. Ngjarja bëri bujë për faktin se De Mauro ishte gazetari i parë që publikonte fakte mbi familjet mafioze. Vrasja e tij u bë pas botimit të një afere korruptive te një bosi mafioz me një politikan.

  53. 20 dhjetor 1973. Kryeministri spanjoll, Luis Carreto Blanco, vritet në qendër të Madridit nga terroristë të ETA-s. Vrasja u bë duke i vendosur një bombë në makinën e tij.

  54. Qershor 1976. Vritet presidenti i Bolivisë, Juan Jose Torres Gonzales. Ai u vra në Buenos Aires si pjesë e operacionit “Condor”.

  55. 7 prill 1977. Vritet Prokurori i Përgjithshëm gjerman, Siegfried Buback. Autoritetet gjermane nuk kanë mundur të zbulojnë se kush e ngiste biçikletën, nga ku u qëllua Buback.

  56. 9 maj 1978. Vdes kryeministri italian, Aldo Moro. Ai ishte rrëmbyer më 16 mars 1978 nga “Brigadat e Kuqe”, anëtarët e së cilës e vranë 55 ditë pas rrëmbimit.

  57. 29 maj 1979. Vritet John Ëood, gjykatësi i parë federal amerikan i vrarë në shekullin e 20-të. Ai u vra para shtëpisë së tij në Teksas nga Charles Harrelson.

  58. 29 tetor 1979. Ministri i Punës së Francës, Robert Boulin, u gjet i vdekur. U dokumentua si vetëvrasje, por më vonë dolën shumë fakte që e bënë të duket si vrasje.

  59. 26 tetor 1979. Vritet presidenti i Koresë së Jugut, Park Chung-Hee. Ai u qëllua nga Kim Kae-Kyu, drejtor i KCIA, me pretendimin se Park ishte pengesë në rrugën drejt demokracisë.

  60. 20 shkurt 1980. Vritet politikani francez, Joseph Fontanet. Ne 17 vitet e tij në parlament ai ka mbajtur poste të ndryshme në qeveri. Askush nuk është dënuar për vrasjen e tij.

  61. 19 qershor 1980. Nihat Erim, ish-kryeministër i Turqisë, vritet në një atentat në Stamboll.

  62. 8 dhjetor 1980. Vritet muzikanti i famshëm dhe anëtar i grupit” Batles” John Lennon. Ai u vra në Nju Jork nga një person me ç’rregullime mendore.

  63. 30 gusht 1981. Vritet kryeministri i Iranit, Muhammad Javad Bahonar. Ai u vra gjatë një shpërthimi me bombë, së bashku me presidentin e Iranit, Muhammad Ai Rajai.

  64. 30 gusht 1981. Vritet presidenti i Iranit, Muhammad Ai Rajai. Ai u vra nga një shpërthim me bombë, të vendosur ë një sallë konferencash, ku ai ishte i pranishëm.

  65. 6 tetor 1981. Vritet presidenti i Egjiptit, Muhammad Anëar Al Sad. Ai ishte presidenti i tretë i Egjiptit dhe një prej anëtarëve të grupit “Oficerët e Lire” që rrëzuan dinastinë e Muhammad Ai më 1952.

  66. 31 tetor 1984. Vritet kryeministria indiane, Indira Gandhi. Ajo ka shërbyer si kryeministre për katër mandate dhe është kryeministrja e parë dhe e vetme femër në Indi.

  67. 1 mars 1986. Vritet para hyrjes së shtëpisë kryeministri suedez, Sven Olof Joachim Palme. Christer Petterson u akuzua si vrasësi i tij, por arma e krimit nuk është gjendur ende.

  68. 1 qershor 1987. Vritet kryeministri i Libanit, Jashid Karami. Ai vdiq një orë pasi një bombë u vendos në helikopterin e tij, teksa po shkonte në Beirut. Ai ishte i vetmi që u vra nga shpërthimi.

  69. 22 nëntor 1989. Vritet presidenti i Libanit, Rene Moaëad. Edhe pse dyshohet se vrasja është kryer nga forcat pro-siriane, askush nuk është dënuar për vrasjen e tij.

  70. 30 nëntor 1989. Vritet drejtori i bankës ”Deusche Bank” Alfred Herrhausen. Ai u vra në një atentat të sofistikuar me bombë, teksa largohej nga shtëpia e tij.

  71. 26 shtator 1989. Vritet politikani grek, Pavlos Bakoyannis, bashkëshort i ministres së Jashtme aktuale të Greqisë, Dora Bakoyannis.

  72.22 mars 1990. Vritet inxhinieri kanadez, Gerald Bull, i cili po krijonte një armë shumë të avancuar për qeverinë irakiane. Ai u qëllua jashtë shtëpisë së tij në Bruksel, Belgjikë.

  73. 21 maj 1991. Vritet Rajiv Gandhi, ish-kryeministër i Indisë dhe djali i madh i Indira dhe Feroze Gandhi. Ai ishte kryeministri me i ri i Indisë, duke u zgjedhur në një post të tillë në moshën 40-vjeçare.

  74. 6 gusht 1991. Vritet ish-kryeministri i Iranit, Shapour Bakhtiar. Pas Revolucionit Indian, ai kishte emigruar në Paris, ku dhe u vra në vitin 1991.

  75. 11 korrik 1991. Vritet përkthyesi japonez i veprës së Salman Rushdie ”The Satanic Verses (vargjet satinike)”. Ai u godit me thikë nga një person i panjohur në Universitetin e Tsubukuas ku jepte mësim.

  76. 18 korrik 1981. Vritet politikani belg socialist, Andre Cools. Ai njihej me nofkën ”Mjeshtri i Flemalle’s”. Ndërkohë që policia hetonte për vrasjen e tij, u bënë publike shumë skandale, në të cilat ai ishte i përfshirë.

  77. 23 mars 1992. Vritet prokurori anti-mafia, Giovanni Falcone. Ai u vra nga mafia, së bashku me gruan dhe tre badigardët e tij nga një shpërthim i 350 kilogram dinamiti i vendosur në rrugën nga po kalonte prokurori i famshëm

  78. 19 korrik 1992. Vritet prokurori anti-mafia, Paolo Borsellino. Ai u vra nga një makinë bombë në Palermo, më pak se dy muaj pas vrasjes së mikut të tij, Giovanni Falcone.

  79. 24 maj 1993. Vritet kandidati meksikan Juan Jesus Posadas Ocampo. Ai u vra në një parkim në aeroportin ndërkombëtar të Guadalaharës dhe sipas policisë, ishte vrarë gabimisht gjatë të shtënave mes dy karteleve rivale.

  80. 2 korrik 1994. Vritet futbollisti kolumbian, Andres Escobar Saldarriaga. Nuk janë të qarta shkaqet e vrasjes, mendohet se një arsye është goli i tij në kupën FIFA, 1994, pasi ishin vënë baste të mëdha.

  81. 4 nëntor 1995. Vritet kryeministri izraelit dhe Nobelisti i Paqes, Yitzhak Rabin. Ky ishte kryeministri i parë i Izraelit që vritet dhe i dyti që vdes në detyrë.

  82. 26 qershor 1996. Vritet gazetarja irlandeze, Veronica Guerin. Ajo u qëllua nga një motoçikletë, teksa udhëtonte me makinën e saj jashtë Dublinit.

  83. 27 shtator 1996. Vritet presidenti i Afganistanit Mohammed Najibullah. Ai u vra nga talebanët gjatë rrethimit të Kabulit.

  84. 2 tetor 1996. Vritet ish-kryeministri bullgar, Andrey Lukanov. Ai u vra jashtë apartamentit të tij në Sofje, ku u qëllua në kokë dhe kraharor nga një person i vetëm, i cili u arratis dhe nuk u kap kurrë.

  85. 15 qershor 1997. Vritet në Majami stilisti i famshëm, Giani Versace-s. Andreë Cunanan kishte planifikuar të vriste pesë persona në tre muaj. Dy të parët ishin ish-të dashurit e tij. Më pas ai vrau stilistin e famshëm, Giani Versace, në Majami. Nga ato që dihen, Cunanan-it i pëlqente të shpenzonte para që nuk ishin të tijat dhe të drogohej. Pas vrasjeve, 27-vjeçari homoseksual me AIDS vrau veten në një bankë të braktisur 2 milje nga vendngjarja e krimit të fundit.

  86. 27 tetor 1999. Vritet përballë Parlamentit Armenian, kryeministri i Armenisë, Vazgen Sargsyan. Një hero i luftës dhe ministri i Parë i Mbrojtjes në shtetin armen.

  87. 17 tetor 2001. Vritet gjenerali dhe historiani izraelit, Rehavam ”Gandhi” Ze’evi, i cili themeloi Partinë nacionaliste të krahut të djathtë, Moledet. Ai u vra nga Hamdi Quran.

  88. 19 mars 2002. Vritet këshilltari i ministrit Italian të Punës, Marco Biagi, Ai u vra nga anëtarë të Brigadave të Reja të Kuqe, për shkak të rolit të tij si këshilltar ekonomik i Roberto Maronit.

  89. 6 maj 2002. Vritet publicisti dhe politikani holandez, Pim Fortuyn. Ai u vra nga një militant i të drejtave të kafshëve, Volkert der Graaf.

  90. 21 nëntor 1992. Ministri i Ekonomisë së Spanjës, Ernest Lluch Martin, Vritet nga organizata terroriste ETA brenda në shtëpinë e tij.

  91. 23 korrik 2003. vritet politikani amerikan, James E.Davis. Ai u vra nga një politikan rival në Bashkinë e Nju Jorkut, duke u kthyer në një rast të rrallë e të çuditshëm.

  92. 12 mars 2003. Vritet kryeministri i Serbisë, Zoran Gjingjiç, nga një grup kriminal. Vrasësi i tij ishte ish-ushtaraku i ushtrisë serbe, Milorad Lukoviç, i njohur ndryshe si ”Legija”.

  93. 11 shtator 2003. Ministria e Jashtme suedeze, Anna Lindh, vritet nga një i sëmurë vendor, Mijailo Mijailoviae, me thikë në momentin që po hynte në supermarket.

  VIJON…

  ju lutem mos kaloni ne cmenduri kombetare,enveri kishte shume te meta dhe ishte I ashper ..por ne krahesim me sot kur ai vend po behet wc /hale ambasadoresh dhe dipllomatesh eshte mire te pakten te mos te ngacmojme te vdekurit ,…

  Reply to this comment
  • intelektuali July 17, 08:59

   O DASH-i Shoku i Partise se Punes,

   po pse devijon nga tema kryesore qe po debatohet ne DITA me historia ne anglisht per debile dhe dallkauke?

   sepse:

   Debati dhe pyetja ne DITA eshte:

   PSE ENVER HOXHA VRAU DHE MASAKROI JO VETEM KUNDERSHTARET POLITIKE DHE ASGJESOI INTELEKTUALET PROPERENDIMORE, POR PSE KJO MONSTER GJAKATARE VRAU ME PABESI PEDERASTI TE GJITHE SHOKET E TIJ ME TE NGUSHTE QE NGA QEMAL STAFA E DERI TEK MINISTRAT E GJENERALET KOMUNISTE PER TE VRARE E MASAKRUAR MEHMET SHEHUN DHE KADRI HAZBIUN?

   Kjo eshte ceshtja qe po debatohet dhe jo vrasjet nga fanatiket e mafies te presidenteve amerikane ne SHBA qe nga Abraham Linkolni e deri tek Xhon Kenedi me carcafet qe vijne ere sovjetike si dacibao kineze kur citon pa piken e llogjikes te gjitha vrasjet mafioze ne Bote, te cilat nuk kane asnje lidhje me MONSTREN shqyptare Enver Hoxha me pushtet te importuar nga Beogradi dhe Moska dhe qe ishte aq debil dhe i pashkolle saqe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori? Po ke krahason ti more i paudhe debili SHBA kapitaliste qe eshte shteti me i fuqishem dhe me i zhvilluar ne Bote me Shqypnine Komuniste te falimentuar totalisht, pa kurfare prodhimi dhe me nje klase politike totalisht te korruptuar, pikerisht ashtu sic e projektoi Enveri Yt o dallkauk kur e transformoi Vatanin si nje CIFLIG feudal te Mafies se Kuqe me pushtet.

   prandaj:

   Degjo te tjeret qe kane horizont me te gjere per Boten se fanatiket e Partise se Punes si puna jote,

   sepse:

   Me keto replika na bete REZIL ne syte e Botes

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*